USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP

Race Date:8-25-19


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.Brian Quilty         Pitman,            29 M U       15:45.27  5:04 1/166     M20-39:1/44      82.45  
   2.Kyle Price           Milltown,          31 M         15:51.62  5:06 2/166     M20-39:2/44      82.26  
   3.Justin Scheid        Succasunna,        33 M U       15:53.99  5:07 3/166     M20-39:3/44      82.63  
   4.Fitch Henry          Pitman,            22 M U       16:02.56  5:09 4/166     M20-39:4/44      80.89  
   5.Eric Dubois          Pitman,NJ          29 M U       16:03.75  5:10 5/166     M20-39:5/44      80.91  
   6.Pat Mccurry          Waterford Works,   25 M         16:06.52  5:11 6/166     M20-39:6/44      80.56  
   7.Jeremy Scheid        Newton,            31 M U       16:11.06  5:12 7/166     M20-39:7/44      80.57  
   8.Evan Ward            Princeton,         25 M U       16:13.39  5:13 8/166     M20-39:8/44      79.98  
   9.Michael Kennedy      Manalapan,         23 M U       16:15.60  5:14 9/166     M20-39:9/44      79.82  
  10.Shawn D'andrea       Collingswood,      32 M         16:16.29  5:14 10/166    M20-39:10/44     80.39  
  11.Johnpatrick Montgome Hackettstown,      23 M U       16:18.63  5:14 11/166    M20-39:11/44     79.57  
  12.William Appman       Hoboken,           28 M         16:22.35  5:16 12/166    M20-39:12/44     79.27  
  13.Ashwin Anantharaman  East Windsor,      31 M U       16:23.71  5:16 13/166    M20-39:13/44     79.59  
  14.Fabian Daza          Fairview,          37 M U       16:29.08  5:18 14/166    M20-39:14/44     81.36  
  15.Stephen Rathbun      Springfield,       26 M U       16:35.15  5:20 15/166    M20-39:15/44     78.21  
  16.Bradley Kilheeney    North Brunswick,   24 M U       16:45.70  5:23 16/166    M20-39:16/44     77.44  
  17.Aditya Singh         Westfield,         19 M U       16:51.30  5:25 17/166    M 1-19:1/6       76.98  
  18.Brendan Conway       Ridgefield Park,   25 M U       16:52.52  5:25 18/166    M20-39:17/44     76.90  
  19.Atilla Sabahoglu     Phillipsburg,      41 M U       17:10.58  5:31 19/166    M40-44:1/11      80.35  
  20.Julius Pallero       Haledon,           17 M         17:11.44  5:31 20/166    M 1-19:2/6       76.08  
  21.Michael Rivera       Chatham,           32 M U       17:12.32  5:32 21/166    M20-39:18/44     76.03  
  22.Richard Luettchau    Bridgewater,       34 M U       17:13.85  5:32 22/166    M20-39:19/44     76.57  
  23.Jonathan Fontana     River Edge,        18 M U       17:24.12  5:36 23/166    M 1-19:3/6       74.58  
  24.Peter Townsend       Highland Park,     28 M U       17:24.79  5:36 24/166    M20-39:20/44     74.57  
  25.Mark Minervini       Stanhope,          26 M         17:31.52  5:38 25/166    M20-39:21/44     74.05  
  26.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M U       17:37.32  5:40 26/166    M55-59:1/18      87.66  
  27.William Alston       Matawan,           28 M U       17:42.08  5:41 27/166    M20-39:22/44     73.31  
  28.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M U       17:46.98  5:43 28/166    M40-44:2/11      78.19  
  29.Michael Walker       Ewing,             42 M U       17:54.74  5:45 29/166    M40-44:3/11      77.61  
  30.Antonio Meza Soriano Red Bank,          36 M U       17:56.17  5:46 30/166    M20-39:23/44     74.31  
  31.Gary Rosenberg       Morristown,        48 M U       17:57.83  5:46 31/166    M45-49:1/12      80.88  
  32.Ryan Mcdonnell       Morristown,        24 M         18:00.81  5:47 32/166    M20-39:24/44     72.06  
  33.James Register       Piscataway,        32 M U       18:01.54  5:48 33/166    M20-39:25/44     72.59  
  34.Joshua Davis         Phillipsburg,      33 M U       18:09.32  5:50 34/166    M20-39:26/44     72.32  
  35.Kyle Brogan          Chatham,           29 M U       18:14.33  5:52 35/166    M20-39:27/44     71.23  
  36.Alex Uhrik           Somerset,          19 M         18:17.70  5:53 36/166    M 1-19:4/6       70.95  
  37.Thomas Knowles       Oakland,           43 M U       18:20.17  5:54 37/166    M40-44:4/11      76.33  
  38.Chuck Schneekloth    Franklin,          42 M U       18:21.26  5:54 38/166    M40-44:5/11      75.71  
  39.Nicholas Reid        Chatham,           33 M U       18:24.65  5:55 39/166    M20-39:28/44     71.34  
  40.David Chan           Ewing,             30 M U       18:27.20  5:56 40/166    M20-39:29/44     70.52  
  41.Patrick Hancock      Morris Plains,     30 M         18:30.44  5:57 41/166    M20-39:30/44     70.33  
  42.John Montgomery      Hackettstown,      53 M U       18:35.39  5:58 42/166    M50-54:1/16      81.17  
  43.Richard Osifchin     Warren,            54 M U       18:38.37  5:59 43/166    M50-54:2/16      81.58  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  44.Robert Skorupski     Rockaway,          46 M U       18:47.77  6:02 44/166    M45-49:2/12      76.15  
  45.John Hogan           Township Of Was,   53 M U       18:48.63  6:03 45/166    M50-54:3/16      80.23  
  46.Meaghan Driscoll     Glen Gardner,      22 F U       18:49.39  6:03 1/67      F20-39:1/15      78.41  
  47.Alex Clark           Somerset,          31 M U       18:53.49  6:04 46/166    M20-39:31/44     69.06  
  48.Laura Cummings       Bay Shore,NY       32 F U       18:56.12  6:05 2/67      F20-39:2/15      78.00  
  49.Steven Manole        Great Meadows,NJ   27 M U       19:08.86  6:09 47/166    M20-39:32/44     67.80  
  50.Emma Cary            Morristown,        23 F U       19:15.56  6:11 3/67      F20-39:3/15      76.64  
  51.Chris Campagnola     Kendall Park,      28 M U       19:16.76  6:12 48/166    M20-39:33/44     67.35  
  52.Samantha Young       Metuchen,          23 F U       19:16.96  6:12 4/67      F20-39:4/15      76.58  
  53.Robert Riordon       Glen Ridge,NJ      46 M U       19:19.89  6:13 49/166    M45-49:3/12      74.05  
  54.Durral Pinto         Kearny,NJ          40 M U       19:24.74  6:14 50/166    M40-44:6/11      70.60  
  55.Gary Leaman          Hardwick,          60 M U       19:24.97  6:14 51/166    M60-64:1/22      82.24  
  56.Daniel Campbell      Middletown,        44 M U       19:26.03  6:15 52/166    M40-44:7/11      72.53  
  57.Jim Codianni         Mount Holly,NJ     29 M U       19:26.79  6:15 53/166    M20-39:34/44     66.84  
  58.Jason Lin            Highland Park,     14 M         19:28.64  6:16 54/166    M 1-19:5/6       70.28  
  59.Kevin Jang           Morristown,        25 M         19:29.64  6:16 55/166    M20-39:35/44     66.58  
  60.David Lacouture      Hackettstown,      57 M U       19:29.81  6:16 56/166    M55-59:2/18      79.91  
  61.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F U       19:31.37  6:17 5/67      F45-49:1/7       82.79  
  62.Michael Petrazzuolo  Oakland,           19 M         19:32.74  6:17 57/166    M 1-19:6/6       66.41  
  63.Rufino Mendez        Roselle Park,NJ    39 M U       19:36.64  6:18 58/166    M20-39:36/44     69.39  
  64.Segundino Cardines   Jersey City,       48 M U       19:37.99  6:19 59/166    M45-49:4/12      74.01  
  65.Jarrett Dewelde      Somerset,          40 M U       19:50.16  6:23 60/166    M40-44:8/11      69.06  
  66.Manuel Pereira       Elizabeth,         57 M         19:50.59  6:23 61/166    M55-59:3/18      78.50  
  67.Kevin Higgins        Randolph,          60 M U       19:51.69  6:23 62/166    M60-64:2/22      80.37  
  68.Robert Shields       Parsippany,        51 M U       19:52.30  6:23 63/166    M50-54:4/16      74.76  
  69.Cameron Smith        North Caldwell,    44 M U       19:55.78  6:24 64/166    M40-44:9/11      70.77  
  70.Aimee Choheguidden   Hamburg,NJ         30 F U       19:57.43  6:25 6/67      F20-39:5/15      73.96  
  71.Reno Stirrat         Rockaway,          65 M U       20:02.68  6:27 65/166    M65-69:1/17      83.06  
  72.Lauren Jackson       Augusta,           39 F U       20:03.47  6:27 7/67      F20-39:6/15      75.20  
  73.Michael Salm         Highland Park,     27 M         20:05.22  6:27 66/166    M20-39:37/44     64.59  
  74.Hector Cruz          Paterson,          21 M U       20:08.17  6:28 67/166    M20-39:38/44     64.43  
  75.Eric Davis           Highland Park,     51 M         20:09.37  6:29 68/166    M50-54:5/16      73.71  
  76.Daniel Reiser        Tenafly,           45 M U       20:11.48  6:29 69/166    M45-49:5/12      70.35  
  77.Nick Van Langen      Hillsborough,      52 M U       20:12.07  6:30 70/166    M50-54:6/16      74.10  
  78.Samuel Hartman       Plainsboro,        33 M U       20:20.98  6:32 71/166    M20-39:39/44     64.56  
  79.Terry Lusardi        Madison,           56 M         20:25.74  6:34 72/166    M55-59:4/18      75.65  
  80.Edgar Tejada         South Amboy,       35 M         20:26.28  6:34 73/166    M20-39:40/44     64.85  
  81.John Sabatino        Morris Plains,     52 M U       20:31.21  6:36 74/166    M50-54:7/16      72.96  
  82.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,        48 M U       20:33.53  6:37 75/166    M45-49:6/12      70.65  
  83.Luke Falk            Rockaway,          49 M U       20:34.32  6:37 76/166    M45-49:7/12      71.13  
  84.Adam Duncan          Westfield,         49 M U       20:41.98  6:39 77/166    M45-49:8/12      70.73  
  85.Drew Pennyfeather    Voorhees,NJ        33 M U       20:42.83  6:40 78/166    M20-39:41/44     63.42  
  86.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M U       20:49.89  6:42 79/166    M50-54:8/16      71.90  
  87.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F U       20:50.23  6:42 8/67      F40-44:1/6       73.18  
  88.Joel Garrell         Morristown,        61 M U       20:57.70  6:44 80/166    M60-64:3/22      76.79  
  89.Erin O'neill         Port Monmouth,NJ   35 F U       21:01.30  6:45 9/67      F20-39:7/15      70.67  
  90.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F U       21:08.05  6:48 10/67     F40-44:2/6       72.14  
  91.Joe Steidle          Lyndhurst,         48 M         21:10.07  6:48 81/166    M45-49:9/12      68.60  
  92.Kim Anicito          Parlin,            39 F         21:12.43  6:49 11/67     F20-39:8/15      71.13  
  93.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F U       21:17.00  6:51 12/67     F55-59:1/10      83.05  
  94.David Huse           Princeton,NJ       61 M U       21:19.32  6:51 82/166    M60-64:4/22      75.47  
  95.Scott Linnell        Colts Neck,        63 M U       21:24.92  6:53 83/166    M60-64:5/22      76.45  
  96.Laura Barnes         Plainsboro,NJ      23 F U       21:29.67  6:55 13/67     F20-39:9/15      68.68  
  97.Ben Teixeira         Kearny,NJ          57 M U       21:35.40  6:56 84/166    M55-59:5/18      72.14  
  98.John Kilduff         Middletown,        68 M U       21:40.20  6:58 85/166    M65-69:2/17      78.87  
  99.Harold Leddy         Bridgewater,       64 M U       21:43.78  6:59 86/166    M60-64:6/22      75.98  
 100.David Mclaughlin     Rockaway,          53 M         21:44.08  6:59 87/166    M50-54:9/16      69.41  
 101.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F         21:44.17  6:59 14/67     F45-49:2/7       72.24  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 102.Robert Palladino     Edison,            51 M U       21:53.93  7:02 88/166    M50-54:10/16     67.88  
 103.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F U       21:56.45  7:03 15/67     F55-59:2/10      80.53  
 104.Mark Redmann         Flemington,        53 M U       22:03.37  7:05 89/166    M50-54:11/16     68.41  
 105.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F U       22:05.80  7:06 16/67     F50-54:1/9       78.17  
 106.Ricardo Romero       Hillsborough,      44 M U       22:10.23  7:08 90/166    M40-44:10/11     63.60  
 107.Donald Schwartz      Belmar,            58 M U       22:11.89  7:08 91/166    M55-59:6/18      70.76  
 108.Gene Gugliotta       North Plainfiel,   60 M U       22:14.66  7:09 92/166    M60-64:7/22      71.76  
 109.Minh-tri Vo          Piscataway,        36 M U       22:15.43  7:09 93/166    M20-39:42/44     59.90  
 110.Nora Cary            Morristown,        64 F U       22:16.94  7:10 17/67     F60-64:1/11      87.46  
 111.Angelo Harasts       Pine Brook,        52 M U       22:17.30  7:10 94/166    M50-54:12/16     67.18  
 112.Harry Pino           Pomona,            59 M U       22:18.60  7:10 95/166    M55-59:7/18      70.97  
 113.Bill Trengove        Wharton,           65 M U       22:22.92  7:12 96/166    M65-69:3/17      74.40  
 114.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F U       22:26.45  7:13 18/67     F45-49:3/7       72.04  
 115.Neil Hume            Highland Park,     45 M U       22:27.65  7:13 97/166    M45-49:10/12     63.25  
 116.Barry Lass           Morristown,        55 M U       22:38.77  7:17 98/166    M55-59:8/18      67.71  
 117.Dawn Wilcox          Little Silver,     46 F U       22:39.40  7:17 19/67     F45-49:4/7       69.95  
 118.Robert Tona          Monmouth Juncti,   60 M U       22:39.93  7:17 99/166    M60-64:8/22      70.45  
 119.Charlie Slaughter    Parsippany,        64 M U       22:42.53  7:18 100/166   M60-64:9/22      72.69  
 120.David Jasko          Monroe Township,   46 M U       22:43.91  7:18 101/166   M45-49:11/12     62.97  
 121.Taylor Rehe          Branchburg,        25 F U       22:48.44  7:20 20/67     F20-39:10/15     64.72  
 122.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F U       22:57.18  7:23 21/67     F50-54:2/9       73.54  
 123.Pablo Troche         Paterson,          45 M U       22:57.50  7:23 102/166   M45-49:12/12     61.88  
 124.Brian Davenport      Lake Hopatcong,    58 M         22:57.83  7:23 103/166   M55-59:9/18      68.40  
 125.Phil Coffin          Bloomfield,        66 M U       22:58.55  7:23 104/166   M65-69:4/17      73.09  
 126.Charles Wellman      North Brunswick,   42 M U       23:01.53  7:24 105/166   M40-44:11/11     60.37  
 127.Bob Andrews          Manalapan,         61 M U       23:02.54  7:24 106/166   M60-64:10/22     69.85  
 128.Peter Auteri         Pompton Lakes,     67 M U       23:05.16  7:25 107/166   M65-69:5/17      73.36  
 129.Necia Mcqueen        Ogdensburg,        46 F         23:05.43  7:25 22/67     F45-49:5/7       68.63  
 130.Anne Balfour         Morristown,        43 F U       23:08.49  7:26 23/67     F40-44:3/6       66.80  
 131.Julio Aguirre        Fords,             73 M U       23:17.87  7:29 108/166   M70-74:1/10      77.97  
 132.Lara Zipperer        New Brunswick,     27 F         23:25.22  7:32 24/67     F20-39:11/15     63.02  
 133.Jeremy Urbach        Highland Park,     35 M U       23:34.94  7:35 109/166   M20-39:43/44     56.23  
 134.Marc Alterman        North Brunswick,   61 M U       23:50.26  7:40 110/166   M60-64:11/22     67.51  
 135.Gary Wiesinger       Somerset,          61 M U       23:53.27  7:41 111/166   M60-64:12/22     67.37  
 136.Jim Nicosia          Clifton,           54 M U       24:00.39  7:43 112/166   M50-54:13/16     63.35  
 137.Ezequiel Garcia      Newark,            73 M U       24:03.43  7:44 113/166   M70-74:2/10      75.48  
 138.Jim Olivola          Rutherford,        63 M U       24:08.65  7:46 114/166   M60-64:13/22     67.79  
 139.Gavin Sloane         Teaneck,           52 M U       24:10.10  7:46 115/166   M50-54:14/16     61.94  
 140.Lisa Sanon-jules     East Windsor,      45 F U       24:16.53  7:48 25/67     F45-49:6/7       64.71  
 141.Sheila Courter       Westfield,NJ       50 F U       24:17.20  7:49 26/67     F50-54:3/9       68.00  
 142.Michael Carr         Somerset,          72 M U       24:34.30  7:54 116/166   M70-74:3/10      72.86  
 143.Rob Neugass          Marlboro,          58 M U       24:35.51  7:54 117/166   M55-59:10/18     63.86  
 144.Francis Beideman     Pompton Lakes,     69 M U       24:43.41  7:57 118/166   M65-69:6/17      69.85  
 145.Diane Rothman        Leonardo,          61 F U       24:44.18  7:57 27/67     F60-64:2/11      75.82  
 146.Deborah Hall         Scotch Plains,     54 F U       24:46.02  7:58 28/67     F50-54:4/9       69.70  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 147.Bob Hancock          Toms River,        66 M U       24:57.04  8:01 119/166   M65-69:7/17      67.28  
 148.Ariana Gagliardi     Carlstadt,NJ       24 F U       24:58.50  8:02 29/67     F20-39:12/15     59.11  
 149.Arthur Noland        Staten Island,     66 M U       24:59.84  8:02 120/166   M65-69:8/17      67.19  
 150.Massimo Flati        Fords,             35 M         25:01.38  8:03 121/166   M20-39:44/44     52.98  
 151.Elizabeth Spector    Manalapan,         44 F U       25:07.43  8:05 30/67     F40-44:4/6       62.00  
 152.Michael Barry        Succasunna,        66 M U       25:08.51  8:05 122/166   M65-69:9/17      66.79  
 153.Kenneth Vercammen    North Brunswick,NJ 60 M U       25:11.34  8:06 123/166   M60-64:14/22     63.36  
 154.Debbie Brathwaite    Garfield,NJ        60 F U       25:11.92  8:06 31/67     F60-64:3/11      73.56  
 155.Anthony Scandariato  Hopatcong,         60 M U       25:13.66  8:07 124/166   M60-64:15/22     63.28  
 156.Diana Stavrou        Scotch Plains,     37 F U       25:14.17  8:07 32/67     F20-39:13/15     59.25  
 157.Wendy Reed           East Brunswick,    50 F U       25:15.74  8:07 33/67     F50-54:5/9       65.39  
 158.Jill Polilli         Piscataway,        48 F U       25:33.36  8:13 34/67     F45-49:7/7       63.25  
 159.Betty Otarola        West Orange,NJ     59 F U       25:48.92  8:18 35/67     F55-59:3/10      70.94  
 160.Paul Deykerhoff      Little Silver,     67 M         25:52.92  8:19 125/166   M65-69:10/17     65.47  
 161.Sandra Galindo       Paramus,NJ         41 F U       25:56.47  8:20 36/67     F40-44:5/6       58.80  
 162.Aysha Mirza          Sewaren,NJ         38 F U       26:09.26  8:25 37/67     F20-39:14/15     57.40  
 163.Chris Conway         Ridgefield Park,NJ 59 M U       26:17.00  8:27 126/166   M55-59:11/18     60.26  
 164.Antoinette Marmora   Jersey City,       61 F U       26:18.89  8:28 38/67     F60-64:4/11      71.31  
 165.Robert Haithcock     North Middletow,   64 M U       26:20.33  8:28 127/166   M60-64:16/22     62.66  
 166.Michael Durning      Millstone Twp,NJ   61 M U       26:24.22  8:29 128/166   M60-64:17/22     60.95  
 167.Przemek Nowicki      Holmdel,NJ         74 M U       26:33.82  8:32 129/166   M70-74:4/10      69.42  
 168.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,    57 F         26:34.02  8:33 39/67     F55-59:4/10      67.27  
 169.David Solin          Leonia,NJ          59 M U       26:38.07  8:34 130/166   M55-59:12/18     59.43  
 170.Christine Prorock-ro Somerville,        54 F U       26:38.72  8:34 40/67     F50-54:6/9       64.82  
 171.Thomas Meagher       New Providence,    63 M U       26:49.29  8:37 131/166   M60-64:18/22     61.02  
 172.Karl Vester          Garfield,          70 M U       26:55.81  8:40 132/166   M70-74:5/10      64.85  
 173.Susan Stirrat        Rockaway,          63 F U       26:57.56  8:40 41/67     F60-64:5/11      71.36  
 174.Jana Bravo           Rutherford,        50 F U       27:03.67  8:42 42/67     F50-54:7/9       61.05  
 175.Luz Ravines          Elizabeth,         57 F U       27:04.38  8:42 43/67     F55-59:5/10      66.03  
 176.Edward Neighbour     Sparta,            56 M U       27:11.12  8:44 133/166   M55-59:13/18     56.83  
 177.John Klobus          Randolph,          59 M U       27:17.39  8:47 134/166   M55-59:14/18     58.01  
 178.Michael Walters      Westfield,         61 M U       27:18.57  8:47 135/166   M60-64:19/22     58.94  
 179.Carl Richko          Hewitt,            69 M U       27:30.08  8:51 136/166   M65-69:11/17     62.79  
 180.Benito Saavedra      Wayne,NJ           74 M         27:34.20  8:52 137/166   M70-74:6/10      66.86  
 181.Rick Andersen        Clifton,NJ         57 M U       27:42.86  8:55 138/166   M55-59:15/18     56.22  
 182.Jack Frame           Berkeley Height,   74 M U       27:48.25  8:56 139/166   M70-74:7/10      66.30  
 183.Nora Candelario      North Bergen,      63 F U       27:52.62  8:58 44/67     F60-64:6/11      69.01  
 184.Eva Fisher           Boonton,           59 F U       27:54.69  8:59 45/67     F55-59:6/10      65.60  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 185.James Mathesius      Mount Arlington,   65 M U       28:00.25  9:00 140/166   M65-69:12/17     59.44  
 186.Nicole Prorock       New Market,        42 F U       28:02.46  9:01 46/67     F40-44:6/6       54.75  
 187.John Frentz          Middlesex,         63 M U       28:06.15  9:02 141/166   M60-64:20/22     58.23  
 188.Peter Lee            Randolph,          62 M U       28:12.61  9:04 142/166   M60-64:21/22     57.54  
 189.Kevin Burns          Ramsey,            67 M U       28:18.73  9:06 143/166   M65-69:13/17     59.84  
 190.Frank Kus            Jackson,           57 M U       28:40.43  9:13 144/166   M55-59:16/18     54.33  
 191.Andrew Coyle         Leonia,            74 M U       29:10.89  9:23 145/166   M70-74:8/10      63.19  
 192.Jack Meagher         Westfield,NJ       65 M U       29:18.83  9:26 146/166   M65-69:14/17     56.81  
 193.Daniel Kirsch        Hackensack,        77 M U       29:21.15  9:26 147/166   M75-79:1/8       66.18  
 194.Annemarie Uebbing    Kearny,            60 F U       29:24.72  9:27 47/67     F60-64:7/11      63.02  
 195.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         56 F U       29:29.87  9:29 48/67     F55-59:7/10      59.92  
 196.James Smith          Delaware,          71 M U       29:32.07  9:30 148/166   M70-74:9/10      59.83  
 197.Tony Fiory           Summit,            78 M U       29:33.95  9:30 149/166   M75-79:2/8       67.07  
 198.Raquel Foote         Paterson,          37 F U       29:40.81  9:33 49/67     F20-39:15/15     50.40  
 199.Richard Freundlich   Westfield,         66 M U       29:45.34  9:34 150/166   M65-69:15/17     56.43  
 200.Haley Rogers         Somerville,NJ      17 F         29:51.85  9:36 50/67     F 1-19:1/1       50.25  
 201.Cheryl Scher         South Rivers,NJ    54 F U       29:55.96  9:38 51/67     F50-54:8/9       57.71  
 202.Lucia Sarabando      Kearny,            54 F U       30:06.57  9:41 52/67     F50-54:9/9       57.36  
 203.Nancy Casper         Bound Brook,NJ     63 F U       30:09.65  9:42 53/67     F60-64:8/11      63.79  
 204.Patrice Hancock      Toms River,        65 F         30:16.12  9:44 54/67     F65-69:1/5       65.19  
 205.Thomas Kelly         West Orange,       78 M U       30:21.68  9:46 151/166   M75-79:3/8       65.31  
 206.Martta Kelly         West Orange,       61 F U       30:43.00  9:53 55/67     F60-64:9/11      61.09  
 207.Helibert Hernandez   Kearny,            52 M U       30:43.76  9:53 152/166   M50-54:15/16     48.74  
 208.Katherine Packowski  Jackson,           63 F U       31:02.47  9:59 56/67     F60-64:10/11     61.97  
 209.William Ash          Hewitt,            77 M U       31:04.16  9:59 153/166   M75-79:4/8       62.53  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 210.Cami Klein           Glen Rock,         66 F U       31:22.33 10:05 57/67     F65-69:2/5       63.73  
 211.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,    60 M U       32:38.95 10:30 154/166   M60-64:22/22     48.91  
 212.Carla Holusha        Budd Lake,         57 F U       32:50.17 10:34 58/67     F55-59:8/10      54.44  
 213.Robert Mcgill        Budd Lake,         59 M U       33:19.64 10:43 155/166   M55-59:17/18     47.51  
 214.Roberta Geist        Califon,NJ         68 F U       33:49.14 10:53 59/67     F65-69:3/5       60.71  
 215.Joe Urbanik          South River,NJ     52 M         34:07.93 10:59 156/166   M50-54:16/16     43.89  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 216.John Kuhi            Oakhurst,          75 M U       34:39.78 11:09 157/166   M75-79:5/8       54.07  
 217.George Bishop        Succasunna,        55 M U       34:40.92 11:09 158/166   M55-59:18/18     44.22  
 218.James Mioduszewski   Sparta,            65 M U       34:42.50 11:10 159/166   M65-69:16/17     47.97  
 219.Debra Bernstein      West Orange,NJ     66 F U       35:15.43 11:20 60/67     F65-69:4/5       56.71  
 220.Robert Boyd          Colonia,           72 M         36:03.70 11:36 160/166   M70-74:10/10     49.66  
 221.Stephen Holusha      Budd Lake,         67 M U       37:17.01 11:59 161/166   M65-69:17/17     45.43  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 222.Nancy Freundlich     Westfield,         65 F U       37:31.72 12:04 61/67     F65-69:5/5       52.60  
 223.Diane Cismowski      Ocean Grove,       62 F U       37:39.47 12:07 62/67     F60-64:11/11     50.44  
 224.Jack Mathis          Mountainside,      78 M U       37:41.98 12:08 162/166   M75-79:6/8       52.60  
 225.Imme Dyson           Princeton,NJ       82 F U       38:50.01 12:29 63/67     F80-84:1/1       65.85  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 226.George Kochman       Tinton Falls,      79 M U       41:00.11 13:11 163/166   M75-79:7/8       49.40  
 227.May Wong             Morganville,       57 F U       41:04.57 13:13 64/67     F55-59:9/10      43.53  
 228.Dolly Sacristan      Englewood,         56 F U       43:00.30 13:50 65/67     F55-59:10/10     41.09  

14:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 229.Al Swan              Clifton,           79 M U       44:58.28 14:28 164/166   M75-79:8/8       45.04  

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 230.Warren Seamans       Rockaway,          87 M U       47:23.89 15:15 165/166   M85-98:1/2       53.98  

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 231.Kathleen Davies      Hillburn,NJ        73 F U       49:43.82 16:00 66/67     F70-74:1/1       44.30  

18:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 232.George Studzinski    Kinnelon,          86 M U       57:47.78 18:36 166/166   M85-98:2/2       42.69  
 233.Shirley Pettijohn    Chathem,NJ         85 F U       58:45.23 18:54 67/67     F85-98:1/1       47.06  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Brian Quilty         Pitman,            29 M 7        U  643   15:45.27  5:04
OvM2.Kyle Price           Milltown,          31 M 1           640   15:51.62  5:06
OvM3.Justin Scheid        Succasunna,        33 M 36       U  665   15:53.99  5:07
OvM4.Fitch Henry          Pitman,            22 M 7        U  575   16:02.56  5:10
OvM5.Eric Dubois          Pitman,NJ          29 M 7        U  733   16:03.75  5:10
OvM6.Pat Mccurry          Waterford Works,   25 M 7           613   16:06.52  5:11
OvM7.Jeremy Scheid        Newton,            31 M 36       U  664   16:11.06  5:13
OvM8.Evan Ward            Princeton,         25 M 1        U  697   16:13.39  5:13
   9.Michael Kennedy      Manalapan,         23 M 36       U  588   16:15.60  5:14
  10.Shawn D'andrea       Collingswood,      32 M 7           538   16:16.29  5:14
USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF1.Meaghan Driscoll     Glen Gardner,      22 F 301      U  547   18:49.39  6:03
OvF2.Laura Cummings       Bay Shore,NY       32 F 301      U  716   18:56.12  6:06
OvF3.Emma Cary            Morristown,        23 F 301      U  528   19:15.56  6:12
OvF4.Samantha Young       Metuchen,          23 F 301      U  703   19:16.96  6:12
OvF5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F 351      U  717   19:31.37  6:17
OvF6.Aimee Choheguidden   Hamburg,NJ         30 F 301      U  739   19:57.43  6:25
OvF7.Lauren Jackson       Augusta,           39 F 336      U  583   20:03.47  6:27
OvF8.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F 351      U  522   20:50.23  6:42
   9.Erin O'neill         Port Monmouth,NJ   35 F 336      U  741   21:01.30  6:46
  10.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F 351      U  614   21:08.05  6:48
TOP MASTERS FINISHERS
USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Atilla Sabahoglu     Phillipsburg,      41 M 41       U  657   17:10.58  5:32
   2.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M 101      U  706   17:37.32  5:40
   3.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M 51       U  701   17:46.98  5:43
   4.Michael Walker       Ewing,             42 M          U  695   17:54.74  5:46
   5.Gary Rosenberg       Morristown,        48 M 19       U  655   17:57.83  5:47
   6.Thomas Knowles       Oakland,           43 M 51       U  595   18:20.17  5:54
   7.Chuck Schneekloth    Franklin,          42 M 51       U  666   18:21.26  5:54
   8.John Montgomery      Hackettstown,      53 M          U  624   18:35.39  5:59
   9.Richard Osifchin     Warren,            54 M 101      U  631   18:38.37  6:00
  10.Robert Skorupski     Rockaway,          46 M 37       U  671   18:47.77  6:03
USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F 351      U  717   19:31.37  6:17
OvF8.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F 351      U  522   20:50.23  6:42
   1.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F 351      U  614   21:08.05  6:48
   2.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F 410      U  725   21:17.00  6:51
   3.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F 351         635   21:44.17  7:00
   4.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F 369      U  729   21:56.45  7:04
   5.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F 410      U  745   22:05.80  7:07
   6.Nora Cary            Morristown,        64 F 476      U  529   22:16.94  7:10
   7.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F 369      U  573   22:26.45  7:13
   8.Dawn Wilcox          Little Silver,     46 F 336      U  700   22:39.40  7:18
   9.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F 433      U  514   22:57.18  7:23
  10.Necia Mcqueen        Ogdensburg,        46 F             618   23:05.43  7:26

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE 19 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Aditya Singh         Westfield,         19 M   17       U  670   16:51.30  5:25  76.98%
   2.Julius Pallero       Haledon,           17 M   20          634   17:11.44  5:32  76.08%
   3.Jonathan Fontana     River Edge,        18 M   23       U  555   17:24.12  5:36  74.58%
   4.Alex Uhrik           Somerset,          19 M   36          690   18:17.70  5:53  70.95%
   5.Jason Lin            Highland Park,     14 M   58          605   19:28.64  6:16  70.28%
   6.Michael Petrazzuolo  Oakland,           19 M   62          637   19:32.74  6:17  66.41%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE 19 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Haley Rogers         Somerville,NJ      17 F  200          743   29:51.85  9:37  50.25%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 20 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvM1.Brian Quilty         Pitman,            29 M    1       U  643   15:45.27  5:04  82.45%
OvM2.Kyle Price           Milltown,          31 M    2          640   15:51.62  5:06  82.26%
OvM3.Justin Scheid        Succasunna,        33 M    3       U  665   15:53.99  5:07  82.63%
OvM4.Fitch Henry          Pitman,            22 M    4       U  575   16:02.56  5:10  80.89%
OvM5.Eric Dubois          Pitman,NJ          29 M    5       U  733   16:03.75  5:10  80.91%
OvM6.Pat Mccurry          Waterford Works,   25 M    6          613   16:06.52  5:11  80.56%
OvM7.Jeremy Scheid        Newton,            31 M    7       U  664   16:11.06  5:13  80.57%
OvM8.Evan Ward            Princeton,         25 M    8       U  697   16:13.39  5:13  79.98%
   1.Michael Kennedy      Manalapan,         23 M    9       U  588   16:15.60  5:14  79.82%
   2.Shawn D'andrea       Collingswood,      32 M   10          538   16:16.29  5:14  80.39%
   3.Johnpatrick Montgome Hackettstown,      23 M   11       U  625   16:18.63  5:15  79.57%
   4.William Appman       Hoboken,           28 M   12          508   16:22.35  5:16  79.27%
   5.Ashwin Anantharaman  East Windsor,      31 M   13       U  504   16:23.71  5:17  79.59%
   6.Fabian Daza          Fairview,          37 M   14       U  544   16:29.08  5:18  81.36%
   7.Stephen Rathbun      Springfield,       26 M   15       U  644   16:35.15  5:20  78.21%
   8.Bradley Kilheeney    North Brunswick,   24 M   16       U  590   16:45.70  5:24  77.44%
   9.Brendan Conway       Ridgefield Park,   25 M   18       U  535   16:52.52  5:26  76.90%
  10.Michael Rivera       Chatham,           32 M   21       U  653   17:12.32  5:32  76.03%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 20 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvF1.Meaghan Driscoll     Glen Gardner,      22 F   46       U  547   18:49.39  6:03  78.41%
OvF2.Laura Cummings       Bay Shore,NY       32 F   48       U  716   18:56.12  6:06  78.00%
OvF3.Emma Cary            Morristown,        23 F   50       U  528   19:15.56  6:12  76.64%
OvF4.Samantha Young       Metuchen,          23 F   52       U  703   19:16.96  6:12  76.58%
OvF6.Aimee Choheguidden   Hamburg,NJ         30 F   70       U  739   19:57.43  6:25  73.96%
OvF7.Lauren Jackson       Augusta,           39 F   72       U  583   20:03.47  6:27  75.20%
   1.Erin O'neill         Port Monmouth,NJ   35 F   89       U  741   21:01.30  6:46  70.67%
   2.Kim Anicito          Parlin,            39 F   92          506   21:12.43  6:50  71.13%
   3.Laura Barnes         Plainsboro,NJ      23 F   96       U  728   21:29.67  6:55  68.68%
   4.Taylor Rehe          Branchburg,        25 F  121       U  649   22:48.44  7:20  64.72%
   5.Lara Zipperer        New Brunswick,     27 F  132          704   23:25.22  7:32  63.02%
   6.Ariana Gagliardi     Carlstadt,NJ       24 F  148       U  710   24:58.50  8:02  59.11%
   7.Diana Stavrou        Scotch Plains,     37 F  156       U  677   25:14.17  8:07  59.25%
   8.Aysha Mirza          Sewaren,NJ         38 F  162       U  746   26:09.26  8:25  57.40%
   9.Raquel Foote         Paterson,          37 F  198       U  556   29:40.81  9:33  50.40%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Atilla Sabahoglu     Phillipsburg,      41 M   19       U  657   17:10.58  5:32  80.35%
   2.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M   28       U  701   17:46.98  5:43  78.19%
   3.Michael Walker       Ewing,             42 M   29       U  695   17:54.74  5:46  77.61%
   4.Thomas Knowles       Oakland,           43 M   37       U  595   18:20.17  5:54  76.33%
   5.Chuck Schneekloth    Franklin,          42 M   38       U  666   18:21.26  5:54  75.71%
   6.Durral Pinto         Kearny,NJ          40 M   54       U  708   19:24.74  6:15  70.60%
   7.Daniel Campbell      Middletown,        44 M   56       U  524   19:26.03  6:15  72.53%
   8.Jarrett Dewelde      Somerset,          40 M   65       U  545   19:50.16  6:23  69.06%
   9.Cameron Smith        North Caldwell,    44 M   69       U  674   19:55.78  6:25  70.77%
  10.Ricardo Romero       Hillsborough,      44 M  106       U  654   22:10.23  7:08  63.60%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvF8.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F   87       U  522   20:50.23  6:42  73.18%
   1.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F   90       U  614   21:08.05  6:48  72.14%
   2.Anne Balfour         Morristown,        43 F  130       U  511   23:08.49  7:27  66.80%
   3.Elizabeth Spector    Manalapan,         44 F  151       U  676   25:07.43  8:05  62.00%
   4.Sandra Galindo       Paramus,NJ         41 F  161       U  738   25:56.47  8:21  58.80%
   5.Nicole Prorock       New Market,        42 F  186       U  641   28:02.46  9:02  54.75%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Gary Rosenberg       Morristown,        48 M   31       U  655   17:57.83  5:47  80.88%
   2.Robert Skorupski     Rockaway,          46 M   44       U  671   18:47.77  6:03  76.15%
   3.Robert Riordon       Glen Ridge,NJ      46 M   53       U  736   19:19.89  6:13  74.05%
   4.Segundino Cardines   Jersey City,       48 M   64       U  526   19:37.99  6:19  74.01%
   5.Daniel Reiser        Tenafly,           45 M   76       U  651   20:11.48  6:30  70.35%
   6.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,        48 M   82       U  619   20:33.53  6:37  70.65%
   7.Luke Falk            Rockaway,          49 M   83       U  550   20:34.32  6:37  71.13%
   8.Adam Duncan          Westfield,         49 M   84       U  548   20:41.98  6:40  70.73%
   9.Joe Steidle          Lyndhurst,         48 M   91          678   21:10.07  6:49  68.60%
  10.Neil Hume            Highland Park,     45 M  115       U  582   22:27.65  7:14  63.25%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvF5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F   61       U  717   19:31.37  6:17  82.79%
   1.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F  101          635   21:44.17  7:00  72.24%
   2.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F  114       U  573   22:26.45  7:13  72.04%
   3.Dawn Wilcox          Little Silver,     46 F  117       U  700   22:39.40  7:18  69.95%
   4.Necia Mcqueen        Ogdensburg,        46 F  129          618   23:05.43  7:26  68.63%
   5.Lisa Sanon-jules     East Windsor,      45 F  140       U  661   24:16.53  7:49  64.71%
   6.Jill Polilli         Piscataway,        48 F  158       U  639   25:33.36  8:14  63.25%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.John Montgomery      Hackettstown,      53 M   42       U  624   18:35.39  5:59  81.17%
   2.Richard Osifchin     Warren,            54 M   43       U  631   18:38.37  6:00  81.58%
   3.John Hogan           Township Of Was,   53 M   45       U  578   18:48.63  6:03  80.23%
   4.Robert Shields       Parsippany,        51 M   68       U  669   19:52.30  6:24  74.76%
   5.Eric Davis           Highland Park,     51 M   75          542   20:09.37  6:29  73.71%
   6.Nick Van Langen      Hillsborough,      52 M   77       U  692   20:12.07  6:30  74.10%
   7.John Sabatino        Morris Plains,     52 M   81       U  658   20:31.21  6:36  72.96%
   8.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M   86       U  734   20:49.89  6:42  71.90%
   9.David Mclaughlin     Rockaway,          53 M  100          617   21:44.08  7:00  69.41%
  10.Robert Palladino     Edison,            51 M  102       U  633   21:53.93  7:03  67.88%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F  105       U  745   22:05.80  7:07  78.17%
   2.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F  122       U  514   22:57.18  7:23  73.54%
   3.Sheila Courter       Westfield,NJ       50 F  141       U  713   24:17.20  7:49  68.00%
   4.Deborah Hall         Scotch Plains,     54 F  146       U  568   24:46.02  7:58  69.70%
   5.Wendy Reed           East Brunswick,    50 F  157       U  647   25:15.74  8:08  65.39%
   6.Christine Prorock-ro Somerville,        54 F  170       U  642   26:38.72  8:35  64.82%
   7.Jana Bravo           Rutherford,        50 F  174       U  519   27:03.67  8:43  61.05%
   8.Cheryl Scher         South Rivers,NJ    54 F  201       U  705   29:55.96  9:38  57.71%
   9.Lucia Sarabando      Kearny,            54 F  202       U  662   30:06.57  9:41  57.36%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M   26       U  706   17:37.32  5:40  87.66%
   2.David Lacouture      Hackettstown,      57 M   60       U  599   19:29.81  6:17  79.91%
   3.Manuel Pereira       Elizabeth,         57 M   66          636   19:50.59  6:23  78.50%
   4.Terry Lusardi        Madison,           56 M   79          608   20:25.74  6:35  75.65%
   5.Ben Teixeira         Kearny,NJ          57 M   97       U  712   21:35.40  6:57  72.14%
   6.Donald Schwartz      Belmar,            58 M  107       U  667   22:11.89  7:09  70.76%
   7.Harry Pino           Pomona,            59 M  112       U  638   22:18.60  7:11  70.97%
   8.Barry Lass           Morristown,        55 M  116       U  601   22:38.77  7:17  67.71%
   9.Brian Davenport      Lake Hopatcong,    58 M  124          539   22:57.83  7:23  68.40%
  10.Rob Neugass          Marlboro,          58 M  143       U  627   24:35.51  7:55  63.86%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F   93       U  725   21:17.00  6:51  83.05%
   2.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F  103       U  729   21:56.45  7:04  80.53%
   3.Betty Otarola        West Orange,NJ     59 F  159       U  726   25:48.92  8:19  70.94%
   4.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,    57 F  168          540   26:34.02  8:33  67.27%
   5.Luz Ravines          Elizabeth,         57 F  175       U  645   27:04.38  8:43  66.03%
   6.Eva Fisher           Boonton,           59 F  184       U  553   27:54.69  8:59  65.60%
   7.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         56 F  195       U  730   29:29.87  9:30  59.92%
   8.Carla Holusha        Budd Lake,         57 F  212       U  580   32:50.17 10:34  54.44%
   9.May Wong             Morganville,       57 F  227       U  702   41:04.57 13:13  43.53%
  10.Dolly Sacristan      Englewood,         56 F  228       U  659   43:00.30 13:50  41.09%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Gary Leaman          Hardwick,          60 M   55       U  602   19:24.97  6:15  82.24%
   2.Kevin Higgins        Randolph,          60 M   67       U  577   19:51.69  6:24  80.37%
   3.Joel Garrell         Morristown,        61 M   88       U  564   20:57.70  6:45  76.79%
   4.David Huse           Princeton,NJ       61 M   94       U  727   21:19.32  6:52  75.47%
   5.Scott Linnell        Colts Neck,        63 M   95       U  606   21:24.92  6:54  76.45%
   6.Harold Leddy         Bridgewater,       64 M   99       U  603   21:43.78  7:00  75.98%
   7.Gene Gugliotta       North Plainfiel,   60 M  108       U  566   22:14.66  7:10  71.76%
   8.Robert Tona          Monmouth Juncti,   60 M  118       U  685   22:39.93  7:18  70.45%
   9.Charlie Slaughter    Parsippany,        64 M  119       U  672   22:42.53  7:19  72.69%
  10.Bob Andrews          Manalapan,         61 M  127       U  505   23:02.54  7:25  69.85%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nora Cary            Morristown,        64 F  110       U  529   22:16.94  7:10  87.46%
   2.Diane Rothman        Leonardo,          61 F  145       U  656   24:44.18  7:58  75.82%
   3.Debbie Brathwaite    Garfield,NJ        60 F  154       U  709   25:11.92  8:07  73.56%
   4.Antoinette Marmora   Jersey City,       61 F  164       U  610   26:18.89  8:28  71.31%
   5.Susan Stirrat        Rockaway,          63 F  173       U  680   26:57.56  8:41  71.36%
   6.Nora Candelario      North Bergen,      63 F  183       U  525   27:52.62  8:58  69.01%
   7.Annemarie Uebbing    Kearny,            60 F  194       U  689   29:24.72  9:28  63.02%
   8.Nancy Casper         Bound Brook,NJ     63 F  203       U  715   30:09.65  9:42  63.79%
   9.Martta Kelly         West Orange,       61 F  206       U  586   30:43.00  9:53  61.09%
  10.Katherine Packowski  Jackson,           63 F  208       U  632   31:02.47  9:59  61.97%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Reno Stirrat         Rockaway,          65 M   71       U  679   20:02.68  6:27  83.06%
   2.John Kilduff         Middletown,        68 M   98       U  589   21:40.20  6:58  78.87%
   3.Bill Trengove        Wharton,           65 M  113       U  687   22:22.92  7:12  74.40%
   4.Phil Coffin          Bloomfield,        66 M  125       U  534   22:58.55  7:24  73.09%
   5.Peter Auteri         Pompton Lakes,     67 M  128       U  510   23:05.16  7:26  73.36%
   6.Francis Beideman     Pompton Lakes,     69 M  144       U  513   24:43.41  7:57  69.85%
   7.Bob Hancock          Toms River,        66 M  147       U  569   24:57.04  8:02  67.28%
   8.Arthur Noland        Staten Island,     66 M  149       U  629   24:59.84  8:03  67.19%
   9.Michael Barry        Succasunna,        66 M  152       U  512   25:08.51  8:06  66.79%
  10.Paul Deykerhoff      Little Silver,     67 M  160          546   25:52.92  8:20  65.47%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Patrice Hancock      Toms River,        65 F  204          570   30:16.12  9:45  65.19%
   2.Cami Klein           Glen Rock,         66 F  210       U  593   31:22.33 10:06  63.73%
   3.Roberta Geist        Califon,NJ         68 F  214       U  723   33:49.14 10:53  60.71%
   4.Debra Bernstein      West Orange,NJ     66 F  219       U  515   35:15.43 11:21  56.71%
   5.Nancy Freundlich     Westfield,         65 F  222       U  561   37:31.72 12:05  52.60%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Julio Aguirre        Fords,             73 M  131       U  501   23:17.87  7:30  77.97%
   2.Ezequiel Garcia      Newark,            73 M  137       U  563   24:03.43  7:45  75.48%
   3.Michael Carr         Somerset,          72 M  142       U  527   24:34.30  7:55  72.86%
   4.Przemek Nowicki      Holmdel,NJ         74 M  167       U  731   26:33.82  8:33  69.42%
   5.Karl Vester          Garfield,          70 M  172       U  693   26:55.81  8:40  64.85%
   6.Benito Saavedra      Wayne,NJ           74 M  180          720   27:34.20  8:52  66.86%
   7.Jack Frame           Berkeley Height,   74 M  182       U  558   27:48.25  8:57  66.30%
   8.Andrew Coyle         Leonia,            74 M  191       U  536   29:10.89  9:24  63.19%
   9.James Smith          Delaware,          71 M  196       U  675   29:32.07  9:30  59.83%
  10.Robert Boyd          Colonia,           72 M  220          518   36:03.70 11:36  49.66%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kathleen Davies      Hillburn,NJ        73 F  231       U  541   49:43.82 16:00  44.30%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Daniel Kirsch        Hackensack,        77 M  193       U  591   29:21.15  9:27  66.18%
   2.Tony Fiory           Summit,            78 M  197       U  552   29:33.95  9:31  67.07%
   3.Thomas Kelly         West Orange,       78 M  205       U  587   30:21.68  9:46  65.31%
   4.William Ash          Hewitt,            77 M  209       U  509   31:04.16  0:00  62.53%
   5.John Kuhi            Oakhurst,          75 M  216       U  597   34:39.78 11:09  54.07%
   6.Jack Mathis          Mountainside,      78 M  224       U  612   37:41.98 12:08  52.60%
   7.George Kochman       Tinton Falls,      79 M  226       U  596   41:00.11 13:12  49.40%
   8.Al Swan              Clifton,           79 M  229       U  683   44:58.28 14:28  45.04%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE AGES 80 TO 84 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE AGES 80 TO 84 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Imme Dyson           Princeton,NJ       82 F  225       U  707   38:50.01 12:30  65.85%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE 85 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Warren Seamans       Rockaway,          87 M  230       U  668   47:23.89 15:15  53.98%
   2.George Studzinski    Kinnelon,          86 M  232       U  681   57:47.78 18:36  42.69%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE 85 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Shirley Pettijohn    Chathem,NJ         85 F  233       U  714   58:45.23 18:55  47.06%


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATF NJ XC 5K CHAMPIONSHIP -- FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


OPEN MEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     BREAKNECK TRACK CLUB "A" OPEN MEN            26
      1.Brian Quilty         Pitman,            29 M 7        U  643   15:45.27*
      4.Fitch Henry          Pitman,            22 M 7        U  575   16:02.56*
      5.Eric Dubois          Pitman,NJ          29 M 7        U  733   16:03.75*
      6.Pat Mccurry          Waterford Works,   25 M 7           613   16:06.52*
     10.Shawn D'andrea       Collingswood,      32 M 7           538   16:16.29*
     20.Michael Rivera       Chatham,           32 M 7        U  653   17:12.32
  2     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" OPEN MEN        49
      2.Kyle Price           Milltown,          31 M 1           640   15:51.62*
      8.Evan Ward            Princeton,         25 M 1        U  697   16:13.39*
     12.William Appman       Hoboken,           28 M 1           508   16:22.35*
     13.Ashwin Anantharaman  East Windsor,      31 M 1        U  504   16:23.71*
     14.Fabian Daza          Fairview,          37 M 1        U  544   16:29.08*
     15.Stephen Rathbun      Springfield,       26 M 1        U  644   16:35.15
     18.Brendan Conway       Ridgefield Park,   25 M 1        U  535   16:52.52
  3     SHORE AC "A" OPEN MEN                        51
      3.Justin Scheid        Succasunna,        33 M 36       U  665   15:53.99*
      7.Jeremy Scheid        Newton,            31 M 36       U  664   16:11.06*
      9.Michael Kennedy      Manalapan,         23 M 36       U  588   16:15.60*
     11.Johnpatrick Montgome Hackettstown,      23 M 36       U  625   16:18.63*
     21.Richard Luettchau    Bridgewater,       34 M 36       U  607   17:13.85*
     47.Cameron Smith        North Caldwell,    44 M 36  86   U  674   19:55.78
  4     GARDEN ST TC NEW BALANCE "B" OPEN MEN       104
     16.Bradley Kilheeney    North Brunswick,   24 M 2        U  590   16:45.70*
     17.Aditya Singh         Westfield,         19 M 2        U  670   16:51.30*
     22.Jonathan Fontana     River Edge,        18 M 2        U  555   17:24.12*
     23.Peter Townsend       Highland Park,     28 M 2        U  686   17:24.79*
     26.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M 51  2    U  701   17:46.98*
     33.Thomas Knowles       Oakland,           43 M 51  2    U  595   18:20.17
  5     GARDEN ST TC NEW BALANCE "C" OPEN MEN       140
     24.Mark Minervini       Stanhope,          26 M 3           622   17:31.52*
     25.William Alston       Matawan,           28 M 3        U  502   17:42.08*
     28.Ryan Mcdonnell       Morristown,        24 M 3           615   18:00.81*
     31.Kyle Brogan          Chatham,           29 M 3        U  520   18:14.33*
     32.Alex Uhrik           Somerset,          19 M 3           690   18:17.70*
     34.Chuck Schneekloth    Franklin,          42 M 51  3    U  666   18:21.26
     40.Robert Riordon       Glen Ridge,NJ      46 M 3        U  736   19:19.89
     44.Michael Petrazzuolo  Oakland,           19 M 3           637   19:32.74
  6     SHORE AC "B" OPEN MEN                       170
     27.Antonio Meza Soriano Red Bank,          36 M 37       U  621   17:56.17*
     29.James Register       Piscataway,        32 M 37       U  648   18:01.54*
     35.Nicholas Reid        Chatham,           33 M 37       U  650   18:24.65*
     37.Robert Skorupski     Rockaway,          46 M 37  86   U  671   18:47.77*
     42.Daniel Campbell      Middletown,        44 M 37  86   U  524   19:26.03*
     54.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,        48 M 37  87   U  619   20:33.53
     55.Luke Falk            Rockaway,          49 M 86  37   U  550   20:34.32
     58.Ricardo Romero       Hillsborough,      44 M 37  87   U  654   22:10.23
  7     FREEDOM RUNNING CLUB "A" OPEN MEN           195
     19.Atilla Sabahoglu     Phillipsburg,      41 M 41       U  657   17:10.58*
     30.Joshua Davis         Phillipsburg,      33 M 41       U  543   18:09.32*
     45.Segundino Cardines   Jersey City,       48 M 41       U  526   19:37.99*
     49.Hector Cruz          Paterson,          21 M 41       U  537   20:08.17*
     52.Samuel Hartman       Plainsboro,        33 M 41       U  574   20:20.98*
     53.Edgar Tejada         South Amboy,       35 M 41          684   20:26.28
  8     GARDEN ST TC NEW BALANCE "D" OPEN MEN       212
     36.David Chan           Ewing,             30 M 4        U  531   18:27.20*
     39.Chris Campagnola     Kendall Park,      28 M 4        U  523   19:16.76*
     43.Kevin Jang           Morristown,        25 M 4           584   19:29.64*
     46.Jarrett Dewelde      Somerset,          40 M 51  4    U  545   19:50.16*
     48.Michael Salm         Highland Park,     27 M 4           660   20:05.22*
     50.Daniel Reiser        Tenafly,           45 M 51  4    U  651   20:11.48
     51.Nick Van Langen      Hillsborough,      52 M 101 4    U  692   20:12.07
  9     RVRR "A" OPEN MEN                           274
     38.Alex Clark           Somerset,          31 M 33       U  533   18:53.49*
     56.Drew Pennyfeather    Voorhees,NJ        33 M 33       U  724   20:42.83*
     59.Minh-tri Vo          Piscataway,        36 M 33       U  694   22:15.43*
     60.Neil Hume            Highland Park,     45 M 33  83   U  582   22:27.65*
     61.David Jasko          Monroe Township,   46 M 33  83   U  585   22:43.91*
     63.Charles Wellman      North Brunswick,   42 M 33  83   U  698   23:01.53
     64.Jeremy Urbach        Highland Park,     35 M 33       U  691   23:34.94
     65.Massimo Flati        Fords,             35 M 33          554   25:01.38
 10     CLIFTON RC "A" OPEN MEN                     294
     41.Durral Pinto         Kearny,NJ          40 M 10  60   U  708   19:24.74*
     57.Joe Steidle          Lyndhurst,         48 M 10  60      678   21:10.07*
     62.Pablo Troche         Paterson,          45 M 10  61   U  688   22:57.50*
     66.Chris Conway         Ridgefield Park,NJ 59 M 10  110  U  719   26:17.00*
     68.Rick Andersen        Clifton,NJ         57 M 10  110  U  740   27:42.86*
 11     CJRRC "A" OPEN MEN                          349
     67.Thomas Meagher       New Providence,    63 M 8   158  U  620   26:49.29*
     69.Jack Meagher         Westfield,NJ       65 M 8   158  U  722   29:18.83*
     70.Richard Freundlich   Westfield,         66 M 8   158  U  562   29:45.34*
     71.Helibert Hernandez   Kearny,            52 M 8        U  576   30:43.76*
     72.Robert Boyd          Colonia,           72 M 8   158     518   36:03.70*
     73.Jack Mathis          Mountainside,      78 M 8   158  U  612   37:41.98

MASTERS MEN 40 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" MEN 40          18
      1.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M 101 51   U  706   17:37.32*
      2.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M 51  2    U  701   17:46.98*
      4.Thomas Knowles       Oakland,           43 M 51  2    U  595   18:20.17*
      5.Chuck Schneekloth    Franklin,          42 M 51  3    U  666   18:21.26*
      6.Richard Osifchin     Warren,            54 M 101 51   U  631   18:38.37*
      8.John Hogan           Township Of Was,   53 M 101 51   U  578   18:48.63
     11.David Lacouture      Hackettstown,      57 M 101 51   U  599   19:29.81
     12.Jarrett Dewelde      Somerset,          40 M 51  4    U  545   19:50.16
      0.Eric Davis           Highland Park,     51 M 101         542   20:09.37
      0.Daniel Reiser        Tenafly,           45 M 51       U  651   20:11.48
  2     SHORE AC "A" MEN 40                          65
      7.Robert Skorupski     Rockaway,          46 M 37  86   U  671   18:47.77*
     10.Daniel Campbell      Middletown,        44 M 37  86   U  524   19:26.03*
     15.Robert Shields       Parsippany,        51 M 86  136  U  669   19:52.30*
     16.Cameron Smith        North Caldwell,    44 M 36  86   U  674   19:55.78*
     17.Terry Lusardi        Madison,           56 M 86  136     608   20:25.74*
     20.Luke Falk            Rockaway,          49 M 86  37   U  550   20:34.32
  3     GARMIN RUNNERS "A" MEN 40                    79
      3.Gary Rosenberg       Morristown,        48 M 19  69   U  655   17:57.83*
     14.Kevin Higgins        Randolph,          60 M 69  119  U  577   19:51.69*
     18.John Sabatino        Morris Plains,     52 M 69  119  U  658   20:31.21*
     21.Adam Duncan          Westfield,         49 M 19  69   U  548   20:41.98*
     23.Joel Garrell         Morristown,        61 M 69  119  U  564   20:57.70*
     28.Mark Redmann         Flemington,        53 M 69  119  U  646   22:03.37
     31.Angelo Harasts       Pine Brook,        52 M 69  19   U  572   22:17.30
     33.Barry Lass           Morristown,        55 M 69  119  U  601   22:38.77
  4     CLIFTON RC "A" MEN 40                        93
      9.Durral Pinto         Kearny,NJ          40 M 10  60   U  708   19:24.74*
     13.Manuel Pereira       Elizabeth,         57 M 60  110     636   19:50.59*
     22.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M 60  110  U  734   20:49.89*
     24.Joe Steidle          Lyndhurst,         48 M 10  60      678   21:10.07*
     25.Ben Teixeira         Kearny,NJ          57 M 60  110  U  712   21:35.40*
  5     SHORE AC "B" MEN 40                         146
     19.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,        48 M 37  87   U  619   20:33.53*
     26.David Mclaughlin     Rockaway,          53 M 87  136     617   21:44.08*
     29.Ricardo Romero       Hillsborough,      44 M 37  87   U  654   22:10.23*
     30.Donald Schwartz      Belmar,            58 M 87  136  U  667   22:11.89*
     42.Rob Neugass          Marlboro,          58 M 87  137  U  627   24:35.51*
  6     RVRR "A" MEN 40                             166
     27.Robert Palladino     Edison,            51 M 83  133  U  633   21:53.93*
     32.Neil Hume            Highland Park,     45 M 33  83   U  582   22:27.65*
     34.Robert Tona          Monmouth Juncti,   60 M 83  183  U  685   22:39.93*
     35.David Jasko          Monroe Township,   46 M 33  83   U  585   22:43.91*
     38.Charles Wellman      North Brunswick,   42 M 33  83   U  698   23:01.53*
     39.Marc Alterman        North Brunswick,   61 M 83  183  U  503   23:50.26
     43.David Solin          Leonia,NJ          59 M 83  133  U  735   26:38.07
  7     CLIFTON RC "B" MEN 40                       211
     36.Pablo Troche         Paterson,          45 M 10  61   U  688   22:57.50*
     40.Jim Nicosia          Clifton,           54 M 61  110  U  628   24:00.39*
     41.Jim Olivola          Rutherford,        63 M 61  160  U  630   24:08.65*
     45.Carl Richko          Hewitt,            69 M 61  160  U  652   27:30.08*
     49.Al Swan              Clifton,           79 M 61  211  U  683   44:58.28*
  8     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" MEN 40           222
     37.Brian Davenport      Lake Hopatcong,    58 M 74  124     539   22:57.83*
     44.Edward Neighbour     Sparta,            56 M 74  124  U  626   27:11.12*
     46.Robert Mcgill        Budd Lake,         59 M 74  124  U  616   33:19.64*
     47.George Bishop        Succasunna,        55 M 74  124  U  516   34:40.92*
     48.Stephen Holusha      Budd Lake,         67 M 74  174  U  581   37:17.01*

MASTERS MEN 50 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" MEN 50          15
      1.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M 101 51   U  706   17:37.32*
      2.Richard Osifchin     Warren,            54 M 101 51   U  631   18:38.37*
      3.John Hogan           Township Of Was,   53 M 101 51   U  578   18:48.63*
      4.Gary Leaman          Hardwick,          60 M 151 101  U  602   19:24.97*
      5.David Lacouture      Hackettstown,      57 M 101 51   U  599   19:29.81*
     10.Eric Davis           Highland Park,     51 M 101 51      542   20:09.37
     11.Nick Van Langen      Hillsborough,      52 M 101 4    U  692   20:12.07
  2     SHORE AC "A" MEN 50                          70
      8.Robert Shields       Parsippany,        51 M 86  136  U  669   19:52.30*
      9.Reno Stirrat         Rockaway,          65 M 136 186  U  679   20:02.68*
     12.Terry Lusardi        Madison,           56 M 86  136     608   20:25.74*
     20.Harold Leddy         Bridgewater,       64 M 136 186  U  603   21:43.78*
     21.David Mclaughlin     Rockaway,          53 M 87  136     617   21:44.08*
     24.Donald Schwartz      Belmar,            58 M 87  136  U  667   22:11.89
  3     GARMIN RUNNERS "A" MEN 50                    84
      7.Kevin Higgins        Randolph,          60 M 69  119  U  577   19:51.69*
     13.John Sabatino        Morris Plains,     52 M 69  119  U  658   20:31.21*
     15.Joel Garrell         Morristown,        61 M 69  119  U  564   20:57.70*
     23.Mark Redmann         Flemington,        53 M 69  119  U  646   22:03.37*
     26.Barry Lass           Morristown,        55 M 69  119  U  601   22:38.77*
  4     CLIFTON RC "A" MEN 50                       106
      6.Manuel Pereira       Elizabeth,         57 M 60  110     636   19:50.59*
     14.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M 60  110  U  734   20:49.89*
     18.Ben Teixeira         Kearny,NJ          57 M 60  110  U  712   21:35.40*
     31.Jim Nicosia          Clifton,           54 M 61  110  U  628   24:00.39*
     37.Chris Conway         Ridgefield Park,NJ 59 M 10  110  U  719   26:17.00*
     44.Rick Andersen        Clifton,NJ         57 M 10  110  U  740   27:42.86
  5     SHORE AC "B" MEN 50                         126
     17.Scott Linnell        Colts Neck,        63 M 137 186  U  606   21:24.92*
     19.John Kilduff         Middletown,        68 M 137 186  U  589   21:40.20*
     25.Bill Trengove        Wharton,           65 M 137 187  U  687   22:22.92*
     32.Rob Neugass          Marlboro,          58 M 87  137  U  627   24:35.51*
     33.Arthur Noland        Staten Island,     66 M 137 187  U  629   24:59.84*
  6     RVRR "A" MEN 50                             163
     16.David Huse           Princeton,NJ       61 M 183 133  U  727   21:19.32*
     22.Robert Palladino     Edison,            51 M 83  133  U  633   21:53.93*
     39.Michael Durning      Millstone Twp,NJ   61 M 133 184  U  742   26:24.22*
     40.David Solin          Leonia,NJ          59 M 83  133  U  735   26:38.07*
     46.John Frentz          Middlesex,         63 M 133 184  U  560   28:06.15*
  7     FLEET FEET/ESSEX "A" MEN 50                 188
     27.Charlie Slaughter    Parsippany,        64 M 167 117  U  672   22:42.53*
     29.Phil Coffin          Bloomfield,        66 M 167 117  U  534   22:58.55*
     34.Michael Barry        Succasunna,        66 M 167 117  U  512   25:08.51*
     48.Kevin Burns          Ramsey,            67 M 168 117  U  521   28:18.73*
     50.Thomas Kelly         West Orange,       78 M 168 117  U  587   30:21.68*
     58.George Studzinski    Kinnelon,          86 M 168 117  U  681   57:47.78
  8     GEEZERS "A" MEN 50                          212
     35.Anthony Scandariato  Hopatcong,         60 M 172 122  U  663   25:13.66*
     42.John Klobus          Randolph,          59 M 122      U  594   27:17.39*
     43.Michael Walters      Westfield,         61 M 172 122  U  696   27:18.57*
     45.James Mathesius      Mount Arlington,   65 M 172 122  U  611   28:00.25*
     47.Peter Lee            Randolph,          62 M 173 122  U  604   28:12.61*
     49.James Smith          Delaware,          71 M 173 122  U  675   29:32.07
     55.James Mioduszewski   Sparta,            65 M 173 122  U  623   34:42.50
  9     SHORE AC "C" MEN 50                         213
     30.Bob Andrews          Manalapan,         61 M 138 187  U  505   23:02.54*
     36.Paul Deykerhoff      Little Silver,     67 M 138 188     546   25:52.92*
     38.Robert Haithcock     North Middletow,   64 M 138 188  U  567   26:20.33*
     53.John Kuhi            Oakhurst,          75 M 138 236  U  597   34:39.78*
     56.George Kochman       Tinton Falls,      79 M 138 236  U  596   41:00.11*
 10     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" MEN 50           226
     28.Brian Davenport      Lake Hopatcong,    58 M 74  124     539   22:57.83*
     41.Edward Neighbour     Sparta,            56 M 74  124  U  626   27:11.12*
     51.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,    60 M 124 174  U  530   32:38.95*
     52.Robert Mcgill        Budd Lake,         59 M 74  124  U  616   33:19.64*
     54.George Bishop        Succasunna,        55 M 74  124  U  516   34:40.92*
     57.Warren Seamans       Rockaway,          87 M 124 174  U  668   47:23.89

MASTERS MEN 60 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC "A" MEN 60                          11
      2.Reno Stirrat         Rockaway,          65 M 136 186  U  679   20:02.68*
      4.Scott Linnell        Colts Neck,        63 M 137 186  U  606   21:24.92*
      5.John Kilduff         Middletown,        68 M 137 186  U  589   21:40.20*
      6.Harold Leddy         Bridgewater,       64 M 136 186  U  603   21:43.78
  2     RVRR "A" MEN 60                              19
      3.David Huse           Princeton,NJ       61 M 183 133  U  727   21:19.32*
      7.Gene Gugliotta       North Plainfiel,   60 M 183      U  566   22:14.66*
      9.Robert Tona          Monmouth Juncti,   60 M 83  183  U  685   22:39.93*
     15.Marc Alterman        North Brunswick,   61 M 83  183  U  503   23:50.26
  3     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" MEN 60          33
      1.Gary Leaman          Hardwick,          60 M 151 101  U  602   19:24.97*
     13.Peter Auteri         Pompton Lakes,     67 M 151      U  510   23:05.16*
     19.Francis Beideman     Pompton Lakes,     69 M 151      U  513   24:43.41*
  4     SHORE AC "B" MEN 60                          40
      8.Bill Trengove        Wharton,           65 M 137 187  U  687   22:22.92*
     12.Bob Andrews          Manalapan,         61 M 138 187  U  505   23:02.54*
     20.Arthur Noland        Staten Island,     66 M 137 187  U  629   24:59.84*
  5     FLEET FEET/ESSEX "A" MEN 60                  42
     10.Charlie Slaughter    Parsippany,        64 M 167 117  U  672   22:42.53*
     11.Phil Coffin          Bloomfield,        66 M 167 117  U  534   22:58.55*
     21.Michael Barry        Succasunna,        66 M 167 117  U  512   25:08.51*
  6     CLIFTON RC "A" MEN 60                        47
     14.Julio Aguirre        Fords,             73 M 210 160  U  501   23:17.87*
     16.Ezequiel Garcia      Newark,            73 M 210 160  U  563   24:03.43*
     17.Jim Olivola          Rutherford,        63 M 61  160  U  630   24:08.65*
     31.Carl Richko          Hewitt,            69 M 61  160  U  652   27:30.08
  7     RVRR "B" MEN 60                              66
     18.Michael Carr         Somerset,          72 M 183 184  U  527   24:34.30*
     22.Kenneth Vercammen    North Brunswick,NJ 60 M 184      U  737   25:11.34*
     26.Michael Durning      Millstone Twp,NJ   61 M 133 184  U  742   26:24.22*
     34.John Frentz          Middlesex,         63 M 133 184  U  560   28:06.15
  8     SHORE AC "C" MEN 60                          76
     24.Paul Deykerhoff      Little Silver,     67 M 138 188     546   25:52.92*
     25.Robert Haithcock     North Middletow,   64 M 138 188  U  567   26:20.33*
     27.Przemek Nowicki      Holmdel,NJ         74 M 188 236  U  731   26:33.82*
  9     GEEZERS "A" MEN 60                           86
     23.Anthony Scandariato  Hopatcong,         60 M 172 122  U  663   25:13.66*
     30.Michael Walters      Westfield,         61 M 172 122  U  696   27:18.57*
     33.James Mathesius      Mount Arlington,   65 M 172 122  U  611   28:00.25*
 10     NORTH JERSEY MASTERS "A" MEN 60             108
     32.Jack Frame           Berkeley Height,   74 M 226 176  U  558   27:48.25*
     37.Andrew Coyle         Leonia,            74 M 226 176  U  536   29:10.89*
     39.Daniel Kirsch        Hackensack,        77 M 226 176  U  591   29:21.15*
 11     CJRRC "A" MEN 60                            108
     28.Thomas Meagher       New Providence,    63 M 8   158  U  620   26:49.29*
     38.Jack Meagher         Westfield,NJ       65 M 8   158  U  722   29:18.83*
     42.Richard Freundlich   Westfield,         66 M 8   158  U  562   29:45.34*
     47.Robert Boyd          Colonia,           72 M 8   158     518   36:03.70
     49.Jack Mathis          Mountainside,      78 M 8   158  U  612   37:41.98
 12     CLIFTON RC "B" MEN 60                       114
     29.Karl Vester          Garfield,          70 M 161 211  U  693   26:55.81*
     41.Tony Fiory           Summit,            78 M 210 161  U  552   29:33.95*
     44.William Ash          Hewitt,            77 M 161 211  U  509   31:04.16*
 13     GEEZERS "B" MEN 60                          121
     35.Peter Lee            Randolph,          62 M 173 122  U  604   28:12.61*
     40.James Smith          Delaware,          71 M 173 122  U  675   29:32.07*
     46.James Mioduszewski   Sparta,            65 M 173 122  U  623   34:42.50*
 14     FLEET FEET/ESSEX "B" MEN 60                 130
     36.Kevin Burns          Ramsey,            67 M 168 117  U  521   28:18.73*
     43.Thomas Kelly         West Orange,       78 M 168 117  U  587   30:21.68*
     51.George Studzinski    Kinnelon,          86 M 168 117  U  681   57:47.78*
 15     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" MEN 60           143
     45.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,    60 M 124 174  U  530   32:38.95*
     48.Stephen Holusha      Budd Lake,         67 M 74  174  U  581   37:17.01*
     50.Warren Seamans       Rockaway,          87 M 124 174  U  668   47:23.89*

MASTERS MEN 70 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     CLIFTON RC "A" MEN 70                        12
      1.Julio Aguirre        Fords,             73 M 210 160  U  501   23:17.87*
      2.Ezequiel Garcia      Newark,            73 M 210 160  U  563   24:03.43*
      9.Tony Fiory           Summit,            78 M 210 161  U  552   29:33.95*
  2     NORTH JERSEY MASTERS "A" MEN 70              18
      5.Benito Saavedra      Wayne,NJ           74 M 226         720   27:34.20*
      6.Jack Frame           Berkeley Height,   74 M 226 176  U  558   27:48.25*
      7.Andrew Coyle         Leonia,            74 M 226 176  U  536   29:10.89*
      8.Daniel Kirsch        Hackensack,        77 M 226 176  U  591   29:21.15
  3     SHORE AC "A" MEN 70                          26
      3.Przemek Nowicki      Holmdel,NJ         74 M 188 236  U  731   26:33.82*
     11.John Kuhi            Oakhurst,          75 M 138 236  U  597   34:39.78*
     12.George Kochman       Tinton Falls,      79 M 138 236  U  596   41:00.11*
  4     CLIFTON RC "B" MEN 70                        27
      4.Karl Vester          Garfield,          70 M 161 211  U  693   26:55.81*
     10.William Ash          Hewitt,            77 M 161 211  U  509   31:04.16*
     13.Al Swan              Clifton,           79 M 61  211  U  683   44:58.28*

OPEN WOMEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" OPEN WOM        15
      1.Meaghan Driscoll     Glen Gardner,      22 F 301      U  547   18:49.39*
      2.Laura Cummings       Bay Shore,NY       32 F 301      U  716   18:56.12*
      3.Emma Cary            Morristown,        23 F 301      U  528   19:15.56*
      4.Samantha Young       Metuchen,          23 F 301      U  703   19:16.96*
      5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F 351 301  U  717   19:31.37*
      6.Aimee Choheguidden   Hamburg,NJ         30 F 301      U  739   19:57.43
     11.Laura Barnes         Plainsboro,NJ      23 F 301      U  728   21:29.67
  2     GARDEN ST TC NEW BALANCE "B" OPEN WOM        69
      8.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F 351 302  U  522   20:50.23*
     10.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F 351 302  U  614   21:08.05*
     12.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F 351 302     635   21:44.17*
     17.Anne Balfour         Morristown,        43 F 351 302  U  511   23:08.49*
     22.Ariana Gagliardi     Carlstadt,NJ       24 F 302      U  710   24:58.50*
     24.Diana Stavrou        Scotch Plains,     37 F 302      U  677   25:14.17
  3     SHORE AC "A" OPEN WOM                        83
      7.Lauren Jackson       Augusta,           39 F 336      U  583   20:03.47*
      9.Erin O'neill         Port Monmouth,NJ   35 F 336      U  741   21:01.30*
     14.Dawn Wilcox          Little Silver,     46 F 336 386  U  700   22:39.40*
     23.Elizabeth Spector    Manalapan,         44 F 336 386  U  676   25:07.43*
     30.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         56 F 336 436  U  730   29:29.87*
  4     RVRR "A" OPEN WOM                           100
     15.Taylor Rehe          Branchburg,        25 F 333      U  649   22:48.44*
     16.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F 433 333  U  514   22:57.18*
     18.Lara Zipperer        New Brunswick,     27 F 333         704   23:25.22*
     25.Wendy Reed           East Brunswick,    50 F 433 333  U  647   25:15.74*
     26.Jill Polilli         Piscataway,        48 F 383 333  U  639   25:33.36*
  5     GARMIN RUNNERS "A" OPEN WOM                 100
     13.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F 369 319  U  573   22:26.45*
     19.Lisa Sanon-jules     East Windsor,      45 F 369 319  U  661   24:16.53*
     20.Sheila Courter       Westfield,NJ       50 F 419 319  U  713   24:17.20*
     21.Deborah Hall         Scotch Plains,     54 F 419 319  U  568   24:46.02*
     27.Aysha Mirza          Sewaren,NJ         38 F 319      U  746   26:09.26*
  6     RVRR "B" OPEN WOM                           159
     28.Christine Prorock-ro Somerville,        54 F 433 334  U  642   26:38.72*
     29.Nicole Prorock       New Market,        42 F 383 334  U  641   28:02.46*
     32.Haley Rogers         Somerville,NJ      17 F 334         743   29:51.85*
     34.Nancy Casper         Bound Brook,NJ     63 F 383 334  U  715   30:09.65*
     36.Imme Dyson           Princeton,NJ       82 F 383 334  U  707   38:50.01*
  7     CLIFTON RC "A" OPEN WOM                     174
     31.Raquel Foote         Paterson,          37 F 310      U  556   29:40.81*
     33.Lucia Sarabando      Kearny,            54 F 449 310  U  662   30:06.57*
     35.Diane Cismowski      Ocean Grove,       62 F 310 412  U  532   37:39.47*
     37.May Wong             Morganville,       57 F 449 310  U  702   41:04.57*
     38.Dolly Sacristan      Englewood,         56 F 449 310  U  659   43:00.30*

MASTERS WOMEN 40 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" WOM 40           6
      1.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F 351 301  U  717   19:31.37*
      2.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F 351 302  U  522   20:50.23*
      3.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F 351 302  U  614   21:08.05*
      5.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F 351 302     635   21:44.17
     10.Anne Balfour         Morristown,        43 F 351 302  U  511   23:08.49
  2     CLIFTON RC "A" WOM 40                        25
      4.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F 410 360  U  725   21:17.00*
      7.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F 410 360  U  745   22:05.80*
     14.Betty Otarola        West Orange,NJ     59 F 410 360  U  726   25:48.92*
     17.Luz Ravines          Elizabeth,         57 F 411 360  U  645   27:04.38
  3     GARMIN RUNNERS "A" WOM 40                    26
      6.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F 369 419  U  729   21:56.45*
      9.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F 369 319  U  573   22:26.45*
     11.Lisa Sanon-jules     East Windsor,      45 F 369 319  U  661   24:16.53*
  4     NORTH JERSEY MASTERS "A" WOM 40              35
      8.Nora Cary            Morristown,        64 F 476 376  U  529   22:16.94*
     12.Debbie Brathwaite    Garfield,NJ        60 F 476 376  U  709   25:11.92*
     15.Sandra Galindo       Paramus,NJ         41 F 376      U  738   25:56.47*
     22.Cami Klein           Glen Rock,         66 F 476 376  U  593   31:22.33
  5     RVRR "A" WOM 40                              53
     13.Jill Polilli         Piscataway,        48 F 383 333  U  639   25:33.36*
     19.Nicole Prorock       New Market,        42 F 383 334  U  641   28:02.46*
     21.Nancy Casper         Bound Brook,NJ     63 F 383 334  U  715   30:09.65*
     24.Imme Dyson           Princeton,NJ       82 F 383 334  U  707   38:50.01
  6     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" WOM 40            54
     16.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,    57 F 374 424     540   26:34.02*
     18.Eva Fisher           Boonton,           59 F 374 424  U  553   27:54.69*
     20.Cheryl Scher         South Rivers,NJ    54 F 374 424  U  705   29:55.96*
     23.Carla Holusha        Budd Lake,         57 F 374 424  U  580   32:50.17

MASTERS WOMEN 50 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     CLIFTON RC "A" WOM 50                        13
      1.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F 410 360  U  725   21:17.00*
      3.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F 410 360  U  745   22:05.80*
      9.Betty Otarola        West Orange,NJ     59 F 410 360  U  726   25:48.92*
  2     GARMIN RUNNERS "A" WOM 50                    14
      2.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F 369 419  U  729   21:56.45*
      5.Sheila Courter       Westfield,NJ       50 F 419 319  U  713   24:17.20*
      7.Deborah Hall         Scotch Plains,     54 F 419 319  U  568   24:46.02*
  3     RVRR "A" WOM 50                              24
      4.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F 433 333  U  514   22:57.18*
      8.Wendy Reed           East Brunswick,    50 F 433 333  U  647   25:15.74*
     12.Christine Prorock-ro Somerville,        54 F 433 334  U  642   26:38.72*
  4     SHORE AC "A" WOM 50                          38
      6.Diane Rothman        Leonardo,          61 F 436 486  U  656   24:44.18*
     13.Susan Stirrat        Rockaway,          63 F 436 486  U  680   26:57.56*
     19.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         56 F 336 436  U  730   29:29.87*
     22.Katherine Packowski  Jackson,           63 F 436 486  U  632   31:02.47
  5     CLIFTON RC "B" WOM 50                        41
     10.Antoinette Marmora   Jersey City,       61 F 460 411  U  610   26:18.89*
     15.Luz Ravines          Elizabeth,         57 F 411 360  U  645   27:04.38*
     16.Nora Candelario      North Bergen,      63 F 460 411  U  525   27:52.62*
  6     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" WOM 50            48
     11.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,    57 F 374 424     540   26:34.02*
     17.Eva Fisher           Boonton,           59 F 374 424  U  553   27:54.69*
     20.Cheryl Scher         South Rivers,NJ    54 F 374 424  U  705   29:55.96*
     23.Carla Holusha        Budd Lake,         57 F 374 424  U  580   32:50.17
     24.Debra Bernstein      West Orange,NJ     66 F 424 474  U  515   35:15.43
     28.Kathleen Davies      Hillburn,NJ        73 F 424 474  U  541   49:43.82
      0.Shirley Pettijohn    Chathem,NJ         85 F 424      U  714   58:45.23
  7     CLIFTON RC "C" WOM 50                        57
     14.Jana Bravo           Rutherford,        50 F 411 412  U  519   27:03.67*
     18.Annemarie Uebbing    Kearny,            60 F 460 412  U  689   29:24.72*
     25.Diane Cismowski      Ocean Grove,       62 F 310 412  U  532   37:39.47*
  8                                                  74
     21.Lucia Sarabando      Kearny,            54 F 449 310  U  662   30:06.57*
     26.May Wong             Morganville,       57 F 449 310  U  702   41:04.57*
     27.Dolly Sacristan      Englewood,         56 F 449 310  U  659   43:00.30*

MASTERS WOMEN 60 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     NORTH JERSEY MASTERS "A" WOM 60              13
      1.Nora Cary            Morristown,        64 F 476 376  U  529   22:16.94*
      3.Debbie Brathwaite    Garfield,NJ        60 F 476 376  U  709   25:11.92*
      9.Cami Klein           Glen Rock,         66 F 476 376  U  593   31:22.33*
  2     SHORE AC "A" WOM 60                          15
      2.Diane Rothman        Leonardo,          61 F 436 486  U  656   24:44.18*
      5.Susan Stirrat        Rockaway,          63 F 436 486  U  680   26:57.56*
      8.Katherine Packowski  Jackson,           63 F 436 486  U  632   31:02.47*
  3     CLIFTON RC "A" WOM 60                        17
      4.Antoinette Marmora   Jersey City,       61 F 460 411  U  610   26:18.89*
      6.Nora Candelario      North Bergen,      63 F 460 411  U  525   27:52.62*
      7.Annemarie Uebbing    Kearny,            60 F 460 412  U  689   29:24.72*

MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M  U  706   17:37.32  5:40 87.66%
   2.Reno Stirrat         Rockaway,          65 M  U  679   20:02.68  6:27 83.06%
   3.Gary Leaman          Hardwick,          60 M  U  602   19:24.97  6:15 82.24%
   4.Richard Osifchin     Warren,            54 M  U  631   18:38.37  6:00 81.58%
   5.John Montgomery      Hackettstown,      53 M  U  624   18:35.39  5:59 81.17%
   6.Gary Rosenberg       Morristown,        48 M  U  655   17:57.83  5:47 80.88%
   7.Kevin Higgins        Randolph,          60 M  U  577   19:51.69  6:24 80.37%
   8.Atilla Sabahoglu     Phillipsburg,      41 M  U  657   17:10.58  5:32 80.35%
   9.John Hogan           Township Of Was,   53 M  U  578   18:48.63  6:03 80.23%
  10.David Lacouture      Hackettstown,      57 M  U  599   19:29.81  6:17 79.91%
  11.John Kilduff         Middletown,        68 M  U  589   21:40.20  6:58 78.87%
  12.Manuel Pereira       Elizabeth,         57 M     636   19:50.59  6:23 78.50%
  13.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M  U  701   17:46.98  5:43 78.19%
  14.Julio Aguirre        Fords,             73 M  U  501   23:17.87  7:30 77.97%
  15.Michael Walker       Ewing,             42 M  U  695   17:54.74  5:46 77.61%
  16.Joel Garrell         Morristown,        61 M  U  564   20:57.70  6:45 76.79%
  17.Scott Linnell        Colts Neck,        63 M  U  606   21:24.92  6:54 76.45%
  18.Thomas Knowles       Oakland,           43 M  U  595   18:20.17  5:54 76.33%
  19.Robert Skorupski     Rockaway,          46 M  U  671   18:47.77  6:03 76.15%
  20.Harold Leddy         Bridgewater,       64 M  U  603   21:43.78  7:00 75.98%
  21.Chuck Schneekloth    Franklin,          42 M  U  666   18:21.26  5:54 75.71%
  22.Terry Lusardi        Madison,           56 M     608   20:25.74  6:35 75.65%
  23.Ezequiel Garcia      Newark,            73 M  U  563   24:03.43  7:45 75.48%
  24.David Huse           Princeton,NJ       61 M  U  727   21:19.32  6:52 75.47%
  25.Robert Shields       Parsippany,        51 M  U  669   19:52.30  6:24 74.76%
  26.Bill Trengove        Wharton,           65 M  U  687   22:22.92  7:12 74.40%
  27.Nick Van Langen      Hillsborough,      52 M  U  692   20:12.07  6:30 74.10%
  28.Robert Riordon       Glen Ridge,NJ      46 M  U  736   19:19.89  6:13 74.05%
  29.Segundino Cardines   Jersey City,       48 M  U  526   19:37.99  6:19 74.01%
  30.Eric Davis           Highland Park,     51 M     542   20:09.37  6:29 73.71%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Nora Cary            Morristown,        64 F  U  529   22:16.94  7:10 87.46%
   2.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F  U  725   21:17.00  6:51 83.05%
   3.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F  U  717   19:31.37  6:17 82.79%
   4.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F  U  729   21:56.45  7:04 80.53%
   5.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F  U  745   22:05.80  7:07 78.17%
   6.Diane Rothman        Leonardo,          61 F  U  656   24:44.18  7:58 75.82%
   7.Debbie Brathwaite    Garfield,NJ        60 F  U  709   25:11.92  8:07 73.56%
   8.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F  U  514   22:57.18  7:23 73.54%
   9.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F  U  522   20:50.23  6:42 73.18%
  10.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F     635   21:44.17  7:00 72.24%
  11.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F  U  614   21:08.05  6:48 72.14%
  12.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F  U  573   22:26.45  7:13 72.04%
  13.Susan Stirrat        Rockaway,          63 F  U  680   26:57.56  8:41 71.36%
  14.Antoinette Marmora   Jersey City,       61 F  U  610   26:18.89  8:28 71.31%
  15.Betty Otarola        West Orange,NJ     59 F  U  726   25:48.92  8:19 70.94%
  16.Dawn Wilcox          Little Silver,     46 F  U  700   22:39.40  7:18 69.95%
  17.Deborah Hall         Scotch Plains,     54 F  U  568   24:46.02  7:58 69.70%
  18.Nora Candelario      North Bergen,      63 F  U  525   27:52.62  8:58 69.01%
  19.Necia Mcqueen        Ogdensburg,        46 F     618   23:05.43  7:26 68.63%
  20.Sheila Courter       Westfield,NJ       50 F  U  713   24:17.20  7:49 68.00%
  21.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,    57 F     540   26:34.02  8:33 67.27%
  22.Anne Balfour         Morristown,        43 F  U  511   23:08.49  7:27 66.80%
  23.Luz Ravines          Elizabeth,         57 F  U  645   27:04.38  8:43 66.03%
  24.Imme Dyson           Princeton,NJ       82 F  U  707   38:50.01 12:30 65.85%
  25.Eva Fisher           Boonton,           59 F  U  553   27:54.69  8:59 65.60%
  26.Wendy Reed           East Brunswick,    50 F  U  647   25:15.74  8:08 65.39%
  27.Patrice Hancock      Toms River,        65 F     570   30:16.12  9:45 65.19%
  28.Christine Prorock-ro Somerville,        54 F  U  642   26:38.72  8:35 64.82%
  29.Lisa Sanon-jules     East Windsor,      45 F  U  661   24:16.53  7:49 64.71%
  30.Nancy Casper         Bound Brook,NJ     63 F  U  715   30:09.65  9:42 63.79%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Mark Zamek           Morris Plains,NJ   56 M  U  706   17:37.32  5:40 87.66%
   2.Reno Stirrat         Rockaway,          65 M  U  679   20:02.68  6:27 83.06%
   3.Justin Scheid        Succasunna,        33 M  U  665   15:53.99  5:07 82.63%
   4.Brian Quilty         Pitman,            29 M  U  643   15:45.27  5:04 82.45%
   5.Kyle Price           Milltown,          31 M     640   15:51.62  5:06 82.26%
   6.Gary Leaman          Hardwick,          60 M  U  602   19:24.97  6:15 82.24%
   7.Richard Osifchin     Warren,            54 M  U  631   18:38.37  6:00 81.58%
   8.Fabian Daza          Fairview,          37 M  U  544   16:29.08  5:18 81.36%
   9.John Montgomery      Hackettstown,      53 M  U  624   18:35.39  5:59 81.17%
  10.Eric Dubois          Pitman,NJ          29 M  U  733   16:03.75  5:10 80.91%
  11.Fitch Henry          Pitman,            22 M  U  575   16:02.56  5:10 80.89%
  12.Gary Rosenberg       Morristown,        48 M  U  655   17:57.83  5:47 80.88%
  13.Jeremy Scheid        Newton,            31 M  U  664   16:11.06  5:13 80.57%
  14.Pat Mccurry          Waterford Works,   25 M     613   16:06.52  5:11 80.56%
  15.Shawn D'andrea       Collingswood,      32 M     538   16:16.29  5:14 80.39%
  16.Kevin Higgins        Randolph,          60 M  U  577   19:51.69  6:24 80.37%
  17.Atilla Sabahoglu     Phillipsburg,      41 M  U  657   17:10.58  5:32 80.35%
  18.John Hogan           Township Of Was,   53 M  U  578   18:48.63  6:03 80.23%
  19.Evan Ward            Princeton,         25 M  U  697   16:13.39  5:13 79.98%
  20.David Lacouture      Hackettstown,      57 M  U  599   19:29.81  6:17 79.91%
  21.Michael Kennedy      Manalapan,         23 M  U  588   16:15.60  5:14 79.82%
  22.Ashwin Anantharaman  East Windsor,      31 M  U  504   16:23.71  5:17 79.59%
  23.Johnpatrick Montgome Hackettstown,      23 M  U  625   16:18.63  5:15 79.57%
  24.William Appman       Hoboken,           28 M     508   16:22.35  5:16 79.27%
  25.John Kilduff         Middletown,        68 M  U  589   21:40.20  6:58 78.87%
  26.Manuel Pereira       Elizabeth,         57 M     636   19:50.59  6:23 78.50%
  27.Stephen Rathbun      Springfield,       26 M  U  644   16:35.15  5:20 78.21%
  28.Shawn Williams       Bloomfield,        42 M  U  701   17:46.98  5:43 78.19%
  29.Julio Aguirre        Fords,             73 M  U  501   23:17.87  7:30 77.97%
  30.Michael Walker       Ewing,             42 M  U  695   17:54.74  5:46 77.61%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Nora Cary            Morristown,        64 F  U  529   22:16.94  7:10 87.46%
   2.Suzanne Laburt       Greenwood Lake,NY  56 F  U  725   21:17.00  6:51 83.05%
   3.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        48 F  U  717   19:31.37  6:17 82.79%
   4.Mary Christian       Flanders,NJ        56 F  U  729   21:56.45  7:04 80.53%
   5.Meaghan Driscoll     Glen Gardner,      22 F  U  547   18:49.39  6:03 78.41%
   6.Laura Delea          Sparta,NJ          54 F  U  745   22:05.80  7:07 78.17%
   7.Laura Cummings       Bay Shore,NY       32 F  U  716   18:56.12  6:06 78.00%
   8.Emma Cary            Morristown,        23 F  U  528   19:15.56  6:12 76.64%
   9.Samantha Young       Metuchen,          23 F  U  703   19:16.96  6:12 76.58%
  10.Diane Rothman        Leonardo,          61 F  U  656   24:44.18  7:58 75.82%
  11.Lauren Jackson       Augusta,           39 F  U  583   20:03.47  6:27 75.20%
  12.Aimee Choheguidden   Hamburg,NJ         30 F  U  739   19:57.43  6:25 73.96%
  13.Debbie Brathwaite    Garfield,NJ        60 F  U  709   25:11.92  8:07 73.56%
  14.Lisa Bernknopf       Cranford,          52 F  U  514   22:57.18  7:23 73.54%
  15.Jessica Byrnes       Morristown,        41 F  U  522   20:50.23  6:42 73.18%
  16.Gabrielle Panepinto  Tenafly,           45 F     635   21:44.17  7:00 72.24%
  17.Heather Mcdermott    Morristown,        41 F  U  614   21:08.05  6:48 72.14%
  18.Polly Harrison       Basking Ridge,     48 F  U  573   22:26.45  7:13 72.04%
  19.Susan Stirrat        Rockaway,          63 F  U  680   26:57.56  8:41 71.36%
  20.Antoinette Marmora   Jersey City,       61 F  U  610   26:18.89  8:28 71.31%
  21.Kim Anicito          Parlin,            39 F     506   21:12.43  6:50 71.13%
  22.Betty Otarola        West Orange,NJ     59 F  U  726   25:48.92  8:19 70.94%
  23.Erin O'neill         Port Monmouth,NJ   35 F  U  741   21:01.30  6:46 70.67%
  24.Dawn Wilcox          Little Silver,     46 F  U  700   22:39.40  7:18 69.95%
  25.Deborah Hall         Scotch Plains,     54 F  U  568   24:46.02  7:58 69.70%
  26.Nora Candelario      North Bergen,      63 F  U  525   27:52.62  8:58 69.01%
  27.Laura Barnes         Plainsboro,NJ      23 F  U  728   21:29.67  6:55 68.68%
  28.Necia Mcqueen        Ogdensburg,        46 F     618   23:05.43  7:26 68.63%
  29.Sheila Courter       Westfield,NJ       50 F  U  713   24:17.20  7:49 68.00%
  30.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,    57 F     540   26:34.02  8:33 67.27%