USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS

Race Date:10-21-18


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.Collin Frost         Randolph,NJ        25 M U       26:05.82  5:15 1/157     M20-39:1/42      81.23
   2.Brian Quilty         Pitman,NJ          29 M U       26:07.32  5:15 2/157     M20-39:2/42      81.12
   3.Justin Scheid        Succasunna,NJ      32 M U       26:13.43  5:16 3/157     M20-39:3/42      81.07
   4.Eric Dubois          Pitman,NJ          28 M U       26:23.52  5:18 4/157     M20-39:4/42      80.30
   5.Stephen Rathbun      Springfield,NJ     26 M U       26:30.62  5:20 5/157     M20-39:5/42      79.95
   6.Evan Ward            New York,NY        24 M U       26:37.89  5:21 6/157     M20-39:6/42      79.60
   7.Kyle Price           North Brunswick,NJ 30 M U       26:44.53  5:22 7/157     M20-39:7/42      79.28
   8.Pat Mccurry          Waterford Works,NJ 24 M U       26:51.23  5:24 8/157     M20-39:8/42      78.91
   9.William Appman       Hoboken,NJ         28 M U       27:10.75  5:28 9/157     M20-39:9/42      77.99
  10.Michael Dixon        Highland Park,NJ   35 M U       27:15.39  5:29 10/157    M20-39:10/42     78.74
  11.Garrett Derringer    Easton,PA          26 M U       27:31.20  5:32 11/157    M20-39:11/42     77.00
  12.Bradley Kilheeney    North Brunswick,NJ 23 M U       27:40.99  5:34 12/157    M20-39:12/42     76.58
  13.Nick Desantis        Wanaque,NJ         34 M U       27:45.34  5:35 13/157    M20-39:13/42     77.02
  14.Matthew Eder         East Brunswick,NJ  25 M U       27:52.74  5:36 14/157    M20-39:14/42     76.03
  15.Brendan Conway       Ridgefield Park,NJ 25 M U       28:08.16  5:39 15/157    M20-39:15/42     75.31
  16.Walter Ingram        Lambertville,NJ    25 M U       28:20.88  5:42 16/157    M20-39:16/42     74.78
  17.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M U       28:30.12  5:44 17/157    M50-54:1/16      86.76
  18.Maanek Kumar         Piscataway,NJ      27 M U       28:54.73  5:49 18/157    M20-39:17/42     73.31
  19.Shelby Goose         Englewood,NJ       27 F U       28:59.00  5:49 1/62      F20-39:1/15      82.92
  20.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M U       29:00.55  5:50 19/157    M40-44:1/17      76.83
  21.Michael Anis         North Brunswick,NJ 37 M U       29:06.36  5:51 20/157    M20-39:18/42     74.47
  22.Andrew Seaver        Jersey City,NJ     31 M U       29:10.19  5:52 21/157    M20-39:19/42     72.75
  23.Nicolette Mateescu   Kendall Park,NJ    24 F U       29:14.62  5:53 2/62      F20-39:2/15      82.17
  24.Manuel Rivera        Chatham,NJ         31 M U       29:19.28  5:53 22/157    M20-39:20/42     72.37
  25.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M U       29:21.44  5:54 23/157    M55-59:1/16      84.96
  26.Mark Minervini       Stanhope,NJ        25 M U       29:24.30  5:54 24/157    M20-39:21/42     72.07
  27.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M U       29:29.39  5:56 25/157    M45-49:1/14      79.19
  28.Yean Jimenez         Union City,NJ      34 M U       29:32.69  5:56 26/157    M20-39:22/42     72.37
  29.David Ferruggia      Cranford,NJ        41 M U       29:40.70  5:58 27/157    M40-44:2/17      75.11
  30.Thomas Knowles       Oakland,NJ         42 M U       29:41.12  5:58 28/157    M40-44:3/17      75.65
  31.Atilla Sabahoglu     Franklin Park,NJ   40 M U       29:42.91  5:58 29/157    M40-44:4/17      74.46
  32.Armando Oliveira     New York,NY        51 M U       29:47.88  5:59 30/157    M50-54:2/16      80.97

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  33.Dominic Grillo       Whitehouse Stat,NJ 44 M U       30:01.07  6:02 31/157    M40-44:5/17      75.97
  34.Steven Manole        Great Meadows,NJ   26 M U       30:03.79  6:02 32/157    M20-39:23/42     70.51
  35.Antonio Meza Soriano Red Bank,NJ        35 M U       30:04.14  6:03 33/157    M20-39:24/42     71.37
  36.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M U       30:04.39  6:03 34/157    M50-54:3/16      82.24
  37.Mark Williams        Columbia,NJ        45 M U       30:04.43  6:03 35/157    M45-49:2/14      76.43
  38.John Larkin          Sparta,NJ          29 M U       30:23.51  6:06 36/157    M20-39:25/42     69.74
  39.Larry Ramirez        Pleasantville,NJ   26 M U       30:25.47  6:07 37/157    M20-39:26/42     69.66
  40.Ricardo Garcia       Carteret,NJ        29 M U       30:31.59  6:08 38/157    M20-39:27/42     69.43
  41.Michael Kennedy      Red Bank,NJ        33 M U       30:41.10  6:10 39/157    M20-39:28/42     69.44
  42.Emily Rosario        North Brunswick,NJ 28 F U       30:45.56  6:11 3/62      F20-39:3/15      78.11
  43.Chuck Schneekloth    Franklin,NJ        41 M U       30:50.81  6:12 40/157    M40-44:6/17      72.27
  44.Jason Timochko       Haworth,NJ         42 M U       30:58.15  6:13 41/157    M40-44:7/17      72.51
  45.John Hogan           Township Of Was,NJ 53 M U       30:58.69  6:13 42/157    M50-54:4/16      79.19
  46.Alex Clark           Somerset,NJ        30 M U       31:15.50  6:17 43/157    M20-39:29/42     67.83
  47.Brian Bumgarner      Branchburg,NJ      48 M U       31:20.43  6:18 44/157    M45-49:3/14      75.11
  48.Andrew Torney        Turnetsville,NJ    21 M U       31:23.70  6:19 45/157    M20-39:30/42     67.52
  49.Robert Skorupski     Rockaway,NJ        45 M U       31:27.25  6:19 46/157    M45-49:4/14      73.07
  50.Jorge Lopes          Linden,NJ          55 M U       31:29.92  6:20 47/157    M55-59:2/16      79.21
  51.Ramon Vasquez        Cliffside Park,NJ  40 M U       31:31.09  6:20 48/157    M40-44:8/17      70.17
  52.Jarrett Dewelde      Somerset,NJ        39 M U       31:31.64  6:20 49/157    M20-39:31/42     69.65
  53.Hector Cruz          Paterson,NJ        21 M U       31:32.33  6:20 50/157    M20-39:32/42     67.19
  54.Jeffrey Lawson       Jersey City,NJ     47 M U       31:36.93  6:21 51/157    M45-49:5/14      73.89
  55.Erika Meling         North Brunswick,NJ 29 F U       31:39.75  6:22 4/62      F20-39:4/15      75.89
  56.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    52 M U       31:49.49  6:24 52/157    M50-54:5/16      76.43
  57.Peter Kashulines     Mountain Lakes,NJ  55 M U       31:55.00  6:25 53/157    M55-59:3/16      78.17
  58.Edwin Choula         South Plainfiel,NJ 24 M         32:03.98  6:27 54/157    M20-39:33/42     66.11
  59.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F U       32:10.57  6:28 5/62      F45-49:1/11      81.32
  60.Kevin Jang           Morristown,NJ      24 M U       32:12.11  6:28 55/157    M20-39:34/42     65.80
  61.Reno Stirrat         Rockaway,NJ        64 M U       32:23.75  6:31 56/157    M60-64:1/15      83.40
  62.Wesley Cole          Basking Ridge,NJ   49 M U       32:30.29  6:32 57/157    M45-49:6/14      73.01
  63.Robyn Evangelist     Egg Harbor Town,NJ 29 F U       32:39.60  6:34 6/62      F20-39:5/15      73.57
  64.Christopher Rinaldi  Berkeley Height,NJ 49 M U       32:51.46  6:36 58/157    M45-49:7/14      72.23
  65.Nicholas Reid        Chatham,NJ         32 M U       33:03.03  6:39 59/157    M20-39:35/42     64.32
  66.Terry Lusardi        Madison,NJ         55 M U       33:03.60  6:39 60/157    M55-59:4/16      75.45
  67.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M U       33:04.84  6:39 61/157    M50-54:6/16      73.54
  68.Julie Williamson     Piscataway,NJ      24 F U       33:06.29  6:39 7/62      F20-39:6/15      72.57
  69.Edgar Tejada         South Amboy,NJ     34 M U       33:07.55  6:39 62/157    M20-39:36/42     64.55
  70.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,NJ      47 M U       33:10.53  6:40 63/157    M45-49:8/14      70.40
  71.Amanda Eller         Delmont,NJ         27 F U       33:10.89  6:40 8/62      F20-39:7/15      72.43
  72.Daniel Campbell      Middletown,NJ      44 M U       33:12.51  6:40 64/157    M40-44:9/17      68.69
  73.Shannon Mckenna      Parlin,NJ          26 F U       33:14.16  6:41 9/62      F20-39:8/15      72.28
  74.John Sabatino        Morris Plains,NJ   51 M U       33:22.17  6:42 65/157    M50-54:7/16      72.28
  75.Manuel Pereira       Elizabeth,NJ       57 M U       33:23.95  6:43 66/157    M55-59:5/16      76.00
  76.Drew Pennyfeather    Flemington,NJ      32 M U       33:25.41  6:43 67/157    M20-39:37/42     63.61
  77.Samuel Hartman       Plainsboro,NJ      32 M U       33:28.01  6:44 68/157    M20-39:38/42     63.52
  78.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F U       33:58.89  6:50 10/62     F55-59:1/7       84.53
  79.Eric Davis           Highland Park,NJ   50 M U       34:08.80  6:52 69/157    M50-54:8/16      70.08
  80.Michael Mooney       Center Valley,PA   62 M U       34:16.76  6:53 70/157    M60-64:2/15      77.38
  81.Dianne Deoliveira    Brick,NJ           47 F U       34:22.39  6:54 11/62     F45-49:2/11      76.12
  82.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        52 M U       34:30.36  6:56 71/157    M50-54:9/16      70.48
  83.James Murnane        Byram Township,NJ  55 M U       34:36.08  6:57 72/157    M55-59:6/16      72.08
  84.Ruscel Kirkland      Haledon,NJ         43 M U       34:39.53  6:58 73/157    M40-44:10/17     65.31
  85.Carol Keegan         Closter,NJ         43 F U       34:40.97  6:58 12/62     F40-44:1/5       72.76
  86.Jessica Braun        Bridgewater,NJ     43 F U       34:42.29  6:58 13/62     F40-44:2/5       72.69

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  87.Karl Leitz           Jersey City,NJ     52 M U       35:05.05  7:03 74/157    M50-54:10/16     69.31
  88.Anthony Bocchine     Somerset,NJ        26 M U       35:05.32  7:03 75/157    M20-39:39/42     60.40
  89.Joan To Taro         Toms River,NJ      46 F U       35:15.79  7:05 14/62     F45-49:3/11      73.47
  90.Harold Leddy         Bridgewater,NJ     63 M U       35:21.12  7:06 76/157    M60-64:3/15      75.71
  91.Alexandre Fernandes  Linden,NJ          48 M U       35:25.37  7:07 77/157    M45-49:9/14      66.46
  92.Russell Forsythe     Ewing,NJ           60 M U       35:32.90  7:09 78/157    M60-64:4/15      73.31
  93.Scott Linnell        Colts Neck,NJ      62 M U       35:56.83  7:13 79/157    M60-64:5/15      73.80
  94.John Kilduff         Middletown,NJ      67 M U       36:06.82  7:15 80/157    M65-69:1/14      76.94
  95.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F U       36:07.00  7:16 15/62     F50-54:1/9       77.64
  96.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F U       36:19.39  7:18 16/62     F45-49:4/11      70.63
  97.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F U       36:22.87  7:19 17/62     F40-44:3/5       68.38
  98.Amanda Cirillo       Ringoes,NJ         32 F U       36:28.90  7:20 18/62     F20-39:9/15      65.94
  99.John Soucheck        Little Silver,NJ   53 M U       36:29.43  7:20 81/157    M50-54:11/16     67.22
 100.James Sellar         Hillsborough,NJ    59 M U       36:30.52  7:20 82/157    M55-59:7/16      70.73
 101.Sergio Cano          Kearny,NJ          54 M U       36:40.71  7:22 83/157    M50-54:12/16     67.44
 102.Gene Gugliotta       North Plainfiel,NJ 59 M U       36:44.07  7:23 84/157    M55-59:8/16      70.28
 103.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F U       36:46.56  7:23 19/62     F60-64:1/8       86.59
 104.Gabrielle Panapinto  Tenafly,NJ         44 F         36:53.90  7:25 20/62     F40-44:4/5       68.94
 105.Minh-tri Vo          Piscataway,NJ      36 M U       37:02.50  7:27 85/157    M20-39:40/42     58.22
 106.Nestor Suqui         Hackensack,NJ      44 M         37:05.93  7:27 86/157    M40-44:11/17     61.50
 107.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  57 M U       37:11.02  7:28 87/157    M55-59:9/16      68.23
 108.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         69 M U       37:13.99  7:29 88/157    M65-69:2/14      76.10
 109.Polly Harrison       Basking Ridge,NJ   47 F U       37:17.53  7:30 21/62     F45-49:5/11      70.17
 110.Neil Hume            Highland Park,NJ   44 M U       37:19.43  7:30 89/157    M40-44:12/17     61.11
 111.Freddy Evangelista   Bogota,NJ          66 M         37:23.57  7:31 90/157    M65-69:3/14      73.60
 112.Caitlin Pletcher     Point Pleasant ,NJ 35 F U       37:27.61  7:32 22/62     F20-39:10/15     64.59
 113.Ben Teixeira         Kearny,NJ          56 M U       37:33.52  7:33 91/157    M55-59:10/16     66.99
 114.Ricardo Romero       Hillsborough,NJ    43 M U       37:38.80  7:34 92/157    M40-44:13/17     60.13
 115.Edith Apostolico     Toms River,NJ      52 F U       37:54.85  7:37 23/62     F50-54:2/9       73.08
 116.David Jasko          Monroe Township,NJ 45 M U       38:19.66  7:42 93/157    M45-49:10/14     59.98
 117.Taylor Rehe          Branchburg,NJ      24 F U       38:30.93  7:44 24/62     F20-39:11/15     62.40
 118.Gregory Mullins      Bethlehem,PA       44 M U       38:36.42  7:46 94/157    M40-44:14/17     59.08
 119.Randall Miller       Montville,NJ       56 M U       38:39.36  7:46 95/157    M55-59:11/16     65.08
 120.Marc Bloom           Monmouth Juncti,NJ 71 M U       38:44.80  7:47 96/157    M70-74:1/11      74.80
 121.Susan Pearsall       New York,NY        52 F         38:52.96  7:49 25/62     F50-54:3/9       71.27
 122.Rick Andersen        Clifton,NJ         57 M U       38:53.61  7:49 97/157    M55-59:12/16     65.25
 123.Pablo Troche         Paterson,NJ        45 M U       38:54.42  7:49 98/157    M45-49:11/14     59.08
 124.Lori Derosa          Toms River,NJ      59 F U       38:57.01  7:50 26/62     F55-59:2/7       77.52
 125.Phil Coffin          Bloomfield,NJ      65 M U       39:10.63  7:52 99/157    M65-69:4/14      69.60
 126.Peter Auteri         Pompton Lakes,NJ   67 M U       39:18.12  7:54 100/157   M65-69:5/14      70.68
 127.Rob Neugass          Marlboro,NJ        57 M U       39:20.81  7:55 101/157   M55-59:13/16     64.51
 128.Christie Patla       Aberdeen,NJ        50 F U       39:23.46  7:55 27/62     F50-54:4/9       68.71
 129.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         74 M U       39:25.97  7:56 102/157   M70-74:2/11      76.67
 130.Alex Heredia         Clifton,NJ         46 M U       39:35.74  7:58 103/157   M45-49:12/14     58.53
 131.Ted Maglione         Mendham,NJ         62 M U       39:41.16  7:59 104/157   M60-64:6/15      66.83

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 132.Jim Olivola          Rutherford,NJ      62 M U       39:47.58  8:00 105/157   M60-64:7/15      66.66
 133.Jim Nicosia          Clifton,NJ         53 M U       39:49.23  8:00 106/157   M50-54:13/16     61.59
 134.Karen Carlton        Jackson,NJ         51 F U       40:02.79  8:03 28/62     F50-54:5/9       68.38
 135.Connor Walters       Westfield,NJ       26 M U       40:08.30  8:04 107/157   M20-39:41/42     52.80
 136.Lou Grunfelder       Florham Park,NJ    65 M U       40:12.93  8:05 108/157   M65-69:6/14      67.81
 137.Mark Redmann         Flemington,NJ      52 M U       40:14.80  8:05 109/157   M50-54:14/16     60.44
 138.Nancy Gitin          Pequannock,NJ      50 F U       40:18.59  8:06 29/62     F50-54:6/9       67.15
 139.Francis Beideman     Pompton Lakes,NJ   68 M U       40:20.22  8:06 110/157   M65-69:7/14      69.53
 140.Arthur Noland        Staten Island,NY   65 M U       40:24.72  8:07 111/157   M65-69:8/14      67.47
 141.Brendan Maher        Piscataway,NJ      40 M U       40:31.81  8:09 112/157   M40-44:15/17     54.59
 142.Craig Van Doren      Verona,NJ          62 M U       40:34.19  8:09 113/157   M60-64:8/15      65.37
 143.Mark Fukayama        Marlboro,NJ        63 M U       40:36.53  8:10 114/157   M60-64:9/15      65.92
 144.Wendy Reed           East Brunswick,NJ  49 F U       40:42.65  8:11 30/62     F45-49:6/11      65.72
 145.Erin Fulton          Whitehouse Stat,NJ 39 F U       40:50.42  8:13 31/62     F20-39:12/15     60.20
 146.Harold Nolan         Navesink,NJ        71 M U       40:56.92  8:14 115/157   M70-74:3/11      70.78
 147.Elizabeth Canavan    Bridgewater,NJ     24 F U       41:25.80  8:20 32/62     F20-39:13/15     58.00
 148.Robert Haithcock     North Middletow,NJ 63 M U       41:28.87  8:20 116/157   M60-64:10/15     64.54
 149.Michael Lin          Florham Park,NJ    46 M U       41:36.48  8:22 117/157   M45-49:13/14     55.69
 150.Diane Rothman        Leonardo,NJ        60 F U       41:39.30  8:22 33/62     F60-64:2/8       73.44
 151.Chris Conway         Ridgefield Park,NJ 58 M U       41:45.01  8:24 118/157   M55-59:14/16     61.30
 152.Charles Wellman      North Brunswick,NJ 41 M U       41:52.08  8:25 119/157   M40-44:16/17     53.23
 153.Rachael Wild         Flemington,NJ      48 F U       41:53.88  8:25 34/62     F45-49:7/11      63.15
 154.Susan Stirrat        Rockaway,NJ        63 F U       42:09.04  8:28 35/62     F60-64:3/8       75.53
 155.Gavin Sloane         Teaneck,NJ         51 M U       42:16.31  8:30 120/157   M50-54:15/16     57.07
 156.Diango Correa        Belleville,NJ      50 M U       42:20.93  8:31 121/157   M50-54:16/16     56.51
 157.Robert Lillibridge   Mountain Lakes,NJ  58 M U       42:30.49  8:33 122/157   M55-59:15/16     60.22
 158.Michael Barry        Succasunna,NJ      66 M U       42:31.50  8:33 123/157   M65-69:9/14      64.71
 159.Jill Polilli         Piscataway,NJ      48 F U       42:44.60  8:36 36/62     F45-49:8/11      61.89
 160.Jana Bravo           Rutherford,NJ      50 F U       42:47.53  8:36 37/62     F50-54:7/9       63.25
 161.Jack Frame           Berkeley Height,NJ 73 M U       42:58.90  8:38 124/157   M70-74:4/11      69.28
 162.Michael Close        Little Falls,NJ    67 M U       43:17.01  8:42 125/157   M65-69:10/14     64.18
 163.Michael Walters      Westfield,NJ       61 M U       43:29.75  8:45 126/157   M60-64:11/15     60.44
 164.Edward Leydon        New Hope,PA        74 M U       43:47.76  8:48 127/157   M70-74:5/11      69.03
 165.Edward Neighbour     Sparta,NJ          55 M U       43:53.64  8:49 128/157   M55-59:16/16     56.83
 166.Richard Helmer       Short Hills,NJ     71 M U       44:37.83  8:58 129/157   M70-74:6/11      64.94

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 167.Gresy Johnson        Somerset,NJ        49 F U       45:11.75  9:05 38/62     F45-49:9/11      59.20
 168.James Brubaker       Bridgewater,NJ     63 M U       45:18.75  9:07 130/157   M60-64:12/15     59.08
 169.Christine Prorock-ro Somerville,NJ      53 F U       45:20.65  9:07 39/62     F50-54:8/9       61.83
 170.Ezequiel Garcia      Newark,NJ          72 M U       45:21.18  9:07 131/157   M70-74:7/11      64.72
 171.Joann Coffee         Somerset,NJ        70 F U       45:22.84  9:07 40/62     F70-74:1/1       77.55
 172.Roland Cormier       Jackson,NJ         78 M U       45:24.18  9:08 132/157   M75-79:1/11      71.59
 173.Sandy Mckay          Jackson,NJ         57 F U       45:42.38  9:11 41/62     F55-59:3/7       64.42
 174.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  56 F U       45:44.59  9:12 42/62     F55-59:4/7       63.57
 175.Tony Fiory           Summit,NJ          77 M U       45:47.99  9:12 133/157   M75-79:2/11      69.57
 176.Peter Lee            Randolph,NJ        61 M U       45:48.66  9:13 134/157   M60-64:13/15     57.39
 177.James Mathesius      Mount Arlington,NJ 64 M U       45:50.63  9:13 135/157   M60-64:14/15     58.93
 178.James Smith          Delaware,NJ        70 M U       46:07.99  9:16 136/157   M70-74:8/11      62.09
 179.Lisa Bernknopf       Cranford,NJ        51 F U       46:28.35  9:21 43/62     F50-54:9/9       58.91
 180.Antoinette Marmora   Jersey City,NJ     61 F U       46:35.38  9:22 44/62     F60-64:4/8       66.54
 181.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         55 F U       46:42.33  9:23 45/62     F55-59:5/7       61.49
 182.Peter Deng           Franklin Park,NJ   36 M U       46:47.54  9:24 137/157   M20-39:42/42     46.09
 183.Bonnie Triolo        Nutley,NJ          62 F U       46:49.19  9:25 46/62     F60-64:5/8       67.09
 184.Nirav Shah           Colonia,NJ         42 M U       46:54.56  9:26 138/157   M40-44:17/17     47.89
 185.Kathleen Hale        Flemington,NJ      47 F U       47:20.87  9:31 47/62     F45-49:10/11     55.27
 186.Raquel Foote         Paterson,NJ        36 F U       47:45.09  9:36 48/62     F20-39:14/15     50.82
 187.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  60 M U       47:55.67  9:38 139/157   M60-64:15/15     54.37
 188.Aileen Flangan       Parsippany,NJ      57 F         48:28.20  9:45 49/62     F55-59:6/7       60.74

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 189.William Ash          Hewitt,NJ          76 M U       50:11.84 10:06 140/157   M75-79:3/11      62.30
 190.Thomas Allen         Montclair,NJ       66 M U       50:43.16 10:12 141/157   M65-69:11/14     54.25
 191.John Kuhi            Oakhurst,NJ        74 M U       50:52.28 10:14 142/157   M70-74:9/11      59.42
 192.Daniel Kirsch        Hackensack,NJ      76 M U       51:09.53 10:17 143/157   M75-79:4/11      61.12
 193.Matt Lalumia         Clifton,NJ         78 M U       51:32.52 10:22 144/157   M75-79:5/11      63.08
 194.Bonnie Brunish       Piscataway,NJ      69 F U       51:36.74 10:23 50/62     F65-69:1/4       67.18
 195.Katherine Packowski  Jackson,NJ         62 F U       51:51.23 10:26 51/62     F60-64:6/8       60.58
 196.Cami Klein           Glen Rock,NJ       65 F U       51:52.64 10:26 52/62     F65-69:2/4       63.10
 197.Matthew Reed         East Brunswick,NJ  45 M U       52:21.29 10:32 145/157   M45-49:14/14     43.91
 198.Martta Kelly         West Orange,NJ     60 F U       53:06.47 10:41 53/62     F60-64:7/8       57.61
 199.Ray Petit            East Brunswick,NJ  65 M U       53:08.95 10:41 146/157   M65-69:12/14     51.31
 200.Bernard Ward         Westwood,NJ        73 M U       53:24.36 10:44 147/157   M70-74:10/11     55.75
 201.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     61 F U       54:24.68 10:56 54/62     F60-64:8/8       56.98

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 202.Daniel Mack          Whippany,NJ        75 M U       55:45.00 11:13 148/157   M75-79:6/11      55.12
 203.Tom Kelly            West Orange,NJ     77 M U       56:01.97 11:16 149/157   M75-79:7/11      56.87
 204.Evelyn Eshada        Harrison,NJ        40 F         56:23.85 11:20 55/62     F40-44:5/5       43.84
 205.Maria Juarez         Dumont,NJ          36 F         56:47.87 11:25 56/62     F20-39:15/15     42.74
 206.Jack Mathis          Mountainside,NJ    77 M U       57:44.40 11:37 150/157   M75-79:8/11      55.18
 207.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      76 F U       58:02.86 11:40 57/62     F75-79:1/1       66.63
 208.Carla Holusha        Budd Lake,NJ       56 F U       58:24.18 11:45 58/62     F55-59:7/7       49.79
 209.John Bergacs         Edison,NJ          66 M U       58:44.44 11:49 151/157   M65-69:13/14     46.85
 210.Robert Boyd          Colonia,NJ         71 M U       58:53.59 11:50 152/157   M70-74:11/11     49.21
 211.Imme Dyson           Princeton,NJ       81 F U       58:59.80 11:52 59/62     F80-84:1/1       71.92
 212.Mike Machuca         River Edge,NJ      79 M U       59:08.70 11:54 153/157   M75-79:9/11      56.18

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 213.Prudence Jones       New Brunswick,NJ   47 F U       59:51.92 12:02 60/62     F45-49:11/11     43.72
 214.Roseanne Svihra      Gillette,NJ        68 F U     1:01:02.50 12:16 61/62     F65-69:3/4       55.97
 215.Stephen Holusha      Budd Lake,NJ       66 M U     1:01:07.70 12:17 154/157   M65-69:14/14     45.03
 216.Blanca Alvarez       Harrison,NJ        65 F U     1:02:37.59 12:36 62/62     F65-69:4/4       52.27

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
 217.George Kochman       Tinton Falls,NJ    78 M U     1:07:58.10 13:40 155/157   M75-79:10/11     47.83
 218.Al Swan              Clifton,NJ         78 M U     1:08:44.97 13:49 156/157   M75-79:11/11     47.30
 219.Nathaniel Finestone  Mountainside,NJ    89 M U     1:09:13.70 13:55 157/157   M85-98:1/1       66.14


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Collin Frost         Randolph,NJ        25 M 7        U 1318   26:05.82  5:15
   2.Brian Quilty         Pitman,NJ          29 M 7        U 1412   26:07.32  5:15
   3.Justin Scheid        Succasunna,NJ      32 M 36       U 1428   26:13.43  5:17
   4.Eric Dubois          Pitman,NJ          28 M 7        U 1476   26:23.52  5:19
   5.Stephen Rathbun      Springfield,NJ     26 M 1        U 1414   26:30.62  5:20
   6.Evan Ward            New York,NY        24 M          U 1449   26:37.89  5:22
   7.Kyle Price           North Brunswick,NJ 30 M 1        U 1471   26:44.53  5:23
   8.Pat Mccurry          Waterford Works,NJ 24 M 7        U 1378   26:51.23  5:24
   9.William Appman       Hoboken,NJ         28 M 1        U 1265   27:10.75  5:28
  10.Michael Dixon        Highland Park,NJ   35 M          U 1308   27:15.39  5:29
USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Shelby Goose         Englewood,NJ       27 F 301      U 1323   28:59.00  5:50
   2.Nicolette Mateescu   Kendall Park,NJ    24 F 301      U 1375   29:14.62  5:53
   3.Emily Rosario        North Brunswick,NJ 28 F 301      U 1424   30:45.56  6:11
   4.Erika Meling         North Brunswick,NJ 29 F 301      U 1383   31:39.75  6:22
   5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F 310      U 1483   32:10.57  6:28
   6.Robyn Evangelist     Egg Harbor Town,NJ 29 F 301      U 1477   32:39.60  6:34
   7.Julie Williamson     Piscataway,NJ      24 F 301      U 1454   33:06.29  6:40
   8.Amanda Eller         Delmont,NJ         27 F 336      U 1311   33:10.89  6:41
   9.Shannon Mckenna      Parlin,NJ          26 F 301      U 1380   33:14.16  6:41
  10.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F 360      U 1355   33:58.89  6:50
TOP MASTERS FINISHERS
USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M 69       U 1295   28:30.12  5:44
   2.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M 51       U 1453   29:00.55  5:50
   3.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M 69       U 1455   29:21.44  5:54
   4.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M 19       U 1472   29:29.39  5:56
   5.David Ferruggia      Cranford,NJ        41 M 51       U 1486   29:40.70  5:58
   6.Thomas Knowles       Oakland,NJ         42 M 51       U 1351   29:41.12  5:58
   7.Atilla Sabahoglu     Franklin Park,NJ   40 M 41       U 1426   29:42.91  5:59
   8.Armando Oliveira     New York,NY        51 M          U 1480   29:47.88  6:00
   9.Dominic Grillo       Whitehouse Stat,NJ 44 M 19       U 1324   30:01.07  6:02
  10.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M 101      U 1403   30:04.39  6:03
USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F 310      U 1483   32:10.57  6:28
   2.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F 360      U 1355   33:58.89  6:50
   3.Dianne Deoliveira    Brick,NJ           47 F 356      U 1302   34:22.39  6:55
   4.Carol Keegan         Closter,NJ         43 F 376      U 1343   34:40.97  6:59
   5.Jessica Braun        Bridgewater,NJ     43 F          U 1275   34:42.29  6:59
   6.Joan To Taro         Toms River,NJ      46 F 356      U 1440   35:15.79  7:06
   7.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F 360      U 1300   36:07.00  7:16
   8.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F 336      U 1451   36:19.39  7:19
   9.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F 301      U 1361   36:22.87  7:19
  10.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F 476      U 1284   36:46.56  7:24

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE 19 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE 19 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 20 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Collin Frost         Randolph,NJ        25 M    1       U 1318   26:05.82  5:15  81.23%
   2.Brian Quilty         Pitman,NJ          29 M    2       U 1412   26:07.32  5:15  81.12%
   3.Justin Scheid        Succasunna,NJ      32 M    3       U 1428   26:13.43  5:17  81.07%
   4.Eric Dubois          Pitman,NJ          28 M    4       U 1476   26:23.52  5:19  80.30%
   5.Stephen Rathbun      Springfield,NJ     26 M    5       U 1414   26:30.62  5:20  79.95%
   6.Evan Ward            New York,NY        24 M    6       U 1449   26:37.89  5:22  79.60%
   7.Kyle Price           North Brunswick,NJ 30 M    7       U 1471   26:44.53  5:23  79.28%
   8.Pat Mccurry          Waterford Works,NJ 24 M    8       U 1378   26:51.23  5:24  78.91%
   9.William Appman       Hoboken,NJ         28 M    9       U 1265   27:10.75  5:28  77.99%
  10.Michael Dixon        Highland Park,NJ   35 M   10       U 1308   27:15.39  5:29  78.74%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 20 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Shelby Goose         Englewood,NJ       27 F   19       U 1323   28:59.00  5:50  82.92%
   2.Nicolette Mateescu   Kendall Park,NJ    24 F   23       U 1375   29:14.62  5:53  82.17%
   3.Emily Rosario        North Brunswick,NJ 28 F   42       U 1424   30:45.56  6:11  78.11%
   4.Erika Meling         North Brunswick,NJ 29 F   55       U 1383   31:39.75  6:22  75.89%
   5.Robyn Evangelist     Egg Harbor Town,NJ 29 F   63       U 1477   32:39.60  6:34  73.57%
   6.Julie Williamson     Piscataway,NJ      24 F   68       U 1454   33:06.29  6:40  72.57%
   7.Amanda Eller         Delmont,NJ         27 F   71       U 1311   33:10.89  6:41  72.43%
   8.Shannon Mckenna      Parlin,NJ          26 F   73       U 1380   33:14.16  6:41  72.28%
   9.Amanda Cirillo       Ringoes,NJ         32 F   98       U 1286   36:28.90  7:20  65.94%
  10.Caitlin Pletcher     Point Pleasant ,NJ 35 F  112       U 1408   37:27.61  7:32  64.59%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M   20       U 1453   29:00.55  5:50  76.83%
   2.David Ferruggia      Cranford,NJ        41 M   29       U 1486   29:40.70  5:58  75.11%
   3.Thomas Knowles       Oakland,NJ         42 M   30       U 1351   29:41.12  5:58  75.65%
   4.Atilla Sabahoglu     Franklin Park,NJ   40 M   31       U 1426   29:42.91  5:59  74.46%
   5.Dominic Grillo       Whitehouse Stat,NJ 44 M   33       U 1324   30:01.07  6:02  75.97%
   6.Chuck Schneekloth    Franklin,NJ        41 M   43       U 1429   30:50.81  6:12  72.27%
   7.Jason Timochko       Haworth,NJ         42 M   44       U 1474   30:58.15  6:14  72.51%
   8.Ramon Vasquez        Cliffside Park,NJ  40 M   51       U 1466   31:31.09  6:21  70.17%
   9.Daniel Campbell      Middletown,NJ      44 M   72       U 1281   33:12.51  6:41  68.69%
  10.Ruscel Kirkland      Haledon,NJ         43 M   84       U 1347   34:39.53  6:58  65.31%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Carol Keegan         Closter,NJ         43 F   85       U 1343   34:40.97  6:59  72.76%
   2.Jessica Braun        Bridgewater,NJ     43 F   86       U 1275   34:42.29  6:59  72.69%
   3.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F   97       U 1361   36:22.87  7:19  68.38%
   4.Gabrielle Panapinto  Tenafly,NJ         44 F  104         1473   36:53.90  7:25  68.94%
   5.Evelyn Eshada        Harrison,NJ        40 F  204         1490   56:23.85 11:21  43.84%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M   27       U 1472   29:29.39  5:56  79.19%
   2.Mark Williams        Columbia,NJ        45 M   37       U 1478   30:04.43  6:03  76.43%
   3.Brian Bumgarner      Branchburg,NJ      48 M   47       U 1279   31:20.43  6:18  75.11%
   4.Robert Skorupski     Rockaway,NJ        45 M   49       U 1432   31:27.25  6:20  73.07%
   5.Jeffrey Lawson       Jersey City,NJ     47 M   54       U 1358   31:36.93  6:22  73.89%
   6.Wesley Cole          Basking Ridge,NJ   49 M   62       U 1291   32:30.29  6:32  73.01%
   7.Christopher Rinaldi  Berkeley Height,NJ 49 M   64       U 1420   32:51.46  6:37  72.23%
   8.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,NJ      47 M   70       U 1382   33:10.53  6:41  70.40%
   9.Alexandre Fernandes  Linden,NJ          48 M   91       U 1312   35:25.37  7:08  66.46%
  10.David Jasko          Monroe Township,NJ 45 M  116       U 1339   38:19.66  7:43  59.98%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F   59       U 1483   32:10.57  6:28  81.32%
   2.Dianne Deoliveira    Brick,NJ           47 F   81       U 1302   34:22.39  6:55  76.12%
   3.Joan To Taro         Toms River,NJ      46 F   89       U 1440   35:15.79  7:06  73.47%
   4.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F   96       U 1451   36:19.39  7:19  70.63%
   5.Polly Harrison       Basking Ridge,NJ   47 F  109       U 1330   37:17.53  7:30  70.17%
   6.Wendy Reed           East Brunswick,NJ  49 F  144       U 1417   40:42.65  8:11  65.72%
   7.Rachael Wild         Flemington,NJ      48 F  153       U 1452   41:53.88  8:26  63.15%
   8.Jill Polilli         Piscataway,NJ      48 F  159       U 1409   42:44.60  8:36  61.89%
   9.Gresy Johnson        Somerset,NJ        49 F  167       U 1482   45:11.75  9:06  59.20%
  10.Kathleen Hale        Flemington,NJ      47 F  185       U 1328   47:20.87  9:32  55.27%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M   17       U 1295   28:30.12  5:44  86.76%
   2.Armando Oliveira     New York,NY        51 M   32       U 1480   29:47.88  6:00  80.97%
   3.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M   36       U 1403   30:04.39  6:03  82.24%
   4.John Hogan           Township Of Was,NJ 53 M   45       U 1334   30:58.69  6:14  79.19%
   5.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    52 M   56       U 1444   31:49.49  6:24  76.43%
   6.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M   67       U 1462   33:04.84  6:39  73.54%
   7.John Sabatino        Morris Plains,NJ   51 M   74       U 1427   33:22.17  6:43  72.28%
   8.Eric Davis           Highland Park,NJ   50 M   79       U 1299   34:08.80  6:52  70.08%
   9.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        52 M   82       U 1381   34:30.36  6:57  70.48%
  10.Karl Leitz           Jersey City,NJ     52 M   87       U 1362   35:05.05  7:04  69.31%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F   95       U 1300   36:07.00  7:16  77.64%
   2.Edith Apostolico     Toms River,NJ      52 F  115       U 1264   37:54.85  7:38  73.08%
   3.Susan Pearsall       New York,NY        52 F  121         1479   38:52.96  7:49  71.27%
   4.Christie Patla       Aberdeen,NJ        50 F  128       U 1405   39:23.46  7:56  68.71%
   5.Karen Carlton        Jackson,NJ         51 F  134       U 1283   40:02.79  8:03  68.38%
   6.Nancy Gitin          Pequannock,NJ      50 F  138       U 1322   40:18.59  8:07  67.15%
   7.Jana Bravo           Rutherford,NJ      50 F  160       U 1276   42:47.53  8:37  63.25%
   8.Christine Prorock-ro Somerville,NJ      53 F  169       U 1411   45:20.65  9:07  61.83%
   9.Lisa Bernknopf       Cranford,NJ        51 F  179       U 1271   46:28.35  9:21  58.91%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M   25       U 1455   29:21.44  5:54  84.96%
   2.Jorge Lopes          Linden,NJ          55 M   50       U 1367   31:29.92  6:20  79.21%
   3.Peter Kashulines     Mountain Lakes,NJ  55 M   57       U 1342   31:55.00  6:25  78.17%
   4.Terry Lusardi        Madison,NJ         55 M   66       U 1368   33:03.60  6:39  75.45%
   5.Manuel Pereira       Elizabeth,NJ       57 M   75       U 1406   33:23.95  6:43  76.00%
   6.James Murnane        Byram Township,NJ  55 M   83       U 1389   34:36.08  6:58  72.08%
   7.James Sellar         Hillsborough,NJ    59 M  100       U 1431   36:30.52  7:21  70.73%
   8.Gene Gugliotta       North Plainfiel,NJ 59 M  102       U 1326   36:44.07  7:23  70.28%
   9.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  57 M  107       U 1297   37:11.02  7:29  68.23%
  10.Ben Teixeira         Kearny,NJ          56 M  113       U 1438   37:33.52  7:33  66.99%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F   78       U 1355   33:58.89  6:50  84.53%
   2.Lori Derosa          Toms River,NJ      59 F  124       U 1303   38:57.01  7:50  77.52%
   3.Sandy Mckay          Jackson,NJ         57 F  173       U 1379   45:42.38  9:12  64.42%
   4.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  56 F  174       U 1298   45:44.59  9:12  63.57%
   5.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         55 F  181       U 1398   46:42.33  9:24  61.49%
   6.Aileen Flangan       Parsippany,NJ      57 F  188         1481   48:28.20  9:45  60.74%
   7.Carla Holusha        Budd Lake,NJ       56 F  208       U 1335   58:24.18 11:45  49.79%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Reno Stirrat         Rockaway,NJ        64 M   61       U 1434   32:23.75  6:31  83.40%
   2.Michael Mooney       Center Valley,PA   62 M   80       U 1387   34:16.76  6:54  77.38%
   3.Harold Leddy         Bridgewater,NJ     63 M   90       U 1359   35:21.12  7:07  75.71%
   4.Russell Forsythe     Ewing,NJ           60 M   92       U 1316   35:32.90  7:09  73.31%
   5.Scott Linnell        Colts Neck,NJ      62 M   93       U 1366   35:56.83  7:14  73.80%
   6.Ted Maglione         Mendham,NJ         62 M  131       U 1371   39:41.16  7:59  66.83%
   7.Jim Olivola          Rutherford,NJ      62 M  132       U 1402   39:47.58  8:00  66.66%
   8.Craig Van Doren      Verona,NJ          62 M  142       U 1443   40:34.19  8:10  65.37%
   9.Mark Fukayama        Marlboro,NJ        63 M  143       U 1319   40:36.53  8:10  65.92%
  10.Robert Haithcock     North Middletow,NJ 63 M  148       U 1327   41:28.87  8:21  64.54%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F  103       U 1284   36:46.56  7:24  86.59%
   2.Diane Rothman        Leonardo,NJ        60 F  150       U 1425   41:39.30  8:23  73.44%
   3.Susan Stirrat        Rockaway,NJ        63 F  154       U 1435   42:09.04  8:29  75.53%
   4.Antoinette Marmora   Jersey City,NJ     61 F  180       U 1374   46:35.38  9:22  66.54%
   5.Bonnie Triolo        Nutley,NJ          62 F  183       U 1484   46:49.19  9:25  67.09%
   6.Katherine Packowski  Jackson,NJ         62 F  195       U 1404   51:51.23 10:26  60.58%
   7.Martta Kelly         West Orange,NJ     60 F  198       U 1460   53:06.47 10:41  57.61%
   8.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     61 F  201       U 1287   54:24.68 10:57  56.98%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.John Kilduff         Middletown,NJ      67 M   94       U 1345   36:06.82  7:16  76.94%
   2.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         69 M  108       U 1458   37:13.99  7:29  76.10%
   3.Freddy Evangelista   Bogota,NJ          66 M  111         1464   37:23.57  7:31  73.60%
   4.Phil Coffin          Bloomfield,NJ      65 M  125       U 1290   39:10.63  7:53  69.60%
   5.Peter Auteri         Pompton Lakes,NJ   67 M  126       U 1267   39:18.12  7:54  70.68%
   6.Lou Grunfelder       Florham Park,NJ    65 M  136       U 1325   40:12.93  8:05  67.81%
   7.Francis Beideman     Pompton Lakes,NJ   68 M  139       U 1269   40:20.22  8:07  69.53%
   8.Arthur Noland        Staten Island,NY   65 M  140       U 1396   40:24.72  8:08  67.47%
   9.Michael Barry        Succasunna,NJ      66 M  158       U 1268   42:31.50  8:33  64.71%
  10.Michael Close        Little Falls,NJ    67 M  162       U 1288   43:17.01  8:43  64.18%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Bonnie Brunish       Piscataway,NJ      69 F  194       U 1278   51:36.74 10:23  67.18%
   2.Cami Klein           Glen Rock,NJ       65 F  196       U 1349   51:52.64 10:26  63.10%
   3.Roseanne Svihra      Gillette,NJ        68 F  214       U 1436 1:01:02.50 12:17  55.97%
   4.Blanca Alvarez       Harrison,NJ        65 F  216       U 1262 1:02:37.59 12:36  52.27%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Marc Bloom           Monmouth Juncti,NJ 71 M  120       U 1272   38:44.80  7:48  74.80%
   2.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         74 M  129       U 1399   39:25.97  7:56  76.67%
   3.Harold Nolan         Navesink,NJ        71 M  146       U 1395   40:56.92  8:14  70.78%
   4.Jack Frame           Berkeley Height,NJ 73 M  161       U 1317   42:58.90  8:39  69.28%
   5.Edward Leydon        New Hope,PA        74 M  164       U 1363   43:47.76  8:49  69.03%
   6.Richard Helmer       Short Hills,NJ     71 M  166       U 1333   44:37.83  8:59  64.94%
   7.Ezequiel Garcia      Newark,NJ          72 M  170       U 1321   45:21.18  9:08  64.72%
   8.James Smith          Delaware,NJ        70 M  178       U 1489   46:07.99  9:17  62.09%
   9.John Kuhi            Oakhurst,NJ        74 M  191       U 1353   50:52.28 10:14  59.42%
  10.Bernard Ward         Westwood,NJ        73 M  200       U 1448   53:24.36 10:45  55.75%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Joann Coffee         Somerset,NJ        70 F  171       U 1289   45:22.84  9:08  77.55%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Roland Cormier       Jackson,NJ         78 M  172       U 1294   45:24.18  9:08  71.59%
   2.Tony Fiory           Summit,NJ          77 M  175       U 1314   45:47.99  9:13  69.57%
   3.William Ash          Hewitt,NJ          76 M  189       U 1266   50:11.84 10:06  62.30%
   4.Daniel Kirsch        Hackensack,NJ      76 M  192       U 1348   51:09.53 10:18  61.12%
   5.Matt Lalumia         Clifton,NJ         78 M  193       U 1356   51:32.52 10:22  63.08%
   6.Daniel Mack          Whippany,NJ        75 M  202       U 1370   55:45.00 11:13  55.12%
   7.Tom Kelly            West Orange,NJ     77 M  203       U 1459   56:01.97 11:16  56.87%
   8.Jack Mathis          Mountainside,NJ    77 M  206       U 1377   57:44.40 11:37  55.18%
   9.Mike Machuca         River Edge,NJ      79 M  212       U 1369   59:08.70 11:54  56.18%
  10.George Kochman       Tinton Falls,NJ    78 M  217       U 1352 1:07:58.10 13:41  47.83%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      76 F  207       U 1390   58:02.86 11:41  66.63%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE AGES 80 TO 84 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE AGES 80 TO 84 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Imme Dyson           Princeton,NJ       81 F  211       U 1309   58:59.80 11:52  71.92%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE 85 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nathaniel Finestone  Mountainside,NJ    89 M  219       U 1313 1:09:13.70 13:56  66.14%


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE 85 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


USATFNJ XC 8K CHAMPIONSHIPS             FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

Teams Results
| OPEN MEN | MASTERS MEN 40 | MASTERS MEN 50 | MASTERS MEN 60 | MASTERS MEN 70 | OPEN WOMEN | MASTERS WOMEN 40 | MASTERS WOMEN 50 | MASTERS WOMEN 60
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


OPEN MEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     BREAKNECK TC  OPEN MEN                       24
      1.Collin Frost         Randolph,NJ        25 M 7        U 1318   26:05.82*
      2.Brian Quilty         Pitman,NJ          29 M 7        U 1412   26:07.32*
      4.Eric Dubois          Pitman,NJ          28 M 7        U 1476   26:23.52*
      7.Pat Mccurry          Waterford Works,NJ 24 M 7        U 1378   26:51.23*
     10.Nick Desantis        Wanaque,NJ         34 M 7        U 1305   27:45.34*
     17.Andrew Seaver        Jersey City,NJ     31 M 7        U 1430   29:10.19
     18.Manuel Rivera        Chatham,NJ         31 M 7        U 1421   29:19.28
     36.Andrew Torney        Turnetsville,NJ    21 M 7        U 1441   31:23.70
  2     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" OPEN MEN        39
      5.Stephen Rathbun      Springfield,NJ     26 M 1        U 1414   26:30.62*
      6.Kyle Price           North Brunswick,NJ 30 M 1        U 1471   26:44.53*
      8.William Appman       Hoboken,NJ         28 M 1        U 1265   27:10.75*
      9.Bradley Kilheeney    North Brunswick,NJ 23 M 1        U 1346   27:40.99*
     11.Matthew Eder         East Brunswick,NJ  25 M 1        U 1310   27:52.74*
     12.Brendan Conway       Ridgefield Park,NJ 25 M 1        U 1292   28:08.16
     13.Walter Ingram        Lambertville,NJ    25 M 1        U 1337   28:20.88
  3     GARDEN ST TC NEW BALANCE "B" OPEN MEN        90
     14.Maanek Kumar         Piscataway,NJ      27 M 2        U 1354   28:54.73*
     15.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M 51  2    U 1453   29:00.55*
     16.Michael Anis         North Brunswick,NJ 37 M 2        U 1468   29:06.36*
     22.David Ferruggia      Cranford,NJ        41 M 51  2    U 1486   29:40.70*
     23.Thomas Knowles       Oakland,NJ         42 M 51  2    U 1351   29:41.12*
     32.Chuck Schneekloth    Franklin,NJ        41 M 51  2    U 1429   30:50.81
     33.Jason Timochko       Haworth,NJ         42 M 51  2    U 1474   30:58.15
  4     SHORE AC "A" OPEN MEN                       126
      3.Justin Scheid        Succasunna,NJ      32 M 36       U 1428   26:13.43*
     27.Antonio Meza Soriano Red Bank,NJ        35 M 36       U 1384   30:04.14*
     29.John Larkin          Sparta,NJ          29 M 36       U 1357   30:23.51*
     30.Larry Ramirez        Pleasantville,NJ   26 M 36       U 1413   30:25.47*
     37.Robert Skorupski     Rockaway,NJ        45 M 36  86   U 1432   31:27.25*
     46.Nicholas Reid        Chatham,NJ         32 M 36       U 1419   33:03.03
  5     GARMIN RUNNERS "A" OPEN MEN                 149
     20.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M 19  69   U 1472   29:29.39*
     25.Dominic Grillo       Whitehouse Stat,NJ 44 M 19  69   U 1324   30:01.07*
     28.Mark Williams        Columbia,NJ        45 M 19  69   U 1478   30:04.43*
     35.Brian Bumgarner      Branchburg,NJ      48 M 19  69   U 1279   31:20.43*
     41.Peter Kashulines     Mountain Lakes,NJ  55 M 19  119  U 1342   31:55.00*
     50.John Sabatino        Morris Plains,NJ   51 M 19  119  U 1427   33:22.17
     54.Ruscel Kirkland      Haledon,NJ         43 M 19       U 1347   34:39.53
     70.Mark Redmann         Flemington,NJ      52 M 19  119  U 1415   40:14.80
  6     GARDEN ST TC NEW BALANCE "C" OPEN MEN       176
     19.Mark Minervini       Stanhope,NJ        25 M 3        U 1386   29:24.30*
     31.Michael Kennedy      Red Bank,NJ        33 M 3        U 1344   30:41.10*
     39.Jarrett Dewelde      Somerset,NJ        39 M 3        U 1306   31:31.64*
     43.Kevin Jang           Morristown,NJ      24 M 3        U 1338   32:12.11*
     44.Wesley Cole          Basking Ridge,NJ   49 M 51  3    U 1291   32:30.29*
     45.Christopher Rinaldi  Berkeley Height,NJ 49 M 52  3    U 1420   32:51.46
     55.Anthony Bocchine     Somerset,NJ        26 M 3        U 1273   35:05.32
  7     FREEDOM RUNNING CLUB "A" OPEN MEN           184
     21.Yean Jimenez         Union City,NJ      34 M 41       U 1340   29:32.69*
     24.Atilla Sabahoglu     Franklin Park,NJ   40 M 41       U 1426   29:42.91*
     40.Hector Cruz          Paterson,NJ        21 M 41       U 1296   31:32.33*
     47.Edgar Tejada         South Amboy,NJ     34 M 41       U 1439   33:07.55*
     52.Samuel Hartman       Plainsboro,NJ      32 M 41       U 1331   33:28.01*
  8     RVRR "A" OPEN MEN                           246
     34.Alex Clark           Somerset,NJ        30 M 33       U 1467   31:15.50*
     42.Edwin Choula         South Plainfiel,NJ 24 M 33         1463   32:03.98*
     51.Drew Pennyfeather    Flemington,NJ      32 M 33       U 1485   33:25.41*
     59.Gene Gugliotta       North Plainfiel,NJ 59 M 33  83   U 1326   36:44.07*
     60.Minh-tri Vo          Piscataway,NJ      36 M 33       U 1445   37:02.50*
     71.Brendan Maher        Piscataway,NJ      40 M 33  83   U 1372   40:31.81
  9     SHORE AC "B" OPEN MEN                       274
     48.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,NJ      47 M 37  86   U 1382   33:10.53*
     49.Daniel Campbell      Middletown,NJ      44 M 37  86   U 1281   33:12.51*
     56.Alexandre Fernandes  Linden,NJ          48 M 37  86   U 1312   35:25.37*
     57.John Soucheck        Little Silver,NJ   53 M 87  37   U 1433   36:29.43*
     64.Ricardo Romero       Hillsborough,NJ    43 M 37  87   U 1423   37:38.80*
 10     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" OPEN MEN         281
     26.Steven Manole        Great Meadows,NJ   26 M 24       U 1373   30:03.79*
     53.James Murnane        Byram Township,NJ  55 M 24  74   U 1389   34:36.08*
     62.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  57 M 24  74   U 1297   37:11.02*
     66.Gregory Mullins      Bethlehem,PA       44 M 24  74   U 1388   38:36.42*
     74.Edward Neighbour     Sparta,NJ          55 M 24  74   U 1392   43:53.64*
     82.Stephen Holusha      Budd Lake,NJ       66 M 24  174  U 1336 1:01:07.70
 11     CLIFTON RC "A" OPEN MEN                     313
     38.Ramon Vasquez        Cliffside Park,NJ  40 M 10  60   U 1466   31:31.09*
     61.Nestor Suqui         Hackensack,NJ      44 M 10  60     1469   37:05.93*
     67.Pablo Troche         Paterson,NJ        45 M 10  61   U 1442   38:54.42*
     68.Alex Heredia         Clifton,NJ         46 M 10  61   U 1488   39:35.74*
     79.Matt Lalumia         Clifton,NJ         78 M 10  210  U 1356   51:32.52*
 12     RVRR "B" OPEN MEN                           338
     58.James Sellar         Hillsborough,NJ    59 M 34  83   U 1431   36:30.52*
     63.Neil Hume            Highland Park,NJ   44 M 34  83   U 1461   37:19.43*
     65.David Jasko          Monroe Township,NJ 45 M 34  83   U 1339   38:19.66*
     72.Charles Wellman      North Brunswick,NJ 41 M 34  83   U 1450   41:52.08*
     80.Matthew Reed         East Brunswick,NJ  45 M 34  83   U 1416   52:21.29*
     81.Ray Petit            East Brunswick,NJ  65 M 34  83   U 1407   53:08.95
 13     GEEZERS "A" OPEN MEN                        370
     69.Connor Walters       Westfield,NJ       26 M 22       U 1446   40:08.30*
     73.Michael Walters      Westfield,NJ       61 M 172 22   U 1447   43:29.75*
     75.Peter Lee            Randolph,NJ        61 M 172 22   U 1360   45:48.66*
     76.James Mathesius      Mount Arlington,NJ 64 M 172 22   U 1376   45:50.63*
     77.James Smith          Delaware,NJ        70 M 172 22   U 1489   46:07.99*
     78.Peter Deng           Franklin Park,NJ   36 M 22       U 1301   46:47.54

MASTERS MEN 40 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARMIN RUNNERS "A" MEN 40                    24
      1.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M 69  119  U 1295   28:30.12*
      3.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M 69  119  U 1455   29:21.44*
      4.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M 19  69   U 1472   29:29.39*
      7.Dominic Grillo       Whitehouse Stat,NJ 44 M 19  69   U 1324   30:01.07*
      9.Mark Williams        Columbia,NJ        45 M 19  69   U 1478   30:04.43*
     12.Brian Bumgarner      Branchburg,NJ      48 M 19  69   U 1279   31:20.43
     14.Jorge Lopes          Linden,NJ          55 M 69  119  U 1367   31:29.92
     46.Ted Maglione         Mendham,NJ         62 M 69  119  U 1371   39:41.16
  2     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" MEN 40          31
      2.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M 51  2    U 1453   29:00.55*
      5.David Ferruggia      Cranford,NJ        41 M 51  2    U 1486   29:40.70*
      6.Thomas Knowles       Oakland,NJ         42 M 51  2    U 1351   29:41.12*
      8.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M 101 51   U 1403   30:04.39*
     10.Chuck Schneekloth    Franklin,NJ        41 M 51  2    U 1429   30:50.81*
     11.Jason Timochko       Haworth,NJ         42 M 51  2    U 1474   30:58.15
     17.Wesley Cole          Basking Ridge,NJ   49 M 51  3    U 1291   32:30.29
  3     SHORE AC "A" MEN 40                         103
     13.Robert Skorupski     Rockaway,NJ        45 M 36  86   U 1432   31:27.25*
     19.Terry Lusardi        Madison,NJ         55 M 86  136  U 1368   33:03.60*
     21.Timothy Mcqueen      Ogdensburg,NJ      47 M 37  86   U 1382   33:10.53*
     22.Daniel Campbell      Middletown,NJ      44 M 37  86   U 1281   33:12.51*
     28.Alexandre Fernandes  Linden,NJ          48 M 37  86   U 1312   35:25.37*
  4     CLIFTON RC "A" MEN 40                       122
     15.Ramon Vasquez        Cliffside Park,NJ  40 M 10  60   U 1466   31:31.09*
     20.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M 60  110  U 1462   33:04.84*
     23.Manuel Pereira       Elizabeth,NJ       57 M 60  110  U 1406   33:23.95*
     31.Sergio Cano          Kearny,NJ          54 M 60  110  U 1456   36:40.71*
     33.Nestor Suqui         Hackensack,NJ      44 M 10  60     1469   37:05.93*
     37.Ben Teixeira         Kearny,NJ          56 M 60  110  U 1438   37:33.52
  5     GARDEN ST TC NEW BALANCE "B" MEN 40         128
     16.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    52 M 101 52   U 1444   31:49.49*
     18.Christopher Rinaldi  Berkeley Height,NJ 49 M 52  3    U 1420   32:51.46*
     24.Eric Davis           Highland Park,NJ   50 M 101 52   U 1299   34:08.80*
     27.Karl Leitz           Jersey City,NJ     52 M 101 52   U 1362   35:05.05*
     43.Peter Auteri         Pompton Lakes,NJ   67 M 151 52   U 1267   39:18.12*
  6     RVRR "A" MEN 40                             186
     30.James Sellar         Hillsborough,NJ    59 M 34  83   U 1431   36:30.52*
     32.Gene Gugliotta       North Plainfiel,NJ 59 M 33  83   U 1326   36:44.07*
     36.Neil Hume            Highland Park,NJ   44 M 34  83   U 1461   37:19.43*
     39.David Jasko          Monroe Township,NJ 45 M 34  83   U 1339   38:19.66*
     49.Brendan Maher        Piscataway,NJ      40 M 33  83   U 1372   40:31.81*
     52.Charles Wellman      North Brunswick,NJ 41 M 34  83   U 1450   41:52.08
     59.Matthew Reed         East Brunswick,NJ  45 M 34  83   U 1416   52:21.29
     60.Ray Petit            East Brunswick,NJ  65 M 34  83   U 1407   53:08.95
  7     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" MEN 40           191
     26.James Murnane        Byram Township,NJ  55 M 24  74   U 1389   34:36.08*
     34.Brian Davenport      Lake Hopatcong,NJ  57 M 24  74   U 1297   37:11.02*
     35.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         69 M 174 74   U 1458   37:13.99*
     40.Gregory Mullins      Bethlehem,PA       44 M 24  74   U 1388   38:36.42*
     56.Edward Neighbour     Sparta,NJ          55 M 24  74   U 1392   43:53.64*
     58.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  60 M 74  174  U 1285   47:55.67
     61.Daniel Mack          Whippany,NJ        75 M 74  174  U 1370   55:45.00
  8     SHORE AC "B" MEN 40                         198
     25.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        52 M 87  136  U 1381   34:30.36*
     29.John Soucheck        Little Silver,NJ   53 M 87  37   U 1433   36:29.43*
     38.Ricardo Romero       Hillsborough,NJ    43 M 37  87   U 1423   37:38.80*
     44.Rob Neugass          Marlboro,NJ        57 M 87  137  U 1393   39:20.81*
     62.George Kochman       Tinton Falls,NJ    78 M 87  237  U 1352 1:07:58.10*
  9     CLIFTON RC "B" MEN 40                       226
     41.Rick Andersen        Clifton,NJ         57 M 61  110  U 1263   38:53.61*
     42.Pablo Troche         Paterson,NJ        45 M 10  61   U 1442   38:54.42*
     45.Alex Heredia         Clifton,NJ         46 M 10  61   U 1488   39:35.74*
     47.Jim Nicosia          Clifton,NJ         53 M 61  111  U 1394   39:49.23*
     51.Chris Conway         Ridgefield Park,NJ 58 M 61  111  U 1293   41:45.01*
     53.Diango Correa        Belleville,NJ      50 M 61  111  U 1470   42:20.93
 10     ROSE CITY "A" MEN 40                        264
     48.Lou Grunfelder       Florham Park,NJ    65 M 81  181  U 1325   40:12.93*
     50.Michael Lin          Florham Park,NJ    46 M 81       U 1365   41:36.48*
     54.Robert Lillibridge   Mountain Lakes,NJ  58 M 81       U 1364   42:30.49*
     55.Edward Leydon        New Hope,PA        74 M 81  181  U 1363   43:47.76*
     57.Richard Helmer       Short Hills,NJ     71 M 81  181  U 1333   44:37.83*

MASTERS MEN 50 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARMIN RUNNERS "A" MEN 50                    23
      1.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M 69  119  U 1295   28:30.12*
      2.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M 69  119  U 1455   29:21.44*
      4.Jorge Lopes          Linden,NJ          55 M 69  119  U 1367   31:29.92*
      6.Peter Kashulines     Mountain Lakes,NJ  55 M 19  119  U 1342   31:55.00*
     10.John Sabatino        Morris Plains,NJ   51 M 19  119  U 1427   33:22.17*
     27.Ted Maglione         Mendham,NJ         62 M 69  119  U 1371   39:41.16
     30.Mark Redmann         Flemington,NJ      52 M 19  119  U 1415   40:14.80
  2     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" MEN 50          52
      3.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M 101 51   U 1403   30:04.39*
      5.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    52 M 101 52   U 1444   31:49.49*
     12.Eric Davis           Highland Park,NJ   50 M 101 52   U 1299   34:08.80*
     15.Karl Leitz           Jersey City,NJ     52 M 101 52   U 1362   35:05.05*
     17.Russell Forsythe     Ewing,NJ           60 M 151 101  U 1316   35:32.90*
     31.Francis Beideman     Pompton Lakes,NJ   68 M 151 101  U 1269   40:20.22
     42.John Bergacs         Edison,NJ          66 M 151 101  U 1270   58:44.44
  3     SHORE AC "A" MEN 50                          58
      7.Reno Stirrat         Rockaway,NJ        64 M 136 186  U 1434   32:23.75*
      8.Terry Lusardi        Madison,NJ         55 M 86  136  U 1368   33:03.60*
     13.Michael Mooney       Center Valley,PA   62 M 136 186  U 1387   34:16.76*
     14.David Mclaughlin     Rockaway,NJ        52 M 87  136  U 1381   34:30.36*
     16.Harold Leddy         Bridgewater,NJ     63 M 136 187  U 1359   35:21.12*
     18.Scott Linnell        Colts Neck,NJ      62 M 136 187  U 1366   35:56.83
  4     CLIFTON RC "A" MEN 50                        83
      9.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M 60  110  U 1462   33:04.84*
     11.Manuel Pereira       Elizabeth,NJ       57 M 60  110  U 1406   33:23.95*
     20.Sergio Cano          Kearny,NJ          54 M 60  110  U 1456   36:40.71*
     21.Freddy Evangelista   Bogota,NJ          66 M 110 160    1464   37:23.57*
     22.Ben Teixeira         Kearny,NJ          56 M 60  110  U 1438   37:33.52*
     24.Rick Andersen        Clifton,NJ         57 M 61  110  U 1263   38:53.61
  5     SHORE AC "B" MEN 50                         150
     19.John Kilduff         Middletown,NJ      67 M 137 186  U 1345   36:06.82*
     26.Rob Neugass          Marlboro,NJ        57 M 87  137  U 1393   39:20.81*
     32.Arthur Noland        Staten Island,NY   65 M 137 186  U 1396   40:24.72*
     34.Robert Haithcock     North Middletow,NJ 63 M 137 187  U 1327   41:28.87*
     39.James Brubaker       Bridgewater,NJ     63 M 137 191  U 1277   45:18.75*
  6     FLEET FEET/ESSEX "A" MEN 50                 156
     23.Randall Miller       Montville,NJ       56 M 117      U 1385   38:39.36*
     25.Phil Coffin          Bloomfield,NJ      65 M 117 167  U 1290   39:10.63*
     33.Craig Van Doren      Verona,NJ          62 M 117 167  U 1443   40:34.19*
     37.Michael Barry        Succasunna,NJ      66 M 117 167  U 1268   42:31.50*
     38.Michael Close        Little Falls,NJ    67 M 117 167  U 1288   43:17.01*
     41.Tom Kelly            West Orange,NJ     77 M 117 167  U 1459   56:01.97
  7     CLIFTON RC "B" MEN 50                       168
     28.Jim Olivola          Rutherford,NJ      62 M 111 160  U 1402   39:47.58*
     29.Jim Nicosia          Clifton,NJ         53 M 61  111  U 1394   39:49.23*
     35.Chris Conway         Ridgefield Park,NJ 58 M 61  111  U 1293   41:45.01*
     36.Diango Correa        Belleville,NJ      50 M 61  111  U 1470   42:20.93*
     40.Thomas Allen         Montclair,NJ       66 M 111 161  U 1261   50:43.16*
     43.Al Swan              Clifton,NJ         78 M 111 210  U 1437 1:08:44.97

MASTERS MEN 60 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC "A" MEN 60                           9
      1.Reno Stirrat         Rockaway,NJ        64 M 136 186  U 1434   32:23.75*
      2.Michael Mooney       Center Valley,PA   62 M 136 186  U 1387   34:16.76*
      6.John Kilduff         Middletown,NJ      67 M 137 186  U 1345   36:06.82*
     15.Arthur Noland        Staten Island,NY   65 M 137 186  U 1396   40:24.72
  2     SHORE AC "B" MEN 60                          19
      3.Harold Leddy         Bridgewater,NJ     63 M 136 187  U 1359   35:21.12*
      5.Scott Linnell        Colts Neck,NJ      62 M 136 187  U 1366   35:56.83*
     11.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         74 M 187 236  U 1399   39:25.97*
     19.Robert Haithcock     North Middletow,NJ 63 M 137 187  U 1327   41:28.87
  3     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" MEN 60          28
      4.Russell Forsythe     Ewing,NJ           60 M 151 101  U 1316   35:32.90*
     10.Peter Auteri         Pompton Lakes,NJ   67 M 151 52   U 1267   39:18.12*
     14.Francis Beideman     Pompton Lakes,NJ   68 M 151 101  U 1269   40:20.22*
     41.John Bergacs         Edison,NJ          66 M 151 101  U 1270   58:44.44
  4     FLEET FEET/ESSEX "A" MEN 60                  45
      9.Phil Coffin          Bloomfield,NJ      65 M 117 167  U 1290   39:10.63*
     16.Craig Van Doren      Verona,NJ          62 M 117 167  U 1443   40:34.19*
     20.Michael Barry        Succasunna,NJ      66 M 117 167  U 1268   42:31.50*
     22.Michael Close        Little Falls,NJ    67 M 117 167  U 1288   43:17.01
     39.Tom Kelly            West Orange,NJ     77 M 117 167  U 1459   56:01.97
  5     CLIFTON RC "A" MEN 60                        47
      8.Freddy Evangelista   Bogota,NJ          66 M 110 160    1464   37:23.57*
     12.Jim Olivola          Rutherford,NJ      62 M 111 160  U 1402   39:47.58*
     27.Ezequiel Garcia      Newark,NJ          72 M 160 210  U 1321   45:21.18*
  6     ROSE CITY "A" MEN 60                         62
     13.Lou Grunfelder       Florham Park,NJ    65 M 81  181  U 1325   40:12.93*
     24.Edward Leydon        New Hope,PA        74 M 81  181  U 1363   43:47.76*
     25.Richard Helmer       Short Hills,NJ     71 M 81  181  U 1333   44:37.83*
  7     SHORE AC "D" MEN 60                          72
     18.Harold Nolan         Navesink,NJ        71 M 191 236  U 1395   40:56.92*
     26.James Brubaker       Bridgewater,NJ     63 M 137 191  U 1277   45:18.75*
     28.Roland Cormier       Jackson,NJ         78 M 191 237  U 1294   45:24.18*
  8     MORRIS COUNTY STRIDERS "A" MEN 60            78
      7.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         69 M 174 74   U 1458   37:13.99*
     33.Charles Castiglioni  Lake Hopatcong,NJ  60 M 74  174  U 1285   47:55.67*
     38.Daniel Mack          Whippany,NJ        75 M 74  174  U 1370   55:45.00*
     44.Stephen Holusha      Budd Lake,NJ       66 M 24  174  U 1336 1:01:07.70
  9     GEEZERS "A" MEN 60                           84
     23.Michael Walters      Westfield,NJ       61 M 172 22   U 1447   43:29.75*
     30.Peter Lee            Randolph,NJ        61 M 172 22   U 1360   45:48.66*
     31.James Mathesius      Mount Arlington,NJ 64 M 172 22   U 1376   45:50.63*
     32.James Smith          Delaware,NJ        70 M 172 22   U 1489   46:07.99
 10     NORTH JERSEY MASTERS "A" MEN 60              94
     21.Jack Frame           Berkeley Height,NJ 73 M 176 226  U 1317   42:58.90*
     36.Daniel Kirsch        Hackensack,NJ      76 M 176 226  U 1348   51:09.53*
     37.Bernard Ward         Westwood,NJ        73 M 176 226  U 1448   53:24.36*
     43.Mike Machuca         River Edge,NJ      79 M 176 226  U 1369   59:08.70
 11     CLIFTON RC "B" MEN 60                        98
     29.Tony Fiory           Summit,NJ          77 M 161 210  U 1314   45:47.99*
     34.William Ash          Hewitt,NJ          76 M 161 210  U 1266   50:11.84*
     35.Thomas Allen         Montclair,NJ       66 M 111 161  U 1261   50:43.16*
 12     CJRRC "A" MEN 60                             99
     17.Mark Fukayama        Marlboro,NJ        63 M     158  U 1319   40:36.53*
     40.Jack Mathis          Mountainside,NJ    77 M 158 208  U 1377   57:44.40*
     42.Robert Boyd          Colonia,NJ         71 M 158 208  U 1274   58:53.59*
     45.Nathaniel Finestone  Mountainside,NJ    89 M 158 208  U 1313 1:09:13.70

MASTERS MEN 70 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC "A" MEN 70                           6
      1.Marc Bloom           Monmouth Juncti,NJ 71 M 188 236  U 1272   38:44.80*
      2.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         74 M 187 236  U 1399   39:25.97*
      3.Harold Nolan         Navesink,NJ        71 M 191 236  U 1395   40:56.92*
  2     CLIFTON RC "A" MEN 70                        20
      5.Ezequiel Garcia      Newark,NJ          72 M 160 210  U 1321   45:21.18*
      7.Tony Fiory           Summit,NJ          77 M 161 210  U 1314   45:47.99*
      8.William Ash          Hewitt,NJ          76 M 161 210  U 1266   50:11.84*
     11.Matt Lalumia         Clifton,NJ         78 M 10  210  U 1356   51:32.52
     17.Al Swan              Clifton,NJ         78 M 111 210  U 1437 1:08:44.97
  3     NORTH JERSEY MASTERS "A" MEN 70              26
      4.Jack Frame           Berkeley Height,NJ 73 M 176 226  U 1317   42:58.90*
     10.Daniel Kirsch        Hackensack,NJ      76 M 176 226  U 1348   51:09.53*
     12.Bernard Ward         Westwood,NJ        73 M 176 226  U 1448   53:24.36*
     15.Mike Machuca         River Edge,NJ      79 M 176 226  U 1369   59:08.70
  4     SHORE AC "B" MEN 70                          31
      6.Roland Cormier       Jackson,NJ         78 M 191 237  U 1294   45:24.18*
      9.John Kuhi            Oakhurst,NJ        74 M 188 237  U 1353   50:52.28*
     16.George Kochman       Tinton Falls,NJ    78 M 87  237  U 1352 1:07:58.10*
  5     CJRRC "A" MEN 70                             45
     13.Jack Mathis          Mountainside,NJ    77 M 158 208  U 1377   57:44.40*
     14.Robert Boyd          Colonia,NJ         71 M 158 208  U 1274   58:53.59*
     18.Nathaniel Finestone  Mountainside,NJ    89 M 158 208  U 1313 1:09:13.70*

OPEN WOMEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" OPEN WOM        16
      1.Shelby Goose         Englewood,NJ       27 F 301      U 1323   28:59.00*
      2.Nicolette Mateescu   Kendall Park,NJ    24 F 301      U 1375   29:14.62*
      3.Emily Rosario        North Brunswick,NJ 28 F 301      U 1424   30:45.56*
      4.Erika Meling         North Brunswick,NJ 29 F 301      U 1383   31:39.75*
      6.Robyn Evangelist     Egg Harbor Town,NJ 29 F 301      U 1477   32:39.60*
      7.Julie Williamson     Piscataway,NJ      24 F 301      U 1454   33:06.29
      9.Shannon Mckenna      Parlin,NJ          26 F 301      U 1380   33:14.16
     11.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F 301 351  U 1361   36:22.87
      0.Gabrielle Panapinto  Tenafly,NJ         44 F 351        1473   36:53.90
  2     SHORE AC "A" OPEN WOM                        71
      8.Amanda Eller         Delmont,NJ         27 F 336      U 1311   33:10.89*
     10.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F 336 386  U 1451   36:19.39*
     16.Diane Rothman        Leonardo,NJ        60 F 336 486  U 1425   41:39.30*
     17.Susan Stirrat        Rockaway,NJ        63 F 336 486  U 1435   42:09.04*
     20.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         55 F 336 386  U 1398   46:42.33*
  3     RVRR "A" OPEN WOM                            72
     12.Amanda Cirillo       Ringoes,NJ         32 F 333      U 1286   36:28.90*
     13.Taylor Rehe          Branchburg,NJ      24 F 333      U 1418   38:30.93*
     14.Wendy Reed           East Brunswick,NJ  49 F 383 333  U 1417   40:42.65*
     15.Elizabeth Canavan    Bridgewater,NJ     24 F 333      U 1282   41:25.80*
     18.Jill Polilli         Piscataway,NJ      48 F 383 333  U 1409   42:44.60*
     19.Gresy Johnson        Somerset,NJ        49 F 383 333  U 1482   45:11.75
  4     CLIFTON RC "A" OPEN WOM                      95
      5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F 310 360  U 1483   32:10.57*
     21.Raquel Foote         Paterson,NJ        36 F 310      U 1315   47:45.09*
     22.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     61 F 310 460  U 1287   54:24.68*
     23.Evelyn Eshada        Harrison,NJ        40 F 310 360    1490   56:23.85*
     24.Maria Juarez         Dumont,NJ          36 F 310        1465   56:47.87*
     25.Blanca Alvarez       Harrison,NJ        65 F 310 361  U 1262 1:02:37.59

MASTERS WOMEN 40 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     CLIFTON RC "A" WOM 40                         9
      1.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F 310 360  U 1483   32:10.57*
      2.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F 360 410  U 1355   33:58.89*
      6.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F 360 410  U 1300   36:07.00*
     24.Bonnie Triolo        Nutley,NJ          62 F 360 460  U 1484   46:49.19
     30.Evelyn Eshada        Harrison,NJ        40 F 310 360    1490   56:23.85
  2     BELLA N MOTION "A" WOM 40                    19
      3.Dianne Deoliveira    Brick,NJ           47 F 356 306  U 1302   34:22.39*
      5.Joan To Taro         Toms River,NJ      46 F 356 306  U 1440   35:15.79*
     11.Edith Apostolico     Toms River,NJ      52 F 356 406  U 1264   37:54.85*
     12.Lori Derosa          Toms River,NJ      59 F 356 406  U 1303   38:57.01
     13.Christie Patla       Aberdeen,NJ        50 F 356 406  U 1405   39:23.46
     14.Karen Carlton        Jackson,NJ         51 F 356 406  U 1283   40:02.79
  3     NORTH JERSEY MASTERS "A" WOM 40              42
      4.Carol Keegan         Closter,NJ         43 F 376      U 1343   34:40.97*
      9.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F 476 376  U 1284   36:46.56*
     29.Cami Klein           Glen Rock,NJ       65 F 476 376  U 1349   51:52.64*
     31.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      76 F 476 376  U 1390   58:02.86
  4     RVRR "A" WOM 40                              51
     15.Wendy Reed           East Brunswick,NJ  49 F 383 333  U 1417   40:42.65*
     17.Jill Polilli         Piscataway,NJ      48 F 383 333  U 1409   42:44.60*
     19.Gresy Johnson        Somerset,NJ        49 F 383 333  U 1482   45:11.75*
     20.Christine Prorock-ro Somerville,NJ      53 F 433 383  U 1411   45:20.65
  5     GARDEN ST TC NEW BALANCE "A" WOM 40          51
      8.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F 301 351  U 1361   36:22.87*
     10.Gabrielle Panapinto  Tenafly,NJ         44 F 351 301    1473   36:53.90*
     33.Prudence Jones       New Brunswick,NJ   47 F 351      U 1341   59:51.92*
  6     SHORE AC "A" WOM 40                          58
      7.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F 336 386  U 1451   36:19.39*
     23.Leslie Nowicki       Holmdel,NJ         55 F 336 386  U 1398   46:42.33*
     28.Katherine Packowski  Jackson,NJ         62 F 386 486  U 1404   51:51.23*
  7     ROSE CITY "A" WOM 40                         67
     16.Rachael Wild         Flemington,NJ      48 F 331 381  U 1452   41:53.88*
     25.Kathleen Hale        Flemington,NJ      47 F 331 381  U 1328   47:20.87*
     26.Aileen Flangan       Parsippany,NJ      57 F 381        1481   48:28.20*
  8     CLIFTON RC "B" WOM 40                        74
     18.Jana Bravo           Rutherford,NJ      50 F 361 410  U 1276   42:47.53*
     22.Antoinette Marmora   Jersey City,NJ     61 F 361 460  U 1374   46:35.38*
     34.Blanca Alvarez       Harrison,NJ        65 F 310 361  U 1262 1:02:37.59*
  9     RVRR "B" WOM 40                              80
     21.Lisa Bernknopf       Cranford,NJ        51 F 433 384  U 1271   46:28.35*
     27.Bonnie Brunish       Piscataway,NJ      69 F 483 384  U 1278   51:36.74*
     32.Imme Dyson           Princeton,NJ       81 F 483 384  U 1309   58:59.80*

MASTERS WOMEN 50 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     CLIFTON RC "A" WOM 50                        10
      1.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F 360 410  U 1355   33:58.89*
      2.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F 360 410  U 1300   36:07.00*
      7.Jana Bravo           Rutherford,NJ      50 F 361 410  U 1276   42:47.53*
  2     BELLA N MOTION "A" WOM 50                    12
      3.Edith Apostolico     Toms River,NJ      52 F 356 406  U 1264   37:54.85*
      4.Lori Derosa          Toms River,NJ      59 F 356 406  U 1303   38:57.01*
      5.Christie Patla       Aberdeen,NJ        50 F 356 406  U 1405   39:23.46*
      6.Karen Carlton        Jackson,NJ         51 F 356 406  U 1283   40:02.79
     10.Sandy Mckay          Jackson,NJ         57 F 306 406  U 1379   45:42.38
  3     RVRR "A" WOM 50                              28
      8.Christine Prorock-ro Somerville,NJ      53 F 433 383  U 1411   45:20.65*
      9.Joann Coffee         Somerset,NJ        70 F 483 433  U 1289   45:22.84*
     11.Lisa Bernknopf       Cranford,NJ        51 F 433 384  U 1271   46:28.35*

MASTERS WOMEN 60 Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     SHORE AC "A" WOM 60                          13
      2.Diane Rothman        Leonardo,NJ        60 F 336 486  U 1425   41:39.30*
      3.Susan Stirrat        Rockaway,NJ        63 F 336 486  U 1435   42:09.04*
      8.Katherine Packowski  Jackson,NJ         62 F 386 486  U 1404   51:51.23*
  2     CLIFTON RC "A" WOM 60                        21
      5.Antoinette Marmora   Jersey City,NJ     61 F 361 460  U 1374   46:35.38*
      6.Bonnie Triolo        Nutley,NJ          62 F 360 460  U 1484   46:49.19*
     10.Diane Cismowski      Ocean Grove,NJ     61 F 310 460  U 1287   54:24.68*
  3     NORTH JERSEY MASTERS "A" WOM 60              21
      1.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F 476 376  U 1284   36:46.56*
      9.Cami Klein           Glen Rock,NJ       65 F 476 376  U 1349   51:52.64*
     11.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      76 F 476 376  U 1390   58:02.86*
  4     RVRR "A" WOM 60                              23
      4.Joann Coffee         Somerset,NJ        70 F 483 433  U 1289   45:22.84*
      7.Bonnie Brunish       Piscataway,NJ      69 F 483 384  U 1278   51:36.74*
     12.Imme Dyson           Princeton,NJ       81 F 483 384  U 1309   58:59.80*

MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP
   1.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M  U 1295   28:30.12  5:44 86.76%
   2.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M  U 1455   29:21.44  5:54 84.96%
   3.Reno Stirrat         Rockaway,NJ        64 M  U 1434   32:23.75  6:31 83.40%
   4.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M  U 1403   30:04.39  6:03 82.24%
   5.Armando Oliveira     New York,NY        51 M  U 1480   29:47.88  6:00 80.97%
   6.Jorge Lopes          Linden,NJ          55 M  U 1367   31:29.92  6:20 79.21%
   7.John Hogan           Township Of Was,NJ 53 M  U 1334   30:58.69  6:14 79.19%
   8.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M  U 1472   29:29.39  5:56 79.19%
   9.Peter Kashulines     Mountain Lakes,NJ  55 M  U 1342   31:55.00  6:25 78.17%
  10.Michael Mooney       Center Valley,PA   62 M  U 1387   34:16.76  6:54 77.38%
  11.John Kilduff         Middletown,NJ      67 M  U 1345   36:06.82  7:16 76.94%
  12.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M  U 1453   29:00.55  5:50 76.83%
  13.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         74 M  U 1399   39:25.97  7:56 76.67%
  14.Mark Williams        Columbia,NJ        45 M  U 1478   30:04.43  6:03 76.43%
  15.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    52 M  U 1444   31:49.49  6:24 76.43%
  16.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         69 M  U 1458   37:13.99  7:29 76.10%
  17.Manuel Pereira       Elizabeth,NJ       57 M  U 1406   33:23.95  6:43 76.00%
  18.Dominic Grillo       Whitehouse Stat,NJ 44 M  U 1324   30:01.07  6:02 75.97%
  19.Harold Leddy         Bridgewater,NJ     63 M  U 1359   35:21.12  7:07 75.71%
  20.Thomas Knowles       Oakland,NJ         42 M  U 1351   29:41.12  5:58 75.65%
  21.Terry Lusardi        Madison,NJ         55 M  U 1368   33:03.60  6:39 75.45%
  22.Brian Bumgarner      Branchburg,NJ      48 M  U 1279   31:20.43  6:18 75.11%
  23.David Ferruggia      Cranford,NJ        41 M  U 1486   29:40.70  5:58 75.11%
  24.Marc Bloom           Monmouth Juncti,NJ 71 M  U 1272   38:44.80  7:48 74.80%
  25.Atilla Sabahoglu     Franklin Park,NJ   40 M  U 1426   29:42.91  5:59 74.46%
  26.Jeffrey Lawson       Jersey City,NJ     47 M  U 1358   31:36.93  6:22 73.89%
  27.Scott Linnell        Colts Neck,NJ      62 M  U 1366   35:56.83  7:14 73.80%
  28.Freddy Evangelista   Bogota,NJ          66 M    1464   37:23.57  7:31 73.60%
  29.Boris Gavilanes      Bogota,NJ          52 M  U 1462   33:04.84  6:39 73.54%
  30.Russell Forsythe     Ewing,NJ           60 M  U 1316   35:32.90  7:09 73.31%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP
   1.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F  U 1284   36:46.56  7:24 86.59%
   2.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F  U 1355   33:58.89  6:50 84.53%
   3.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F  U 1483   32:10.57  6:28 81.32%
   4.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F  U 1300   36:07.00  7:16 77.64%
   5.Joann Coffee         Somerset,NJ        70 F  U 1289   45:22.84  9:08 77.55%
   6.Lori Derosa          Toms River,NJ      59 F  U 1303   38:57.01  7:50 77.52%
   7.Dianne Deoliveira    Brick,NJ           47 F  U 1302   34:22.39  6:55 76.12%
   8.Susan Stirrat        Rockaway,NJ        63 F  U 1435   42:09.04  8:29 75.53%
   9.Joan To Taro         Toms River,NJ      46 F  U 1440   35:15.79  7:06 73.47%
  10.Diane Rothman        Leonardo,NJ        60 F  U 1425   41:39.30  8:23 73.44%
  11.Edith Apostolico     Toms River,NJ      52 F  U 1264   37:54.85  7:38 73.08%
  12.Carol Keegan         Closter,NJ         43 F  U 1343   34:40.97  6:59 72.76%
  13.Jessica Braun        Bridgewater,NJ     43 F  U 1275   34:42.29  6:59 72.69%
  14.Imme Dyson           Princeton,NJ       81 F  U 1309   58:59.80 11:52 71.92%
  15.Susan Pearsall       New York,NY        52 F    1479   38:52.96  7:49 71.27%
  16.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F  U 1451   36:19.39  7:19 70.63%
  17.Polly Harrison       Basking Ridge,NJ   47 F  U 1330   37:17.53  7:30 70.17%
  18.Gabrielle Panapinto  Tenafly,NJ         44 F    1473   36:53.90  7:25 68.94%
  19.Christie Patla       Aberdeen,NJ        50 F  U 1405   39:23.46  7:56 68.71%
  20.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F  U 1361   36:22.87  7:19 68.38%
  21.Karen Carlton        Jackson,NJ         51 F  U 1283   40:02.79  8:03 68.38%
  22.Bonnie Brunish       Piscataway,NJ      69 F  U 1278   51:36.74 10:23 67.18%
  23.Nancy Gitin          Pequannock,NJ      50 F  U 1322   40:18.59  8:07 67.15%
  24.Bonnie Triolo        Nutley,NJ          62 F  U 1484   46:49.19  9:25 67.09%
  25.Mary Ann Murphy      Livingston,NJ      76 F  U 1390   58:02.86 11:41 66.63%
  26.Antoinette Marmora   Jersey City,NJ     61 F  U 1374   46:35.38  9:22 66.54%
  27.Wendy Reed           East Brunswick,NJ  49 F  U 1417   40:42.65  8:11 65.72%
  28.Sandy Mckay          Jackson,NJ         57 F  U 1379   45:42.38  9:12 64.42%
  29.Lisa Davenport       Lake Hopatcong,NJ  56 F  U 1298   45:44.59  9:12 63.57%
  30.Jana Bravo           Rutherford,NJ      50 F  U 1276   42:47.53  8:37 63.25%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP
   1.Brian Crowley        Hillsborough,NJ    54 M  U 1295   28:30.12  5:44 86.76%
   2.Mark Zamek           Allentown,PA       55 M  U 1455   29:21.44  5:54 84.96%
   3.Reno Stirrat         Rockaway,NJ        64 M  U 1434   32:23.75  6:31 83.40%
   4.Richard Osifchin     Warren,NJ          54 M  U 1403   30:04.39  6:03 82.24%
   5.Collin Frost         Randolph,NJ        25 M  U 1318   26:05.82  5:15 81.23%
   6.Brian Quilty         Pitman,NJ          29 M  U 1412   26:07.32  5:15 81.12%
   7.Justin Scheid        Succasunna,NJ      32 M  U 1428   26:13.43  5:17 81.07%
   8.Armando Oliveira     New York,NY        51 M  U 1480   29:47.88  6:00 80.97%
   9.Eric Dubois          Pitman,NJ          28 M  U 1476   26:23.52  5:19 80.30%
  10.Stephen Rathbun      Springfield,NJ     26 M  U 1414   26:30.62  5:20 79.95%
  11.Evan Ward            New York,NY        24 M  U 1449   26:37.89  5:22 79.60%
  12.Kyle Price           North Brunswick,NJ 30 M  U 1471   26:44.53  5:23 79.28%
  13.Jorge Lopes          Linden,NJ          55 M  U 1367   31:29.92  6:20 79.21%
  14.John Hogan           Township Of Was,NJ 53 M  U 1334   30:58.69  6:14 79.19%
  15.Terry Davidson       Randolph,NJ        47 M  U 1472   29:29.39  5:56 79.19%
  16.Pat Mccurry          Waterford Works,NJ 24 M  U 1378   26:51.23  5:24 78.91%
  17.Michael Dixon        Highland Park,NJ   35 M  U 1308   27:15.39  5:29 78.74%
  18.Peter Kashulines     Mountain Lakes,NJ  55 M  U 1342   31:55.00  6:25 78.17%
  19.William Appman       Hoboken,NJ         28 M  U 1265   27:10.75  5:28 77.99%
  20.Michael Mooney       Center Valley,PA   62 M  U 1387   34:16.76  6:54 77.38%
  21.Nick Desantis        Wanaque,NJ         34 M  U 1305   27:45.34  5:35 77.02%
  22.Garrett Derringer    Easton,PA          26 M  U 1304   27:31.20  5:32 77.00%
  23.John Kilduff         Middletown,NJ      67 M  U 1345   36:06.82  7:16 76.94%
  24.Shawn Williams       Bloomfield,NJ      41 M  U 1453   29:00.55  5:50 76.83%
  25.Przemyslaw Nowicki   Holmdel,NJ         74 M  U 1399   39:25.97  7:56 76.67%
  26.Bradley Kilheeney    North Brunswick,NJ 23 M  U 1346   27:40.99  5:34 76.58%
  27.Nick Van Langen      Hillsborough,NJ    52 M  U 1444   31:49.49  6:24 76.43%
  28.Mark Williams        Columbia,NJ        45 M  U 1478   30:04.43  6:03 76.43%
  29.Bruce Langenkamp     Wharton,NJ         69 M  U 1458   37:13.99  7:29 76.10%
  30.Matthew Eder         East Brunswick,NJ  25 M  U 1310   27:52.74  5:37 76.03%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP
   1.Nora Cary            Morristown,NJ      63 F  U 1284   36:46.56  7:24 86.59%
   2.Suzanne La Burt      Greenwood Lake,NY  55 F  U 1355   33:58.89  6:50 84.53%
   3.Shelby Goose         Englewood,NJ       27 F  U 1323   28:59.00  5:50 82.92%
   4.Nicolette Mateescu   Kendall Park,NJ    24 F  U 1375   29:14.62  5:53 82.17%
   5.Hortencia Aliaga     Garfield,NJ        47 F  U 1483   32:10.57  6:28 81.32%
   6.Emily Rosario        North Brunswick,NJ 28 F  U 1424   30:45.56  6:11 78.11%
   7.Laura Delea          Sparta,NJ          53 F  U 1300   36:07.00  7:16 77.64%
   8.Joann Coffee         Somerset,NJ        70 F  U 1289   45:22.84  9:08 77.55%
   9.Lori Derosa          Toms River,NJ      59 F  U 1303   38:57.01  7:50 77.52%
  10.Dianne Deoliveira    Brick,NJ           47 F  U 1302   34:22.39  6:55 76.12%
  11.Erika Meling         North Brunswick,NJ 29 F  U 1383   31:39.75  6:22 75.89%
  12.Susan Stirrat        Rockaway,NJ        63 F  U 1435   42:09.04  8:29 75.53%
  13.Robyn Evangelist     Egg Harbor Town,NJ 29 F  U 1477   32:39.60  6:34 73.57%
  14.Joan To Taro         Toms River,NJ      46 F  U 1440   35:15.79  7:06 73.47%
  15.Diane Rothman        Leonardo,NJ        60 F  U 1425   41:39.30  8:23 73.44%
  16.Edith Apostolico     Toms River,NJ      52 F  U 1264   37:54.85  7:38 73.08%
  17.Carol Keegan         Closter,NJ         43 F  U 1343   34:40.97  6:59 72.76%
  18.Jessica Braun        Bridgewater,NJ     43 F  U 1275   34:42.29  6:59 72.69%
  19.Julie Williamson     Piscataway,NJ      24 F  U 1454   33:06.29  6:40 72.57%
  20.Amanda Eller         Delmont,NJ         27 F  U 1311   33:10.89  6:41 72.43%
  21.Shannon Mckenna      Parlin,NJ          26 F  U 1380   33:14.16  6:41 72.28%
  22.Imme Dyson           Princeton,NJ       81 F  U 1309   58:59.80 11:52 71.92%
  23.Susan Pearsall       New York,NY        52 F    1479   38:52.96  7:49 71.27%
  24.Dawn Wilcox          Little Silver,NJ   45 F  U 1451   36:19.39  7:19 70.63%
  25.Polly Harrison       Basking Ridge,NJ   47 F  U 1330   37:17.53  7:30 70.17%
  26.Gabrielle Panapinto  Tenafly,NJ         44 F    1473   36:53.90  7:25 68.94%
  27.Christie Patla       Aberdeen,NJ        50 F  U 1405   39:23.46  7:56 68.71%
  28.Aya Leitz            Jersey City,NJ     41 F  U 1361   36:22.87  7:19 68.38%
  29.Karen Carlton        Jackson,NJ         51 F  U 1283   40:02.79  8:03 68.38%
  30.Bonnie Brunish       Piscataway,NJ      69 F  U 1278   51:36.74 10:23 67.18%