PIAA District VI Championships

October 29, 2016


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Boys Double A

Double A


Qualifying - Teams:  1  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                               Half Wa  Finish    Skip         Time    Pace   Grade    Qualifier

    1  (< 5)    776  Garrett Baublitz      Juniata                               8:19     8:35                16:55.0  5:27/M    9     IND       
    2      1    671  Zach Kohler           Tyrone Area                           8:22     8:44                17:06.6  5:31/M    10    IND       
    3      2    670  Joe Kohler            Tyrone Area                           8:22     8:44                17:06.7  5:31/M    11    IND       
    4      3    226  Mitchell Chunta       Forest Hills                          8:19     8:51                17:10.4  5:32/M    10    IND       
    5      4    177  Ohm Vyas              Central Cambria                       8:28     8:58                17:27.0  5:38/M    10    TM        
    6      5     65  Brett Pope            Bellefonte Area                       8:28     8:58                17:27.0  5:38/M    11    IND       
    7      6    171  Nate Kuntz            Central Cambria                       8:29     9:09                17:38.9  5:41/M    9     TM        
    8      7    172  Duncan Lambie         Central Cambria                       8:47     8:58                17:45.8  5:44/M    10    TM        
    9      8    178  Mike Walwro           Central Cambria                       8:36     9:29                18:06.0  5:50/M    12    TM        
   10      9    228  Tristan Corrente      Forest Hills                          8:52     9:16                18:08.2  5:51/M    12              
   11     10    166  Zach Brandis          Central Cambria                       8:58     9:13                18:11.6  5:52/M    9     TM        
   12     11    224  Dempsey Barkley       Forest Hills                          8:57     9:24                18:22.3  5:55/M    11              
   13     12     62  Cole Hovis            Bellefonte Area                       9:04     9:21                18:25.3  5:56/M    11              
   14     13    432  Neil Sutton           Penn Cambria                          9:11     9:13                18:25.3  5:56/M    11              
   15     14    308  Trent Mazzotta        Ligonier Valley                       8:59     9:30                18:30.0  5:58/M    11              
   16     15    423  Dominic Lee           Penn Cambria                          9:07     9:24                18:31.6  5:58/M    12              
   17  (< 5)    478  Matthew Shimmel       Philipsburg-Osceola Area              9:06     9:26                18:33.0  5:59/M    10              
   18     16    170  Alex Jeffers          Central Cambria                       9:14     9:23                18:37.9  6:00/M    11    TM        
   19     17    354  Tanner Eckenrode      Martinsburg Central High School       9:09     9:33                18:43.1  6:02/M    11              
   20     18    427  Bryce Niebauer        Penn Cambria                          9:08     9:39                18:48.3  6:04/M    11              
   21     19     64  Mitchell Pensak       Bellefonte Area                       9:14     9:36                18:50.8  6:05/M    12              
   22  (< 5)    479  Dane Soltys           Philipsburg-Osceola Area              9:18     9:36                18:55.2  6:06/M    11              
   23     20    179  Tyler Wilson          Central Cambria                       9:06     9:56                19:03.2  6:09/M    11    TM        
   24     21    232  Robert Krug           Forest Hills                          9:23     9:46                19:10.0  6:11/M    10              
   25     22    311  Rob Patrick           Ligonier Valley                       9:16    10:03                19:20.8  6:14/M    11              
   26     23     61  Ian Hoaglund          Bellefonte Area                       9:18    10:08                19:26.4  6:16/M    12              
   27     24    431  Ethan Sanders         Penn Cambria                          9:40     9:49                19:29.6  6:17/M    9               
   28     25    419  Joey Dignan           Penn Cambria                          9:35     9:56                19:31.8  6:18/M    9               
   29     26    425  Gavin Link            Penn Cambria                          9:25    10:11                19:36.8  6:19/M    11              
   30     27    233  Kyle Molnar           Forest Hills                          9:40     9:58                19:38.6  6:20/M    12              
   31     28    314  Joseph Tomosky        Ligonier Valley                       9:37    10:02                19:40.5  6:21/M    12              
   32     29    225  Ryan Barkley          Forest Hills                          9:46     9:59                19:46.2  6:23/M    11              
   33     30    355  Tanner Grove          Martinsburg Central High School       9:16    10:40                19:57.0  6:26/M    12              
   34     31    767  Kenny Muth            West Shamokin HS Boys                 9:48    10:16                20:05.0  6:29/M    10              
   35     32    675  Zack Webster          Tyrone Area                           9:39    10:27                20:07.2  6:29/M    11              
   36     33     66  Connor Richey         Bellefonte Area                       9:39    10:30                20:10.4  6:30/M    11              
   37     34    238  Ben Wechtenhiser      Forest Hills                          9:56    10:23                20:19.6  6:33/M    10              
   38     35     41  Austin Klinger        Bald Eagle Area                       9:57    10:24                20:21.5  6:34/M    12              
   39  (< 5)    476  Josh Rea              Philipsburg-Osceola Area             10:09    10:15                20:24.7  6:35/M    9               
   40     36    673  Brent Mcneel          Tyrone Area                           9:46    10:38                20:25.5  6:35/M    9               
   41     37    428  Wyatt Pettenati       Penn Cambria                         10:00    10:30                20:30.1  6:37/M    10              
   42     38    310  Braden Myers          Ligonier Valley                      10:03    10:39                20:42.4  6:41/M    9               
   43     39    765  Hunter Kaplin         West Shamokin HS Boys                10:08    10:42                20:50.9  6:43/M    10              
   44     40    352  William Davis         Martinsburg Central High School       9:55    10:55                20:51.5  6:44/M    10              
   45     41     63  Cayden Lucas          Bellefonte Area                      10:04    10:52                20:57.4  6:45/M    12              
   46     42    356  Caden Hazenstab       Martinsburg Central High School      10:05    10:56                21:02.0  6:47/M    10              
   47     43    763  Rory Farester-Hohl    West Shamokin HS Boys                10:21    10:50                21:12.2  6:50/M    12              
   48     44    353  Aaron Devers          Martinsburg Central High School      10:23    10:56                21:19.3  6:53/M    11              
   49     45     60  Zachary Covone        Bellefonte Area                      10:31    11:00                21:32.1  6:57/M    11              
   50     46    358  Lane Kocher           Martinsburg Central High School      10:33    10:59                21:33.4  6:57/M    9               
   51     47    768  Andy Muth             West Shamokin HS Boys                10:31    11:06                21:37.5  6:58/M    11              
   52     48    766  Evan Marino           West Shamokin HS Boys                10:21    11:25                21:46.4  7:01/M    11              
   53     49     43  Cabel Spackman        Bald Eagle Area                      10:45    11:10                21:55.8  7:04/M    10              
   54     50     44  Luke Wilson           Bald Eagle Area                      10:45    11:12                21:57.9  7:05/M    9               
   55     51    313  Kade Short            Ligonier Valley                      10:44    11:17                22:01.4  7:06/M    9               
   56     52    360  Domenick Minnoia      Martinsburg Central High School      11:03    11:44                22:48.2  7:21/M    9               
   57     53    674  Michael Negal         Tyrone Area                          11:09    11:47                22:56.7  7:24/M    10              
   58     54    309  Jared Meharey         Ligonier Valley                      10:49    12:16                23:05.7  7:27/M    10              
   59     55    764  Nathan Fulton         West Shamokin HS Boys                11:04    12:17                23:21.8  7:32/M    11              
   60     56     40  Wes Eppley            Bald Eagle Area                      11:59    11:45                23:44.3  7:39/M    9               
   61  (< 5)    477  Ben Schiefer          Philipsburg-Osceola Area             11:21    12:48                24:10.2  7:48/M    9               
   62     57    769  Luke Pinkerton        West Shamokin HS Boys                11:20    13:03                24:24.1  7:52/M    11              
   63     58     42  Gavin Schnarrs        Bald Eagle Area                      12:12    12:20                24:33.1  7:55/M    12              
   64     59    306  Goran Ferlan          Ligonier Valley                      11:18    13:21                24:40.2  7:57/M    10              
   65     60    669  Johnathan Clifton     Tyrone Area                          11:52    13:02                24:55.6  8:02/M    11              

Team Summary Report - Boys

Boys Double A

Double A


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Central Cambria                        35               4   6   7   8  10  16  20         
        Top  5 Times: 1:29:09.5

    2 Forest Hills                           71               3   9  11  21  27  29  34         
        Top  5 Times: 1:32:29.7

    3 Bellefonte Area                        92               5  12  19  23  33  41  45         
        Top  5 Times: 1:34:20.0

    4 Penn Cambria                           95              13  15  18  24  25  26  37         
        Top  5 Times: 1:34:46.8

    5 Tyrone Area                           124               1   2  32  36  53  60             
        Top  5 Times: 1:37:42.8

    6 Ligonier Valley                       153              14  22  28  38  51  54  59         
        Top  5 Times: 1:40:15.4

    7 Martinsburg Central High School       173              17  30  40  42  44  46  52         
        Top  5 Times: 1:41:53.0

    8 West Shamokin HS Boys                 208              31  39  43  47  48  55  57         
        Top  5 Times: 1:45:32.1

    9 Bald Eagle Area                       248              35  49  50  56  58                 
        Top  5 Times: 1:52:32.7

 Inc. Philipsburg-Osceola Area             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Juniata                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Boys Double A

Double A

Central Cambria    Finish Position -     1

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    1:29:09.5   Average Time: 17:49.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    177  Ohm Vyas               10       4            4        17:27.0      17:27.0      0:00.0
    2    171  Nate Kuntz             9        6           10        17:38.9      35:05.9      0:11.9
    3    172  Duncan Lambie          10       7           17        17:45.8      52:51.8      0:18.8
    4    178  Mike Walwro            12       8           25        18:06.0    1:10:57.9      0:39.0
    5    166  Zach Brandis           9       10           35        18:11.6    1:29:09.5      0:44.6
    6    170  Alex Jeffers           11      16           51        18:37.9    1:47:47.4      1:10.9
    7    179  Tyler Wilson           11      20           71        19:03.2    2:06:50.7      1:36.2

Forest Hills    Finish Position -     2

  Team Score (places):  71  Team Score (times):    1:32:29.7   Average Time: 18:29.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    226  Mitchell Chunta        10       3            3        17:10.4      17:10.4      0:00.0
    2    228  Tristan Corrente       12       9           12        18:08.2      35:18.6      0:57.7
    3    224  Dempsey Barkley        11      11           23        18:22.3      53:41.0      1:11.9
    4    232  Robert Krug            10      21           44        19:10.0    1:12:51.0      1:59.5
    5    233  Kyle Molnar            12      27           71        19:38.6    1:32:29.7      2:28.1
    6    225  Ryan Barkley           11      29          100        19:46.2    1:52:15.9      2:35.8
    7    238  Ben Wechtenhiser       10      34          134        20:19.6    2:12:35.5      3:09.1

Bellefonte Area    Finish Position -     3

  Team Score (places):  92  Team Score (times):    1:34:20.0   Average Time: 18:52.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     65  Brett Pope             11       5            5        17:27.0      17:27.0      0:00.0
    2     62  Cole Hovis             11      12           17        18:25.3      35:52.3      0:58.3
    3     64  Mitchell Pensak        12      19           36        18:50.8      54:43.1      1:23.8
    4     61  Ian Hoaglund           12      23           59        19:26.4    1:14:09.6      1:59.4
    5     66  Connor Richey          11      33           92        20:10.4    1:34:20.0      2:43.4
    6     63  Cayden Lucas           12      41          133        20:57.4    1:55:17.5      3:30.4
    7     60  Zachary Covone         11      45          178        21:32.1    2:16:49.7      4:05.1

Penn Cambria    Finish Position -     4

  Team Score (places):  95  Team Score (times):    1:34:46.8   Average Time: 18:57.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    432  Neil Sutton            11      13           13        18:25.3      18:25.3      0:00.0
    2    423  Dominic Lee            12      15           28        18:31.6      36:56.9      0:06.2
    3    427  Bryce Niebauer         11      18           46        18:48.3      55:45.2      0:23.0
    4    431  Ethan Sanders          9       24           70        19:29.6    1:15:14.9      1:04.3
    5    419  Joey Dignan            9       25           95        19:31.8    1:34:46.8      1:06.5
    6    425  Gavin Link             11      26          121        19:36.8    1:54:23.7      1:11.5
    7    428  Wyatt Pettenati        10      37          158        20:30.1    2:14:53.9      2:04.8

Tyrone Area    Finish Position -     5

  Team Score (places): 124  Team Score (times):    1:37:42.8   Average Time: 19:32.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    671  Zach Kohler            10       1            1        17:06.6      17:06.6      0:00.0
    2    670  Joe Kohler             11       2            3        17:06.7      34:13.3      0:00.1
    3    675  Zack Webster           11      32           35        20:07.2      54:20.5      3:00.5
    4    673  Brent Mcneel           9       36           71        20:25.5    1:14:46.0      3:18.9
    5    674  Michael Negal          10      53          124        22:56.7    1:37:42.8      5:50.1
    6    669  Johnathan Clifton      11      60          184        24:55.6    2:02:38.4      7:48.9

Ligonier Valley    Finish Position -     6

  Team Score (places): 153  Team Score (times):    1:40:15.4   Average Time: 20:03.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    308  Trent Mazzotta         11      14           14        18:30.0      18:30.0      0:00.0
    2    311  Rob Patrick            11      22           36        19:20.8      37:50.8      0:50.7
    3    314  Joseph Tomosky         12      28           64        19:40.5      57:31.4      1:10.5
    4    310  Braden Myers           9       38          102        20:42.4    1:18:13.9      2:12.4
    5    313  Kade Short             9       51          153        22:01.4    1:40:15.4      3:31.4
    6    309  Jared Meharey          10      54          207        23:05.7    2:03:21.1      4:35.6
    7    306  Goran Ferlan           10      59          266        24:40.2    2:28:01.3      6:10.1

Martinsburg Central High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 173  Team Score (times):    1:41:53.0   Average Time: 20:22.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    354  Tanner Eckenrode       11      17           17        18:43.1      18:43.1      0:00.0
    2    355  Tanner Grove           12      30           47        19:57.0      38:40.1      1:13.9
    3    352  William Davis          10      40           87        20:51.5      59:31.6      2:08.4
    4    356  Caden Hazenstab        10      42          129        21:02.0    1:20:33.7      2:18.9
    5    353  Aaron Devers           11      44          173        21:19.3    1:41:53.0      2:36.2
    6    358  Lane Kocher            9       46          219        21:33.4    2:03:26.5      2:50.3
    7    360  Domenick Minnoia       9       52          271        22:48.2    2:26:14.7      4:05.1

West Shamokin HS Boys    Finish Position -     8

  Team Score (places): 208  Team Score (times):    1:45:32.1   Average Time: 21:06.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    767  Kenny Muth             10      31           31        20:05.0      20:05.0      0:00.0
    2    765  Hunter Kaplin          10      39           70        20:50.9      40:55.9      0:45.8
    3    763  Rory Farester-Hohl     12      43          113        21:12.2    1:02:08.2      1:07.1
    4    768  Andy Muth              11      47          160        21:37.5    1:23:45.7      1:32.4
    5    766  Evan Marino            11      48          208        21:46.4    1:45:32.1      1:41.4
    6    764  Nathan Fulton          11      55          263        23:21.8    2:08:54.0      3:16.7
    7    769  Luke Pinkerton         11      57          320        24:24.1    2:33:18.1      4:19.0

Bald Eagle Area    Finish Position -     9

  Team Score (places): 248  Team Score (times):    1:52:32.7   Average Time: 22:30.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     41  Austin Klinger         12      35           35        20:21.5      20:21.5      0:00.0
    2     43  Cabel Spackman         10      49           84        21:55.8      42:17.4      1:34.2
    3     44  Luke Wilson            9       50          134        21:57.9    1:04:15.3      1:36.3
    4     40  Wes Eppley             9       56          190        23:44.3    1:27:59.6      3:22.7
    5     42  Gavin Schnarrs         12      58          248        24:33.1    1:52:32.7      4:11.6

Philipsburg-Osceola Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    478  Matthew Shimmel        10   Less Than  5           18:33.0      18:33.0      0:00.0
    2    479  Dane Soltys            11   Less Than  5           18:55.2      37:28.2      0:22.2
    3    476  Josh Rea               9    Less Than  5           20:24.7      57:52.9      1:51.7
    4    477  Ben Schiefer           9    Less Than  5           24:10.2    1:22:03.2      5:37.2

Juniata    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    776  Garrett Baublitz       9    Less Than  5           16:55.0      16:55.0      0:00.0