PIAA District VI Championships

October 29, 2016


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Boys Triple A

Triple A


Qualifying - Teams:  1  Individuals:  5

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                               Half Wa  Finish    Skip         Time    Pace   Grade    Qualifier

    1      1    565  Nick Feffer           State College Area High School        7:52     8:09                16:02.3  5:10/M    12    TM        
    2      2    603  Owen Wing             State College Area High School        8:07     8:25                16:32.2  5:20/M    12    TM        
    3      3    575  Owen Isham            State College Area High School        8:06     8:26                16:32.9  5:20/M    10    TM        
    4      4    381  Chayce Macknair       Mifflin County High School            8:07     8:34                16:41.8  5:23/M    10    IND       
    5      5    552  Thomas Branstetter    State College Area High School        8:07     8:43                16:50.7  5:26/M    12    TM        
    6      6    386  Chase Sheaffer        Mifflin County High School            8:22     8:46                17:08.5  5:32/M    9     IND       
    7      7    384  Seth Phillips         Mifflin County High School            8:20     8:53                17:13.9  5:33/M    10    IND       
    8      8     16  Greg Williams         Altoona                               8:27     8:48                17:16.3  5:34/M    11    IND       
    9      9    605  David Wong            State College Area High School        8:22     9:04                17:26.9  5:37/M    12    TM        
   10     10    205  Corbin Green          Central Mountain                      8:28     9:04                17:32.3  5:39/M    10    IND       
   11     11    573  Sam Horn              State College Area High School        8:34     9:05                17:40.2  5:42/M    11    TM        
   12     12     10  Brady McCarthy        Altoona                               8:43     9:00                17:44.0  5:43/M    12              
   13     13    373  Benjamin Falkner      Mifflin County High School            8:39     9:22                18:01.9  5:49/M    12              
   14     14      2  Haden Boutiller       Altoona                               8:42     9:22                18:05.4  5:50/M    11              
   15     15    390  Dylan Unger           Mifflin County High School            8:49     9:16                18:06.0  5:50/M    11              
   16     16      1  Dylan Allen           Altoona                               8:44     9:22                18:06.7  5:50/M    12              
   17     17    392  Garren Wolfgang       Mifflin County High School            8:34     9:33                18:08.0  5:51/M    11              
   18     18    562  Chris Diperna         State College Area High School        8:46     9:28                18:15.4  5:53/M    12    TM        
   19     19      9  Kyler Lilly           Altoona                               8:56     9:24                18:20.9  5:55/M    12              
   20     20      7  Brayden Henninger     Altoona                               8:53     9:35                18:28.5  5:57/M    9               
   21     21    209  Owen Rinker           Central Mountain                      9:15     9:30                18:45.8  6:03/M    11              
   22     22    388  Robert Stuck          Mifflin County High School            9:08     9:38                18:47.1  6:04/M    12              
   23     23    271  Nick Young            Hollidaysburg Area                    9:15     9:42                18:58.3  6:07/M    10              
   24     24    257  Michael Elder         Hollidaysburg Area                    9:19     9:41                19:00.7  6:08/M    12              
   25     25     13  Aidan Rispoli         Altoona                               9:14     9:51                19:05.9  6:09/M    9               
   26     26    208  James Riccardo        Central Mountain                      9:23    10:14                19:38.7  6:20/M    10              
   27     27    269  Walt Wedel            Hollidaysburg Area                    9:42    10:11                19:53.8  6:25/M    9               
   28     28    259  Noah Frank            Hollidaysburg Area                    9:32    10:28                20:01.4  6:27/M    11              
   29     29    210  Micah Schall          Central Mountain                      9:44    10:18                20:02.9  6:28/M    10              
   30     30    211  Emre Yakut            Central Mountain                      9:45    10:25                20:11.1  6:31/M    11              
   31     31    261  Zach Grabill          Hollidaysburg Area                    9:48    10:35                20:24.4  6:35/M    10              
   32     32    266  Gage Paul             Hollidaysburg Area                    9:56    11:23                21:19.1  6:53/M    10              
   33     33    270  Izaac Wilkinson       Hollidaysburg Area                    9:58    11:45                21:44.4  7:01/M    10              
   34     34    207  Nicholas Noll         Central Mountain                     10:24    11:35                22:00.7  7:06/M    12              

Team Summary Report - Boys

Boys Triple A

Triple A


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 State College Area High School         20               1   2   3   5   9  11  18         
        Top  5 Times: 1:23:25.2

    2 Mifflin County High School             45               4   6   7  13  15  17  22         
        Top  5 Times: 1:27:12.4

    3 Altoona                                69               8  12  14  16  19  20  25         
        Top  5 Times: 1:29:33.4

    4 Central Mountain                      116              10  21  26  29  30  34             
        Top  5 Times: 1:36:10.9

    5 Hollidaysburg Area                    133              23  24  27  28  31  32  33         
        Top  5 Times: 1:38:18.8


Detail Team Results - Boys

Boys Triple A

Triple A

State College Area High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  20  Team Score (times):    1:23:25.2   Average Time: 16:41.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    565  Nick Feffer            12       1            1        16:02.3      16:02.3      0:00.0
    2    603  Owen Wing              12       2            3        16:32.2      32:34.5      0:29.8
    3    575  Owen Isham             10       3            6        16:32.9      49:07.5      0:30.6
    4    552  Thomas Branstetter     12       5           11        16:50.7    1:05:58.3      0:48.4
    5    605  David Wong             12       9           20        17:26.9    1:23:25.2      1:24.5
    6    573  Sam Horn               11      11           31        17:40.2    1:41:05.5      1:37.8
    7    562  Chris Diperna          12      18           49        18:15.4    1:59:20.9      2:13.0

Mifflin County High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  45  Team Score (times):    1:27:12.4   Average Time: 17:26.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    381  Chayce Macknair        10       4            4        16:41.8      16:41.8      0:00.0
    2    386  Chase Sheaffer         9        6           10        17:08.5      33:50.4      0:26.7
    3    384  Seth Phillips          10       7           17        17:13.9      51:04.3      0:32.1
    4    373  Benjamin Falkner       12      13           30        18:01.9    1:09:06.3      1:20.1
    5    390  Dylan Unger            11      15           45        18:06.0    1:27:12.4      1:24.2
    6    392  Garren Wolfgang        11      17           62        18:08.0    1:45:20.4      1:26.1
    7    388  Robert Stuck           12      22           84        18:47.1    2:04:07.5      2:05.2

Altoona    Finish Position -     3

  Team Score (places):  69  Team Score (times):    1:29:33.4   Average Time: 17:54.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     16  Greg Williams          11       8            8        17:16.3      17:16.3      0:00.0
    2     10  Brady McCarthy         12      12           20        17:44.0      35:00.3      0:27.7
    3      2  Haden Boutiller        11      14           34        18:05.4      53:05.7      0:49.1
    4      1  Dylan Allen            12      16           50        18:06.7    1:11:12.5      0:50.4
    5      9  Kyler Lilly            12      19           69        18:20.9    1:29:33.4      1:04.6
    6      7  Brayden Henninger      9       20           89        18:28.5    1:48:02.0      1:12.2
    7     13  Aidan Rispoli          9       25          114        19:05.9    2:07:08.0      1:49.6

Central Mountain    Finish Position -     4

  Team Score (places): 116  Team Score (times):    1:36:10.9   Average Time: 19:14.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    205  Corbin Green           10      10           10        17:32.3      17:32.3      0:00.0
    2    209  Owen Rinker            11      21           31        18:45.8      36:18.1      1:13.5
    3    208  James Riccardo         10      26           57        19:38.7      55:56.9      2:06.4
    4    210  Micah Schall           10      29           86        20:02.9    1:15:59.8      2:30.6
    5    211  Emre Yakut             11      30          116        20:11.1    1:36:10.9      2:38.8
    6    207  Nicholas Noll          12      34          150        22:00.7    1:58:11.6      4:28.3

Hollidaysburg Area    Finish Position -     5

  Team Score (places): 133  Team Score (times):    1:38:18.8   Average Time: 19:39.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    271  Nick Young             10      23           23        18:58.3      18:58.3      0:00.0
    2    257  Michael Elder          12      24           47        19:00.7      37:59.1      0:02.3
    3    269  Walt Wedel             9       27           74        19:53.8      57:52.9      0:55.4
    4    259  Noah Frank             11      28          102        20:01.4    1:17:54.3      1:03.0
    5    261  Zach Grabill           10      31          133        20:24.4    1:38:18.8      1:26.0
    6    266  Gage Paul              10      32          165        21:19.1    1:59:38.0      2:20.8
    7    270  Izaac Wilkinson        10      33          198        21:44.4    2:21:22.4      2:46.0