Westmoreland County Meet

October 13, 2016


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

CC

O'All Place Adj Place Bib No Name Team 1 Mile Finish Time Pace    
1 1 1043 Maria Cawoski Greater Latrobe 5:56 13:07 19:03.7 6:09/M    
2 2 1149 Riley Kwiatkowski Greensburg Salem 5:59 13:30 19:30.7 6:17/M    
3 3 1208 Kierra Schreffler Kiski Area 5:59 13:43 19:42.8 6:21/M    
4 4 1098 Sterling Simek Franklin Regional 5:59 13:50 19:49.8 6:24/M    
5 5 1313 Kaylee Farino Southmoreland 6:05 13:58 20:03.7 6:28/M    
6 6 1255 Courtney Kosanovic Norwin 6:24 13:55 20:19.3 6:33/M    
7 7 1047 Rachel Harter Greater Latrobe 6:23 13:57 20:21.2 6:34/M    
8 8 1046 Sydney Green Greater Latrobe 6:23 14:03 20:27.7 6:36/M    
9 9 1052 Emma Kozuch Greater Latrobe 6:23 14:20 20:44.1 6:41/M    
10 10 1019 Lindsay Johnston Penn Trafford 6:30 14:34 21:04.2 6:48/M    
11 11 1256 Caitlin Kosanovic Norwin 6:40 14:38 21:18.3 6:52/M    
12 (< 5) 1087 Mary Trinclisti Derry Area 6:35 14:45 21:20.8 6:53/M    
13 12 1260 Laurel Noe Norwin 6:30 14:51 21:21.6 6:53/M    
14 13 1152 Emma Andrasko Greensburg Salem 6:34 14:51 21:25.8 6:55/M    
15 14 1270 Leah Vorce Norwin 6:29 14:58 21:28.3 6:55/M    
16 15 1263 Allison Plassio Norwin 6:34 14:56 21:31.1 6:56/M    
17 16 1266 Rachel Soltez Norwin 6:41 14:54 21:35.6 6:58/M    
18 17 1179 Laura Aston Hempfield 6:37 15:04 21:41.8 7:00/M    
19 18 1157 Marie Scarpa Greensburg Salem 6:38 15:11 21:49.9 7:02/M    
20 19 1203 Naomee Miller Kiski Area 6:34 15:20 21:55.3 7:04/M    
21 (< 5) 1001 Macey White Mt. Pleasant 6:39 15:32 22:12.5 7:10/M    
22 20 1048 Alyssa Heining Greater Latrobe 6:49 15:23 22:12.5 7:10/M    
23 21 1058 Anna Soisson Greater Latrobe 6:49 15:23 22:13.5 7:10/M    
24 22 1150 Mary Joy Greensburg Salem 7:00 15:12 22:13.6 7:10/M    
25 23 1158 Joula Anderson Greensburg Salem 7:01 15:16 22:17.9 7:11/M    
26 24 1026 Julia Vislosky Penn Trafford 6:52 15:25 22:17.9 7:11/M    
27 25 1251 Kelley Giles Norwin 6:35 15:49 22:25.3 7:14/M    
28 26 1326 Audrey Williams Yough 7:07 15:32 22:40.7 7:19/M    
29 27 1196 Melanie Bertges Kiski Area 7:14 15:33 22:47.3 7:21/M    
30 28 1235 Miller Olivia Ligonier Valley 7:01 15:48 22:49.6 7:22/M    
31 29 1183 Bekah McFadden Hempfield 6:57 15:54 22:52.5 7:23/M    
32 30 1024 Quincy Reese Penn Trafford 7:10 15:43 22:53.6 7:23/M    
33 31 1049 Sammie Kaelin Greater Latrobe 7:00 15:55 22:55.7 7:24/M    
34 32 1154 Maddie Murtland Greensburg Salem 7:02 15:54 22:56.9 7:24/M    
35 33 1095 Lauren Thompson Franklin Regional 6:59 15:59 22:58.5 7:25/M    
36 34 1018 Marissa Anderton Penn Trafford 7:06 15:55 23:01.7 7:25/M    
37 35 1097 Grace Scherpereel Franklin Regional 7:06 16:08 23:15.0 7:30/M    
38 36 1325 Addie Bradish Yough 7:00 16:23 23:23.8 7:33/M    
39 37 1239 Hegan Emily Ligonier Valley 7:02 16:21 23:24.3 7:33/M    
40 38 1067 Hannah Seitzinger Belle Vernon 6:58 16:32 23:31.3 7:35/M    
41 39 1063 Kaitlynn Melvin Belle Vernon 6:52 16:41 23:34.0 7:36/M    
42 40 1328 Abby Zahrobsky Yough 7:09 16:24 23:34.2 7:36/M    
43 41 1204 Christa Reese Kiski Area 7:14 16:20 23:35.0 7:36/M    
44 42 1180 Megan Powell Hempfield 6:55 16:46 23:41.8 7:38/M    
45 43 1023 Corina Paszek Penn Trafford 7:10 16:33 23:44.6 7:39/M    
46 44 1202 Spencer Hepler Kiski Area 6:59 16:49 23:48.4 7:41/M    
47 45 1181 Bella Tuttoilmondo Hempfield 6:56 16:53 23:50.6 7:41/M    
48 46 1324 Morgan Bergman Yough 7:09 16:43 23:53.3 7:42/M    
49 47 1100 Avery Eisaman Franklin Regional 7:12 16:47 24:00.1 7:45/M    
50 48 1091 Kaitlin Kitch Franklin Regional 7:14 16:46 24:00.6 7:45/M    
51 49 1198 Brittany Drobka Kiski Area 7:14 16:47 24:02.1 7:45/M    
52 50 1094 Claire Pamerleau Franklin Regional 7:14 16:47 24:02.2 7:45/M    
53 51 1185 Stella Antimarino Hempfield 7:24 16:51 24:16.2 7:50/M    
54 52 1200 Mia Hartman Kiski Area 7:14 17:05 24:20.6 7:51/M    
55 53 1093 Alyssa Nguyen Franklin Regional 7:21 17:03 24:24.8 7:52/M    
56 54 1323 Joselyn Busato Southmoreland 7:15 17:09 24:24.8 7:52/M    
57 55 1151 Cassie Mica Greensburg Salem 7:21 17:23 24:45.3 7:59/M    
58 56 1022 Colette Mitchell Penn Trafford 7:28 17:35 25:03.9 8:05/M    
59 57 1318 Kira Nicholson Southmoreland 7:33 17:36 25:09.9 8:07/M    
60 58 1322 Scarlett Davidovich Southmoreland 7:41 17:47 25:28.8 8:13/M    
61 59 1321 Megan King Southmoreland 7:43 17:46 25:29.6 8:13/M    
62 60 1182 Katie Bagon Hempfield 7:34 18:00 25:35.7 8:15/M    
63 (< 5) 1086 Kaylee Angus Derry Area 7:55 17:44 25:39.6 8:16/M    
64 61 1237 Brown Star Ligonier Valley 7:38 18:03 25:42.5 8:17/M    
65 62 1327 Emma Worley Yough 7:36 18:24 26:00.9 8:23/M    
66 63 1244 Hughes Brook Ligonier Valley 7:56 18:08 26:04.7 8:25/M    
67 64 1066 Maggie Schmidt Belle Vernon 7:47 18:27 26:14.3 8:28/M    
68 65 1317 Morgan Brown Southmoreland 7:49 18:29 26:19.4 8:29/M    
69 66 1184 Grace McClain Hempfield 7:50 18:43 26:33.8 8:34/M    
70 67 1238 Sieminkewicz Nicole Ligonier Valley 7:49 18:49 26:39.3 8:36/M    
71 68 1243 Menzie Malorie Ligonier Valley 7:39 19:04 26:44.1 8:37/M    
72 69 1064 Marissa Perozzi Belle Vernon 8:04 18:46 26:51.6 8:40/M    
73 70 1319 Hannah Corvin Southmoreland 7:46 19:05 26:51.7 8:40/M    
74 71 1021 Samantha Matoney Penn Trafford 8:15 18:43 26:59.0 8:42/M    
75 72 1065 Daelyn Schanz Belle Vernon 8:09 19:10 27:19.1 8:49/M    
76 (< 5) 1084 Cierra Henderson Derry Area 8:23 20:47 29:11.3 9:25/M    
77 (< 5) 1085 Daisy David Derry Area 8:49 21:12 30:02.2 9:41/M    
78 73 1062 Kristen Hunt Belle Vernon 10:47 25:32 36:20.4 11:43/M    

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

CC

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Greater Latrobe 45 1 7 8 9 20 21 31    
Top 5 Times: 1:42:49.3  
2 Norwin 58 6 11 12 14 15 16 25    
Top 5 Times: 1:45:58.7  
3 Greensburg Salem 78 2 13 18 22 23 32 55    
Top 5 Times: 1:47:18.0  
4 Kiski Area 134 3 19 27 41 44 49 52    
Top 5 Times: 1:51:49.0  
5 Penn Trafford 141 10 24 30 34 43 56 71    
Top 5 Times: 1:53:02.1  
6 Franklin Regional 167 4 33 35 47 48 50 53    
Top 5 Times: 1:54:04.1  
7 Hempfield 184 17 29 42 45 51 60 66    
Top 5 Times: 1:56:23.1  
8 Yough 210 26 36 40 46 62    
Top 5 Times: 1:59:33.1  
9 Southmoreland 233 5 54 57 58 59 65 70    
Top 5 Times: 2:00:37.0  
10 Ligonier Valley 256 28 37 61 63 67 68    
Top 5 Times: 2:04:40.7  
11 Belle Vernon 282 38 39 64 69 72 73    
Top 5 Times: 2:07:30.4  
Inc. Derry Area 4 finishers    
Inc. Mt. Pleasant 1 finishers    
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity

CC

Team - Greater Latrobe

Finish Position - 1

Team Score (places): 45

Team Score (times): 1:42:49.3

Ave Time:20:33.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1043 Maria Cawoski   1 1 19:03.7 19:03.7 0:00.0
2 1047 Rachel Harter   7 8 20:21.2 39:25.0 1:17.4
3 1046 Sydney Green   8 16 20:27.7 59:52.7 1:23.9
4 1052 Emma Kozuch   9 25 20:44.1 1:20:36.8 1:40.3
5 1048 Alyssa Heining   20 45 22:12.5 1:42:49.3 3:08.7
6 1058 Anna Soisson   (21) (66) 22:13.5 2:05:02.8 3:09.7
7 1049 Sammie Kaelin   (31) (97) 22:55.7 2:27:58.6 3:51.9

Team - Norwin

Finish Position - 2

Team Score (places): 58

Team Score (times): 1:45:58.7

Ave Time:21:11.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1255 Courtney Kosanovic   6 6 20:19.3 20:19.3 0:00.0
2 1256 Caitlin Kosanovic   11 17 21:18.3 41:37.6 0:59.0
3 1260 Laurel Noe   12 29 21:21.6 1:02:59.2 1:02.3
4 1270 Leah Vorce   14 43 21:28.3 1:24:27.5 1:09.0
5 1263 Allison Plassio   15 58 21:31.1 1:45:58.7 1:11.8
6 1266 Rachel Soltez   (16) (74) 21:35.6 2:07:34.3 1:16.3
7 1251 Kelley Giles   (25) (99) 22:25.3 2:29:59.7 2:06.0

Team - Greensburg Salem

Finish Position - 3

Team Score (places): 78

Team Score (times): 1:47:18.0

Ave Time:21:27.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1149 Riley Kwiatkowski   2 2 19:30.7 19:30.7 0:00.0
2 1152 Emma Andrasko   13 15 21:25.8 40:56.5 1:55.1
3 1157 Marie Scarpa   18 33 21:49.9 1:02:46.5 2:19.2
4 1150 Mary Joy   22 55 22:13.6 1:25:00.1 2:42.9
5 1158 Joula Anderson   23 78 22:17.9 1:47:18.0 2:47.2
6 1154 Maddie Murtland   (32) (110) 22:56.9 2:10:15.0 3:26.2
7 1151 Cassie Mica   (55) (165) 24:45.3 2:35:00.3 5:14.6

Team - Kiski Area

Finish Position - 4

Team Score (places): 134

Team Score (times): 1:51:49.0

Ave Time:22:21.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1208 Kierra Schreffler   3 3 19:42.8 19:42.8 0:00.0
2 1203 Naomee Miller   19 22 21:55.3 41:38.2 2:12.5
3 1196 Melanie Bertges   27 49 22:47.3 1:04:25.5 3:04.5
4 1204 Christa Reese   41 90 23:35.0 1:28:00.6 3:52.1
5 1202 Spencer Hepler   44 134 23:48.4 1:51:49.0 4:05.5
6 1198 Brittany Drobka   (49) (183) 24:02.1 2:15:51.1 4:19.2
7 1200 Mia Hartman   (52) (235) 24:20.6 2:40:11.8 4:37.8

Team - Penn Trafford

Finish Position - 5

Team Score (places): 141

Team Score (times): 1:53:02.1

Ave Time:22:36.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1019 Lindsay Johnston   10 10 21:04.2 21:04.2 0:00.0
2 1026 Julia Vislosky   24 34 22:17.9 43:22.2 1:13.7
3 1024 Quincy Reese   30 64 22:53.6 1:06:15.8 1:49.3
4 1018 Marissa Anderton   34 98 23:01.7 1:29:17.5 1:57.4
5 1023 Corina Paszek   43 141 23:44.6 1:53:02.1 2:40.4
6 1022 Colette Mitchell   (56) (197) 25:03.9 2:18:06.0 3:59.6
7 1021 Samantha Matoney   (71) (268) 26:59.0 2:45:05.1 5:54.8

Team - Franklin Regional

Finish Position - 6

Team Score (places): 167

Team Score (times): 1:54:04.1

Ave Time:22:48.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1098 Sterling Simek   4 4 19:49.8 19:49.8 0:00.0
2 1095 Lauren Thompson   33 37 22:58.5 42:48.3 3:08.7
3 1097 Grace Scherpereel   35 72 23:15.0 1:06:03.4 3:25.2
4 1100 Avery Eisaman   47 119 24:00.1 1:30:03.5 4:10.2
5 1091 Kaitlin Kitch   48 167 24:00.6 1:54:04.1 4:10.7
6 1094 Claire Pamerleau   (50) (217) 24:02.2 2:18:06.3 4:12.3
7 1093 Alyssa Nguyen   (53) (270) 24:24.8 2:42:31.1 4:34.9

Team - Hempfield

Finish Position - 7

Team Score (places): 184

Team Score (times): 1:56:23.1

Ave Time:23:16.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1179 Laura Aston   17 17 21:41.8 21:41.8 0:00.0
2 1183 Bekah McFadden   29 46 22:52.5 44:34.4 1:10.6
3 1180 Megan Powell   42 88 23:41.8 1:08:16.2 1:59.9
4 1181 Bella Tuttoilmondo   45 133 23:50.6 1:32:06.8 2:08.7
5 1185 Stella Antimarino   51 184 24:16.2 1:56:23.1 2:34.4
6 1182 Katie Bagon   (60) (244) 25:35.7 2:21:58.8 3:53.8
7 1184 Grace McClain   (66) (310) 26:33.8 2:48:32.7 4:52.0

Team - Yough

Finish Position - 8

Team Score (places): 210

Team Score (times): 1:59:33.1

Ave Time:23:54.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1326 Audrey Williams   26 26 22:40.7 22:40.7 0:00.0
2 1325 Addie Bradish   36 62 23:23.8 46:04.6 0:43.0
3 1328 Abby Zahrobsky   40 102 23:34.2 1:09:38.8 0:53.4
4 1324 Morgan Bergman   46 148 23:53.3 1:33:32.2 1:12.5
5 1327 Emma Worley   62 210 26:00.9 1:59:33.1 3:20.1

Team - Southmoreland

Finish Position - 9

Team Score (places): 233

Team Score (times): 2:00:37.0

Ave Time:24:07.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1313 Kaylee Farino   5 5 20:03.7 20:03.7 0:00.0
2 1323 Joselyn Busato   54 59 24:24.8 44:28.5 4:21.1
3 1318 Kira Nicholson   57 116 25:09.9 1:09:38.4 5:06.2
4 1322 Scarlett Davidovich   58 174 25:28.8 1:35:07.3 5:25.1
5 1321 Megan King   59 233 25:29.6 2:00:37.0 5:25.9
6 1317 Morgan Brown   (65) (298) 26:19.4 2:26:56.4 6:15.7
7 1319 Hannah Corvin   (70) (368) 26:51.7 2:53:48.1 6:48.0

Team - Ligonier Valley

Finish Position - 10

Team Score (places): 256

Team Score (times): 2:04:40.7

Ave Time:24:56.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1235 Miller Olivia   28 28 22:49.6 22:49.6 0:00.0
2 1239 Hegan Emily   37 65 23:24.3 46:14.0 0:34.7
3 1237 Brown Star   61 126 25:42.5 1:11:56.5 2:52.9
4 1244 Hughes Brook   63 189 26:04.7 1:38:01.3 3:15.1
5 1238 Sieminkewicz Nicole   67 256 26:39.3 2:04:40.7 3:49.7
6 1243 Menzie Malorie   (68) (324) 26:44.1 2:31:24.8 3:54.5

Team - Belle Vernon

Finish Position - 11

Team Score (places): 282

Team Score (times): 2:07:30.4

Ave Time:25:30.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1067 Hannah Seitzinger   38 38 23:31.3 23:31.3 0:00.0
2 1063 Kaitlynn Melvin   39 77 23:34.0 47:05.3 0:02.7
3 1066 Maggie Schmidt   64 141 26:14.3 1:13:19.7 2:43.0
4 1064 Marissa Perozzi   69 210 26:51.6 1:40:11.3 3:20.3
5 1065 Daelyn Schanz   72 282 27:19.1 2:07:30.4 3:47.8
6 1062 Kristen Hunt   (73) (355) 36:20.4 2:43:50.8 12:49.1

Team - Derry Area

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1087 Mary Trinclisti   Less Than 5   21:20.8 21:20.8 0:00.0
2 1086 Kaylee Angus   Less Than 5   25:39.6 47:00.5 4:18.7
3 1084 Cierra Henderson   Less Than 5   29:11.3 1:16:11.9 7:50.5
4 1085 Daisy David   Less Than 5   30:02.2 1:46:14.2 8:41.3

Team - Mt. Pleasant

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1001 Macey White   Less Than 5   22:12.5 22:12.5 0:00.0