WAADA Championships

October 04, 2016


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Girls

Girls Championship

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 1580 Corinn Brewer Greensburg Central Catholic 10:37.2 5:54/M    
2 1 1695 Alexis Planinsek Latrobe 10:54.0 6:03/M    
3 2 1639 Meredith Price Indiana 11:07.1 6:11/M    
4 3 1835 Morgan Filar Plum 11:10.0 6:12/M    
5 4 1688 Sophia Herr Latrobe 11:10.9 6:12/M    
6 5 1758 Jessica Nemeth Norwin 11:13.9 6:14/M    
7 6 1700 Carolina Walters Latrobe 11:14.8 6:14/M    
8 7 1501 Shelby Basinger Connellsville 11:16.9 6:16/M    
9 8 1737 Alayna Francis Norwin 11:19.0 6:17/M    
10 9 1696 Elizabeth Planinsek Latrobe 11:19.9 6:17/M    
11 10 1815 Chloe Bonson Penn Trafford 11:21.3 6:18/M    
12 11 1524 Alexis Haines Franklin Regional 11:23.4 6:19/M    
13 12 1608 Lily Schmadel Hempfield 11:27.2 6:22/M    
14 13 1867 Alexandra Walton Norwin 11:28.4 6:22/M    
15 14 1760 Emma Rigone Norwin 11:30.5 6:23/M    
16 15 1755 Natalie Miller Norwin 11:32.9 6:24/M    
17 16 1744 Molly Hudson Norwin 11:34.2 6:26/M    
18 17 1764 Elizabeth Smeltzer Norwin 11:35.0 6:26/M    
19 18 1662 Sarah Payton Sullivan Kiski 11:38.3 6:28/M    
20 19 1505 Lily Herbet Connellsville 11:39.0 6:28/M    
21 20 1627 Mia Ciocca Indiana 11:43.4 6:31/M    
22 21 1685 Samantha Burkhard Latrobe 11:44.8 6:31/M    
23 22 1846 Ally Pack Plum 11:46.4 6:32/M    
24 23 1635 Sophia McCabe Indiana 11:47.6 6:33/M    
25 24 1508 Mary Lape Connellsville 11:48.9 6:33/M    
26 25 1631 Melina Hilliard Indiana 11:51.4 6:35/M    
27 26 1832 Sydney Anderson Plum 11:53.3 6:36/M    
28 27 1586 Tianna Shook Greensbrug Salem 11:54.8 6:37/M    
29 28 1561 Christa Davey Gateway 11:56.1 6:38/M    
30 29 1584 Shari Hoch Greensbrug Salem 11:56.4 6:38/M    
31 30 1663 Josie Plazio Kiski 11:57.4 6:38/M    
32 31 1585 Roni Kaufman Greensbrug Salem 12:02.7 6:41/M    
33 32 1698 Mckenna Skatell Latrobe 12:02.9 6:41/M    
34 33 1588 Brenna Slezak Greensbrug Salem 12:03.4 6:42/M    
35 34 1583 Natalie Dicriscio Greensbrug Salem 12:06.1 6:43/M    
36 35 1667 Lindsey Zera Kiski 12:06.3 6:43/M    
37 36 1701 Faith Yondola Latrobe 12:07.2 6:44/M    
38 37 1528 Marissa Mansour Franklin Regional 12:10.3 6:46/M    
39 38 1566 Emma Sandor Gateway 12:13.4 6:47/M    
40 39 1634 Elizabeth Lubold Indiana 12:15.8 6:48/M    
41 40 1607 Bella Vanek Hempfield 12:21.3 6:52/M    
42 41 1531 Lyndsey Powers Franklin Regional 12:24.9 6:53/M    
43 42 1535 Mia Taranti Franklin Regional 12:27.6 6:55/M    
44 43 1559 Rebekah Burns Gateway 12:28.6 6:56/M    
45 44 1637 Olivia Peters Indiana 12:29.5 6:56/M    
46 45 1633 Sarah Love Indiana 12:30.1 6:57/M    
47 46 1817 Emily Klienschmidt Penn Trafford 12:34.6 6:59/M    
48 47 1610 Alexis Smith Hempfield 12:36.3 7:00/M    
49 48 1562 Ryleigh Geraci Gateway 12:45.8 7:05/M    
50 49 1532 Mia Rossi Franklin Regional 12:48.2 7:07/M    
51 50 1850 Bailey Walker Plum 12:49.2 7:07/M    
52 51 1842 Ella Logan Plum 12:53.9 7:09/M    
53 52 1834 Jillian Durst Plum 12:57.9 7:12/M    
54 53 1847 Ashley Persia Plum 13:01.3 7:14/M    
55 54 1615 Kendra Winkleblech Hempfield 13:02.8 7:14/M    
56 55 1579 Makenzie Kallock Greensbrug Salem 13:02.8 7:14/M    
57 56 1578 Lori Marx Greensbrug Salem 13:12.0 7:20/M    
58 57 1665 Lizeth Sesmas Kiski 13:13.5 7:21/M    
59 58 1614 Elena Weirs Hempfield 13:17.8 7:23/M    
60 59 1664 Abigail Retter Kiski 13:25.4 7:27/M    
61 60 1506 Elizabeth Jackson Connellsville 13:25.8 7:27/M    
62 61 1533 Brenna Sachs Franklin Regional 13:30.6 7:30/M    
63 62 1818 Hannah Ondulich Penn Trafford 13:40.6 7:36/M    
64 63 1507 Abigail King Connellsville 13:43.8 7:37/M    
65 64 1613 Jess Mitchell Hempfield 13:46.2 7:39/M    
66 65 1816 Morgan Fong Penn Trafford 13:47.8 7:39/M    
67 66 1820 Mya Simpson Penn Trafford 13:49.3 7:41/M    
68 67 1601 Kapryce Struble Hempfield 13:54.7 7:43/M    
69 68 1509 Hailey Sitko Connellsville 14:02.2 7:48/M    
70 69 1866 Morgan Perry Kiski 14:02.9 7:48/M    
71 70 1565 Malaynie McCreary Gateway 14:47.3 8:13/M    
72 71 1502 Makela Bevans Connellsville 14:47.7 8:13/M    
73 72 1560 Livia Christie Gateway 14:48.8 8:13/M    
74 73 1666 Emily Zdobinski Kiski 15:05.9 8:23/M    
75 74 1814 Brooke Banda Penn Trafford 15:11.3 8:26/M    
76 75 1819 Marin Polechko Penn Trafford 15:24.1 8:33/M    
77 76 1527 Amber Li Franklin Regional 15:30.7 8:37/M    
78 (< 5) 1720 Raven Bivins McKeesport 16:17.5 9:03/M    
79 77 1564 Aishwarya Krishnamoorthy Gateway 17:10.4 9:32/M    
80 (< 5) 1721 Daesha Brownfield McKeesport 20:32.1 11:24/M    

Team Summary Report - Girls

Girls Championship

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Latrobe 41 1 4 6 9 21 32 36    
Top 5 Times: 56:24.6  
2 Norwin 55 5 8 13 14 15 16 17    
Top 5 Times: 57:04.9  
3 Indiana 109 2 20 23 25 39 44 45    
Top 5 Times: 58:45.5  
4 Plum 152 3 22 26 50 51 52 53    
Top 5 Times: 1:00:33.0  
5 Greensbrug Salem 154 27 29 31 33 34 55 56    
Top 5 Times: 1:00:03.6  
6 Connellsville 173 7 19 24 60 63 68 71    
Top 5 Times: 1:01:54.6  
7 Franklin Regional 180 11 37 41 42 49 61 76    
Top 5 Times: 1:01:14.6  
8 Kiski 199 18 30 35 57 59 69 73    
Top 5 Times: 1:02:21.0  
9 Hempfield 211 12 40 47 54 58 64 67    
Top 5 Times: 1:02:45.5  
10 Gateway 227 28 38 43 48 70 72 77    
Top 5 Times: 1:04:11.3  
11 Penn Trafford 249 10 46 62 65 66 74 75    
Top 5 Times: 1:05:13.9  
Inc. McKeesport 2 finishers    
Inc. Greensburg Central Catholic 1 finishers