Slippery Rock Cross Country Invite

September 13, 2014


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Elementary Boys

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   3736  Jp Byrnes             St. Mary Glenshaw                        9:32.7  6:21/M        
    2      2    510  Ryan Gehring          Holy Trinity                             9:44.9  6:29/M        
    3  (< 5)   3798  Jackson Habala        Avonworth MS                             9:49.8  6:33/M        
    4      3   1566  Patrick Malone        St Teresa of Avila                       9:50.6  6:33/M        
    5  (< 5)   3795  Jacque Moye           Penn Hills Eagles USATF                  9:51.3  6:34/M        
    6      4   3704  Phillip Pegher,       St Elizabeth Elementary                  9:51.5  6:34/M        
    7  (< 5)      1  Jonathan Ciari        Ambridge Area                            9:51.6  6:34/M        
    8      5    416  Colin Murray          Hampton                                  9:57.6  6:38/M        
    9      6   1395  Matthew Mihm          St Alphonsus School                      9:59.5  6:39/M        
   10      7   1504  Connor Maddalon       St Kilian Parish School                 10:00.4  6:40/M        
   11      8   1505  Kyle Majeski          St Kilian Parish School                 10:01.6  6:41/M        
   12      9    174  Cj Singleton          Butler Catholic                         10:05.2  6:43/M        
   13     10   1267  Owen Hutchison        St Gabriel                              10:05.7  6:43/M        
   14     11   3755  Colten Kelly          St. Mary Glenshaw                       10:06.8  6:44/M        
   15     12   1564  Michael Mosbacher     St Teresa of Avila                      10:08.4  6:45/M        
   16     13   1696  Shane Jarvie          Sts Peter and Paul Catholic School      10:09.6  6:46/M        
   17     14    511  Joseph Palamides      Holy Trinity                            10:10.2  6:47/M        
   18     15   1639  Tyler Paszkowski      St Bonaventure School                   10:14.4  6:49/M        
   19     16    176  John Keelan           Butler Catholic                         10:17.3  6:51/M        
   20     17   1261  Andrew Barrett        St Gabriel                              10:20.0  6:53/M        
   21     18   1560  Andrew Goll           St Teresa of Avila                      10:22.3  6:55/M        
   22     19   1695  Jude Bell             Sts Peter and Paul Catholic School      10:24.0  6:56/M        
   23     20   1262  Reno Butelli          St Gabriel                              10:27.4  6:58/M        
   24     21   3713  Cj Gagnon             Get Fit Families                        10:27.4  6:58/M        
   25     22   3716  Justin Redilla        Get Fit Families                        10:28.4  6:59/M        
   26     23   1641  Max Rottmann          St Bonaventure School                   10:28.8  6:59/M        
   27     24    179  Sean LeMay            Butler Catholic                         10:30.2  7:00/M        
   28     25   1363  Layne Haught          St Alexis Elementary & Middle Schoo     10:31.2  7:01/M        
   29     26   3715  Jacob Bruno           Get Fit Families                        10:37.0  7:05/M        
   30     27   3780  Mikey Restori         St. Mary Glenshaw                       10:38.6  7:05/M        
   31     28   1547  Drew West             St Louse de Marillac School             10:39.3  7:06/M        
   32     29   1503  Luke Friday           St Kilian Parish School                 10:40.4  7:07/M        
   33     30   3614  Alex Greene           St Thomas More-Pittsburgh               10:45.5  7:10/M        
   34     31   1450  Tom Zentner           St Gregory Catholic School              10:47.5  7:11/M        
   35     32     21  Benjamin Stalder      Aquinas Academy of Pittsburgh           10:48.9  7:12/M        
   36     33   1500  Luke Mager            St Kilian Parish School                 10:49.6  7:13/M        
   37     34   1401  Brendan Donnelly      St Alphonsus School                     10:51.2  7:14/M        
   38     35   1403  John Pieczynski       St Alphonsus School                     10:52.3  7:15/M        
   39     36   1561  Brady Smith           St Teresa of Avila                      10:53.4  7:15/M        
   40     37   1502  Ben Esser             St Kilian Parish School                 10:55.5  7:17/M        
   41     38   1464  Maxwell Hamilton      St James Catholic                       10:56.3  7:17/M        
   42     39    509  Seth Moore            Holy Trinity                            11:01.6  7:21/M        
   43     40    406  Alex Levine           Hampton                                 11:02.9  7:21/M        
   44     41   3746  Aidan Herman          St. Mary Glenshaw                       11:03.5  7:22/M        
   45     42    989  Jake Liederbach       Oil City                                11:03.9  7:22/M        
   46     43   1492  Owen Schessler        St Kilian Parish School                 11:04.9  7:23/M        
   47     44   1273  Kevin Weber           St Gabriel                              11:05.8  7:23/M        
   48     45   1565  Mikey Frank           St Teresa of Avila                      11:06.0  7:24/M        
   49     46   1439  Zachary Baker         St Gregory Catholic School              11:06.7  7:24/M        
   50     47   1487  Tommy Schafale        St Kilian Parish School                 11:09.0  7:26/M        
   51     48   3624  Lucas Pajak           St Thomas More-Pittsburgh               11:10.7  7:27/M        
   52     49   3613  Tommy Bametzrieder    St Thomas More-Pittsburgh               11:10.7  7:27/M        
   53     50   3617  Matthew Scabilloni    St Thomas More-Pittsburgh               11:11.1  7:27/M        
   54     51   1107  Jackson McGrath       Providence Heights Alpha School         11:11.1  7:27/M        
   55     52   3625  John Clay             St Thomas More-Pittsburgh               11:11.5  7:27/M        
   56  (&gt 7)   1488  Rosario Alessandro    St Kilian Parish School                 11:13.7  7:29/M        
   57  (&gt 7)   1494  Anthony Spalvieri     St Kilian Parish School                 11:14.9  7:29/M        
   58     53   1466  Joel Fabian           St James Catholic                       11:16.7  7:31/M        
   59     54     37  Finnian Sweeney       Assumption School                       11:17.4  7:31/M        
   60     55   1550  Nate Kuntz            St Louse de Marillac School             11:18.6  7:32/M        
   61  (< 5)   1153  Owen Wagner           Quaker Valley Middle School             11:19.2  7:33/M        
   62     56   3621  Michael Tristano      St Thomas More-Pittsburgh               11:20.1  7:33/M        
   63     57   1640  Max Regan             St Bonaventure School                   11:21.8  7:34/M        
   64  (< 5)   1325  Joey Cole             St Malachy School                       11:23.1  7:35/M        
   65     58    408  Johnny Rizzo          Hampton                                 11:23.5  7:35/M        
   66     59   3720  Zach Lozowki          Get Fit Families                        11:24.6  7:36/M        
   67     60     49  Jason Ficorilli       Assumption School                       11:24.8  7:36/M        
   68     61   1576  Ryan Frank            St Teresa of Avila                      11:25.1  7:37/M        
   69     62   1575  Christopher Hoffman   St Teresa of Avila                      11:25.6  7:37/M        
   70     63   3714  Will Bruno            Get Fit Families                        11:26.4  7:37/M        
   71  (&gt 7)   1578  Conner Walker         St Teresa of Avila                      11:27.9  7:38/M        
   72     64   1443  Joseph Harmanos       St Gregory Catholic School              11:29.3  7:39/M        
   73     65    402  Owen DeGregorio       Hampton                                 11:31.7  7:41/M        
   74     66   1549  Logan Kuntz           St Louse de Marillac School             11:32.2  7:41/M        
   75  (&gt 7)   1572  Jack Birch            St Teresa of Avila                      11:32.9  7:41/M        
   76     67   1362  Joseph Vojtas         St Alexis Elementary & Middle Schoo     11:34.0  7:43/M        
   77     68   1548  Mason Woolensack      St Louse de Marillac School             11:34.6  7:43/M        
   78     69     20  Gavin Newcamp         Aquinas Academy of Pittsburgh           11:34.7  7:43/M        
   79     70   3618  Brenden Vuono         St Thomas More-Pittsburgh               11:35.6  7:43/M        
   80     71   1449  Canaan Sauers         St Gregory Catholic School              11:36.1  7:44/M        
   81     72   1440  Andy Besong           St Gregory Catholic School              11:36.1  7:44/M        
   82     73    498  Alan Betten           Holy Trinity                            11:36.3  7:44/M        
   83     74   1111  Jackson Kress         Providence Heights Alpha School         11:37.2  7:45/M        
   84  (< 5)   1326  Vincent Frank         St Malachy School                       11:37.3  7:45/M        
   85     75   1545  Brendan Mattes        St Louse de Marillac School             11:40.0  7:47/M        
   86     76    169  Noah Collins          Butler Catholic                         11:40.2  7:47/M        
   87     77   1110  Liam Connellan        Providence Heights Alpha School         11:41.0  7:47/M        
   88  (&gt 7)   1506  Thomas O'Toole        St Kilian Parish School                 11:42.2  7:48/M        
   89     78   1104  Brody Golla           Providence Heights Alpha School         11:43.2  7:49/M        
   90     79   1394  John Griffith         St Alphonsus School                     11:45.9  7:50/M        
   91     80   1637  Conlan Moore          St Bonaventure School                   11:46.4  7:51/M        
   92     81   1444  Liam Harmer           St Gregory Catholic School              11:47.1  7:51/M        
   93     82    404  Aidan Heath           Hampton                                 11:49.3  7:53/M        
   94     83   1644  Andrew Sullivan       St Bonaventure School                   11:51.6  7:54/M        
   95     84   1373  Brendon Farmer        St Alexis Elementary & Middle Schoo     11:52.5  7:55/M        
   96     85    173  Nicholas Rine         Butler Catholic                         11:53.9  7:55/M        
   97  (< 5)    250  Cooper Stark          Eden Christian Academy                  11:54.2  7:56/M        
   98     86   1467  Maxwell Depner        St James Catholic                       11:54.3  7:56/M        
   99     87    507  Joesph Rees           Holy Trinity                            11:58.3  7:59/M        
  100     88   1372  Brady Nihoff          St Alexis Elementary & Middle Schoo     11:59.4  7:59/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     89     44  Peter Sweeney         Assumption School                       12:00.2  8:00/M        
  102     90   3701  Mathew Michaux,       St Elizabeth Elementary                 12:02.1  8:01/M        
  103     91   1645  Cross Vento           St Bonaventure School                   12:03.1  8:02/M        
  104  (< 5)      2  Ezra Hanna            Ambridge Area                           12:03.9  8:02/M        
  105  (&gt 7)   3616  Dylan Obiecunas       St Thomas More-Pittsburgh               12:05.5  8:03/M        
  106     92   1270  Michael Ninness       St Gabriel                              12:06.7  8:04/M        
  107     93   3769  Jack Noullet          St. Mary Glenshaw                       12:06.8  8:04/M        
  108     94     32  Anthony Canzian       Aquinas Academy of Pittsburgh           12:07.7  8:05/M        
  109     95   1694  Austin Hansen         Sts Peter and Paul Catholic School      12:07.7  8:05/M        
  110     96    985  Dominique Guiste      Oil City                                12:09.7  8:06/M        
  111  (< 5)      3  Conner Finnegan       Ambridge Area                           12:10.1  8:07/M        
  112  (&gt 7)   1573  Dylan Barnes          St Teresa of Avila                      12:11.7  8:07/M        
  113     97   1468  Charles Depner        St James Catholic                       12:13.2  8:09/M        
  114  (< 5)    251  Luke Gronbeck         Eden Christian Academy                  12:13.5  8:09/M        
  115     98     24  Jordan Mikec          Aquinas Academy of Pittsburgh           12:13.6  8:09/M        
  116     99   1636  Harrison Miller       St Bonaventure School                   12:15.9  8:10/M        
  117  (&gt 7)   1630  Tyler Beighley        St Bonaventure School                   12:16.1  8:11/M        
  118  (&gt 7)   3619  Anthony Moreno        St Thomas More-Pittsburgh               12:17.1  8:11/M        
  119    100     46  Justin Beck           Assumption School                       12:17.2  8:11/M        
  120    101    181  Nicholas Maher        Butler Catholic                         12:17.6  8:11/M        
  121    102   1690  Brody Quillin         Sts Peter and Paul Catholic School      12:19.9  8:13/M        
  122  (&gt 7)   1632  Matthew Graper        St Bonaventure School                   12:21.2  8:14/M        
  123  (&gt 7)   3620  Gabriel Tristano      St Thomas More-Pittsburgh               12:22.1  8:15/M        
  124    103   3770  Max Noullet           St. Mary Glenshaw                       12:24.2  8:16/M        
  125  (&gt 7)   1570  Stephen Laun          St Teresa of Avila                      12:24.4  8:16/M        
  126    104    413  Ben Lish              Hampton                                 12:25.5  8:17/M        
  127    105    505  Mason Moore           Holy Trinity                            12:26.3  8:17/M        
  128  (&gt 7)   1499  Trevor Paschall       St Kilian Parish School                 12:27.5  8:18/M        
  129    106    412  Hayden Kuhn           Hampton                                 12:27.6  8:18/M        
  130    107   1105  Ben Capozzi           Providence Heights Alpha School         12:28.4  8:19/M        
  131  (&gt 7)   1574  Brady Wolff           St Teresa of Avila                      12:29.4  8:19/M        
  132    108   1260  Zack Barker           St Gabriel                              12:29.6  8:19/M        
  133  (&gt 7)   1485  Luke Hudson           St Kilian Parish School                 12:31.9  8:21/M        
  134  (&gt 7)    410  Carson Williams       Hampton                                 12:32.3  8:21/M        
  135  (< 5)   1615  Joe Connell           St Ursula                               12:34.2  8:23/M        
  136  (< 5)    748  Christian Kauffman    New Castle Christian Academy            12:35.0  8:23/M        
  137  (&gt 7)    403  Bryan Frank           Hampton                                 12:38.6  8:25/M        
  138  (< 5)   1613  David Deluca          St Ursula                               12:38.8  8:25/M        
  139    109    178  Andrew VanFossen      Butler Catholic                         12:39.0  8:26/M        
  140    110   3764  Andrew Miller         St. Mary Glenshaw                       12:40.1  8:27/M        
  141  (< 5)   3796  Anthony Mundorf       Avonworth MS                            12:40.6  8:27/M        
  142  (< 5)   1327  Joe Palahunik         St Malachy School                       12:42.9  8:28/M        
  143  (&gt 7)   1633  Joseph Heller         St Bonaventure School                   12:45.3  8:30/M        
  144    111   1271  Nathan Schenk         St Gabriel                              12:46.7  8:31/M        
  145  (&gt 7)    411  Gus Wolf              Hampton                                 12:50.1  8:33/M        
  146  (&gt 7)   1643  Wesley Smykal         St Bonaventure School                   12:53.5  8:35/M        
  147    112    502  Lorin Planinsic       Holy Trinity                            13:00.6  8:40/M        
  148    113   1114  Mathew McEnroe        Providence Heights Alpha School         13:00.8  8:40/M        
  149  (&gt 7)    415  Will Brandeis         Hampton                                 13:03.2  8:42/M        
  150  (&gt 7)   1486  Jack Lewis            St Kilian Parish School                 13:03.7  8:42/M        
  151    114   1103  Antonio Amelio        Providence Heights Alpha School         13:05.4  8:43/M        
  152  (&gt 7)   1484  Aidan Hicks           St Kilian Parish School                 13:08.3  8:45/M        
  153  (&gt 7)   1569  Simon Werner          St Teresa of Avila                      13:09.4  8:46/M        
  154  (< 5)    329  Blair Beck            Freeport Area                           13:10.1  8:47/M        
  155    115   1446  Dylan Paulson         St Gregory Catholic School              13:14.2  8:49/M        
  156    116   3706  Eddie Richardson,     St Elizabeth Elementary                 13:16.0  8:51/M        
  157  (&gt 7)    499  Jimmy Gaffney         Holy Trinity                            13:17.6  8:51/M        
  158    117     22  Nate Anthony          Aquinas Academy of Pittsburgh           13:21.2  8:54/M        
  159  (&gt 7)   1266  Kyle Gurganus         St Gabriel                              13:22.4  8:55/M        
  160  (&gt 7)    407  Shane Ritz            Hampton                                 13:24.0  8:56/M        
  161  (&gt 7)   1483  Christopher Bowser    St Kilian Parish School                 13:28.3  8:59/M        
  162  (&gt 7)   1100  Christopher McEnroe   Providence Heights Alpha School         13:29.9  8:59/M        
  163    118   1392  Brian Becker          St Alphonsus School                     13:30.0  9:00/M        
  164    119   1398  Dillon Maddigan       St Alphonsus School                     13:30.3  9:00/M        
  165  (&gt 7)   1642  Daniel Schaub         St Bonaventure School                   13:30.7  9:00/M        
  166  (&gt 7)   1106  Evan Moncheck         Providence Heights Alpha School         13:33.3  9:02/M        
  167    120   1469  Louis Martsolf        St James Catholic                       13:33.9  9:02/M        
  168    121    990  Mason Stephens        Oil City                                13:34.7  9:03/M        
  169  (&gt 7)   3781  Joey Roblaski         St. Mary Glenshaw                       13:36.2  9:04/M        
  170    122   1361  Mario Martin          St Alexis Elementary & Middle Schoo     13:39.5  9:06/M        
  171  (&gt 7)    175  Flint Watson          Butler Catholic                         13:39.8  9:06/M        
  172  (&gt 7)    409  Aidan Sawyer          Hampton                                 13:40.1  9:07/M        
  173  (&gt 7)   1631  Brayden Beighley      St Bonaventure School                   13:47.4  9:11/M        
  174  (&gt 7)   3622  Kevin Oxenreiter      St Thomas More-Pittsburgh               13:50.0  9:13/M        
  175  (&gt 7)   1567  Dane Wheeler          St Teresa of Avila                      13:52.7  9:15/M        
  176  (&gt 7)   1102  Michael Place         Providence Heights Alpha School         13:53.1  9:15/M        
  177  (&gt 7)   1113  Jacob Phrampus        Providence Heights Alpha School         13:53.6  9:15/M        
  178  (&gt 7)   1101  Joseph McEnroe        Providence Heights Alpha School         13:54.1  9:16/M        
  179  (&gt 7)    177  Michael Konopski      Butler Catholic                         13:54.9  9:16/M        
  180  (&gt 7)   1268  Joseph Kniola         St Gabriel                              13:57.0  9:18/M        
  181  (&gt 7)   1562  Jacob Rebel           St Teresa of Avila                      14:08.4  9:25/M        
  182    123   1698  Michael Urban         Sts Peter and Paul Catholic School      14:11.1  9:27/M        
  183  (< 5)   1614  Liam Shields          St Ursula                               14:13.2  9:29/M        
  184  (&gt 7)   1118  Austin English        Providence Heights Alpha School         14:15.3  9:30/M        
  185  (&gt 7)   1264  Adam Degenhardt       St Gabriel                              14:17.0  9:31/M        
  186    124   1393  Joseph Ebbert         St Alphonsus School                     14:20.2  9:33/M        
  187  (&gt 7)   1117  Vincent Moncheck      Providence Heights Alpha School         14:23.7  9:35/M        
  188  (&gt 7)   1115  Cj Rieder             Providence Heights Alpha School         14:25.3  9:37/M        
  189  (&gt 7)   1448  Trey Purnsley         St Gregory Catholic School              14:34.2  9:43/M        
  190    125     47  Issac Smith           Assumption School                       14:38.6  9:45/M        
  191    126   1692  Franklin Grayson      Sts Peter and Paul Catholic School      14:42.3  9:48/M        
  192  (&gt 7)   1490  Andrew Cashdollar     St Kilian Parish School                 14:42.4  9:48/M        
  193    127     42  Andrew Booth          Assumption School                       14:44.6  9:49/M        
  194  (&gt 7)    180  Mason Grenci          Butler Catholic                         14:45.1  9:50/M        
  195  (< 5)   3797  Jessie Townsend       Penn Hills Eagles USATF                 14:45.3  9:50/M        
  196  (&gt 7)   1638  Riley Morgan          St Bonaventure School                   14:47.4  9:51/M        
  197  (&gt 7)    401  Liam Casey            Hampton                                 14:47.7  9:51/M        
  198    128     38  Tim Hunt              Assumption School                       14:52.3  9:55/M        
  199  (&gt 7)   1269  Gianni Lamolinare     St Gabriel                              14:54.7  9:56/M        
  200    129   1691  Andrew Gower          Sts Peter and Paul Catholic School      14:56.5  9:57/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201  (&gt 7)   1447  Nick Paulson          St Gregory Catholic School              14:58.8  9:59/M        
  202  (&gt 7)   1272  Max Tiriobo           St Gabriel                              14:59.9  9:59/M        
  203    130   3709  Jordan Williams,      St Elizabeth Elementary                 15:00.2 10:00/M        
  204  (&gt 7)     48  Xavier West           Assumption School                       15:00.6 10:00/M        
  205  (&gt 7)   1119  Ryan Snyder           Providence Heights Alpha School         15:05.3 10:03/M        
  206    131   3696  Daniel Fitzgerald,    St Elizabeth Elementary                 15:10.4 10:07/M        
  207  (&gt 7)   1390  Alex McPeak           St Alphonsus School                     15:19.0 10:13/M        
  208  (&gt 7)    405  Matthew Kubay         Hampton                                 15:19.5 10:13/M        
  209  (&gt 7)   1482  Samuel Adiwanata      St Kilian Parish School                 15:25.6 10:17/M        
  210    132     23  Declan Newcamp        Aquinas Academy of Pittsburgh           15:25.6 10:17/M        
  211  (&gt 7)   3758  Sam Little            St. Mary Glenshaw                       15:28.9 10:19/M        
  212  (&gt 7)   1404  Matthew Radermacher   St Alphonsus School                     15:29.0 10:19/M        
  213  (&gt 7)   1442  Sam Buchanan          St Gregory Catholic School              15:35.6 10:23/M        
  214    133   3693  John Andreola,        St Elizabeth Elementary                 15:37.3 10:25/M        
  215    134   1465  Richard Martsolf      St James Catholic                       15:40.2 10:27/M        
  216  (&gt 7)   1445  Marcos Lopez          St Gregory Catholic School              15:40.9 10:27/M        
  217  (&gt 7)   1498  Jacob Camiel          St Kilian Parish School                 15:42.2 10:28/M        
  218  (&gt 7)   3615  Kylar Krebs           St Thomas More-Pittsburgh               15:45.0 10:30/M        
  219  (&gt 7)    414  Adam Rothenberg       Hampton                                 15:55.8 10:37/M        
  220  (&gt 7)   1489  Aidan Burchianti      St Kilian Parish School                 15:57.7 10:38/M        
  221    135   1470  Nicholas Kranyak      St James Catholic                       16:03.0 10:42/M        
  222  (< 5)   1322  Franco Smigel         St Malachy School                       16:07.3 10:45/M        
  223  (&gt 7)    170  Colin Dorcy           Butler Catholic                         16:08.4 10:45/M        
  224  (&gt 7)    501  Connor Callahan       Holy Trinity                            16:11.4 10:47/M        
  225  (&gt 7)    172  Stanley Znosko        Butler Catholic                         16:16.2 10:51/M        
  226    136    993  Isaac Loll            Oil City                                16:17.6 10:51/M        
  227    137    991  Eric Goughler         Oil City                                16:27.1 10:58/M        
  228  (&gt 7)   1109  Andrew Pritchard      Providence Heights Alpha School         16:31.3 11:01/M        
  229  (&gt 7)   1635  Nolan Le              St Bonaventure School                   16:34.5 11:03/M        
  230  (< 5)   1721  Bryceton Maillie      Tidioute Community Charter MS           16:34.7 11:03/M        
  231    138    992  Colin Bowersox        Oil City                                16:57.0 11:18/M        
  232  (&gt 7)   1396  Luke Pieczynski       St Alphonsus School                     16:57.2 11:18/M        
  233  (&gt 7)   1265  Daniel Goldbach       St Gabriel                              17:11.7 11:27/M        
  234  (&gt 7)    171  Isaac Lindey          Butler Catholic                         17:37.3 11:45/M        
  235  (&gt 7)   1496  Jacob Cmiel           St Kilian Parish School                 17:41.6 11:47/M        
  236  (&gt 7)   1441  Henry Buchanan        St Gregory Catholic School              18:01.6 12:01/M        
  237  (&gt 7)   3623  Timmy Owen            St Thomas More-Pittsburgh               18:17.8 12:11/M        
  238  (&gt 7)   1497  Matthew Goad          St Kilian Parish School                 18:45.5 12:30/M        
  239  (&gt 7)    506  Ethan Minzer          Holy Trinity                            19:45.7 13:10/M        
  240    139    988  Braeden Painter       Oil City                                20:41.2 13:47/M        



Overall Finish List - Boys

Middle School Boys

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    475  Ryan Starvaggi        Harbor Creek                            10:21.7  5:45/M        
    2      2    291  Robby Shymansky       Fox Chapel Middle School                10:47.0  5:59/M        
    3      3    267  Christian Fitch       Fox Chapel Middle School                10:49.2  6:01/M        
    4      4   3553  SETH KETLER,          Seneca Valley MS                        10:51.1  6:02/M        
    5      5   1600  Brendan Lawlor        St Teresa of Avila                      10:51.9  6:02/M        
    6      6    665  Zachary Leachman      Mars Area                               10:58.7  6:06/M        
    7      7    836  Luke Turkovich        North Allegheny Middle School           10:59.7  6:06/M        
    8      8    481  Aiden Weber           Harbor Creek                            11:03.2  6:08/M        
    9      9    441  Joey Cafaro           Hampton                                 11:06.3  6:10/M        
   10     10    760  Rene Abdalah          North Allegheny Middle School           11:08.2  6:11/M        
   11     11    841  Brendan White         North Allegheny Middle School           11:08.8  6:11/M        
   12     12    656  Connor Volk-klos      Mars Area                               11:10.7  6:12/M        
   13     13    258  Avery Bursick         Fox Chapel Middle School                11:10.9  6:12/M        
   14     14    703  Tucker Watson         Meadville Area                          11:12.0  6:13/M        
   15     15   1535  Matthew Ferraro       St Kilian Parish School                 11:12.4  6:13/M        
   16     16    601  Austin Micko          Knoch                                   11:12.8  6:13/M        
   17     17    608  Holden Stallsmith     Knoch                                   11:15.8  6:15/M        
   18     18    442  Matt Gust             Hampton                                 11:19.7  6:17/M        
   19     19   1536  Sam Mager             St Kilian Parish School                 11:19.7  6:17/M        
   20     20    817  Daniel McGoey         North Allegheny Middle School           11:24.5  6:20/M        
   21     21    651  John Zervos           Mars Area                               11:25.6  6:21/M        
   22     22    706  Patrick Stevens       Meadville Area                          11:26.2  6:21/M        
   23     23   1308  Teddy Boehm           St Gabriel                              11:29.0  6:23/M        
   24     24    912  Eli Olson             Norwin                                  11:29.3  6:23/M        
   25     25    374  JoeJoe Somora         Grove City Area                         11:31.1  6:24/M        
   26     26    237  Logan Gonzales        Connellsville Jr High School            11:31.9  6:24/M        
   27     27    945  Dominic Spatolisano   Norwin                                  11:31.9  6:24/M        
   28     28    913  Carter Breen          Norwin                                  11:32.0  6:24/M        
   29     29   1203  Jackson Coyne         Riverside                               11:36.0  6:27/M        
   30     30    820  Stephen Nalepa        North Allegheny Middle School           11:36.8  6:27/M        
   31     31   1304  Christian Barr        St Gabriel                              11:37.9  6:27/M        
   32     32    920  Chris Hinson          Norwin                                  11:39.4  6:28/M        
   33     33   1431  Rick Mihm             St Alphonsus School                     11:40.2  6:29/M        
   34     34    709  Keegan Gaub           Meadville Area                          11:41.9  6:29/M        
   35     35    261  Ian Brown             Fox Chapel Middle School                11:42.1  6:30/M        
   36     36   1024  Alex Chelton          Oil City                                11:42.5  6:30/M        
   37     37   1538  Grant Straatman       St Kilian Parish School                 11:43.4  6:31/M        
   38     38   3671  Gavin Mayo            Hempfield Area MS                       11:44.7  6:31/M        
   39     39    812  Aidan Lynch           North Allegheny Middle School           11:46.3  6:32/M        
   40     40    947  Jacob Tarosky         Norwin                                  11:47.0  6:33/M        
   41     41    778  Alex Dunmyre          North Allegheny Middle School           11:48.4  6:33/M        
   42     42    553  Matt Berzonsky        Indiana Area Junior High School         11:49.6  6:34/M        
   43     43    915  William Baglio        Norwin                                  11:50.0  6:34/M        
   44     44    634  Brenden Kopich        Laurel Highlands Middle School          11:50.9  6:34/M        
   45     45   1307  Michael Bigley        St Gabriel                              11:50.9  6:34/M        
   46     46   3559  SAMUEL OWORI,         Seneca Valley MS                        11:52.5  6:36/M        
   47     47    552  Joey Bujdos           Indiana Area Junior High School         11:54.3  6:37/M        
   48     48    723  Dante Burnett         New Castle                              11:56.0  6:38/M        
   49     49    722  Dom Rice              New Castle                              11:56.6  6:38/M        
   50     50    372  Mason Murray          Grove City Area                         11:57.1  6:38/M        
   51     51   1076  Lucas Zak             Pine-Richland                           11:57.3  6:38/M        
   52     52   1158  Noah Wiggins          Quaker Valley Middle School             11:58.3  6:39/M        
   53     53   3627  Gennarino Conzemius   St Thomas More-Pittsburgh               11:58.3  6:39/M        
   54     54    277  Issac Mah             Fox Chapel Middle School                11:58.4  6:39/M        
   55  (< 5)   3799  Torrey Quinn          Penn Hills Eagles USATF                 11:58.5  6:39/M        
   56  (&gt 7)    785  Christian Georgiadis  North Allegheny Middle School           11:59.7  6:39/M        
   57     55   1305  Colton Barr           St Gabriel                              12:00.3  6:40/M        
   58     56   1026  Dion May              Oil City                                12:00.4  6:40/M        
   59     57   1205  Garrett Safran        Riverside                               12:01.9  6:41/M        
   60     58   3556  KYLE MONTROSE,        Seneca Valley MS                        12:03.4  6:42/M        
   61     59    480  Dante Rocco           Harbor Creek                            12:04.5  6:42/M        
   62     60   1306  John Ziegler          St Gabriel                              12:04.8  6:42/M        
   63     61    354  Armon Smith           Grove City Area                         12:04.8  6:42/M        
   64     62   3732  Samuel Bens           St. Mary Glenshaw                       12:05.0  6:43/M        
   65     63    146  Aden Dressler         Butler                                  12:05.3  6:43/M        
   66     64    490  Nolan Weber           Harbor Creek                            12:05.8  6:43/M        
   67     65    491  Simon Weber           Harbor Creek                            12:06.8  6:43/M        
   68     66    655  Brent Metal           Mars Area                               12:07.2  6:44/M        
   69  (&gt 7)    783  Jason Galaska         North Allegheny Middle School           12:08.2  6:44/M        
   70     67   3562  MATT STENGLIN,        Seneca Valley MS                        12:09.0  6:45/M        
   71  (< 5)   1463  Andrew Zilavy         St Gregory Catholic School              12:09.4  6:45/M        
   72     68    933  Matthew Federovich    Norwin                                  12:09.5  6:45/M        
   73     69   3545  AIDAN DOMENCIC,       Seneca Valley MS                        12:10.0  6:46/M        
   74     70    149  Nathan Monday         Butler                                  12:11.2  6:46/M        
   75     71    279  Mitchell Miles        Fox Chapel Middle School                12:11.9  6:46/M        
   76  (&gt 7)    944  Nicholas Shavel       Norwin                                  12:12.2  6:47/M        
   77     72    458  Casey Schepner        Hampton                                 12:12.4  6:47/M        
   78  (&gt 7)    936  Logan Huss            Norwin                                  12:13.9  6:47/M        
   79     73    352  Luke Owrey            Grove City Area                         12:16.0  6:49/M        
   80     74    551  Noah Roadman          Indiana Area Junior High School         12:16.2  6:49/M        
   81  (&gt 7)    941  Nathan Petrarco       Norwin                                  12:16.4  6:49/M        
   82  (< 5)    252  Eric Gronbeck         Eden Christian Academy                  12:16.8  6:49/M        
   83     75    637  Matthew Santilli      Laurel Highlands Middle School          12:17.7  6:49/M        
   84  (&gt 7)    835  Stephen Thompson      North Allegheny Middle School           12:18.8  6:50/M        
   85  (&gt 7)    928  Harrison Barnett      Norwin                                  12:19.8  6:51/M        
   86  (< 5)   1368  Chris Wilkinson       St Alexis Elementary & Middle Schoo     12:19.8  6:51/M        
   87     76    479  Caleb Mandel          Harbor Creek                            12:21.0  6:52/M        
   88     77    448  Josh Holmes           Hampton                                 12:21.6  6:52/M        
   89     78   1429  Bryce Kopchak         St Alphonsus School                     12:21.7  6:52/M        
   90     79    274  Magnus Loeffler       Fox Chapel Middle School                12:22.1  6:52/M        
   91     80   1315  Domenic Popa          St Gabriel                              12:23.0  6:53/M        
   92     81   1206  Joseph Eyreman        Riverside                               12:24.4  6:53/M        
   93     82   1201  Ben Antal             Riverside                               12:25.1  6:54/M        
   94     83    698  Shane McElhinney      Meadville Area                          12:26.6  6:54/M        
   95     84    459  William Weihrauch     Hampton                                 12:27.0  6:55/M        
   96  (&gt 7)    826  Eli Prem              North Allegheny Middle School           12:27.6  6:55/M        
   97  (&gt 7)    792  Ethan James           North Allegheny Middle School           12:28.6  6:56/M        
   98  (&gt 7)    823  Will Parreaguirre     North Allegheny Middle School           12:29.0  6:56/M        
   99     85   1195  Andrew Bottino        Ringgold Middle School                  12:29.4  6:56/M        
  100     86    443  Jon Ibinson           Hampton                                 12:30.1  6:57/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     87    371  Brayden Matheney      Grove City Area                         12:30.6  6:57/M        
  102  (&gt 7)    290  Coby Schwartz         Fox Chapel Middle School                12:30.7  6:57/M        
  103  (&gt 7)    800  Young Kim             North Allegheny Middle School           12:31.3  6:57/M        
  104     88    603  Michael Swanter       Knoch                                   12:32.0  6:58/M        
  105     89    114  Ethan Brentham        Brookville                              12:32.4  6:58/M        
  106     90   3566  MAX WEAVER,           Seneca Valley MS                        12:32.5  6:58/M        
  107     91    369  Zach Knaby            Grove City Area                         12:33.3  6:58/M        
  108     92    554  Creed Wingerter       Indiana Area Junior High School         12:33.6  6:58/M        
  109     93   1185  Darren Hollander      Ringgold Middle School                  12:33.9  6:58/M        
  110  (< 5)    542  Josh Progar           Hopewell                                12:34.0  6:59/M        
  111     94   1075  Jacob Weibel          Pine-Richland                           12:34.1  6:59/M        
  112     95   1309  David Canavan         St Gabriel                              12:34.8  6:59/M        
  113     96    445  Joe Fish              Hampton                                 12:34.9  6:59/M        
  114     97   1139  Jacob Lowry           Providence Heights Alpha School         12:35.5  6:59/M        
  115  (&gt 7)    803  Daniel Kolano         North Allegheny Middle School           12:35.9  6:59/M        
  116     98    206  Justin Higgins        Butler Catholic                         12:36.0  7:00/M        
  117  (&gt 7)    948  Luke Weisensee        Norwin                                  12:37.0  7:01/M        
  118     99   1679  Jackson Vento         St Bonaventure School                   12:37.0  7:01/M        
  119    100    607  Andrew McIntosh       Knoch                                   12:37.4  7:01/M        
  120  (&gt 7)    818  Evan Migliozzi        North Allegheny Middle School           12:37.4  7:01/M        
  121    101    721  Jeff Shaftic          New Castle                              12:37.8  7:01/M        
  122    102   3768  Duncan Murray         St. Mary Glenshaw                       12:38.5  7:01/M        
  123  (< 5)    622  Jesse Wright          Laurel                                  12:38.7  7:01/M        
  124  (&gt 7)    460  Connor Weiss          Hampton                                 12:40.0  7:02/M        
  125    103   1672  Andrew Cunningham     St Bonaventure School                   12:40.7  7:02/M        
  126    104    364  Justin Barclay        Grove City Area                         12:40.8  7:02/M        
  127    105   3705  Zach Remlinger,       St Elizabeth Elementary                 12:40.8  7:02/M        
  128  (< 5)    223  Zach Ryan             Central Valley                          12:41.1  7:03/M        
  129  (&gt 7)   1314  John Guilinger        St Gabriel                              12:41.2  7:03/M        
  130    106      9  Dylan Pitts           Ambridge Area                           12:41.3  7:03/M        
  131    107    203  Timothy Patterson     Butler Catholic                         12:41.7  7:03/M        
  132    108    144  Ethan Depew           Butler                                  12:42.3  7:03/M        
  133    109   3632  CJ Simione            St Thomas More-Pittsburgh               12:42.6  7:03/M        
  134    110   1032  Spencer Mcfall        Oil City                                12:42.7  7:03/M        
  135    111    666  Grant Lloyd           Mars Area                               12:43.2  7:04/M        
  136    112   1348  Cole Karlik           St Malachy School                       12:43.3  7:04/M        
  137  (&gt 7)    807  Robert Lee            North Allegheny Middle School           12:43.4  7:04/M        
  138    113   3776  Bradley Perrotte      St. Mary Glenshaw                       12:44.1  7:04/M        
  139    114    557  Jason Fleming         Indiana Area Junior High School         12:44.3  7:04/M        
  140  (&gt 7)    810  Nathan Lombardi       North Allegheny Middle School           12:46.1  7:06/M        
  141    115    151  Nathaniel Sespico     Butler                                  12:46.2  7:06/M        
  142    116    724  Anthony Litrenta      New Castle                              12:46.9  7:06/M        
  143    117    238  Kyle Burkholder       Connellsville Jr High School            12:47.5  7:06/M        
  144  (< 5)   1226  Connor Mislan         South Fayette Middle School             12:47.9  7:06/M        
  145    118   1242  Trevor Roach          South Side                              12:48.0  7:07/M        
  146    119   1604  Louis Jezerc          St Teresa of Avila                      12:48.2  7:07/M        
  147    120    707  Sam Svetz             Meadville Area                          12:48.5  7:07/M        
  148    121   1209  Peyton Harris         Riverside                               12:49.2  7:07/M        
  149  (&gt 7)    767  Tolik Borisov         North Allegheny Middle School           12:49.6  7:07/M        
  150  (&gt 7)    451  Colby Mignogna        Hampton                                 12:50.6  7:08/M        
  151  (&gt 7)    840  Alexander Wertz       North Allegheny Middle School           12:50.7  7:08/M        
  152  (&gt 7)    373  Kade Persinger        Grove City Area                         12:51.7  7:08/M        
  153    122    220  Billy Moats           Cambridge Springs                       12:53.6  7:09/M        
  154    123   1065  John Berger           Pine-Richland                           12:53.8  7:09/M        
  155  (< 5)    233  Dawson Snowberger     Clarion Limestone                       12:53.8  7:09/M        
  156  (&gt 7)    449  George Kay            Hampton                                 12:55.6  7:11/M        
  157    124    236  Josiah Hearn          Connellsville Jr High School            12:56.3  7:11/M        
  158    125   1678  Hans Rottmann         St Bonaventure School                   12:56.5  7:11/M        
  159  (&gt 7)    370  Troy Loughry          Grove City Area                         12:57.4  7:12/M        
  160  (&gt 7)    919  Alexander Flemm       Norwin                                  12:58.5  7:12/M        
  161    126   3772  Colm O'Connor         St. Mary Glenshaw                       12:59.2  7:13/M        
  162    127   1208  Brett Hart            Riverside                               13:00.4  7:13/M        
  163    128   1062  Joseph Stedeford      Pine-Richland                           13:00.7  7:13/M        
  164    129   1056  Daniel Krill          Pine-Richland                           13:01.5  7:14/M        
  165    130    222  Bradyn Blank          Cambridge Springs                       13:01.5  7:14/M        
  166    131    221  Caden Mumford         Cambridge Springs                       13:01.6  7:14/M        
  167  (&gt 7)    819  Giovanni Misiti       North Allegheny Middle School           13:02.2  7:14/M        
  168    132   1602  Matt Bertocchi        St Teresa of Avila                      13:02.2  7:14/M        
  169  (< 5)   1225  Connor McGinnis       South Fayette Middle School             13:02.2  7:14/M        
  170    133   1427  Mario Johns           St Alphonsus School                     13:02.7  7:14/M        
  171    134    610  Howard Hunt           Knoch                                   13:03.2  7:15/M        
  172    135   1066  Ronan Berger          Pine-Richland                           13:03.2  7:15/M        
  173    136    555  Isaac Roadman         Indiana Area Junior High School         13:03.7  7:15/M        
  174    137   3790  Gavin Thomson         St. Mary Glenshaw                       13:04.2  7:16/M        
  175  (&gt 7)    278  Connor Mcatee         Fox Chapel Middle School                13:04.4  7:16/M        
  176    138   1424  Vincent Morreale      St Alphonsus School                     13:05.8  7:16/M        
  177    139   1598  Alex Baker            St Teresa of Avila                      13:06.1  7:17/M        
  178    140    664  Max Kasowski          Mars Area                               13:06.3  7:17/M        
  179  (&gt 7)    918  Alexander Fleet       Norwin                                  13:06.4  7:17/M        
  180    141   3549  JOSEPH GRIECO,        Seneca Valley MS                        13:07.5  7:17/M        
  181    142   1072  Andrew Stonebrook     Pine-Richland                           13:07.7  7:17/M        
  182    143   3669  Nick Fry              Hempfield Area MS                       13:08.9  7:18/M        
  183  (&gt 7)    942  Kurtis Phipps         Norwin                                  13:09.4  7:18/M        
  184    144    218  Devon Gerow           Cambridge Springs                       13:09.7  7:18/M        
  185    145   1184  Ryan Leech            Ringgold Middle School                  13:10.0  7:19/M        
  186    146   1157  Demetrios Perez       Quaker Valley Middle School             13:10.6  7:19/M        
  187  (&gt 7)    360  Anthony Louise        Grove City Area                         13:11.3  7:19/M        
  188  (&gt 7)    923  Tyler Naretto         Norwin                                  13:11.3  7:19/M        
  189    147   1539  Adam Zalenski         St Kilian Parish School                 13:11.4  7:19/M        
  190    148    239  Joe Graczyk           Connellsville Jr High School            13:11.6  7:19/M        
  191    149    612  Braden Zukowski       Knoch                                   13:12.1  7:20/M        
  192  (&gt 7)    914  Colton Casper         Norwin                                  13:12.3  7:20/M        
  193    150    106  Trenton Kramer        Brookville                              13:12.6  7:20/M        
  194  (&gt 7)    359  Brandon Kentz         Grove City Area                         13:13.2  7:21/M        
  195  (&gt 7)   1312  Andy Degenhardt       St Gabriel                              13:13.6  7:21/M        
  196    151    205  Ryan Truax            Butler Catholic                         13:14.2  7:21/M        
  197  (&gt 7)    262  Jonah Cagley          Fox Chapel Middle School                13:15.1  7:22/M        
  198    152   3695  Ethan Dursi,          St Elizabeth Elementary                 13:15.6  7:22/M        
  199  (&gt 7)   3555  RYAN MOFFETT,         Seneca Valley MS                        13:15.9  7:22/M        
  200    153    657  Dylan Becker          Mars Area                               13:16.1  7:22/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201    154    727  Joseph Salem          New Castle                              13:16.6  7:22/M        
  202  (&gt 7)    365  Zach Boarts           Grove City Area                         13:17.4  7:23/M        
  203    155   1243  Daniel Hickman        South Side                              13:17.5  7:23/M        
  204    156    216  Alec Bidwell          Cambridge Springs                       13:18.5  7:23/M        
  205    157   1218  Lucas Murphy          Riverview                               13:18.5  7:23/M        
  206    158   3698  Wylie Haddad,         St Elizabeth Elementary                 13:19.0  7:24/M        
  207    159    699  Matt Linz             Meadville Area                          13:19.1  7:24/M        
  208    160   1430  Ryan Martin           St Alphonsus School                     13:19.4  7:24/M        
  209  (&gt 7)    272  Adrien Lagasse        Fox Chapel Middle School                13:19.4  7:24/M        
  210    161    556  Josh Mbogo            Indiana Area Junior High School         13:19.7  7:24/M        
  211  (&gt 7)    932  Dominic DeMaro        Norwin                                  13:20.3  7:24/M        
  212  (&gt 7)   1053  Michael Flynn         Pine-Richland                           13:20.3  7:24/M        
  213  (&gt 7)    832  Joshua Smallwood      North Allegheny Middle School           13:20.6  7:24/M        
  214    162   3743  Tyler Gannon          St. Mary Glenshaw                       13:20.9  7:24/M        
  215  (&gt 7)   1050  Andrew Hein           Pine-Richland                           13:21.8  7:25/M        
  216    163    201  Luke Zagurskie        Butler Catholic                         13:22.5  7:26/M        
  217    164    107  Dustin Clinger        Brookville                              13:23.1  7:26/M        
  218    165   1675  Alexander Ludwick     St Bonaventure School                   13:23.5  7:26/M        
  219  (&gt 7)    446  Matthew Govi          Hampton                                 13:25.3  7:27/M        
  220    166   3630  Andrew Lyle           St Thomas More-Pittsburgh               13:25.8  7:27/M        
  221  (&gt 7)    791  Benjamin Jackson      North Allegheny Middle School           13:26.2  7:28/M        
  222    167    204  Logan Lindey          Butler Catholic                         13:26.6  7:28/M        
  223    168   1142  Luke Cordisco         Providence Heights Alpha School         13:27.8  7:28/M        
  224    169    139  Nathan Baker          Butler                                  13:27.9  7:28/M        
  225    170   1166  Connor Wick           Quaker Valley Middle School             13:28.1  7:29/M        
  226  (&gt 7)    266  Oskar Ernharth        Fox Chapel Middle School                13:28.6  7:29/M        
  227    171    476  Thomas DeVore         Harbor Creek                            13:28.8  7:29/M        
  228    172    156  Mitchell Wong         Butler                                  13:28.9  7:29/M        
  229    173   3631  Zack Scabilloni       St Thomas More-Pittsburgh               13:28.9  7:29/M        
  230  (< 5)   1726  Maison Deloe          Tidioute Community Charter MS           13:29.2  7:29/M        
  231    174    638  Timothy Smith         Laurel Highlands Middle School          13:30.1  7:30/M        
  232    175   3661  Logan Ali             Hempfield Area MS                       13:30.4  7:30/M        
  233  (&gt 7)   1063  Justin Waltrip        Pine-Richland                           13:30.5  7:30/M        
  234  (&gt 7)    844  Joshua Zhou           North Allegheny Middle School           13:31.1  7:31/M        
  235    176   1601  Cade Quinn            St Teresa of Avila                      13:31.2  7:31/M        
  236    177    113  Bryce Baughman        Brookville                              13:31.2  7:31/M        
  237    178   1207  Chase Grinnel         Riverside                               13:31.4  7:31/M        
  238  (&gt 7)    293  Aviel Solomon         Fox Chapel Middle School                13:31.8  7:31/M        
  239  (&gt 7)    559  Jeff Skursky          Indiana Area Junior High School         13:32.3  7:31/M        
  240    179    207  Thomas Preston        Butler Catholic                         13:32.5  7:31/M        
  241    180   3712  Rameir Rolog          Ambridge Area                           13:32.5  7:31/M        
  242  (< 5)    129  Seth Phillis          Burgettstown                            13:33.2  7:32/M        
  243    181    702  Nick Gralewski        Meadville Area                          13:33.8  7:32/M        
  244    182   1597  Nick Kenna            St Teresa of Avila                      13:33.9  7:32/M        
  245    183   3699  Mason Hoydick,        St Elizabeth Elementary                 13:34.6  7:32/M        
  246  (&gt 7)    271  Jeffrey Hertzberg     Fox Chapel Middle School                13:34.7  7:32/M        
  247    184   3668  CJ Faris              Hempfield Area MS                       13:37.9  7:34/M        
  248    185    725  Ryan Hunyadi          New Castle                              13:39.3  7:35/M        
  249  (< 5)   1623  Tom Connell           St Ursula                               13:41.3  7:36/M        
  250  (&gt 7)    798  Nathan Kelly          North Allegheny Middle School           13:41.8  7:36/M        
  251  (&gt 7)    801  Dennis Knepp          North Allegheny Middle School           13:42.0  7:37/M        
  252    186     81  Aaron Kovacs          Beaver Area                             13:42.3  7:37/M        
  253    187    219  Christian Kline       Cambridge Springs                       13:42.9  7:37/M        
  254    188   1188  Jake Gorman           Ringgold Middle School                  13:43.3  7:37/M        
  255  (&gt 7)    670  Michael Robinson      Mars Area                               13:43.4  7:37/M        
  256    189   1212  Robert Rider          Riverview                               13:44.0  7:38/M        
  257  (&gt 7)    292  Alex Sokol            Fox Chapel Middle School                13:45.1  7:38/M        
  258  (&gt 7)    362  Wyatt Salmon          Grove City Area                         13:45.7  7:38/M        
  259  (&gt 7)    478  Jared Frampton        Harbor Creek                            13:45.9  7:38/M        
  260    190    147  Cole Kriebel          Butler                                  13:46.3  7:39/M        
  261    191   1351  Matthew Karney        St Malachy School                       13:46.3  7:39/M        
  262    192   1030  Bryce gart            Oil City                                13:47.1  7:39/M        
  263  (&gt 7)    558  Andre Wasem           Indiana Area Junior High School         13:47.1  7:39/M        
  264  (&gt 7)    269  Eric Gurklis          Fox Chapel Middle School                13:47.8  7:39/M        
  265  (&gt 7)   3565  RJ WALLACE,           Seneca Valley MS                        13:47.9  7:39/M        
  266    193   3749  Kyle Hoehler          St. Mary Glenshaw                       13:48.3  7:40/M        
  267    194   1349  William Drexler       St Malachy School                       13:48.4  7:40/M        
  268  (&gt 7)    943  Michael Ryan          Norwin                                  13:48.4  7:40/M        
  269    195      5  Logan Ericcson        Ambridge Area                           13:48.5  7:40/M        
  270  (&gt 7)    660  Evan Grau             Mars Area                               13:49.8  7:41/M        
  271  (&gt 7)   1204  Donnie Paracca        Riverside                               13:50.3  7:41/M        
  272  (< 5)   1228  Drew Whiteside        South Fayette Middle School             13:50.4  7:41/M        
  273  (< 5)     67  Andrew Beck           Assumption School                       13:50.7  7:41/M        
  274  (&gt 7)   1067  Ryan Murphy           Pine-Richland                           13:50.8  7:41/M        
  275  (&gt 7)   3742  Dylan Gannon          St. Mary Glenshaw                       13:51.1  7:42/M        
  276    196    728  Aaron Adamo           New Castle                              13:51.3  7:42/M        
  277  (&gt 7)   3766  Calvin Morris         St. Mary Glenshaw                       13:51.5  7:42/M        
  278  (&gt 7)   1069  Youri Prokesch        Pine-Richland                           13:51.7  7:42/M        
  279  (&gt 7)    701  Alden Carder          Meadville Area                          13:52.0  7:42/M        
  280    197    103  Aaron Briggs          Brookville                              13:52.3  7:42/M        
  281    198   1244  Andy Hudson           South Side                              13:52.5  7:42/M        
  282  (&gt 7)    561  Jacob Fritz           Indiana Area Junior High School         13:52.9  7:42/M        
  283  (&gt 7)   3547  LUKE GARBIN,          Seneca Valley MS                        13:53.2  7:43/M        
  284    199   3702  Tim Olsen,            St Elizabeth Elementary                 13:54.4  7:43/M        
  285  (&gt 7)   1052  Dylan Crutchfield     Pine-Richland                           13:55.2  7:44/M        
  286    200     86  hayden Vongray        Beaver Area                             13:55.7  7:44/M        
  287  (&gt 7)    796  Grant Jones           North Allegheny Middle School           13:55.8  7:44/M        
  288    201   3626  Tegan Collins         St Thomas More-Pittsburgh               13:55.9  7:44/M        
  289  (&gt 7)    652  Joey Pifer            Mars Area                               13:56.2  7:44/M        
  290    202   1163  Issac Lang            Quaker Valley Middle School             13:56.3  7:44/M        
  291  (&gt 7)    294  Jake Sperry           Fox Chapel Middle School                13:57.1  7:45/M        
  292    203   1025  Logan Painter         Oil City                                13:57.7  7:45/M        
  293    204    528  Matthew Rees          Holy Trinity                            13:59.0  7:46/M        
  294  (&gt 7)    363  Kyle Whiteman         Grove City Area                         13:59.1  7:46/M        
  295  (&gt 7)    455  Evan Basista          Hampton                                 13:59.7  7:46/M        
  296    205   1140  Jack Patterson        Providence Heights Alpha School         14:00.4  7:47/M        
  297  (&gt 7)   3557  MATTHEW MUIR,         Seneca Valley MS                        14:00.9  7:47/M        
  298  (&gt 7)    794  Amdrew Johnson        North Allegheny Middle School           14:02.5  7:48/M        
  299    206   1350  Tyler Veal            St Malachy School                       14:02.5  7:48/M        
  300    207   1138  Chris Katyal          Providence Heights Alpha School         14:03.0  7:48/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  301  (< 5)   3800  Oliver Holjes         Avonworth MS                            14:04.1  7:49/M        
  302  (&gt 7)    824  Ben Phillips          North Allegheny Middle School           14:04.2  7:49/M        
  303  (&gt 7)    843  Dylan Yuknis          North Allegheny Middle School           14:04.3  7:49/M        
  304    208   1029  thomas chase          Oil City                                14:04.5  7:49/M        
  305  (&gt 7)    482  Dominic Cagnoli       Harbor Creek                            14:05.2  7:49/M        
  306  (&gt 7)    273  Gunnar Loeffler       Fox Chapel Middle School                14:05.6  7:49/M        
  307    209   1214  Nick Giannetta        Riverview                               14:05.9  7:49/M        
  308  (< 5)   1620  Tom Schields          St Ursula                               14:06.4  7:50/M        
  309    210    240  Justin Channing       Connellsville Jr High School            14:06.4  7:50/M        
  310  (&gt 7)    486  Alex Doleski          Harbor Creek                            14:06.8  7:50/M        
  311  (< 5)    253  Thomas Medure         Eden Christian Academy                  14:06.9  7:50/M        
  312    211   3700  Darius Legleitner,    St Elizabeth Elementary                 14:07.9  7:51/M        
  313  (&gt 7)    662  Max Hessinger         Mars Area                               14:07.9  7:51/M        
  314  (&gt 7)    922  Keeghan Murray        Norwin                                  14:08.9  7:51/M        
  315    212    605  Tristan Lynch         Knoch                                   14:09.2  7:52/M        
  316  (&gt 7)   3760  Michael Manganaro     St. Mary Glenshaw                       14:09.8  7:52/M        
  317    213   1164  Ben Sarson            Quaker Valley Middle School             14:09.9  7:52/M        
  318  (&gt 7)    762  Saif Ali              North Allegheny Middle School           14:10.0  7:52/M        
  319  (&gt 7)   3544  ADAM CORRIGAN,        Seneca Valley MS                        14:10.8  7:52/M        
  320    214    110  Ian Thrush            Brookville                              14:10.9  7:52/M        
  321    215   3662  Robby Bomer           Hempfield Area MS                       14:11.7  7:53/M        
  322    216   3676  Lucas Taylor          Hempfield Area MS                       14:12.2  7:53/M        
  323  (&gt 7)    825  Alex Pizov            North Allegheny Middle School           14:13.0  7:54/M        
  324    217    529  Mark Roberts          Holy Trinity                            14:13.8  7:54/M        
  325  (&gt 7)    765  Sanjit Beriwal        North Allegheny Middle School           14:15.6  7:55/M        
  326    218    527  Luke Roberts          Holy Trinity                            14:16.0  7:56/M        
  327    219     85  Brandon Kanell        Beaver Area                             14:16.1  7:56/M        
  328    220   1033  Evan Moon             Oil City                                14:17.8  7:56/M        
  329  (&gt 7)    704  Paul Leech            Meadville Area                          14:18.6  7:57/M        
  330  (< 5)    130  Brandon Lounder       Burgettstown                            14:18.7  7:57/M        
  331  (&gt 7)   1051  Nicholas Brenner      Pine-Richland                           14:18.7  7:57/M        
  332  (&gt 7)    609  William Crytzer       Knoch                                   14:19.3  7:57/M        
  333  (&gt 7)   1054  Logan Guise           Pine-Richland                           14:19.3  7:57/M        
  334    221     80  Connor Johnson        Beaver Area                             14:20.1  7:58/M        
  335    222   1676  Noah Paszkowski       St Bonaventure School                   14:20.1  7:58/M        
  336  (&gt 7)    799  Ryan Kim              North Allegheny Middle School           14:20.6  7:58/M        
  337  (&gt 7)    138  Carlo Andreassi       Butler                                  14:20.8  7:58/M        
  338  (&gt 7)    489  Lucas Peterson        Harbor Creek                            14:22.1  7:59/M        
  339  (&gt 7)    611  Sam Thinnes           Knoch                                   14:22.3  7:59/M        
  340  (&gt 7)    938  Logan Meyers          Norwin                                  14:23.5  7:59/M        
  341  (&gt 7)    268  Evan Guiste           Fox Chapel Middle School                14:24.3  8:00/M        
  342  (&gt 7)   3773  Ronan O'Connor        St. Mary Glenshaw                       14:24.5  8:00/M        
  343  (&gt 7)    828  Ian Rampton           North Allegheny Middle School           14:25.8  8:01/M        
  344  (< 5)     33  Louis D'Angelo        Aquinas Academy of Pittsburgh           14:28.4  8:02/M        
  345    223    633  Ryan Rusko            Laurel Highlands Middle School          14:29.1  8:03/M        
  346  (&gt 7)    456  Matt Deible           Hampton                                 14:29.5  8:03/M        
  347  (&gt 7)    710  Marcus Rust           Meadville Area                          14:29.9  8:03/M        
  348  (&gt 7)    668  Christopher Manukas   Mars Area                               14:30.6  8:03/M        
  349  (< 5)     68  Leo Smith             Assumption School                       14:30.9  8:03/M        
  350    224   1189  Aaron Lunn            Ringgold Middle School                  14:31.4  8:04/M        
  351  (&gt 7)    477  Harrison DeVore       Harbor Creek                            14:32.0  8:04/M        
  352  (&gt 7)    484  Will Cross            Harbor Creek                            14:32.5  8:04/M        
  353  (&gt 7)    148  Timber Kriley         Butler                                  14:32.7  8:04/M        
  354  (&gt 7)    761  Jackson Alexander     North Allegheny Middle School           14:32.7  8:04/M        
  355    225   1245  Nick Flynn            South Side                              14:32.8  8:04/M        
  356  (&gt 7)    774  Jason Connor          North Allegheny Middle School           14:32.8  8:04/M        
  357  (&gt 7)    672  Jeremy Stahl          Mars Area                               14:33.6  8:05/M        
  358  (&gt 7)    937  Daniel Lia            Norwin                                  14:35.0  8:06/M        
  359  (< 5)    224  Alex Stultz           Central Valley                          14:35.3  8:06/M        
  360  (&gt 7)    659  Christian Colafella   Mars Area                               14:36.9  8:07/M        
  361  (&gt 7)   3554  RYAN MEYER,           Seneca Valley MS                        14:37.1  8:07/M        
  362  (&gt 7)    669  Connor McChesney      Mars Area                               14:37.5  8:07/M        
  363    226    632  Derek D'Annolfo       Laurel Highlands Middle School          14:38.0  8:08/M        
  364  (&gt 7)    488  John Krahe            Harbor Creek                            14:38.2  8:08/M        
  365  (&gt 7)   1055  Derek Howard          Pine-Richland                           14:38.9  8:08/M        
  366  (&gt 7)    763  Andrew Baierl         North Allegheny Middle School           14:40.0  8:09/M        
  367  (&gt 7)    827  Derek Qu              North Allegheny Middle School           14:40.7  8:09/M        
  368  (&gt 7)    153  Alec Stamm            Butler                                  14:41.7  8:09/M        
  369  (&gt 7)    784  Logan Garvey          North Allegheny Middle School           14:42.4  8:10/M        
  370  (&gt 7)   3731  Vincenzo Battaglia    St. Mary Glenshaw                       14:43.5  8:11/M        
  371  (&gt 7)    726  Anton Green           New Castle                              14:43.6  8:11/M        
  372  (&gt 7)   3550  SPENCER HACKWORTH,    Seneca Valley MS                        14:43.9  8:11/M        
  373  (&gt 7)    775  Alex Cook             North Allegheny Middle School           14:43.9  8:11/M        
  374  (&gt 7)    375  Daniel Timko          Grove City Area                         14:45.2  8:12/M        
  375  (< 5)    906  Paul Baldoff          Northgate                               14:45.5  8:12/M        
  376    227   1426  Brian Sproule         St Alphonsus School                     14:45.5  8:12/M        
  377    228    531  Jake Warren           Holy Trinity                            14:45.8  8:12/M        
  378    229   1191  Jake Niziol           Ringgold Middle School                  14:46.0  8:12/M        
  379    230     84  Joey Sestito          Beaver Area                             14:46.2  8:12/M        
  380  (&gt 7)   3558  MATTHEW MULARSKI,     Seneca Valley MS                        14:47.6  8:13/M        
  381  (&gt 7)    777  Matthew DiRenzo       North Allegheny Middle School           14:47.9  8:13/M        
  382    231   1190  Ethan Gamble          Ringgold Middle School                  14:48.0  8:13/M        
  383  (&gt 7)   3543  TYLER BRAZER,         Seneca Valley MS                        14:48.3  8:13/M        
  384  (< 5)   3802  Eddie Young           Avonworth MS                            14:48.9  8:13/M        
  385  (&gt 7)    485  Isaac Deemer          Harbor Creek                            14:49.0  8:14/M        
  386    232   1599  Andrew Caprio         St Teresa of Avila                      14:49.4  8:14/M        
  387  (&gt 7)    768  Ian Brunner           North Allegheny Middle School           14:49.5  8:14/M        
  388    233   3674  Zach Sattiavx         Hempfield Area MS                       14:50.0  8:14/M        
  389  (&gt 7)   1316  Matt Storms           St Gabriel                              14:50.0  8:14/M        
  390  (&gt 7)    355  Kyle Beck             Grove City Area                         14:50.4  8:14/M        
  391    234    534  Ryan Parker           Holy Trinity                            14:50.9  8:14/M        
  392  (&gt 7)   3765  Luke Milon            St. Mary Glenshaw                       14:50.9  8:14/M        
  393    235    111  Alex Smith            Brookville                              14:50.9  8:14/M        
  394  (&gt 7)   1071  Jared Slack           Pine-Richland                           14:51.3  8:15/M        
  395  (&gt 7)   3541  ANDREW AUSTERMAN,     Seneca Valley MS                        14:52.2  8:16/M        
  396  (&gt 7)    289  Mario Rotunno         Fox Chapel Middle School                14:56.7  8:18/M        
  397  (&gt 7)   3548  JACOB GARCZYNSKI,     Seneca Valley MS                        14:57.4  8:18/M        
  398  (&gt 7)    939  Zack Nafaa            Norwin                                  14:58.2  8:19/M        
  399  (< 5)   1712  Lucas Klenovich       Sts Peter and Paul Catholic School      14:58.6  8:19/M        
  400  (&gt 7)    804  Noah Kreiling         North Allegheny Middle School           15:00.1  8:20/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  401  (&gt 7)    673  Max Totzke            Mars Area                               15:00.9  8:20/M        
  402  (&gt 7)    265  Ricky Downey          Fox Chapel Middle School                15:01.2  8:21/M        
  403  (&gt 7)   1596  Jake Kocent           St Teresa of Avila                      15:01.4  8:21/M        
  404  (&gt 7)   1194  Kyle Beckinger        Ringgold Middle School                  15:02.0  8:21/M        
  405    236   3628  Matthew Delach        St Thomas More-Pittsburgh               15:03.5  8:22/M        
  406    237     12  Alex Elwell           Ambridge Area                           15:03.8  8:22/M        
  407  (&gt 7)    813  Benjamin Madison      North Allegheny Middle School           15:06.2  8:23/M        
  408  (&gt 7)    142  Ethan Daller          Butler                                  15:06.8  8:23/M        
  409  (&gt 7)   1193  Gunner Holsople       Ringgold Middle School                  15:07.8  8:24/M        
  410    238    635  David Piccolomini     Laurel Highlands Middle School          15:08.1  8:24/M        
  411  (&gt 7)   1036  chris smith           Oil City                                15:11.3  8:26/M        
  412  (&gt 7)   3560  NOAH REYNOLDS,        Seneca Valley MS                        15:11.6  8:26/M        
  413    239   1532  Andrew Schafale       St Kilian Parish School                 15:12.1  8:27/M        
  414  (< 5)   1713  Sean Livingston       Sts Peter and Paul Catholic School      15:12.9  8:27/M        
  415    240   1141  Christian Rangel      Providence Heights Alpha School         15:13.9  8:27/M        
  416    241     82  Connor Lamison        Beaver Area                             15:15.5  8:28/M        
  417  (&gt 7)    815  Elliot Marsico        North Allegheny Middle School           15:16.9  8:29/M        
  418    242      6  J r Lutz              Ambridge Area                           15:18.2  8:30/M        
  419    243   1531  Ryan Haver            St Kilian Parish School                 15:18.4  8:30/M        
  420  (< 5)    624  Joseph Paglia         Laurel                                  15:18.6  8:30/M        
  421  (&gt 7)    140  Zachary Callithen     Butler                                  15:18.9  8:30/M        
  422  (< 5)     96  Brad Jenkins          Blackhawk                               15:19.2  8:31/M        
  423  (&gt 7)    276  Ben Mabon             Fox Chapel Middle School                15:22.2  8:32/M        
  424    244   3697  Abe Haddad,           St Elizabeth Elementary                 15:24.1  8:33/M        
  425  (&gt 7)   3670  Lukus Kissell         Hempfield Area MS                       15:24.8  8:33/M        
  426  (&gt 7)    145  Simon Diehl           Butler                                  15:28.3  8:36/M        
  427  (&gt 7)    821  Jack Palicki          North Allegheny Middle School           15:28.5  8:36/M        
  428    245   1215  Ben Swensen           Riverview                               15:28.9  8:36/M        
  429  (&gt 7)    284  Karl Pihl             Fox Chapel Middle School                15:30.1  8:37/M        
  430  (&gt 7)    787  Justus Gildon         North Allegheny Middle School           15:30.3  8:37/M        
  431    246    337  Travis Domhoff        Freeport Area                           15:31.3  8:37/M        
  432  (&gt 7)    112  Nate Burkett          Brookville                              15:31.7  8:37/M        
  433  (&gt 7)   3665  Shane Butler          Hempfield Area MS                       15:32.2  8:38/M        
  434    247     13  Nathan Ericcson       Ambridge Area                           15:32.9  8:38/M        
  435    248    530  Mick Czerniejewski    Holy Trinity                            15:33.1  8:38/M        
  436  (&gt 7)    653  Josh Connelly         Mars Area                               15:33.8  8:38/M        
  437  (&gt 7)    779  Ian Eastwood          North Allegheny Middle School           15:34.0  8:39/M        
  438  (&gt 7)   3677  Brayden Thompson      Hempfield Area MS                       15:35.7  8:39/M        
  439  (&gt 7)    487  Robert Goodman        Harbor Creek                            15:36.3  8:40/M        
  440    249   1246  Tim Searight          South Side                              15:36.3  8:40/M        
  441  (&gt 7)   1057  Joseph Maggi          Pine-Richland                           15:36.5  8:40/M        
  442  (&gt 7)   3678  Anthony Urbani        Hempfield Area MS                       15:38.9  8:41/M        
  443  (&gt 7)    931  Ryan Dawson           Norwin                                  15:41.8  8:43/M        
  444  (< 5)    758  Kirkland Messner      New Castle Christian Academy            15:41.9  8:43/M        
  445    250    532  Connor Miller         Holy Trinity                            15:43.2  8:44/M        
  446  (&gt 7)    287  Jacob Rendall         Fox Chapel Middle School                15:44.8  8:44/M        
  447  (&gt 7)   3740  Daniel Faith          St. Mary Glenshaw                       15:45.5  8:45/M        
  448  (&gt 7)    834  Nathan Stetson        North Allegheny Middle School           15:46.1  8:46/M        
  449  (&gt 7)    772  Benjamin Cochran      North Allegheny Middle School           15:46.6  8:46/M        
  450  (&gt 7)    356  Alex Filer            Grove City Area                         15:47.4  8:46/M        
  451    251     10  Frank Smith           Ambridge Area                           15:47.7  8:46/M        
  452  (&gt 7)    367  Conner Delvaux        Grove City Area                         15:49.0  8:47/M        
  453  (&gt 7)   1310  Jared Koenig          St Gabriel                              15:49.1  8:47/M        
  454  (&gt 7)    935  Nathan Good           Norwin                                  15:49.8  8:47/M        
  455  (< 5)    905  Andy Geeting          Northgate                               15:50.3  8:48/M        
  456    252   1247  Shane Bucklen         South Side                              15:50.9  8:48/M        
  457    253    217  Joshua Bunnell        Cambridge Springs                       15:50.9  8:48/M        
  458    254   1216  Nolan Phillips        Riverview                               15:53.4  8:49/M        
  459  (&gt 7)    376  Jimmy Timko           Grove City Area                         15:53.9  8:49/M        
  460  (&gt 7)   3667  Grant Drexler         Hempfield Area MS                       15:54.4  8:50/M        
  461  (&gt 7)    729  Alan Petrangeli       New Castle                              15:55.1  8:51/M        
  462  (&gt 7)    366  Jack Donahue          Grove City Area                         15:56.8  8:51/M        
  463  (&gt 7)    771  William Cherry        North Allegheny Middle School           15:57.4  8:52/M        
  464  (&gt 7)    154  Sami Taoufik          Butler                                  15:58.0  8:52/M        
  465  (&gt 7)    275  Charlie Lowe          Fox Chapel Middle School                15:58.7  8:52/M        
  466  (< 5)   3805  Sterling Frazier      Penn Hills Eagles USATF                 15:59.6  8:53/M        
  467  (&gt 7)    533  Evan Jakicic          Holy Trinity                            16:00.2  8:53/M        
  468  (&gt 7)   3759  Joshua Maltese        St. Mary Glenshaw                       16:01.6  8:54/M        
  469  (< 5)    254  Tyler Eisses          Eden Christian Academy                  16:04.7  8:56/M        
  470  (&gt 7)    822  Lorenzo Pane          North Allegheny Middle School           16:05.1  8:56/M        
  471  (&gt 7)    150  Kyle Pfabe            Butler                                  16:06.2  8:57/M        
  472  (&gt 7)   3664  Alex Butina           Hempfield Area MS                       16:07.0  8:57/M        
  473  (< 5)    543  Lucas D'Alessandro    Hopewell                                16:08.3  8:58/M        
  474    255     87  Cody Wilson           Beaver Area                             16:08.6  8:58/M        
  475  (< 5)   1223  Joey Black            South Fayette Middle School             16:09.0  8:58/M        
  476  (&gt 7)    663  Josh Kaleida          Mars Area                               16:10.3  8:59/M        
  477    256   3629  Austin Jones          St Thomas More-Pittsburgh               16:10.9  8:59/M        
  478  (&gt 7)    109  Dylan Young           Brookville                              16:11.3  8:59/M        
  479  (&gt 7)    809  Matthew Li            North Allegheny Middle School           16:11.7  8:59/M        
  480  (&gt 7)   3552  DAVID HOSSO,          Seneca Valley MS                        16:13.0  9:01/M        
  481  (&gt 7)    358  Taylor Grucza         Grove City Area                         16:15.1  9:02/M        
  482    257    640  Matt D'Annalfo        Laurel Highlands Middle School          16:17.0  9:03/M        
  483  (< 5)   3792  Luca Stasa            Avonworth MS                            16:17.8  9:03/M        
  484  (&gt 7)    916  Daniel Coughenour     Norwin                                  16:19.8  9:04/M        
  485    258   1251  Will Glenn            South Side                              16:20.7  9:04/M        
  486  (&gt 7)    264  Sean Doherty          Fox Chapel Middle School                16:22.2  9:06/M        
  487  (&gt 7)   1318  Joey Weber            St Gabriel                              16:22.5  9:06/M        
  488  (&gt 7)   3694  Austin Bechtold,      St Elizabeth Elementary                 16:24.7  9:07/M        
  489  (&gt 7)    675  Adrian Zugehar        Mars Area                               16:25.1  9:07/M        
  490    259   1213  Thanny Black          Riverview                               16:33.7  9:12/M        
  491  (&gt 7)   1031  Michael Horn          Oil City                                16:34.6  9:12/M        
  492  (&gt 7)    361  Jordan Quinn          Grove City Area                         16:36.7  9:13/M        
  493  (&gt 7)    788  Spencerq Greenberg    North Allegheny Middle School           16:37.7  9:14/M        
  494  (&gt 7)    105  Jon Wonderling        Brookville                              16:39.4  9:15/M        
  495  (&gt 7)     88  Alex Young            Beaver Area                             16:40.6  9:16/M        
  496  (< 5)    623  Brent Bergbauer       Laurel                                  16:42.0  9:17/M        
  497  (&gt 7)    116  Adam Martz            Brookville                              16:48.5  9:20/M        
  498    260   1217  Parker Morgan         Riverview                               16:48.6  9:20/M        
  499  (&gt 7)   3673  Mitchell Sarsfield    Hempfield Area MS                       16:48.7  9:20/M        
  500  (< 5)   1621  Joey White            St Ursula                               16:53.7  9:23/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  501  (&gt 7)    667  Jacob Mann            Mars Area                               16:54.1  9:23/M        
  502    261    339  Ryan Foust            Freeport Area                           16:55.4  9:24/M        
  503  (&gt 7)    795  Tyler Jones           North Allegheny Middle School           16:58.5  9:26/M        
  504  (&gt 7)   3672  Jacob Remaley         Hempfield Area MS                       16:59.9  9:26/M        
  505    262    338  Liam Dress            Freeport Area                           17:00.6  9:27/M        
  506  (< 5)   1622  Dominic Deluca        St Ursula                               17:02.9  9:28/M        
  507  (&gt 7)    816  Brady McDermott       North Allegheny Middle School           17:03.5  9:28/M        
  508  (&gt 7)   1311  Bryce Chapla          St Gabriel                              17:03.9  9:28/M        
  509  (&gt 7)   1068  Brenden Porterfield   Pine-Richland                           17:03.9  9:28/M        
  510  (&gt 7)    560  Nathan Myers          Indiana Area Junior High School         17:10.8  9:32/M        
  511  (&gt 7)    661  Grant Harsch          Mars Area                               17:14.4  9:34/M        
  512  (&gt 7)    764  Liam Barron           North Allegheny Middle School           17:15.5  9:35/M        
  513    263    336  Daniel Gregori        Freeport Area                           17:18.8  9:37/M        
  514  (&gt 7)   1059  Dylan Nickl           Pine-Richland                           17:21.1  9:38/M        
  515    264   1353  Lucas Impavido        St Malachy School                       17:23.3  9:39/M        
  516  (&gt 7)    453  Noah Claus            Hampton                                 17:31.2  9:44/M        
  517  (&gt 7)   1061  Patrick Smith         Pine-Richland                           17:32.2  9:44/M        
  518  (&gt 7)   1250  Chayce Cable          South Side                              17:33.5  9:45/M        
  519  (&gt 7)    926  Jaret Jarosz          Norwin                                  17:33.6  9:45/M        
  520  (&gt 7)    927  Isaac Anticole        Norwin                                  17:36.8  9:47/M        
  521  (&gt 7)    842  Luke Wood             North Allegheny Middle School           17:37.2  9:47/M        
  522  (&gt 7)    658  Connor Bird           Mars Area                               17:37.5  9:47/M        
  523  (&gt 7)    450  Ben McCutchan         Hampton                                 17:38.4  9:48/M        
  524  (&gt 7)   1034  Christian Kelley      Oil City                                17:38.6  9:48/M        
  525  (&gt 7)    281  Brian Mulhern         Fox Chapel Middle School                17:39.1  9:48/M        
  526  (&gt 7)   3703  Kenny Pegher,         St Elizabeth Elementary                 17:40.0  9:49/M        
  527  (&gt 7)   3707  Willie Richardson,    St Elizabeth Elementary                 17:41.4  9:49/M        
  528  (&gt 7)    526  Jacob Merlo           Holy Trinity                            17:45.5  9:52/M        
  529    265    202  Jonathon Draeger      Butler Catholic                         17:50.3  9:54/M        
  530  (&gt 7)   1192  David Sherry          Ringgold Middle School                  18:02.1 10:01/M        
  531  (&gt 7)    141  Nicholas Corlew       Butler                                  18:07.9 10:04/M        
  532  (&gt 7)    454  Bernie Lamm           Hampton                                 18:13.0 10:07/M        
  533  (&gt 7)    357  Christian Glenn       Grove City Area                         18:13.8 10:07/M        
  534  (&gt 7)   3660  Bobby Ansell          Hempfield Area MS                       18:18.6 10:10/M        
  535  (&gt 7)    152  Christian Shields     Butler                                  18:20.9 10:11/M        
  536  (&gt 7)   1060  Seamus Regan          Pine-Richland                           18:35.0 10:19/M        
  537  (< 5)    757  Alex Papa             New Castle Christian Academy            18:41.7 10:23/M        
  538  (&gt 7)    838  William Vance         North Allegheny Middle School           18:41.9 10:23/M        
  539  (&gt 7)    674  Christian Walker      Mars Area                               18:51.9 10:28/M        
  540  (&gt 7)    833  Evan Soulia           North Allegheny Middle School           19:02.2 10:34/M        
  541  (&gt 7)    786  Nathan Gierczynski    North Allegheny Middle School           19:10.6 10:39/M        
  542  (&gt 7)    562  Elias Sutfin          Indiana Area Junior High School         19:14.5 10:41/M        
  543  (< 5)   1714  Ben Whiting           Sts Peter and Paul Catholic School      19:15.6 10:42/M        
  544  (&gt 7)   1317  Cole Walsh            St Gabriel                              19:16.7 10:42/M        
  545    266    340  Noah Golgan           Freeport Area                           19:42.3 10:57/M        
  546  (&gt 7)    769  Rivhard Carr          North Allegheny Middle School           19:45.4 10:58/M        
  547  (&gt 7)   3564  STEPHEN VANDRAK,      Seneca Valley MS                        20:00.1 11:07/M        
  548  (&gt 7)   1263  Sebastian Civitello   St Gabriel                              20:08.4 11:11/M        
  549  (&gt 7)    730  Jorda Armando         New Castle                              24:43.6 13:44/M        
  550  (&gt 7)   3761  Max Martier           St. Mary Glenshaw                       24:48.4 13:47/M        



Overall Finish List - Boys

Middle School Boys

AAA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    590  Angelo Pisani         Kiski Area HS                           11:51.1  6:35/M        
    2      2    583  Sam Shannon           Kiski Area HS                           12:09.9  6:45/M        
    3      3    587  Derrick Cable         Kiski Area HS                           12:19.3  6:51/M        
    4      4    588  Logan Kelly           Kiski Area HS                           12:20.5  6:51/M        
    5      5    591  Luke Ludwig           Kiski Area HS                           12:45.1  7:05/M        
    6      6    585  Isaiah King           Kiski Area HS                           12:54.0  7:10/M        
    7      7    584  Dominic Giordano      Kiski Area HS                           13:40.7  7:36/M        
    8  (&gt 7)    589  Jacob Kalik           Kiski Area HS                           14:27.8  8:02/M        
    9  (&gt 7)    586  Isaac Vrudney         Kiski Area HS                           14:29.7  8:03/M        



Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

AA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2486  Max Freyermuth        Knoch HS                                17:16.2  5:34/M        
    2      2   2485  Brandon Grumski       Knoch HS                                17:42.6  5:43/M        
    3      3   2479  Preston Carlsson      Knoch HS                                17:55.5  5:47/M        
    4      4   2481  John Ejzak            Knoch HS                                18:00.4  5:48/M        
    5      5   2955  John Miller           Oil City HS                             18:14.1  5:53/M        
    6      6   2483  Paul Kasunic          Knoch HS                                18:21.1  5:55/M        
    7      7   2480  Nathaniel Pettit      Knoch HS                                18:34.2  5:59/M        
    8      8   2487  Aidan Neigh           Knoch HS                                18:48.3  6:04/M        
    9      9   2961  Grant Rodgers         Oil City HS                             19:27.7  6:16/M        
   10     10   2958  Nick Dobson           Oil City HS                             19:34.1  6:19/M        
   11     11   2962  Ben Herman            Oil City HS                             23:50.9  7:41/M        
   12     12   2959  Tyler Hare            Oil City HS                             24:12.7  7:48/M        
   13     13   2964  Tyler Marczak         Oil City HS                             29:34.8  9:32/M        
   14     14   2963  Josh Kellogg          Oil City HS                             32:41.0 10:33/M        



Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

AAA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2906  Jacob Heinauer        North Hills HS                          16:26.2  5:18/M        
    2      2   2782  Ian Baun              Mount Lebanon HS                        16:39.9  5:22/M        
    3      3   1995  Ethan Linderman       Cannon-McMillan                         16:49.1  5:25/M        
    4      4   3498  Landin Delaney        Winchester Thurston                     16:50.8  5:26/M        
    5      5   3037  Nick Wolk             Peters Twp. HS                          16:57.5  5:28/M        
    6      6   1937  Josh Rader            Butler HS                               17:02.9  5:30/M        
    7      7   3208  MICHAEL D KOLOR       Seneca Valley HS                        17:03.1  5:30/M        
    8      8   2246  Jacob Halasowski      Fox Chapel Area                         17:07.1  5:31/M        
    9      9   3502  Will Loevner          Winchester Thurston                     17:08.9  5:32/M        
   10     10   3219  TANNER J QUIGGLE      Seneca Valley HS                        17:13.8  5:33/M        
   11     11   3091  Gregory Schleicher    Pine Richland HS                        17:15.7  5:34/M        
   12     12   2789  Ian Harris            Mount Lebanon HS                        17:17.7  5:35/M        
   13     13   2788  Todd Gunzenhauser     Mount Lebanon HS                        17:19.3  5:35/M        
   14     14   2907  Killian McNally       North Hills HS                          17:22.5  5:36/M        
   15     15   1848  Shane Burkhart        Bethel Park HS                          17:22.9  5:36/M        
   16     16   2787  Matthew Stone         Mount Lebanon HS                        17:24.2  5:37/M        
   17     17   2905  Mike Burchlaw         North Hills HS                          17:25.9  5:37/M        
   18     18   2800  Bryce Brandenstein    Mount Lebanon HS                        17:27.5  5:38/M        
   19     19   2917  Tom Brown             North Hills HS                          17:29.3  5:38/M        
   20     20   2603  Cole Morris           Massillon-Perry HS                      17:34.3  5:40/M        
   21     21   2097  Zac Cox               Chartiers Valley HS                     17:35.1  5:40/M        
   22     22   2792  Jamie Kozorra         Mount Lebanon HS                        17:37.2  5:41/M        
   23     23   3501  Ben Littman           Winchester Thurston                     17:37.9  5:41/M        
   24     24   2013  Matt Mansfield        Cannon-McMillan                         17:38.6  5:41/M        
   25     25   2602  Johnny Stevenson      Massillon-Perry HS                      17:40.5  5:42/M        
   26     26   1847  Dan Spanner           Bethel Park HS                          17:45.2  5:44/M        
   27     27   2799  Joshua Kalapos        Mount Lebanon HS                        17:46.4  5:44/M        
   28     28   1942  Noah Beveridge        Butler HS                               17:46.5  5:44/M        
   29     29   2637  Ryan Zimmerman        McDowell HS                             17:46.9  5:44/M        
   30  (&gt 7)   2794  Zachary Dewit         Mount Lebanon HS                        17:47.1  5:44/M        
   31     30   3010  Duwon Terrell         Penn Hills HS                           17:48.8  5:45/M        
   32     31   2589  Alex Ryan             Massillon-Perry HS                      17:50.7  5:45/M        
   33     32   2109  Joseph Westrick       Chartiers Valley HS                     17:51.4  5:45/M        
   34  (&gt 7)   2786  Michael Peters        Mount Lebanon HS                        17:53.9  5:46/M        
   35  (&gt 7)   2795  Rob Doncourt          Mount Lebanon HS                        17:56.2  5:47/M        
   36     33   2617  Keegan Fordyce        McDowell HS                             17:57.4  5:47/M        
   37     34   3089  Rusty Batykefer       Pine Richland HS                        18:04.4  5:50/M        
   38     35   2252  Brendon Urso          Fox Chapel Area                         18:04.6  5:50/M        
   39     36   2405  Jordan Stack          Hempfield Area HS                       18:05.9  5:50/M        
   40     37   2105  Matthew Thomas        Chartiers Valley HS                     18:06.4  5:50/M        
   41     38   3014  Michael Wagner        Penn Hills HS                           18:10.1  5:52/M        
   42     39   2913  Alex Kubala           North Hills HS                          18:12.5  5:52/M        
   43     40   2110  Micah Colson          Chartiers Valley HS                     18:12.6  5:52/M        
   44     41   1854  Ryan Zimba            Bethel Park HS                          18:13.6  5:53/M        
   45     42   2270  Jonathan Folkerts     Fox Chapel Area                         18:14.2  5:53/M        
   46     43   2104  Jordan Callahan       Chartiers Valley HS                     18:15.2  5:53/M        
   47     44   2255  Alec Eckman           Fox Chapel Area                         18:18.1  5:54/M        
   48     45   2400  August Papas          Hempfield Area HS                       18:18.4  5:54/M        
   49     46   2151  Devin Pisarski        Connellsville HS                        18:20.4  5:55/M        
   50     47   1939  Chris Boyd            Butler HS                               18:21.7  5:55/M        
   51     48   3026  Luca Pugliano         Peters Twp. HS                          18:22.7  5:55/M        
   52     49   1851  Andrew Dougher        Bethel Park HS                          18:23.1  5:56/M        
   53     50   2007  Michael Cappelli      Cannon-McMillan                         18:23.6  5:56/M        
   54     51   2709  Devin Jeffries        Moon Area HS                            18:25.2  5:56/M        
   55     52   2017  Jonas Wudkwych        Cannon-McMillan                         18:26.1  5:57/M        
   56     53   2601  Daniel Cronk          Massillon-Perry HS                      18:26.3  5:57/M        
   57     54   2627  Jacob Cessna          McDowell HS                             18:27.0  5:57/M        
   58     55   2912  Brett Hoffman         North Hills HS                          18:27.4  5:57/M        
   59     56   2250  Aaron Ivie            Fox Chapel Area                         18:28.0  5:57/M        
   60     57   3200  MICHAEL F GARCZYNSKI  Seneca Valley HS                        18:29.4  5:58/M        
   61     58   3025  Zach Jaap             Peters Twp. HS                          18:31.3  5:58/M        
   62     59   2624  Ben Nichilo           McDowell HS                             18:32.0  5:59/M        
   63     60   2611  Michael Brink         McDowell HS                             18:33.0  5:59/M        
   64     61   3090  Evan Juncal           Pine Richland HS                        18:33.8  5:59/M        
   65     62   2176  Jeremy Fisher         DuBois Area HS                          18:34.1  5:59/M        
   66     63   2612  Keith Tucker          McDowell HS                             18:34.9  5:59/M        
   67     64   3220  TREY M RAZANAUSKAS    Seneca Valley HS                        18:35.7  6:00/M        
   68     65   2605  Corey Matteo          McDowell HS                             18:35.9  6:00/M        
   69     66   2706  Austin Jepsky         Moon Area HS                            18:36.5  6:00/M        
   70     67   2600  Scott Essig           Massillon-Perry HS                      18:36.8  6:00/M        
   71     68   2112  Aj Reza               Chartiers Valley HS                     18:37.7  6:00/M        
   72     69   3206  ANDREW J KEARNEY      Seneca Valley HS                        18:37.8  6:00/M        
   73     70   2018  James Zukowski        Cannon-McMillan                         18:39.0  6:01/M        
   74     71   3199  ALEX J GARCZYNSKI     Seneca Valley HS                        18:40.9  6:01/M        
   75  (&gt 7)   2609  Tyler Hakel           McDowell HS                             18:43.8  6:02/M        
   76     72   2155  Hunter Reich          Connellsville HS                        18:43.8  6:02/M        
   77     73   3225  CLAYTON J TAYLOR      Seneca Valley HS                        18:45.8  6:03/M        
   78     74   3040  John Schlafman        Peters Twp. HS                          18:46.1  6:03/M        
   79     75   1941  Ethan Linnon          Butler HS                               18:48.0  6:04/M        
   80     76   3094  Camden Sarver         Pine Richland HS                        18:48.7  6:04/M        
   81     77   2701  Dylan Perry           Moon Area HS                            18:49.9  6:04/M        
   82     78   2715  Sean Kelly            Moon Area HS                            18:53.1  6:05/M        
   83     79   2006  Jonathan Klan         Cannon-McMillan                         18:55.2  6:06/M        
   84     80   2004  Andrew Kim            Cannon-McMillan                         18:56.7  6:06/M        
   85     81   2594  Kyle Betivas          Massillon-Perry HS                      18:57.1  6:07/M        
   86     82   2704  Nathan Lee            Moon Area HS                            18:58.3  6:07/M        
   87     83   2407  Tyler Borelli         Hempfield Area HS                       18:59.1  6:07/M        
   88  (&gt 7)   2619  John Paul Bielanin    McDowell HS                             18:59.2  6:07/M        
   89     84   3032  Daniel Krajovic       Peters Twp. HS                          18:59.5  6:07/M        
   90     85   2914  Daniel O'Toole        North Hills HS                          18:59.9  6:07/M        
   91  (&gt 7)   2621  Jack Kline            McDowell HS                             19:02.7  6:08/M        
   92     86   1857  Nick Marstellar       Bethel Park HS                          19:04.0  6:09/M        
   93     87   2107  Ben Bratetich         Chartiers Valley HS                     19:05.7  6:09/M        
   94  (&gt 7)   3213  GRANT MCCARTHY        Seneca Valley HS                        19:09.5  6:11/M        
   95     88   3013  Cole Bishop           Penn Hills HS                           19:10.4  6:11/M        
   96     89   2406  Jacob Bancroft        Hempfield Area HS                       19:11.7  6:11/M        
   97     90   2727  Tyler Love            Moon Area HS                            19:12.9  6:12/M        
   98  (&gt 7)   2016  Cameron Somma         Cannon-McMillan                         19:13.4  6:12/M        
   99  (&gt 7)   3193  MICHAEL M BAXA        Seneca Valley HS                        19:14.3  6:12/M        
  100     91   2244  Andrew Golio          Fox Chapel Area                         19:15.4  6:13/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     92   3030  Joe Dunleavy          Peters Twp. HS                          19:17.1  6:13/M        
  102     93   1947  Travis Braund         Butler HS                               19:20.9  6:14/M        
  103     94   2403  Tyler Fox             Hempfield Area HS                       19:22.9  6:15/M        
  104  (&gt 7)   2908  Brendan Mahoney       North Hills HS                          19:24.9  6:15/M        
  105     95   2707  Jared Baggett         Moon Area HS                            19:26.0  6:16/M        
  106  (&gt 7)   2721  Kyle Buzza            Moon Area HS                            19:32.3  6:18/M        
  107     96   2168  Nick Gribik           DuBois Area HS                          19:34.8  6:19/M        
  108     97   3088  Joey Kelly            Pine Richland HS                        19:36.2  6:19/M        
  109     98   2597  Alex Bevington        Massillon-Perry HS                      19:38.3  6:20/M        
  110     99   2166  Auckie Fenstermacher  DuBois Area HS                          19:38.8  6:20/M        
  111  (&gt 7)   2723  Frankie Bonura        Moon Area HS                            19:39.1  6:20/M        
  112    100   3085  Thomas Krill          Pine Richland HS                        19:39.2  6:20/M        
  113  (&gt 7)   2014  Tyler Meier           Cannon-McMillan                         19:39.4  6:20/M        
  114    101   3096  Seth Kornbau          Pine Richland HS                        19:41.9  6:21/M        
  115  (&gt 7)   2020  Glenn McGee           Cannon-McMillan                         19:42.9  6:21/M        
  116  (&gt 7)   3092  Noah Adams            Pine Richland HS                        19:45.3  6:22/M        
  117    102   2399  Kevin Weldon          Hempfield Area HS                       19:46.7  6:23/M        
  118    103   1852  David Erzen           Bethel Park HS                          19:48.1  6:23/M        
  119    104   3031  Josh Dunleavy         Peters Twp. HS                          19:50.5  6:24/M        
  120    105   1850  Michael Smith         Bethel Park HS                          19:51.6  6:24/M        
  121    106   3012  Denzel Beeman         Penn Hills HS                           19:51.6  6:24/M        
  122    107   2153  Ethan McIntosh        Connellsville HS                        19:52.8  6:25/M        
  123  (< 5)   3512  Max Shugerman         Woodland Hills HS                       20:01.7  6:27/M        
  124  (&gt 7)   2598  Nick Luzecky          Massillon-Perry HS                      20:02.8  6:28/M        
  125    108   3497  Geoff Cohen           Winchester Thurston                     20:03.0  6:28/M        
  126    109   2413  Matt Suszek           Hempfield Area HS                       20:06.3  6:29/M        
  127  (&gt 7)   2716  Jonathan Kleer        Moon Area HS                            20:14.1  6:32/M        
  128  (&gt 7)   2909  Mark Faller           North Hills HS                          20:20.1  6:34/M        
  129  (&gt 7)   2401  Jason Lohr            Hempfield Area HS                       20:24.8  6:35/M        
  130    110   2167  Issac Blose           DuBois Area HS                          20:25.5  6:35/M        
  131  (&gt 7)   3818  Brian Venturella      North Hills HS                          20:44.1  6:41/M        
  132    111   2181  Jonathan Russell      DuBois Area HS                          20:47.3  6:42/M        
  133    112   2170  Mike Blizzard         DuBois Area HS                          20:53.6  6:44/M        
  134    113   3017  Jordan Cravener       Penn Hills HS                           20:55.8  6:45/M        
  135    114   2172  Dominic Gregorio      DuBois Area HS                          20:57.4  6:45/M        
  136  (&gt 7)   2177  Keaton Chapman        DuBois Area HS                          20:58.9  6:46/M        
  137  (&gt 7)   3044  Tyler Brooks          Peters Twp. HS                          21:03.1  6:47/M        
  138  (&gt 7)   2408  Zachary Meyers        Hempfield Area HS                       21:12.7  6:50/M        
  139    115   2152  Josh Campbell         Connellsville HS                        21:16.1  6:52/M        
  140  (&gt 7)   3046  Anthony Wells         Peters Twp. HS                          21:22.3  6:54/M        
  141    116   3016  Daniel Ternent        Penn Hills HS                           21:31.0  6:56/M        
  142  (&gt 7)   2412  Jake Salvatore        Hempfield Area HS                       21:56.2  7:05/M        
  143  (&gt 7)   3033  Mike Koenig           Peters Twp. HS                          22:03.4  7:07/M        
  144  (&gt 7)   2174  Alexander Bush        DuBois Area HS                          22:03.6  7:07/M        
  145    117   3018  Anthony Stiles        Penn Hills HS                           22:21.1  7:13/M        
  146  (< 5)   3513  Richard Harris        Woodland Hills HS                       22:37.1  7:18/M        
  147  (&gt 7)   2171  Nolan Fairman         DuBois Area HS                          22:52.6  7:23/M        
  148    118   2254  Michael Bove          Fox Chapel Area                         22:57.3  7:24/M        
  149    119   2156  Dylan Nicholson       Connellsville HS                        23:25.2  7:33/M        
  150    120   3496  Grant Charney         Winchester Thurston                     24:15.0  7:49/M        
  151  (< 5)   3514  Connor Swiatek        Woodland Hills HS                       24:42.4  7:58/M        



Overall Finish List - Boys

JV Boys

A


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)   2986  Nathaniel Hersh       Our Lady Of Sacred Heart HS             19:18.5  6:14/M        
    2      1   1798  Hunter Strang         Avonworth HS                            19:44.4  6:22/M        
    3      2   1797  Matt Crilley          Avonworth HS                            19:54.9  6:25/M        
    4  (< 5)   3237  Mason SanFilippo      Sewickley Academy HS                    20:26.6  6:35/M        
    5      3   3571  Schmitzer Joey        Cardinal Wuerl North Catholic High      20:33.5  6:38/M        
    6      4   1803  Michael Sefick        Avonworth HS                            20:42.1  6:41/M        
    7      5   1806  Brandon Witherell     Avonworth HS                            20:51.3  6:44/M        
    8      6   1807  Richard Danylo        Avonworth HS                            20:52.5  6:44/M        
    9      7   3570  Virosteck Christopher Cardinal Wuerl North Catholic High      20:53.6  6:44/M        
   10  (< 5)   2992  Adam Gaupp            Our Lady Of Sacred Heart HS             21:06.2  6:48/M        
   11  (< 5)   3239  Brian Weir            Sewickley Academy HS                    21:10.9  6:50/M        
   12  (< 5)   2996  Eli Pace              Our Lady Of Sacred Heart HS             21:28.2  6:55/M        
   13      8   1809  Mark Humphrey         Avonworth HS                            21:49.9  7:02/M        
   14  (< 5)   2991  Brody Conner          Our Lady Of Sacred Heart HS             21:54.2  7:04/M        
   15      9   2949  Micheal Persia        Northgate HS                            21:54.8  7:04/M        
   16  (< 5)   3236  Austin Duffield       Sewickley Academy HS                    22:10.0  7:09/M        
   17  (< 5)   3235  Michael Bartholic     Sewickley Academy HS                    22:12.4  7:10/M        
   18     10   3574  Graham Donnie         Cardinal Wuerl North Catholic High      22:15.2  7:11/M        
   19  (< 5)   3410  Declan Urffer         Vincentian Academy HS                   22:19.0  7:12/M        
   20     11   2948  Luke Robertson        Northgate HS                            22:28.3  7:15/M        
   21     12   3576  Stewart Jake          Cardinal Wuerl North Catholic High      22:30.5  7:15/M        
   22     13   1800  Zac Mcdowell          Avonworth HS                            23:13.9  7:29/M        
   23  (&gt 7)   1804  Darius Simmons        Avonworth HS                            23:15.7  7:30/M        
   24     14   2943  Alex DiCaprio         Northgate HS                            23:16.4  7:30/M        
   25     15   2940  Duncan Carrier        Northgate HS                            23:18.8  7:31/M        
   26  (&gt 7)   1805  William Colenbrander  Avonworth HS                            23:21.4  7:32/M        
   27     16   2945  Mitchell Denes        Northgate HS                            24:09.9  7:47/M        
   28  (&gt 7)   1791  Grant Risley          Avonworth HS                            24:18.6  7:50/M        
   29  (&gt 7)   1802  Evan Kurela           Avonworth HS                            24:30.7  7:54/M        
   30  (< 5)   3327  Wesley Nadig          South Side HS                           24:42.1  7:58/M        
   31     17   2947  Tim Auble             Northgate HS                            24:48.8  8:00/M        
   32     18   2946  Zech Boyce            Northgate HS                            25:37.9  8:16/M        
   33  (< 5)   3127  Mason Racicot         Riverview HS                            25:49.0  8:20/M        
   34     19   3572  Sepcic Nick           Cardinal Wuerl North Catholic High      26:13.8  8:27/M        
   35  (< 5)   3403  Josh Madden           Vincentian Academy HS                   26:29.5  8:33/M        
   36  (< 5)   3118  Joe Kelly             Riverview HS                            26:42.6  8:37/M        
   37  (< 5)   3130  Kevin McCracken       Riverview HS                            27:03.5  8:44/M        
   38  (< 5)   3328  Joseph Lally          South Side HS                           27:06.5  8:45/M        
   39     20   3575  Esser Mathew          Cardinal Wuerl North Catholic High      27:18.1  8:48/M        
   40     21   3573  Dunham Jonathan       Cardinal Wuerl North Catholic High      28:18.6  9:08/M        
   41  (< 5)   3329  Jared Tellish         South Side HS                           31:55.4 10:18/M        
   42  (< 5)   3331  Andrew Wiessen        South Side HS                           40:04.2 12:55/M        



Overall Finish List - Boys

JV Boys

AA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2496  Michael Renaud        Knoch HS                                19:04.4  6:09/M        
    2      2   2482  Zac Misitis           Knoch HS                                19:35.3  6:19/M        
    3      3   2498  Isaac Davanzati       Knoch HS                                19:48.2  6:23/M        
    4      4   2561  Matthew Seipp         Mars Area Boys                          19:55.5  6:25/M        
    5      5   2478  Adam Sudano           Knoch HS                                19:59.0  6:27/M        
    6      6   2449  Turner Wilson         Hopewell HS                             20:30.7  6:37/M        
    7      7   2489  Simon Sudano          Knoch HS                                20:31.7  6:37/M        
    8      8   2680  Matt Lazusky          Meadville Area HS                       20:37.4  6:39/M        
    9      9   2491  Matt Mellish          Knoch HS                                20:44.3  6:41/M        
   10     10   2494  Nick Helfer           Knoch HS                                20:46.0  6:42/M        
   11     11   2551  Nathan Kaleida        Mars Area Boys                          20:46.9  6:42/M        
   12     12   2444  Zachary Hovanec       Hopewell HS                             20:51.1  6:44/M        
   13     13   2681  John Deissler         Meadville Area HS                       20:52.9  6:44/M        
   14     14   3446  Austin Schoppe        West Allegheny HS  Boys                 20:59.6  6:46/M        
   15     15   2556  Andrew Deluca         Mars Area Boys                          21:03.7  6:47/M        
   16  (&gt 7)   2488  Matt Karenbauer       Knoch HS                                21:17.7  6:52/M        
   17  (&gt 7)   2490  Reece Jaksec          Knoch HS                                21:29.1  6:56/M        
   18     16   2066  Jackson Morrison      Central Valley HS                       21:29.9  6:56/M        
   19     17   2560  Jack Butler           Mars Area Boys                          21:42.1  7:00/M        
   20  (&gt 7)   2493  Patrick Jones         Knoch HS                                21:56.5  7:05/M        
   21  (&gt 7)   2492  Nate Morgus           Knoch HS                                21:57.3  7:05/M        
   22     18   2349  Luke McEldowney       General McLane HS                       21:57.4  7:05/M        
   23     19   3458  Evan Stitch           West Allegheny HS  Boys                 21:58.0  7:05/M        
   24  (< 5)   3360  Jeremy Woods          Trinity HS Boys                         22:01.4  7:06/M        
   25     20   2456  James Corcoran        Hopewell HS                             22:01.9  7:06/M        
   26     21   3452  Spencer Naleppa       West Allegheny HS  Boys                 22:02.8  7:06/M        
   27     22   2566  Brady Knox            Mars Area Boys                          22:04.6  7:07/M        
   28     23   2567  Jack Harsch           Mars Area Boys                          22:05.9  7:07/M        
   29     24   2067  Spencer D'Hondt       Central Valley HS                       22:11.2  7:09/M        
   30     25   2452  Cody Boring           Hopewell HS                             22:14.1  7:10/M        
   31     26   2384  Charles Peters        Harbor Creek HS                         22:14.6  7:10/M        
   32     27   2679  Will Sheasley         Meadville Area HS                       22:16.1  7:11/M        
   33     28   2353  Abe Masone            General McLane HS                       22:17.2  7:11/M        
   34     29   2356  Trent Javens          General McLane HS                       22:28.2  7:15/M        
   35     30   2565  Aaron Cvitkovich      Mars Area Boys                          22:33.8  7:16/M        
   36     31   2352  Max Patterson         General McLane HS                       22:34.2  7:17/M        
   37     32   2064  Joey Caponera         Central Valley HS                       22:40.7  7:19/M        
   38     33   3443  Jarrett Parker        West Allegheny HS  Boys                 22:41.0  7:19/M        
   39     34   3459  Tim Tan               West Allegheny HS  Boys                 22:41.1  7:19/M        
   40     35   3448  Brandon Macasek       West Allegheny HS  Boys                 22:54.3  7:23/M        
   41     36   2453  Miles Collins         Hopewell HS                             23:04.5  7:26/M        
   42  (< 5)   2848  michael yeropoli      New Castle HS                           23:08.3  7:28/M        
   43  (< 5)   2327  Logan Ziewkiewicz     Freeport Area HS                        23:10.4  7:28/M        
   44  (< 5)   2324  Dean Cyphert          Freeport Area HS                        23:14.5  7:30/M        
   45     37   2678  Ethan Dietz           Meadville Area HS                       23:15.4  7:30/M        
   46     38   2455  John Yost             Hopewell HS                             23:17.9  7:31/M        
   47  (&gt 7)   2559  Matt Kuniak           Mars Area Boys                          23:27.1  7:34/M        
   48     39   3450  Ryan Guilfoil         West Allegheny HS  Boys                 23:29.4  7:35/M        
   49  (< 5)   3257  Nick McKinney         South Fayette HS                        23:30.7  7:35/M        
   50  (< 5)   2318  Austin Full           Freeport Area HS                        23:31.4  7:35/M        
   51  (< 5)   3353  Tyler Pokego          Trinity HS Boys                         23:32.1  7:35/M        
   52  (< 5)   3264  Andrew Knez           South Fayette HS                        23:33.7  7:36/M        
   53  (< 5)   2326  Sawyer Parks          Freeport Area HS                        23:35.3  7:36/M        
   54  (&gt 7)   3449  Joey Artinger         West Allegheny HS  Boys                 23:39.7  7:38/M        
   55     40   2343  Alec Coates           General McLane HS                       23:46.6  7:40/M        
   56     41   2442  Austin Miller         Hopewell HS                             23:51.3  7:42/M        
   57     42   2382  Andrew Dalton         Harbor Creek HS                         23:55.3  7:43/M        
   58     43   2068  Jeremy Tritt          Central Valley HS                       24:23.3  7:52/M        
   59     44   2060  Joe Amoroso           Central Valley HS                       24:23.9  7:52/M        
   60     45   2683  Gavin Varner          Meadville Area HS                       24:45.3  7:59/M        
   61     46   2392  Trent Abbate          Harbor Creek HS                         24:47.9  8:00/M        
   62  (&gt 7)   3456  Greg Schriner         West Allegheny HS  Boys                 24:49.4  8:00/M        
   63  (&gt 7)   2454  Mark Kuzminski        Hopewell HS                             24:49.7  8:00/M        
   64     47   2387  Justin Suess          Harbor Creek HS                         25:46.1  8:19/M        
   65     48   2354  Nathan Miller         General McLane HS                       26:24.3  8:31/M        
   66     49   2682  Jake Bortner          Meadville Area HS                       26:25.4  8:31/M        
   67     50   2074  Dante Rodich          Central Valley HS                       26:45.0  8:38/M        
   68  (&gt 7)   3457  Wade Schriner         West Allegheny HS  Boys                 26:58.9  8:42/M        
   69  (&gt 7)   3455  Logan Sadauskas       West Allegheny HS  Boys                 27:19.1  8:49/M        
   70     51   2393  Sebastian Mathers     Harbor Creek HS                         27:39.9  8:55/M        
   71     52   2360  Zachary Gray          General McLane HS                       27:40.9  8:55/M        
   72     53   2075  Justin Gragan         Central Valley HS                       28:32.5  9:12/M        
   73  (&gt 7)   2071  Nate Martin           Central Valley HS                       36:15.5 11:42/M        



Overall Finish List - Boys

JV Boys

AAA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2259  Adam Cook             Fox Chapel Area                         18:29.9  5:58/M        
    2      2   3221  CHRISTIAN RESCH       Seneca Valley HS                        18:37.2  6:00/M        
    3      3   3218  CONNOR G QUIGGLE      Seneca Valley HS                        18:42.3  6:02/M        
    4      4   2802  Jack Cameron          Mount Lebanon HS                        19:02.3  6:08/M        
    5      5   2801  Lucas Bumgarner       Mount Lebanon HS                        19:05.4  6:09/M        
    6      6   2793  Ryan Clark            Mount Lebanon HS                        19:07.4  6:10/M        
    7      7   2615  Dillon Mohr           McDowell HS                             19:08.7  6:10/M        
    8      8   2807  William Wanovich      Mount Lebanon HS                        19:10.3  6:11/M        
    9      9   2124  Czar Tarr             Chartiers Valley HS                     19:10.8  6:11/M        
   10     10   2258  Ben Brown             Fox Chapel Area                         19:19.2  6:14/M        
   11     11   2249  David Humphrey        Fox Chapel Area                         19:26.8  6:16/M        
   12     12   2783  Liam Dugan            Mount Lebanon HS                        19:26.9  6:16/M        
   13     13   2625  Nichlas Carpinello    McDowell HS                             19:28.0  6:17/M        
   14     14   2610  Dean Swanson          McDowell HS                             19:31.7  6:18/M        
   15     15   2277  Tom Fennell           Fox Chapel Area                         19:33.8  6:18/M        
   16     16   2106  Daniel Smith          Chartiers Valley HS                     19:34.6  6:19/M        
   17     17   2266  Ian Tracey            Fox Chapel Area                         19:35.2  6:19/M        
   18     18   2122  Mark Golebiewski      Chartiers Valley HS                     19:36.2  6:19/M        
   19     19   3205  EDWARD G JENKINS      Seneca Valley HS                        19:43.8  6:22/M        
   20     20   2803  Thomas Cosentino      Mount Lebanon HS                        19:46.0  6:23/M        
   21     21   2251  Glenn Matamoros       Fox Chapel Area                         19:48.2  6:23/M        
   22     22   3095  Mike Dolgos           Pine Richland HS                        19:49.3  6:24/M        
   23     23   2118  Brad Cromer           Chartiers Valley HS                     19:52.2  6:25/M        
   24     24   2725  Joeseph Henry         Moon Area HS                            19:52.3  6:25/M        
   25     25   2791  Albert Winschel       Mount Lebanon HS                        19:53.0  6:25/M        
   26     26   2595  Jacob Meeks           Massillon-Perry HS                      19:56.5  6:26/M        
   27     27   2100  Guy Black             Chartiers Valley HS                     19:57.9  6:26/M        
   28  (&gt 7)   2804  Luca Hignett-Lewis    Mount Lebanon HS                        20:00.8  6:27/M        
   29     28   1945  Chad Pakozdi          Butler HS                               20:03.9  6:28/M        
   30     29   2630  Jack Holmberg         McDowell HS                             20:04.8  6:28/M        
   31     30   2593  Sam Aegerter          Massillon-Perry HS                      20:06.2  6:29/M        
   32     31   2592  Aaron Singo           Massillon-Perry HS                      20:06.5  6:29/M        
   33     32   2028  Damon Gall            Cannon-McMillan                         20:07.4  6:29/M        
   34     33   1864  John Kazalas          Bethel Park HS                          20:10.1  6:30/M        
   35     34   2256  Konrad Urban          Fox Chapel Area                         20:10.7  6:30/M        
   36  (&gt 7)   2272  Ari Schwartz          Fox Chapel Area                         20:10.8  6:30/M        
   37     35   2613  Bryan Schraven        McDowell HS                             20:11.2  6:31/M        
   38     36   2608  Charles Lenox         McDowell HS                             20:15.6  6:32/M        
   39  (&gt 7)   2260  Austin Fisher         Fox Chapel Area                         20:16.2  6:32/M        
   40     37   2108  Brennen Westover      Chartiers Valley HS                     20:17.5  6:33/M        
   41     38   2113  Sean Paraenti         Chartiers Valley HS                     20:22.8  6:34/M        
   42     39   1858  Nathan Makowski       Bethel Park HS                          20:23.0  6:35/M        
   43  (&gt 7)   2103  Mike McIlree          Chartiers Valley HS                     20:24.4  6:35/M        
   44     40   3212  MICHAEL P MALONEY     Seneca Valley HS                        20:28.1  6:36/M        
   45  (&gt 7)   2806  Cameron Potts         Mount Lebanon HS                        20:28.3  6:36/M        
   46     41   3209  ANDREW LINGENFELTER   Seneca Valley HS                        20:28.5  6:36/M        
   47  (&gt 7)   2273  Alexander Miles       Fox Chapel Area                         20:30.0  6:37/M        
   48     42   3201  NATHAN C GIULIANI     Seneca Valley HS                        20:32.7  6:37/M        
   49  (&gt 7)   2797  William Sutherland    Mount Lebanon HS                        20:34.7  6:38/M        
   50     43   3202  DANIEL J HODGSON      Seneca Valley HS                        20:35.4  6:38/M        
   51  (&gt 7)   2267  Jeff Amorose          Fox Chapel Area                         20:36.0  6:39/M        
   52     44   3029  Jon Dewitt            Peters Twp. HS                          20:36.5  6:39/M        
   53  (&gt 7)   2805  Riley Jones           Mount Lebanon HS                        20:37.0  6:39/M        
   54  (&gt 7)   2784  Steele Eckenrode      Mount Lebanon HS                        20:37.4  6:39/M        
   55     45   2590  Josh White            Massillon-Perry HS                      20:37.7  6:39/M        
   56     46   1940  Cecil Crouch          Butler HS                               20:38.0  6:39/M        
   57  (&gt 7)   3215  TYLER P MORTIER       Seneca Valley HS                        20:38.2  6:39/M        
   58  (&gt 7)   2262  Markovitz Dan         Fox Chapel Area                         20:40.0  6:40/M        
   59     47   2629  Milan Steffanelli     McDowell HS                             20:41.6  6:40/M        
   60  (&gt 7)   2632  Nickolas Nichilo      McDowell HS                             20:41.7  6:40/M        
   61     48   2699  Max Glines            Moon Area HS                            20:41.9  6:40/M        
   62     49   2027  Ben Higie             Cannon-McMillan                         20:42.9  6:41/M        
   63     50   2730  Daniel Russo          Moon Area HS                            20:45.0  6:42/M        
   64     51   3097  Bryan Kurp            Pine Richland HS                        20:50.8  6:43/M        
   65  (&gt 7)   2269  Paul Reiber           Fox Chapel Area                         20:51.7  6:44/M        
   66  (&gt 7)   2622  Hunter Wade           McDowell HS                             20:53.8  6:44/M        
   67  (&gt 7)   2114  Mitchell Hart         Chartiers Valley HS                     20:54.8  6:45/M        
   68     52   2599  Seth Brand            Massillon-Perry HS                      21:01.9  6:47/M        
   69     53   2724  Tyler Farr            Moon Area HS                            21:02.9  6:47/M        
   70  (&gt 7)   2620  Marcus Yudt           McDowell HS                             21:03.4  6:47/M        
   71     54   2005  Paul Higgins          Cannon-McMillan                         21:03.4  6:47/M        
   72     55   1998  Jacob Higgins         Cannon-McMillan                         21:03.8  6:47/M        
   73     56   1948  Evan Mcmahon          Butler HS                               21:05.9  6:48/M        
   74     57   1863  Andrew Davis          Bethel Park HS                          21:07.8  6:49/M        
   75  (&gt 7)   2633  Mitchel Daubert       McDowell HS                             21:09.1  6:49/M        
   76     58   1853  Christian Lach        Bethel Park HS                          21:10.2  6:50/M        
   77     59   3038  Michael Neumann       Peters Twp. HS                          21:11.6  6:50/M        
   78  (&gt 7)   3222  EVEN C RITCHIE        Seneca Valley HS                        21:13.3  6:51/M        
   79  (&gt 7)   2785  Austin Noble          Mount Lebanon HS                        21:14.6  6:51/M        
   80     60   2710  Ian Tilton            Moon Area HS                            21:14.7  6:51/M        
   81     61   2700  Geddy Litterini       Moon Area HS                            21:17.0  6:52/M        
   82  (&gt 7)   2265  Michael Sodini        Fox Chapel Area                         21:17.4  6:52/M        
   83     62   2414  Joel Aston            Hempfield Area HS                       21:17.8  6:52/M        
   84     63   1870  Noah Voskamp          Bethel Park HS                          21:25.7  6:55/M        
   85  (&gt 7)   2626  Andrew Harris         McDowell HS                             21:26.2  6:55/M        
   86  (&gt 7)   2099  Jimmy Henry           Chartiers Valley HS                     21:28.0  6:55/M        
   87     64   3056  Jared Weyers          Peters Twp. HS                          21:28.7  6:55/M        
   88  (&gt 7)   2614  Andrew Bessetti       McDowell HS                             21:29.3  6:56/M        
   89     65   2022  Jeremy Buchanan       Cannon-McMillan                         21:32.7  6:57/M        
   90  (&gt 7)   3192  WILLIAM E ADAMS       Seneca Valley HS                        21:35.1  6:58/M        
   91  (&gt 7)   2257  Erik Bothe            Fox Chapel Area                         21:36.3  6:58/M        
   92  (&gt 7)   2121  Nico Cersosimo        Chartiers Valley HS                     21:38.5  6:59/M        
   93  (&gt 7)   2116  Ethan Mangan          Chartiers Valley HS                     21:38.6  6:59/M        
   94  (&gt 7)   3216  ALEC NOEL             Seneca Valley HS                        21:39.1  6:59/M        
   95  (&gt 7)   3197  JACOB C DOMS          Seneca Valley HS                        21:40.4  6:59/M        
   96     66   3047  Joe Grzyb             Peters Twp. HS                          21:41.1  7:00/M        
   97     67   1950  Isaiah Christy        Butler HS                               21:43.8  7:00/M        
   98     68   2705  Saket Rajprohat       Moon Area HS                            21:46.4  7:01/M        
   99     69   2029  Zach Lowe             Cannon-McMillan                         21:48.4  7:02/M        
  100  (&gt 7)   2790  Adam Shrum            Mount Lebanon HS                        21:51.4  7:03/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101  (< 5)   2910  Joseph Palmieri       North Hills HS                          21:51.6  7:03/M        
  102  (&gt 7)   2248  Ryan Humbert          Fox Chapel Area                         21:55.6  7:04/M        
  103  (&gt 7)   2616  Darryl Grace          McDowell HS                             21:55.8  7:04/M        
  104     70   2183  Layton Yarus          DuBois Area HS                          21:56.5  7:05/M        
  105  (&gt 7)   2261  Josh Lai              Fox Chapel Area                         22:00.8  7:06/M        
  106  (&gt 7)   2634  Eric Adams            McDowell HS                             22:01.8  7:06/M        
  107     71   3053  Dakota Volzer         Peters Twp. HS                          22:07.8  7:08/M        
  108  (&gt 7)   2274  Ryan Weinberger       Fox Chapel Area                         22:09.4  7:09/M        
  109     72   2001  David Duffey          Cannon-McMillan                         22:10.1  7:09/M        
  110  (&gt 7)   2720  Brenden Lampo         Moon Area HS                            22:11.4  7:09/M        
  111  (&gt 7)   2729  Connor Perry          Moon Area HS                            22:11.5  7:09/M        
  112     73   3055  Michael Sil           Peters Twp. HS                          22:13.5  7:10/M        
  113  (&gt 7)   2102  Luke Haid             Chartiers Valley HS                     22:14.7  7:10/M        
  114  (&gt 7)   2268  Paul Cullen           Fox Chapel Area                         22:15.3  7:11/M        
  115  (&gt 7)   3207  NICHOLAS R KEARNEY    Seneca Valley HS                        22:17.6  7:11/M        
  116  (&gt 7)   2703  Logan Yucha           Moon Area HS                            22:21.2  7:13/M        
  117  (&gt 7)   2714  Garrett Slain         Moon Area HS                            22:21.7  7:13/M        
  118  (&gt 7)   2010  Connor Murphy         Cannon-McMillan                         22:24.7  7:14/M        
  119     74   3048  Bradley Johnson       Peters Twp. HS                          22:25.4  7:14/M        
  120     75   1866  Blake Melchert        Bethel Park HS                          22:29.5  7:15/M        
  121     76   1867  Ty Miller             Bethel Park HS                          22:29.5  7:15/M        
  122     77   3093  Sean McPeak           Pine Richland HS                        22:29.9  7:15/M        
  123     78   2169  Dan Mehok             DuBois Area HS                          22:31.1  7:16/M        
  124  (&gt 7)   3227  ROBERT P VANDRAK      Seneca Valley HS                        22:33.3  7:16/M        
  125  (&gt 7)   3196  SHANE C CONKLIN       Seneca Valley HS                        22:33.5  7:16/M        
  126     79   1951  Alex Hunter           Butler HS                               22:36.7  7:17/M        
  127  (&gt 7)   1865  Will May              Bethel Park HS                          22:37.2  7:18/M        
  128  (&gt 7)   2030  Evan Simonetti        Cannon-McMillan                         22:37.6  7:18/M        
  129  (&gt 7)   2798  Xavier Szigethy       Mount Lebanon HS                        22:41.6  7:19/M        
  130  (&gt 7)   2722  Michael Ferrone       Moon Area HS                            22:42.1  7:19/M        
  131     80   2182  Gaven Wolfgang        DuBois Area HS                          22:48.4  7:21/M        
  132     81   1952  Dylan Perkins         Butler HS                               22:51.2  7:22/M        
  133  (&gt 7)   1859  Sebastian Leis        Bethel Park HS                          22:51.6  7:22/M        
  134  (&gt 7)   3194  PATRICK K BYERS       Seneca Valley HS                        22:53.3  7:23/M        
  135     82   1943  Timmy Porter          Butler HS                               22:54.6  7:23/M        
  136  (&gt 7)   2717  Dominic Bell          Moon Area HS                            22:54.8  7:23/M        
  137  (&gt 7)   2264  Jack McCarthy         Fox Chapel Area                         22:59.3  7:25/M        
  138     83   2175  Garrett Fleming       DuBois Area HS                          22:59.3  7:25/M        
  139  (< 5)   2916  Jack Wells            North Hills HS                          23:05.3  7:27/M        
  140     84   2417  Ondra Kratky          Hempfield Area HS                       23:09.4  7:28/M        
  141  (&gt 7)   2115  Joshua Kusajtys       Chartiers Valley HS                     23:10.4  7:28/M        
  142  (&gt 7)   2011  Shane Corwin          Cannon-McMillan                         23:10.8  7:28/M        
  143  (&gt 7)   2275  Joe Zappala           Fox Chapel Area                         23:10.9  7:28/M        
  144  (&gt 7)   2009  Collin Whitten        Cannon-McMillan                         23:11.4  7:29/M        
  145     85   2180  John Oberlin          DuBois Area HS                          23:12.6  7:29/M        
  146  (&gt 7)   2631  Sean Marsden          McDowell HS                             23:13.2  7:29/M        
  147  (&gt 7)   2276  Matt Marino           Fox Chapel Area                         23:13.5  7:29/M        
  148  (&gt 7)   3041  Patrick Fitzgerald    Peters Twp. HS                          23:20.8  7:32/M        
  149     86   2404  Jacob Smeltz          Hempfield Area HS                       23:23.9  7:33/M        
  150  (&gt 7)   2098  Grayson Smith         Chartiers Valley HS                     23:26.3  7:34/M        
  151  (&gt 7)   3057  Garrett Langley       Peters Twp. HS                          23:27.8  7:34/M        
  152  (< 5)   2911  Kyle Swartzbaugh      North Hills HS                          23:30.1  7:35/M        
  153  (&gt 7)   2731  Andrew Spellman       Moon Area HS                            23:32.1  7:35/M        
  154  (&gt 7)   2119  Jonathan Gathje       Chartiers Valley HS                     23:36.9  7:37/M        
  155  (< 5)   2915  Joe Madill            North Hills HS                          23:40.2  7:38/M        
  156     87   3098  Bradly Maslanka       Pine Richland HS                        23:46.3  7:40/M        
  157  (&gt 7)   3054  Garrett Doub          Peters Twp. HS                          23:54.0  7:43/M        
  158     88   3099  David Swisher         Pine Richland HS                        23:54.2  7:43/M        
  159  (&gt 7)   3045  Shane Clark           Peters Twp. HS                          23:58.1  7:44/M        
  160  (&gt 7)   1955  Jacob Wolfrum         Butler HS                               24:04.6  7:46/M        
  161  (&gt 7)   3198  WILLIAM FERGUSON      Seneca Valley HS                        24:24.6  7:52/M        
  162  (&gt 7)   2708  Tyler Pollock         Moon Area HS                            24:39.4  7:57/M        
  163  (&gt 7)   2125  Max Zajicek           Chartiers Valley HS                     24:42.3  7:58/M        
  164  (&gt 7)   1953  Timothy Cichra        Butler HS                               24:42.4  7:58/M        
  165     89   3086  Ryan Parry            Pine Richland HS                        24:57.3  8:03/M        
  166     90   2416  San Kim               Hempfield Area HS                       24:59.1  8:04/M        
  167  (&gt 7)   2636  Devin Ulbrich         McDowell HS                             25:05.1  8:05/M        
  168  (&gt 7)   3050  Gerry Pasquale        Peters Twp. HS                          25:11.6  8:07/M        
  169  (&gt 7)   2026  Patrick Connor        Cannon-McMillan                         25:20.2  8:10/M        
  170  (&gt 7)   2117  Andrew Wasielewski    Chartiers Valley HS                     25:42.9  8:17/M        
  171  (&gt 7)   2640  donald sitter         McDowell HS                             25:51.7  8:20/M        
  172  (&gt 7)   1861  Evan Deckard          Bethel Park HS                          26:07.3  8:25/M        
  173     91   2410  Ben Carr              Hempfield Area HS                       26:19.1  8:29/M        
  174  (&gt 7)   1868  Connor Robinette      Bethel Park HS                          26:23.7  8:31/M        
  175  (&gt 7)   2726  Trevor Lawson         Moon Area HS                            26:48.3  8:39/M        
  176  (&gt 7)   2101  Anthony Wagner        Chartiers Valley HS                     27:05.0  8:44/M        
  177  (&gt 7)   1954  John Brydon           Butler HS                               27:18.0  8:48/M        
  178  (&gt 7)   3051  Isaac Kim             Peters Twp. HS                          27:21.6  8:49/M        
  179  (&gt 7)   3042  Lane Mitchell         Peters Twp. HS                          27:47.8  8:58/M        
  180     92   2402  Josh Bennett          Hempfield Area HS                       28:19.5  9:08/M        
  181  (&gt 7)   2719  Ryan Finnegan         Moon Area HS                            28:26.9  9:10/M        
  182  (&gt 7)   2713  Ben May               Moon Area HS                            28:27.1  9:11/M        

Team Summary Report - Boys

Elementary Boys

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Kilian Parish School               114               7   8  29  33  37  43  47         
        Top  5 Times: 52:27.7

    2 St Teresa of Avila                    114               3  12  18  36  45  61  62         
        Top  5 Times: 52:20.8

    3 St. Mary Glenshaw                     173               1  11  27  41  93 103 110         
        Top  5 Times: 53:28.5

    4 St Gabriel                            183              10  17  20  44  92 108 111         
        Top  5 Times: 54:05.8

    5 Get Fit Families                      191              21  22  26  59  63                 
        Top  5 Times: 54:24.0

    6 Butler Catholic                       210               9  16  24  76  85 101 109         
        Top  5 Times: 54:26.9

    7 Holy Trinity                          215               2  14  39  73  87 105 112         
        Top  5 Times: 54:31.5

    8 St Thomas More-Pittsburgh             229              30  48  49  50  52  56  70         
        Top  5 Times: 55:29.7

    9 Hampton                               250               5  40  58  65  82 104 106         
        Top  5 Times: 55:45.2

   10 St Bonaventure School                 258              15  23  57  80  83  91  99         
        Top  5 Times: 55:43.1

   11 St Alphonsus School                   272               6  34  35  79 118 119 124         
        Top  5 Times: 56:59.0

   12 St Gregory Catholic School            284              31  46  64  71  72  81 115         
        Top  5 Times: 56:35.8

   13 St Louse de Marillac School           292              28  55  66  68  75                 
        Top  5 Times: 56:45.0

   14 Sts Peter and Paul Catholic School    352              13  19  95 102 123 126 129         
        Top  5 Times: 59:12.5

   15 St Alexis Elementary & Middle Schoo   386              25  67  84  88 122                 
        Top  5 Times: 59:36.8

   16 Providence Heights Alpha School       387              51  74  77  78 107 113 114         
        Top  5 Times: 58:41.1

   17 St James Catholic                     394              38  53  86  97 120 134 135         
        Top  5 Times: 59:54.7

   18 Aquinas Academy of Pittsburgh         410              32  69  94  98 117 132             
        Top  5 Times: 1:00:06.3

   19 Assumption School                     428              54  60  89 100 125 127 128         
        Top  5 Times: 1:01:38.3

   20 St Elizabeth Elementary               471               4  90 116 130 131 133             
        Top  5 Times: 1:05:20.4

   21 Oil City                              532              42  96 121 136 137 138 139         
        Top  5 Times: 1:09:33.2

 Inc. Ambridge Area                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Eden Christian Academy               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Freeport Area                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Castle Christian Academy         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Quaker Valley Middle School          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Malachy School                    4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Ursula                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Tidioute Community Charter MS        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Avonworth MS                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Penn Hills Eagles USATF              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

Middle School Boys

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 North Allegheny Middle School          78               7  10  11  20  30  39  41         
        Top  5 Times: 56:18.1

    2 Fox Chapel Middle School              107               2   3  13  35  54  71  79         
        Top  5 Times: 56:27.8

    3 Norwin                                151              24  27  28  32  40  43  68         
        Top  5 Times: 57:59.9

    4 Harbor Creek                          197               1   8  59  64  65  76 171         
        Top  5 Times: 57:42.3

    5 St Gabriel                            214              23  31  45  55  60  80  95         
        Top  5 Times: 59:03.0

    6 Mars Area                             216               6  12  21  66 111 140 153         
        Top  5 Times: 58:25.5

    7 Seneca Valley MS                      244               4  46  58  67  69  90 141         
        Top  5 Times: 59:06.2

    8 Hampton                               260               9  18  72  77  84  86  96         
        Top  5 Times: 59:27.3

    9 Meadville Area                        273              14  22  34  83 120 159 181         
        Top  5 Times: 59:35.4

   10 Grove City Area                       296              25  50  61  73  87  91 104         
        Top  5 Times: 1:00:19.8

   11 Knoch                                 355              16  17  88 100 134 149 212         
        Top  5 Times: 1:00:41.3

   12 Indiana Area Junior High School       369              42  47  74  92 114 136 161         
        Top  5 Times: 1:01:18.2

   13 Riverside                             370              29  57  81  82 121 127 178         
        Top  5 Times: 1:01:16.7

   14 St Kilian Parish School               457              15  19  37 147 239 243             
        Top  5 Times: 1:02:39.3

   15 New Castle                            468              48  49 101 116 154 185 196         
        Top  5 Times: 1:02:34.0

   16 Butler                                525              63  70 108 115 169 172 190         
        Top  5 Times: 1:03:13.1

   17 Pine-Richland                         525              51  94 123 128 129 135 142         
        Top  5 Times: 1:03:27.6

   18 St. Mary Glenshaw                     540              62 102 113 126 137 162 193         
        Top  5 Times: 1:03:31.3

   19 St Alphonsus School                   542              33  78 133 138 160 227             
        Top  5 Times: 1:03:30.0

   20 St Teresa of Avila                    571               5 119 132 139 176 182 232         
        Top  5 Times: 1:03:19.8

   21 Oil City                              597              36  56 110 192 203 208 220         
        Top  5 Times: 1:04:10.7

   22 Connellsville Jr High School          625              26 117 124 148 210                 
        Top  5 Times: 1:04:33.8

   23 Cambridge Springs                     683             122 130 131 144 156 187 253         
        Top  5 Times: 1:05:25.1

   24 Butler Catholic                       686              98 107 151 163 167 179 265         
        Top  5 Times: 1:05:21.2

   25 St Thomas More-Pittsburgh             702              53 109 166 173 201 236 256         
        Top  5 Times: 1:05:31.7

   26 St Bonaventure School                 714              99 103 125 165 222                 
        Top  5 Times: 1:05:58.0

   27 Ringgold Middle School                735              85  93 145 188 224 229 231         
        Top  5 Times: 1:06:28.3

   28 Laurel Highlands Middle School        742              44  75 174 223 226 238 257         
        Top  5 Times: 1:06:46.0

   29 Hempfield Area MS                     755              38 143 175 184 215 216 233         
        Top  5 Times: 1:06:13.6

   30 Brookville                            777              89 150 164 177 197 214 235         
        Top  5 Times: 1:06:31.7

   31 Quaker Valley Middle School           783              52 146 170 202 213                 
        Top  5 Times: 1:06:43.4

   32 St Elizabeth Elementary               797             105 152 158 183 199 211 244         
        Top  5 Times: 1:06:44.5

   33 Providence Heights Alpha School       917              97 168 205 207 240                 
        Top  5 Times: 1:09:20.8

   34 South Side                            945             118 155 198 225 249 252 258         
        Top  5 Times: 1:10:07.4

   35 Ambridge Area                         960             106 180 195 237 242 247 251         
        Top  5 Times: 1:10:24.6

   36 St Malachy School                     967             112 191 194 206 264                 
        Top  5 Times: 1:11:44.0

   37 Riverview                            1054             157 189 209 245 254 259 260         
        Top  5 Times: 1:12:30.9

   38 Beaver Area                          1056             186 200 219 221 230 241 255         
        Top  5 Times: 1:11:00.5

   39 Holy Trinity                         1101             204 217 218 228 234 248 250         
        Top  5 Times: 1:12:05.7

   40 Freeport Area                        1298             246 261 262 263 266                 
        Top  5 Times: 1:26:28.5

 Inc. Aquinas Academy of Pittsburgh        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Assumption School                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Blackhawk                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Burgettstown                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Central Valley                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Clarion Limestone                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Eden Christian Academy               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Hopewell                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Laurel                               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Castle Christian Academy         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Northgate                            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. South Fayette Middle School          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Alexis Elementary & Middle Schoo  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Gregory Catholic School           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Ursula                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Sts Peter and Paul Catholic School   3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Tidioute Community Charter MS        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Avonworth MS                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Penn Hills Eagles USATF              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

Middle School Boys

AAA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Kiski Area HS                          15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:01:26.0

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

AA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Knoch HS                               16               1   2   3   4   6   7   8         
        Top  5 Times: 1:29:16.0

    2 Oil City HS                            47               5   9  10  11  12  13  14         
        Top  5 Times: 1:45:19.7

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

AAA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Mount Lebanon HS                       61               2  12  13  16  18  22  27         
        Top  5 Times: 1:26:08.7

    2 North Hills HS                         90               1  14  17  19  39  55  85         
        Top  5 Times: 1:26:56.7

    3 Chartiers Valley HS                   173              21  32  37  40  43  68  87         
        Top  5 Times: 1:30:00.8

    4 Fox Chapel Area                       185               8  35  42  44  56  91 118         
        Top  5 Times: 1:30:12.3

    5 Massillon-Perry HS                    196              20  25  31  53  67  81  98         
        Top  5 Times: 1:30:08.8

    6 Cannon-McMillan                       199               3  24  50  52  70  79  80         
        Top  5 Times: 1:29:56.6

    7 Seneca Valley HS                      207               7  10  57  64  69  71  73         
        Top  5 Times: 1:30:00.0

    8 Bethel Park HS                        217              15  26  41  49  86 103 105         
        Top  5 Times: 1:30:49.0

    9 McDowell HS                           235              29  33  54  59  60  63  65         
        Top  5 Times: 1:31:16.4

   10 Butler HS                             249               6  28  47  75  93                 
        Top  5 Times: 1:31:20.2

   11 Winchester Thurston                   264               4   9  23 108 120                 
        Top  5 Times: 1:35:55.8

   12 Peters Twp. HS                        269               5  48  58  74  84  92 104         
        Top  5 Times: 1:31:37.3

   13 Pine Richland HS                      279              11  34  61  76  97 100 101         
        Top  5 Times: 1:32:19.0

   14 Hempfield Area HS                     347              36  45  83  89  94 102 109         
        Top  5 Times: 1:33:58.1

   15 Moon Area HS                          354              51  66  77  78  82  90  95         
        Top  5 Times: 1:33:43.2

   16 Penn Hills HS                         375              30  38  88 106 113 116 117         
        Top  5 Times: 1:35:56.9

   17 Connellsville HS                      459              46  72 107 115 119                 
        Top  5 Times: 1:41:38.5

   18 DuBois Area HS                        478              62  96  99 110 111 112 114         
        Top  5 Times: 1:39:00.8

 Inc. Woodland Hills HS                    3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

JV Boys

A


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Avonworth HS                           18               1   2   4   5   6   8  13         
        Top  5 Times: 1:42:05.3

    2 Cardinal Wuerl North Catholic High     51               3   7  10  12  19  20  21         
        Top  5 Times: 1:52:26.8

    3 Northgate HS                           65               9  11  14  15  16  17  18         
        Top  5 Times: 1:55:08.4

 Inc. Our Lady Of Sacred Heart HS          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Riverview HS                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Sewickley Academy HS                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. South Side HS                        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Vincentian Academy HS                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

JV Boys

AA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Knoch HS                               18               1   2   3   5   7   9  10         
        Top  5 Times: 1:38:58.7

    2 Mars Area Boys                         69               4  11  15  17  22  23  30         
        Top  5 Times: 1:45:32.8

    3 Hopewell HS                            99               6  12  20  25  36  38  41         
        Top  5 Times: 1:48:42.5

    4 West Allegheny HS  Boys               121              14  19  21  33  34  35  39         
        Top  5 Times: 1:50:22.6

    5 Meadville Area HS                     130               8  13  27  37  45  49             
        Top  5 Times: 1:51:47.3

    6 General McLane HS                     146              18  28  29  31  40  48  52         
        Top  5 Times: 1:53:03.7

    7 Central Valley HS                     159              16  24  32  43  44  50  53         
        Top  5 Times: 1:55:09.3

    8 Harbor Creek HS                       212              26  42  46  47  51                 
        Top  5 Times: 2:04:24.0

 Inc. Freeport Area HS                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Castle HS                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. South Fayette HS                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Trinity HS Boys                      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

JV Boys

AAA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Mount Lebanon HS                       35               4   5   6   8  12  20  25         
        Top  5 Times: 1:35:52.4

    2 Fox Chapel Area                        54               1  10  11  15  17  21  34         
        Top  5 Times: 1:36:25.0

    3 Chartiers Valley HS                    93               9  16  18  23  27  37  38         
        Top  5 Times: 1:38:11.9

    4 McDowell HS                            98               7  13  14  29  35  36  47         
        Top  5 Times: 1:38:24.6

    5 Seneca Valley HS                      105               2   3  19  40  41  42  43         
        Top  5 Times: 1:38:00.1

    6 Massillon-Perry HS                    184              26  30  31  45  52                 
        Top  5 Times: 1:41:48.9

    7 Moon Area HS                          235              24  48  50  53  60  61  68         
        Top  5 Times: 1:43:37.0

    8 Bethel Park HS                        250              33  39  57  58  63  75  76         
        Top  5 Times: 1:44:17.0

    9 Cannon-McMillan                       255              32  49  54  55  65  69  72         
        Top  5 Times: 1:44:30.3

   10 Butler HS                             276              28  46  56  67  79  81  82         
        Top  5 Times: 1:46:08.4

   11 Peters Twp. HS                        304              44  59  64  66  71  73  74         
        Top  5 Times: 1:47:05.9

   12 Pine Richland HS                      325              22  51  77  87  88  89             
        Top  5 Times: 1:50:50.7

   13 DuBois Area HS                        396              70  78  80  83  85                 
        Top  5 Times: 1:53:28.1

   14 Hempfield Area HS                     413              62  84  86  90  91  92             
        Top  5 Times: 1:59:09.5

 Inc. North Hills HS                       4 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Elementary Boys

Cross Country

St Kilian Parish School    Finish Position -     1

  Team Score (places): 114  Team Score (times):      52:27.7   Average Time: 10:29.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1504  Connor Maddalon                 7            7        10:00.4      10:00.4      0:00.0
    2   1505  Kyle Majeski                    8           15        10:01.6      20:02.0      0:01.2
    3   1503  Luke Friday                    29           44        10:40.4      30:42.5      0:40.0
    4   1500  Luke Mager                     33           77        10:49.6      41:32.1      0:49.2
    5   1502  Ben Esser                      37          114        10:55.5      52:27.7      0:55.1
    6   1492  Owen Schessler                 43          157        11:04.9    1:03:32.6      1:04.4
    7   1487  Tommy Schafale                 47          204        11:09.0    1:14:41.6      1:08.6
    8   1488  Rosario Alessandro          More Than  7           11:13.7    1:25:55.3      1:13.3
    9   1494  Anthony Spalvieri           More Than  7           11:14.9    1:37:10.2      1:14.4
   10   1506  Thomas O'Toole              More Than  7           11:42.2    1:48:52.5      1:41.8
   11   1499  Trevor Paschall             More Than  7           12:27.5    2:01:20.1      2:27.1
   12   1485  Luke Hudson                 More Than  7           12:31.9    2:13:52.0      2:31.5
   13   1486  Jack Lewis                  More Than  7           13:03.7    2:26:55.7      3:03.2
   14   1484  Aidan Hicks                 More Than  7           13:08.3    2:40:04.0      3:07.8
   15   1483  Christopher Bowser          More Than  7           13:28.3    2:53:32.4      3:27.9
   16   1490  Andrew Cashdollar           More Than  7           14:42.4    3:08:14.8      4:42.0
   17   1482  Samuel Adiwanata            More Than  7           15:25.6    3:23:40.5      5:25.2
   18   1498  Jacob Camiel                More Than  7           15:42.2    3:39:22.7      5:41.7
   19   1489  Aidan Burchianti            More Than  7           15:57.7    3:55:20.4      5:57.2
   20   1496  Jacob Cmiel                 More Than  7           17:41.6    4:13:02.1      7:41.2
   21   1497  Matthew Goad                More Than  7           18:45.5    4:31:47.6      8:45.1

St Teresa of Avila    Finish Position -     2

  Team Score (places): 114  Team Score (times):      52:20.8   Average Time: 10:28.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1566  Patrick Malone                  3            3         9:50.6       9:50.6      0:00.0
    2   1564  Michael Mosbacher              12           15        10:08.4      19:59.0      0:17.7
    3   1560  Andrew Goll                    18           33        10:22.3      30:21.3      0:31.7
    4   1561  Brady Smith                    36           69        10:53.4      41:14.8      1:02.8
    5   1565  Mikey Frank                    45          114        11:06.0      52:20.8      1:15.3
    6   1576  Ryan Frank                     61          175        11:25.1    1:03:45.9      1:34.4
    7   1575  Christopher Hoffman            62          237        11:25.6    1:15:11.6      1:35.0
    8   1578  Conner Walker               More Than  7           11:27.9    1:26:39.5      1:37.3
    9   1572  Jack Birch                  More Than  7           11:32.9    1:38:12.4      1:42.2
   10   1573  Dylan Barnes                More Than  7           12:11.7    1:50:24.1      2:21.0
   11   1570  Stephen Laun                More Than  7           12:24.4    2:02:48.5      2:33.7
   12   1574  Brady Wolff                 More Than  7           12:29.4    2:15:18.0      2:38.8
   13   1569  Simon Werner                More Than  7           13:09.4    2:28:27.4      3:18.8
   14   1567  Dane Wheeler                More Than  7           13:52.7    2:42:20.2      4:02.1
   15   1562  Jacob Rebel                 More Than  7           14:08.4    2:56:28.6      4:17.8

St. Mary Glenshaw    Finish Position -     3

  Team Score (places): 173  Team Score (times):      53:28.5   Average Time: 10:41.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3736  Jp Byrnes                       1            1         9:32.7       9:32.7      0:00.0
    2   3755  Colten Kelly                   11           12        10:06.8      19:39.5      0:34.0
    3   3780  Mikey Restori                  27           39        10:38.6      30:18.2      1:05.8
    4   3746  Aidan Herman                   41           80        11:03.5      41:21.7      1:30.7
    5   3769  Jack Noullet                   93          173        12:06.8      53:28.5      2:34.0
    6   3770  Max Noullet                   103          276        12:24.2    1:05:52.8      2:51.4
    7   3764  Andrew Miller                 110          386        12:40.1    1:18:32.9      3:07.3
    8   3781  Joey Roblaski               More Than  7           13:36.2    1:32:09.1      4:03.4
    9   3758  Sam Little                  More Than  7           15:28.9    1:47:38.0      5:56.1

St Gabriel    Finish Position -     4

  Team Score (places): 183  Team Score (times):      54:05.8   Average Time: 10:49.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1267  Owen Hutchison                 10           10        10:05.7      10:05.7      0:00.0
    2   1261  Andrew Barrett                 17           27        10:20.0      20:25.7      0:14.3
    3   1262  Reno Butelli                   20           47        10:27.4      30:53.1      0:21.6
    4   1273  Kevin Weber                    44           91        11:05.8      41:59.0      1:00.1
    5   1270  Michael Ninness                92          183        12:06.7      54:05.8      2:01.0
    6   1260  Zack Barker                   108          291        12:29.6    1:06:35.4      2:23.8
    7   1271  Nathan Schenk                 111          402        12:46.7    1:19:22.2      2:41.0
    8   1266  Kyle Gurganus               More Than  7           13:22.4    1:32:44.6      3:16.7
    9   1268  Joseph Kniola               More Than  7           13:57.0    1:46:41.6      3:51.3
   10   1264  Adam Degenhardt             More Than  7           14:17.0    2:00:58.6      4:11.3
   11   1269  Gianni Lamolinare           More Than  7           14:54.7    2:15:53.4      4:48.9
   12   1272  Max Tiriobo                 More Than  7           14:59.9    2:30:53.3      4:54.2
   13   1265  Daniel Goldbach             More Than  7           17:11.7    2:48:05.1      7:06.0

Get Fit Families    Finish Position -     5

  Team Score (places): 191  Team Score (times):      54:24.0   Average Time: 10:52.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3713  Cj Gagnon                      21           21        10:27.4      10:27.4      0:00.0
    2   3716  Justin Redilla                 22           43        10:28.4      20:55.8      0:00.9
    3   3715  Jacob Bruno                    26           69        10:37.0      31:32.9      0:09.5
    4   3720  Zach Lozowki                   59          128        11:24.6      42:57.6      0:57.2
    5   3714  Will Bruno                     63          191        11:26.4      54:24.0      0:58.9

Butler Catholic    Finish Position -     6

  Team Score (places): 210  Team Score (times):      54:26.9   Average Time: 10:53.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    174  Cj Singleton                    9            9        10:05.2      10:05.2      0:00.0
    2    176  John Keelan                    16           25        10:17.3      20:22.5      0:12.1
    3    179  Sean LeMay                     24           49        10:30.2      30:52.8      0:25.0
    4    169  Noah Collins                   76          125        11:40.2      42:33.0      1:35.0
    5    173  Nicholas Rine                  85          210        11:53.9      54:26.9      1:48.7
    6    181  Nicholas Maher                101          311        12:17.6    1:06:44.6      2:12.4
    7    178  Andrew VanFossen              109          420        12:39.0    1:19:23.7      2:33.8
    8    175  Flint Watson                More Than  7           13:39.8    1:33:03.5      3:34.6
    9    177  Michael Konopski            More Than  7           13:54.9    1:46:58.5      3:49.7
   10    180  Mason Grenci                More Than  7           14:45.1    2:01:43.6      4:39.9
   11    170  Colin Dorcy                 More Than  7           16:08.4    2:17:52.1      6:03.2
   12    172  Stanley Znosko              More Than  7           16:16.2    2:34:08.3      6:11.0
   13    171  Isaac Lindey                More Than  7           17:37.3    2:51:45.7      7:32.1

Holy Trinity    Finish Position -     7

  Team Score (places): 215  Team Score (times):      54:31.5   Average Time: 10:54.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    510  Ryan Gehring                    2            2         9:44.9       9:44.9      0:00.0
    2    511  Joseph Palamides               14           16        10:10.2      19:55.1      0:25.3
    3    509  Seth Moore                     39           55        11:01.6      30:56.8      1:16.7
    4    498  Alan Betten                    73          128        11:36.3      42:33.1      1:51.3
    5    507  Joesph Rees                    87          215        11:58.3      54:31.5      2:13.4
    6    505  Mason Moore                   105          320        12:26.3    1:06:57.8      2:41.3
    7    502  Lorin Planinsic               112          432        13:00.6    1:19:58.4      3:15.6
    8    499  Jimmy Gaffney               More Than  7           13:17.6    1:33:16.0      3:32.7
    9    501  Connor Callahan             More Than  7           16:11.4    1:49:27.5      6:26.5
   10    506  Ethan Minzer                More Than  7           19:45.7    2:09:13.2     10:00.8

St Thomas More-Pittsburgh    Finish Position -     8

  Team Score (places): 229  Team Score (times):      55:29.7   Average Time: 11:05.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3614  Alex Greene                    30           30        10:45.5      10:45.5      0:00.0
    2   3624  Lucas Pajak                    48           78        11:10.7      21:56.3      0:25.2
    3   3613  Tommy Bametzrieder             49          127        11:10.7      33:07.1      0:25.2
    4   3617  Matthew Scabilloni             50          177        11:11.1      44:18.2      0:25.5
    5   3625  John Clay                      52          229        11:11.5      55:29.7      0:26.0
    6   3621  Michael Tristano               56          285        11:20.1    1:06:49.9      0:34.5
    7   3618  Brenden Vuono                  70          355        11:35.6    1:18:25.5      0:50.1
    8   3616  Dylan Obiecunas             More Than  7           12:05.5    1:30:31.1      1:20.0
    9   3619  Anthony Moreno              More Than  7           12:17.1    1:42:48.2      1:31.6
   10   3620  Gabriel Tristano            More Than  7           12:22.1    1:55:10.4      1:36.6
   11   3622  Kevin Oxenreiter            More Than  7           13:50.0    2:09:00.5      3:04.5
   12   3615  Kylar Krebs                 More Than  7           15:45.0    2:24:45.5      4:59.4
   13   3623  Timmy Owen                  More Than  7           18:17.8    2:43:03.4      7:32.3

Hampton    Finish Position -     9

  Team Score (places): 250  Team Score (times):      55:45.2   Average Time: 11:09.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    416  Colin Murray                    5            5         9:57.6       9:57.6      0:00.0
    2    406  Alex Levine                    40           45        11:02.9      21:00.6      1:05.3
    3    408  Johnny Rizzo                   58          103        11:23.5      32:24.1      1:25.9
    4    402  Owen DeGregorio                65          168        11:31.7      43:55.9      1:34.1
    5    404  Aidan Heath                    82          250        11:49.3      55:45.2      1:51.7
    6    413  Ben Lish                      104          354        12:25.5    1:08:10.8      2:27.9
    7    412  Hayden Kuhn                   106          460        12:27.6    1:20:38.4      2:29.9
    8    410  Carson Williams             More Than  7           12:32.3    1:33:10.7      2:34.7
    9    403  Bryan Frank                 More Than  7           12:38.6    1:45:49.3      2:40.9
   10    411  Gus Wolf                    More Than  7           12:50.1    1:58:39.4      2:52.4
   11    415  Will Brandeis               More Than  7           13:03.2    2:11:42.7      3:05.6
   12    407  Shane Ritz                  More Than  7           13:24.0    2:25:06.8      3:26.4
   13    409  Aidan Sawyer                More Than  7           13:40.1    2:38:46.9      3:42.5
   14    401  Liam Casey                  More Than  7           14:47.7    2:53:34.7      4:50.1
   15    405  Matthew Kubay               More Than  7           15:19.5    3:08:54.2      5:21.9
   16    414  Adam Rothenberg             More Than  7           15:55.8    3:24:50.1      5:58.2

St Bonaventure School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 258  Team Score (times):      55:43.1   Average Time: 11:08.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1639  Tyler Paszkowski               15           15        10:14.4      10:14.4      0:00.0
    2   1641  Max Rottmann                   23           38        10:28.8      20:43.2      0:14.3
    3   1640  Max Regan                      57           95        11:21.8      32:05.1      1:07.3
    4   1637  Conlan Moore                   80          175        11:46.4      43:51.5      1:31.9
    5   1644  Andrew Sullivan                83          258        11:51.6      55:43.1      1:37.1
    6   1645  Cross Vento                    91          349        12:03.1    1:07:46.2      1:48.6
    7   1636  Harrison Miller                99          448        12:15.9    1:20:02.1      2:01.5
    8   1630  Tyler Beighley              More Than  7           12:16.1    1:32:18.3      2:01.7
    9   1632  Matthew Graper              More Than  7           12:21.2    1:44:39.6      2:06.8
   10   1633  Joseph Heller               More Than  7           12:45.3    1:57:24.9      2:30.8
   11   1643  Wesley Smykal               More Than  7           12:53.5    2:10:18.4      2:39.0
   12   1642  Daniel Schaub               More Than  7           13:30.7    2:23:49.1      3:16.2
   13   1631  Brayden Beighley            More Than  7           13:47.4    2:37:36.5      3:32.9
   14   1638  Riley Morgan                More Than  7           14:47.4    2:52:24.0      4:33.0
   15   1635  Nolan Le                    More Than  7           16:34.5    3:08:58.6      6:20.1

St Alphonsus School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 272  Team Score (times):      56:59.0   Average Time: 11:23.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1395  Matthew Mihm                    6            6         9:59.5       9:59.5      0:00.0
    2   1401  Brendan Donnelly               34           40        10:51.2      20:50.7      0:51.6
    3   1403  John Pieczynski                35           75        10:52.3      31:43.0      0:52.8
    4   1394  John Griffith                  79          154        11:45.9      43:29.0      1:46.3
    5   1392  Brian Becker                  118          272        13:30.0      56:59.0      3:30.5
    6   1398  Dillon Maddigan               119          391        13:30.3    1:10:29.4      3:30.8
    7   1393  Joseph Ebbert                 124          515        14:20.2    1:24:49.6      4:20.6
    8   1390  Alex McPeak                 More Than  7           15:19.0    1:40:08.6      5:19.4
    9   1404  Matthew Radermacher         More Than  7           15:29.0    1:55:37.7      5:29.5
   10   1396  Luke Pieczynski             More Than  7           16:57.2    2:12:34.9      6:57.6

St Gregory Catholic School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 284  Team Score (times):      56:35.8   Average Time: 11:19.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1450  Tom Zentner                    31           31        10:47.5      10:47.5      0:00.0
    2   1439  Zachary Baker                  46           77        11:06.7      21:54.3      0:19.1
    3   1443  Joseph Harmanos                64          141        11:29.3      33:23.6      0:41.7
    4   1449  Canaan Sauers                  71          212        11:36.1      44:59.7      0:48.5
    5   1440  Andy Besong                    72          284        11:36.1      56:35.8      0:48.5
    6   1444  Liam Harmer                    81          365        11:47.1    1:08:23.0      0:59.6
    7   1446  Dylan Paulson                 115          480        13:14.2    1:21:37.2      2:26.6
    8   1448  Trey Purnsley               More Than  7           14:34.2    1:36:11.5      3:46.7
    9   1447  Nick Paulson                More Than  7           14:58.8    1:51:10.4      4:11.3
   10   1442  Sam Buchanan                More Than  7           15:35.6    2:06:46.0      4:48.0
   11   1445  Marcos Lopez                More Than  7           15:40.9    2:22:27.0      4:53.4
   12   1441  Henry Buchanan              More Than  7           18:01.6    2:40:28.6      7:14.0

St Louse de Marillac School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 292  Team Score (times):      56:45.0   Average Time: 11:21.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1547  Drew West                      28           28        10:39.3      10:39.3      0:00.0
    2   1550  Nate Kuntz                     55           83        11:18.6      21:58.0      0:39.2
    3   1549  Logan Kuntz                    66          149        11:32.2      33:30.3      0:52.8
    4   1548  Mason Woolensack               68          217        11:34.6      45:04.9      0:55.2
    5   1545  Brendan Mattes                 75          292        11:40.0      56:45.0      1:00.6

Sts Peter and Paul Catholic School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 352  Team Score (times):      59:12.5   Average Time: 11:50.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1696  Shane Jarvie                   13           13        10:09.6      10:09.6      0:00.0
    2   1695  Jude Bell                      19           32        10:24.0      20:33.6      0:14.3
    3   1694  Austin Hansen                  95          127        12:07.7      32:41.4      1:58.1
    4   1690  Brody Quillin                 102          229        12:19.9      45:01.3      2:10.2
    5   1698  Michael Urban                 123          352        14:11.1      59:12.5      4:01.5
    6   1692  Franklin Grayson              126          478        14:42.3    1:13:54.8      4:32.6
    7   1691  Andrew Gower                  129          607        14:56.5    1:28:51.3      4:46.8

St Alexis Elementary & Middle Schoo    Finish Position -    15

  Team Score (places): 386  Team Score (times):      59:36.8   Average Time: 11:55.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1363  Layne Haught                   25           25        10:31.2      10:31.2      0:00.0
    2   1362  Joseph Vojtas                  67           92        11:34.0      22:05.2      1:02.8
    3   1373  Brendon Farmer                 84          176        11:52.5      33:57.8      1:21.3
    4   1372  Brady Nihoff                   88          264        11:59.4      45:57.2      1:28.2
    5   1361  Mario Martin                  122          386        13:39.5      59:36.8      3:08.3

Providence Heights Alpha School    Finish Position -    16

  Team Score (places): 387  Team Score (times):      58:41.1   Average Time: 11:44.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1107  Jackson McGrath                51           51        11:11.1      11:11.1      0:00.0
    2   1111  Jackson Kress                  74          125        11:37.2      22:48.3      0:26.0
    3   1110  Liam Connellan                 77          202        11:41.0      34:29.4      0:29.8
    4   1104  Brody Golla                    78          280        11:43.2      46:12.6      0:32.0
    5   1105  Ben Capozzi                   107          387        12:28.4      58:41.1      1:17.2
    6   1114  Mathew McEnroe                113          500        13:00.8    1:11:41.9      1:49.6
    7   1103  Antonio Amelio                114          614        13:05.4    1:24:47.3      1:54.2
    8   1100  Christopher McEnroe         More Than  7           13:29.9    1:38:17.3      2:18.7
    9   1106  Evan Moncheck               More Than  7           13:33.3    1:51:50.6      2:22.1
   10   1102  Michael Place               More Than  7           13:53.1    2:05:43.7      2:41.9
   11   1113  Jacob Phrampus              More Than  7           13:53.6    2:19:37.4      2:42.5
   12   1101  Joseph McEnroe              More Than  7           13:54.1    2:33:31.5      2:42.9
   13   1118  Austin English              More Than  7           14:15.3    2:47:46.9      3:04.1
   14   1117  Vincent Moncheck            More Than  7           14:23.7    3:02:10.6      3:12.5
   15   1115  Cj Rieder                   More Than  7           14:25.3    3:16:35.9      3:14.2
   16   1119  Ryan Snyder                 More Than  7           15:05.3    3:31:41.2      3:54.1
   17   1109  Andrew Pritchard            More Than  7           16:31.3    3:48:12.6      5:20.1

St James Catholic    Finish Position -    17

  Team Score (places): 394  Team Score (times):      59:54.7   Average Time: 11:58.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1464  Maxwell Hamilton               38           38        10:56.3      10:56.3      0:00.0
    2   1466  Joel Fabian                    53           91        11:16.7      22:13.0      0:20.3
    3   1467  Maxwell Depner                 86          177        11:54.3      34:07.4      0:58.0
    4   1468  Charles Depner                 97          274        12:13.2      46:20.7      1:16.9
    5   1469  Louis Martsolf                120          394        13:33.9      59:54.7      2:37.5
    6   1465  Richard Martsolf              134          528        15:40.2    1:15:34.9      4:43.8
    7   1470  Nicholas Kranyak              135          663        16:03.0    1:31:38.0      5:06.7

Aquinas Academy of Pittsburgh    Finish Position -    18

  Team Score (places): 410  Team Score (times):    1:00:06.3   Average Time: 12:01.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     21  Benjamin Stalder               32           32        10:48.9      10:48.9      0:00.0
    2     20  Gavin Newcamp                  69          101        11:34.7      22:23.6      0:45.7
    3     32  Anthony Canzian                94          195        12:07.7      34:31.4      1:18.7
    4     24  Jordan Mikec                   98          293        12:13.6      46:45.0      1:24.7
    5     22  Nate Anthony                  117          410        13:21.2    1:00:06.3      2:32.2
    6     23  Declan Newcamp                132          542        15:25.6    1:15:31.9      4:36.7

Assumption School    Finish Position -    19

  Team Score (places): 428  Team Score (times):    1:01:38.3   Average Time: 12:19.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     37  Finnian Sweeney                54           54        11:17.4      11:17.4      0:00.0
    2     49  Jason Ficorilli                60          114        11:24.8      22:42.3      0:07.4
    3     44  Peter Sweeney                  89          203        12:00.2      34:42.5      0:42.8
    4     46  Justin Beck                   100          303        12:17.2      46:59.7      0:59.8
    5     47  Issac Smith                   125          428        14:38.6    1:01:38.3      3:21.2
    6     42  Andrew Booth                  127          555        14:44.6    1:16:23.0      3:27.2
    7     38  Tim Hunt                      128          683        14:52.3    1:31:15.4      3:34.9
    8     48  Xavier West                 More Than  7           15:00.6    1:46:16.0      3:43.1

St Elizabeth Elementary    Finish Position -    20

  Team Score (places): 471  Team Score (times):    1:05:20.4   Average Time: 13:04.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3704  Phillip Pegher,                 4            4         9:51.5       9:51.5      0:00.0
    2   3701  Mathew Michaux,                90           94        12:02.1      21:53.6      2:10.5
    3   3706  Eddie Richardson,             116          210        13:16.0      35:09.7      3:24.4
    4   3709  Jordan Williams,              130          340        15:00.2      50:09.9      5:08.7
    5   3696  Daniel Fitzgerald,            131          471        15:10.4    1:05:20.4      5:18.8
    6   3693  John Andreola,                133          604        15:37.3    1:20:57.7      5:45.8

Oil City    Finish Position -    21

  Team Score (places): 532  Team Score (times):    1:09:33.2   Average Time: 13:54.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    989  Jake Liederbach                42           42        11:03.9      11:03.9      0:00.0
    2    985  Dominique Guiste               96          138        12:09.7      23:13.6      1:05.7
    3    990  Mason Stephens                121          259        13:34.7      36:48.4      2:30.7
    4    993  Isaac Loll                    136          395        16:17.6      53:06.0      5:13.6
    5    991  Eric Goughler                 137          532        16:27.1    1:09:33.2      5:23.1
    6    992  Colin Bowersox                138          670        16:57.0    1:26:30.2      5:53.1
    7    988  Braeden Painter               139          809        20:41.2    1:47:11.5      9:37.2

Ambridge Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1      1  Jonathan Ciari              Less Than  5            9:51.6       9:51.6      0:00.0
    2      2  Ezra Hanna                  Less Than  5           12:03.9      21:55.6      2:12.3
    3      3  Conner Finnegan             Less Than  5           12:10.1      34:05.7      2:18.5

Eden Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    250  Cooper Stark                Less Than  5           11:54.2      11:54.2      0:00.0
    2    251  Luke Gronbeck               Less Than  5           12:13.5      24:07.7      0:19.2

Freeport Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    329  Blair Beck                  Less Than  5           13:10.1      13:10.1      0:00.0

New Castle Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    748  Christian Kauffman          Less Than  5           12:35.0      12:35.0      0:00.0

Quaker Valley Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1153  Owen Wagner                 Less Than  5           11:19.2      11:19.2      0:00.0

St Malachy School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1325  Joey Cole                   Less Than  5           11:23.1      11:23.1      0:00.0
    2   1326  Vincent Frank               Less Than  5           11:37.3      23:00.4      0:14.1
    3   1327  Joe Palahunik               Less Than  5           12:42.9      35:43.4      1:19.8
    4   1322  Franco Smigel               Less Than  5           16:07.3      51:50.8      4:44.1

St Ursula    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1615  Joe Connell                 Less Than  5           12:34.2      12:34.2      0:00.0
    2   1613  David Deluca                Less Than  5           12:38.8      25:13.0      0:04.6
    3   1614  Liam Shields                Less Than  5           14:13.2      39:26.3      1:39.0

Tidioute Community Charter MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1721  Bryceton Maillie            Less Than  5           16:34.7      16:34.7      0:00.0

Avonworth MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3798  Jackson Habala              Less Than  5            9:49.8       9:49.8      0:00.0
    2   3796  Anthony Mundorf             Less Than  5           12:40.6      22:30.5      2:50.8

Penn Hills Eagles USATF    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3795  Jacque Moye                 Less Than  5            9:51.3       9:51.3      0:00.0
    2   3797  Jessie Townsend             Less Than  5           14:45.3      24:36.7      4:54.0



Detail Team Results - Boys

Middle School Boys

Cross Country


North Allegheny Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  78  Team Score (times):      56:18.1   Average Time: 11:15.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    836  Luke Turkovich                  7            7        10:59.7      10:59.7      0:00.0
    2    760  Rene Abdalah                   10           17        11:08.2      22:07.9      0:08.5
    3    841  Brendan White                  11           28        11:08.8      33:16.7      0:09.0
    4    817  Daniel McGoey                  20           48        11:24.5      44:41.2      0:24.7
    5    820  Stephen Nalepa                 30           78        11:36.8      56:18.1      0:37.0
    6    812  Aidan Lynch                    39          117        11:46.3    1:08:04.4      0:46.6
    7    778  Alex Dunmyre                   41          158        11:48.4    1:19:52.9      0:48.7
    8    785  Christian Georgiadis        More Than  7           11:59.7    1:31:52.6      1:00.0
    9    783  Jason Galaska               More Than  7           12:08.2    1:44:00.8      1:08.4
   10    835  Stephen Thompson            More Than  7           12:18.8    1:56:19.7      1:19.1
   11    826  Eli Prem                    More Than  7           12:27.6    2:08:47.4      1:27.9
   12    792  Ethan James                 More Than  7           12:28.6    2:21:16.1      1:28.9
   13    823  Will Parreaguirre           More Than  7           12:29.0    2:33:45.1      1:29.3
   14    800  Young Kim                   More Than  7           12:31.3    2:46:16.5      1:31.5
   15    803  Daniel Kolano               More Than  7           12:35.9    2:58:52.4      1:36.1
   16    818  Evan Migliozzi              More Than  7           12:37.4    3:11:29.9      1:37.7
   17    807  Robert Lee                  More Than  7           12:43.4    3:24:13.3      1:43.7
   18    810  Nathan Lombardi             More Than  7           12:46.1    3:36:59.5      1:46.4
   19    767  Tolik Borisov               More Than  7           12:49.6    3:49:49.1      1:49.9
   20    840  Alexander Wertz             More Than  7           12:50.7    4:02:39.9      1:50.9
   21    819  Giovanni Misiti             More Than  7           13:02.2    4:15:42.1      2:02.4
   22    832  Joshua Smallwood            More Than  7           13:20.6    4:29:02.7      2:20.8
   23    791  Benjamin Jackson            More Than  7           13:26.2    4:42:28.9      2:26.5
   24    844  Joshua Zhou                 More Than  7           13:31.1    4:56:00.1      2:31.4
   25    798  Nathan Kelly                More Than  7           13:41.8    5:09:41.9      2:42.1
   26    801  Dennis Knepp                More Than  7           13:42.0    5:23:24.0      2:42.3
   27    796  Grant Jones                 More Than  7           13:55.8    5:37:19.9      2:56.1
   28    794  Amdrew Johnson              More Than  7           14:02.5    5:51:22.4      3:02.7
   29    824  Ben Phillips                More Than  7           14:04.2    6:05:26.6      3:04.5
   30    843  Dylan Yuknis                More Than  7           14:04.3    6:19:31.0      3:04.6
   31    762  Saif Ali                    More Than  7           14:10.0    6:33:41.1      3:10.3
   32    825  Alex Pizov                  More Than  7           14:13.0    6:47:54.1      3:13.3
   33    765  Sanjit Beriwal              More Than  7           14:15.6    7:02:09.7      3:15.8
   34    799  Ryan Kim                    More Than  7           14:20.6    7:16:30.4      3:20.9
   35    828  Ian Rampton                 More Than  7           14:25.8    7:30:56.2      3:26.0
   36    761  Jackson Alexander           More Than  7           14:32.7    7:45:29.0      3:33.0
   37    774  Jason Connor                More Than  7           14:32.8    8:00:01.8      3:33.1
   38    763  Andrew Baierl               More Than  7           14:40.0    8:14:41.9      3:40.3
   39    827  Derek Qu                    More Than  7           14:40.7    8:29:22.6      3:41.0
   40    784  Logan Garvey                More Than  7           14:42.4    8:44:05.1      3:42.7
   41    775  Alex Cook                   More Than  7           14:43.9    8:58:49.0      3:44.2
   42    777  Matthew DiRenzo             More Than  7           14:47.9    9:13:37.0      3:48.2
   43    768  Ian Brunner                 More Than  7           14:49.5    9:28:26.5      3:49.8
   44    804  Noah Kreiling               More Than  7           15:00.1    9:43:26.6      4:00.3
   45    813  Benjamin Madison            More Than  7           15:06.2    9:58:32.8      4:06.4
   46    815  Elliot Marsico              More Than  7           15:16.9   10:13:49.8      4:17.2
   47    821  Jack Palicki                More Than  7           15:28.5   10:29:18.3      4:28.7
   48    787  Justus Gildon               More Than  7           15:30.3   10:44:48.7      4:30.6
   49    779  Ian Eastwood                More Than  7           15:34.0   11:00:22.7      4:34.2
   50    834  Nathan Stetson              More Than  7           15:46.1   11:16:08.8      4:46.3
   51    772  Benjamin Cochran            More Than  7           15:46.6   11:31:55.4      4:46.8
   52    771  William Cherry              More Than  7           15:57.4   11:47:52.8      4:57.7
   53    822  Lorenzo Pane                More Than  7           16:05.1   12:03:57.9      5:05.3
   54    809  Matthew Li                  More Than  7           16:11.7   12:20:09.7      5:12.0
   55    788  Spencerq Greenberg          More Than  7           16:37.7   12:36:47.4      5:37.9
   56    795  Tyler Jones                 More Than  7           16:58.5   12:53:45.9      5:58.7
   57    816  Brady McDermott             More Than  7           17:03.5   13:10:49.5      6:03.8
   58    764  Liam Barron                 More Than  7           17:15.5   13:28:05.0      6:15.7
   59    842  Luke Wood                   More Than  7           17:37.2   13:45:42.2      6:37.4
   60    838  William Vance               More Than  7           18:41.9   14:04:24.1      7:42.1
   61    833  Evan Soulia                 More Than  7           19:02.2   14:23:26.4      8:02.4
   62    786  Nathan Gierczynski          More Than  7           19:10.6   14:42:37.0      8:10.9
   63    769  Rivhard Carr                More Than  7           19:45.4   15:02:22.5      8:45.7

Fox Chapel Middle School    Finish Position -     2

  Team Score (places): 107  Team Score (times):      56:27.8   Average Time: 11:17.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    291  Robby Shymansky                 2            2        10:47.0      10:47.0      0:00.0
    2    267  Christian Fitch                 3            5        10:49.2      21:36.3      0:02.2
    3    258  Avery Bursick                  13           18        11:10.9      32:47.2      0:23.8
    4    261  Ian Brown                      35           53        11:42.1      44:29.4      0:55.0
    5    277  Issac Mah                      54          107        11:58.4      56:27.8      1:11.3
    6    279  Mitchell Miles                 71          178        12:11.9    1:08:39.8      1:24.8
    7    274  Magnus Loeffler                79          257        12:22.1    1:21:01.9      1:35.0
    8    290  Coby Schwartz               More Than  7           12:30.7    1:33:32.7      1:43.6
    9    278  Connor Mcatee               More Than  7           13:04.4    1:46:37.1      2:17.3
   10    262  Jonah Cagley                More Than  7           13:15.1    1:59:52.3      2:28.0
   11    272  Adrien Lagasse              More Than  7           13:19.4    2:13:11.7      2:32.3
   12    266  Oskar Ernharth              More Than  7           13:28.6    2:26:40.4      2:41.5
   13    293  Aviel Solomon               More Than  7           13:31.8    2:40:12.2      2:44.7
   14    271  Jeffrey Hertzberg           More Than  7           13:34.7    2:53:47.0      2:47.6
   15    292  Alex Sokol                  More Than  7           13:45.1    3:07:32.2      2:58.0
   16    269  Eric Gurklis                More Than  7           13:47.8    3:21:20.0      3:00.7
   17    294  Jake Sperry                 More Than  7           13:57.1    3:35:17.1      3:10.0
   18    273  Gunnar Loeffler             More Than  7           14:05.6    3:49:22.8      3:18.5
   19    268  Evan Guiste                 More Than  7           14:24.3    4:03:47.1      3:37.2
   20    289  Mario Rotunno               More Than  7           14:56.7    4:18:43.8      4:09.6
   21    265  Ricky Downey                More Than  7           15:01.2    4:33:45.0      4:14.1
   22    276  Ben Mabon                   More Than  7           15:22.2    4:49:07.2      4:35.1
   23    284  Karl Pihl                   More Than  7           15:30.1    5:04:37.4      4:43.0
   24    287  Jacob Rendall               More Than  7           15:44.8    5:20:22.2      4:57.7
   25    275  Charlie Lowe                More Than  7           15:58.7    5:36:21.0      5:11.6
   26    264  Sean Doherty                More Than  7           16:22.2    5:52:43.2      5:35.1
   27    281  Brian Mulhern               More Than  7           17:39.1    6:10:22.3      6:52.0

Norwin    Finish Position -     3

  Team Score (places): 151  Team Score (times):      57:59.9   Average Time: 11:35.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    912  Eli Olson                      24           24        11:29.3      11:29.3      0:00.0
    2    945  Dominic Spatolisano            27           51        11:31.9      23:01.3      0:02.6
    3    913  Carter Breen                   28           79        11:32.0      34:33.4      0:02.7
    4    920  Chris Hinson                   32          111        11:39.4      46:12.8      0:10.0
    5    947  Jacob Tarosky                  40          151        11:47.0      57:59.9      0:17.7
    6    915  William Baglio                 43          194        11:50.0    1:09:49.9      0:20.6
    7    933  Matthew Federovich             68          262        12:09.5    1:21:59.5      0:40.2
    8    944  Nicholas Shavel             More Than  7           12:12.2    1:34:11.8      0:42.8
    9    936  Logan Huss                  More Than  7           12:13.9    1:46:25.7      0:44.5
   10    941  Nathan Petrarco             More Than  7           12:16.4    1:58:42.2      0:47.1
   11    928  Harrison Barnett            More Than  7           12:19.8    2:11:02.0      0:50.4
   12    948  Luke Weisensee              More Than  7           12:37.0    2:23:39.0      1:07.6
   13    919  Alexander Flemm             More Than  7           12:58.5    2:36:37.5      1:29.1
   14    918  Alexander Fleet             More Than  7           13:06.4    2:49:44.0      1:37.1
   15    942  Kurtis Phipps               More Than  7           13:09.4    3:02:53.5      1:40.1
   16    923  Tyler Naretto               More Than  7           13:11.3    3:16:04.9      1:42.0
   17    914  Colton Casper               More Than  7           13:12.3    3:29:17.2      1:42.9
   18    932  Dominic DeMaro              More Than  7           13:20.3    3:42:37.6      1:50.9
   19    943  Michael Ryan                More Than  7           13:48.4    3:56:26.0      2:19.0
   20    922  Keeghan Murray              More Than  7           14:08.9    4:10:34.9      2:39.5
   21    938  Logan Meyers                More Than  7           14:23.5    4:24:58.4      2:54.1
   22    937  Daniel Lia                  More Than  7           14:35.0    4:39:33.5      3:05.7
   23    939  Zack Nafaa                  More Than  7           14:58.2    4:54:31.7      3:28.8
   24    931  Ryan Dawson                 More Than  7           15:41.8    5:10:13.5      4:12.4
   25    935  Nathan Good                 More Than  7           15:49.8    5:26:03.4      4:20.4
   26    916  Daniel Coughenour           More Than  7           16:19.8    5:42:23.3      4:50.5
   27    926  Jaret Jarosz                More Than  7           17:33.6    5:59:56.9      6:04.2
   28    927  Isaac Anticole              More Than  7           17:36.8    6:17:33.7      6:07.4

Harbor Creek    Finish Position -     4

  Team Score (places): 197  Team Score (times):      57:42.3   Average Time: 11:32.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    475  Ryan Starvaggi                  1            1        10:21.7      10:21.7      0:00.0
    2    481  Aiden Weber                     8            9        11:03.2      21:25.0      0:41.5
    3    480  Dante Rocco                    59           68        12:04.5      33:29.6      1:42.8
    4    490  Nolan Weber                    64          132        12:05.8      45:35.4      1:44.0
    5    491  Simon Weber                    65          197        12:06.8      57:42.3      1:45.0
    6    479  Caleb Mandel                   76          273        12:21.0    1:10:03.4      1:59.2
    7    476  Thomas DeVore                 171          444        13:28.8    1:23:32.2      3:07.0
    8    478  Jared Frampton              More Than  7           13:45.9    1:37:18.2      3:24.1
    9    482  Dominic Cagnoli             More Than  7           14:05.2    1:51:23.4      3:43.4
   10    486  Alex Doleski                More Than  7           14:06.8    2:05:30.3      3:45.1
   11    489  Lucas Peterson              More Than  7           14:22.1    2:19:52.5      4:00.3
   12    477  Harrison DeVore             More Than  7           14:32.0    2:34:24.6      4:10.2
   13    484  Will Cross                  More Than  7           14:32.5    2:48:57.1      4:10.7
   14    488  John Krahe                  More Than  7           14:38.2    3:03:35.3      4:16.4
   15    485  Isaac Deemer                More Than  7           14:49.0    3:18:24.3      4:27.2
   16    487  Robert Goodman              More Than  7           15:36.3    3:34:00.7      5:14.6

St Gabriel    Finish Position -     5

  Team Score (places): 214  Team Score (times):      59:03.0   Average Time: 11:48.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1308  Teddy Boehm                    23           23        11:29.0      11:29.0      0:00.0
    2   1304  Christian Barr                 31           54        11:37.9      23:06.9      0:08.9
    3   1307  Michael Bigley                 45           99        11:50.9      34:57.8      0:21.9
    4   1305  Colton Barr                    55          154        12:00.3      46:58.2      0:31.3
    5   1306  John Ziegler                   60          214        12:04.8      59:03.0      0:35.7
    6   1315  Domenic Popa                   80          294        12:23.0    1:11:26.0      0:54.0
    7   1309  David Canavan                  95          389        12:34.8    1:24:00.9      1:05.8
    8   1314  John Guilinger              More Than  7           12:41.2    1:36:42.1      1:12.2
    9   1312  Andy Degenhardt             More Than  7           13:13.6    1:49:55.8      1:44.6
   10   1316  Matt Storms                 More Than  7           14:50.0    2:04:45.8      3:21.0
   11   1310  Jared Koenig                More Than  7           15:49.1    2:20:35.0      4:20.1
   12   1318  Joey Weber                  More Than  7           16:22.5    2:36:57.5      4:53.5
   13   1311  Bryce Chapla                More Than  7           17:03.9    2:54:01.5      5:34.9
   14   1317  Cole Walsh                  More Than  7           19:16.7    3:13:18.3      7:47.7
   15   1263  Sebastian Civitello         More Than  7           20:08.4    3:33:26.7      8:39.4

Mars Area    Finish Position -     6

  Team Score (places): 216  Team Score (times):      58:25.5   Average Time: 11:41.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    665  Zachary Leachman                6            6        10:58.7      10:58.7      0:00.0
    2    656  Connor Volk-klos               12           18        11:10.7      22:09.4      0:12.0
    3    651  John Zervos                    21           39        11:25.6      33:35.0      0:26.9
    4    655  Brent Metal                    66          105        12:07.2      45:42.3      1:08.5
    5    666  Grant Lloyd                   111          216        12:43.2      58:25.5      1:44.5
    6    664  Max Kasowski                  140          356        13:06.3    1:11:31.8      2:07.6
    7    657  Dylan Becker                  153          509        13:16.1    1:24:48.0      2:17.4
    8    670  Michael Robinson            More Than  7           13:43.4    1:38:31.5      2:44.7
    9    660  Evan Grau                   More Than  7           13:49.8    1:52:21.3      2:51.1
   10    652  Joey Pifer                  More Than  7           13:56.2    2:06:17.6      2:57.5
   11    662  Max Hessinger               More Than  7           14:07.9    2:20:25.5      3:09.2
   12    668  Christopher Manukas         More Than  7           14:30.6    2:34:56.2      3:31.9
   13    672  Jeremy Stahl                More Than  7           14:33.6    2:49:29.9      3:34.9
   14    659  Christian Colafella         More Than  7           14:36.9    3:04:06.8      3:38.2
   15    669  Connor McChesney            More Than  7           14:37.5    3:18:44.3      3:38.8
   16    673  Max Totzke                  More Than  7           15:00.9    3:33:45.3      4:02.2
   17    653  Josh Connelly               More Than  7           15:33.8    3:49:19.1      4:35.1
   18    663  Josh Kaleida                More Than  7           16:10.3    4:05:29.5      5:11.6
   19    675  Adrian Zugehar              More Than  7           16:25.1    4:21:54.7      5:26.4
   20    667  Jacob Mann                  More Than  7           16:54.1    4:38:48.8      5:55.4
   21    661  Grant Harsch                More Than  7           17:14.4    4:56:03.3      6:15.7
   22    658  Connor Bird                 More Than  7           17:37.5    5:13:40.8      6:38.8
   23    674  Christian Walker            More Than  7           18:51.9    5:32:32.7      7:53.2

Seneca Valley MS    Finish Position -     7

  Team Score (places): 244  Team Score (times):      59:06.2   Average Time: 11:49.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3553  SETH KETLER,                    4            4        10:51.1      10:51.1      0:00.0
    2   3559  SAMUEL OWORI,                  46           50        11:52.5      22:43.6      1:01.3
    3   3556  KYLE MONTROSE,                 58          108        12:03.4      34:47.1      1:12.2
    4   3562  MATT STENGLIN,                 67          175        12:09.0      46:56.1      1:17.8
    5   3545  AIDAN DOMENCIC,                69          244        12:10.0      59:06.2      1:18.9
    6   3566  MAX WEAVER,                    90          334        12:32.5    1:11:38.7      1:41.3
    7   3549  JOSEPH GRIECO,                141          475        13:07.5    1:24:46.2      2:16.3
    8   3555  RYAN MOFFETT,               More Than  7           13:15.9    1:38:02.2      2:24.8
    9   3565  RJ WALLACE,                 More Than  7           13:47.9    1:51:50.1      2:56.7
   10   3547  LUKE GARBIN,                More Than  7           13:53.2    2:05:43.3      3:02.0
   11   3557  MATTHEW MUIR,               More Than  7           14:00.9    2:19:44.3      3:09.7
   12   3544  ADAM CORRIGAN,              More Than  7           14:10.8    2:33:55.1      3:19.6
   13   3554  RYAN MEYER,                 More Than  7           14:37.1    2:48:32.2      3:45.9
   14   3550  SPENCER HACKWORTH,          More Than  7           14:43.9    3:03:16.2      3:52.7
   15   3558  MATTHEW MULARSKI,           More Than  7           14:47.6    3:18:03.8      3:56.4
   16   3543  TYLER BRAZER,               More Than  7           14:48.3    3:32:52.1      3:57.1
   17   3541  ANDREW AUSTERMAN,           More Than  7           14:52.2    3:47:44.3      4:01.1
   18   3548  JACOB GARCZYNSKI,           More Than  7           14:57.4    4:02:41.8      4:06.2
   19   3560  NOAH REYNOLDS,              More Than  7           15:11.6    4:17:53.4      4:20.4
   20   3552  DAVID HOSSO,                More Than  7           16:13.0    4:34:06.5      5:21.9
   21   3564  STEPHEN VANDRAK,            More Than  7           20:00.1    4:54:06.6      9:08.9

Hampton    Finish Position -     8

  Team Score (places): 260  Team Score (times):      59:27.3   Average Time: 11:53.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    441  Joey Cafaro                     9            9        11:06.3      11:06.3      0:00.0
    2    442  Matt Gust                      18           27        11:19.7      22:26.1      0:13.4
    3    458  Casey Schepner                 72           99        12:12.4      34:38.6      1:06.1
    4    448  Josh Holmes                    77          176        12:21.6      47:00.3      1:15.3
    5    459  William Weihrauch              84          260        12:27.0      59:27.3      1:20.7
    6    443  Jon Ibinson                    86          346        12:30.1    1:11:57.5      1:23.7
    7    445  Joe Fish                       96          442        12:34.9    1:24:32.4      1:28.5
    8    460  Connor Weiss                More Than  7           12:40.0    1:37:12.4      1:33.6
    9    451  Colby Mignogna              More Than  7           12:50.6    1:50:03.1      1:44.2
   10    449  George Kay                  More Than  7           12:55.6    2:02:58.7      1:49.2
   11    446  Matthew Govi                More Than  7           13:25.3    2:16:24.0      2:18.9
   12    455  Evan Basista                More Than  7           13:59.7    2:30:23.8      2:53.4
   13    456  Matt Deible                 More Than  7           14:29.5    2:44:53.3      3:23.1
   14    453  Noah Claus                  More Than  7           17:31.2    3:02:24.6      6:24.8
   15    450  Ben McCutchan               More Than  7           17:38.4    3:20:03.1      6:32.1
   16    454  Bernie Lamm                 More Than  7           18:13.0    3:38:16.1      7:06.7

Meadville Area    Finish Position -     9

  Team Score (places): 273  Team Score (times):      59:35.4   Average Time: 11:55.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    703  Tucker Watson                  14           14        11:12.0      11:12.0      0:00.0
    2    706  Patrick Stevens                22           36        11:26.2      22:38.2      0:14.2
    3    709  Keegan Gaub                    34           70        11:41.9      34:20.2      0:29.9
    4    698  Shane McElhinney               83          153        12:26.6      46:46.9      1:14.6
    5    707  Sam Svetz                     120          273        12:48.5      59:35.4      1:36.5
    6    699  Matt Linz                     159          432        13:19.1    1:12:54.5      2:07.0
    7    702  Nick Gralewski                181          613        13:33.8    1:26:28.3      2:21.8
    8    701  Alden Carder                More Than  7           13:52.0    1:40:20.4      2:40.0
    9    704  Paul Leech                  More Than  7           14:18.6    1:54:39.0      3:06.5
   10    710  Marcus Rust                 More Than  7           14:29.9    2:09:09.0      3:17.9

Grove City Area    Finish Position -    10

  Team Score (places): 296  Team Score (times):    1:00:19.8   Average Time: 12:03.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    374  JoeJoe Somora                  25           25        11:31.1      11:31.1      0:00.0
    2    372  Mason Murray                   50           75        11:57.1      23:28.2      0:26.0
    3    354  Armon Smith                    61          136        12:04.8      35:33.1      0:33.7
    4    352  Luke Owrey                     73          209        12:16.0      47:49.1      0:44.9
    5    371  Brayden Matheney               87          296        12:30.6    1:00:19.8      0:59.5
    6    369  Zach Knaby                     91          387        12:33.3    1:12:53.2      1:02.2
    7    364  Justin Barclay                104          491        12:40.8    1:25:34.0      1:09.7
    8    373  Kade Persinger              More Than  7           12:51.7    1:38:25.8      1:20.6
    9    370  Troy Loughry                More Than  7           12:57.4    1:51:23.2      1:26.2
   10    360  Anthony Louise              More Than  7           13:11.3    2:04:34.5      1:40.2
   11    359  Brandon Kentz               More Than  7           13:13.2    2:17:47.8      1:42.1
   12    365  Zach Boarts                 More Than  7           13:17.4    2:31:05.2      1:46.3
   13    362  Wyatt Salmon                More Than  7           13:45.7    2:44:51.0      2:14.6
   14    363  Kyle Whiteman               More Than  7           13:59.1    2:58:50.1      2:28.0
   15    375  Daniel Timko                More Than  7           14:45.2    3:13:35.4      3:14.1
   16    355  Kyle Beck                   More Than  7           14:50.4    3:28:25.8      3:19.2
   17    356  Alex Filer                  More Than  7           15:47.4    3:44:13.3      4:16.3
   18    367  Conner Delvaux              More Than  7           15:49.0    4:00:02.3      4:17.9
   19    376  Jimmy Timko                 More Than  7           15:53.9    4:15:56.3      4:22.8
   20    366  Jack Donahue                More Than  7           15:56.8    4:31:53.1      4:25.7
   21    358  Taylor Grucza               More Than  7           16:15.1    4:48:08.3      4:44.0
   22    361  Jordan Quinn                More Than  7           16:36.7    5:04:45.0      5:05.6
   23    357  Christian Glenn             More Than  7           18:13.8    5:22:58.9      6:42.7

Knoch    Finish Position -    11

  Team Score (places): 355  Team Score (times):    1:00:41.3   Average Time: 12:08.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    601  Austin Micko                   16           16        11:12.8      11:12.8      0:00.0
    2    608  Holden Stallsmith              17           33        11:15.8      22:28.6      0:02.9
    3    603  Michael Swanter                88          121        12:32.0      35:00.7      1:19.1
    4    607  Andrew McIntosh               100          221        12:37.4      47:38.1      1:24.5
    5    610  Howard Hunt                   134          355        13:03.2    1:00:41.3      1:50.3
    6    612  Braden Zukowski               149          504        13:12.1    1:13:53.4      1:59.2
    7    605  Tristan Lynch                 212          716        14:09.2    1:28:02.7      2:56.3
    8    609  William Crytzer             More Than  7           14:19.3    1:42:22.0      3:06.4
    9    611  Sam Thinnes                 More Than  7           14:22.3    1:56:44.3      3:09.4

Indiana Area Junior High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 369  Team Score (times):    1:01:18.2   Average Time: 12:15.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    553  Matt Berzonsky                 42           42        11:49.6      11:49.6      0:00.0
    2    552  Joey Bujdos                    47           89        11:54.3      23:44.0      0:04.7
    3    551  Noah Roadman                   74          163        12:16.2      36:00.2      0:26.6
    4    554  Creed Wingerter                92          255        12:33.6      48:33.8      0:43.9
    5    557  Jason Fleming                 114          369        12:44.3    1:01:18.2      0:54.7
    6    555  Isaac Roadman                 136          505        13:03.7    1:14:22.0      1:14.1
    7    556  Josh Mbogo                    161          666        13:19.7    1:27:41.7      1:30.0
    8    559  Jeff Skursky                More Than  7           13:32.3    1:41:14.0      1:42.6
    9    558  Andre Wasem                 More Than  7           13:47.1    1:55:01.1      1:57.5
   10    561  Jacob Fritz                 More Than  7           13:52.9    2:08:54.1      2:03.3
   11    560  Nathan Myers                More Than  7           17:10.8    2:26:04.9      5:21.1
   12    562  Elias Sutfin                More Than  7           19:14.5    2:45:19.5      7:24.9

Riverside    Finish Position -    13

  Team Score (places): 370  Team Score (times):    1:01:16.7   Average Time: 12:15.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1203  Jackson Coyne                  29           29        11:36.0      11:36.0      0:00.0
    2   1205  Garrett Safran                 57           86        12:01.9      23:37.9      0:25.9
    3   1206  Joseph Eyreman                 81          167        12:24.4      36:02.3      0:48.4
    4   1201  Ben Antal                      82          249        12:25.1      48:27.5      0:49.1
    5   1209  Peyton Harris                 121          370        12:49.2    1:01:16.7      1:13.2
    6   1208  Brett Hart                    127          497        13:00.4    1:14:17.2      1:24.4
    7   1207  Chase Grinnel                 178          675        13:31.4    1:27:48.7      1:55.4
    8   1204  Donnie Paracca              More Than  7           13:50.3    1:41:39.1      2:14.3

St Kilian Parish School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 457  Team Score (times):    1:02:39.3   Average Time: 12:31.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1535  Matthew Ferraro                15           15        11:12.4      11:12.4      0:00.0
    2   1536  Sam Mager                      19           34        11:19.7      22:32.2      0:07.3
    3   1538  Grant Straatman                37           71        11:43.4      34:15.7      0:30.9
    4   1539  Adam Zalenski                 147          218        13:11.4      47:27.1      1:58.9
    5   1532  Andrew Schafale               239          457        15:12.1    1:02:39.3      3:59.6
    6   1531  Ryan Haver                    243          700        15:18.4    1:17:57.7      4:05.9

New Castle    Finish Position -    15

  Team Score (places): 468  Team Score (times):    1:02:34.0   Average Time: 12:30.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    723  Dante Burnett                  48           48        11:56.0      11:56.0      0:00.0
    2    722  Dom Rice                       49           97        11:56.6      23:52.6      0:00.6
    3    721  Jeff Shaftic                  101          198        12:37.8      36:30.4      0:41.7
    4    724  Anthony Litrenta              116          314        12:46.9      49:17.4      0:50.9
    5    727  Joseph Salem                  154          468        13:16.6    1:02:34.0      1:20.5
    6    725  Ryan Hunyadi                  185          653        13:39.3    1:16:13.3      1:43.3
    7    728  Aaron Adamo                   196          849        13:51.3    1:30:04.7      1:55.3
    8    726  Anton Green                 More Than  7           14:43.6    1:44:48.3      2:47.6
    9    729  Alan Petrangeli             More Than  7           15:55.1    2:00:43.4      3:59.0
   10    730  Jorda Armando               More Than  7           24:43.6    2:25:27.1     12:47.6

Butler    Finish Position -    16

  Team Score (places): 525  Team Score (times):    1:03:13.1   Average Time: 12:38.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    146  Aden Dressler                  63           63        12:05.3      12:05.3      0:00.0
    2    149  Nathan Monday                  70          133        12:11.2      24:16.6      0:05.9
    3    144  Ethan Depew                   108          241        12:42.3      36:58.9      0:37.0
    4    151  Nathaniel Sespico             115          356        12:46.2      49:45.1      0:40.8
    5    139  Nathan Baker                  169          525        13:27.9    1:03:13.1      1:22.6
    6    156  Mitchell Wong                 172          697        13:28.9    1:16:42.0      1:23.5
    7    147  Cole Kriebel                  190          887        13:46.3    1:30:28.3      1:41.0
    8    138  Carlo Andreassi             More Than  7           14:20.8    1:44:49.2      2:15.5
    9    148  Timber Kriley               More Than  7           14:32.7    1:59:22.0      2:27.4
   10    153  Alec Stamm                  More Than  7           14:41.7    2:14:03.7      2:36.4
   11    142  Ethan Daller                More Than  7           15:06.8    2:29:10.6      3:01.5
   12    140  Zachary Callithen           More Than  7           15:18.9    2:44:29.5      3:13.5
   13    145  Simon Diehl                 More Than  7           15:28.3    2:59:57.8      3:23.0
   14    154  Sami Taoufik                More Than  7           15:58.0    3:15:55.9      3:52.7
   15    150  Kyle Pfabe                  More Than  7           16:06.2    3:32:02.1      4:00.8
   16    141  Nicholas Corlew             More Than  7           18:07.9    3:50:10.1      6:02.6
   17    152  Christian Shields           More Than  7           18:20.9    4:08:31.0      6:15.5

Pine-Richland    Finish Position -    17

  Team Score (places): 525  Team Score (times):    1:03:27.6   Average Time: 12:41.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1076  Lucas Zak                      51           51        11:57.3      11:57.3      0:00.0
    2   1075  Jacob Weibel                   94          145        12:34.1      24:31.5      0:36.8
    3   1065  John Berger                   123          268        12:53.8      37:25.3      0:56.4
    4   1062  Joseph Stedeford              128          396        13:00.7      50:26.1      1:03.3
    5   1056  Daniel Krill                  129          525        13:01.5    1:03:27.6      1:04.1
    6   1066  Ronan Berger                  135          660        13:03.2    1:16:30.8      1:05.8
    7   1072  Andrew Stonebrook             142          802        13:07.7    1:29:38.6      1:10.3
    8   1053  Michael Flynn               More Than  7           13:20.3    1:42:59.0      1:23.0
    9   1050  Andrew Hein                 More Than  7           13:21.8    1:56:20.8      1:24.4
   10   1063  Justin Waltrip              More Than  7           13:30.5    2:09:51.3      1:33.1
   11   1067  Ryan Murphy                 More Than  7           13:50.8    2:23:42.2      1:53.4
   12   1069  Youri Prokesch              More Than  7           13:51.7    2:37:34.0      1:54.4
   13   1052  Dylan Crutchfield           More Than  7           13:55.2    2:51:29.2      1:57.8
   14   1051  Nicholas Brenner            More Than  7           14:18.7    3:05:47.9      2:21.3
   15   1054  Logan Guise                 More Than  7           14:19.3    3:20:07.3      2:22.0
   16   1055  Derek Howard                More Than  7           14:38.9    3:34:46.3      2:41.5
   17   1071  Jared Slack                 More Than  7           14:51.3    3:49:37.6      2:54.0
   18   1057  Joseph Maggi                More Than  7           15:36.5    4:05:14.2      3:39.1
   19   1068  Brenden Porterfield         More Than  7           17:03.9    4:22:18.2      5:06.6
   20   1059  Dylan Nickl                 More Than  7           17:21.1    4:39:39.3      5:23.7
   21   1061  Patrick Smith               More Than  7           17:32.2    4:57:11.5      5:34.8
   22   1060  Seamus Regan                More Than  7           18:35.0    5:15:46.6      6:37.7

St. Mary Glenshaw    Finish Position -    18

  Team Score (places): 540  Team Score (times):    1:03:31.3   Average Time: 12:42.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3732  Samuel Bens                    62           62        12:05.0      12:05.0      0:00.0
    2   3768  Duncan Murray                 102          164        12:38.5      24:43.6      0:33.5
    3   3776  Bradley Perrotte              113          277        12:44.1      37:27.7      0:39.1
    4   3772  Colm O'Connor                 126          403        12:59.2      50:27.0      0:54.2
    5   3790  Gavin Thomson                 137          540        13:04.2    1:03:31.3      0:59.2
    6   3743  Tyler Gannon                  162          702        13:20.9    1:16:52.2      1:15.8
    7   3749  Kyle Hoehler                  193          895        13:48.3    1:30:40.5      1:43.2
    8   3742  Dylan Gannon                More Than  7           13:51.1    1:44:31.7      1:46.0
    9   3766  Calvin Morris               More Than  7           13:51.5    1:58:23.2      1:46.5
   10   3760  Michael Manganaro           More Than  7           14:09.8    2:12:33.0      2:04.7
   11   3773  Ronan O'Connor              More Than  7           14:24.5    2:26:57.5      2:19.4
   12   3731  Vincenzo Battaglia          More Than  7           14:43.5    2:41:41.1      2:38.4
   13   3765  Luke Milon                  More Than  7           14:50.9    2:56:32.0      2:45.9
   14   3740  Daniel Faith                More Than  7           15:45.5    3:12:17.5      3:40.4
   15   3759  Joshua Maltese              More Than  7           16:01.6    3:28:19.2      3:56.6
   16   3761  Max Martier                 More Than  7           24:48.4    3:53:07.6     12:43.3

St Alphonsus School    Finish Position -    19

  Team Score (places): 542  Team Score (times):    1:03:30.0   Average Time: 12:42.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1431  Rick Mihm                      33           33        11:40.2      11:40.2      0:00.0
    2   1429  Bryce Kopchak                  78          111        12:21.7      24:02.0      0:41.4
    3   1427  Mario Johns                   133          244        13:02.7      37:04.7      1:22.4
    4   1424  Vincent Morreale              138          382        13:05.8      50:10.5      1:25.6
    5   1430  Ryan Martin                   160          542        13:19.4    1:03:30.0      1:39.1
    6   1426  Brian Sproule                 227          769        14:45.5    1:18:15.6      3:05.3

St Teresa of Avila    Finish Position -    20

  Team Score (places): 571  Team Score (times):    1:03:19.8   Average Time: 12:39.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1600  Brendan Lawlor                  5            5        10:51.9      10:51.9      0:00.0
    2   1604  Louis Jezerc                  119          124        12:48.2      23:40.2      1:56.2
    3   1602  Matt Bertocchi                132          256        13:02.2      36:42.4      2:10.2
    4   1598  Alex Baker                    139          395        13:06.1      49:48.6      2:14.2
    5   1601  Cade Quinn                    176          571        13:31.2    1:03:19.8      2:39.2
    6   1597  Nick Kenna                    182          753        13:33.9    1:16:53.8      2:42.0
    7   1599  Andrew Caprio                 232          985        14:49.4    1:31:43.2      3:57.4
    8   1596  Jake Kocent                 More Than  7           15:01.4    1:46:44.7      4:09.5

Oil City    Finish Position -    21

  Team Score (places): 597  Team Score (times):    1:04:10.7   Average Time: 12:50.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1024  Alex Chelton                   36           36        11:42.5      11:42.5      0:00.0
    2   1026  Dion May                       56           92        12:00.4      23:43.0      0:17.9
    3   1032  Spencer Mcfall                110          202        12:42.7      36:25.8      1:00.2
    4   1030  Bryce gart                    192          394        13:47.1      50:12.9      2:04.5
    5   1025  Logan Painter                 203          597        13:57.7    1:04:10.7      2:15.2
    6   1029  thomas chase                  208          805        14:04.5    1:18:15.2      2:22.0
    7   1033  Evan Moon                     220         1025        14:17.8    1:32:33.1      2:35.3
    8   1036  chris smith                 More Than  7           15:11.3    1:47:44.5      3:28.8
    9   1031  Michael Horn                More Than  7           16:34.6    2:04:19.1      4:52.0
   10   1034  Christian Kelley            More Than  7           17:38.6    2:21:57.8      5:56.1

Connellsville Jr High School    Finish Position -    22

  Team Score (places): 625  Team Score (times):    1:04:33.8   Average Time: 12:54.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    237  Logan Gonzales                 26           26        11:31.9      11:31.9      0:00.0
    2    238  Kyle Burkholder               117          143        12:47.5      24:19.4      1:15.5
    3    236  Josiah Hearn                  124          267        12:56.3      37:15.7      1:24.3
    4    239  Joe Graczyk                   148          415        13:11.6      50:27.3      1:39.6
    5    240  Justin Channing               210          625        14:06.4    1:04:33.8      2:34.5

Cambridge Springs    Finish Position -    23

  Team Score (places): 683  Team Score (times):    1:05:25.1   Average Time: 13:05.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    220  Billy Moats                   122          122        12:53.6      12:53.6      0:00.0
    2    222  Bradyn Blank                  130          252        13:01.5      25:55.2      0:07.8
    3    221  Caden Mumford                 131          383        13:01.6      38:56.8      0:07.9
    4    218  Devon Gerow                   144          527        13:09.7      52:06.5      0:16.0
    5    216  Alec Bidwell                  156          683        13:18.5    1:05:25.1      0:24.8
    6    219  Christian Kline               187          870        13:42.9    1:19:08.0      0:49.2
    7    217  Joshua Bunnell                253         1123        15:50.9    1:34:59.0      2:57.2

Butler Catholic    Finish Position -    24

  Team Score (places): 686  Team Score (times):    1:05:21.2   Average Time: 13:04.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    206  Justin Higgins                 98           98        12:36.0      12:36.0      0:00.0
    2    203  Timothy Patterson             107          205        12:41.7      25:17.8      0:05.6
    3    205  Ryan Truax                    151          356        13:14.2      38:32.0      0:38.1
    4    201  Luke Zagurskie                163          519        13:22.5      51:54.6      0:46.5
    5    204  Logan Lindey                  167          686        13:26.6    1:05:21.2      0:50.5
    6    207  Thomas Preston                179          865        13:32.5    1:18:53.7      0:56.5
    7    202  Jonathon Draeger              265         1130        17:50.3    1:36:44.1      5:14.2

St Thomas More-Pittsburgh    Finish Position -    25

  Team Score (places): 702  Team Score (times):    1:05:31.7   Average Time: 13:06.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3627  Gennarino Conzemius            53           53        11:58.3      11:58.3      0:00.0
    2   3632  CJ Simione                    109          162        12:42.6      24:41.0      0:44.3
    3   3630  Andrew Lyle                   166          328        13:25.8      38:06.8      1:27.4
    4   3631  Zack Scabilloni               173          501        13:28.9      51:35.8      1:30.6
    5   3626  Tegan Collins                 201          702        13:55.9    1:05:31.7      1:57.5
    6   3628  Matthew Delach                236          938        15:03.5    1:20:35.2      3:05.2
    7   3629  Austin Jones                  256         1194        16:10.9    1:36:46.2      4:12.6

St Bonaventure School    Finish Position -    26

  Team Score (places): 714  Team Score (times):    1:05:58.0   Average Time: 13:11.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1679  Jackson Vento                  99           99        12:37.0      12:37.0      0:00.0
    2   1672  Andrew Cunningham             103          202        12:40.7      25:17.7      0:03.6
    3   1678  Hans Rottmann                 125          327        12:56.5      38:14.2      0:19.4
    4   1675  Alexander Ludwick             165          492        13:23.5      51:37.8      0:46.5
    5   1676  Noah Paszkowski               222          714        14:20.1    1:05:58.0      1:43.0

Ringgold Middle School    Finish Position -    27

  Team Score (places): 735  Team Score (times):    1:06:28.3   Average Time: 13:17.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1195  Andrew Bottino                 85           85        12:29.4      12:29.4      0:00.0
    2   1185  Darren Hollander               93          178        12:33.9      25:03.3      0:04.5
    3   1184  Ryan Leech                    145          323        13:10.0      38:13.4      0:40.6
    4   1188  Jake Gorman                   188          511        13:43.3      51:56.8      1:13.9
    5   1189  Aaron Lunn                    224          735        14:31.4    1:06:28.3      2:02.0
    6   1191  Jake Niziol                   229          964        14:46.0    1:21:14.3      2:16.6
    7   1190  Ethan Gamble                  231         1195        14:48.0    1:36:02.4      2:18.6
    8   1194  Kyle Beckinger              More Than  7           15:02.0    1:51:04.5      2:32.6
    9   1193  Gunner Holsople             More Than  7           15:07.8    2:06:12.3      2:38.4
   10   1192  David Sherry                More Than  7           18:02.1    2:24:14.4      5:32.7

Laurel Highlands Middle School    Finish Position -    28

  Team Score (places): 742  Team Score (times):    1:06:46.0   Average Time: 13:21.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    634  Brenden Kopich                 44           44        11:50.9      11:50.9      0:00.0
    2    637  Matthew Santilli               75          119        12:17.7      24:08.7      0:26.8
    3    638  Timothy Smith                 174          293        13:30.1      37:38.8      1:39.2
    4    633  Ryan Rusko                    223          516        14:29.1      52:08.0      2:38.2
    5    632  Derek D'Annolfo               226          742        14:38.0    1:06:46.0      2:47.0
    6    635  David Piccolomini             238          980        15:08.1    1:21:54.2      3:17.2
    7    640  Matt D'Annalfo                257         1237        16:17.0    1:38:11.2      4:26.1

Hempfield Area MS    Finish Position -    29

  Team Score (places): 755  Team Score (times):    1:06:13.6   Average Time: 13:14.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3671  Gavin Mayo                     38           38        11:44.7      11:44.7      0:00.0
    2   3669  Nick Fry                      143          181        13:08.9      24:53.6      1:24.2
    3   3661  Logan Ali                     175          356        13:30.4      38:24.0      1:45.6
    4   3668  CJ Faris                      184          540        13:37.9      52:01.9      1:53.1
    5   3662  Robby Bomer                   215          755        14:11.7    1:06:13.6      2:26.9
    6   3676  Lucas Taylor                  216          971        14:12.2    1:20:25.9      2:27.5
    7   3674  Zach Sattiavx                 233         1204        14:50.0    1:35:16.0      3:05.3
    8   3670  Lukus Kissell               More Than  7           15:24.8    1:50:40.8      3:40.1
    9   3665  Shane Butler                More Than  7           15:32.2    2:06:13.0      3:47.5
   10   3677  Brayden Thompson            More Than  7           15:35.7    2:21:48.7      3:51.0
   11   3678  Anthony Urbani              More Than  7           15:38.9    2:37:27.6      3:54.1
   12   3667  Grant Drexler               More Than  7           15:54.4    2:53:22.1      4:09.7
   13   3664  Alex Butina                 More Than  7           16:07.0    3:09:29.2      4:22.3
   14   3673  Mitchell Sarsfield          More Than  7           16:48.7    3:26:17.9      5:03.9
   15   3672  Jacob Remaley               More Than  7           16:59.9    3:43:17.8      5:15.1
   16   3660  Bobby Ansell                More Than  7           18:18.6    4:01:36.5      6:33.9

Brookville    Finish Position -    30

  Team Score (places): 777  Team Score (times):    1:06:31.7   Average Time: 13:18.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    114  Ethan Brentham                 89           89        12:32.4      12:32.4      0:00.0
    2    106  Trenton Kramer                150          239        13:12.6      25:45.1      0:40.2
    3    107  Dustin Clinger                164          403        13:23.1      39:08.2      0:50.6
    4    113  Bryce Baughman                177          580        13:31.2      52:39.4      0:58.8
    5    103  Aaron Briggs                  197          777        13:52.3    1:06:31.7      1:19.8
    6    110  Ian Thrush                    214          991        14:10.9    1:20:42.7      1:38.4
    7    111  Alex Smith                    235         1226        14:50.9    1:35:33.6      2:18.5
    8    112  Nate Burkett                More Than  7           15:31.7    1:51:05.4      2:59.2
    9    109  Dylan Young                 More Than  7           16:11.3    2:07:16.7      3:38.9
   10    105  Jon Wonderling              More Than  7           16:39.4    2:23:56.2      4:06.9
   11    116  Adam Martz                  More Than  7           16:48.5    2:40:44.7      4:16.1

Quaker Valley Middle School    Finish Position -    31

  Team Score (places): 783  Team Score (times):    1:06:43.4   Average Time: 13:20.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1158  Noah Wiggins                   52           52        11:58.3      11:58.3      0:00.0
    2   1157  Demetrios Perez               146          198        13:10.6      25:09.0      1:12.3
    3   1166  Connor Wick                   170          368        13:28.1      38:37.1      1:29.8
    4   1163  Issac Lang                    202          570        13:56.3      52:33.4      1:58.0
    5   1164  Ben Sarson                    213          783        14:09.9    1:06:43.4      2:11.6

St Elizabeth Elementary    Finish Position -    32

  Team Score (places): 797  Team Score (times):    1:06:44.5   Average Time: 13:20.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3705  Zach Remlinger,               105          105        12:40.8      12:40.8      0:00.0
    2   3695  Ethan Dursi,                  152          257        13:15.6      25:56.5      0:34.7
    3   3698  Wylie Haddad,                 158          415        13:19.0      39:15.5      0:38.1
    4   3699  Mason Hoydick,                183          598        13:34.6      52:50.1      0:53.7
    5   3702  Tim Olsen,                    199          797        13:54.4    1:06:44.5      1:13.5
    6   3700  Darius Legleitner,            211         1008        14:07.9    1:20:52.5      1:27.0
    7   3697  Abe Haddad,                   244         1252        15:24.1    1:36:16.7      2:43.3
    8   3694  Austin Bechtold,            More Than  7           16:24.7    1:52:41.4      3:43.8
    9   3703  Kenny Pegher,               More Than  7           17:40.0    2:10:21.4      4:59.1
   10   3707  Willie Richardson,          More Than  7           17:41.4    2:28:02.9      5:00.6

Providence Heights Alpha School    Finish Position -    33

  Team Score (places): 917  Team Score (times):    1:09:20.8   Average Time: 13:52.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1139  Jacob Lowry                    97           97        12:35.5      12:35.5      0:00.0
    2   1142  Luke Cordisco                 168          265        13:27.8      26:03.3      0:52.3
    3   1140  Jack Patterson                205          470        14:00.4      40:03.8      1:24.9
    4   1138  Chris Katyal                  207          677        14:03.0      54:06.8      1:27.5
    5   1141  Christian Rangel              240          917        15:13.9    1:09:20.8      2:38.4

South Side    Finish Position -    34

  Team Score (places): 945  Team Score (times):    1:10:07.4   Average Time: 14:01.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1242  Trevor Roach                  118          118        12:48.0      12:48.0      0:00.0
    2   1243  Daniel Hickman                155          273        13:17.5      26:05.6      0:29.4
    3   1244  Andy Hudson                   198          471        13:52.5      39:58.1      1:04.4
    4   1245  Nick Flynn                    225          696        14:32.8      54:31.0      1:44.7
    5   1246  Tim Searight                  249          945        15:36.3    1:10:07.4      2:48.2
    6   1247  Shane Bucklen                 252         1197        15:50.9    1:25:58.3      3:02.8
    7   1251  Will Glenn                    258         1455        16:20.7    1:42:19.1      3:32.6
    8   1250  Chayce Cable                More Than  7           17:33.5    1:59:52.6      4:45.4

Ambridge Area    Finish Position -    35

  Team Score (places): 960  Team Score (times):    1:10:24.6   Average Time: 14:04.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1      9  Dylan Pitts                   106          106        12:41.3      12:41.3      0:00.0
    2   3712  Rameir Rolog                  180          286        13:32.5      26:13.9      0:51.2
    3      5  Logan Ericcson                195          481        13:48.5      40:02.5      1:07.2
    4     12  Alex Elwell                   237          718        15:03.8      55:06.3      2:22.5
    5      6  J r Lutz                      242          960        15:18.2    1:10:24.6      2:36.8
    6     13  Nathan Ericcson               247         1207        15:32.9    1:25:57.5      2:51.5
    7     10  Frank Smith                   251         1458        15:47.7    1:41:45.2      3:06.3

St Malachy School    Finish Position -    36

  Team Score (places): 967  Team Score (times):    1:11:44.0   Average Time: 14:20.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1348  Cole Karlik                   112          112        12:43.3      12:43.3      0:00.0
    2   1351  Matthew Karney                191          303        13:46.3      26:29.6      1:03.0
    3   1349  William Drexler               194          497        13:48.4      40:18.0      1:05.1
    4   1350  Tyler Veal                    206          703        14:02.5      54:20.6      1:19.2
    5   1353  Lucas Impavido                264          967        17:23.3    1:11:44.0      4:40.0

Riverview    Finish Position -    37

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:12:30.9   Average Time: 14:30.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1218  Lucas Murphy                  157          157        13:18.5      13:18.5      0:00.0
    2   1212  Robert Rider                  189          346        13:44.0      27:02.5      0:25.4
    3   1214  Nick Giannetta                209          555        14:05.9      41:08.5      0:47.4
    4   1215  Ben Swensen                   245          800        15:28.9      56:37.5      2:10.4
    5   1216  Nolan Phillips                254         1054        15:53.4    1:12:30.9      2:34.8
    6   1213  Thanny Black                  259         1313        16:33.7    1:29:04.7      3:15.2
    7   1217  Parker Morgan                 260         1573        16:48.6    1:45:53.4      3:30.1

Beaver Area    Finish Position -    38

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:11:00.5   Average Time: 14:12.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     81  Aaron Kovacs                  186          186        13:42.3      13:42.3      0:00.0
    2     86  hayden Vongray                200          386        13:55.7      27:38.0      0:13.4
    3     85  Brandon Kanell                219          605        14:16.1      41:54.2      0:33.8
    4     80  Connor Johnson                221          826        14:20.1      56:14.3      0:37.7
    5     84  Joey Sestito                  230         1056        14:46.2    1:11:00.5      1:03.8
    6     82  Connor Lamison                241         1297        15:15.5    1:26:16.0      1:33.1
    7     87  Cody Wilson                   255         1552        16:08.6    1:42:24.7      2:26.3
    8     88  Alex Young                  More Than  7           16:40.6    1:59:05.3      2:58.2

Holy Trinity    Finish Position -    39

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:12:05.7   Average Time: 14:25.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    528  Matthew Rees                  204          204        13:59.0      13:59.0      0:00.0
    2    529  Mark Roberts                  217          421        14:13.8      28:12.9      0:14.8
    3    527  Luke Roberts                  218          639        14:16.0      42:28.9      0:16.9
    4    531  Jake Warren                   228          867        14:45.8      57:14.8      0:46.8
    5    534  Ryan Parker                   234         1101        14:50.9    1:12:05.7      0:51.9
    6    530  Mick Czerniejewski            248         1349        15:33.1    1:27:38.8      1:34.1
    7    532  Connor Miller                 250         1599        15:43.2    1:43:22.1      1:44.2
    8    533  Evan Jakicic                More Than  7           16:00.2    1:59:22.4      2:01.2
    9    526  Jacob Merlo                 More Than  7           17:45.5    2:17:08.0      3:46.5

Freeport Area    Finish Position -    40

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:26:28.5   Average Time: 17:17.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    337  Travis Domhoff                246          246        15:31.3      15:31.3      0:00.0
    2    339  Ryan Foust                    261          507        16:55.4      32:26.7      1:24.0
    3    338  Liam Dress                    262          769        17:00.6      49:27.3      1:29.3
    4    336  Daniel Gregori                263         1032        17:18.8    1:06:46.2      1:47.5
    5    340  Noah Golgan                   266         1298        19:42.3    1:26:28.5      4:11.0

Aquinas Academy of Pittsburgh    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     33  Louis D'Angelo              Less Than  5           14:28.4      14:28.4      0:00.0

Assumption School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     67  Andrew Beck                 Less Than  5           13:50.7      13:50.7      0:00.0
    2     68  Leo Smith                   Less Than  5           14:30.9      28:21.7      0:40.1

Blackhawk    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     96  Brad Jenkins                Less Than  5           15:19.2      15:19.2      0:00.0

Burgettstown    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    129  Seth Phillis                Less Than  5           13:33.2      13:33.2      0:00.0
    2    130  Brandon Lounder             Less Than  5           14:18.7      27:51.9      0:45.4

Central Valley    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    223  Zach Ryan                   Less Than  5           12:41.1      12:41.1      0:00.0
    2    224  Alex Stultz                 Less Than  5           14:35.3      27:16.4      1:54.2

Clarion Limestone    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    233  Dawson Snowberger           Less Than  5           12:53.8      12:53.8      0:00.0

Eden Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    252  Eric Gronbeck               Less Than  5           12:16.8      12:16.8      0:00.0
    2    253  Thomas Medure               Less Than  5           14:06.9      26:23.7      1:50.1
    3    254  Tyler Eisses                Less Than  5           16:04.7      42:28.5      3:47.9

Hopewell    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    542  Josh Progar                 Less Than  5           12:34.0      12:34.0      0:00.0
    2    543  Lucas D'Alessandro          Less Than  5           16:08.3      28:42.3      3:34.3

Laurel    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    622  Jesse Wright                Less Than  5           12:38.7      12:38.7      0:00.0
    2    624  Joseph Paglia               Less Than  5           15:18.6      27:57.3      2:39.9
    3    623  Brent Bergbauer             Less Than  5           16:42.0      44:39.4      4:03.3

New Castle Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    758  Kirkland Messner            Less Than  5           15:41.9      15:41.9      0:00.0
    2    757  Alex Papa                   Less Than  5           18:41.7      34:23.6      2:59.7

Northgate    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    906  Paul Baldoff                Less Than  5           14:45.5      14:45.5      0:00.0
    2    905  Andy Geeting                Less Than  5           15:50.3      30:35.8      1:04.8

South Fayette Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1226  Connor Mislan               Less Than  5           12:47.9      12:47.9      0:00.0
    2   1225  Connor McGinnis             Less Than  5           13:02.2      25:50.2      0:14.2
    3   1228  Drew Whiteside              Less Than  5           13:50.4      39:40.6      1:02.4
    4   1223  Joey Black                  Less Than  5           16:09.0      55:49.6      3:21.0

St Alexis Elementary & Middle Schoo    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1368  Chris Wilkinson             Less Than  5           12:19.8      12:19.8      0:00.0

St Gregory Catholic School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1463  Andrew Zilavy               Less Than  5           12:09.4      12:09.4      0:00.0

St Ursula    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1623  Tom Connell                 Less Than  5           13:41.3      13:41.3      0:00.0
    2   1620  Tom Schields                Less Than  5           14:06.4      27:47.7      0:25.0
    3   1621  Joey White                  Less Than  5           16:53.7      44:41.5      3:12.3
    4   1622  Dominic Deluca              Less Than  5           17:02.9    1:01:44.4      3:21.5

Sts Peter and Paul Catholic School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1712  Lucas Klenovich             Less Than  5           14:58.6      14:58.6      0:00.0
    2   1713  Sean Livingston             Less Than  5           15:12.9      30:11.5      0:14.3
    3   1714  Ben Whiting                 Less Than  5           19:15.6      49:27.2      4:17.0

Tidioute Community Charter MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1726  Maison Deloe                Less Than  5           13:29.2      13:29.2      0:00.0

Avonworth MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3800  Oliver Holjes               Less Than  5           14:04.1      14:04.1      0:00.0
    2   3802  Eddie Young                 Less Than  5           14:48.9      28:53.0      0:44.8
    3   3792  Luca Stasa                  Less Than  5           16:17.8      45:10.9      2:13.7

Penn Hills Eagles USATF    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3799  Torrey Quinn                Less Than  5           11:58.5      11:58.5      0:00.0
    2   3805  Sterling Frazier            Less Than  5           15:59.6      27:58.2      4:01.0



Detail Team Results - Boys

Middle School Boys

AAA


Kiski Area HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:01:26.0   Average Time: 12:17.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    590  Angelo Pisani                   1            1        11:51.1      11:51.1      0:00.0
    2    583  Sam Shannon                     2            3        12:09.9      24:01.0      0:18.7
    3    587  Derrick Cable                   3            6        12:19.3      36:20.4      0:28.1
    4    588  Logan Kelly                     4           10        12:20.5      48:40.9      0:29.3
    5    591  Luke Ludwig                     5           15        12:45.1    1:01:26.0      0:53.9
    6    585  Isaiah King                     6           21        12:54.0    1:14:20.0      1:02.9
    7    584  Dominic Giordano                7           28        13:40.7    1:28:00.8      1:49.6
    8    589  Jacob Kalik                 More Than  7           14:27.8    1:42:28.7      2:36.7
    9    586  Isaac Vrudney               More Than  7           14:29.7    1:56:58.4      2:38.6



Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

AA


Knoch HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  16  Team Score (times):    1:29:16.0   Average Time: 17:51.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2486  Max Freyermuth                  1            1        17:16.2      17:16.2      0:00.0
    2   2485  Brandon Grumski                 2            3        17:42.6      34:58.9      0:26.3
    3   2479  Preston Carlsson                3            6        17:55.5      52:54.4      0:39.2
    4   2481  John Ejzak                      4           10        18:00.4    1:10:54.9      0:44.1
    5   2483  Paul Kasunic                    6           16        18:21.1    1:29:16.0      1:04.8
    6   2480  Nathaniel Pettit                7           23        18:34.2    1:47:50.3      1:17.9
    7   2487  Aidan Neigh                     8           31        18:48.3    2:06:38.7      1:32.1

Oil City HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  47  Team Score (times):    1:45:19.7   Average Time: 21:03.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2955  John Miller                     5            5        18:14.1      18:14.1      0:00.0
    2   2961  Grant Rodgers                   9           14        19:27.7      37:41.8      1:13.5
    3   2958  Nick Dobson                    10           24        19:34.1      57:16.0      1:19.9
    4   2962  Ben Herman                     11           35        23:50.9    1:21:06.9      5:36.7
    5   2959  Tyler Hare                     12           47        24:12.7    1:45:19.7      5:58.6
    6   2964  Tyler Marczak                  13           60        29:34.8    2:14:54.5     11:20.6
    7   2963  Josh Kellogg                   14           74        32:41.0    2:47:35.5     14:26.8



Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

AAA


Mount Lebanon HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  61  Team Score (times):    1:26:08.7   Average Time: 17:13.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2782  Ian Baun                        2            2        16:39.9      16:39.9      0:00.0
    2   2789  Ian Harris                     12           14        17:17.7      33:57.6      0:37.8
    3   2788  Todd Gunzenhauser              13           27        17:19.3      51:16.9      0:39.4
    4   2787  Matthew Stone                  16           43        17:24.2    1:08:41.2      0:44.3
    5   2800  Bryce Brandenstein             18           61        17:27.5    1:26:08.7      0:47.6
    6   2792  Jamie Kozorra                  22           83        17:37.2    1:43:45.9      0:57.3
    7   2799  Joshua Kalapos                 27          110        17:46.4    2:01:32.4      1:06.5
    8   2794  Zachary Dewit               More Than  7           17:47.1    2:19:19.5      1:07.1
    9   2786  Michael Peters              More Than  7           17:53.9    2:37:13.5      1:14.0
   10   2795  Rob Doncourt                More Than  7           17:56.2    2:55:09.7      1:16.3

North Hills HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  90  Team Score (times):    1:26:56.7   Average Time: 17:23.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2906  Jacob Heinauer                  1            1        16:26.2      16:26.2      0:00.0
    2   2907  Killian McNally                14           15        17:22.5      33:48.8      0:56.3
    3   2905  Mike Burchlaw                  17           32        17:25.9      51:14.8      0:59.7
    4   2917  Tom Brown                      19           51        17:29.3    1:08:44.1      1:03.0
    5   2913  Alex Kubala                    39           90        18:12.5    1:26:56.7      1:46.3
    6   2912  Brett Hoffman                  55          145        18:27.4    1:45:24.1      2:01.1
    7   2914  Daniel O'Toole                 85          230        18:59.9    2:04:24.0      2:33.6
    8   2908  Brendan Mahoney             More Than  7           19:24.9    2:23:49.0      2:58.7
    9   2909  Mark Faller                 More Than  7           20:20.1    2:44:09.2      3:53.9
   10   3818  Brian Venturella            More Than  7           20:44.1    3:04:53.3      4:17.8

Chartiers Valley HS    Finish Position -     3

  Team Score (places): 173  Team Score (times):    1:30:00.8   Average Time: 18:00.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2097  Zac Cox                        21           21        17:35.1      17:35.1      0:00.0
    2   2109  Joseph Westrick                32           53        17:51.4      35:26.6      0:16.2
    3   2105  Matthew Thomas                 37           90        18:06.4      53:33.0      0:31.3
    4   2110  Micah Colson                   40          130        18:12.6    1:11:45.6      0:37.4
    5   2104  Jordan Callahan                43          173        18:15.2    1:30:00.8      0:40.0
    6   2112  Aj Reza                        68          241        18:37.7    1:48:38.6      1:02.5
    7   2107  Ben Bratetich                  87          328        19:05.7    2:07:44.3      1:30.5

Fox Chapel Area    Finish Position -     4

  Team Score (places): 185  Team Score (times):    1:30:12.3   Average Time: 18:02.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2246  Jacob Halasowski                8            8        17:07.1      17:07.1      0:00.0
    2   2252  Brendon Urso                   35           43        18:04.6      35:11.8      0:57.5
    3   2270  Jonathan Folkerts              42           85        18:14.2      53:26.1      1:07.0
    4   2255  Alec Eckman                    44          129        18:18.1    1:11:44.2      1:11.0
    5   2250  Aaron Ivie                     56          185        18:28.0    1:30:12.3      1:20.8
    6   2244  Andrew Golio                   91          276        19:15.4    1:49:27.8      2:08.2
    7   2254  Michael Bove                  118          394        22:57.3    2:12:25.1      5:50.1

Massillon-Perry HS    Finish Position -     5

  Team Score (places): 196  Team Score (times):    1:30:08.8   Average Time: 18:01.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2603  Cole Morris                    20           20        17:34.3      17:34.3      0:00.0
    2   2602  Johnny Stevenson               25           45        17:40.5      35:14.9      0:06.1
    3   2589  Alex Ryan                      31           76        17:50.7      53:05.6      0:16.4
    4   2601  Daniel Cronk                   53          129        18:26.3    1:11:32.0      0:51.9
    5   2600  Scott Essig                    67          196        18:36.8    1:30:08.8      1:02.4
    6   2594  Kyle Betivas                   81          277        18:57.1    1:49:05.9      1:22.7
    7   2597  Alex Bevington                 98          375        19:38.3    2:08:44.3      2:04.0
    8   2598  Nick Luzecky                More Than  7           20:02.8    2:28:47.2      2:28.4

Cannon-McMillan    Finish Position -     6

  Team Score (places): 199  Team Score (times):    1:29:56.6   Average Time: 17:59.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1995  Ethan Linderman                 3            3        16:49.1      16:49.1      0:00.0
    2   2013  Matt Mansfield                 24           27        17:38.6      34:27.7      0:49.4
    3   2007  Michael Cappelli               50           77        18:23.6      52:51.4      1:34.5
    4   2017  Jonas Wudkwych                 52          129        18:26.1    1:11:17.5      1:36.9
    5   2018  James Zukowski                 70          199        18:39.0    1:29:56.6      1:49.9
    6   2006  Jonathan Klan                  79          278        18:55.2    1:48:51.9      2:06.1
    7   2004  Andrew Kim                     80          358        18:56.7    2:07:48.6      2:07.5
    8   2016  Cameron Somma               More Than  7           19:13.4    2:27:02.0      2:24.2
    9   2014  Tyler Meier                 More Than  7           19:39.4    2:46:41.5      2:50.3
   10   2020  Glenn McGee                 More Than  7           19:42.9    3:06:24.4      2:53.7

Seneca Valley HS    Finish Position -     7

  Team Score (places): 207  Team Score (times):    1:30:00.0   Average Time: 18:00.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3208  MICHAEL D KOLOR                 7            7        17:03.1      17:03.1      0:00.0
    2   3219  TANNER J QUIGGLE               10           17        17:13.8      34:17.0      0:10.6
    3   3200  MICHAEL F GARCZYNSKI           57           74        18:29.4      52:46.4      1:26.2
    4   3220  TREY M RAZANAUSKAS             64          138        18:35.7    1:11:22.1      1:32.5
    5   3206  ANDREW J KEARNEY               69          207        18:37.8    1:30:00.0      1:34.6
    6   3199  ALEX J GARCZYNSKI              71          278        18:40.9    1:48:40.9      1:37.7
    7   3225  CLAYTON J TAYLOR               73          351        18:45.8    2:07:26.8      1:42.6
    8   3213  GRANT MCCARTHY              More Than  7           19:09.5    2:26:36.4      2:06.3
    9   3193  MICHAEL M BAXA              More Than  7           19:14.3    2:45:50.7      2:11.1

Bethel Park HS    Finish Position -     8

  Team Score (places): 217  Team Score (times):    1:30:49.0   Average Time: 18:09.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1848  Shane Burkhart                 15           15        17:22.9      17:22.9      0:00.0
    2   1847  Dan Spanner                    26           41        17:45.2      35:08.2      0:22.3
    3   1854  Ryan Zimba                     41           82        18:13.6      53:21.8      0:50.7
    4   1851  Andrew Dougher                 49          131        18:23.1    1:11:44.9      1:00.2
    5   1857  Nick Marstellar                86          217        19:04.0    1:30:49.0      1:41.1
    6   1852  David Erzen                   103          320        19:48.1    1:50:37.2      2:25.2
    7   1850  Michael Smith                 105          425        19:51.6    2:10:28.8      2:28.7

McDowell HS    Finish Position -     9

  Team Score (places): 235  Team Score (times):    1:31:16.4   Average Time: 18:15.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2637  Ryan Zimmerman                 29           29        17:46.9      17:46.9      0:00.0
    2   2617  Keegan Fordyce                 33           62        17:57.4      35:44.4      0:10.4
    3   2627  Jacob Cessna                   54          116        18:27.0      54:11.4      0:40.0
    4   2624  Ben Nichilo                    59          175        18:32.0    1:12:43.4      0:45.0
    5   2611  Michael Brink                  60          235        18:33.0    1:31:16.4      0:46.0
    6   2612  Keith Tucker                   63          298        18:34.9    1:49:51.4      0:47.9
    7   2605  Corey Matteo                   65          363        18:35.9    2:08:27.4      0:49.0
    8   2609  Tyler Hakel                 More Than  7           18:43.8    2:27:11.2      0:56.8
    9   2619  John Paul Bielanin          More Than  7           18:59.2    2:46:10.4      1:12.3
   10   2621  Jack Kline                  More Than  7           19:02.7    3:05:13.2      1:15.7

Butler HS    Finish Position -    10

  Team Score (places): 249  Team Score (times):    1:31:20.2   Average Time: 18:16.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1937  Josh Rader                      6            6        17:02.9      17:02.9      0:00.0
    2   1942  Noah Beveridge                 28           34        17:46.5      34:49.5      0:43.5
    3   1939  Chris Boyd                     47           81        18:21.7      53:11.3      1:18.8
    4   1941  Ethan Linnon                   75          156        18:48.0    1:11:59.3      1:45.0
    5   1947  Travis Braund                  93          249        19:20.9    1:31:20.2      2:18.0

Winchester Thurston    Finish Position -    11

  Team Score (places): 264  Team Score (times):    1:35:55.8   Average Time: 19:11.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3498  Landin Delaney                  4            4        16:50.8      16:50.8      0:00.0
    2   3502  Will Loevner                    9           13        17:08.9      33:59.7      0:18.1
    3   3501  Ben Littman                    23           36        17:37.9      51:37.7      0:47.1
    4   3497  Geoff Cohen                   108          144        20:03.0    1:11:40.7      3:12.2
    5   3496  Grant Charney                 120          264        24:15.0    1:35:55.8      7:24.2

Peters Twp. HS    Finish Position -    12

  Team Score (places): 269  Team Score (times):    1:31:37.3   Average Time: 18:19.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3037  Nick Wolk                       5            5        16:57.5      16:57.5      0:00.0
    2   3026  Luca Pugliano                  48           53        18:22.7      35:20.3      1:25.2
    3   3025  Zach Jaap                      58          111        18:31.3      53:51.6      1:33.7
    4   3040  John Schlafman                 74          185        18:46.1    1:12:37.8      1:48.6
    5   3032  Daniel Krajovic                84          269        18:59.5    1:31:37.3      2:02.0
    6   3030  Joe Dunleavy                   92          361        19:17.1    1:50:54.5      2:19.5
    7   3031  Josh Dunleavy                 104          465        19:50.5    2:10:45.0      2:53.0
    8   3044  Tyler Brooks                More Than  7           21:03.1    2:31:48.1      4:05.5
    9   3046  Anthony Wells               More Than  7           21:22.3    2:53:10.5      4:24.8
   10   3033  Mike Koenig                 More Than  7           22:03.4    3:15:13.9      5:05.9

Pine Richland HS    Finish Position -    13

  Team Score (places): 279  Team Score (times):    1:32:19.0   Average Time: 18:27.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3091  Gregory Schleicher             11           11        17:15.7      17:15.7      0:00.0
    2   3089  Rusty Batykefer                34           45        18:04.4      35:20.2      0:48.6
    3   3090  Evan Juncal                    61          106        18:33.8      53:54.0      1:18.0
    4   3094  Camden Sarver                  76          182        18:48.7    1:12:42.7      1:32.9
    5   3088  Joey Kelly                     97          279        19:36.2    1:32:19.0      2:20.4
    6   3085  Thomas Krill                  100          379        19:39.2    1:51:58.2      2:23.4
    7   3096  Seth Kornbau                  101          480        19:41.9    2:11:40.1      2:26.1
    8   3092  Noah Adams                  More Than  7           19:45.3    2:31:25.5      2:29.5

Hempfield Area HS    Finish Position -    14

  Team Score (places): 347  Team Score (times):    1:33:58.1   Average Time: 18:47.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2405  Jordan Stack                   36           36        18:05.9      18:05.9      0:00.0
    2   2400  August Papas                   45           81        18:18.4      36:24.3      0:12.4
    3   2407  Tyler Borelli                  83          164        18:59.1      55:23.4      0:53.1
    4   2406  Jacob Bancroft                 89          253        19:11.7    1:14:35.2      1:05.7
    5   2403  Tyler Fox                      94          347        19:22.9    1:33:58.1      1:16.9
    6   2399  Kevin Weldon                  102          449        19:46.7    1:53:44.8      1:40.7
    7   2413  Matt Suszek                   109          558        20:06.3    2:13:51.1      2:00.3
    8   2401  Jason Lohr                  More Than  7           20:24.8    2:34:16.0      2:18.8
    9   2408  Zachary Meyers              More Than  7           21:12.7    2:55:28.7      3:06.7
   10   2412  Jake Salvatore              More Than  7           21:56.2    3:17:24.9      3:50.2

Moon Area HS    Finish Position -    15

  Team Score (places): 354  Team Score (times):    1:33:43.2   Average Time: 18:44.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2709  Devin Jeffries                 51           51        18:25.2      18:25.2      0:00.0
    2   2706  Austin Jepsky                  66          117        18:36.5      37:01.7      0:11.3
    3   2701  Dylan Perry                    77          194        18:49.9      55:51.6      0:24.7
    4   2715  Sean Kelly                     78          272        18:53.1    1:14:44.8      0:27.9
    5   2704  Nathan Lee                     82          354        18:58.3    1:33:43.2      0:33.1
    6   2727  Tyler Love                     90          444        19:12.9    1:52:56.1      0:47.7
    7   2707  Jared Baggett                  95          539        19:26.0    2:12:22.1      1:00.8
    8   2721  Kyle Buzza                  More Than  7           19:32.3    2:31:54.5      1:07.1
    9   2723  Frankie Bonura              More Than  7           19:39.1    2:51:33.6      1:13.9
   10   2716  Jonathan Kleer              More Than  7           20:14.1    3:11:47.8      1:48.9

Penn Hills HS    Finish Position -    16

  Team Score (places): 375  Team Score (times):    1:35:56.9   Average Time: 19:11.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3010  Duwon Terrell                  30           30        17:48.8      17:48.8      0:00.0
    2   3014  Michael Wagner                 38           68        18:10.1      35:58.9      0:21.3
    3   3013  Cole Bishop                    88          156        19:10.4      55:09.3      1:21.6
    4   3012  Denzel Beeman                 106          262        19:51.6    1:15:01.0      2:02.8
    5   3017  Jordan Cravener               113          375        20:55.8    1:35:56.9      3:07.0
    6   3016  Daniel Ternent                116          491        21:31.0    1:57:27.9      3:42.2
    7   3018  Anthony Stiles                117          608        22:21.1    2:19:49.1      4:32.3

Connellsville HS    Finish Position -    17

  Team Score (places): 459  Team Score (times):    1:41:38.5   Average Time: 20:19.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2151  Devin Pisarski                 46           46        18:20.4      18:20.4      0:00.0
    2   2155  Hunter Reich                   72          118        18:43.8      37:04.3      0:23.3
    3   2153  Ethan McIntosh                107          225        19:52.8      56:57.1      1:32.3
    4   2152  Josh Campbell                 115          340        21:16.1    1:18:13.3      2:55.7
    5   2156  Dylan Nicholson               119          459        23:25.2    1:41:38.5      5:04.7

DuBois Area HS    Finish Position -    18

  Team Score (places): 478  Team Score (times):    1:39:00.8   Average Time: 19:48.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2176  Jeremy Fisher                  62           62        18:34.1      18:34.1      0:00.0
    2   2168  Nick Gribik                    96          158        19:34.8      38:08.9      1:00.6
    3   2166  Auckie Fenstermacher           99          257        19:38.8      57:47.8      1:04.7
    4   2167  Issac Blose                   110          367        20:25.5    1:18:13.4      1:51.4
    5   2181  Jonathan Russell              111          478        20:47.3    1:39:00.8      2:13.1
    6   2170  Mike Blizzard                 112          590        20:53.6    1:59:54.5      2:19.4
    7   2172  Dominic Gregorio              114          704        20:57.4    2:20:51.9      2:23.2
    8   2177  Keaton Chapman              More Than  7           20:58.9    2:41:50.9      2:24.7
    9   2174  Alexander Bush              More Than  7           22:03.6    3:03:54.5      3:29.4
   10   2171  Nolan Fairman               More Than  7           22:52.6    3:26:47.1      4:18.4

Woodland Hills HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3512  Max Shugerman               Less Than  5           20:01.7      20:01.7      0:00.0
    2   3513  Richard Harris              Less Than  5           22:37.1      42:38.8      2:35.3
    3   3514  Connor Swiatek              Less Than  5           24:42.4    1:07:21.3      4:40.6



Detail Team Results - Boys

JV Boys

A


Avonworth HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  18  Team Score (times):    1:42:05.3   Average Time: 20:25.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1798  Hunter Strang                   1            1        19:44.4      19:44.4      0:00.0
    2   1797  Matt Crilley                    2            3        19:54.9      39:39.4      0:10.5
    3   1803  Michael Sefick                  4            7        20:42.1    1:00:21.5      0:57.7
    4   1806  Brandon Witherell               5           12        20:51.3    1:21:12.8      1:06.8
    5   1807  Richard Danylo                  6           18        20:52.5    1:42:05.3      1:08.1
    6   1809  Mark Humphrey                   8           26        21:49.9    2:03:55.3      2:05.5
    7   1800  Zac Mcdowell                   13           39        23:13.9    2:27:09.2      3:29.5
    8   1804  Darius Simmons              More Than  7           23:15.7    2:50:25.0      3:31.3
    9   1805  William Colenbrander        More Than  7           23:21.4    3:13:46.4      3:37.0
   10   1791  Grant Risley                More Than  7           24:18.6    3:38:05.1      4:34.2
   11   1802  Evan Kurela                 More Than  7           24:30.7    4:02:35.8      4:46.3

Cardinal Wuerl North Catholic High    Finish Position -     2

  Team Score (places):  51  Team Score (times):    1:52:26.8   Average Time: 22:29.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3571  Schmitzer Joey                  3            3        20:33.5      20:33.5      0:00.0
    2   3570  Virosteck Christopher           7           10        20:53.6      41:27.1      0:20.0
    3   3574  Graham Donnie                  10           20        22:15.2    1:03:42.4      1:41.7
    4   3576  Stewart Jake                   12           32        22:30.5    1:26:12.9      1:57.0
    5   3572  Sepcic Nick                    19           51        26:13.8    1:52:26.8      5:40.3
    6   3575  Esser Mathew                   20           71        27:18.1    2:19:44.9      6:44.5
    7   3573  Dunham Jonathan                21           92        28:18.6    2:48:03.5      7:45.0

Northgate HS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  65  Team Score (times):    1:55:08.4   Average Time: 23:01.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2949  Micheal Persia                  9            9        21:54.8      21:54.8      0:00.0
    2   2948  Luke Robertson                 11           20        22:28.3      44:23.1      0:33.4
    3   2943  Alex DiCaprio                  14           34        23:16.4    1:07:39.6      1:21.6
    4   2940  Duncan Carrier                 15           49        23:18.8    1:30:58.4      1:23.9
    5   2945  Mitchell Denes                 16           65        24:09.9    1:55:08.4      2:15.0
    6   2947  Tim Auble                      17           82        24:48.8    2:19:57.2      2:53.9
    7   2946  Zech Boyce                     18          100        25:37.9    2:45:35.1      3:43.0

Our Lady Of Sacred Heart HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2986  Nathaniel Hersh             Less Than  5           19:18.5      19:18.5      0:00.0
    2   2992  Adam Gaupp                  Less Than  5           21:06.2      40:24.8      1:47.6
    3   2996  Eli Pace                    Less Than  5           21:28.2    1:01:53.0      2:09.6
    4   2991  Brody Conner                Less Than  5           21:54.2    1:23:47.2      2:35.6

Riverview HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3127  Mason Racicot               Less Than  5           25:49.0      25:49.0      0:00.0
    2   3118  Joe Kelly                   Less Than  5           26:42.6      52:31.7      0:53.5
    3   3130  Kevin McCracken             Less Than  5           27:03.5    1:19:35.3      1:14.4

Sewickley Academy HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3237  Mason SanFilippo            Less Than  5           20:26.6      20:26.6      0:00.0
    2   3239  Brian Weir                  Less Than  5           21:10.9      41:37.5      0:44.2
    3   3236  Austin Duffield             Less Than  5           22:10.0    1:03:47.6      1:43.4
    4   3235  Michael Bartholic           Less Than  5           22:12.4    1:26:00.1      1:45.7

South Side HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3327  Wesley Nadig                Less Than  5           24:42.1      24:42.1      0:00.0
    2   3328  Joseph Lally                Less Than  5           27:06.5      51:48.6      2:24.3
    3   3329  Jared Tellish               Less Than  5           31:55.4    1:23:44.0      7:13.2
    4   3331  Andrew Wiessen              Less Than  5           40:04.2    2:03:48.2     15:22.0

Vincentian Academy HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3410  Declan Urffer               Less Than  5           22:19.0      22:19.0      0:00.0
    2   3403  Josh Madden                 Less Than  5           26:29.5      48:48.5      4:10.4



Detail Team Results - Boys

JV Boys

AA


Knoch HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  18  Team Score (times):    1:38:58.7   Average Time: 19:47.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2496  Michael Renaud                  1            1        19:04.4      19:04.4      0:00.0
    2   2482  Zac Misitis                     2            3        19:35.3      38:39.8      0:30.8
    3   2498  Isaac Davanzati                 3            6        19:48.2      58:28.0      0:43.7
    4   2478  Adam Sudano                     5           11        19:59.0    1:18:27.0      0:54.5
    5   2489  Simon Sudano                    7           18        20:31.7    1:38:58.7      1:27.2
    6   2491  Matt Mellish                    9           27        20:44.3    1:59:43.1      1:39.8
    7   2494  Nick Helfer                    10           37        20:46.0    2:20:29.1      1:41.5
    8   2488  Matt Karenbauer             More Than  7           21:17.7    2:41:46.9      2:13.2
    9   2490  Reece Jaksec                More Than  7           21:29.1    3:03:16.0      2:24.6
   10   2493  Patrick Jones               More Than  7           21:56.5    3:25:12.6      2:52.0
   11   2492  Nate Morgus                 More Than  7           21:57.3    3:47:10.0      2:52.9

Mars Area Boys    Finish Position -     2

  Team Score (places):  69  Team Score (times):    1:45:32.8   Average Time: 21:06.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2561  Matthew Seipp                   4            4        19:55.5      19:55.5      0:00.0
    2   2551  Nathan Kaleida                 11           15        20:46.9      40:42.4      0:51.3
    3   2556  Andrew Deluca                  15           30        21:03.7    1:01:46.1      1:08.1
    4   2560  Jack Butler                    17           47        21:42.1    1:23:28.2      1:46.5
    5   2566  Brady Knox                     22           69        22:04.6    1:45:32.8      2:09.0
    6   2567  Jack Harsch                    23           92        22:05.9    2:07:38.7      2:10.3
    7   2565  Aaron Cvitkovich               30          122        22:33.8    2:30:12.6      2:38.3
    8   2559  Matt Kuniak                 More Than  7           23:27.1    2:53:39.7      3:31.5

Hopewell HS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  99  Team Score (times):    1:48:42.5   Average Time: 21:44.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2449  Turner Wilson                   6            6        20:30.7      20:30.7      0:00.0
    2   2444  Zachary Hovanec                12           18        20:51.1      41:21.8      0:20.4
    3   2456  James Corcoran                 20           38        22:01.9    1:03:23.8      1:31.2
    4   2452  Cody Boring                    25           63        22:14.1    1:25:38.0      1:43.4
    5   2453  Miles Collins                  36           99        23:04.5    1:48:42.5      2:33.8
    6   2455  John Yost                      38          137        23:17.9    2:12:00.5      2:47.2
    7   2442  Austin Miller                  41          178        23:51.3    2:35:51.8      3:20.6
    8   2454  Mark Kuzminski              More Than  7           24:49.7    3:00:41.6      4:19.0

West Allegheny HS  Boys    Finish Position -     4

  Team Score (places): 121  Team Score (times):    1:50:22.6   Average Time: 22:04.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3446  Austin Schoppe                 14           14        20:59.6      20:59.6      0:00.0
    2   3458  Evan Stitch                    19           33        21:58.0      42:57.6      0:58.4
    3   3452  Spencer Naleppa                21           54        22:02.8    1:05:00.4      1:03.2
    4   3443  Jarrett Parker                 33           87        22:41.0    1:27:41.5      1:41.4
    5   3459  Tim Tan                        34          121        22:41.1    1:50:22.6      1:41.5
    6   3448  Brandon Macasek                35          156        22:54.3    2:13:17.0      1:54.7
    7   3450  Ryan Guilfoil                  39          195        23:29.4    2:36:46.4      2:29.8
    8   3449  Joey Artinger               More Than  7           23:39.7    3:00:26.2      2:40.1
    9   3456  Greg Schriner               More Than  7           24:49.4    3:25:15.7      3:49.8
   10   3457  Wade Schriner               More Than  7           26:58.9    3:52:14.6      5:59.3
   11   3455  Logan Sadauskas             More Than  7           27:19.1    4:19:33.8      6:19.5

Meadville Area HS    Finish Position -     5

  Team Score (places): 130  Team Score (times):    1:51:47.3   Average Time: 22:21.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2680  Matt Lazusky                    8            8        20:37.4      20:37.4      0:00.0
    2   2681  John Deissler                  13           21        20:52.9      41:30.3      0:15.4
    3   2679  Will Sheasley                  27           48        22:16.1    1:03:46.5      1:38.6
    4   2678  Ethan Dietz                    37           85        23:15.4    1:27:01.9      2:37.9
    5   2683  Gavin Varner                   45          130        24:45.3    1:51:47.3      4:07.8
    6   2682  Jake Bortner                   49          179        26:25.4    2:18:12.7      5:47.9

General McLane HS    Finish Position -     6

  Team Score (places): 146  Team Score (times):    1:53:03.7   Average Time: 22:36.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2349  Luke McEldowney                18           18        21:57.4      21:57.4      0:00.0
    2   2353  Abe Masone                     28           46        22:17.2      44:14.6      0:19.8
    3   2356  Trent Javens                   29           75        22:28.2    1:06:42.9      0:30.8
    4   2352  Max Patterson                  31          106        22:34.2    1:29:17.1      0:36.8
    5   2343  Alec Coates                    40          146        23:46.6    1:53:03.7      1:49.1
    6   2354  Nathan Miller                  48          194        26:24.3    2:19:28.0      4:26.8
    7   2360  Zachary Gray                   52          246        27:40.9    2:47:09.0      5:43.5

Central Valley HS    Finish Position -     7

  Team Score (places): 159  Team Score (times):    1:55:09.3   Average Time: 23:01.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2066  Jackson Morrison               16           16        21:29.9      21:29.9      0:00.0
    2   2067  Spencer D'Hondt                24           40        22:11.2      43:41.2      0:41.2
    3   2064  Joey Caponera                  32           72        22:40.7    1:06:21.9      1:10.8
    4   2068  Jeremy Tritt                   43          115        24:23.3    1:30:45.3      2:53.3
    5   2060  Joe Amoroso                    44          159        24:23.9    1:55:09.3      2:53.9
    6   2074  Dante Rodich                   50          209        26:45.0    2:21:54.3      5:15.0
    7   2075  Justin Gragan                  53          262        28:32.5    2:50:26.8      7:02.5
    8   2071  Nate Martin                 More Than  7           36:15.5    3:26:42.4     14:45.5

Harbor Creek HS    Finish Position -     8

  Team Score (places): 212  Team Score (times):    2:04:24.0   Average Time: 24:52.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2384  Charles Peters                 26           26        22:14.6      22:14.6      0:00.0
    2   2382  Andrew Dalton                  42           68        23:55.3      46:09.9      1:40.6
    3   2392  Trent Abbate                   46          114        24:47.9    1:10:57.9      2:33.3
    4   2387  Justin Suess                   47          161        25:46.1    1:36:44.1      3:31.5
    5   2393  Sebastian Mathers              51          212        27:39.9    2:04:24.0      5:25.2

Freeport Area HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2327  Logan Ziewkiewicz           Less Than  5           23:10.4      23:10.4      0:00.0
    2   2324  Dean Cyphert                Less Than  5           23:14.5      46:24.9      0:04.1
    3   2318  Austin Full                 Less Than  5           23:31.4    1:09:56.3      0:21.0
    4   2326  Sawyer Parks                Less Than  5           23:35.3    1:33:31.6      0:24.8

New Castle HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2848  michael yeropoli            Less Than  5           23:08.3      23:08.3      0:00.0

South Fayette HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3257  Nick McKinney               Less Than  5           23:30.7      23:30.7      0:00.0
    2   3264  Andrew Knez                 Less Than  5           23:33.7      47:04.5      0:02.9

Trinity HS Boys    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3360  Jeremy Woods                Less Than  5           22:01.4      22:01.4      0:00.0
    2   3353  Tyler Pokego                Less Than  5           23:32.1      45:33.5      1:30.7



Detail Team Results - Boys

JV Boys

AAA


Mount Lebanon HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    1:35:52.4   Average Time: 19:10.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2802  Jack Cameron                    4            4        19:02.3      19:02.3      0:00.0
    2   2801  Lucas Bumgarner                 5            9        19:05.4      38:07.7      0:03.1
    3   2793  Ryan Clark                      6           15        19:07.4      57:15.2      0:05.1
    4   2807  William Wanovich                8           23        19:10.3    1:16:25.5      0:08.0
    5   2783  Liam Dugan                     12           35        19:26.9    1:35:52.4      0:24.6
    6   2803  Thomas Cosentino               20           55        19:46.0    1:55:38.5      0:43.7
    7   2791  Albert Winschel                25           80        19:53.0    2:15:31.5      0:50.7
    8   2804  Luca Hignett-Lewis          More Than  7           20:00.8    2:35:32.4      0:58.5
    9   2806  Cameron Potts               More Than  7           20:28.3    2:56:00.7      1:26.0
   10   2797  William Sutherland          More Than  7           20:34.7    3:16:35.4      1:32.4
   11   2805  Riley Jones                 More Than  7           20:37.0    3:37:12.5      1:34.7
   12   2784  Steele Eckenrode            More Than  7           20:37.4    3:57:49.9      1:35.1
   13   2785  Austin Noble                More Than  7           21:14.6    4:19:04.6      2:12.3
   14   2790  Adam Shrum                  More Than  7           21:51.4    4:40:56.0      2:49.1
   15   2798  Xavier Szigethy             More Than  7           22:41.6    5:03:37.7      3:39.3

Fox Chapel Area    Finish Position -     2

  Team Score (places):  54  Team Score (times):    1:36:25.0   Average Time: 19:17.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2259  Adam Cook                       1            1        18:29.9      18:29.9      0:00.0
    2   2258  Ben Brown                      10           11        19:19.2      37:49.1      0:49.2
    3   2249  David Humphrey                 11           22        19:26.8      57:15.9      0:56.8
    4   2277  Tom Fennell                    15           37        19:33.8    1:16:49.7      1:03.9
    5   2266  Ian Tracey                     17           54        19:35.2    1:36:25.0      1:05.3
    6   2251  Glenn Matamoros                21           75        19:48.2    1:56:13.3      1:18.3
    7   2256  Konrad Urban                   34          109        20:10.7    2:16:24.0      1:40.8
    8   2272  Ari Schwartz                More Than  7           20:10.8    2:36:34.9      1:40.9
    9   2260  Austin Fisher               More Than  7           20:16.2    2:56:51.1      1:46.2
   10   2273  Alexander Miles             More Than  7           20:30.0    3:17:21.2      2:00.1
   11   2267  Jeff Amorose                More Than  7           20:36.0    3:37:57.2      2:06.0
   12   2262  Markovitz Dan               More Than  7           20:40.0    3:58:37.2      2:10.0
   13   2269  Paul Reiber                 More Than  7           20:51.7    4:19:28.9      2:21.8
   14   2265  Michael Sodini              More Than  7           21:17.4    4:40:46.4      2:47.5
   15   2257  Erik Bothe                  More Than  7           21:36.3    5:02:22.8      3:06.4
   16   2248  Ryan Humbert                More Than  7           21:55.6    5:24:18.5      3:25.7
   17   2261  Josh Lai                    More Than  7           22:00.8    5:46:19.3      3:30.8
   18   2274  Ryan Weinberger             More Than  7           22:09.4    6:08:28.7      3:39.5
   19   2268  Paul Cullen                 More Than  7           22:15.3    6:30:44.1      3:45.3
   20   2264  Jack McCarthy               More Than  7           22:59.3    6:53:43.4      4:29.3
   21   2275  Joe Zappala                 More Than  7           23:10.9    7:16:54.3      4:41.0
   22   2276  Matt Marino                 More Than  7           23:13.5    7:40:07.8      4:43.5

Chartiers Valley HS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  93  Team Score (times):    1:38:11.9   Average Time: 19:38.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2124  Czar Tarr                       9            9        19:10.8      19:10.8      0:00.0
    2   2106  Daniel Smith                   16           25        19:34.6      38:45.5      0:23.8
    3   2122  Mark Golebiewski               18           43        19:36.2      58:21.7      0:25.3
    4   2118  Brad Cromer                    23           66        19:52.2    1:18:14.0      0:41.4
    5   2100  Guy Black                      27           93        19:57.9    1:38:11.9      0:47.0
    6   2108  Brennen Westover               37          130        20:17.5    1:58:29.4      1:06.7
    7   2113  Sean Paraenti                  38          168        20:22.8    2:18:52.3      1:12.0
    8   2103  Mike McIlree                More Than  7           20:24.4    2:39:16.7      1:13.5
    9   2114  Mitchell Hart               More Than  7           20:54.8    3:00:11.6      1:43.9
   10   2099  Jimmy Henry                 More Than  7           21:28.0    3:21:39.7      2:17.2
   11   2121  Nico Cersosimo              More Than  7           21:38.5    3:43:18.2      2:27.6
   12   2116  Ethan Mangan                More Than  7           21:38.6    4:04:56.8      2:27.8
   13   2102  Luke Haid                   More Than  7           22:14.7    4:27:11.6      3:03.8
   14   2115  Joshua Kusajtys             More Than  7           23:10.4    4:50:22.0      3:59.6
   15   2098  Grayson Smith               More Than  7           23:26.3    5:13:48.4      4:15.5
   16   2119  Jonathan Gathje             More Than  7           23:36.9    5:37:25.4      4:26.1
   17   2125  Max Zajicek                 More Than  7           24:42.3    6:02:07.7      5:31.4
   18   2117  Andrew Wasielewski          More Than  7           25:42.9    6:27:50.6      6:32.0
   19   2101  Anthony Wagner              More Than  7           27:05.0    6:54:55.7      7:54.2

McDowell HS    Finish Position -     4

  Team Score (places):  98  Team Score (times):    1:38:24.6   Average Time: 19:40.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2615  Dillon Mohr                     7            7        19:08.7      19:08.7      0:00.0
    2   2625  Nichlas Carpinello             13           20        19:28.0      38:36.8      0:19.3
    3   2610  Dean Swanson                   14           34        19:31.7      58:08.6      0:22.9
    4   2630  Jack Holmberg                  29           63        20:04.8    1:18:13.4      0:56.0
    5   2613  Bryan Schraven                 35           98        20:11.2    1:38:24.6      1:02.4
    6   2608  Charles Lenox                  36          134        20:15.6    1:58:40.3      1:06.9
    7   2629  Milan Steffanelli              47          181        20:41.6    2:19:21.9      1:32.8
    8   2632  Nickolas Nichilo            More Than  7           20:41.7    2:40:03.7      1:32.9
    9   2622  Hunter Wade                 More Than  7           20:53.8    3:00:57.5      1:45.0
   10   2620  Marcus Yudt                 More Than  7           21:03.4    3:22:01.0      1:54.6
   11   2633  Mitchel Daubert             More Than  7           21:09.1    3:43:10.1      2:00.3
   12   2626  Andrew Harris               More Than  7           21:26.2    4:04:36.4      2:17.4
   13   2614  Andrew Bessetti             More Than  7           21:29.3    4:26:05.7      2:20.6
   14   2616  Darryl Grace                More Than  7           21:55.8    4:48:01.5      2:47.0
   15   2634  Eric Adams                  More Than  7           22:01.8    5:10:03.4      2:53.0
   16   2631  Sean Marsden                More Than  7           23:13.2    5:33:16.7      4:04.4
   17   2636  Devin Ulbrich               More Than  7           25:05.1    5:58:21.8      5:56.3
   18   2640  donald sitter               More Than  7           25:51.7    6:24:13.5      6:42.9

Seneca Valley HS    Finish Position -     5

  Team Score (places): 105  Team Score (times):    1:38:00.1   Average Time: 19:36.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3221  CHRISTIAN RESCH                 2            2        18:37.2      18:37.2      0:00.0
    2   3218  CONNOR G QUIGGLE                3            5        18:42.3      37:19.5      0:05.0
    3   3205  EDWARD G JENKINS               19           24        19:43.8      57:03.4      1:06.6
    4   3212  MICHAEL P MALONEY              40           64        20:28.1    1:17:31.6      1:50.9
    5   3209  ANDREW LINGENFELTER            41          105        20:28.5    1:38:00.1      1:51.2
    6   3201  NATHAN C GIULIANI              42          147        20:32.7    1:58:32.8      1:55.4
    7   3202  DANIEL J HODGSON               43          190        20:35.4    2:19:08.3      1:58.1
    8   3215  TYLER P MORTIER             More Than  7           20:38.2    2:39:46.5      2:01.0
    9   3222  EVEN C RITCHIE              More Than  7           21:13.3    3:00:59.9      2:36.1
   10   3192  WILLIAM E ADAMS             More Than  7           21:35.1    3:22:35.1      2:57.9
   11   3216  ALEC NOEL                   More Than  7           21:39.1    3:44:14.2      3:01.9
   12   3197  JACOB C DOMS                More Than  7           21:40.4    4:05:54.7      3:03.1
   13   3207  NICHOLAS R KEARNEY          More Than  7           22:17.6    4:28:12.3      3:40.3
   14   3227  ROBERT P VANDRAK            More Than  7           22:33.3    4:50:45.6      3:56.0
   15   3196  SHANE C CONKLIN             More Than  7           22:33.5    5:13:19.1      3:56.2
   16   3194  PATRICK K BYERS             More Than  7           22:53.3    5:36:12.4      4:16.0
   17   3198  WILLIAM FERGUSON            More Than  7           24:24.6    6:00:37.1      5:47.3

Massillon-Perry HS    Finish Position -     6

  Team Score (places): 184  Team Score (times):    1:41:48.9   Average Time: 20:21.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2595  Jacob Meeks                    26           26        19:56.5      19:56.5      0:00.0
    2   2593  Sam Aegerter                   30           56        20:06.2      40:02.7      0:09.7
    3   2592  Aaron Singo                    31           87        20:06.5    1:00:09.2      0:10.0
    4   2590  Josh White                     45          132        20:37.7    1:20:47.0      0:41.2
    5   2599  Seth Brand                     52          184        21:01.9    1:41:48.9      1:05.4

Moon Area HS    Finish Position -     7

  Team Score (places): 235  Team Score (times):    1:43:37.0   Average Time: 20:43.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2725  Joeseph Henry                  24           24        19:52.3      19:52.3      0:00.0
    2   2699  Max Glines                     48           72        20:41.9      40:34.3      0:49.6
    3   2730  Daniel Russo                   50          122        20:45.0    1:01:19.3      0:52.7
    4   2724  Tyler Farr                     53          175        21:02.9    1:22:22.3      1:10.6
    5   2710  Ian Tilton                     60          235        21:14.7    1:43:37.0      1:22.3
    6   2700  Geddy Litterini                61          296        21:17.0    2:04:54.1      1:24.7
    7   2705  Saket Rajprohat                68          364        21:46.4    2:26:40.5      1:54.1
    8   2720  Brenden Lampo               More Than  7           22:11.4    2:48:51.9      2:19.0
    9   2729  Connor Perry                More Than  7           22:11.5    3:11:03.4      2:19.1
   10   2703  Logan Yucha                 More Than  7           22:21.2    3:33:24.7      2:28.9
   11   2714  Garrett Slain               More Than  7           22:21.7    3:55:46.5      2:29.4
   12   2722  Michael Ferrone             More Than  7           22:42.1    4:18:28.6      2:49.7
   13   2717  Dominic Bell                More Than  7           22:54.8    4:41:23.4      3:02.4
   14   2731  Andrew Spellman             More Than  7           23:32.1    5:04:55.6      3:39.8
   15   2708  Tyler Pollock               More Than  7           24:39.4    5:29:35.0      4:47.1
   16   2726  Trevor Lawson               More Than  7           26:48.3    5:56:23.4      6:55.9
   17   2719  Ryan Finnegan               More Than  7           28:26.9    6:24:50.3      8:34.6
   18   2713  Ben May                     More Than  7           28:27.1    6:53:17.4      8:34.7

Bethel Park HS    Finish Position -     8

  Team Score (places): 250  Team Score (times):    1:44:17.0   Average Time: 20:51.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1864  John Kazalas                   33           33        20:10.1      20:10.1      0:00.0
    2   1858  Nathan Makowski                39           72        20:23.0      40:33.1      0:12.9
    3   1863  Andrew Davis                   57          129        21:07.8    1:01:41.0      0:57.6
    4   1853  Christian Lach                 58          187        21:10.2    1:22:51.2      1:00.1
    5   1870  Noah Voskamp                   63          250        21:25.7    1:44:17.0      1:15.6
    6   1866  Blake Melchert                 75          325        22:29.5    2:06:46.5      2:19.3
    7   1867  Ty Miller                      76          401        22:29.5    2:29:16.1      2:19.4
    8   1865  Will May                    More Than  7           22:37.2    2:51:53.3      2:27.1
    9   1859  Sebastian Leis              More Than  7           22:51.6    3:14:45.0      2:41.5
   10   1861  Evan Deckard                More Than  7           26:07.3    3:40:52.4      5:57.2
   11   1868  Connor Robinette            More Than  7           26:23.7    4:07:16.1      6:13.5

Cannon-McMillan    Finish Position -     9

  Team Score (places): 255  Team Score (times):    1:44:30.3   Average Time: 20:54.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2028  Damon Gall                     32           32        20:07.4      20:07.4      0:00.0
    2   2027  Ben Higie                      49           81        20:42.9      40:50.3      0:35.5
    3   2005  Paul Higgins                   54          135        21:03.4    1:01:53.8      0:56.0
    4   1998  Jacob Higgins                  55          190        21:03.8    1:22:57.6      0:56.4
    5   2022  Jeremy Buchanan                65          255        21:32.7    1:44:30.3      1:25.3
    6   2029  Zach Lowe                      69          324        21:48.4    2:06:18.8      1:41.0
    7   2001  David Duffey                   72          396        22:10.1    2:28:28.9      2:02.7
    8   2010  Connor Murphy               More Than  7           22:24.7    2:50:53.7      2:17.3
    9   2030  Evan Simonetti              More Than  7           22:37.6    3:13:31.3      2:30.2
   10   2011  Shane Corwin                More Than  7           23:10.8    3:36:42.2      3:03.4
   11   2009  Collin Whitten              More Than  7           23:11.4    3:59:53.6      3:04.0
   12   2026  Patrick Connor              More Than  7           25:20.2    4:25:13.9      5:12.8

Butler HS    Finish Position -    10

  Team Score (places): 276  Team Score (times):    1:46:08.4   Average Time: 21:13.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1945  Chad Pakozdi                   28           28        20:03.9      20:03.9      0:00.0
    2   1940  Cecil Crouch                   46           74        20:38.0      40:41.9      0:34.1
    3   1948  Evan Mcmahon                   56          130        21:05.9    1:01:47.8      1:02.0
    4   1950  Isaiah Christy                 67          197        21:43.8    1:23:31.7      1:39.9
    5   1951  Alex Hunter                    79          276        22:36.7    1:46:08.4      2:32.7
    6   1952  Dylan Perkins                  81          357        22:51.2    2:08:59.6      2:47.2
    7   1943  Timmy Porter                   82          439        22:54.6    2:31:54.2      2:50.7
    8   1955  Jacob Wolfrum               More Than  7           24:04.6    2:55:58.9      4:00.7
    9   1953  Timothy Cichra              More Than  7           24:42.4    3:20:41.3      4:38.5
   10   1954  John Brydon                 More Than  7           27:18.0    3:47:59.4      7:14.1

Peters Twp. HS    Finish Position -    11

  Team Score (places): 304  Team Score (times):    1:47:05.9   Average Time: 21:25.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3029  Jon Dewitt                     44           44        20:36.5      20:36.5      0:00.0
    2   3038  Michael Neumann                59          103        21:11.6      41:48.1      0:35.1
    3   3056  Jared Weyers                   64          167        21:28.7    1:03:16.8      0:52.1
    4   3047  Joe Grzyb                      66          233        21:41.1    1:24:58.0      1:04.6
    5   3053  Dakota Volzer                  71          304        22:07.8    1:47:05.9      1:31.3
    6   3055  Michael Sil                    73          377        22:13.5    2:09:19.4      1:36.9
    7   3048  Bradley Johnson                74          451        22:25.4    2:31:44.8      1:48.9
    8   3041  Patrick Fitzgerald          More Than  7           23:20.8    2:55:05.7      2:44.3
    9   3057  Garrett Langley             More Than  7           23:27.8    3:18:33.6      2:51.3
   10   3054  Garrett Doub                More Than  7           23:54.0    3:42:27.6      3:17.4
   11   3045  Shane Clark                 More Than  7           23:58.1    4:06:25.8      3:21.6
   12   3050  Gerry Pasquale              More Than  7           25:11.6    4:31:37.4      4:35.1
   13   3051  Isaac Kim                   More Than  7           27:21.6    4:58:59.1      6:45.1
   14   3042  Lane Mitchell               More Than  7           27:47.8    5:26:46.9      7:11.2

Pine Richland HS    Finish Position -    12

  Team Score (places): 325  Team Score (times):    1:50:50.7   Average Time: 22:10.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3095  Mike Dolgos                    22           22        19:49.3      19:49.3      0:00.0
    2   3097  Bryan Kurp                     51           73        20:50.8      40:40.2      1:01.4
    3   3093  Sean McPeak                    77          150        22:29.9    1:03:10.1      2:40.5
    4   3098  Bradly Maslanka                87          237        23:46.3    1:26:56.4      3:56.9
    5   3099  David Swisher                  88          325        23:54.2    1:50:50.7      4:04.8
    6   3086  Ryan Parry                     89          414        24:57.3    2:15:48.0      5:07.9

DuBois Area HS    Finish Position -    13

  Team Score (places): 396  Team Score (times):    1:53:28.1   Average Time: 22:41.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2183  Layton Yarus                   70           70        21:56.5      21:56.5      0:00.0
    2   2169  Dan Mehok                      78          148        22:31.1      44:27.7      0:34.6
    3   2182  Gaven Wolfgang                 80          228        22:48.4    1:07:16.1      0:51.8
    4   2175  Garrett Fleming                83          311        22:59.3    1:30:15.5      1:02.8
    5   2180  John Oberlin                   85          396        23:12.6    1:53:28.1      1:16.0

Hempfield Area HS    Finish Position -    14

  Team Score (places): 413  Team Score (times):    1:59:09.5   Average Time: 23:49.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2414  Joel Aston                     62           62        21:17.8      21:17.8      0:00.0
    2   2417  Ondra Kratky                   84          146        23:09.4      44:27.3      1:51.6
    3   2404  Jacob Smeltz                   86          232        23:23.9    1:07:51.2      2:06.0
    4   2416  San Kim                        90          322        24:59.1    1:32:50.4      3:41.3
    5   2410  Ben Carr                       91          413        26:19.1    1:59:09.5      5:01.3
    6   2402  Josh Bennett                   92          505        28:19.5    2:27:29.1      7:01.7

North Hills HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2910  Joseph Palmieri             Less Than  5           21:51.6      21:51.6      0:00.0
    2   2916  Jack Wells                  Less Than  5           23:05.3      44:57.0      1:13.6
    3   2911  Kyle Swartzbaugh            Less Than  5           23:30.1    1:08:27.1      1:38.4
    4   2915  Joe Madill                  Less Than  5           23:40.2    1:32:07.4      1:48.6

Overall Finish List - Girls

Elementary Girls

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1285  Heidi Johnston        St Gabriel                               9:58.6  6:39/M        
    2      2   1383  Tara Lucot            St Alexis Elementary & Middle Schoo     10:17.9  6:51/M        
    3      3   1293  Anna Lucarelli        St Gabriel                              10:19.7  6:53/M        
    4      4   1521  Alaina Hicks          St Kilian Parish School                 10:21.2  6:54/M        
    5      5   1411  Kara Mihm             St Alphonsus School                     10:22.8  6:55/M        
    6      6   3598  Theresa Lyle          St Thomas More-Pittsburgh               10:24.2  6:56/M        
    7      7   3597  Lydia Vavro           St Thomas More-Pittsburgh               10:24.6  6:56/M        
    8      8   3733  Olivia Bianco         St. Mary Glenshaw                       10:36.7  7:04/M        
    9      9   1654  Lauren Graper         St Bonaventure School                   10:42.2  7:08/M        
   10     10   3601  Lauren May            St Thomas More-Pittsburgh               10:43.7  7:09/M        
   11     11    523  Reagan Walsh          Holy Trinity                            10:45.0  7:10/M        
   12     12   1593  Miranda Groll         St Teresa of Avila                      10:47.3  7:11/M        
   13     13    420  Megan Cook            Hampton                                 10:49.8  7:13/M        
   14     14   1406  Megan Donnelly        St Alphonsus School                     10:49.9  7:13/M        
   15     15    518  Chiara Golomb         Holy Trinity                            10:55.7  7:17/M        
   16     16   1579  Amelia Dougherty      St Teresa of Avila                      10:56.1  7:17/M        
   17     17   3756  Sophia Kelly          St. Mary Glenshaw                       10:57.0  7:18/M        
   18     18   1584  Marin Smocer          St Teresa of Avila                      10:58.0  7:19/M        
   19     19    423  Julia Kocsis          Hampton                                 10:58.1  7:19/M        
   20     20   1328  Heather Stephenson    St Malachy School                       10:59.5  7:19/M        
   21     21   1288  Grace Hampton         St Gabriel                              11:01.9  7:21/M        
   22     22   1663  Haley Sahr            St Bonaventure School                   11:03.1  7:22/M        
   23     23   1651  Audrey Fisher         St Bonaventure School                   11:08.4  7:25/M        
   24     24   1580  Ashley Ussack         St Teresa of Avila                      11:09.7  7:26/M        
   25  (< 5)   3803  Kendall Williams      Penn Hills Eagles USATF                 11:10.1  7:27/M        
   26     25   1670  Lily Waskiewicz       St Bonaventure School                   11:11.8  7:27/M        
   27     26   1523  Jane Pawlowicz        St Kilian Parish School                 11:14.3  7:29/M        
   28     27   3735  Grace Byrnes          St. Mary Glenshaw                       11:15.4  7:30/M        
   29     28   3596  Abby vavro            St Thomas More-Pittsburgh               11:16.9  7:31/M        
   30     29   1666  Mia Schubert          St Bonaventure School                   11:17.8  7:31/M        
   31     30   1671  Anna Waskiewicz       St Bonaventure School                   11:18.2  7:32/M        
   32     31   1668  Cameron Simurda       St Bonaventure School                   11:18.6  7:32/M        
   33  (< 5)   1552  Kylene Vas            St Louse de Marillac School             11:19.3  7:33/M        
   34     32   3721  Maddie Gagnon         Get Fit Families                        11:20.3  7:33/M        
   35     33   3584  Madison DeMarino      St Thomas More-Pittsburgh               11:20.4  7:33/M        
   36  (&gt 7)   1660  Riley McIntyre        St Bonaventure School                   11:23.2  7:35/M        
   37     34   1329  Alexia Stanley        St Malachy School                       11:24.4  7:36/M        
   38     35   1409  Isabella Madonna      St Alphonsus School                     11:24.7  7:36/M        
   39  (< 5)   1154  Julia Kubinski        Quaker Valley Middle School             11:29.9  7:39/M        
   40  (< 5)   1553  Mary Nagy             St Louse de Marillac School             11:30.0  7:40/M        
   41     36    424  Catie Kress           Hampton                                 11:33.6  7:42/M        
   42     37   1294  Katie Lucarelli       St Gabriel                              11:33.9  7:42/M        
   43     38   3723  Sophia Colonello      Get Fit Families                        11:34.5  7:43/M        
   44  (< 5)   3801  Gabrielle Williams    Penn Hills Eagles USATF                 11:35.8  7:43/M        
   45     39   1581  Catherine Jezerc      St Teresa of Avila                      11:37.4  7:45/M        
   46     40   1126  Angelina Berkey       Providence Heights Alpha School         11:38.3  7:45/M        
   47     41   1527  Autumn Maerkle        St Kilian Parish School                 11:38.8  7:45/M        
   48     42   1279  Mackenzie Canavan     St Gabriel                              11:40.0  7:47/M        
   49     43    197  Caitlin Peratt        Butler Catholic                         11:40.8  7:47/M        
   50     44    332  Maggie Hollobaugh     Freeport Area                           11:41.6  7:47/M        
   51     45   1291  Ave Kozar             St Gabriel                              11:42.8  7:48/M        
   52     46   3592  Chloe LoCastro        St Thomas More-Pittsburgh               11:44.4  7:49/M        
   53     47   1127  Mia Lowry             Providence Heights Alpha School         11:48.9  7:52/M        
   54     48   1582  Ella Smokovich        St Teresa of Avila                      11:49.8  7:53/M        
   55     49   3583  Ethena Conzemius      St Thomas More-Pittsburgh               11:49.9  7:53/M        
   56     50   1301  Eva Vavro             St Gabriel                              11:50.2  7:53/M        
   57     51   1710  Caroline Samchuck     Sts Peter and Paul Catholic School      11:53.2  7:55/M        
   58     52   1125  Gabby Hill-Junke      Providence Heights Alpha School         11:53.9  7:55/M        
   59  (&gt 7)   3589  Julia Haggins         St Thomas More-Pittsburgh               11:55.4  7:57/M        
   60     53   1471  Isabella Fabian       St James Catholic                       11:56.2  7:57/M        
   61  (&gt 7)   1297  Mallory Mezeivtch     St Gabriel                              11:56.8  7:57/M        
   62  (&gt 7)   3587  Kathleen Farnan       St Thomas More-Pittsburgh               11:57.0  7:58/M        
   63  (&gt 7)   1286  Abby Joyce            St Gabriel                              11:57.7  7:58/M        
   64     54   1519  Julia Zalenski        St Kilian Parish School                 11:59.3  7:59/M        
   65     55   1408  Emma MacDonald        St Alphonsus School                     11:59.7  7:59/M        
   66  (< 5)   1555  Victoria Maentz       St Louse de Marillac School             12:00.6  8:00/M        
   67     56    749  Elise Hilton          New Castle Christian Academy            12:01.3  8:01/M        
   68     57   1420  Lauren Mihm           St Alphonsus School                     12:01.6  8:01/M        
   69     58   1709  Abigale Principe      Sts Peter and Paul Catholic School      12:02.1  8:01/M        
   70     59    520  Kennedy Walsh         Holy Trinity                            12:02.4  8:01/M        
   71     60   3779  Tess Restori          St. Mary Glenshaw                       12:05.3  8:03/M        
   72     61   1586  Emma Fischer          St Teresa of Avila                      12:08.0  8:05/M        
   73     62    756  Madison Dickinson     New Castle Christian Academy            12:11.2  8:07/M        
   74     63   3748  Kayla Hoehler         St. Mary Glenshaw                       12:11.9  8:07/M        
   75     64   1413  Lauren MacDonald      St Alphonsus School                     12:13.0  8:09/M        
   76     65   1134  Sofia Mancing         Providence Heights Alpha School         12:13.9  8:09/M        
   77     66   1529  Mary Kate Rae         St Kilian Parish School                 12:14.3  8:09/M        
   78  (&gt 7)   1287  Erin Hampton          St Gabriel                              12:16.7  8:11/M        
   79     67   1382  Olivia Roble          St Alexis Elementary & Middle Schoo     12:18.4  8:12/M        
   80     68    516  Evie Minzer           Holy Trinity                            12:19.4  8:13/M        
   81     69   3687  Josie Richardson,     St Elizabeth Elementary                 12:19.5  8:13/M        
   82  (&gt 7)   1302  Emma Walsh            St Gabriel                              12:21.3  8:14/M        
   83  (&gt 7)   1303  Elena Zandier         St Gabriel                              12:23.6  8:15/M        
   84     70   1331  Gianna Bofo           St Malachy School                       12:27.3  8:18/M        
   85     71   1524  Anna Spalvieri        St Kilian Parish School                 12:27.7  8:18/M        
   86     72     50  Lydia Valeriano       Assumption School                       12:28.1  8:19/M        
   87     73    433  Abby Prodente         Hampton                                 12:29.2  8:19/M        
   88     74    524  Hannah Ye             Holy Trinity                            12:29.8  8:19/M        
   89  (&gt 7)   1655  Hannah Hoffmann       St Bonaventure School                   12:30.8  8:20/M        
   90     75   1418  Grace Lazzara         St Alphonsus School                     12:32.0  8:21/M        
   91  (< 5)      4  Sammy Farah           Ambridge Area                           12:33.1  8:22/M        
   92     76   1330  Marissa Trocchio      St Malachy School                       12:34.9  8:23/M        
   93  (< 5)   1725  Molly Sabella         Tidioute Community Charter MS           12:35.4  8:23/M        
   94  (&gt 7)   1649  Madison Cigna         St Bonaventure School                   12:38.5  8:25/M        
   95     77   3722  Rachel Smith          Get Fit Families                        12:38.8  8:25/M        
   96     78   3724  Lena Coyne            Get Fit Families                        12:40.1  8:27/M        
   97  (&gt 7)   1300  Louisa Tiriobo        St Gabriel                              12:40.3  8:27/M        
   98  (&gt 7)   1669  Claire Stevens        St Bonaventure School                   12:41.4  8:27/M        
   99  (&gt 7)   1280  Alexa Chapla          St Gabriel                              12:42.8  8:28/M        
  100  (&gt 7)   1298  Maura Schorr          St Gabriel                              12:43.1  8:29/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     79    521  Sasha Planinsic       Holy Trinity                            12:45.1  8:30/M        
  102     80   3680  Mary Connolly,        St Elizabeth Elementary                 12:46.3  8:31/M        
  103     81   1706  Lauren Hansen         Sts Peter and Paul Catholic School      12:47.7  8:31/M        
  104  (&gt 7)   1661  Katie Miller          St Bonaventure School                   12:49.5  8:33/M        
  105  (&gt 7)   1667  Carina Simmons        St Bonaventure School                   12:49.5  8:33/M        
  106  (< 5)     30  Palma Serrao          Aquinas Academy of Pittsburgh           12:49.6  8:33/M        
  107     82   1525  Jessica Weis          St Kilian Parish School                 12:50.1  8:33/M        
  108     83    750  Olivia Goodlin        New Castle Christian Academy            12:53.4  8:35/M        
  109  (&gt 7)   1652  Emily Fisher          St Bonaventure School                   12:55.6  8:37/M        
  110     84   1131  Addisen Neuman        Providence Heights Alpha School         12:56.8  8:37/M        
  111     85    435  Jillian Stennett      Hampton                                 12:57.2  8:38/M        
  112  (&gt 7)   1658  Stephanie Le          St Bonaventure School                   12:58.2  8:39/M        
  113  (&gt 7)   3600  Kristen Horgan        St Thomas More-Pittsburgh               12:59.7  8:39/M        
  114  (&gt 7)   3593  Maggie McGrath        St Thomas More-Pittsburgh               13:00.7  8:40/M        
  115     86   1473  Megan McNelis         St James Catholic                       13:00.8  8:40/M        
  116  (&gt 7)   1405  Brittany Carmazzi     St Alphonsus School                     13:00.9  8:40/M        
  117  (&gt 7)   3590  Anna Janaszek         St Thomas More-Pittsburgh               13:01.6  8:41/M        
  118  (&gt 7)   1520  Mia Basso             St Kilian Parish School                 13:02.9  8:41/M        
  119     87    208  Sophia Znosko         Butler Catholic                         13:03.3  8:42/M        
  120  (&gt 7)   1510  Marissa Majeski       St Kilian Parish School                 13:03.4  8:42/M        
  121  (&gt 7)   3585  Emma Dziezgowski      St Thomas More-Pittsburgh               13:04.1  8:43/M        
  122     88   3783  Adrianna Rossetti     St. Mary Glenshaw                       13:05.2  8:43/M        
  123  (< 5)   1616  Brenna Colner         St Ursula                               13:05.6  8:43/M        
  124     89   3762  Mia Martier           St. Mary Glenshaw                       13:06.1  8:44/M        
  125     90    430  Danielle Perrone      Hampton                                 13:06.2  8:44/M        
  126     91   1008  Madison Salvo         Oil City                                13:06.5  8:44/M        
  127  (&gt 7)   1647  Samantha Bainbridge   St Bonaventure School                   13:07.4  8:45/M        
  128     92    418  Zoey Case             Hampton                                 13:07.7  8:45/M        
  129     93    190  Samantha Cornell      Butler Catholic                         13:07.8  8:45/M        
  130  (&gt 7)   1289  Claire Ianachione     St Gabriel                              13:08.2  8:45/M        
  131  (&gt 7)   1292  Sophia Kozar          St Gabriel                              13:09.0  8:46/M        
  132     94    188  Leah Zagurskie        Butler Catholic                         13:09.1  8:46/M        
  133  (&gt 7)   3588  Anabel Franzmann      St Thomas More-Pittsburgh               13:09.9  8:46/M        
  134     95   1475  Nicole Susie          St James Catholic                       13:10.0  8:47/M        
  135  (&gt 7)    438  Abigail Castle        Hampton                                 13:10.6  8:47/M        
  136     96   1474  Melina Cortez         St James Catholic                       13:10.7  8:47/M        
  137  (&gt 7)   1513  Kate Burns            St Kilian Parish School                 13:10.9  8:47/M        
  138  (&gt 7)   1277  Ryan Bigley           St Gabriel                              13:11.3  8:47/M        
  139  (< 5)   1618  Emmie Diliberto       St Ursula                               13:11.6  8:47/M        
  140  (&gt 7)   1514  Amanda Esser          St Kilian Parish School                 13:11.7  8:47/M        
  141     97    740  Anna Blundo           New Castle                              13:11.8  8:47/M        
  142  (&gt 7)   3586  Kristie Faber         St Thomas More-Pittsburgh               13:14.1  8:49/M        
  143     98   1336  Natasha Karlik        St Malachy School                       13:14.8  8:49/M        
  144  (&gt 7)   1281  Victoria DePasquale   St Gabriel                              13:16.8  8:51/M        
  145  (&gt 7)   1664  Savannah Sahr         St Bonaventure School                   13:17.3  8:51/M        
  146     99   1333  Chapel Fauser         St Malachy School                       13:18.1  8:52/M        
  147    100   3684  Tori Legleitner,      St Elizabeth Elementary                 13:19.4  8:53/M        
  148  (< 5)   3793  Naomi Shaviss         Penn Hills Eagles USATF                 13:19.5  8:53/M        
  149  (&gt 7)   1515  Rachel Haver          St Kilian Parish School                 13:20.5  8:53/M        
  150    101   1121  Ellie English         Providence Heights Alpha School         13:21.6  8:54/M        
  151    102     56  Caroline Beck         Assumption School                       13:23.2  8:55/M        
  152  (< 5)   1722  Angelina Sabella      Tidioute Community Charter MS           13:24.8  8:56/M        
  153    103   1472  Katherine Martsolf    St James Catholic                       13:24.9  8:56/M        
  154  (&gt 7)   1517  Dylann Volz           St Kilian Parish School                 13:25.5  8:57/M        
  155    104   1335  Hogan Schirnhofer     St Malachy School                       13:25.6  8:57/M        
  156  (< 5)   1617  Sarah Colner          St Ursula                               13:25.8  8:57/M        
  157    105     62  Mary grace Gautner    Assumption School                       13:25.9  8:57/M        
  158    106    194  Marni Ferver          Butler Catholic                         13:26.3  8:57/M        
  159  (< 5)   1723  Treyah Selfridge      Tidioute Community Charter MS           13:29.0  8:59/M        
  160    107    195  Grace Foehringer      Butler Catholic                         13:29.3  8:59/M        
  161  (&gt 7)   1332  Victoria Tollan       St Malachy School                       13:30.3  9:00/M        
  162    108   3690  Ava Territ,           St Elizabeth Elementary                 13:32.0  9:01/M        
  163    109    184  Maddie Gilkey         Butler Catholic                         13:32.1  9:01/M        
  164    110     63  Isabella Glevicky     Assumption School                       13:34.1  9:03/M        
  165  (&gt 7)   1334  Elena Polar           St Malachy School                       13:35.8  9:03/M        
  166  (&gt 7)   1665  Cheyenne Sahr         St Bonaventure School                   13:36.0  9:04/M        
  167    111   1388  Riley Orr             St Alexis Elementary & Middle Schoo     13:37.4  9:05/M        
  168    112   1385  Madison Heim          St Alexis Elementary & Middle Schoo     13:38.3  9:05/M        
  169    113   1365  Ariel Orr             St Alexis Elementary & Middle Schoo     13:39.3  9:06/M        
  170    114   1454  Ella Butterfield      St Gregory Catholic School              13:40.2  9:07/M        
  171    115    746  Gee Rice              New Castle                              13:40.8  9:07/M        
  172  (&gt 7)   1414  Julia Martin          St Alphonsus School                     13:47.6  9:11/M        
  173    116   1136  Ellis McEnroe         Providence Heights Alpha School         13:48.7  9:12/M        
  174  (&gt 7)    440  Lauren Graff          Hampton                                 13:50.0  9:13/M        
  175  (&gt 7)   3591  Anna Levis            St Thomas More-Pittsburgh               13:50.1  9:13/M        
  176    117    512  Lily Barbisch         Holy Trinity                            13:50.4  9:13/M        
  177    118   1699  Gracen Conrad         Sts Peter and Paul Catholic School      13:50.4  9:13/M        
  178  (&gt 7)   1522  Ava Mansor            St Kilian Parish School                 13:54.8  9:16/M        
  179  (&gt 7)   1290  Chloe Kerestesi       St Gabriel                              13:55.3  9:17/M        
  180  (&gt 7)    426  Carly Lindquist       Hampton                                 13:55.4  9:17/M        
  181  (&gt 7)    422  Kennedy Fish          Hampton                                 13:57.6  9:18/M        
  182    119   1708  Grace Lucci           Sts Peter and Paul Catholic School      13:59.1  9:19/M        
  183  (&gt 7)   1512  Grace Windfleder      St Kilian Parish School                 14:00.1  9:20/M        
  184  (< 5)   1554  Evelyn West           St Louse de Marillac School             14:03.6  9:22/M        
  185    120   1452  Emma Bartos           St Gregory Catholic School              14:05.2  9:23/M        
  186  (< 5)     25  Evie Archer           Aquinas Academy of Pittsburgh           14:06.4  9:24/M        
  187  (&gt 7)   1594  Sydney Very           St Teresa of Avila                      14:06.8  9:24/M        
  188  (&gt 7)   3774  Ava Panza             St. Mary Glenshaw                       14:08.4  9:25/M        
  189  (&gt 7)   1508  Alexandra Gongas      St Kilian Parish School                 14:12.3  9:28/M        
  190    121   1476  Melanie George        St James Catholic                       14:12.7  9:28/M        
  191  (&gt 7)   1339  Bobbi Crawford        St Malachy School                       14:13.4  9:29/M        
  192  (&gt 7)    515  Melaina Merlo         Holy Trinity                            14:13.6  9:29/M        
  193  (&gt 7)    431  Rachel Perrone        Hampton                                 14:14.5  9:29/M        
  194  (&gt 7)   1662  Grace Neff            St Bonaventure School                   14:14.8  9:29/M        
  195  (&gt 7)   1346  Heidi Stephenson      St Malachy School                       14:15.8  9:30/M        
  196  (&gt 7)    196  Lacy Zagurskie        Butler Catholic                         14:16.3  9:31/M        
  197    122    997  Emma Horn             Oil City                                14:16.9  9:31/M        
  198  (&gt 7)   1122  Allison Edwards       Providence Heights Alpha School         14:17.3  9:31/M        
  199    123   3727  Kyra Fazio            Get Fit Families                        14:18.9  9:32/M        
  200    124   1001  Kaya Skinner          Oil City                                14:20.8  9:33/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201    125   3725  Emma Sciullo          Get Fit Families                        14:20.9  9:33/M        
  202    126     57  Mary Bracco           Assumption School                       14:21.5  9:34/M        
  203    127   1456  Lorena Lopez          St Gregory Catholic School              14:24.6  9:36/M        
  204    128    751  Ella Krarup           New Castle Christian Academy            14:28.3  9:39/M        
  205  (&gt 7)    436  Abby Teller           Hampton                                 14:28.9  9:39/M        
  206  (&gt 7)    417  Molly Baker           Hampton                                 14:29.4  9:39/M        
  207  (&gt 7)    439  Lindsey Schwarzbach   Hampton                                 14:30.3  9:40/M        
  208  (&gt 7)    437  Megan Welch           Hampton                                 14:31.9  9:41/M        
  209  (&gt 7)    517  Katherine Mickle      Holy Trinity                            14:33.1  9:42/M        
  210  (&gt 7)    425  Sarah Laus            Hampton                                 14:33.6  9:42/M        
  211  (&gt 7)    189  Chiara Sloboda        Butler Catholic                         14:39.2  9:46/M        
  212  (< 5)   1180  Sarah Middlemiss      Ringgold Middle School                  14:39.3  9:46/M        
  213  (&gt 7)   3599  Angela Lyle           St Thomas More-Pittsburgh               14:44.5  9:49/M        
  214  (&gt 7)   1583  Kayla Kenna           St Teresa of Avila                      14:44.7  9:49/M        
  215  (&gt 7)    522  Alexa Santucci        Holy Trinity                            14:45.9  9:50/M        
  216  (&gt 7)   1518  Mia Westfield         St Kilian Parish School                 14:51.5  9:54/M        
  217  (&gt 7)   3728  Lily Karsman          St Teresa of Avila                      14:51.6  9:54/M        
  218  (< 5)     27  Myriam Randiga        Aquinas Academy of Pittsburgh           14:54.8  9:56/M        
  219  (< 5)     31  Gabrielle Randiga     Aquinas Academy of Pittsburgh           14:54.9  9:56/M        
  220  (&gt 7)   1276  Miranda Barkey        St Gabriel                              14:54.9  9:56/M        
  221  (&gt 7)   1509  Emily Long            St Kilian Parish School                 14:56.9  9:57/M        
  222    129    333  Brianna Tola          Freeport Area                           14:57.3  9:58/M        
  223  (< 5)   3806  Lianna Simmons        Avonworth MS                            14:58.3  9:59/M        
  224  (&gt 7)    192  Danielle Patterson    Butler Catholic                         14:59.0  9:59/M        
  225    130    996  Haylee Horn           Oil City                                14:59.2  9:59/M        
  226    131   1701  Kendra Bednar         Sts Peter and Paul Catholic School      15:01.7 10:01/M        
  227  (&gt 7)   1588  Abby Profozich        St Teresa of Avila                      15:01.8 10:01/M        
  228  (&gt 7)   1337  Taylor Hogan          St Malachy School                       15:02.1 10:01/M        
  229  (&gt 7)   3730  Francesca Battaglia   St. Mary Glenshaw                       15:03.6 10:02/M        
  230  (&gt 7)   1340  Mara Tucci            St Malachy School                       15:05.7 10:03/M        
  231    132   1021  Jenna Kirkwood        Oil City                                15:11.0 10:07/M        
  232  (&gt 7)   1338  Victoria Smigel       St Malachy School                       15:12.7 10:08/M        
  233  (&gt 7)    187  Gretchen Foehringer   Butler Catholic                         15:15.0 10:10/M        
  234    133   3688  Claire Saltzman,      St Elizabeth Elementary                 15:18.0 10:12/M        
  235    134   1019  Christa Schneider     Oil City                                15:19.3 10:13/M        
  236    135   1460  Alexis Ropelewski     St Gregory Catholic School              15:19.8 10:13/M        
  237    136   3685  Megan Lyons,          St Elizabeth Elementary                 15:22.7 10:15/M        
  238  (&gt 7)    191  Victoria Nebel        Butler Catholic                         15:26.7 10:17/M        
  239    137   1010  Sarah Fisher          Oil City                                15:28.7 10:19/M        
  240  (&gt 7)   1653  Brianna Fugh          St Bonaventure School                   15:30.3 10:20/M        
  241  (&gt 7)    198  Lauren VanFossen      Butler Catholic                         15:30.9 10:20/M        
  242  (&gt 7)   1595  Katelyn Baker         St Teresa of Avila                      15:33.6 10:22/M        
  243  (&gt 7)   1283  Ariana Fox            St Gabriel                              15:37.6 10:25/M        
  244  (&gt 7)   1282  Emma Eagan            St Gabriel                              15:39.4 10:26/M        
  245    138   3569  Morgan Piat           New Castle                              15:41.7 10:27/M        
  246  (< 5)   3794  Lea Helsel            Avonworth MS                            15:43.1 10:29/M        
  247  (&gt 7)    421  Natalie Dietrich      Hampton                                 15:45.5 10:30/M        
  248  (&gt 7)   1023  Madison Marczak       Oil City                                15:47.0 10:31/M        
  249  (&gt 7)   1516  Annabelle Pawlowicz   St Kilian Parish School                 15:55.6 10:37/M        
  250  (&gt 7)    513  Karolina Lucas        Holy Trinity                            15:56.8 10:37/M        
  251    139   3691  Julia Territ,         St Elizabeth Elementary                 16:01.4 10:41/M        
  252  (&gt 7)   3692  Brookyln Williams,    St Elizabeth Elementary                 16:01.4 10:41/M        
  253    140     59  Emma Ficorilli        Assumption School                       16:04.5 10:43/M        
  254  (&gt 7)    183  Azriella Marra        Butler Catholic                         16:05.3 10:43/M        
  255  (&gt 7)   1133  Adriana Defanti       Providence Heights Alpha School         16:07.6 10:45/M        
  256  (&gt 7)   3734  Emma Bradley          St. Mary Glenshaw                       16:10.2 10:47/M        
  257    141    330  Bridget Beck          Freeport Area                           16:12.5 10:48/M        
  258  (&gt 7)    519  Isabella Kulak        Holy Trinity                            16:15.4 10:50/M        
  259    142     65  Libby Gallick         Assumption School                       16:19.2 10:53/M        
  260  (&gt 7)     52  Lilly Smith           Assumption School                       16:20.3 10:53/M        
  261    143    335  Jessica Kibler        Freeport Area                           16:20.9 10:53/M        
  262  (&gt 7)    432  Tyler Pilarski        Hampton                                 16:27.3 10:58/M        
  263  (&gt 7)    514  Corinne Ludwick       Holy Trinity                            16:30.1 11:00/M        
  264    144   3726  Zoe Sciullo           Get Fit Families                        16:31.1 11:01/M        
  265  (&gt 7)   1650  Claudia Clontz        St Bonaventure School                   16:33.8 11:02/M        
  266    145   1700  Rebekah Sambol        Sts Peter and Paul Catholic School      16:34.9 11:03/M        
  267    146   1459  Natalie Paulson       St Gregory Catholic School              16:36.2 11:04/M        
  268  (&gt 7)   1703  Anna Selavko          Sts Peter and Paul Catholic School      16:36.3 11:04/M        
  269  (&gt 7)   1656  Kaitlyn Kenaan        St Bonaventure School                   16:37.4 11:05/M        
  270    147    743  Payton Green          New Castle                              16:38.8 11:05/M        
  271  (&gt 7)     53  Elena Restaine        Assumption School                       16:40.6 11:07/M        
  272  (&gt 7)    199  Claire Nebel          Butler Catholic                         16:45.3 11:10/M        
  273  (&gt 7)     64  Alyssa Hunt           Assumption School                       16:47.0 11:11/M        
  274  (&gt 7)    182  Alexis Bortmas        Butler Catholic                         16:47.6 11:11/M        
  275  (&gt 7)     58  Felicity Bracco       Assumption School                       16:48.9 11:12/M        
  276  (&gt 7)   1590  Ava Raniszewski       St Teresa of Avila                      16:50.8 11:13/M        
  277  (&gt 7)   1295  Sara Luxemburger      St Gabriel                              16:55.3 11:17/M        
  278  (&gt 7)    193  Bridget Preston       Butler Catholic                         16:57.6 11:18/M        
  279  (&gt 7)   1278  Theresa Callaghan     St Gabriel                              17:12.7 11:28/M        
  280  (&gt 7)   1284  Emily Fruscello       St Gabriel                              17:13.3 11:29/M        
  281  (< 5)   1619  Mia White             St Ursula                               17:13.7 11:29/M        
  282  (&gt 7)   1299  Ava Storms            St Gabriel                              17:14.8 11:29/M        
  283  (&gt 7)   1421  Mary Narvett          St Alphonsus School                     17:15.5 11:30/M        
  284  (&gt 7)   1416  Bella White           St Alphonsus School                     17:19.5 11:33/M        
  285    148    755  Chloe Krarup          New Castle Christian Academy            17:19.9 11:33/M        
  286    149    754  Annalee Gardner       New Castle Christian Academy            17:20.2 11:33/M        
  287  (&gt 7)   1123  Kirsten Rieder        Providence Heights Alpha School         17:26.1 11:37/M        
  288  (&gt 7)   3594  Bella Martino         St Thomas More-Pittsburgh               17:26.8 11:37/M        
  289  (&gt 7)   1407  Kathleen Ebbert       St Alphonsus School                     17:26.9 11:37/M        
  290  (&gt 7)   3595  Maggie Young          St Thomas More-Pittsburgh               17:29.5 11:39/M        
  291  (&gt 7)   1296  Alexa Meyer           St Gabriel                              17:34.1 11:43/M        
  292  (&gt 7)    427  Saige Loebig          Hampton                                 17:37.8 11:45/M        
  293  (&gt 7)    429  Gabrielle Michaud     Hampton                                 17:38.1 11:45/M        
  294    150   3568  Ally Blundo           New Castle                              17:40.5 11:47/M        
  295  (&gt 7)    434  Rachel Reardon        Hampton                                 17:45.5 11:50/M        
  296  (&gt 7)    185  Michaela Peratt       Butler Catholic                         17:47.2 11:51/M        
  297  (&gt 7)   3602  Grace Young           St Thomas More-Pittsburgh               17:49.2 11:53/M        
  298  (&gt 7)    186  Montana Geibel        Butler Catholic                         17:52.6 11:55/M        
  299    151   1455  Maddie Fiedler        St Gregory Catholic School              17:56.3 11:57/M        
  300  (&gt 7)    525  Isabelle Seibel       Holy Trinity                            18:13.2 12:09/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  301  (&gt 7)   1417  Megan Becker          St Alphonsus School                     18:14.7 12:09/M        
  302  (&gt 7)    200  Elizabeth Swift       Butler Catholic                         18:21.8 12:14/M        
  303    152    331  Joy Beck              Freeport Area                           18:24.3 12:16/M        
  304  (&gt 7)   1017  Brittin Winters       Oil City                                18:33.8 12:22/M        
  305    153   1461  Naomi Sauers          St Gregory Catholic School              18:35.4 12:23/M        
  306    154    753  Mariah Gardner        New Castle Christian Academy            18:37.1 12:25/M        
  307    155    742  Madison Soukovich     New Castle                              18:45.1 12:30/M        
  308    156    741  Taylor Anderson       New Castle                              18:47.3 12:31/M        
  309  (&gt 7)   1342  Kaylee Scott          St Malachy School                       18:50.8 12:33/M        
  310    157    334  Amber English         Freeport Area                           18:53.8 12:35/M        
  311  (&gt 7)    747  Hailey Gonzales       New Castle                              19:02.0 12:41/M        
  312  (&gt 7)   1341  Madisyn Phillips      St Malachy School                       19:03.2 12:42/M        
  313  (&gt 7)   1343  Lauren Crawford       St Malachy School                       19:09.4 12:46/M        
  314  (&gt 7)   3682  Scarlett Haddad,      St Elizabeth Elementary                 19:18.7 12:52/M        
  315  (&gt 7)   1345  Sydney Athanas        St Malachy School                       19:24.6 12:56/M        
  316  (&gt 7)   1002  Samantha Deeter       Oil City                                19:28.2 12:59/M        
  317  (&gt 7)    994  Tori McClelland       Oil City                                19:36.3 13:04/M        
  318  (&gt 7)   1457  Ava McConnell         St Gregory Catholic School              19:49.0 13:13/M        
  319  (&gt 7)   1462  Cheyenne Smith        St Gregory Catholic School              19:49.1 13:13/M        
  320  (&gt 7)   1458  Sara McConnell        St Gregory Catholic School              22:12.5 14:48/M        



Overall Finish List - Girls

Elementary Boys

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)    744  Nina Reider           New Castle                              15:41.5 10:27/M        



Overall Finish List - Girls

Middle School Girls

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    873  Ally Meehan           North Allegheny Middle School           11:41.5  6:29/M        
    2      2    855  Caroline Daggett      North Allegheny Middle School           11:51.2  6:35/M        
    3      3    326  Annika Urban          Fox Chapel Middle School                11:52.6  6:36/M        
    4      4   3525  KATHRYN ALDRICH,      Seneca Valley MS                        11:58.0  6:39/M        
    5  (< 5)   1220  Izzy Komaniak         Riverview                               12:21.0  6:52/M        
    6      5    949  Courtney Kosanovic    Norwin                                  12:22.7  6:52/M        
    7      6   1178  Annie Wicker          Quaker Valley Middle School             12:25.9  6:54/M        
    8      7    715  Elizabeth Adams       Meadville Area                          12:31.5  6:57/M        
    9      8   1607  Makara Smocer         St Teresa of Avila                      12:31.7  6:57/M        
   10  (< 5)   1480  Haley Hamilton        St James Catholic                       12:32.4  6:58/M        
   11      9    978  Allison Plassio       Norwin                                  12:33.8  6:58/M        
   12     10    856  Teresa Davison        North Allegheny Middle School           12:35.2  6:59/M        
   13     11    676  Amelia Haley          Mars Area                               12:35.9  6:59/M        
   14     12    849  Samantha Boris        North Allegheny Middle School           12:38.8  7:01/M        
   15     13   3540  ELIZABETH WHITE,      Seneca Valley MS                        12:39.4  7:02/M        
   16     14   3741  Katherine Fedko       St. Mary Glenshaw                       12:39.6  7:02/M        
   17     15    907  Megan Wisniewski      Northgate                               12:40.7  7:02/M        
   18     16    908  Kayley Wisniewski     Northgate                               12:42.2  7:03/M        
   19  (< 5)    493  Madeline Curtis       Harbor Creek                            12:43.0  7:04/M        
   20     17    968  Tessa Czajkowski      Norwin                                  12:43.3  7:04/M        
   21     18    677  Camille Bromley       Mars Area                               12:43.4  7:04/M        
   22     19    853  Ally Christy          North Allegheny Middle School           12:45.8  7:05/M        
   23  (< 5)    133  Athena Mariano        Burgettstown                            12:51.3  7:08/M        
   24     20    874  Abigail Mensch        North Allegheny Middle School           12:57.6  7:12/M        
   25     21    295  Glenna VanDyke        Fox Chapel Middle School                13:03.1  7:15/M        
   26     22   3606  katherine Marks       St Thomas More-Pittsburgh               13:03.7  7:15/M        
   27     23    568  Maddie Todd           Indiana Area Junior High School         13:08.9  7:18/M        
   28     24   1038  Emma Stevenson        Oil City                                13:09.6  7:18/M        
   29     25    870  Vivian Lindsay        North Allegheny Middle School           13:10.3  7:19/M        
   30  (&gt 7)    850  Victoria Buerger      North Allegheny Middle School           13:12.4  7:20/M        
   31  (&gt 7)    859  Emily Ferrans         North Allegheny Middle School           13:12.4  7:20/M        
   32     26    377  Marie Depew           Grove City Area                         13:12.4  7:20/M        
   33     27   3612  Kennedy May           St Thomas More-Pittsburgh               13:13.4  7:21/M        
   34     28    960  Caitlin Kosanovic     Norwin                                  13:14.4  7:21/M        
   35     29   1171  Natalie Weicht        Quaker Valley Middle School             13:14.7  7:21/M        
   36     30    472  Elizabeth Dolan       Hampton                                 13:15.3  7:22/M        
   37  (< 5)   1374  Ansley Haught         St Alexis Elementary & Middle Schoo     13:17.2  7:23/M        
   38  (< 5)   1559  Paige Mattes          St Louse de Marillac School             13:17.6  7:23/M        
   39     31    297  Anna Folkerts         Fox Chapel Middle School                13:17.9  7:23/M        
   40     32    951  Maura Columbus        Norwin                                  13:18.7  7:23/M        
   41     33    474  Abby Wolf             Hampton                                 13:19.4  7:24/M        
   42     34   1253  Jane Turek            South Side                              13:20.2  7:24/M        
   43     35   1091  Alyssa Schonbachler   Pine-Richland                           13:21.0  7:25/M        
   44     36    570  Harley Kessler        Indiana Area Junior High School         13:21.3  7:25/M        
   45  (< 5)   1219  Meredith Kocur        Riverview                               13:22.1  7:26/M        
   46     37   1543  Katelyn Ellery        St Kilian Parish School                 13:22.3  7:26/M        
   47     38   1090  Annabelle Nielson     Pine-Richland                           13:23.0  7:26/M        
   48     39    469  Kirsten Long          Hampton                                 13:26.8  7:28/M        
   49     40    950  Julia Fasiczka        Norwin                                  13:28.4  7:29/M        
   50     41    712  Erica Peters          Meadville Area                          13:28.6  7:29/M        
   51     42   1238  Lexi Palmer           South Fayette Middle School             13:29.8  7:29/M        
   52     43   1152  Hollie Walters        Providence Heights Alpha School         13:31.0  7:31/M        
   53     44   1173  Rosalie Daval         Quaker Valley Middle School             13:31.3  7:31/M        
   54     45    642  Bailey Rohm           Laurel Highlands Middle School          13:31.8  7:31/M        
   55     46     15  Leuca Hanish          Ambridge Area                           13:35.1  7:33/M        
   56  (&gt 7)    879  Paige Nootbaar        North Allegheny Middle School           13:36.2  7:33/M        
   57     47   1082  Grace Johnson         Pine-Richland                           13:37.7  7:34/M        
   58     48    617  Samantha Jo Barnes    Knoch                                   13:38.8  7:34/M        
   59     49    955  Morgan Osterberg      Norwin                                  13:39.3  7:35/M        
   60  (&gt 7)    860  Cara Garland          North Allegheny Middle School           13:40.3  7:36/M        
   61     50    165  Madison Pomykata      Butler                                  13:41.0  7:36/M        
   62     51    569  Hannah Lenze          Indiana Area Junior High School         13:41.1  7:36/M        
   63  (&gt 7)    892  Carson Schweninger    North Allegheny Middle School           13:41.9  7:36/M        
   64     52    318  Brooke Krally         Fox Chapel Middle School                13:42.0  7:37/M        
   65     53   1624  Annie Shields         St Ursula                               13:42.0  7:37/M        
   66     54    461  Maude Antol           Hampton                                 13:43.2  7:37/M        
   67     55    731  Alyssa Salem          New Castle                              13:43.7  7:37/M        
   68     56    615  Heather Wittmer       Knoch                                   13:44.4  7:38/M        
   69     57    327  Ziya Xu               Fox Chapel Middle School                13:45.0  7:38/M        
   70  (&gt 7)    965  Victoria Saunders     Norwin                                  13:45.0  7:38/M        
   71     58    462  Megan Gallagher       Hampton                                 13:45.7  7:38/M        
   72  (< 5)    134  Celeste Divecchio     Burgettstown                            13:46.0  7:39/M        
   73     59   1687  Lucy Waskiewicz       St Bonaventure School                   13:46.7  7:39/M        
   74     60   3747  Desriee Herman        St. Mary Glenshaw                       13:47.7  7:39/M        
   75  (< 5)    232  Kirsten Hazel         Christ the Divine Teacher School        13:49.2  7:41/M        
   76     61   1146  Hannah Schupansky     Providence Heights Alpha School         13:50.3  7:41/M        
   77     62   1606  Kylie Wolff           St Teresa of Avila                      13:51.4  7:42/M        
   78     63   1040  Caroline Stevens      Oil City                                13:51.9  7:42/M        
   79     64   3610  Olivia Greene         St Thomas More-Pittsburgh               13:53.3  7:43/M        
   80     65   3529  MADISON EDKINS,       Seneca Valley MS                        13:54.2  7:43/M        
   81     66   3531  KENNEDY KYLE,         Seneca Valley MS                        13:56.0  7:44/M        
   82  (&gt 7)    884  Caroline Radocaj      North Allegheny Middle School           13:56.9  7:44/M        
   83     67    161  Abby Mandalas         Butler                                  13:57.1  7:45/M        
   84  (&gt 7)    982  Rachel Soltez         Norwin                                  13:58.8  7:46/M        
   85  (< 5)    231  Tatum Quinlan         Christ the Divine Teacher School        13:59.6  7:46/M        
   86     68    613  Madison Hunt          Knoch                                   13:59.7  7:46/M        
   87     69   3603  Adele Cramer          St Thomas More-Pittsburgh               14:00.0  7:47/M        
   88     70   3604  Maddie Dziezgowski    St Thomas More-Pittsburgh               14:00.5  7:47/M        
   89     71   1168  Bryn Smiley           Quaker Valley Middle School             14:02.7  7:48/M        
   90     72   3645  Grace McClain         Hempfield Area MS                       14:03.3  7:48/M        
   91  (&gt 7)    962  Rachel Milke          Norwin                                  14:04.0  7:49/M        
   92     73    645  Allison Lowery        Laurel Highlands Middle School          14:04.9  7:49/M        
   93     74   1629  Annessa Donato        St Ursula                               14:06.2  7:50/M        
   94     75   1232  Stef Kozak            South Fayette Middle School             14:06.4  7:50/M        
   95  (< 5)    256  Caeley Scherer        Eden Christian Academy                  14:06.5  7:50/M        
   96     76    564  Isabelle McCabe       Indiana Area Junior High School         14:06.9  7:50/M        
   97  (&gt 7)    864  Eleni Katsas          North Allegheny Middle School           14:07.9  7:51/M        
   98     77   1079  Maryellen Berger      Pine-Richland                           14:08.2  7:51/M        
   99     78     14  Lydia Ciani           Ambridge Area                           14:08.6  7:51/M        
  100     79    618  Amelia Walls          Knoch                                   14:08.7  7:51/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     80    574  Hannah Wagner         Indiana Area Junior High School         14:10.3  7:52/M        
  102  (< 5)   1197  Anjolina Hrycko       Ringgold Middle School                  14:11.9  7:53/M        
  103  (&gt 7)    893  Elianna Seaman        North Allegheny Middle School           14:12.2  7:53/M        
  104     81    299  Abby Alexander        Fox Chapel Middle School                14:12.8  7:53/M        
  105     82   1625  Peyton Wheeler        St Ursula                               14:14.2  7:54/M        
  106     83   1095  Maeve Barton          Pine-Richland                           14:15.4  7:55/M        
  107     84    650  Taylor Smith          Laurel Highlands Middle School          14:15.4  7:55/M        
  108  (< 5)    494  Anna Kennedy          Harbor Creek                            14:16.0  7:56/M        
  109  (&gt 7)    854  Emily Cuba            North Allegheny Middle School           14:18.0  7:57/M        
  110     85   3785  Olivia Schoppen       St. Mary Glenshaw                       14:18.8  7:57/M        
  111  (< 5)    495  Mariah Perry          Harbor Creek                            14:19.8  7:57/M        
  112     86    689  Emily Hayward         Mars Area                               14:20.0  7:58/M        
  113     87   1170  Olivia McMullan       Quaker Valley Middle School             14:20.5  7:58/M        
  114     88   1682  Olivia Hanulak        St Bonaventure School                   14:21.9  7:58/M        
  115     89    713  Georgie Volna         Meadville Area                          14:22.2  7:59/M        
  116     90   1231  Emily Harasin         South Fayette Middle School             14:22.5  7:59/M        
  117     91    678  Vincenzia Vargo       Mars Area                               14:23.0  7:59/M        
  118  (&gt 7)    954  Marie Mosa            Norwin                                  14:23.3  7:59/M        
  119     92    566  Shaelyn Waltemire     Indiana Area Junior High School         14:25.2  8:01/M        
  120  (< 5)   1222  Rachel Moret          Riverview                               14:25.4  8:01/M        
  121     93    687  Brooke Dean           Mars Area                               14:26.5  8:01/M        
  122     94   1255  Rosie Stone           South Side                              14:27.7  8:02/M        
  123     95    397  Alayna Lowe           Grove City Area                         14:27.7  8:02/M        
  124     96    718  Emily Main            Meadville Area                          14:28.3  8:02/M        
  125     97   3536  EMILY TEKELENBURG,    Seneca Valley MS                        14:28.8  8:02/M        
  126     98    573  Courtnay Leydic       Indiana Area Junior High School         14:28.8  8:02/M        
  127     99   1605  Kara Yoest            St Teresa of Avila                      14:29.9  8:03/M        
  128    100   1043  Madison Rice          Oil City                                14:30.0  8:03/M        
  129  (< 5)    102  Katy Ross             Blackhawk                               14:30.4  8:03/M        
  130    101   1609  Tess Deken            St Teresa of Avila                      14:30.8  8:03/M        
  131    102    386  Mackenzie Jackson     Grove City Area                         14:31.8  8:04/M        
  132  (< 5)    496  Lindsey Pierce        Harbor Creek                            14:31.9  8:04/M        
  133  (&gt 7)    863  Kelsey Hudson         North Allegheny Middle School           14:32.8  8:04/M        
  134    103    393  Eleanor Chuzie        Grove City Area                         14:34.7  8:06/M        
  135  (&gt 7)    880  Isabelle Oberhauser   North Allegheny Middle School           14:35.3  8:06/M        
  136    104   1438  Sara Virostek         St Alphonsus School                     14:35.4  8:06/M        
  137  (< 5)   1358  Marissa Bordas        St Malachy School                       14:36.0  8:07/M        
  138    105    296  Maria Luciana         Fox Chapel Middle School                14:36.2  8:07/M        
  139  (&gt 7)    961  Rachel Langsdorf      Norwin                                  14:38.0  8:08/M        
  140    106   1683  Mary Laird            St Bonaventure School                   14:38.7  8:08/M        
  141  (&gt 7)    567  Sydney Wells          Indiana Area Junior High School         14:39.2  8:08/M        
  142    107    733  A. Jevcak             New Castle                              14:39.3  8:08/M        
  143    108    684  Marissa Seles         Mars Area                               14:39.7  8:08/M        
  144    109    732  Marissa Polding       New Castle                              14:40.2  8:09/M        
  145  (&gt 7)    312  Jessie Federoff       Fox Chapel Middle School                14:40.3  8:09/M        
  146  (&gt 7)    858  Adelle Fernando       North Allegheny Middle School           14:40.4  8:09/M        
  147    110   1720  Rachael Quillin       Sts Peter and Paul Catholic School      14:41.2  8:09/M        
  148  (&gt 7)    868  Alexis Ky             North Allegheny Middle School           14:42.1  8:10/M        
  149    111    616  Ari Napora            Knoch                                   14:42.6  8:10/M        
  150    112   1540  Stephanie Petinaux    St Kilian Parish School                 14:42.7  8:10/M        
  151    113    346  Isabella Parks        Freeport Area                           14:43.5  8:11/M        
  152  (&gt 7)    315  Mila Jeffrey          Fox Chapel Middle School                14:44.9  8:11/M        
  153  (&gt 7)    887  Nicole Ru             North Allegheny Middle School           14:45.4  8:12/M        
  154    114    734  Abbey Gonzales        New Castle                              14:45.5  8:12/M        
  155    115   1046  Ashtyn Wise           Oil City                                14:45.7  8:12/M        
  156    116   1094  Ava Wilkinson         Pine-Richland                           14:46.6  8:12/M        
  157    117   1686  Julia Murray          St Bonaventure School                   14:47.4  8:13/M        
  158    118   1234  Ally Lerda            South Fayette Middle School             14:48.7  8:13/M        
  159  (&gt 7)    956  Katie Donofrio        Norwin                                  14:49.2  8:14/M        
  160    119   1047  Kalista Hale          Oil City                                14:49.9  8:14/M        
  161  (&gt 7)    877  Jenna Mlecko          North Allegheny Middle School           14:50.5  8:14/M        
  162    120    711  Megan Bortner         Meadville Area                          14:50.5  8:14/M        
  163    121   1541  Anna Schoeppner       St Kilian Parish School                 14:50.6  8:14/M        
  164  (&gt 7)    952  Alexis Birkland       Norwin                                  14:50.8  8:14/M        
  165  (&gt 7)    314  Margaret Fletcher     Fox Chapel Middle School                14:51.0  8:15/M        
  166    122   1685  Grace Mangis          St Bonaventure School                   14:51.5  8:15/M        
  167  (&gt 7)    970  Caitlin Ferri         Norwin                                  14:52.0  8:16/M        
  168    123    620  Elle Santora          Knoch                                   14:52.9  8:16/M        
  169    124   3791  Sarah Watson          St. Mary Glenshaw                       14:53.2  8:16/M        
  170    125   3532  BRIA MCAFEE,          Seneca Valley MS                        14:53.3  8:16/M        
  171    126    464  Searrah Bierker       Hampton                                 14:53.4  8:16/M        
  172    127    716  McKenna DiRienzo      Meadville Area                          14:53.6  8:16/M        
  173    128     69  Isabella Scoscia      Assumption School                       14:53.7  8:16/M        
  174    129   3534  KARA RISTEY,          Seneca Valley MS                        14:53.8  8:16/M        
  175    130   1684  Ilaria Lazzaro        St Bonaventure School                   14:54.2  8:17/M        
  176  (&gt 7)   3526  Katie Clark,          Seneca Valley MS                        14:54.9  8:17/M        
  177    131    348  Lurena Stewart        Freeport Area                           14:56.7  8:18/M        
  178    132   1174  Rebecca Graham        Quaker Valley Middle School             14:57.2  8:18/M        
  179  (< 5)    257  Delaney Chopp         Eden Christian Academy                  14:57.6  8:18/M        
  180    133    641  Kristen Marmol        Laurel Highlands Middle School          14:57.8  8:18/M        
  181    134    626  Anna Hovanec          Laurel                                  14:58.8  8:19/M        
  182    135   1083  Judy Johnson          Pine-Richland                           14:59.6  8:19/M        
  183  (< 5)     34  Elizabeth Blume       Aquinas Academy of Pittsburgh           14:59.9  8:19/M        
  184  (&gt 7)    903  Malia Wilson          North Allegheny Middle School           15:00.4  8:20/M        
  185    136    209  Caravel Losch         Butler Catholic                         15:00.5  8:20/M        
  186    137   1544  Gabby Maerkle         St Kilian Parish School                 15:01.5  8:21/M        
  187  (< 5)    229  Natalie Cyterski      Christ the Divine Teacher School        15:01.5  8:21/M        
  188    138   3605  Sarah Farnan          St Thomas More-Pittsburgh               15:01.7  8:21/M        
  189  (&gt 7)   1078  Jiley Berger          Pine-Richland                           15:02.2  8:21/M        
  190    139    696  Jaden Pasquinelli     Mars Area                               15:02.7  8:21/M        
  191    140    627  Natalie Skerbetz      Laurel                                  15:03.2  8:22/M        
  192  (&gt 7)    303  Hanna Chen            Fox Chapel Middle School                15:03.3  8:22/M        
  193    141    467  Lindsey Fortes        Hampton                                 15:03.6  8:22/M        
  194  (&gt 7)    975  Tegan Lochner         Norwin                                  15:03.9  8:22/M        
  195    142    395  Laurel Hemerlin       Grove City Area                         15:05.4  8:23/M        
  196    143    118  Elissa McNeil         Brookville                              15:05.8  8:23/M        
  197    144     89  Greta Bell            Beaver Area                             15:05.9  8:23/M        
  198    145   1229  Laurel Eisnor         South Fayette Middle School             15:07.3  8:24/M        
  199    146    119  Jennifer Kidder       Brookville                              15:08.1  8:24/M        
  200    147    719  Annemarie Howick      Meadville Area                          15:08.5  8:24/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  201    148    343  Rebecca Hollobaugh    Freeport Area                           15:08.6  8:24/M        
  202  (&gt 7)    309  Liz Kaslewicz         Fox Chapel Middle School                15:08.8  8:24/M        
  203    149   1252  Rachel Pieto          South Side                              15:08.9  8:24/M        
  204  (< 5)    235  Kylie Garvey          Clarion Limestone                       15:09.7  8:25/M        
  205    150     19  Hannah Doveric        Ambridge Area                           15:10.1  8:26/M        
  206  (&gt 7)    470  Lindsey Turner        Hampton                                 15:10.1  8:26/M        
  207  (&gt 7)    325  Sydney Ulanowicz      Fox Chapel Middle School                15:11.1  8:26/M        
  208    151    380  Georgia Coulter       Grove City Area                         15:11.8  8:26/M        
  209  (&gt 7)    866  Cassandre Korvink-KuciNorth Allegheny Middle School           15:11.9  8:26/M        
  210    152    212  Sarah Preston         Butler Catholic                         15:12.6  8:27/M        
  211  (< 5)    226  Whitney Domico        Central Valley                          15:12.6  8:27/M        
  212    153     74  Claire Babicz         Assumption School                       15:13.1  8:27/M        
  213    154    351  Kerstyn Pomfret       Freeport Area                           15:13.9  8:27/M        
  214    155   1681  Kaitlyn Colucci       St Bonaventure School                   15:14.0  8:28/M        
  215    156     94  Alison Teagle         Beaver Area                             15:15.4  8:28/M        
  216    157    347  Kaitlyn Ritter        Freeport Area                           15:15.6  8:28/M        
  217  (&gt 7)   1097  Devin Golla           Pine-Richland                           15:16.1  8:29/M        
  218    158    160  Maegan Emanuel        Butler                                  15:16.2  8:29/M        
  219  (< 5)    132  Grace Majoris         Burgettstown                            15:17.0  8:29/M        
  220    159   3816  Monica Brunner        Assumption School                       15:18.4  8:30/M        
  221    160    167  Brook Terwilliger     Butler                                  15:18.8  8:30/M        
  222    161    540  Sarah Bechek          Holy Trinity                            15:19.2  8:31/M        
  223  (< 5)    230  Meagan Cyterski       Christ the Divine Teacher School        15:19.4  8:31/M        
  224    162   1718  Jocelyn Hansen        Sts Peter and Paul Catholic School      15:19.6  8:31/M        
  225    163    625  Verity Green          Laurel                                  15:19.8  8:31/M        
  226  (&gt 7)    896  Leah Smith            North Allegheny Middle School           15:20.5  8:31/M        
  227    164   1715  Lillianna Briscoe     Sts Peter and Paul Catholic School      15:20.5  8:31/M        
  228    165    163  Lydia Miller          Butler                                  15:21.1  8:32/M        
  229  (&gt 7)    714  Macy Hornstein        Meadville Area                          15:21.1  8:32/M        
  230    166    341  Rebecca Black         Freeport Area                           15:21.3  8:32/M        
  231    167   1716  Catherine Gloekler    Sts Peter and Paul Catholic School      15:23.3  8:33/M        
  232    168   3654  Grace Snyder          Hempfield Area MS                       15:24.1  8:33/M        
  233  (&gt 7)   1087  Kaela Mclain          Pine-Richland                           15:24.9  8:33/M        
  234    169    117  Cassidy Kemmer        Brookville                              15:25.6  8:34/M        
  235    170   1259  Emily Martin          South Side                              15:25.6  8:34/M        
  236    171   1610  Cara Janeda           St Teresa of Avila                      15:25.7  8:34/M        
  237    172    345  Hannah Nicholas       Freeport Area                           15:26.4  8:34/M        
  238    173   1717  Allison Gower         Sts Peter and Paul Catholic School      15:26.4  8:34/M        
  239    174    735  Seirra Knight         New Castle                              15:26.5  8:34/M        
  240    175   1433  Emily Kavanagh        St Alphonsus School                     15:27.3  8:35/M        
  241    176     16  Kate Sivewright       Ambridge Area                           15:27.6  8:35/M        
  242  (&gt 7)    463  Becca McDonough       Hampton                                 15:28.4  8:36/M        
  243    177    628  Annaliese Stone       Laurel                                  15:28.4  8:36/M        
  244  (&gt 7)    575  Nikki Aloise          Indiana Area Junior High School         15:30.4  8:37/M        
  245  (&gt 7)   1096  Tresa Coon            Pine-Richland                           15:31.4  8:37/M        
  246    178   3649  Mandi Reese           Hempfield Area MS                       15:32.8  8:38/M        
  247    179    385  Sarah Hammerman       Grove City Area                         15:33.7  8:38/M        
  248  (&gt 7)   3530  CASSANDRA KIRSCH,     Seneca Valley MS                        15:35.9  8:39/M        
  249  (&gt 7)    964  Natalie Naponic       Norwin                                  15:36.1  8:40/M        
  250    180   1045  Hayley Sutley         Oil City                                15:36.5  8:40/M        
  251  (&gt 7)    565  Katie Conrad          Indiana Area Junior High School         15:37.8  8:41/M        
  252  (&gt 7)    471  Mallory Simon         Hampton                                 15:38.4  8:41/M        
  253  (&gt 7)    693  Samantha MacDonald    Mars Area                               15:38.6  8:41/M        
  254    181    621  Madison Gumto         Knoch                                   15:39.5  8:42/M        
  255  (&gt 7)    681  Hannah Kearney        Mars Area                               15:39.8  8:42/M        
  256    182    911  Grace Bonnett         Northgate                               15:39.9  8:42/M        
  257  (&gt 7)    300  Dahlia Black          Fox Chapel Middle School                15:40.7  8:42/M        
  258    183   3650  Peyton Ryan           Hempfield Area MS                       15:42.6  8:43/M        
  259  (< 5)   1320  Ashley Barker         St Gabriel                              15:42.8  8:43/M        
  260  (&gt 7)   3528  SABRINA DUNLAP,       Seneca Valley MS                        15:43.6  8:44/M        
  261  (&gt 7)    321  Leda Perdriel         Fox Chapel Middle School                15:43.7  8:44/M        
  262  (&gt 7)    690  Emma Hornfeck         Mars Area                               15:43.9  8:44/M        
  263  (< 5)    759  Grace Goodlin         New Castle Christian Academy            15:44.9  8:44/M        
  264  (&gt 7)    383  Jocelyn Fors          Grove City Area                         15:45.9  8:45/M        
  265  (&gt 7)    572  Ceci Sherwood         Indiana Area Junior High School         15:46.5  8:46/M        
  266  (&gt 7)    319  McLaughlin Abby       Fox Chapel Middle School                15:48.3  8:47/M        
  267    184    646  Haylee Rapp           Laurel Highlands Middle School          15:49.1  8:47/M        
  268  (< 5)   1355  Katie Palahunik       St Malachy School                       15:50.3  8:48/M        
  269  (< 5)   3813  Kate Coyne            Riverside                               15:51.0  8:48/M        
  270  (&gt 7)    878  Sydney Monteparte     North Allegheny Middle School           15:51.1  8:48/M        
  271  (&gt 7)    317  Hannah Kim            Fox Chapel Middle School                15:52.6  8:49/M        
  272  (&gt 7)    891  Madeleine Schreiber   North Allegheny Middle School           15:54.3  8:50/M        
  273    185     93  Vivan Riggins         Beaver Area                             15:54.8  8:50/M        
  274    186    120  Brynn Afton           Brookville                              15:56.1  8:51/M        
  275  (&gt 7)    378  Anna Schmidt          Grove City Area                         15:56.1  8:51/M        
  276    187    121  Mattisen Drake        Brookville                              15:56.1  8:51/M        
  277  (&gt 7)    571  Ally Ghiardi          Indiana Area Junior High School         15:56.6  8:51/M        
  278  (&gt 7)    614  Claire Lindsey        Knoch                                   15:56.6  8:51/M        
  279  (&gt 7)   1085  Taryn Keener          Pine-Richland                           15:57.6  8:52/M        
  280    188    738  Madison Kessler       New Castle                              15:57.7  8:52/M        
  281  (&gt 7)   1680  Caroline Clontz       St Bonaventure School                   15:58.2  8:52/M        
  282    189    546  Sadie Houston         Hopewell                                15:59.7  8:53/M        
  283  (&gt 7)    885  Chloe Rau             North Allegheny Middle School           15:59.9  8:53/M        
  284    190     77  Libby Gallick         Assumption School                       16:01.1  8:54/M        
  285  (&gt 7)    904  Elizabeth Woods       North Allegheny Middle School           16:01.1  8:54/M        
  286    191   3640  Lauren Gaudi          Hempfield Area MS                       16:01.7  8:54/M        
  287    192   3750  Emma Holtz            St. Mary Glenshaw                       16:02.3  8:54/M        
  288  (&gt 7)    901  Caitlyn Watson        North Allegheny Middle School           16:03.5  8:55/M        
  289    193    247  Hannah Columbus       Connellsville Jr High School            16:03.9  8:55/M        
  290    194     71  Emily Hunt            Assumption School                       16:04.9  8:56/M        
  291  (&gt 7)    895  Maeve Smith           North Allegheny Middle School           16:07.0  8:57/M        
  292  (&gt 7)    473  Grace Kluender        Hampton                                 16:09.3  8:58/M        
  293  (< 5)    225  Alexa Carney          Central Valley                          16:10.6  8:59/M        
  294  (&gt 7)   1098  Elaina Harris         Pine-Richland                           16:12.5  9:00/M        
  295    195     17  Jordan Swartz         Ambridge Area                           16:13.0  9:01/M        
  296    196     70  Lucy Sweeney          Assumption School                       16:13.5  9:01/M        
  297  (&gt 7)    971  Megan Giles           Norwin                                  16:13.8  9:01/M        
  298  (&gt 7)   1688  Maura Wulf            St Bonaventure School                   16:14.3  9:01/M        
  299    197   1437  Anna O'Connor         St Alphonsus School                     16:14.6  9:01/M        
  300  (&gt 7)    886  Lauren Rearick        North Allegheny Middle School           16:14.9  9:01/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  301  (&gt 7)   3537  CORIN TREJCHEL,       Seneca Valley MS                        16:15.8  9:02/M        
  302    198    535  Madeline Minsinger    Holy Trinity                            16:16.0  9:02/M        
  303  (&gt 7)   1077  Ryleigh Barrett       Pine-Richland                           16:18.4  9:03/M        
  304    199   3652  Maddie Shuck          Hempfield Area MS                       16:18.9  9:03/M        
  305    200   3608  Kaitlyn Faber         St Thomas More-Pittsburgh               16:19.3  9:04/M        
  306    201   1148  Adrianna Amelio       Providence Heights Alpha School         16:20.0  9:04/M        
  307  (&gt 7)    680  Melissa Heintzinger   Mars Area                               16:20.1  9:04/M        
  308  (&gt 7)    399  Aleana Smiley         Grove City Area                         16:23.2  9:06/M        
  309  (< 5)   3807  Camille Neira         Avonworth MS                            16:23.9  9:06/M        
  310    202     72  Kate Penn             Assumption School                       16:23.9  9:06/M        
  311    203    547  Jordan Lydon          Hopewell                                16:24.1  9:07/M        
  312  (< 5)    101  Emily Weyman          Blackhawk                               16:24.6  9:07/M        
  313  (&gt 7)    577  Maddie Caroff         Indiana Area Junior High School         16:24.9  9:07/M        
  314  (&gt 7)    390  Caitlynn Pratt        Grove City Area                         16:25.4  9:07/M        
  315    204   1176  Hali Iliff            Quaker Valley Middle School             16:26.2  9:08/M        
  316  (< 5)   1728  Amber McAfoose        Tidioute Community Charter MS           16:26.4  9:08/M        
  317  (< 5)   3812  Suzie Brown           Riverside                               16:26.9  9:08/M        
  318    205    244  Ashleigh Fitzgerald   Connellsville Jr High School            16:29.2  9:09/M        
  319  (&gt 7)    580  Lauren Sauer          Indiana Area Junior High School         16:30.7  9:10/M        
  320  (&gt 7)    578  Parker Fanella        Indiana Area Junior High School         16:31.0  9:11/M        
  321    206    539  Tess Strub            Holy Trinity                            16:32.0  9:11/M        
  322    207   1719  Maria Miocic          Sts Peter and Paul Catholic School      16:32.7  9:11/M        
  323  (&gt 7)    871  Jennifer Mahon        North Allegheny Middle School           16:33.0  9:12/M        
  324    208     92  Cindy Liu             Beaver Area                             16:34.8  9:12/M        
  325  (&gt 7)    381  Ashley Crothers       Grove City Area                         16:35.8  9:13/M        
  326  (&gt 7)    963  Emma Muoio            Norwin                                  16:36.9  9:13/M        
  327  (&gt 7)    717  Megan Deissler        Meadville Area                          16:38.5  9:14/M        
  328  (< 5)   1221  Marina Pietz          Riverview                               16:39.7  9:15/M        
  329  (< 5)     99  Ally Zernick          Blackhawk                               16:40.6  9:16/M        
  330  (&gt 7)    324  Tracey Helene         Fox Chapel Middle School                16:41.7  9:16/M        
  331  (< 5)    255  Anna Eisses           Eden Christian Academy                  16:42.1  9:17/M        
  332  (&gt 7)    322  Teige Renfrow         Fox Chapel Middle School                16:43.1  9:17/M        
  333  (&gt 7)    310  Bela Berg             Fox Chapel Middle School                16:43.1  9:17/M        
  334  (&gt 7)    619  Stephanie Justi       Knoch                                   16:43.1  9:17/M        
  335  (&gt 7)    898  Alexis Vincenty       North Allegheny Middle School           16:43.4  9:17/M        
  336  (< 5)     36  Brigid Newcamp        Aquinas Academy of Pittsburgh           16:43.4  9:17/M        
  337    209   3782  Payton Roblaski       St. Mary Glenshaw                       16:44.3  9:18/M        
  338  (&gt 7)    686  Haley Alexander       Mars Area                               16:45.1  9:18/M        
  339  (&gt 7)    576  Mia Herman            Indiana Area Junior High School         16:45.8  9:18/M        
  340  (&gt 7)    875  Olivia Mensch         North Allegheny Middle School           16:48.7  9:20/M        
  341  (&gt 7)   3607  Maggie Marsteller     St Thomas More-Pittsburgh               16:49.9  9:21/M        
  342    210    647  Sierra Showman        Laurel Highlands Middle School          16:51.2  9:22/M        
  343    211   1628  Hannah Valenty        St Ursula                               16:52.7  9:22/M        
  344  (&gt 7)    685  Claire Staudacher     Mars Area                               16:52.7  9:22/M        
  345  (< 5)   1196  Alexis Kliza          Ringgold Middle School                  16:52.9  9:22/M        
  346  (< 5)   1558  Clare Brdar           St Louse de Marillac School             16:55.0  9:24/M        
  347  (&gt 7)    861  Mackenzie Gongaware   North Allegheny Middle School           16:56.5  9:24/M        
  348    212   1258  Kaitlyn Woodling      South Side                              16:57.2  9:25/M        
  349  (&gt 7)    694  Maura McKinney        Mars Area                               16:57.7  9:25/M        
  350    213   1435  Courtney Moody        St Alphonsus School                     16:58.0  9:26/M        
  351  (&gt 7)    465  Sophie Cappezzuti     Hampton                                 16:58.6  9:26/M        
  352    214   3809  Tina Roth             Butler Catholic                         16:58.6  9:26/M        
  353  (&gt 7)   1088  Kelley Mclain         Pine-Richland                           16:58.9  9:26/M        
  354  (< 5)   3814  Lauren Emler          Riverside                               16:59.6  9:26/M        
  355    215   1230  Alyssa Glorieux       South Fayette Middle School             17:00.9  9:27/M        
  356    216   1237  Leila Moore           South Fayette Middle School             17:01.9  9:27/M        
  357    217    549  Olivia Webster        Hopewell                                17:02.0  9:28/M        
  358  (&gt 7)    953  Maya Patterson        Norwin                                  17:02.4  9:28/M        
  359  (< 5)   1557  Rachel Romano         St Louse de Marillac School             17:03.1  9:28/M        
  360  (&gt 7)     75  Allison Booth         Assumption School                       17:03.6  9:28/M        
  361  (< 5)   3567  Sabrina Farnsworth    Tidioute Community Charter MS           17:04.9  9:29/M        
  362  (&gt 7)    883  Allie Pultorak        North Allegheny Middle School           17:10.8  9:32/M        
  363    218    548  Abigail Guzma         Hopewell                                17:10.8  9:32/M        
  364  (&gt 7)    847  Jordana Avigad        North Allegheny Middle School           17:14.0  9:34/M        
  365  (&gt 7)    391  Elle Robinson         Grove City Area                         17:14.1  9:34/M        
  366  (< 5)   3815  Mckenna Richards      Riverside                               17:14.3  9:34/M        
  367  (&gt 7)    862  Lily Heistand         North Allegheny Middle School           17:14.6  9:34/M        
  368  (&gt 7)   1236  Amanda Malosh         South Fayette Middle School             17:15.0  9:35/M        
  369    219   1542  Libby Stofko          St Kilian Parish School                 17:15.3  9:35/M        
  370  (&gt 7)    900  Kylie Wadlow          North Allegheny Middle School           17:17.1  9:36/M        
  371    220   1049  Gabby Lockhart        Oil City                                17:19.1  9:37/M        
  372  (&gt 7)   1233  Elise Kraeuter        South Fayette Middle School             17:19.2  9:37/M        
  373    221    210  Skylar Geibel         Butler Catholic                         17:22.2  9:39/M        
  374    222    214  Mia Maher             Butler Catholic                         17:22.2  9:39/M        
  375  (&gt 7)    349  Sarah Fischer         Freeport Area                           17:22.4  9:39/M        
  376    223    166  Madison Schroeder     Butler                                  17:27.0  9:42/M        
  377  (&gt 7)   1042  Christa Hudson        Oil City                                17:28.1  9:42/M        
  378    224   3658  Tara Jablonsky        Hempfield Area MS                       17:28.6  9:42/M        
  379  (&gt 7)    867  Katie Kosco           North Allegheny Middle School           17:29.7  9:43/M        
  380  (&gt 7)    350  Rebecca Kovach        Freeport Area                           17:30.5  9:43/M        
  381  (&gt 7)   3647  Lindsey Muir          Hempfield Area MS                       17:31.3  9:44/M        
  382  (&gt 7)    307  Hannah Gordon         Fox Chapel Middle School                17:33.8  9:45/M        
  383    225   1608  Olivia Whitacre       St Teresa of Avila                      17:36.4  9:47/M        
  384  (&gt 7)    890  Brooke Schmitz        North Allegheny Middle School           17:36.5  9:47/M        
  385  (&gt 7)    865  Lily Kenna            North Allegheny Middle School           17:44.2  9:51/M        
  386  (&gt 7)    582  Reese McFarlane       Indiana Area Junior High School         17:46.6  9:52/M        
  387  (&gt 7)    384  Sara Hake             Grove City Area                         17:51.2  9:55/M        
  388  (&gt 7)   3638  Kendyl Crosby         Hempfield Area MS                       17:51.7  9:55/M        
  389  (&gt 7)    581  Hannah Steele         Indiana Area Junior High School         17:54.5  9:57/M        
  390  (&gt 7)    392  Carly Casteel         Grove City Area                         17:56.2  9:58/M        
  391  (&gt 7)    302  Claudia Bohman        Fox Chapel Middle School                17:56.9  9:58/M        
  392  (&gt 7)   3527  RACHEL COVELL,        Seneca Valley MS                        17:58.6  9:59/M        
  393  (&gt 7)    328  Qingqing Zhao         Fox Chapel Middle School                18:04.1 10:02/M        
  394    226   1626  Kate Schillinger      St Ursula                               18:05.3 10:03/M        
  395    227   1627  Evie Hanlon           St Ursula                               18:06.2 10:03/M        
  396  (&gt 7)    846  Abby Adelman          North Allegheny Middle School           18:06.3 10:03/M        
  397    228    538  Bethany Smith         Holy Trinity                            18:07.5 10:04/M        
  398    229   1254  Megan Muller          South Side                              18:08.3 10:04/M        
  399  (&gt 7)    387  Chelsea Mahaffy       Grove City Area                         18:09.4 10:05/M        
  400    230    241  Cloey DeMott          Connellsville Jr High School            18:10.9 10:06/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  401  (&gt 7)   3633  Elaina Bancroft       Hempfield Area MS                       18:11.3 10:06/M        
  402    231    736  Nikki Donofrio        New Castle                              18:11.6 10:06/M        
  403    232    158  Ruri Christy          Butler                                  18:13.0 10:07/M        
  404  (&gt 7)    695  Sarah McMaster        Mars Area                               18:15.1 10:08/M        
  405    233    246  Beth Beatty           Connellsville Jr High School            18:17.4 10:09/M        
  406  (&gt 7)    323  Anzu Sekikawa         Fox Chapel Middle School                18:18.1 10:10/M        
  407  (&gt 7)   3611  Hailey Young          St Thomas More-Pittsburgh               18:18.3 10:10/M        
  408  (&gt 7)    157  Asti Atkinson         Butler                                  18:22.8 10:12/M        
  409  (&gt 7)    306  Gwen Cullen           Fox Chapel Middle School                18:24.6 10:13/M        
  410    234    213  Abigail Book          Butler Catholic                         18:26.7 10:14/M        
  411    235   1611  Elizabeth Dziubek     St Teresa of Avila                      18:28.3 10:16/M        
  412  (&gt 7)    162  Arica McClelland      Butler                                  18:32.5 10:18/M        
  413  (< 5)     98  Hannah Mensch         Blackhawk                               18:33.0 10:18/M        
  414    236    545  Ellen Davis           Hopewell                                18:33.6 10:18/M        
  415    237   1151  Grace Lunak           Providence Heights Alpha School         18:34.2 10:19/M        
  416    238   1150  Sarah Pritchard       Providence Heights Alpha School         18:35.3 10:19/M        
  417    239    215  Julie Singleton       Butler Catholic                         18:38.4 10:21/M        
  418  (&gt 7)   3636  Katelyn Cahill        Hempfield Area MS                       18:41.6 10:23/M        
  419  (&gt 7)   1084  Sophia Katres         Pine-Richland                           18:42.0 10:23/M        
  420  (&gt 7)    739  Jenna Hill            New Castle                              18:47.0 10:26/M        
  421  (&gt 7)   3656  Mikaela Vento         Hempfield Area MS                       18:52.0 10:29/M        
  422  (&gt 7)   3653  Ansley Simmen         Hempfield Area MS                       18:56.9 10:31/M        
  423  (&gt 7)    876  Zairi Mercader        North Allegheny Middle School           19:02.9 10:34/M        
  424    240    245  Morgan Lukaesko       Connellsville Jr High School            19:03.6 10:35/M        
  425  (&gt 7)     73  Natalie Babicz        Assumption School                       19:04.0 10:36/M        
  426    241    248  Sarah Beth Miner      Connellsville Jr High School            19:05.9 10:36/M        
  427  (&gt 7)   1235  Tiayni Li             South Fayette Middle School             19:07.5 10:37/M        
  428  (&gt 7)    396  Susannah Jackson      Grove City Area                         19:08.4 10:38/M        
  429  (&gt 7)   3644  Katelyn Legg          Hempfield Area MS                       19:11.6 10:39/M        
  430    242   1434  Hannah Martin         St Alphonsus School                     19:18.7 10:43/M        
  431  (&gt 7)   3646  Rebekah McFadden      Hempfield Area MS                       19:23.1 10:46/M        
  432  (&gt 7)   3639  Aryn Easley           Hempfield Area MS                       19:29.7 10:49/M        
  433  (&gt 7)    848  Haley Bemis           North Allegheny Middle School           19:31.9 10:51/M        
  434  (&gt 7)    159  Rylie Cranmer         Butler                                  19:32.5 10:51/M        
  435  (&gt 7)   3648  Lizzie Ranf           Hempfield Area MS                       19:34.4 10:52/M        
  436  (&gt 7)    211  Isabella Lindey       Butler Catholic                         19:39.1 10:55/M        
  437  (&gt 7)    737  Rache Lloyde          New Castle                              19:41.0 10:56/M        
  438  (&gt 7)    692  Reagan Lloyd          Mars Area                               19:43.0 10:57/M        
  439  (&gt 7)    394  Katherine Hatfield    Grove City Area                         19:50.9 11:01/M        
  440  (&gt 7)    398  Marie Schultz         Grove City Area                         19:52.9 11:02/M        
  441    243   1147  Emily Meinert         Providence Heights Alpha School         20:10.2 11:12/M        
  442    244   3763  Julia Matschener      St. Mary Glenshaw                       20:25.7 11:21/M        
  443  (&gt 7)   1041  Jaeden Bosley         Oil City                                20:32.3 11:24/M        
  444    245    536  Abby Minzer           Holy Trinity                            20:34.4 11:26/M        
  445  (&gt 7)    388  Jenna Miller          Grove City Area                         20:40.0 11:29/M        
  446  (&gt 7)   3757  Rebecca Lefler        St. Mary Glenshaw                       20:49.7 11:34/M        
  447  (&gt 7)   3609  Audrey Sabo           St Thomas More-Pittsburgh               20:55.1 11:37/M        
  448    246    910  Zoe Slavic            Northgate                               20:55.8 11:37/M        
  449  (&gt 7)   3789  Madeline Stevens      St. Mary Glenshaw                       21:00.4 11:40/M        
  450    247    249  Juliana Albright      Connellsville Jr High School            21:10.1 11:46/M        
  451    248     90  Amy Liu               Beaver Area                             21:16.6 11:49/M        
  452    249    126  Kara Foster           Brookville                              21:51.7 12:08/M        
  453    250    909  Dominique Dixon       Northgate                               22:04.0 12:16/M        
  454    251    631  Celeste Weber         Laurel                                  23:03.3 12:48/M        
  455    252    629  Samantha Miller       Laurel                                  23:21.1 12:58/M        



Overall Finish List - Girls

Middle School Girls

AAA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    594  Kierra Shreffler      Kiski Area HS                           12:06.9  6:43/M        
    2      2    593  Sophie Shannon        Kiski Area HS                           13:22.6  7:26/M        
    3      3    599  Christa Reese         Kiski Area HS                           13:37.7  7:34/M        
    4      4    592  Emily Schroeder       Kiski Area HS                           14:16.4  7:56/M        
    5      5    598  Meaghan Walt          Kiski Area HS                           14:29.7  8:03/M        
    6      6    596  Allison Bruno         Kiski Area HS                           14:30.1  8:03/M        
    7      7    597  Naomee Miller         Kiski Area HS                           15:06.9  8:23/M        
    8  (&gt 7)    595  Emily Duncan          Kiski Area HS                           16:26.4  9:08/M        
    9  (&gt 7)    600  Jenna Shirley         Kiski Area HS                           16:37.2  9:14/M        



Overall Finish List - Girls

Middle School Boys

Cross Country


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)   3533  BRODY REYNOLDS,       Seneca Valley MS                        15:14.8  8:28/M        
    2  (< 5)    745  Jess Evans            New Castle                              15:48.4  8:47/M        
    3  (< 5)   3535  MIHIR SALUNKHE,       Seneca Valley MS                        17:40.0  9:49/M        



Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

AA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   3383  Claire Brown          Villa Maria Academy HS                  19:43.7  6:22/M        
    2      2   3393  Hannah Ricci          Villa Maria Academy HS                  20:27.8  6:36/M        
    3      3   3387  Carlee Constable      Villa Maria Academy HS                  20:34.3  6:38/M        
    4      4   3392  Grace Brown           Villa Maria Academy HS                  20:41.3  6:40/M        
    5      5   2502  Mandi Moxie           Knoch HS                                20:51.6  6:44/M        
    6      6   3373  Alison Carson         Villa Maria Academy HS                  21:16.3  6:52/M        
    7      7   3389  Megan Dugan           Villa Maria Academy HS                  21:32.2  6:57/M        
    8      8   2508  Lauren Karenbauer     Knoch HS                                21:39.1  6:59/M        
    9      9   3380  Catie Cacchione       Villa Maria Academy HS                  21:46.1  7:01/M        
   10  (&gt 7)   3399  Cassidy Rowley        Villa Maria Academy HS                  21:47.5  7:02/M        
   11     10   2507  Jenna Shelton         Knoch HS                                21:58.4  7:05/M        
   12     11   2505  Rachael Wittmer       Knoch HS                                22:00.0  7:06/M        
   13     12   2981  Savannah King         Oil City HS                             22:17.7  7:11/M        
   14     13   2503  Abby Jones            Knoch HS                                22:28.6  7:15/M        
   15  (&gt 7)   3386  Melissa Ricci         Villa Maria Academy HS                  22:31.6  7:16/M        
   16     14   2504  Mandy Hunt            Knoch HS                                22:33.3  7:16/M        
   17  (&gt 7)   3374  Olivia Messina        Villa Maria Academy HS                  22:34.4  7:17/M        
   18     15   2501  Ashlyn Carlsson       Knoch HS                                22:47.3  7:21/M        
   19     16   2970  Amanda Espy           Oil City HS                             23:05.6  7:27/M        
   20     17   2967  Mallory Rodgers       Oil City HS                             24:25.2  7:53/M        
   21     18   2973  Maggie Motter         Oil City HS                             24:57.8  8:03/M        
   22     19   2977  Alexandria StrawbridgeOil City HS                             25:02.4  8:05/M        
   23     20   2966  Holly Hudson          Oil City HS                             25:32.6  8:14/M        
   24     21   2969  Angela Mattern        Oil City HS                             26:10.0  8:26/M        
   25  (&gt 7)   2978  Hayley Ochs           Oil City HS                             27:20.4  8:49/M        
   26  (&gt 7)   2976  Nicole Skokowski      Oil City HS                             27:55.2  9:00/M        
   27  (&gt 7)   2974  Christine Painter     Oil City HS                             28:14.9  9:06/M        



Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

AAA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2815  Kelsey Potts          Mount Lebanon HS                        18:23.3  5:56/M        
    2      2   3462  Alexis O'Shea         West Allegheny Girls                    19:17.4  6:13/M        
    3      3   3068  Chloe Grzyb           Peters Twp. HS                          19:43.6  6:22/M        
    4      4   2930  Ava Pietrzyk          North Hills HS                          19:44.1  6:22/M        
    5      5   1970  Maggie Welty          Butler HS                               19:59.5  6:27/M        
    6      6   2928  Madeline Evans        North Hills HS                          20:01.1  6:27/M        
    7      7   3176  MARIAH N MACK         Seneca Valley HS                        20:03.8  6:28/M        
    8      8   3164  RACHEL M HENSLER      Seneca Valley HS                        20:07.0  6:29/M        
    9      9   3168  JULIA P KOOSER        Seneca Valley HS                        20:08.5  6:30/M        
   10     10   2813  Claire Dougherty      Mount Lebanon HS                        20:13.1  6:31/M        
   11     11   2816  Sadie Saxton          Mount Lebanon HS                        20:13.7  6:31/M        
   12     12   2819  Grace Tandon          Mount Lebanon HS                        20:18.5  6:33/M        
   13     13   2039  Morgan Grudi          Cannon-McMillan                         20:27.7  6:36/M        
   14     14   2420  Morgan Ansell         Hempfield Area HS                       20:36.3  6:39/M        
   15     15   2837  Rory Vigrass          Mount Lebanon HS                        20:41.0  6:40/M        
   16     16   2734  Anna Marsh            Moon Area HS                            20:41.9  6:40/M        
   17     17   2287  Mary Humphrey         Fox Chapel Area                         20:44.1  6:41/M        
   18     18   1962  Michaela Brydon       Butler HS                               20:44.1  6:41/M        
   19     19   2750  Ciara Cavitt          Moon Area HS                            20:49.5  6:43/M        
   20     20   2188  Kayla Brennan         DuBois Area HS                          20:51.7  6:44/M        
   21     21   3468  Maddie Salek          West Allegheny Girls                    21:01.5  6:47/M        
   22     22   3073  Sydney Wehn           Peters Twp. HS                          21:06.0  6:48/M        
   23     23   2568  Shannon McChesney     Mars Area HS Girls                      21:14.8  6:51/M        
   24     24   1960  Kelsee Callihan       Butler HS                               21:16.2  6:52/M        
   25     25   2926  Carlie Seibert        North Hills HS                          21:18.8  6:52/M        
   26     26   2425  Michelle Burns        Hempfield Area HS                       21:20.3  6:53/M        
   27     27   2571  Sydney Cole           Mars Area HS Girls                      21:29.6  6:56/M        
   28     28   2575  Natalie Petrini       Mars Area HS Girls                      21:33.5  6:57/M        
   29     29   2290  Katherine Kauma       Fox Chapel Area                         21:35.8  6:58/M        
   30     30   2583  Emma Gentile          Mars Area HS Girls                      21:38.6  6:59/M        
   31     31   2191  Lyndsey Hewitt        DuBois Area HS                          21:40.5  6:59/M        
   32     32   2662  Haile Martin          McDowell HS                             21:40.7  6:59/M        
   33     33   3175  KATLYNE S LUTZ        Seneca Valley HS                        21:50.8  7:03/M        
   34     34   2646  Kelsey Swantek        McDowell HS                             21:52.1  7:03/M        
   35     35   3157  ISABELLE R BIASE      Seneca Valley HS                        21:52.7  7:03/M        
   36     36   2193  Payton McAninch       DuBois Area HS                          21:54.2  7:04/M        
   37     37   2139  Elise LaQuatra        Chartiers Valley HS                     21:56.8  7:05/M        
   38     38   2187  Stephanie Graham      DuBois Area HS                          21:57.8  7:05/M        
   39     39   2280  Greta Altmeyer        Fox Chapel Area                         22:00.4  7:06/M        
   40     40   3186  LAUREN B SAUER        Seneca Valley HS                        22:02.7  7:06/M        
   41     41   3461  Danna Heh             West Allegheny Girls                    22:03.4  7:07/M        
   42     42   1971  Erin Lemay            Butler HS                               22:05.9  7:07/M        
   43     43   2777  Victoria Michalenko   Moon Area HS                            22:06.0  7:08/M        
   44     44   2814  Frankie Kavalir       Mount Lebanon HS                        22:06.2  7:08/M        
   45     45   2186  Brittany Gunsallus    DuBois Area HS                          22:06.4  7:08/M        
   46     46   2574  Lindsey Brand         Mars Area HS Girls                      22:07.5  7:08/M        
   47     47   1972  Emma Lemay            Butler HS                               22:07.8  7:08/M        
   48     48   2184  Brittany Bogacki      DuBois Area HS                          22:08.9  7:08/M        
   49     49   2131  Amy MacFarlane        Chartiers Valley HS                     22:10.6  7:09/M        
   50     50   2203  Lauren Usaitis        DuBois Area HS                          22:11.1  7:09/M        
   51     51   3365  Rachel Urso           Trinity HS Girls                        22:12.0  7:10/M        
   52     52   1963  Lucy Lewis            Butler HS                               22:12.8  7:10/M        
   53     53   3188  EMMA V SLEDGE         Seneca Valley HS                        22:13.4  7:10/M        
   54     54   3463  Anastasia Kwiatkowski West Allegheny Girls                    22:14.2  7:10/M        
   55     55   2743  Mallory Krah          Moon Area HS                            22:14.5  7:10/M        
   56     56   2781  Amber Wesoloski       Moon Area HS                            22:14.9  7:10/M        
   57     57   3059  Delaney Wehn          Peters Twp. HS                          22:16.3  7:11/M        
   58     58   2426  Rachel Fiaschetti     Hempfield Area HS                       22:18.9  7:12/M        
   59     59   2129  Alexis Byers          Chartiers Valley HS                     22:21.7  7:13/M        
   60     60   2825  Moira Anderson        Mount Lebanon HS                        22:22.7  7:13/M        
   61     61   2918  Sabrina Palmieri      North Hills HS                          22:22.7  7:13/M        
   62  (&gt 7)   2810  Azaria Kobik          Mount Lebanon HS                        22:25.3  7:14/M        
   63     62   3460  Rebecca Lawrence      West Allegheny Girls                    22:27.7  7:15/M        
   64     63   2432  Hannah Spinella       Hempfield Area HS                       22:28.0  7:15/M        
   65     64   2031  Morgan Gasbarrini     Cannon-McMillan                         22:34.6  7:17/M        
   66     65   2282  Maura Whelan          Fox Chapel Area                         22:36.3  7:17/M        
   67     66   2925  Carly Janeda          North Hills HS                          22:38.9  7:18/M        
   68     67   3071  Gianna Pugliano       Peters Twp. HS                          22:42.1  7:19/M        
   69     68   2934  Megan Bush            North Hills HS                          22:43.8  7:20/M        
   70     69   2284  Erin Curry            Fox Chapel Area                         22:44.6  7:20/M        
   71     70   2053  Lilya Vanderaar       Cannon-McMillan                         22:44.9  7:20/M        
   72     71   3084  Julie Bocetti         Peters Twp. HS                          22:45.7  7:20/M        
   73  (&gt 7)   2822  Amy Sullivan          Mount Lebanon HS                        22:46.1  7:21/M        
   74     72   3368  Camryn Morgan         Trinity HS Girls                        22:46.7  7:21/M        
   75  (&gt 7)   3189  MEGAN P STOCKLAS      Seneca Valley HS                        22:50.3  7:22/M        
   76  (&gt 7)   3183  MIKAYLA R PSENICK     Seneca Valley HS                        22:50.8  7:22/M        
   77     73   2573  Taylor Hockenberry    Mars Area HS Girls                      22:51.0  7:22/M        
   78  (&gt 7)   2179  Julie Marchioni       DuBois Area HS                          22:51.4  7:22/M        
   79     74   2435  Laura Aston           Hempfield Area HS                       22:52.0  7:23/M        
   80     75   2289  Kristen Rabbitt       Fox Chapel Area                         22:52.3  7:23/M        
   81     76   2576  Liz Smialek           Mars Area HS Girls                      22:52.8  7:23/M        
   82  (&gt 7)   3166  JULIA M HOGGAY        Seneca Valley HS                        22:53.0  7:23/M        
   83     77   3080  Olivia Ziegler        Peters Twp. HS                          22:54.9  7:23/M        
   84     78   2765  Sarah Connors         Moon Area HS                            22:56.8  7:24/M        
   85     79   3061  Bri Spalaris          Peters Twp. HS                          23:02.9  7:26/M        
   86  (&gt 7)   3081  Ava Corry-Roberts     Peters Twp. HS                          23:03.9  7:26/M        
   87     80   2653  Kylee Wilson          McDowell HS                             23:09.8  7:28/M        
   88     81   2755  Alexis Lenosky        Moon Area HS                            23:14.8  7:30/M        
   89     82   2040  Shannon McCall        Cannon-McMillan                         23:19.5  7:31/M        
   90     83   2135  Anna Graeb            Chartiers Valley HS                     23:29.0  7:35/M        
   91     84   2132  Hannah Thornton       Chartiers Valley HS                     23:29.4  7:35/M        
   92     85   2642  Sydney Sokol          McDowell HS                             23:29.8  7:35/M        
   93     86   2665  Jessie Redinger       McDowell HS                             23:31.0  7:35/M        
   94  (&gt 7)   2764  Kristen Steffes       Moon Area HS                            23:31.7  7:35/M        
   95     87   2927  Emma Bagnato          North Hills HS                          23:34.8  7:36/M        
   96  (< 5)   2164  Megan Haggerty        Connellsville HS                        23:35.2  7:36/M        
   97  (< 5)   2159  Ally Wilson           Connellsville HS                        23:35.9  7:36/M        
   98     88   2279  Sanders Bennett       Fox Chapel Area                         23:36.1  7:37/M        
   99  (&gt 7)   2820  Emma Furry            Mount Lebanon HS                        23:40.9  7:38/M        
  100  (&gt 7)   2581  Lauren Jaeger         Mars Area HS Girls                      23:42.4  7:39/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101  (&gt 7)   2283  Caroline Gackenbach   Fox Chapel Area                         23:45.8  7:40/M        
  102  (&gt 7)   2920  Brooke Venturella     North Hills HS                          23:49.4  7:41/M        
  103     89   2650  Kelsey Mandus         McDowell HS                             23:50.2  7:41/M        
  104     90   2423  Meaghen Stewart       Hempfield Area HS                       23:51.0  7:42/M        
  105  (&gt 7)   2733  Kristen DiNofrio      Moon Area HS                            23:53.0  7:42/M        
  106  (&gt 7)   2732  Elisabeth DeNardo     Moon Area HS                            23:54.6  7:43/M        
  107     91   2428  Kara Mastrorocco      Hempfield Area HS                       23:57.9  7:44/M        
  108     92   2133  Elena Laquatra        Chartiers Valley HS                     23:58.1  7:44/M        
  109  (&gt 7)   3067  Angela Heisinger      Peters Twp. HS                          24:00.8  7:45/M        
  110  (&gt 7)   2430  Michela Robosky       Hempfield Area HS                       24:02.6  7:45/M        
  111  (&gt 7)   2278  Olivia Van Dyke       Fox Chapel Area                         24:03.9  7:45/M        
  112  (&gt 7)   2570  Angela Perri          Mars Area HS Girls                      24:04.9  7:46/M        
  113  (&gt 7)   3064  Emma Stark            Peters Twp. HS                          24:05.3  7:46/M        
  114     93   2141  Bryanna Zrelak        Chartiers Valley HS                     24:06.3  7:46/M        
  115     94   1957  Margaret Calvert      Butler HS                               24:11.6  7:48/M        
  116     95   2054  Margaret Veres        Cannon-McMillan                         24:15.8  7:49/M        
  117  (&gt 7)   2439  Moira O'Shea          Hempfield Area HS                       24:20.8  7:51/M        
  118  (&gt 7)   2577  Hannah Kemper         Mars Area HS Girls                      24:26.5  7:53/M        
  119     96   3369  Chelsea Geer          Trinity HS Girls                        24:49.2  8:00/M        
  120  (&gt 7)   2185  Sierra McKee          DuBois Area HS                          24:56.5  8:03/M        
  121     97   2663  Rachel Bessetti       McDowell HS                             25:02.4  8:05/M        
  122  (&gt 7)   2286  Emme Germanos         Fox Chapel Area                         25:11.0  8:07/M        
  123     98   2034  Jordan Miles          Cannon-McMillan                         25:15.3  8:09/M        
  124  (&gt 7)   1958  Cierra Lawrence       Butler HS                               25:23.0  8:11/M        
  125  (&gt 7)   2128  Natalie Voll          Chartiers Valley HS                     25:26.9  8:12/M        
  126     99   2044  Chyna Beck            Cannon-McMillan                         25:37.0  8:16/M        
  127  (&gt 7)   2126  Leanna Pietracatello  Chartiers Valley HS                     25:42.0  8:17/M        
  128  (&gt 7)   2035  Colette Rodgers       Cannon-McMillan                         25:44.5  8:18/M        
  129  (&gt 7)   2038  Courtney Finney       Cannon-McMillan                         25:52.2  8:21/M        
  130    100   3366  Emma Flickinger       Trinity HS Girls                        25:54.4  8:21/M        
  131  (&gt 7)   2189  Madison Cole          DuBois Area HS                          26:37.1  8:35/M        
  132  (< 5)   2161  Francesca Stefano     Connellsville HS                        26:42.8  8:37/M        
  133    101   3371  Abby Cermak           Trinity HS Girls                        26:42.9  8:37/M        
  134  (&gt 7)   2049  Brooke Paris          Cannon-McMillan                         26:45.1  8:38/M        
  135  (< 5)   3518  Jenna Gazzo           Woodland Hills HS                       27:12.1  8:46/M        
  136  (&gt 7)   2127  Lauren Bittner        Chartiers Valley HS                     27:37.5  8:55/M        
  137  (< 5)   3520  Meghan Joyce          Woodland Hills HS                       28:19.7  9:08/M        
  138    102   3370  Carly Croft           Trinity HS Girls                        28:33.7  9:13/M        
  139  (< 5)   2163  Autumn Ramsey         Connellsville HS                        28:48.6  9:17/M        
  140  (< 5)   3519  Leah Liscio           Woodland Hills HS                       29:33.4  9:32/M        
  141  (< 5)   3517  Mayer Craig           Woodland Hills HS                       38:35.9 12:27/M        



Overall Finish List - Girls

JV Girls

A


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2544  Abigail Wright        Laurel HS                               24:21.3  7:51/M        
    2  (< 5)   3009  Kayla White           Our Lady Of Sacred Heart HS             24:37.2  7:56/M        
    3      2   2533  Haylie Voorhees       Laurel HS                               24:39.1  7:57/M        
    4      3   2953  Louisa Valeriano      Northgate HS                            24:46.7  7:59/M        
    5      4   2951  Lorilei Carrier       Northgate HS                            24:58.8  8:03/M        
    6      5   2954  Julia Geeting         Northgate HS                            24:58.9  8:03/M        
    7  (< 5)   3006  Jessica Boy           Our Lady Of Sacred Heart HS             24:59.6  8:04/M        
    8  (< 5)   3579  Carmazzi Brooke       Cardinal Wuerl North Catholic High      25:10.4  8:07/M        
    9      6   2532  Emily Parker          Laurel HS                               25:21.9  8:11/M        
   10      7   3425  Adrian Heller         Vincentian Academy HS                   26:16.7  8:28/M        
   11      8   3416  Hannah Shernisky      Vincentian Academy HS                   26:42.5  8:37/M        
   12  (< 5)   1821  Sarah Schaffner       Avonworth HS                            26:42.8  8:37/M        
   13  (< 5)   3580  Muller Sophia         Cardinal Wuerl North Catholic High      26:46.7  8:38/M        
   14      9   2952  Jessie Roos           Northgate HS                            26:55.7  8:41/M        
   15  (< 5)   3134  Emily Walker          Riverview HS                            27:18.2  8:48/M        
   16     10   3423  Steffi Austin         Vincentian Academy HS                   27:23.0  8:50/M        
   17     11   2547  Lindsay Martz         Laurel HS                               27:34.0  8:54/M        
   18     12   2950  Sydney Winner         Northgate HS                            27:36.0  8:54/M        
   19  (< 5)   3139  Taylor Mazeski        Riverview HS                            27:44.2  8:57/M        
   20  (< 5)   3138  Nina Komaniak         Riverview HS                            27:51.7  8:59/M        
   21  (< 5)   1817  Michela Stasa         Avonworth HS                            27:57.9  9:01/M        
   22  (< 5)   3132  Maggie Carrol         Riverview HS                            29:10.3  9:25/M        
   23  (< 5)   1992  Brittnay Pipper       Cambridge Springs HS                    29:36.1  9:33/M        
   24  (< 5)   1988  Karli Orr             Cambridge Springs HS                    29:41.8  9:35/M        
   25     13   3413  Katie Sarosi          Vincentian Academy HS                   30:44.9  9:55/M        
   26  (< 5)   1993  Selaina Dragosavac    Cambridge Springs HS                    30:54.7  9:58/M        
   27     14   3424  Audrey Austin         Vincentian Academy HS                   30:59.5 10:00/M        
   28  (< 5)   1990  Caitlyn Shader        Cambridge Springs HS                    32:29.0 10:29/M        
   29     15   2531  Hannah Kuhn           Laurel HS                               38:12.2 12:19/M        
   30     16   2538  Amelia Murphy         Laurel HS                               38:26.8 12:24/M        



Overall Finish List - Girls

JV Girls

AA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2460  Carinna Lapson        Hopewell HS                             21:49.0  7:02/M        
    2      2   3388  Amy Messina           Villa Maria Academy HS                  22:11.9  7:09/M        
    3      3   3384  Anna McGovern         Villa Maria Academy HS                  22:37.4  7:18/M        
    4      4   2509  Maya Wirtz            Knoch HS                                22:57.4  7:24/M        
    5      5   2457  Ava Jodikinos         Hopewell HS                             23:03.6  7:26/M        
    6      6   2511  Julie Kasunic         Knoch HS                                23:12.6  7:29/M        
    7      7   3381  Colleen Hutzel        Villa Maria Academy HS                  23:15.3  7:30/M        
    8  (< 5)   2370  Samantha Markham      General McLane HS                       23:18.4  7:31/M        
    9      8   2461  Lauren McCoy          Hopewell HS                             23:30.7  7:35/M        
   10      9   2506  Brooke Zukowski       Knoch HS                                23:30.7  7:35/M        
   11     10   2512  Elizabeth Butler      Knoch HS                                23:46.7  7:40/M        
   12     11   3377  Mackenzie Smith       Villa Maria Academy HS                  23:58.7  7:44/M        
   13     12   3390  Katie Dieteman        Villa Maria Academy HS                  24:27.4  7:53/M        
   14     13   3395  Elece Herr            Villa Maria Academy HS                  24:37.1  7:56/M        
   15  (< 5)   2375  Rachel English        General McLane HS                       24:59.2  8:04/M        
   16     14   3269  Taylor Timmons        South Fayette HS                        25:25.5  8:12/M        
   17     15   2458  Rachael Cicone        Hopewell HS                             25:30.8  8:14/M        
   18  (< 5)   2374  Jessie Johnson        General McLane HS                       25:32.5  8:14/M        
   19     16   2510  Megan Hunt            Knoch HS                                26:39.3  8:36/M        
   20     17   2513  Heather Walker        Knoch HS                                26:54.7  8:41/M        
   21  (< 5)   2363  Michelle Fisher       General McLane HS                       27:09.6  8:45/M        
   22     18   3376  Monica Zukowski       Villa Maria Academy HS                  27:12.3  8:46/M        
   23     19   3304  Taylor Ballenger      South Park HS                           27:19.4  8:49/M        
   24     20   3266  Carly Evanish         South Fayette HS                        27:27.5  8:51/M        
   25     21   2459  Nina Jodikinos        Hopewell HS                             27:30.3  8:52/M        
   26  (&gt 7)   3394  Kia Cassano           Villa Maria Academy HS                  27:30.9  8:52/M        
   27  (< 5)   1845  Cooper Dalmaso        Beaver Area HS                          27:41.2  8:56/M        
   28     22   2462  Danica Dong           Hopewell HS                             27:55.2  9:00/M        
   29     23   3273  Kaitlin Dunn          South Fayette HS                        28:08.2  9:05/M        
   30  (< 5)   2695  Bailee Gregor         Meadville Area HS                       28:10.1  9:05/M        
   31  (< 5)   1844  Caitlin Cavaliere     Beaver Area HS                          28:12.2  9:06/M        
   32  (< 5)   1846  Hannah Schultz        Beaver Area HS                          28:12.7  9:06/M        
   33  (< 5)   2979  Abby Douglass         Oil City HS                             28:30.3  9:12/M        
   34  (< 5)   2078  Cailynne Angelo       Central Valley HS                       28:45.9  9:16/M        
   35  (< 5)   2900  H. Piatt              New Castle HS                           29:04.5  9:23/M        
   36  (< 5)   1783  Nadine Bosh           Ambridge Area HS                        29:21.0  9:28/M        
   37     24   3268  Robin O'Kelly         South Fayette HS                        29:35.6  9:33/M        
   38  (< 5)   2901  D. Jackson            New Castle HS                           29:44.8  9:35/M        
   39  (< 5)   2694  Rachel Marstellar     Meadville Area HS                       29:55.3  9:39/M        
   40  (< 5)   2087  Katie Hansen          Central Valley HS                       30:03.1  9:42/M        
   41  (< 5)   2971  Megan Hudson          Oil City HS                             30:27.1  9:49/M        
   42     25   3312  Alana Reckenwald      South Park HS                           31:31.5 10:10/M        
   43  (< 5)   2968  Jennifer Rogers       Oil City HS                             31:42.4 10:14/M        
   44     26   3272  Emily Schultz         South Fayette HS                        32:08.9 10:22/M        
   45     27   2514  Rebecca Goldscheitter Knoch HS                                32:13.3 10:24/M        
   46  (< 5)   1784  Bethany Hartman       Ambridge Area HS                        32:23.1 10:27/M        
   47     28   3301  Sarah Hoak            South Park HS                           33:31.5 10:49/M        
   48     29   3302  Sydney Sherlock       South Park HS                           34:28.6 11:07/M        
   49  (< 5)   1786  Halie Rodgers         Ambridge Area HS                        35:32.4 11:28/M        
   50  (< 5)   2975  Bethany Roberts       Oil City HS                             36:22.1 11:44/M        
   51  (< 5)   1788  Lauren Mannerino      Ambridge Area HS                        36:53.8 11:54/M        
   52  (< 5)   1903  Jennifer Schinke      Blackhawk HS                            37:02.3 11:57/M        
   53  (< 5)   2086  Fiona McCarroll       Central Valley HS                       37:08.9 11:59/M        
   54     30   3313  Simron Somal          South Park HS                           38:30.1 12:25/M        
   55  (< 5)   1900  Sarah Stack           Blackhawk HS                            41:17.9 13:19/M        



Overall Finish List - Girls

JV Girls

AAA


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2195  lizzy french          DuBois Area HS                          22:08.8  7:08/M        
    2      2   3190  JAMIE WALLACE         Seneca Valley HS                        22:37.4  7:18/M        
    3      3   2827  Paulina Braverman     Mount Lebanon HS                        22:43.5  7:20/M        
    4      4   2292  Margaret Edgecombe    Fox Chapel Area                         23:14.4  7:30/M        
    5      5   2756  Genna Aldridge        Moon Area HS                            23:22.4  7:32/M        
    6      6   3171  LINDSEY E LAURUNE     Seneca Valley HS                        23:25.9  7:33/M        
    7      7   3161  MARA M DUNNING        Seneca Valley HS                        23:40.5  7:38/M        
    8      8   3082  Mara Rayburg          Peters Twp. HS                          23:41.2  7:38/M        
    9      9   2744  Jenna Foster          Moon Area HS                            23:47.7  7:40/M        
   10     10   3167  EMILY M KEIR          Seneca Valley HS                        23:54.6  7:43/M        
   11     11   3069  Caroline Curran       Peters Twp. HS                          23:57.1  7:44/M        
   12     12   2809  Sierra van Dijk       Mount Lebanon HS                        24:02.2  7:45/M        
   13     13   2831  Erin Cowell           Mount Lebanon HS                        24:03.0  7:45/M        
   14     14   2834  Chloe Mantheiy        Mount Lebanon HS                        24:05.6  7:46/M        
   15     15   2922  Janelle Thompson      North Hills HS                          24:09.6  7:47/M        
   16     16   3467  Amy Nolte             West Allegheny Girls                    24:11.4  7:48/M        
   17     17   3159  CHLOE E BRESCH        Seneca Valley HS                        24:15.9  7:49/M        
   18     18   2929  Olivia Gall           North Hills HS                          24:27.3  7:53/M        
   19     19   2817  Grace Simmons         Mount Lebanon HS                        24:27.5  7:53/M        
   20     20   2821  Ally Hatton           Mount Lebanon HS                        24:31.8  7:55/M        
   21     21   2824  Kayla Powers          Mount Lebanon HS                        24:32.1  7:55/M        
   22     22   3174  MEGHAN A LUCCI        Seneca Valley HS                        24:33.4  7:55/M        
   23     23   2288  elaine yates          Fox Chapel Area                         24:34.2  7:55/M        
   24     24   2751  Gabriela Marsh        Moon Area HS                            24:40.3  7:57/M        
   25     25   3160  MARIA T CATALANO      Seneca Valley HS                        24:40.6  7:57/M        
   26     26   2048  Macy Falcione         Cannon-McMillan                         24:40.9  7:57/M        
   27     27   2657  Vanessa Pierce        McDowell HS                             24:41.3  7:58/M        
   28     28   2301  Katarina Nestel       Fox Chapel Area                         24:44.7  7:59/M        
   29     29   2649  Jamie Laughlin        McDowell HS                             24:50.0  8:01/M        
   30     30   2664  Grace McLaughlin      McDowell HS                             24:52.8  8:01/M        
   31     31   2291  Jamie Palmieri        Fox Chapel Area                         24:53.2  8:02/M        
   32  (&gt 7)   3179  DANIELLE K MATZ       Seneca Valley HS                        24:55.1  8:02/M        
   33     32   3464  Amanda McGeary        West Allegheny Girls                    24:56.1  8:03/M        
   34     33   2735  Elizabeth Michalenko  Moon Area HS                            24:59.8  8:04/M        
   35     34   2779  Lauren Reese          Moon Area HS                            25:01.3  8:04/M        
   36     35   1966  Kylie Sheppeck        Butler HS                               25:01.7  8:04/M        
   37     36   2924  Molly Evans           North Hills HS                          25:06.8  8:06/M        
   38     37   2754  Grace Johnston        Moon Area HS                            25:08.2  8:06/M        
   39     38   2190  Jimi Neal             DuBois Area HS                          25:09.0  8:07/M        
   40     39   2298  Megan Stafford        Fox Chapel Area                         25:12.9  8:08/M        
   41     40   3075  Haley Bedillion       Peters Twp. HS                          25:18.9  8:10/M        
   42     41   3469  Livy Younger          West Allegheny Girls                    25:33.1  8:15/M        
   43  (&gt 7)   2823  Elizabeth Bolt        Mount Lebanon HS                        25:33.5  8:15/M        
   44     42   3062  Sara Bartezak         Peters Twp. HS                          25:36.3  8:15/M        
   45     43   2136  Annie Katonka         Chartiers Valley HS                     25:39.5  8:16/M        
   46     44   1959  Claire Weiland        Butler HS                               25:39.5  8:16/M        
   47  (&gt 7)   3185  ERIN REITERMAN        Seneca Valley HS                        25:44.9  8:18/M        
   48     45   2655  Rachel Lojewski       McDowell HS                             25:46.2  8:19/M        
   49     46   2586  Kunjal Patel          Mars Area HS Girls                      25:47.2  8:19/M        
   50     47   2134  Bailey Smith          Chartiers Valley HS                     25:47.6  8:19/M        
   51     48   2198  McKensy Peles         DuBois Area HS                          25:48.0  8:19/M        
   52  (&gt 7)   2833  Rachel Larkin         Mount Lebanon HS                        25:53.4  8:21/M        
   53     49   2297  Sarah Puthenpurayil   Fox Chapel Area                         25:54.2  8:21/M        
   54     50   2641  Alyssa Schmidt        McDowell HS                             25:56.1  8:22/M        
   55     51   2438  Kaitlyn Lander        Hempfield Area HS                       25:56.7  8:22/M        
   56     52   2767  Maria Mariani         Moon Area HS                            25:58.9  8:23/M        
   57  (&gt 7)   2758  Mary Wisneski         Moon Area HS                            25:59.3  8:23/M        
   58     53   2421  Julie Heming          Hempfield Area HS                       26:01.0  8:24/M        
   59  (&gt 7)   2836  Celia Tandon          Mount Lebanon HS                        26:02.8  8:24/M        
   60  (&gt 7)   2832  Maya DiGirolamo       Mount Lebanon HS                        26:03.1  8:24/M        
   61     54   2036  Trisha Klan           Cannon-McMillan                         26:04.0  8:25/M        
   62     55   2427  Kaylan Heatley        Hempfield Area HS                       26:04.1  8:25/M        
   63     56   2046  Darianne Bane         Cannon-McMillan                         26:05.2  8:25/M        
   64     57   2643  Marissa Flagg         McDowell HS                             26:05.9  8:25/M        
   65  (&gt 7)   3169  ALYSSA N KREEGER      Seneca Valley HS                        26:08.9  8:26/M        
   66  (&gt 7)   2739  Morgan Marince        Moon Area HS                            26:09.9  8:26/M        
   67  (&gt 7)   2738  Ally Bardusch         Moon Area HS                            26:09.9  8:26/M        
   68     58   2645  Cheyenne Watkins      McDowell HS                             26:12.2  8:27/M        
   69  (&gt 7)   3162  ASHLYN S FLACH        Seneca Valley HS                        26:12.7  8:27/M        
   70     59   2199  Rachel Gildersleeve   DuBois Area HS                          26:14.5  8:28/M        
   71     60   3066  Amy Crummie-Ducarme   Peters Twp. HS                          26:14.9  8:28/M        
   72  (&gt 7)   3178  DANIELLE J MARZIOTTO  Seneca Valley HS                        26:16.6  8:28/M        
   73     61   2585  Carli Walker          Mars Area HS Girls                      26:16.9  8:28/M        
   74  (&gt 7)   2828  Cora Broadhurst       Mount Lebanon HS                        26:19.7  8:29/M        
   75     62   2932  Caitlin Gazica        North Hills HS                          26:22.4  8:30/M        
   76     63   2300  Tanvi Yende           Fox Chapel Area                         26:22.4  8:30/M        
   77     64   2933  Victoria Kotwica      North Hills HS                          26:23.0  8:31/M        
   78  (&gt 7)   3172  ASHLEY R LINTON       Seneca Valley HS                        26:36.6  8:35/M        
   79  (&gt 7)   2812  Clara Davis-Andres    Mount Lebanon HS                        26:38.7  8:35/M        
   80     65   2919  Maddie Wells          North Hills HS                          26:39.6  8:36/M        
   81  (&gt 7)   2829  Kay Casturo           Mount Lebanon HS                        26:42.4  8:37/M        
   82     66   3465  Tiara Dramble         West Allegheny Girls                    26:55.3  8:41/M        
   83  (&gt 7)   2769  Tayla Cavitt          Moon Area HS                            26:57.2  8:42/M        
   84     67   2440  Emma Bancroft         Hempfield Area HS                       27:04.4  8:44/M        
   85  (&gt 7)   2658  Kelli Schmalenbach    McDowell HS                             27:06.5  8:45/M        
   86     68   2140  Jennifer Waters       Chartiers Valley HS                     27:07.9  8:45/M        
   87     69   2138  Anna Inwood           Chartiers Valley HS                     27:09.9  8:45/M        
   88     70   2578  Katie Resosky         Mars Area HS Girls                      27:10.5  8:46/M        
   89     71   2422  Ayla Sarsfield        Hempfield Area HS                       27:15.6  8:47/M        
   90     72   1967  Tonya Klotz           Butler HS                               27:16.3  8:48/M        
   91  (&gt 7)   2811  Madeline Morycz       Mount Lebanon HS                        27:16.9  8:48/M        
   92  (&gt 7)   2654  Dominique Vitale      McDowell HS                             27:19.3  8:49/M        
   93     73   2197  beth zaffuto          DuBois Area HS                          27:23.5  8:50/M        
   94     74   2437  Julie Davis           Hempfield Area HS                       27:24.2  8:50/M        
   95  (&gt 7)   2757  Elizabeth Sickles     Moon Area HS                            27:38.9  8:55/M        
   96  (&gt 7)   2745  Jordan Thomas         Moon Area HS                            27:39.9  8:55/M        
   97  (&gt 7)   2747  Amanda Scholl         Moon Area HS                            27:40.2  8:55/M        
   98     75   2584  Adreanna Mazzotta     Mars Area HS Girls                      27:40.6  8:55/M        
   99     76   2043  Victoria Sakelos      Cannon-McMillan                         27:44.1  8:57/M        
  100  (&gt 7)   2647  Sydney Heberle        McDowell HS                             27:44.8  8:57/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     77   2582  Alicia McLaughlin     Mars Area HS Girls                      27:45.5  8:57/M        
  102     78   3083  Sara Degurian         Peters Twp. HS                          27:51.0  8:59/M        
  103     79   3078  Claudia Platt         Peters Twp. HS                          27:53.3  9:00/M        
  104  (&gt 7)   2293  Nina Amorose          Fox Chapel Area                         27:58.2  9:01/M        
  105  (&gt 7)   2736  Hannah Adams          Moon Area HS                            27:59.3  9:02/M        
  106     80   2033  Devon Trieschock      Cannon-McMillan                         28:02.4  9:03/M        
  107  (&gt 7)   2776  Alexis Kinson         Moon Area HS                            28:02.4  9:03/M        
  108  (&gt 7)   2741  Amanda Shaffer        Moon Area HS                            28:03.5  9:03/M        
  109  (&gt 7)   2773  Emily Finello         Moon Area HS                            28:04.6  9:03/M        
  110     81   2202  Emily Songer          DuBois Area HS                          28:05.6  9:04/M        
  111  (&gt 7)   2660  Nikki Cioca           McDowell HS                             28:08.4  9:05/M        
  112     82   2588  Isabelle Flowers      Mars Area HS Girls                      28:11.2  9:05/M        
  113     83   3466  Brenna Laughery       West Allegheny Girls                    28:11.4  9:05/M        
  114  (&gt 7)   3156  ANANT K BAJWA         Seneca Valley HS                        28:12.5  9:06/M        
  115  (&gt 7)   2648  Amanda Kanonczyk      McDowell HS                             28:13.2  9:06/M        
  116     84   2921  Angela Laurent        North Hills HS                          28:42.2  9:15/M        
  117     85   2424  Amber Aston           Hempfield Area HS                       28:44.7  9:16/M        
  118     86   2032  Hannah Kitchen        Cannon-McMillan                         28:58.8  9:21/M        
  119     87   2047  Brianna Belajac       Cannon-McMillan                         29:09.5  9:24/M        
  120  (&gt 7)   2762  Alyssa Shorak         Moon Area HS                            29:15.8  9:26/M        
  121  (&gt 7)   2746  Allie Thies           Moon Area HS                            29:20.5  9:28/M        
  122  (&gt 7)   2431  Anna Johnson          Hempfield Area HS                       29:33.3  9:32/M        
  123  (&gt 7)   2775  Natalie Jepsky        Moon Area HS                            29:34.8  9:32/M        
  124  (&gt 7)   2668  Hannah Faulkner       McDowell HS                             29:43.1  9:35/M        
  125  (&gt 7)   2651  Miranda MacWhirter    McDowell HS                             29:57.5  9:40/M        
  126     88   1968  Melea Barlow          Butler HS                               29:59.0  9:40/M        
  127  (&gt 7)   2931  Meredith Madill       North Hills HS                          29:59.1  9:40/M        
  128  (&gt 7)   2296  Cassandra Olivia      Fox Chapel Area                         30:00.7  9:41/M        
  129  (&gt 7)   2299  Lucy Stone            Fox Chapel Area                         30:00.9  9:41/M        
  130  (&gt 7)   2667  Kristi Chabola        McDowell HS                             30:01.9  9:41/M        
  131  (&gt 7)   2763  Noel Hricz            Moon Area HS                            30:03.5  9:42/M        
  132  (&gt 7)   2780  Alize Strickland      Moon Area HS                            30:11.6  9:44/M        
  133  (&gt 7)   2759  Brianna Andres        Moon Area HS                            30:11.8  9:44/M        
  134     89   2192  Shannon McFadden      DuBois Area HS                          30:21.8  9:47/M        
  135     90   1961  Carri Pakozdi         Butler HS                               30:36.7  9:52/M        
  136  (&gt 7)   2652  Grace Weichler        McDowell HS                             30:38.3  9:53/M        
  137     91   1956  Kalynn Callihan       Butler HS                               30:45.9  9:55/M        
  138     92   1973  Tegan Mueller         Butler HS                               30:49.2  9:56/M        
  139  (&gt 7)   2818  Jocelyn Solomon       Mount Lebanon HS                        30:55.0  9:58/M        
  140  (&gt 7)   2835  Kelsey McKiernan      Mount Lebanon HS                        30:55.9  9:58/M        
  141  (&gt 7)   2753  Betsy Naugle          Moon Area HS                            31:35.3 10:11/M        
  142  (&gt 7)   2761  Masy Kelly            Moon Area HS                            31:59.1 10:19/M        
  143  (&gt 7)   2659  Pritika Singh         McDowell HS                             32:00.4 10:19/M        
  144  (&gt 7)   2201  Ireland Lydick        DuBois Area HS                          32:18.6 10:25/M        
  145  (&gt 7)   1969  Carly Stamm           Butler HS                               32:18.8 10:25/M        
  146  (&gt 7)   2760  Mia D'antonio         Moon Area HS                            32:25.4 10:27/M        
  147     93   2130  Abby Grottenthaler    Chartiers Valley HS                     33:57.6 10:57/M        

Team Summary Report - Girls

Elementary Girls

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Thomas More-Pittsburgh              84               6   7  10  28  33  46  49         
        Top  5 Times: 54:10.0

    2 St Gabriel                            104               1   3  21  37  42  45  50         
        Top  5 Times: 54:34.3

    3 St Bonaventure School                 108               9  22  23  25  29  30  31         
        Top  5 Times: 55:23.5

    4 St Teresa of Avila                    109              12  16  18  24  39  48  61         
        Top  5 Times: 55:28.6

    5 St Alphonsus School                   166               5  14  35  55  57  64  75         
        Top  5 Times: 56:38.8

    6 St. Mary Glenshaw                     175               8  17  27  60  63  88  89         
        Top  5 Times: 57:06.5

    7 St Kilian Parish School               191               4  26  41  54  66  71  82         
        Top  5 Times: 57:28.1

    8 Hampton                               226              13  19  36  73  85  90  92         
        Top  5 Times: 58:48.0

    9 Holy Trinity                          227              11  15  59  68  74  79 117         
        Top  5 Times: 58:32.6

   10 Providence Heights Alpha School       288              40  47  52  65  84 101 116         
        Top  5 Times: 1:00:32.0

   11 St Malachy School                     298              20  34  70  76  98  99 104         
        Top  5 Times: 1:00:41.1

   12 Get Fit Families                      348              32  38  77  78 123 125 144         
        Top  5 Times: 1:02:32.8

   13 St Alexis Elementary & Middle Schoo   405               2  67 111 112 113                 
        Top  5 Times: 1:03:31.6

   14 Butler Catholic                       423              43  87  93  94 106 107 109         
        Top  5 Times: 1:04:27.5

   15 Sts Peter and Paul Catholic School    427              51  58  81 118 119 131 145         
        Top  5 Times: 1:04:32.8

   16 St James Catholic                     433              53  86  95  96 103 121             
        Top  5 Times: 1:04:42.8

   17 New Castle Christian Academy          477              56  62  83 128 148 149 154         
        Top  5 Times: 1:08:54.2

   18 St Elizabeth Elementary               490              69  80 100 108 133 136 139         
        Top  5 Times: 1:07:15.3

   19 Assumption School                     515              72 102 105 110 126 140 142         
        Top  5 Times: 1:07:13.0

   20 Oil City                              599              91 122 124 130 132 134 137         
        Top  5 Times: 1:11:54.6

   21 Freeport Area                         609              44 129 141 143 152 157             
        Top  5 Times: 1:17:36.7

   22 St Gregory Catholic School            642             114 120 127 135 146 151 153         
        Top  5 Times: 1:14:06.2

   23 New Castle                            647              97 115 138 147 150 155 156         
        Top  5 Times: 1:16:53.8

 Inc. Ambridge Area                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Aquinas Academy of Pittsburgh        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Quaker Valley Middle School          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Ringgold Middle School               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Louse de Marillac School          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Ursula                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Tidioute Community Charter MS        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Avonworth MS                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Penn Hills Eagles USATF              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Elementary Boys

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

 Inc. New Castle                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Middle School Girls

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 North Allegheny Middle School          44               1   2  10  12  19  20  25         
        Top  5 Times: 1:01:32.7

    2 Norwin                                 91               5   9  17  28  32  40  49         
        Top  5 Times: 1:04:13.1

    3 Fox Chapel Middle School              164               3  21  31  52  57  81 105         
        Top  5 Times: 1:05:40.7

    4 Hampton                               214              30  33  39  54  58 126 141         
        Top  5 Times: 1:07:30.5

    5 Quaker Valley Middle School           237               6  29  44  71  87 132 204         
        Top  5 Times: 1:07:35.2

    6 Seneca Valley MS                      245               4  13  65  66  97 125 129         
        Top  5 Times: 1:06:56.6

    7 St Thomas More-Pittsburgh             252              22  27  64  69  70 138 200         
        Top  5 Times: 1:08:11.0

    8 Indiana Area Junior High School       266              23  36  51  76  80  92  98         
        Top  5 Times: 1:08:28.7

    9 Pine-Richland                         280              35  38  47  77  83 116 135         
        Top  5 Times: 1:08:45.5

   10 Mars Area                             299              11  18  86  91  93 108 139         
        Top  5 Times: 1:08:29.0

   11 Meadville Area                        353               7  41  89  96 120 127 147         
        Top  5 Times: 1:09:41.3

   12 Knoch                                 362              48  56  68  79 111 123 181         
        Top  5 Times: 1:10:14.4

   13 Oil City                              421              24  63 100 115 119 180 220         
        Top  5 Times: 1:11:07.3

   14 St Teresa of Avila                    441               8  62  99 101 171 225 235         
        Top  5 Times: 1:10:49.6

   15 Grove City Area                       468              26  95 102 103 142 151 179         
        Top  5 Times: 1:11:52.2

   16 South Fayette Middle School           470              42  75  90 118 145 215 216         
        Top  5 Times: 1:11:54.9

   17 St. Mary Glenshaw                     475              14  60  85 124 192 209 244         
        Top  5 Times: 1:11:41.8

   18 St Bonaventure School                 492              59  88 106 117 122 130 155         
        Top  5 Times: 1:12:26.4

   19 Laurel Highlands Middle School        519              45  73  84 133 184 210             
        Top  5 Times: 1:12:39.2

   20 New Castle                            559              55 107 109 114 174 188 231         
        Top  5 Times: 1:13:15.3

   21 Butler                                600              50  67 158 160 165 223 232         
        Top  5 Times: 1:13:34.4

   22 St Kilian Parish School               626              37 112 121 137 219                 
        Top  5 Times: 1:15:12.7

   23 Ambridge Area                         645              46  78 150 176 195                 
        Top  5 Times: 1:14:34.5

   24 St Ursula                             646              53  74  82 211 226 227             
        Top  5 Times: 1:17:00.5

   25 South Side                            659              34  94 149 170 212 229             
        Top  5 Times: 1:15:19.7

   26 Freeport Area                         703             113 131 148 154 157 166 172         
        Top  5 Times: 1:15:18.5

   27 Northgate                             709              15  16 182 246 250                 
        Top  5 Times: 1:24:02.8

   28 Sts Peter and Paul Catholic School    776             110 162 164 167 173 207             
        Top  5 Times: 1:16:11.1

   29 Providence Heights Alpha School       780              43  61 201 237 238 243             
        Top  5 Times: 1:20:51.0

   30 Hempfield Area MS                     792              72 168 178 183 191 199 224         
        Top  5 Times: 1:16:44.6

   31 Assumption School                     824             128 153 159 190 194 196 202         
        Top  5 Times: 1:17:31.4

   32 Brookville                            831             143 146 169 186 187 249             
        Top  5 Times: 1:17:31.8

   33 Laurel                                865             134 140 163 177 251 252             
        Top  5 Times: 1:23:53.8

   34 St Alphonsus School                   931             104 175 197 213 242                 
        Top  5 Times: 1:22:34.2

   35 Beaver Area                           941             144 156 185 208 248                 
        Top  5 Times: 1:24:07.7

   36 Butler Catholic                       945             136 152 214 221 222 234 239         
        Top  5 Times: 1:21:56.3

   37 Holy Trinity                         1038             161 198 206 228 245                 
        Top  5 Times: 1:26:49.2

   38 Hopewell                             1063             189 203 217 218 236                 
        Top  5 Times: 1:25:10.5

   39 Connellsville Jr High School         1101             193 205 230 233 240 241 247         
        Top  5 Times: 1:28:05.3

 Inc. Aquinas Academy of Pittsburgh        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Blackhawk                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Burgettstown                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Central Valley                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Christ the Divine Teacher School     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Clarion Limestone                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Eden Christian Academy               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Harbor Creek                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Castle Christian Academy         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Ringgold Middle School               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Riverside                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Riverview                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Gabriel                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Malachy School                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Alexis Elementary & Middle Schoo  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St James Catholic                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St Louse de Marillac School          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Tidioute Community Charter MS        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Avonworth MS                         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Middle School Girls

AAA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Kiski Area HS                          15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:07:53.5

Team Summary Report - Girls

Middle School Boys

Cross Country


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

 Inc. New Castle                           1 finishers       48  49 101 116 154 185 196         
        Top  5 Times: 

 Inc. Seneca Valley MS                     2 finishers        4  46  58  67  69  90 141         
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

AA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Villa Maria Academy HS                 16               1   2   3   4   6   7   9         
        Top  5 Times: 1:42:43.6

    2 Knoch HS                               47               5   8  10  11  13  14  15         
        Top  5 Times: 1:48:57.9

    3 Oil City HS                            82              12  16  17  18  19  20  21         
        Top  5 Times: 1:59:49.0

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

AAA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Mount Lebanon HS                       49               1  10  11  12  15  44  60         
        Top  5 Times: 1:39:49.7

    2 Seneca Valley HS                       92               7   8   9  33  35  40  53         
        Top  5 Times: 1:44:03.0

    3 Butler HS                             136               5  18  24  42  47  52  94         
        Top  5 Times: 1:46:13.6

    4 Mars Area HS Girls                    154              23  27  28  30  46  73  76         
        Top  5 Times: 1:48:04.2

    5 North Hills HS                        162               4   6  25  61  66  68  87         
        Top  5 Times: 1:46:05.8

    6 DuBois Area HS                        170              20  31  36  38  45  48  50         
        Top  5 Times: 1:48:30.6

    7 West Allegheny Girls                  180               2  21  41  54  62                 
        Top  5 Times: 1:47:04.5

    8 Moon Area HS                          189              16  19  43  55  56  78  81         
        Top  5 Times: 1:48:06.8

    9 Fox Chapel Area                       219              17  29  39  65  69  75  88         
        Top  5 Times: 1:49:41.4

   10 Peters Twp. HS                        220               3  22  57  67  71  77  79         
        Top  5 Times: 1:48:33.9

   11 Hempfield Area HS                     235              14  26  58  63  74  90  91         
        Top  5 Times: 1:49:35.7

   12 Chartiers Valley HS                   312              37  49  59  83  84  92  93         
        Top  5 Times: 1:53:27.7

   13 McDowell HS                           317              32  34  80  85  86  89  97         
        Top  5 Times: 1:53:43.6

   14 Cannon-McMillan                       324              13  64  70  82  95  98  99         
        Top  5 Times: 1:53:22.7

   15 Trinity HS Girls                      420              51  72  96 100 101 102             
        Top  5 Times: 2:02:25.4

 Inc. Connellsville HS                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Woodland Hills HS                    4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

JV Girls

A


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Northgate HS                           33               3   4   5   9  12                 
        Top  5 Times: 2:09:16.3

    2 Laurel HS                              35               1   2   6  11  15  16             
        Top  5 Times: 2:20:08.6

    3 Vincentian Academy HS                  52               7   8  10  13  14                 
        Top  5 Times: 2:22:06.7

 Inc. Avonworth HS                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Cambridge Springs HS                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Our Lady Of Sacred Heart HS          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Riverview HS                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Cardinal Wuerl North Catholic High   2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

JV Girls

AA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Villa Maria Academy HS                 35               2   3   7  11  12  13  18         
        Top  5 Times: 1:56:30.8

    2 Knoch HS                               45               4   6   9  10  16  17  27         
        Top  5 Times: 2:00:06.9

    3 Hopewell HS                            50               1   5   8  15  21  22             
        Top  5 Times: 2:01:24.6

    4 South Fayette HS                      107              14  20  23  24  26                 
        Top  5 Times: 2:22:45.9

    5 South Park HS                         131              19  25  28  29  30                 
        Top  5 Times: 2:45:21.4

 Inc. Ambridge Area HS                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Beaver Area HS                       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Blackhawk HS                         2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Central Valley HS                    3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. General McLane HS                    4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Meadville Area HS                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. New Castle HS                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Oil City HS                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

JV Girls

AAA


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Seneca Valley HS                       42               2   6   7  10  17  22  25         
        Top  5 Times: 1:57:54.5

    2 Mount Lebanon HS                       61               3  12  13  14  19  20  21         
        Top  5 Times: 1:59:22.1

    3 Moon Area HS                          105               5   9  24  33  34  37  52         
        Top  5 Times: 2:01:51.7

    4 Fox Chapel Area                       125               4  23  28  31  39  49  63         
        Top  5 Times: 2:02:39.5

    5 Peters Twp. HS                        161               8  11  40  42  60  78  79         
        Top  5 Times: 2:04:48.6

    6 McDowell HS                           181              27  29  30  45  50  57  58         
        Top  5 Times: 2:06:06.6

    7 North Hills HS                        195              15  18  36  62  64  65  84         
        Top  5 Times: 2:06:29.3

    8 DuBois Area HS                        219               1  38  48  59  73  81  89         
        Top  5 Times: 2:06:44.0

    9 West Allegheny Girls                  238              16  32  41  66  83                 
        Top  5 Times: 2:09:47.5

   10 Cannon-McMillan                       292              26  54  56  76  80  86  87         
        Top  5 Times: 2:12:36.9

   11 Hempfield Area HS                     297              51  53  55  67  71  74  85         
        Top  5 Times: 2:12:22.0

   12 Chartiers Valley HS                   320              43  47  68  69  93                 
        Top  5 Times: 2:19:42.7

   13 Mars Area HS Girls                    329              46  61  70  75  77  82             
        Top  5 Times: 2:14:40.9

   14 Butler HS                             329              35  44  72  88  90  91  92         
        Top  5 Times: 2:18:33.4


Detail Team Results - Girls

Elementary Girls

Cross Country

St Thomas More-Pittsburgh    Finish Position -     1

  Team Score (places):  84  Team Score (times):      54:10.0   Average Time: 10:50.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3598  Theresa Lyle                    6            6        10:24.2      10:24.2      0:00.0
    2   3597  Lydia Vavro                     7           13        10:24.6      20:48.9      0:00.3
    3   3601  Lauren May                     10           23        10:43.7      31:32.6      0:19.4
    4   3596  Abby vavro                     28           51        11:16.9      42:49.5      0:52.6
    5   3584  Madison DeMarino               33           84        11:20.4      54:10.0      0:56.1
    6   3592  Chloe LoCastro                 46          130        11:44.4    1:05:54.5      1:20.2
    7   3583  Ethena Conzemius               49          179        11:49.9    1:17:44.4      1:25.7
    8   3589  Julia Haggins               More Than  7           11:55.4    1:29:39.8      1:31.1
    9   3587  Kathleen Farnan             More Than  7           11:57.0    1:41:36.9      1:32.7
   10   3600  Kristen Horgan              More Than  7           12:59.7    1:54:36.6      2:35.4
   11   3593  Maggie McGrath              More Than  7           13:00.7    2:07:37.3      2:36.5
   12   3590  Anna Janaszek               More Than  7           13:01.6    2:20:38.9      2:37.3
   13   3585  Emma Dziezgowski            More Than  7           13:04.1    2:33:43.1      2:39.8
   14   3588  Anabel Franzmann            More Than  7           13:09.9    2:46:53.0      2:45.6
   15   3586  Kristie Faber               More Than  7           13:14.1    3:00:07.2      2:49.9
   16   3591  Anna Levis                  More Than  7           13:50.1    3:13:57.3      3:25.9
   17   3599  Angela Lyle                 More Than  7           14:44.5    3:28:41.8      4:20.2
   18   3594  Bella Martino               More Than  7           17:26.8    3:46:08.7      7:02.5
   19   3595  Maggie Young                More Than  7           17:29.5    4:03:38.2      7:05.3
   20   3602  Grace Young                 More Than  7           17:49.2    4:21:27.5      7:24.9

St Gabriel    Finish Position -     2

  Team Score (places): 104  Team Score (times):      54:34.3   Average Time: 10:54.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1285  Heidi Johnston                  1            1         9:58.6       9:58.6      0:00.0
    2   1293  Anna Lucarelli                  3            4        10:19.7      20:18.4      0:21.0
    3   1288  Grace Hampton                  21           25        11:01.9      31:20.3      1:03.2
    4   1294  Katie Lucarelli                37           62        11:33.9      42:54.2      1:35.2
    5   1279  Mackenzie Canavan              42          104        11:40.0      54:34.3      1:41.4
    6   1291  Ave Kozar                      45          149        11:42.8    1:06:17.2      1:44.1
    7   1301  Eva Vavro                      50          199        11:50.2    1:18:07.4      1:51.5
    8   1297  Mallory Mezeivtch           More Than  7           11:56.8    1:30:04.2      1:58.1
    9   1286  Abby Joyce                  More Than  7           11:57.7    1:42:02.0      1:59.0
   10   1287  Erin Hampton                More Than  7           12:16.7    1:54:18.7      2:18.0
   11   1302  Emma Walsh                  More Than  7           12:21.3    2:06:40.1      2:22.7
   12   1303  Elena Zandier               More Than  7           12:23.6    2:19:03.8      2:24.9
   13   1300  Louisa Tiriobo              More Than  7           12:40.3    2:31:44.2      2:41.7
   14   1280  Alexa Chapla                More Than  7           12:42.8    2:44:27.0      2:44.1
   15   1298  Maura Schorr                More Than  7           12:43.1    2:57:10.1      2:44.4
   16   1289  Claire Ianachione           More Than  7           13:08.2    3:10:18.4      3:09.5
   17   1292  Sophia Kozar                More Than  7           13:09.0    3:23:27.5      3:10.4
   18   1277  Ryan Bigley                 More Than  7           13:11.3    3:36:38.8      3:12.6
   19   1281  Victoria DePasquale         More Than  7           13:16.8    3:49:55.6      3:18.1
   20   1290  Chloe Kerestesi             More Than  7           13:55.3    4:03:51.0      3:56.6
   21   1276  Miranda Barkey              More Than  7           14:54.9    4:18:45.9      4:56.2
   22   1283  Ariana Fox                  More Than  7           15:37.6    4:34:23.5      5:38.9
   23   1282  Emma Eagan                  More Than  7           15:39.4    4:50:03.0      5:40.7
   24   1295  Sara Luxemburger            More Than  7           16:55.3    5:06:58.3      6:56.6
   25   1278  Theresa Callaghan           More Than  7           17:12.7    5:24:11.1      7:14.0
   26   1284  Emily Fruscello             More Than  7           17:13.3    5:41:24.5      7:14.6
   27   1299  Ava Storms                  More Than  7           17:14.8    5:58:39.3      7:16.1
   28   1296  Alexa Meyer                 More Than  7           17:34.1    6:16:13.5      7:35.4

St Bonaventure School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 108  Team Score (times):      55:23.5   Average Time: 11:04.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1654  Lauren Graper                   9            9        10:42.2      10:42.2      0:00.0
    2   1663  Haley Sahr                     22           31        11:03.1      21:45.3      0:20.9
    3   1651  Audrey Fisher                  23           54        11:08.4      32:53.8      0:26.2
    4   1670  Lily Waskiewicz                25           79        11:11.8      44:05.6      0:29.6
    5   1666  Mia Schubert                   29          108        11:17.8      55:23.5      0:35.6
    6   1671  Anna Waskiewicz                30          138        11:18.2    1:06:41.8      0:36.0
    7   1668  Cameron Simurda                31          169        11:18.6    1:18:00.4      0:36.3
    8   1660  Riley McIntyre              More Than  7           11:23.2    1:29:23.7      0:41.0
    9   1655  Hannah Hoffmann             More Than  7           12:30.8    1:41:54.5      1:48.6
   10   1649  Madison Cigna               More Than  7           12:38.5    1:54:33.0      1:56.2
   11   1669  Claire Stevens              More Than  7           12:41.4    2:07:14.5      1:59.2
   12   1661  Katie Miller                More Than  7           12:49.5    2:20:04.0      2:07.2
   13   1667  Carina Simmons              More Than  7           12:49.5    2:32:53.5      2:07.3
   14   1652  Emily Fisher                More Than  7           12:55.6    2:45:49.2      2:13.4
   15   1658  Stephanie Le                More Than  7           12:58.2    2:58:47.5      2:16.0
   16   1647  Samantha Bainbridge         More Than  7           13:07.4    3:11:54.9      2:25.1
   17   1664  Savannah Sahr               More Than  7           13:17.3    3:25:12.3      2:35.1
   18   1665  Cheyenne Sahr               More Than  7           13:36.0    3:38:48.3      2:53.7
   19   1662  Grace Neff                  More Than  7           14:14.8    3:53:03.1      3:32.6
   20   1653  Brianna Fugh                More Than  7           15:30.3    4:08:33.5      4:48.1
   21   1650  Claudia Clontz              More Than  7           16:33.8    4:25:07.3      5:51.5
   22   1656  Kaitlyn Kenaan              More Than  7           16:37.4    4:41:44.8      5:55.2

St Teresa of Avila    Finish Position -     4

  Team Score (places): 109  Team Score (times):      55:28.6   Average Time: 11:05.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1593  Miranda Groll                  12           12        10:47.3      10:47.3      0:00.0
    2   1579  Amelia Dougherty               16           28        10:56.1      21:43.5      0:08.8
    3   1584  Marin Smocer                   18           46        10:58.0      32:41.5      0:10.6
    4   1580  Ashley Ussack                  24           70        11:09.7      43:51.2      0:22.3
    5   1581  Catherine Jezerc               39          109        11:37.4      55:28.6      0:50.0
    6   1582  Ella Smokovich                 48          157        11:49.8    1:07:18.4      1:02.4
    7   1586  Emma Fischer                   61          218        12:08.0    1:19:26.5      1:20.7
    8   1594  Sydney Very                 More Than  7           14:06.8    1:33:33.3      3:19.4
    9   1583  Kayla Kenna                 More Than  7           14:44.7    1:48:18.1      3:57.4
   10   3728  Lily Karsman                More Than  7           14:51.6    2:03:09.8      4:04.3
   11   1588  Abby Profozich              More Than  7           15:01.8    2:18:11.7      4:14.5
   12   1595  Katelyn Baker               More Than  7           15:33.6    2:33:45.3      4:46.2
   13   1590  Ava Raniszewski             More Than  7           16:50.8    2:50:36.2      6:03.5

St Alphonsus School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 166  Team Score (times):      56:38.8   Average Time: 11:19.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1411  Kara Mihm                       5            5        10:22.8      10:22.8      0:00.0
    2   1406  Megan Donnelly                 14           19        10:49.9      21:12.8      0:27.1
    3   1409  Isabella Madonna               35           54        11:24.7      32:37.5      1:01.8
    4   1408  Emma MacDonald                 55          109        11:59.7      44:37.2      1:36.8
    5   1420  Lauren Mihm                    57          166        12:01.6      56:38.8      1:38.8
    6   1413  Lauren MacDonald               64          230        12:13.0    1:08:51.9      1:50.2
    7   1418  Grace Lazzara                  75          305        12:32.0    1:21:23.9      2:09.2
    8   1405  Brittany Carmazzi           More Than  7           13:00.9    1:34:24.9      2:38.0
    9   1414  Julia Martin                More Than  7           13:47.6    1:48:12.5      3:24.7
   10   1421  Mary Narvett                More Than  7           17:15.5    2:05:28.0      6:52.7
   11   1416  Bella White                 More Than  7           17:19.5    2:22:47.6      6:56.6
   12   1407  Kathleen Ebbert             More Than  7           17:26.9    2:40:14.5      7:04.0
   13   1417  Megan Becker                More Than  7           18:14.7    2:58:29.2      7:51.9

St. Mary Glenshaw    Finish Position -     6

  Team Score (places): 175  Team Score (times):      57:06.5   Average Time: 11:25.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3733  Olivia Bianco                   8            8        10:36.7      10:36.7      0:00.0
    2   3756  Sophia Kelly                   17           25        10:57.0      21:33.8      0:20.3
    3   3735  Grace Byrnes                   27           52        11:15.4      32:49.3      0:38.7
    4   3779  Tess Restori                   60          112        12:05.3      44:54.6      1:28.6
    5   3748  Kayla Hoehler                  63          175        12:11.9      57:06.5      1:35.2
    6   3783  Adrianna Rossetti              88          263        13:05.2    1:10:11.8      2:28.5
    7   3762  Mia Martier                    89          352        13:06.1    1:23:17.9      2:29.4
    8   3774  Ava Panza                   More Than  7           14:08.4    1:37:26.3      3:31.7
    9   3730  Francesca Battaglia         More Than  7           15:03.6    1:52:30.0      4:26.9
   10   3734  Emma Bradley                More Than  7           16:10.2    2:08:40.2      5:33.4

St Kilian Parish School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 191  Team Score (times):      57:28.1   Average Time: 11:29.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1521  Alaina Hicks                    4            4        10:21.2      10:21.2      0:00.0
    2   1523  Jane Pawlowicz                 26           30        11:14.3      21:35.6      0:53.0
    3   1527  Autumn Maerkle                 41           71        11:38.8      33:14.4      1:17.5
    4   1519  Julia Zalenski                 54          125        11:59.3      45:13.7      1:38.0
    5   1529  Mary Kate Rae                  66          191        12:14.3      57:28.1      1:53.1
    6   1524  Anna Spalvieri                 71          262        12:27.7    1:09:55.9      2:06.5
    7   1525  Jessica Weis                   82          344        12:50.1    1:22:46.0      2:28.8
    8   1520  Mia Basso                   More Than  7           13:02.9    1:35:48.9      2:41.6
    9   1510  Marissa Majeski             More Than  7           13:03.4    1:48:52.4      2:42.1
   10   1513  Kate Burns                  More Than  7           13:10.9    2:02:03.3      2:49.6
   11   1514  Amanda Esser                More Than  7           13:11.7    2:15:15.1      2:50.4
   12   1515  Rachel Haver                More Than  7           13:20.5    2:28:35.6      2:59.2
   13   1517  Dylann Volz                 More Than  7           13:25.5    2:42:01.2      3:04.3
   14   1522  Ava Mansor                  More Than  7           13:54.8    2:55:56.1      3:33.5
   15   1512  Grace Windfleder            More Than  7           14:00.1    3:09:56.2      3:38.8
   16   1508  Alexandra Gongas            More Than  7           14:12.3    3:24:08.6      3:51.0
   17   1518  Mia Westfield               More Than  7           14:51.5    3:39:00.1      4:30.3
   18   1509  Emily Long                  More Than  7           14:56.9    3:53:57.1      4:35.6
   19   1516  Annabelle Pawlowicz         More Than  7           15:55.6    4:09:52.7      5:34.4

Hampton    Finish Position -     8

  Team Score (places): 226  Team Score (times):      58:48.0   Average Time: 11:45.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    420  Megan Cook                     13           13        10:49.8      10:49.8      0:00.0
    2    423  Julia Kocsis                   19           32        10:58.1      21:47.9      0:08.2
    3    424  Catie Kress                    36           68        11:33.6      33:21.5      0:43.7
    4    433  Abby Prodente                  73          141        12:29.2      45:50.7      1:39.3
    5    435  Jillian Stennett               85          226        12:57.2      58:48.0      2:07.4
    6    430  Danielle Perrone               90          316        13:06.2    1:11:54.3      2:16.4
    7    418  Zoey Case                      92          408        13:07.7    1:25:02.0      2:17.9
    8    438  Abigail Castle              More Than  7           13:10.6    1:38:12.7      2:20.8
    9    440  Lauren Graff                More Than  7           13:50.0    1:52:02.8      3:00.2
   10    426  Carly Lindquist             More Than  7           13:55.4    2:05:58.2      3:05.5
   11    422  Kennedy Fish                More Than  7           13:57.6    2:19:55.9      3:07.8
   12    431  Rachel Perrone              More Than  7           14:14.5    2:34:10.5      3:24.7
   13    436  Abby Teller                 More Than  7           14:28.9    2:48:39.5      3:39.1
   14    417  Molly Baker                 More Than  7           14:29.4    3:03:08.9      3:39.6
   15    439  Lindsey Schwarzbach         More Than  7           14:30.3    3:17:39.3      3:40.5
   16    437  Megan Welch                 More Than  7           14:31.9    3:32:11.2      3:42.0
   17    425  Sarah Laus                  More Than  7           14:33.6    3:46:44.8      3:43.7
   18    421  Natalie Dietrich            More Than  7           15:45.5    4:02:30.4      4:55.7
   19    432  Tyler Pilarski              More Than  7           16:27.3    4:18:57.7      5:37.4
   20    427  Saige Loebig                More Than  7           17:37.8    4:36:35.5      6:47.9
   21    429  Gabrielle Michaud           More Than  7           17:38.1    4:54:13.7      6:48.3
   22    434  Rachel Reardon              More Than  7           17:45.5    5:11:59.2      6:55.6

Holy Trinity    Finish Position -     9

  Team Score (places): 227  Team Score (times):      58:32.6   Average Time: 11:42.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    523  Reagan Walsh                   11           11        10:45.0      10:45.0      0:00.0
    2    518  Chiara Golomb                  15           26        10:55.7      21:40.7      0:10.7
    3    520  Kennedy Walsh                  59           85        12:02.4      33:43.2      1:17.4
    4    516  Evie Minzer                    68          153        12:19.4      46:02.7      1:34.4
    5    524  Hannah Ye                      74          227        12:29.8      58:32.6      1:44.8
    6    521  Sasha Planinsic                79          306        12:45.1    1:11:17.7      2:00.1
    7    512  Lily Barbisch                 117          423        13:50.4    1:25:08.2      3:05.4
    8    515  Melaina Merlo               More Than  7           14:13.6    1:39:21.8      3:28.5
    9    517  Katherine Mickle            More Than  7           14:33.1    1:53:54.9      3:48.0
   10    522  Alexa Santucci              More Than  7           14:45.9    2:08:40.8      4:00.9
   11    513  Karolina Lucas              More Than  7           15:56.8    2:24:37.7      5:11.8
   12    519  Isabella Kulak              More Than  7           16:15.4    2:40:53.1      5:30.4
   13    514  Corinne Ludwick             More Than  7           16:30.1    2:57:23.3      5:45.1
   14    525  Isabelle Seibel             More Than  7           18:13.2    3:15:36.5      7:28.1

Providence Heights Alpha School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 288  Team Score (times):    1:00:32.0   Average Time: 12:06.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1126  Angelina Berkey                40           40        11:38.3      11:38.3      0:00.0
    2   1127  Mia Lowry                      47           87        11:48.9      23:27.3      0:10.5
    3   1125  Gabby Hill-Junke               52          139        11:53.9      35:21.3      0:15.5
    4   1134  Sofia Mancing                  65          204        12:13.9      47:35.2      0:35.5
    5   1131  Addisen Neuman                 84          288        12:56.8    1:00:32.0      1:18.4
    6   1121  Ellie English                 101          389        13:21.6    1:13:53.6      1:43.2
    7   1136  Ellis McEnroe                 116          505        13:48.7    1:27:42.4      2:10.3
    8   1122  Allison Edwards             More Than  7           14:17.3    1:41:59.7      2:38.9
    9   1133  Adriana Defanti             More Than  7           16:07.6    1:58:07.4      4:29.2
   10   1123  Kirsten Rieder              More Than  7           17:26.1    2:15:33.5      5:47.7

St Malachy School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 298  Team Score (times):    1:00:41.1   Average Time: 12:08.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1328  Heather Stephenson             20           20        10:59.5      10:59.5      0:00.0
    2   1329  Alexia Stanley                 34           54        11:24.4      22:24.0      0:24.9
    3   1331  Gianna Bofo                    70          124        12:27.3      34:51.3      1:27.7
    4   1330  Marissa Trocchio               76          200        12:34.9      47:26.3      1:35.4
    5   1336  Natasha Karlik                 98          298        13:14.8    1:00:41.1      2:15.3
    6   1333  Chapel Fauser                  99          397        13:18.1    1:13:59.2      2:18.5
    7   1335  Hogan Schirnhofer             104          501        13:25.6    1:27:24.9      2:26.1
    8   1332  Victoria Tollan             More Than  7           13:30.3    1:40:55.2      2:30.8
    9   1334  Elena Polar                 More Than  7           13:35.8    1:54:31.0      2:36.2
   10   1339  Bobbi Crawford              More Than  7           14:13.4    2:08:44.5      3:13.9
   11   1346  Heidi Stephenson            More Than  7           14:15.8    2:23:00.3      3:16.3
   12   1337  Taylor Hogan                More Than  7           15:02.1    2:38:02.4      4:02.5
   13   1340  Mara Tucci                  More Than  7           15:05.7    2:53:08.2      4:06.1
   14   1338  Victoria Smigel             More Than  7           15:12.7    3:08:20.9      4:13.2
   15   1342  Kaylee Scott                More Than  7           18:50.8    3:27:11.8      7:51.3
   16   1341  Madisyn Phillips            More Than  7           19:03.2    3:46:15.1      8:03.7
   17   1343  Lauren Crawford             More Than  7           19:09.4    4:05:24.6      8:09.9
   18   1345  Sydney Athanas              More Than  7           19:24.6    4:24:49.2      8:25.1

Get Fit Families    Finish Position -    12

  Team Score (places): 348  Team Score (times):    1:02:32.8   Average Time: 12:30.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3721  Maddie Gagnon                  32           32        11:20.3      11:20.3      0:00.0
    2   3723  Sophia Colonello               38           70        11:34.5      22:54.9      0:14.2
    3   3722  Rachel Smith                   77          147        12:38.8      35:33.7      1:18.5
    4   3724  Lena Coyne                     78          225        12:40.1      48:13.9      1:19.8
    5   3727  Kyra Fazio                    123          348        14:18.9    1:02:32.8      2:58.6
    6   3725  Emma Sciullo                  125          473        14:20.9    1:16:53.7      3:00.5
    7   3726  Zoe Sciullo                   144          617        16:31.1    1:33:24.9      5:10.8

St Alexis Elementary & Middle Schoo    Finish Position -    13

  Team Score (places): 405  Team Score (times):    1:03:31.6   Average Time: 12:42.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1383  Tara Lucot                      2            2        10:17.9      10:17.9      0:00.0
    2   1382  Olivia Roble                   67           69        12:18.4      22:36.4      2:00.4
    3   1388  Riley Orr                     111          180        13:37.4      36:13.8      3:19.4
    4   1385  Madison Heim                  112          292        13:38.3      49:52.2      3:20.4
    5   1365  Ariel Orr                     113          405        13:39.3    1:03:31.6      3:21.3

Butler Catholic    Finish Position -    14

  Team Score (places): 423  Team Score (times):    1:04:27.5   Average Time: 12:53.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    197  Caitlin Peratt                 43           43        11:40.8      11:40.8      0:00.0
    2    208  Sophia Znosko                  87          130        13:03.3      24:44.2      1:22.4
    3    190  Samantha Cornell               93          223        13:07.8      37:52.0      1:26.9
    4    188  Leah Zagurskie                 94          317        13:09.1      51:01.2      1:28.2
    5    194  Marni Ferver                  106          423        13:26.3    1:04:27.5      1:45.4
    6    195  Grace Foehringer              107          530        13:29.3    1:17:56.9      1:48.4
    7    184  Maddie Gilkey                 109          639        13:32.1    1:31:29.0      1:51.2
    8    196  Lacy Zagurskie              More Than  7           14:16.3    1:45:45.3      2:35.4
    9    189  Chiara Sloboda              More Than  7           14:39.2    2:00:24.6      2:58.3
   10    192  Danielle Patterson          More Than  7           14:59.0    2:15:23.6      3:18.1
   11    187  Gretchen Foehringer         More Than  7           15:15.0    2:30:38.6      3:34.1
   12    191  Victoria Nebel              More Than  7           15:26.7    2:46:05.4      3:45.8
   13    198  Lauren VanFossen            More Than  7           15:30.9    3:01:36.3      3:50.0
   14    183  Azriella Marra              More Than  7           16:05.3    3:17:41.7      4:24.4
   15    199  Claire Nebel                More Than  7           16:45.3    3:34:27.1      5:04.4
   16    182  Alexis Bortmas              More Than  7           16:47.6    3:51:14.7      5:06.8
   17    193  Bridget Preston             More Than  7           16:57.6    4:08:12.4      5:16.7
   18    185  Michaela Peratt             More Than  7           17:47.2    4:25:59.7      6:06.4
   19    186  Montana Geibel              More Than  7           17:52.6    4:43:52.4      6:11.8
   20    200  Elizabeth Swift             More Than  7           18:21.8    5:02:14.3      6:41.0

Sts Peter and Paul Catholic School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 427  Team Score (times):    1:04:32.8   Average Time: 12:54.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1710  Caroline Samchuck              51           51        11:53.2      11:53.2      0:00.0
    2   1709  Abigale Principe               58          109        12:02.1      23:55.4      0:08.9
    3   1706  Lauren Hansen                  81          190        12:47.7      36:43.2      0:54.4
    4   1699  Gracen Conrad                 118          308        13:50.4      50:33.7      1:57.2
    5   1708  Grace Lucci                   119          427        13:59.1    1:04:32.8      2:05.8
    6   1701  Kendra Bednar                 131          558        15:01.7    1:19:34.6      3:08.4
    7   1700  Rebekah Sambol                145          703        16:34.9    1:36:09.5      4:41.6
    8   1703  Anna Selavko                More Than  7           16:36.3    1:52:45.8      4:43.0

St James Catholic    Finish Position -    16

  Team Score (places): 433  Team Score (times):    1:04:42.8   Average Time: 12:56.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1471  Isabella Fabian                53           53        11:56.2      11:56.2      0:00.0
    2   1473  Megan McNelis                  86          139        13:00.8      24:57.1      1:04.5
    3   1475  Nicole Susie                   95          234        13:10.0      38:07.1      1:13.7
    4   1474  Melina Cortez                  96          330        13:10.7      51:17.9      1:14.4
    5   1472  Katherine Martsolf            103          433        13:24.9    1:04:42.8      1:28.6
    6   1476  Melanie George                121          554        14:12.7    1:18:55.5      2:16.4

New Castle Christian Academy    Finish Position -    17

  Team Score (places): 477  Team Score (times):    1:08:54.2   Average Time: 13:46.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    749  Elise Hilton                   56           56        12:01.3      12:01.3      0:00.0
    2    756  Madison Dickinson              62          118        12:11.2      24:12.5      0:09.9
    3    750  Olivia Goodlin                 83          201        12:53.4      37:05.9      0:52.0
    4    751  Ella Krarup                   128          329        14:28.3      51:34.2      2:27.0
    5    755  Chloe Krarup                  148          477        17:19.9    1:08:54.2      5:18.6
    6    754  Annalee Gardner               149          626        17:20.2    1:26:14.4      5:18.8
    7    753  Mariah Gardner                154          780        18:37.1    1:44:51.5      6:35.8

St Elizabeth Elementary    Finish Position -    18

  Team Score (places): 490  Team Score (times):    1:07:15.3   Average Time: 13:27.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3687  Josie Richardson,              69           69        12:19.5      12:19.5      0:00.0
    2   3680  Mary Connolly,                 80          149        12:46.3      25:05.9      0:26.7
    3   3684  Tori Legleitner,              100          249        13:19.4      38:25.3      0:59.8
    4   3690  Ava Territ,                   108          357        13:32.0      51:57.3      1:12.4
    5   3688  Claire Saltzman,              133          490        15:18.0    1:07:15.3      2:58.4
    6   3685  Megan Lyons,                  136          626        15:22.7    1:22:38.1      3:03.2
    7   3691  Julia Territ,                 139          765        16:01.4    1:38:39.5      3:41.8
    8   3692  Brookyln Williams,          More Than  7           16:01.4    1:54:41.0      3:41.8
    9   3682  Scarlett Haddad,            More Than  7           19:18.7    2:13:59.7      6:59.1

Assumption School    Finish Position -    19

  Team Score (places): 515  Team Score (times):    1:07:13.0   Average Time: 13:26.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     50  Lydia Valeriano                72           72        12:28.1      12:28.1      0:00.0
    2     56  Caroline Beck                 102          174        13:23.2      25:51.4      0:55.1
    3     62  Mary grace Gautner            105          279        13:25.9      39:17.4      0:57.7
    4     63  Isabella Glevicky             110          389        13:34.1      52:51.5      1:05.9
    5     57  Mary Bracco                   126          515        14:21.5    1:07:13.0      1:53.3
    6     59  Emma Ficorilli                140          655        16:04.5    1:23:17.6      3:36.3
    7     65  Libby Gallick                 142          797        16:19.2    1:39:36.8      3:51.1
    8     52  Lilly Smith                 More Than  7           16:20.3    1:55:57.2      3:52.2
    9     53  Elena Restaine              More Than  7           16:40.6    2:12:37.9      4:12.5
   10     64  Alyssa Hunt                 More Than  7           16:47.0    2:29:25.0      4:18.9
   11     58  Felicity Bracco             More Than  7           16:48.9    2:46:14.0      4:20.8

Oil City    Finish Position -    20

  Team Score (places): 599  Team Score (times):    1:11:54.6   Average Time: 14:22.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1008  Madison Salvo                  91           91        13:06.5      13:06.5      0:00.0
    2    997  Emma Horn                     122          213        14:16.9      27:23.5      1:10.3
    3   1001  Kaya Skinner                  124          337        14:20.8      41:44.3      1:14.2
    4    996  Haylee Horn                   130          467        14:59.2      56:43.6      1:52.7
    5   1021  Jenna Kirkwood                132          599        15:11.0    1:11:54.6      2:04.4
    6   1019  Christa Schneider             134          733        15:19.3    1:27:13.9      2:12.7
    7   1010  Sarah Fisher                  137          870        15:28.7    1:42:42.7      2:22.1
    8   1023  Madison Marczak             More Than  7           15:47.0    1:58:29.8      2:40.5
    9   1017  Brittin Winters             More Than  7           18:33.8    2:17:03.6      5:27.2
   10   1002  Samantha Deeter             More Than  7           19:28.2    2:36:31.9      6:21.6
   11    994  Tori McClelland             More Than  7           19:36.3    2:56:08.3      6:29.8

Freeport Area    Finish Position -    21

  Team Score (places): 609  Team Score (times):    1:17:36.7   Average Time: 15:31.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    332  Maggie Hollobaugh              44           44        11:41.6      11:41.6      0:00.0
    2    333  Brianna Tola                  129          173        14:57.3      26:38.9      3:15.7
    3    330  Bridget Beck                  141          314        16:12.5      42:51.4      4:30.9
    4    335  Jessica Kibler                143          457        16:20.9      59:12.4      4:39.3
    5    331  Joy Beck                      152          609        18:24.3    1:17:36.7      6:42.7
    6    334  Amber English                 157          766        18:53.8    1:36:30.6      7:12.2

St Gregory Catholic School    Finish Position -    22

  Team Score (places): 642  Team Score (times):    1:14:06.2   Average Time: 14:49.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1454  Ella Butterfield              114          114        13:40.2      13:40.2      0:00.0
    2   1452  Emma Bartos                   120          234        14:05.2      27:45.5      0:25.0
    3   1456  Lorena Lopez                  127          361        14:24.6      42:10.1      0:44.4
    4   1460  Alexis Ropelewski             135          496        15:19.8      57:30.0      1:39.6
    5   1459  Natalie Paulson               146          642        16:36.2    1:14:06.2      2:56.0
    6   1455  Maddie Fiedler                151          793        17:56.3    1:32:02.6      4:16.1
    7   1461  Naomi Sauers                  153          946        18:35.4    1:50:38.0      4:55.2
    8   1457  Ava McConnell               More Than  7           19:49.0    2:10:27.1      6:08.8
    9   1462  Cheyenne Smith              More Than  7           19:49.1    2:30:16.2      6:08.8
   10   1458  Sara McConnell              More Than  7           22:12.5    2:52:28.8      8:32.3

New Castle    Finish Position -    23

  Team Score (places): 647  Team Score (times):    1:16:53.8   Average Time: 15:22.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    740  Anna Blundo                    97           97        13:11.8      13:11.8      0:00.0
    2    746  Gee Rice                      115          212        13:40.8      26:52.6      0:29.0
    3   3569  Morgan Piat                   138          350        15:41.7      42:34.4      2:29.9
    4    743  Payton Green                  147          497        16:38.8      59:13.3      3:27.0
    5   3568  Ally Blundo                   150          647        17:40.5    1:16:53.8      4:28.7
    6    742  Madison Soukovich             155          802        18:45.1    1:35:38.9      5:33.3
    7    741  Taylor Anderson               156          958        18:47.3    1:54:26.3      5:35.5
    8    747  Hailey Gonzales             More Than  7           19:02.0    2:13:28.3      5:50.2

Ambridge Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1      4  Sammy Farah                 Less Than  5           12:33.1      12:33.1      0:00.0

Aquinas Academy of Pittsburgh    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     30  Palma Serrao                Less Than  5           12:49.6      12:49.6      0:00.0
    2     25  Evie Archer                 Less Than  5           14:06.4      26:56.0      1:16.8
    3     27  Myriam Randiga              Less Than  5           14:54.8      41:50.9      2:05.2
    4     31  Gabrielle Randiga           Less Than  5           14:54.9      56:45.8      2:05.2

Quaker Valley Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1154  Julia Kubinski              Less Than  5           11:29.9      11:29.9      0:00.0

Ringgold Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1180  Sarah Middlemiss            Less Than  5           14:39.3      14:39.3      0:00.0

St Louse de Marillac School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1552  Kylene Vas                  Less Than  5           11:19.3      11:19.3      0:00.0
    2   1553  Mary Nagy                   Less Than  5           11:30.0      22:49.4      0:10.7
    3   1555  Victoria Maentz             Less Than  5           12:00.6      34:50.0      0:41.2
    4   1554  Evelyn West                 Less Than  5           14:03.6      48:53.7      2:44.3

St Ursula    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1616  Brenna Colner               Less Than  5           13:05.6      13:05.6      0:00.0
    2   1618  Emmie Diliberto             Less Than  5           13:11.6      26:17.2      0:06.0
    3   1617  Sarah Colner                Less Than  5           13:25.8      39:43.0      0:20.1
    4   1619  Mia White                   Less Than  5           17:13.7      56:56.8      4:08.1

Tidioute Community Charter MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1725  Molly Sabella               Less Than  5           12:35.4      12:35.4      0:00.0
    2   1722  Angelina Sabella            Less Than  5           13:24.8      26:00.2      0:49.3
    3   1723  Treyah Selfridge            Less Than  5           13:29.0      39:29.3      0:53.6

Avonworth MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3806  Lianna Simmons              Less Than  5           14:58.3      14:58.3      0:00.0
    2   3794  Lea Helsel                  Less Than  5           15:43.1      30:41.5      0:44.8

Penn Hills Eagles USATF    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3803  Kendall Williams            Less Than  5           11:10.1      11:10.1      0:00.0
    2   3801  Gabrielle Williams          Less Than  5           11:35.8      22:45.9      0:25.6
    3   3793  Naomi Shaviss               Less Than  5           13:19.5      36:05.5      2:09.4



Detail Team Results - Girls

Elementary Boys

Cross Country


New Castle    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    744  Nina Reider                 Less Than  5           15:41.5      15:41.5      0:00.0



Detail Team Results - Girls

Middle School Girls

Cross Country


North Allegheny Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  44  Team Score (times):    1:01:32.7   Average Time: 12:18.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    873  Ally Meehan                     1            1        11:41.5      11:41.5      0:00.0
    2    855  Caroline Daggett                2            3        11:51.2      23:32.7      0:09.6
    3    856  Teresa Davison                 10           13        12:35.2      36:07.9      0:53.6
    4    849  Samantha Boris                 12           25        12:38.8      48:46.8      0:57.3
    5    853  Ally Christy                   19           44        12:45.8    1:01:32.7      1:04.3
    6    874  Abigail Mensch                 20           64        12:57.6    1:14:30.3      1:16.1
    7    870  Vivian Lindsay                 25           89        13:10.3    1:27:40.6      1:28.7
    8    850  Victoria Buerger            More Than  7           13:12.4    1:40:53.0      1:30.8
    9    859  Emily Ferrans               More Than  7           13:12.4    1:54:05.4      1:30.8
   10    879  Paige Nootbaar              More Than  7           13:36.2    2:07:41.7      1:54.7
   11    860  Cara Garland                More Than  7           13:40.3    2:21:22.1      1:58.8
   12    892  Carson Schweninger          More Than  7           13:41.9    2:35:04.0      2:00.4
   13    884  Caroline Radocaj            More Than  7           13:56.9    2:49:01.0      2:15.4
   14    864  Eleni Katsas                More Than  7           14:07.9    3:03:08.9      2:26.4
   15    893  Elianna Seaman              More Than  7           14:12.2    3:17:21.1      2:30.7
   16    854  Emily Cuba                  More Than  7           14:18.0    3:31:39.2      2:36.5
   17    863  Kelsey Hudson               More Than  7           14:32.8    3:46:12.0      2:51.2
   18    880  Isabelle Oberhauser         More Than  7           14:35.3    4:00:47.3      2:53.7
   19    858  Adelle Fernando             More Than  7           14:40.4    4:15:27.8      2:58.9
   20    868  Alexis Ky                   More Than  7           14:42.1    4:30:10.0      3:00.6
   21    887  Nicole Ru                   More Than  7           14:45.4    4:44:55.4      3:03.8
   22    877  Jenna Mlecko                More Than  7           14:50.5    4:59:46.0      3:09.0
   23    903  Malia Wilson                More Than  7           15:00.4    5:14:46.4      3:18.9
   24    866  Cassandre Korvink-Kucin     More Than  7           15:11.9    5:29:58.4      3:30.4
   25    896  Leah Smith                  More Than  7           15:20.5    5:45:18.9      3:38.9
   26    878  Sydney Monteparte           More Than  7           15:51.1    6:01:10.0      4:09.5
   27    891  Madeleine Schreiber         More Than  7           15:54.3    6:17:04.3      4:12.7
   28    885  Chloe Rau                   More Than  7           15:59.9    6:33:04.3      4:18.3
   29    904  Elizabeth Woods             More Than  7           16:01.1    6:49:05.4      4:19.6
   30    901  Caitlyn Watson              More Than  7           16:03.5    7:05:08.9      4:21.9
   31    895  Maeve Smith                 More Than  7           16:07.0    7:21:16.0      4:25.4
   32    886  Lauren Rearick              More Than  7           16:14.9    7:37:30.9      4:33.3
   33    871  Jennifer Mahon              More Than  7           16:33.0    7:54:03.9      4:51.5
   34    898  Alexis Vincenty             More Than  7           16:43.4    8:10:47.3      5:01.8
   35    875  Olivia Mensch               More Than  7           16:48.7    8:27:36.1      5:07.2
   36    861  Mackenzie Gongaware         More Than  7           16:56.5    8:44:32.7      5:15.0
   37    883  Allie Pultorak              More Than  7           17:10.8    9:01:43.5      5:29.3
   38    847  Jordana Avigad              More Than  7           17:14.0    9:18:57.6      5:32.5
   39    862  Lily Heistand               More Than  7           17:14.6    9:36:12.3      5:33.1
   40    900  Kylie Wadlow                More Than  7           17:17.1    9:53:29.4      5:35.5
   41    867  Katie Kosco                 More Than  7           17:29.7   10:10:59.1      5:48.1
   42    890  Brooke Schmitz              More Than  7           17:36.5   10:28:35.7      5:55.0
   43    865  Lily Kenna                  More Than  7           17:44.2   10:46:19.9      6:02.7
   44    846  Abby Adelman                More Than  7           18:06.3   11:04:26.2      6:24.7
   45    876  Zairi Mercader              More Than  7           19:02.9   11:23:29.1      7:21.3
   46    848  Haley Bemis                 More Than  7           19:31.9   11:43:01.1      7:50.4

Norwin    Finish Position -     2

  Team Score (places):  91  Team Score (times):    1:04:13.1   Average Time: 12:50.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    949  Courtney Kosanovic              5            5        12:22.7      12:22.7      0:00.0
    2    978  Allison Plassio                 9           14        12:33.8      24:56.6      0:11.1
    3    968  Tessa Czajkowski               17           31        12:43.3      37:39.9      0:20.6
    4    960  Caitlin Kosanovic              28           59        13:14.4      50:54.3      0:51.6
    5    951  Maura Columbus                 32           91        13:18.7    1:04:13.1      0:56.0
    6    950  Julia Fasiczka                 40          131        13:28.4    1:17:41.5      1:05.7
    7    955  Morgan Osterberg               49          180        13:39.3    1:31:20.9      1:16.6
    8    965  Victoria Saunders           More Than  7           13:45.0    1:45:05.9      1:22.3
    9    982  Rachel Soltez               More Than  7           13:58.8    1:59:04.7      1:36.0
   10    962  Rachel Milke                More Than  7           14:04.0    2:13:08.8      1:41.3
   11    954  Marie Mosa                  More Than  7           14:23.3    2:27:32.1      2:00.6
   12    961  Rachel Langsdorf            More Than  7           14:38.0    2:42:10.2      2:15.3
   13    956  Katie Donofrio              More Than  7           14:49.2    2:56:59.4      2:26.5
   14    952  Alexis Birkland             More Than  7           14:50.8    3:11:50.3      2:28.1
   15    970  Caitlin Ferri               More Than  7           14:52.0    3:26:42.3      2:29.2
   16    975  Tegan Lochner               More Than  7           15:03.9    3:41:46.3      2:41.2
   17    964  Natalie Naponic             More Than  7           15:36.1    3:57:22.4      3:13.4
   18    971  Megan Giles                 More Than  7           16:13.8    4:13:36.3      3:51.1
   19    963  Emma Muoio                  More Than  7           16:36.9    4:30:13.3      4:14.2
   20    953  Maya Patterson              More Than  7           17:02.4    4:47:15.7      4:39.7

Fox Chapel Middle School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 164  Team Score (times):    1:05:40.7   Average Time: 13:08.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    326  Annika Urban                    3            3        11:52.6      11:52.6      0:00.0
    2    295  Glenna VanDyke                 21           24        13:03.1      24:55.7      1:10.5
    3    297  Anna Folkerts                  31           55        13:17.9      38:13.7      1:25.3
    4    318  Brooke Krally                  52          107        13:42.0      51:55.7      1:49.4
    5    327  Ziya Xu                        57          164        13:45.0    1:05:40.7      1:52.4
    6    299  Abby Alexander                 81          245        14:12.8    1:19:53.5      2:20.2
    7    296  Maria Luciana                 105          350        14:36.2    1:34:29.8      2:43.6
    8    312  Jessie Federoff             More Than  7           14:40.3    1:49:10.2      2:47.7
    9    315  Mila Jeffrey                More Than  7           14:44.9    2:03:55.1      2:52.3
   10    314  Margaret Fletcher           More Than  7           14:51.0    2:18:46.1      2:58.4
   11    303  Hanna Chen                  More Than  7           15:03.3    2:33:49.5      3:10.7
   12    309  Liz Kaslewicz               More Than  7           15:08.8    2:48:58.4      3:16.2
   13    325  Sydney Ulanowicz            More Than  7           15:11.1    3:04:09.5      3:18.5
   14    300  Dahlia Black                More Than  7           15:40.7    3:19:50.3      3:48.1
   15    321  Leda Perdriel               More Than  7           15:43.7    3:35:34.0      3:51.1
   16    319  McLaughlin Abby             More Than  7           15:48.3    3:51:22.3      3:55.7
   17    317  Hannah Kim                  More Than  7           15:52.6    4:07:14.9      4:00.0
   18    324  Tracey Helene               More Than  7           16:41.7    4:23:56.7      4:49.1
   19    322  Teige Renfrow               More Than  7           16:43.1    4:40:39.8      4:50.5
   20    310  Bela Berg                   More Than  7           16:43.1    4:57:22.9      4:50.5
   21    307  Hannah Gordon               More Than  7           17:33.8    5:14:56.7      5:41.2
   22    302  Claudia Bohman              More Than  7           17:56.9    5:32:53.7      6:04.3
   23    328  Qingqing Zhao               More Than  7           18:04.1    5:50:57.8      6:11.5
   24    323  Anzu Sekikawa               More Than  7           18:18.1    6:09:16.0      6:25.5
   25    306  Gwen Cullen                 More Than  7           18:24.6    6:27:40.7      6:32.0

Hampton    Finish Position -     4

  Team Score (places): 214  Team Score (times):    1:07:30.5   Average Time: 13:30.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    472  Elizabeth Dolan                30           30        13:15.3      13:15.3      0:00.0
    2    474  Abby Wolf                      33           63        13:19.4      26:34.7      0:04.0
    3    469  Kirsten Long                   39          102        13:26.8      40:01.6      0:11.5
    4    461  Maude Antol                    54          156        13:43.2      53:44.8      0:27.9
    5    462  Megan Gallagher                58          214        13:45.7    1:07:30.5      0:30.3
    6    464  Searrah Bierker               126          340        14:53.4    1:22:24.0      1:38.1
    7    467  Lindsey Fortes                141          481        15:03.6    1:37:27.6      1:48.2
    8    470  Lindsey Turner              More Than  7           15:10.1    1:52:37.8      1:54.8
    9    463  Becca McDonough             More Than  7           15:28.4    2:08:06.2      2:13.0
   10    471  Mallory Simon               More Than  7           15:38.4    2:23:44.6      2:23.0
   11    473  Grace Kluender              More Than  7           16:09.3    2:39:54.0      2:54.0
   12    465  Sophie Cappezzuti           More Than  7           16:58.6    2:56:52.7      3:43.2

Quaker Valley Middle School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 237  Team Score (times):    1:07:35.2   Average Time: 13:31.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1178  Annie Wicker                    6            6        12:25.9      12:25.9      0:00.0
    2   1171  Natalie Weicht                 29           35        13:14.7      25:40.6      0:48.8
    3   1173  Rosalie Daval                  44           79        13:31.3      39:12.0      1:05.4
    4   1168  Bryn Smiley                    71          150        14:02.7      53:14.7      1:36.7
    5   1170  Olivia McMullan                87          237        14:20.5    1:07:35.2      1:54.5
    6   1174  Rebecca Graham                132          369        14:57.2    1:22:32.5      2:31.3
    7   1176  Hali Iliff                    204          573        16:26.2    1:38:58.8      4:00.3

Seneca Valley MS    Finish Position -     6

  Team Score (places): 245  Team Score (times):    1:06:56.6   Average Time: 13:23.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3525  KATHRYN ALDRICH,                4            4        11:58.0      11:58.0      0:00.0
    2   3540  ELIZABETH WHITE,               13           17        12:39.4      24:37.5      0:41.4
    3   3529  MADISON EDKINS,                65           82        13:54.2      38:31.7      1:56.1
    4   3531  KENNEDY KYLE,                  66          148        13:56.0      52:27.8      1:57.9
    5   3536  EMILY TEKELENBURG,             97          245        14:28.8    1:06:56.6      2:30.8
    6   3532  BRIA MCAFEE,                  125          370        14:53.3    1:21:50.0      2:55.2
    7   3534  KARA RISTEY,                  129          499        14:53.8    1:36:43.8      2:55.7
    8   3526  Katie Clark,                More Than  7           14:54.9    1:51:38.7      2:56.8
    9   3530  CASSANDRA KIRSCH,           More Than  7           15:35.9    2:07:14.6      3:37.8
   10   3528  SABRINA DUNLAP,             More Than  7           15:43.6    2:22:58.2      3:45.5
   11   3537  CORIN TREJCHEL,             More Than  7           16:15.8    2:39:14.1      4:17.8
   12   3527  RACHEL COVELL,              More Than  7           17:58.6    2:57:12.8      6:00.6

St Thomas More-Pittsburgh    Finish Position -     7

  Team Score (places): 252  Team Score (times):    1:08:11.0   Average Time: 13:38.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3606  katherine Marks                22           22        13:03.7      13:03.7      0:00.0
    2   3612  Kennedy May                    27           49        13:13.4      26:17.1      0:09.7
    3   3610  Olivia Greene                  64          113        13:53.3      40:10.4      0:49.5
    4   3603  Adele Cramer                   69          182        14:00.0      54:10.5      0:56.3
    5   3604  Maddie Dziezgowski             70          252        14:00.5    1:08:11.0      0:56.8
    6   3605  Sarah Farnan                  138          390        15:01.7    1:23:12.8      1:58.0
    7   3608  Kaitlyn Faber                 200          590        16:19.3    1:39:32.1      3:15.6
    8   3607  Maggie Marsteller           More Than  7           16:49.9    1:56:22.0      3:46.1
    9   3611  Hailey Young                More Than  7           18:18.3    2:14:40.4      5:14.6
   10   3609  Audrey Sabo                 More Than  7           20:55.1    2:35:35.5      7:51.3

Indiana Area Junior High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 266  Team Score (times):    1:08:28.7   Average Time: 13:41.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    568  Maddie Todd                    23           23        13:08.9      13:08.9      0:00.0
    2    570  Harley Kessler                 36           59        13:21.3      26:30.3      0:12.3
    3    569  Hannah Lenze                   51          110        13:41.1      40:11.4      0:32.1
    4    564  Isabelle McCabe                76          186        14:06.9      54:18.3      0:57.9
    5    574  Hannah Wagner                  80          266        14:10.3    1:08:28.7      1:01.3
    6    566  Shaelyn Waltemire              92          358        14:25.2    1:22:54.0      1:16.3
    7    573  Courtnay Leydic                98          456        14:28.8    1:37:22.8      1:19.9
    8    567  Sydney Wells                More Than  7           14:39.2    1:52:02.1      1:30.2
    9    575  Nikki Aloise                More Than  7           15:30.4    2:07:32.5      2:21.5
   10    565  Katie Conrad                More Than  7           15:37.8    2:23:10.4      2:28.8
   11    572  Ceci Sherwood               More Than  7           15:46.5    2:38:56.9      2:37.5
   12    571  Ally Ghiardi                More Than  7           15:56.6    2:54:53.6      2:47.6
   13    577  Maddie Caroff               More Than  7           16:24.9    3:11:18.5      3:15.9
   14    580  Lauren Sauer                More Than  7           16:30.7    3:27:49.2      3:21.7
   15    578  Parker Fanella              More Than  7           16:31.0    3:44:20.2      3:22.0
   16    576  Mia Herman                  More Than  7           16:45.8    4:01:06.1      3:36.8
   17    582  Reese McFarlane             More Than  7           17:46.6    4:18:52.7      4:37.6
   18    581  Hannah Steele               More Than  7           17:54.5    4:36:47.2      4:45.5

Pine-Richland    Finish Position -     9

  Team Score (places): 280  Team Score (times):    1:08:45.5   Average Time: 13:45.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1091  Alyssa Schonbachler            35           35        13:21.0      13:21.0      0:00.0
    2   1090  Annabelle Nielson              38           73        13:23.0      26:44.1      0:02.0
    3   1082  Grace Johnson                  47          120        13:37.7      40:21.8      0:16.7
    4   1079  Maryellen Berger               77          197        14:08.2      54:30.0      0:47.2
    5   1095  Maeve Barton                   83          280        14:15.4    1:08:45.5      0:54.4
    6   1094  Ava Wilkinson                 116          396        14:46.6    1:23:32.1      1:25.5
    7   1083  Judy Johnson                  135          531        14:59.6    1:38:31.7      1:38.5
    8   1078  Jiley Berger                More Than  7           15:02.2    1:53:34.0      1:41.2
    9   1097  Devin Golla                 More Than  7           15:16.1    2:08:50.2      1:55.1
   10   1087  Kaela Mclain                More Than  7           15:24.9    2:24:15.1      2:03.9
   11   1096  Tresa Coon                  More Than  7           15:31.4    2:39:46.6      2:10.4
   12   1085  Taryn Keener                More Than  7           15:57.6    2:55:44.2      2:36.5
   13   1098  Elaina Harris               More Than  7           16:12.5    3:11:56.7      2:51.5
   14   1077  Ryleigh Barrett             More Than  7           16:18.4    3:28:15.2      2:57.4
   15   1088  Kelley Mclain               More Than  7           16:58.9    3:45:14.1      3:37.9
   16   1084  Sophia Katres               More Than  7           18:42.0    4:03:56.2      5:20.9

Mars Area    Finish Position -    10

  Team Score (places): 299  Team Score (times):    1:08:29.0   Average Time: 13:41.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    676  Amelia Haley                   11           11        12:35.9      12:35.9      0:00.0
    2    677  Camille Bromley                18           29        12:43.4      25:19.3      0:07.4
    3    689  Emily Hayward                  86          115        14:20.0      39:39.4      1:44.1
    4    678  Vincenzia Vargo                91          206        14:23.0      54:02.4      1:47.0
    5    687  Brooke Dean                    93          299        14:26.5    1:08:29.0      1:50.6
    6    684  Marissa Seles                 108          407        14:39.7    1:23:08.7      2:03.7
    7    696  Jaden Pasquinelli             139          546        15:02.7    1:38:11.5      2:26.7
    8    693  Samantha MacDonald          More Than  7           15:38.6    1:53:50.1      3:02.7
    9    681  Hannah Kearney              More Than  7           15:39.8    2:09:30.0      3:03.8
   10    690  Emma Hornfeck               More Than  7           15:43.9    2:25:13.9      3:07.9
   11    680  Melissa Heintzinger         More Than  7           16:20.1    2:41:34.1      3:44.2
   12    686  Haley Alexander             More Than  7           16:45.1    2:58:19.3      4:09.2
   13    685  Claire Staudacher           More Than  7           16:52.7    3:15:12.1      4:16.8
   14    694  Maura McKinney              More Than  7           16:57.7    3:32:09.9      4:21.7
   15    695  Sarah McMaster              More Than  7           18:15.1    3:50:25.0      5:39.2
   16    692  Reagan Lloyd                More Than  7           19:43.0    4:10:08.1      7:07.0

Meadville Area    Finish Position -    11

  Team Score (places): 353  Team Score (times):    1:09:41.3   Average Time: 13:56.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    715  Elizabeth Adams                 7            7        12:31.5      12:31.5      0:00.0
    2    712  Erica Peters                   41           48        13:28.6      26:00.1      0:57.0
    3    713  Georgie Volna                  89          137        14:22.2      40:22.4      1:50.6
    4    718  Emily Main                     96          233        14:28.3      54:50.7      1:56.7
    5    711  Megan Bortner                 120          353        14:50.5    1:09:41.3      2:18.9
    6    716  McKenna DiRienzo              127          480        14:53.6    1:24:35.0      2:22.0
    7    719  Annemarie Howick              147          627        15:08.5    1:39:43.5      2:36.9
    8    714  Macy Hornstein              More Than  7           15:21.1    1:55:04.6      2:49.5
    9    717  Megan Deissler              More Than  7           16:38.5    2:11:43.2      4:06.9

Knoch    Finish Position -    12

  Team Score (places): 362  Team Score (times):    1:10:14.4   Average Time: 14:02.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    617  Samantha Jo Barnes             48           48        13:38.8      13:38.8      0:00.0
    2    615  Heather Wittmer                56          104        13:44.4      27:23.3      0:05.5
    3    613  Madison Hunt                   68          172        13:59.7      41:23.0      0:20.8
    4    618  Amelia Walls                   79          251        14:08.7      55:31.7      0:29.8
    5    616  Ari Napora                    111          362        14:42.6    1:10:14.4      1:03.7
    6    620  Elle Santora                  123          485        14:52.9    1:25:07.3      1:14.0
    7    621  Madison Gumto                 181          666        15:39.5    1:40:46.8      2:00.6
    8    614  Claire Lindsey              More Than  7           15:56.6    1:56:43.5      2:17.7
    9    619  Stephanie Justi             More Than  7           16:43.1    2:13:26.6      3:04.2

Oil City    Finish Position -    13

  Team Score (places): 421  Team Score (times):    1:11:07.3   Average Time: 14:13.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1038  Emma Stevenson                 24           24        13:09.6      13:09.6      0:00.0
    2   1040  Caroline Stevens               63           87        13:51.9      27:01.6      0:42.2
    3   1043  Madison Rice                  100          187        14:30.0      41:31.6      1:20.3
    4   1046  Ashtyn Wise                   115          302        14:45.7      56:17.3      1:36.1
    5   1047  Kalista Hale                  119          421        14:49.9    1:11:07.3      1:40.2
    6   1045  Hayley Sutley                 180          601        15:36.5    1:26:43.8      2:26.8
    7   1049  Gabby Lockhart                220          821        17:19.1    1:44:03.0      4:09.5
    8   1042  Christa Hudson              More Than  7           17:28.1    2:01:31.1      4:18.4
    9   1041  Jaeden Bosley               More Than  7           20:32.3    2:22:03.4      7:22.6

St Teresa of Avila    Finish Position -    14

  Team Score (places): 441  Team Score (times):    1:10:49.6   Average Time: 14:09.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1607  Makara Smocer                   8            8        12:31.7      12:31.7      0:00.0
    2   1606  Kylie Wolff                    62           70        13:51.4      26:23.1      1:19.7
    3   1605  Kara Yoest                     99          169        14:29.9      40:53.1      1:58.2
    4   1609  Tess Deken                    101          270        14:30.8      55:23.9      1:59.1
    5   1610  Cara Janeda                   171          441        15:25.7    1:10:49.6      2:54.0
    6   1608  Olivia Whitacre               225          666        17:36.4    1:28:26.0      5:04.6
    7   1611  Elizabeth Dziubek             235          901        18:28.3    1:46:54.4      5:56.6

Grove City Area    Finish Position -    15

  Team Score (places): 468  Team Score (times):    1:11:52.2   Average Time: 14:22.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    377  Marie Depew                    26           26        13:12.4      13:12.4      0:00.0
    2    397  Alayna Lowe                    95          121        14:27.7      27:40.2      1:15.3
    3    386  Mackenzie Jackson             102          223        14:31.8      42:12.0      1:19.4
    4    393  Eleanor Chuzie                103          326        14:34.7      56:46.7      1:22.2
    5    395  Laurel Hemerlin               142          468        15:05.4    1:11:52.2      1:52.9
    6    380  Georgia Coulter               151          619        15:11.8    1:27:04.0      1:59.3
    7    385  Sarah Hammerman               179          798        15:33.7    1:42:37.8      2:21.3
    8    383  Jocelyn Fors                More Than  7           15:45.9    1:58:23.7      2:33.5
    9    378  Anna Schmidt                More Than  7           15:56.1    2:14:19.9      2:43.7
   10    399  Aleana Smiley               More Than  7           16:23.2    2:30:43.1      3:10.7
   11    390  Caitlynn Pratt              More Than  7           16:25.4    2:47:08.5      3:12.9
   12    381  Ashley Crothers             More Than  7           16:35.8    3:03:44.4      3:23.4
   13    391  Elle Robinson               More Than  7           17:14.1    3:20:58.5      4:01.6
   14    384  Sara Hake                   More Than  7           17:51.2    3:38:49.8      4:38.8
   15    392  Carly Casteel               More Than  7           17:56.2    3:56:46.0      4:43.7
   16    387  Chelsea Mahaffy             More Than  7           18:09.4    4:14:55.5      4:57.0
   17    396  Susannah Jackson            More Than  7           19:08.4    4:34:03.9      5:55.9
   18    394  Katherine Hatfield          More Than  7           19:50.9    4:53:54.8      6:38.5
   19    398  Marie Schultz               More Than  7           19:52.9    5:13:47.7      6:40.4
   20    388  Jenna Miller                More Than  7           20:40.0    5:34:27.8      7:27.6

South Fayette Middle School    Finish Position -    16

  Team Score (places): 470  Team Score (times):    1:11:54.9   Average Time: 14:22.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1238  Lexi Palmer                    42           42        13:29.8      13:29.8      0:00.0
    2   1232  Stef Kozak                     75          117        14:06.4      27:36.3      0:36.6
    3   1231  Emily Harasin                  90          207        14:22.5      41:58.8      0:52.6
    4   1234  Ally Lerda                    118          325        14:48.7      56:47.6      1:18.9
    5   1229  Laurel Eisnor                 145          470        15:07.3    1:11:54.9      1:37.5
    6   1230  Alyssa Glorieux               215          685        17:00.9    1:28:55.9      3:31.1
    7   1237  Leila Moore                   216          901        17:01.9    1:45:57.8      3:32.1
    8   1236  Amanda Malosh               More Than  7           17:15.0    2:03:12.9      3:45.2
    9   1233  Elise Kraeuter              More Than  7           17:19.2    2:20:32.2      3:49.4
   10   1235  Tiayni Li                   More Than  7           19:07.5    2:39:39.8      5:37.7

St. Mary Glenshaw    Finish Position -    17

  Team Score (places): 475  Team Score (times):    1:11:41.8   Average Time: 14:20.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3741  Katherine Fedko                14           14        12:39.6      12:39.6      0:00.0
    2   3747  Desriee Herman                 60           74        13:47.7      26:27.4      1:08.0
    3   3785  Olivia Schoppen                85          159        14:18.8      40:46.2      1:39.1
    4   3791  Sarah Watson                  124          283        14:53.2      55:39.4      2:13.5
    5   3750  Emma Holtz                    192          475        16:02.3    1:11:41.8      3:22.6
    6   3782  Payton Roblaski               209          684        16:44.3    1:28:26.2      4:04.6
    7   3763  Julia Matschener              244          928        20:25.7    1:48:51.9      7:46.0
    8   3757  Rebecca Lefler              More Than  7           20:49.7    2:09:41.6      8:10.0
    9   3789  Madeline Stevens            More Than  7           21:00.4    2:30:42.0      8:20.7

St Bonaventure School    Finish Position -    18

  Team Score (places): 492  Team Score (times):    1:12:26.4   Average Time: 14:29.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1687  Lucy Waskiewicz                59           59        13:46.7      13:46.7      0:00.0
    2   1682  Olivia Hanulak                 88          147        14:21.9      28:08.6      0:35.2
    3   1683  Mary Laird                    106          253        14:38.7      42:47.4      0:52.0
    4   1686  Julia Murray                  117          370        14:47.4      57:34.8      1:00.7
    5   1685  Grace Mangis                  122          492        14:51.5    1:12:26.4      1:04.8
    6   1684  Ilaria Lazzaro                130          622        14:54.2    1:27:20.6      1:07.5
    7   1681  Kaitlyn Colucci               155          777        15:14.0    1:42:34.7      1:27.3
    8   1680  Caroline Clontz             More Than  7           15:58.2    1:58:32.9      2:11.5
    9   1688  Maura Wulf                  More Than  7           16:14.3    2:14:47.3      2:27.6

Laurel Highlands Middle School    Finish Position -    19

  Team Score (places): 519  Team Score (times):    1:12:39.2   Average Time: 14:31.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    642  Bailey Rohm                    45           45        13:31.8      13:31.8      0:00.0
    2    645  Allison Lowery                 73          118        14:04.9      27:36.8      0:33.0
    3    650  Taylor Smith                   84          202        14:15.4      41:52.2      0:43.6
    4    641  Kristen Marmol                133          335        14:57.8      56:50.0      1:25.9
    5    646  Haylee Rapp                   184          519        15:49.1    1:12:39.2      2:17.2
    6    647  Sierra Showman                210          729        16:51.2    1:29:30.4      3:19.3

New Castle    Finish Position -    20

  Team Score (places): 559  Team Score (times):    1:13:15.3   Average Time: 14:39.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    731  Alyssa Salem                   55           55        13:43.7      13:43.7      0:00.0
    2    733  A. Jevcak                     107          162        14:39.3      28:23.0      0:55.6
    3    732  Marissa Polding               109          271        14:40.2      43:03.2      0:56.5
    4    734  Abbey Gonzales                114          385        14:45.5      57:48.8      1:01.8
    5    735  Seirra Knight                 174          559        15:26.5    1:13:15.3      1:42.8
    6    738  Madison Kessler               188          747        15:57.7    1:29:13.0      2:14.0
    7    736  Nikki Donofrio                231          978        18:11.6    1:47:24.6      4:27.9
    8    739  Jenna Hill                  More Than  7           18:47.0    2:06:11.7      5:03.3
    9    737  Rache Lloyde                More Than  7           19:41.0    2:25:52.7      5:57.3

Butler    Finish Position -    21

  Team Score (places): 600  Team Score (times):    1:13:34.4   Average Time: 14:42.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    165  Madison Pomykata               50           50        13:41.0      13:41.0      0:00.0
    2    161  Abby Mandalas                  67          117        13:57.1      27:38.2      0:16.1
    3    160  Maegan Emanuel                158          275        15:16.2      42:54.4      1:35.1
    4    167  Brook Terwilliger             160          435        15:18.8      58:13.2      1:37.8
    5    163  Lydia Miller                  165          600        15:21.1    1:13:34.4      1:40.1
    6    166  Madison Schroeder             223          823        17:27.0    1:31:01.4      3:46.0
    7    158  Ruri Christy                  232         1055        18:13.0    1:49:14.5      4:32.0
    8    157  Asti Atkinson               More Than  7           18:22.8    2:07:37.3      4:41.7
    9    162  Arica McClelland            More Than  7           18:32.5    2:26:09.9      4:51.5
   10    159  Rylie Cranmer               More Than  7           19:32.5    2:45:42.4      5:51.5

St Kilian Parish School    Finish Position -    22

  Team Score (places): 626  Team Score (times):    1:15:12.7   Average Time: 15:02.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1543  Katelyn Ellery                 37           37        13:22.3      13:22.3      0:00.0
    2   1540  Stephanie Petinaux            112          149        14:42.7      28:05.1      1:20.3
    3   1541  Anna Schoeppner               121          270        14:50.6      42:55.8      1:28.2
    4   1544  Gabby Maerkle                 137          407        15:01.5      57:57.3      1:39.1
    5   1542  Libby Stofko                  219          626        17:15.3    1:15:12.7      3:52.9

Ambridge Area    Finish Position -    23

  Team Score (places): 645  Team Score (times):    1:14:34.5   Average Time: 14:54.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     15  Leuca Hanish                   46           46        13:35.1      13:35.1      0:00.0
    2     14  Lydia Ciani                    78          124        14:08.6      27:43.7      0:33.4
    3     19  Hannah Doveric                150          274        15:10.1      42:53.8      1:34.9
    4     16  Kate Sivewright               176          450        15:27.6      58:21.5      1:52.4
    5     17  Jordan Swartz                 195          645        16:13.0    1:14:34.5      2:37.8

St Ursula    Finish Position -    24

  Team Score (places): 646  Team Score (times):    1:17:00.5   Average Time: 15:24.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1624  Annie Shields                  53           53        13:42.0      13:42.0      0:00.0
    2   1629  Annessa Donato                 74          127        14:06.2      27:48.2      0:24.1
    3   1625  Peyton Wheeler                 82          209        14:14.2      42:02.4      0:32.1
    4   1628  Hannah Valenty                211          420        16:52.7      58:55.2      3:10.7
    5   1626  Kate Schillinger              226          646        18:05.3    1:17:00.5      4:23.3
    6   1627  Evie Hanlon                   227          873        18:06.2    1:35:06.8      4:24.2

South Side    Finish Position -    25

  Team Score (places): 659  Team Score (times):    1:15:19.7   Average Time: 15:03.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1253  Jane Turek                     34           34        13:20.2      13:20.2      0:00.0
    2   1255  Rosie Stone                    94          128        14:27.7      27:47.9      1:07.5
    3   1252  Rachel Pieto                  149          277        15:08.9      42:56.8      1:48.6
    4   1259  Emily Martin                  170          447        15:25.6      58:22.5      2:05.4
    5   1258  Kaitlyn Woodling              212          659        16:57.2    1:15:19.7      3:37.0
    6   1254  Megan Muller                  229          888        18:08.3    1:33:28.0      4:48.0

Freeport Area    Finish Position -    26

  Team Score (places): 703  Team Score (times):    1:15:18.5   Average Time: 15:03.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    346  Isabella Parks                113          113        14:43.5      14:43.5      0:00.0
    2    348  Lurena Stewart                131          244        14:56.7      29:40.2      0:13.2
    3    343  Rebecca Hollobaugh            148          392        15:08.6      44:48.9      0:25.1
    4    351  Kerstyn Pomfret               154          546        15:13.9    1:00:02.9      0:30.4
    5    347  Kaitlyn Ritter                157          703        15:15.6    1:15:18.5      0:32.1
    6    341  Rebecca Black                 166          869        15:21.3    1:30:39.8      0:37.7
    7    345  Hannah Nicholas               172         1041        15:26.4    1:46:06.3      0:42.9
    8    349  Sarah Fischer               More Than  7           17:22.4    2:03:28.7      2:38.9
    9    350  Rebecca Kovach              More Than  7           17:30.5    2:20:59.3      2:47.0

Northgate    Finish Position -    27

  Team Score (places): 709  Team Score (times):    1:24:02.8   Average Time: 16:48.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    907  Megan Wisniewski               15           15        12:40.7      12:40.7      0:00.0
    2    908  Kayley Wisniewski              16           31        12:42.2      25:23.0      0:01.4
    3    911  Grace Bonnett                 182          213        15:39.9      41:03.0      2:59.1
    4    910  Zoe Slavic                    246          459        20:55.8    1:01:58.8      8:15.0
    5    909  Dominique Dixon               250          709        22:04.0    1:24:02.8      9:23.2

Sts Peter and Paul Catholic School    Finish Position -    28

  Team Score (places): 776  Team Score (times):    1:16:11.1   Average Time: 15:14.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1720  Rachael Quillin               110          110        14:41.2      14:41.2      0:00.0
    2   1718  Jocelyn Hansen                162          272        15:19.6      30:00.8      0:38.4
    3   1715  Lillianna Briscoe             164          436        15:20.5      45:21.3      0:39.3
    4   1716  Catherine Gloekler            167          603        15:23.3    1:00:44.6      0:42.1
    5   1717  Allison Gower                 173          776        15:26.4    1:16:11.1      0:45.2
    6   1719  Maria Miocic                  207          983        16:32.7    1:32:43.8      1:51.5

Providence Heights Alpha School    Finish Position -    29

  Team Score (places): 780  Team Score (times):    1:20:51.0   Average Time: 16:10.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1152  Hollie Walters                 43           43        13:31.0      13:31.0      0:00.0
    2   1146  Hannah Schupansky              61          104        13:50.3      27:21.4      0:19.3
    3   1148  Adrianna Amelio               201          305        16:20.0      43:41.4      2:48.9
    4   1151  Grace Lunak                   237          542        18:34.2    1:02:15.6      5:03.2
    5   1150  Sarah Pritchard               238          780        18:35.3    1:20:51.0      5:04.3
    6   1147  Emily Meinert                 243         1023        20:10.2    1:41:01.2      6:39.2

Hempfield Area MS    Finish Position -    30

  Team Score (places): 792  Team Score (times):    1:16:44.6   Average Time: 15:20.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3645  Grace McClain                  72           72        14:03.3      14:03.3      0:00.0
    2   3654  Grace Snyder                  168          240        15:24.1      29:27.4      1:20.7
    3   3649  Mandi Reese                   178          418        15:32.8      45:00.3      1:29.4
    4   3650  Peyton Ryan                   183          601        15:42.6    1:00:42.9      1:39.2
    5   3640  Lauren Gaudi                  191          792        16:01.7    1:16:44.6      1:58.3
    6   3652  Maddie Shuck                  199          991        16:18.9    1:33:03.6      2:15.6
    7   3658  Tara Jablonsky                224         1215        17:28.6    1:50:32.3      3:25.3
    8   3647  Lindsey Muir                More Than  7           17:31.3    2:08:03.6      3:27.9
    9   3638  Kendyl Crosby               More Than  7           17:51.7    2:25:55.3      3:48.3
   10   3633  Elaina Bancroft             More Than  7           18:11.3    2:44:06.7      4:08.0
   11   3636  Katelyn Cahill              More Than  7           18:41.6    3:02:48.4      4:38.3
   12   3656  Mikaela Vento               More Than  7           18:52.0    3:21:40.4      4:48.6
   13   3653  Ansley Simmen               More Than  7           18:56.9    3:40:37.3      4:53.5
   14   3644  Katelyn Legg                More Than  7           19:11.6    3:59:48.9      5:08.2
   15   3646  Rebekah McFadden            More Than  7           19:23.1    4:19:12.1      5:19.8
   16   3639  Aryn Easley                 More Than  7           19:29.7    4:38:41.9      5:26.4
   17   3648  Lizzie Ranf                 More Than  7           19:34.4    4:58:16.3      5:31.1

Assumption School    Finish Position -    31

  Team Score (places): 824  Team Score (times):    1:17:31.4   Average Time: 15:30.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     69  Isabella Scoscia              128          128        14:53.7      14:53.7      0:00.0
    2     74  Claire Babicz                 153          281        15:13.1      30:06.9      0:19.3
    3   3816  Monica Brunner                159          440        15:18.4      45:25.3      0:24.6
    4     77  Libby Gallick                 190          630        16:01.1    1:01:26.4      1:07.3
    5     71  Emily Hunt                    194          824        16:04.9    1:17:31.4      1:11.1
    6     70  Lucy Sweeney                  196         1020        16:13.5    1:33:45.0      1:19.7
    7     72  Kate Penn                     202         1222        16:23.9    1:50:08.9      1:30.1
    8     75  Allison Booth               More Than  7           17:03.6    2:07:12.6      2:09.8
    9     73  Natalie Babicz              More Than  7           19:04.0    2:26:16.6      4:10.2

Brookville    Finish Position -    32

  Team Score (places): 831  Team Score (times):    1:17:31.8   Average Time: 15:30.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    118  Elissa McNeil                 143          143        15:05.8      15:05.8      0:00.0
    2    119  Jennifer Kidder               146          289        15:08.1      30:13.9      0:02.2
    3    117  Cassidy Kemmer                169          458        15:25.6      45:39.5      0:19.7
    4    120  Brynn Afton                   186          644        15:56.1    1:01:35.7      0:50.2
    5    121  Mattisen Drake                187          831        15:56.1    1:17:31.8      0:50.3
    6    126  Kara Foster                   249         1080        21:51.7    1:39:23.6      6:45.9

Laurel    Finish Position -    33

  Team Score (places): 865  Team Score (times):    1:23:53.8   Average Time: 16:46.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    626  Anna Hovanec                  134          134        14:58.8      14:58.8      0:00.0
    2    627  Natalie Skerbetz              140          274        15:03.2      30:02.1      0:04.3
    3    625  Verity Green                  163          437        15:19.8      45:21.9      0:20.9
    4    628  Annaliese Stone               177          614        15:28.4    1:00:50.4      0:29.5
    5    631  Celeste Weber                 251          865        23:03.3    1:23:53.8      8:04.4
    6    629  Samantha Miller               252         1117        23:21.1    1:47:14.9      8:22.2

St Alphonsus School    Finish Position -    34

  Team Score (places): 931  Team Score (times):    1:22:34.2   Average Time: 16:30.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1438  Sara Virostek                 104          104        14:35.4      14:35.4      0:00.0
    2   1433  Emily Kavanagh                175          279        15:27.3      30:02.8      0:51.8
    3   1437  Anna O'Connor                 197          476        16:14.6      46:17.4      1:39.1
    4   1435  Courtney Moody                213          689        16:58.0    1:03:15.4      2:22.5
    5   1434  Hannah Martin                 242          931        19:18.7    1:22:34.2      4:43.2

Beaver Area    Finish Position -    35

  Team Score (places): 941  Team Score (times):    1:24:07.7   Average Time: 16:49.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     89  Greta Bell                    144          144        15:05.9      15:05.9      0:00.0
    2     94  Alison Teagle                 156          300        15:15.4      30:21.4      0:09.4
    3     93  Vivan Riggins                 185          485        15:54.8      46:16.2      0:48.8
    4     92  Cindy Liu                     208          693        16:34.8    1:02:51.0      1:28.8
    5     90  Amy Liu                       248          941        21:16.6    1:24:07.7      6:10.7

Butler Catholic    Finish Position -    36

  Team Score (places): 945  Team Score (times):    1:21:56.3   Average Time: 16:23.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    209  Caravel Losch                 136          136        15:00.5      15:00.5      0:00.0
    2    212  Sarah Preston                 152          288        15:12.6      30:13.1      0:12.0
    3   3809  Tina Roth                     214          502        16:58.6      47:11.8      1:58.1
    4    210  Skylar Geibel                 221          723        17:22.2    1:04:34.0      2:21.6
    5    214  Mia Maher                     222          945        17:22.2    1:21:56.3      2:21.7
    6    213  Abigail Book                  234         1179        18:26.7    1:40:23.1      3:26.2
    7    215  Julie Singleton               239         1418        18:38.4    1:59:01.5      3:37.9
    8    211  Isabella Lindey             More Than  7           19:39.1    2:18:40.7      4:38.6

Holy Trinity    Finish Position -    37

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:26:49.2   Average Time: 17:21.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    540  Sarah Bechek                  161          161        15:19.2      15:19.2      0:00.0
    2    535  Madeline Minsinger            198          359        16:16.0      31:35.2      0:56.8
    3    539  Tess Strub                    206          565        16:32.0      48:07.3      1:12.8
    4    538  Bethany Smith                 228          793        18:07.5    1:06:14.8      2:48.3
    5    536  Abby Minzer                   245         1038        20:34.4    1:26:49.2      5:15.2

Hopewell    Finish Position -    38

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:25:10.5   Average Time: 17:02.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    546  Sadie Houston                 189          189        15:59.7      15:59.7      0:00.0
    2    547  Jordan Lydon                  203          392        16:24.1      32:23.9      0:24.4
    3    549  Olivia Webster                217          609        17:02.0      49:26.0      1:02.2
    4    548  Abigail Guzma                 218          827        17:10.8    1:06:36.8      1:11.1
    5    545  Ellen Davis                   236         1063        18:33.6    1:25:10.5      2:33.8

Connellsville Jr High School    Finish Position -    39

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    1:28:05.3   Average Time: 17:37.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    247  Hannah Columbus               193          193        16:03.9      16:03.9      0:00.0
    2    244  Ashleigh Fitzgerald           205          398        16:29.2      32:33.2      0:25.2
    3    241  Cloey DeMott                  230          628        18:10.9      50:44.2      2:06.9
    4    246  Beth Beatty                   233          861        18:17.4    1:09:01.7      2:13.5
    5    245  Morgan Lukaesko               240         1101        19:03.6    1:28:05.3      2:59.6
    6    248  Sarah Beth Miner              241         1342        19:05.9    1:47:11.2      3:01.9
    7    249  Juliana Albright              247         1589        21:10.1    2:08:21.4      5:06.1

Aquinas Academy of Pittsburgh    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     34  Elizabeth Blume             Less Than  5           14:59.9      14:59.9      0:00.0
    2     36  Brigid Newcamp              Less Than  5           16:43.4      31:43.4      1:43.5

Blackhawk    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    102  Katy Ross                   Less Than  5           14:30.4      14:30.4      0:00.0
    2    101  Emily Weyman                Less Than  5           16:24.6      30:55.0      1:54.1
    3     99  Ally Zernick                Less Than  5           16:40.6      47:35.6      2:10.2
    4     98  Hannah Mensch               Less Than  5           18:33.0    1:06:08.7      4:02.6

Burgettstown    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    133  Athena Mariano              Less Than  5           12:51.3      12:51.3      0:00.0
    2    134  Celeste Divecchio           Less Than  5           13:46.0      26:37.4      0:54.6
    3    132  Grace Majoris               Less Than  5           15:17.0      41:54.4      2:25.6

Central Valley    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    226  Whitney Domico              Less Than  5           15:12.6      15:12.6      0:00.0
    2    225  Alexa Carney                Less Than  5           16:10.6      31:23.3      0:57.9

Christ the Divine Teacher School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    232  Kirsten Hazel               Less Than  5           13:49.2      13:49.2      0:00.0
    2    231  Tatum Quinlan               Less Than  5           13:59.6      27:48.9      0:10.4
    3    229  Natalie Cyterski            Less Than  5           15:01.5      42:50.5      1:12.3
    4    230  Meagan Cyterski             Less Than  5           15:19.4      58:10.0      1:30.2

Clarion Limestone    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    235  Kylie Garvey                Less Than  5           15:09.7      15:09.7      0:00.0

Eden Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    256  Caeley Scherer              Less Than  5           14:06.5      14:06.5      0:00.0
    2    257  Delaney Chopp               Less Than  5           14:57.6      29:04.1      0:51.1
    3    255  Anna Eisses                 Less Than  5           16:42.1      45:46.3      2:35.6

Harbor Creek    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    493  Madeline Curtis             Less Than  5           12:43.0      12:43.0      0:00.0
    2    494  Anna Kennedy                Less Than  5           14:16.0      26:59.0      1:33.0
    3    495  Mariah Perry                Less Than  5           14:19.8      41:18.8      1:36.8
    4    496  Lindsey Pierce              Less Than  5           14:31.9      55:50.8      1:48.9

New Castle Christian Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    759  Grace Goodlin               Less Than  5           15:44.9      15:44.9      0:00.0

Ringgold Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1197  Anjolina Hrycko             Less Than  5           14:11.9      14:11.9      0:00.0
    2   1196  Alexis Kliza                Less Than  5           16:52.9      31:04.8      2:41.0

Riverside    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3813  Kate Coyne                  Less Than  5           15:51.0      15:51.0      0:00.0
    2   3812  Suzie Brown                 Less Than  5           16:26.9      32:18.0      0:35.8
    3   3814  Lauren Emler                Less Than  5           16:59.6      49:17.6      1:08.5
    4   3815  Mckenna Richards            Less Than  5           17:14.3    1:06:31.9      1:23.2

Riverview    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1220  Izzy Komaniak               Less Than  5           12:21.0      12:21.0      0:00.0
    2   1219  Meredith Kocur              Less Than  5           13:22.1      25:43.2      1:01.1
    3   1222  Rachel Moret                Less Than  5           14:25.4      40:08.6      2:04.3
    4   1221  Marina Pietz                Less Than  5           16:39.7      56:48.3      4:18.6

St Gabriel    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1320  Ashley Barker               Less Than  5           15:42.8      15:42.8      0:00.0

St Malachy School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1358  Marissa Bordas              Less Than  5           14:36.0      14:36.0      0:00.0
    2   1355  Katie Palahunik             Less Than  5           15:50.3      30:26.4      1:14.2

St Alexis Elementary & Middle Schoo    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1374  Ansley Haught               Less Than  5           13:17.2      13:17.2      0:00.0

St James Catholic    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1480  Haley Hamilton              Less Than  5           12:32.4      12:32.4      0:00.0

St Louse de Marillac School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1559  Paige Mattes                Less Than  5           13:17.6      13:17.6      0:00.0
    2   1558  Clare Brdar                 Less Than  5           16:55.0      30:12.7      3:37.4
    3   1557  Rachel Romano               Less Than  5           17:03.1      47:15.8      3:45.4

Tidioute Community Charter MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1728  Amber McAfoose              Less Than  5           16:26.4      16:26.4      0:00.0
    2   3567  Sabrina Farnsworth          Less Than  5           17:04.9      33:31.3      0:38.4

Avonworth MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3807  Camille Neira               Less Than  5           16:23.9      16:23.9      0:00.0



Detail Team Results - Girls

Middle School Girls

AAA


Kiski Area HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:07:53.5   Average Time: 13:34.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    594  Kierra Shreffler                1            1        12:06.9      12:06.9      0:00.0
    2    593  Sophie Shannon                  2            3        13:22.6      25:29.5      1:15.7
    3    599  Christa Reese                   3            6        13:37.7      39:07.3      1:30.8
    4    592  Emily Schroeder                 4           10        14:16.4      53:23.8      2:09.5
    5    598  Meaghan Walt                    5           15        14:29.7    1:07:53.5      2:22.8
    6    596  Allison Bruno                   6           21        14:30.1    1:22:23.6      2:23.1
    7    597  Naomee Miller                   7           28        15:06.9    1:37:30.5      3:00.0
    8    595  Emily Duncan                More Than  7           16:26.4    1:53:57.0      4:19.5
    9    600  Jenna Shirley               More Than  7           16:37.2    2:10:34.2      4:30.3



Detail Team Results - Girls

Middle School Boys

Cross Country


New Castle    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    745  Jess Evans                  Less Than  5           15:48.4      15:48.4      0:00.0

Seneca Valley MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3533  BRODY REYNOLDS,             Less Than  5           15:14.8      15:14.8      0:00.0
    2   3535  MIHIR SALUNKHE,             Less Than  5           17:40.0      32:54.8      2:25.2



Detail Team Results - Girls

Girls Varsity

AA


Villa Maria Academy HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  16  Team Score (times):    1:42:43.6   Average Time: 20:32.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3383  Claire Brown                    1            1        19:43.7      19:43.7      0:00.0
    2   3393  Hannah Ricci                    2            3        20:27.8      40:11.6      0:44.0
    3   3387  Carlee Constable                3            6        20:34.3    1:00:45.9      0:50.6
    4   3392  Grace Brown                     4           10        20:41.3    1:21:27.3      0:57.5
    5   3373  Alison Carson                   6           16        21:16.3    1:42:43.6      1:32.5
    6   3389  Megan Dugan                     7           23        21:32.2    2:04:15.8      1:48.4
    7   3380  Catie Cacchione                 9           32        21:46.1    2:26:01.9      2:02.3
    8   3399  Cassidy Rowley              More Than  7           21:47.5    2:47:49.5      2:03.7
    9   3386  Melissa Ricci               More Than  7           22:31.6    3:10:21.1      2:47.8
   10   3374  Olivia Messina              More Than  7           22:34.4    3:32:55.5      2:50.6

Knoch HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  47  Team Score (times):    1:48:57.9   Average Time: 21:47.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2502  Mandi Moxie                     5            5        20:51.6      20:51.6      0:00.0
    2   2508  Lauren Karenbauer               8           13        21:39.1      42:30.7      0:47.4
    3   2507  Jenna Shelton                  10           23        21:58.4    1:04:29.2      1:06.7
    4   2505  Rachael Wittmer                11           34        22:00.0    1:26:29.3      1:08.3
    5   2503  Abby Jones                     13           47        22:28.6    1:48:57.9      1:36.9
    6   2504  Mandy Hunt                     14           61        22:33.3    2:11:31.2      1:41.6
    7   2501  Ashlyn Carlsson                15           76        22:47.3    2:34:18.5      1:55.6

Oil City HS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  82  Team Score (times):    1:59:49.0   Average Time: 23:57.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2981  Savannah King                  12           12        22:17.7      22:17.7      0:00.0
    2   2970  Amanda Espy                    16           28        23:05.6      45:23.4      0:47.9
    3   2967  Mallory Rodgers                17           45        24:25.2    1:09:48.6      2:07.4
    4   2973  Maggie Motter                  18           63        24:57.8    1:34:46.5      2:40.1
    5   2977  Alexandria Strawbridge         19           82        25:02.4    1:59:49.0      2:44.7
    6   2966  Holly Hudson                   20          102        25:32.6    2:25:21.6      3:14.9
    7   2969  Angela Mattern                 21          123        26:10.0    2:51:31.7      3:52.3
    8   2978  Hayley Ochs                 More Than  7           27:20.4    3:18:52.2      5:02.7
    9   2976  Nicole Skokowski            More Than  7           27:55.2    3:46:47.5      5:37.5
   10   2974  Christine Painter           More Than  7           28:14.9    4:15:02.4      5:57.1



Detail Team Results - Girls

Girls Varsity

AAA


Mount Lebanon HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  49  Team Score (times):    1:39:49.7   Average Time: 19:57.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2815  Kelsey Potts                    1            1        18:23.3      18:23.3      0:00.0
    2   2813  Claire Dougherty               10           11        20:13.1      38:36.5      1:49.7
    3   2816  Sadie Saxton                   11           22        20:13.7      58:50.2      1:50.3
    4   2819  Grace Tandon                   12           34        20:18.5    1:19:08.7      1:55.1
    5   2837  Rory Vigrass                   15           49        20:41.0    1:39:49.7      2:17.6
    6   2814  Frankie Kavalir                44           93        22:06.2    2:01:56.0      3:42.8
    7   2825  Moira Anderson                 60          153        22:22.7    2:24:18.7      3:59.3
    8   2810  Azaria Kobik                More Than  7           22:25.3    2:46:44.0      4:01.9
    9   2822  Amy Sullivan                More Than  7           22:46.1    3:09:30.1      4:22.7
   10   2820  Emma Furry                  More Than  7           23:40.9    3:33:11.1      5:17.5

Seneca Valley HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  92  Team Score (times):    1:44:03.0   Average Time: 20:48.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3176  MARIAH N MACK                   7            7        20:03.8      20:03.8      0:00.0
    2   3164  RACHEL M HENSLER                8           15        20:07.0      40:10.9      0:03.2
    3   3168  JULIA P KOOSER                  9           24        20:08.5    1:00:19.5      0:04.7
    4   3175  KATLYNE S LUTZ                 33           57        21:50.8    1:22:10.3      1:46.9
    5   3157  ISABELLE R BIASE               35           92        21:52.7    1:44:03.0      1:48.8
    6   3186  LAUREN B SAUER                 40          132        22:02.7    2:06:05.7      1:58.8
    7   3188  EMMA V SLEDGE                  53          185        22:13.4    2:28:19.1      2:09.6
    8   3189  MEGAN P STOCKLAS            More Than  7           22:50.3    2:51:09.5      2:46.5
    9   3183  MIKAYLA R PSENICK           More Than  7           22:50.8    3:14:00.3      2:46.9
   10   3166  JULIA M HOGGAY              More Than  7           22:53.0    3:36:53.4      2:49.2

Butler HS    Finish Position -     3

  Team Score (places): 136  Team Score (times):    1:46:13.6   Average Time: 21:14.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1970  Maggie Welty                    5            5        19:59.5      19:59.5      0:00.0
    2   1962  Michaela Brydon                18           23        20:44.1      40:43.6      0:44.6
    3   1960  Kelsee Callihan                24           47        21:16.2    1:01:59.9      1:16.7
    4   1971  Erin Lemay                     42           89        22:05.9    1:24:05.8      2:06.4
    5   1972  Emma Lemay                     47          136        22:07.8    1:46:13.6      2:08.3
    6   1963  Lucy Lewis                     52          188        22:12.8    2:08:26.4      2:13.3
    7   1957  Margaret Calvert               94          282        24:11.6    2:32:38.0      4:12.1
    8   1958  Cierra Lawrence             More Than  7           25:23.0    2:58:01.0      5:23.5

Mars Area HS Girls    Finish Position -     4

  Team Score (places): 154  Team Score (times):    1:48:04.2   Average Time: 21:36.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2568  Shannon McChesney              23           23        21:14.8      21:14.8      0:00.0
    2   2571  Sydney Cole                    27           50        21:29.6      42:44.4      0:14.8
    3   2575  Natalie Petrini                28           78        21:33.5    1:04:17.9      0:18.7
    4   2583  Emma Gentile                   30          108        21:38.6    1:25:56.6      0:23.8
    5   2574  Lindsey Brand                  46          154        22:07.5    1:48:04.2      0:52.7
    6   2573  Taylor Hockenberry             73          227        22:51.0    2:10:55.2      1:36.2
    7   2576  Liz Smialek                    76          303        22:52.8    2:33:48.1      1:38.0
    8   2581  Lauren Jaeger               More Than  7           23:42.4    2:57:30.6      2:27.6
    9   2570  Angela Perri                More Than  7           24:04.9    3:21:35.5      2:50.1
   10   2577  Hannah Kemper               More Than  7           24:26.5    3:46:02.1      3:11.7

North Hills HS    Finish Position -     5

  Team Score (places): 162  Team Score (times):    1:46:05.8   Average Time: 21:13.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2930  Ava Pietrzyk                    4            4        19:44.1      19:44.1      0:00.0
    2   2928  Madeline Evans                  6           10        20:01.1      39:45.2      0:17.0
    3   2926  Carlie Seibert                 25           35        21:18.8    1:01:04.0      1:34.7
    4   2918  Sabrina Palmieri               61           96        22:22.7    1:23:26.8      2:38.6
    5   2925  Carly Janeda                   66          162        22:38.9    1:46:05.8      2:54.8
    6   2934  Megan Bush                     68          230        22:43.8    2:08:49.6      2:59.7
    7   2927  Emma Bagnato                   87          317        23:34.8    2:32:24.4      3:50.6
    8   2920  Brooke Venturella           More Than  7           23:49.4    2:56:13.9      4:05.3

DuBois Area HS    Finish Position -     6

  Team Score (places): 170  Team Score (times):    1:48:30.6   Average Time: 21:42.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2188  Kayla Brennan                  20           20        20:51.7      20:51.7      0:00.0
    2   2191  Lyndsey Hewitt                 31           51        21:40.5      42:32.2      0:48.8
    3   2193  Payton McAninch                36           87        21:54.2    1:04:26.4      1:02.5
    4   2187  Stephanie Graham               38          125        21:57.8    1:26:24.2      1:06.1
    5   2186  Brittany Gunsallus             45          170        22:06.4    1:48:30.6      1:14.7
    6   2184  Brittany Bogacki               48          218        22:08.9    2:10:39.6      1:17.2
    7   2203  Lauren Usaitis                 50          268        22:11.1    2:32:50.7      1:19.4
    8   2179  Julie Marchioni             More Than  7           22:51.4    2:55:42.1      1:59.7
    9   2185  Sierra McKee                More Than  7           24:56.5    3:20:38.6      4:04.7
   10   2189  Madison Cole                More Than  7           26:37.1    3:47:15.7      5:45.4

West Allegheny Girls    Finish Position -     7

  Team Score (places): 180  Team Score (times):    1:47:04.5   Average Time: 21:24.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3462  Alexis O'Shea                   2            2        19:17.4      19:17.4      0:00.0
    2   3468  Maddie Salek                   21           23        21:01.5      40:19.0      1:44.1
    3   3461  Danna Heh                      41           64        22:03.4    1:02:22.4      2:46.0
    4   3463  Anastasia Kwiatkowski          54          118        22:14.2    1:24:36.7      2:56.8
    5   3460  Rebecca Lawrence               62          180        22:27.7    1:47:04.5      3:10.3

Moon Area HS    Finish Position -     8

  Team Score (places): 189  Team Score (times):    1:48:06.8   Average Time: 21:37.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2734  Anna Marsh                     16           16        20:41.9      20:41.9      0:00.0
    2   2750  Ciara Cavitt                   19           35        20:49.5      41:31.4      0:07.6
    3   2777  Victoria Michalenko            43           78        22:06.0    1:03:37.4      1:24.0
    4   2743  Mallory Krah                   55          133        22:14.5    1:25:51.9      1:32.5
    5   2781  Amber Wesoloski                56          189        22:14.9    1:48:06.8      1:32.9
    6   2765  Sarah Connors                  78          267        22:56.8    2:11:03.7      2:14.9
    7   2755  Alexis Lenosky                 81          348        23:14.8    2:34:18.5      2:32.8
    8   2764  Kristen Steffes             More Than  7           23:31.7    2:57:50.3      2:49.8
    9   2733  Kristen DiNofrio            More Than  7           23:53.0    3:21:43.3      3:11.1
   10   2732  Elisabeth DeNardo           More Than  7           23:54.6    3:45:38.0      3:12.7

Fox Chapel Area    Finish Position -     9

  Team Score (places): 219  Team Score (times):    1:49:41.4   Average Time: 21:56.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2287  Mary Humphrey                  17           17        20:44.1      20:44.1      0:00.0
    2   2290  Katherine Kauma                29           46        21:35.8      42:19.9      0:51.7
    3   2280  Greta Altmeyer                 39           85        22:00.4    1:04:20.3      1:16.2
    4   2282  Maura Whelan                   65          150        22:36.3    1:26:56.7      1:52.2
    5   2284  Erin Curry                     69          219        22:44.6    1:49:41.4      2:00.5
    6   2289  Kristen Rabbitt                75          294        22:52.3    2:12:33.7      2:08.2
    7   2279  Sanders Bennett                88          382        23:36.1    2:36:09.9      2:52.0
    8   2283  Caroline Gackenbach         More Than  7           23:45.8    2:59:55.8      3:01.7
    9   2278  Olivia Van Dyke             More Than  7           24:03.9    3:23:59.7      3:19.8
   10   2286  Emme Germanos               More Than  7           25:11.0    3:49:10.7      4:26.8

Peters Twp. HS    Finish Position -    10

  Team Score (places): 220  Team Score (times):    1:48:33.9   Average Time: 21:42.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3068  Chloe Grzyb                     3            3        19:43.6      19:43.6      0:00.0
    2   3073  Sydney Wehn                    22           25        21:06.0      40:49.7      1:22.4
    3   3059  Delaney Wehn                   57           82        22:16.3    1:03:06.0      2:32.6
    4   3071  Gianna Pugliano                67          149        22:42.1    1:25:48.1      2:58.4
    5   3084  Julie Bocetti                  71          220        22:45.7    1:48:33.9      3:02.0
    6   3080  Olivia Ziegler                 77          297        22:54.9    2:11:28.8      3:11.2
    7   3061  Bri Spalaris                   79          376        23:02.9    2:34:31.7      3:19.3
    8   3081  Ava Corry-Roberts           More Than  7           23:03.9    2:57:35.7      3:20.3
    9   3067  Angela Heisinger            More Than  7           24:00.8    3:21:36.6      4:17.2
   10   3064  Emma Stark                  More Than  7           24:05.3    3:45:41.9      4:21.7

Hempfield Area HS    Finish Position -    11

  Team Score (places): 235  Team Score (times):    1:49:35.7   Average Time: 21:55.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2420  Morgan Ansell                  14           14        20:36.3      20:36.3      0:00.0
    2   2425  Michelle Burns                 26           40        21:20.3      41:56.7      0:44.0
    3   2426  Rachel Fiaschetti              58           98        22:18.9    1:04:15.6      1:42.5
    4   2432  Hannah Spinella                63          161        22:28.0    1:26:43.7      1:51.6
    5   2435  Laura Aston                    74          235        22:52.0    1:49:35.7      2:15.6
    6   2423  Meaghen Stewart                90          325        23:51.0    2:13:26.7      3:14.6
    7   2428  Kara Mastrorocco               91          416        23:57.9    2:37:24.7      3:21.5
    8   2430  Michela Robosky             More Than  7           24:02.6    3:01:27.3      3:26.2
    9   2439  Moira O'Shea                More Than  7           24:20.8    3:25:48.2      3:44.4

Chartiers Valley HS    Finish Position -    12

  Team Score (places): 312  Team Score (times):    1:53:27.7   Average Time: 22:41.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2139  Elise LaQuatra                 37           37        21:56.8      21:56.8      0:00.0
    2   2131  Amy MacFarlane                 49           86        22:10.6      44:07.4      0:13.7
    3   2129  Alexis Byers                   59          145        22:21.7    1:06:29.2      0:24.9
    4   2135  Anna Graeb                     83          228        23:29.0    1:29:58.2      1:32.2
    5   2132  Hannah Thornton                84          312        23:29.4    1:53:27.7      1:32.5
    6   2133  Elena Laquatra                 92          404        23:58.1    2:17:25.8      2:01.3
    7   2141  Bryanna Zrelak                 93          497        24:06.3    2:41:32.2      2:09.5
    8   2128  Natalie Voll                More Than  7           25:26.9    3:06:59.1      3:30.1
    9   2126  Leanna Pietracatello        More Than  7           25:42.0    3:32:41.2      3:45.2
   10   2127  Lauren Bittner              More Than  7           27:37.5    4:00:18.8      5:40.7

McDowell HS    Finish Position -    13

  Team Score (places): 317  Team Score (times):    1:53:43.6   Average Time: 22:44.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2662  Haile Martin                   32           32        21:40.7      21:40.7      0:00.0
    2   2646  Kelsey Swantek                 34           66        21:52.1      43:32.9      0:11.4
    3   2653  Kylee Wilson                   80          146        23:09.8    1:06:42.7      1:29.0
    4   2642  Sydney Sokol                   85          231        23:29.8    1:30:12.6      1:49.1
    5   2665  Jessie Redinger                86          317        23:31.0    1:53:43.6      1:50.2
    6   2650  Kelsey Mandus                  89          406        23:50.2    2:17:33.9      2:09.5
    7   2663  Rachel Bessetti                97          503        25:02.4    2:42:36.4      3:21.7

Cannon-McMillan    Finish Position -    14

  Team Score (places): 324  Team Score (times):    1:53:22.7   Average Time: 22:40.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2039  Morgan Grudi                   13           13        20:27.7      20:27.7      0:00.0
    2   2031  Morgan Gasbarrini              64           77        22:34.6      43:02.3      2:06.9
    3   2053  Lilya Vanderaar                70          147        22:44.9    1:05:47.3      2:17.2
    4   2040  Shannon McCall                 82          229        23:19.5    1:29:06.8      2:51.8
    5   2054  Margaret Veres                 95          324        24:15.8    1:53:22.7      3:48.1
    6   2034  Jordan Miles                   98          422        25:15.3    2:18:38.0      4:47.6
    7   2044  Chyna Beck                     99          521        25:37.0    2:44:15.1      5:09.3
    8   2035  Colette Rodgers             More Than  7           25:44.5    3:09:59.6      5:16.8
    9   2038  Courtney Finney             More Than  7           25:52.2    3:35:51.8      5:24.5
   10   2049  Brooke Paris                More Than  7           26:45.1    4:02:37.0      6:17.4

Trinity HS Girls    Finish Position -    15

  Team Score (places): 420  Team Score (times):    2:02:25.4   Average Time: 24:29.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3365  Rachel Urso                    51           51        22:12.0      22:12.0      0:00.0
    2   3368  Camryn Morgan                  72          123        22:46.7      44:58.7      0:34.6
    3   3369  Chelsea Geer                   96          219        24:49.2    1:09:48.0      2:37.1
    4   3366  Emma Flickinger               100          319        25:54.4    1:35:42.4      3:42.3
    5   3371  Abby Cermak                   101          420        26:42.9    2:02:25.4      4:30.8
    6   3370  Carly Croft                   102          522        28:33.7    2:30:59.1      6:21.7

Connellsville HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2164  Megan Haggerty              Less Than  5           23:35.2      23:35.2      0:00.0
    2   2159  Ally Wilson                 Less Than  5           23:35.9      47:11.1      0:00.6
    3   2161  Francesca Stefano           Less Than  5           26:42.8    1:13:54.0      3:07.6
    4   2163  Autumn Ramsey               Less Than  5           28:48.6    1:42:42.6      5:13.3

Woodland Hills HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3518  Jenna Gazzo                 Less Than  5           27:12.1      27:12.1      0:00.0
    2   3520  Meghan Joyce                Less Than  5           28:19.7      55:31.9      1:07.6
    3   3519  Leah Liscio                 Less Than  5           29:33.4    1:25:05.3      2:21.2
    4   3517  Mayer Craig                 Less Than  5           38:35.9    2:03:41.3     11:23.7



Detail Team Results - Girls

JV Girls

A


Northgate HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  33  Team Score (times):    2:09:16.3   Average Time: 25:51.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2953  Louisa Valeriano                3            3        24:46.7      24:46.7      0:00.0
    2   2951  Lorilei Carrier                 4            7        24:58.8      49:45.5      0:12.1
    3   2954  Julia Geeting                   5           12        24:58.9    1:14:44.5      0:12.2
    4   2952  Jessie Roos                     9           21        26:55.7    1:41:40.3      2:09.0
    5   2950  Sydney Winner                  12           33        27:36.0    2:09:16.3      2:49.3

Laurel HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    2:20:08.6   Average Time: 28:01.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2544  Abigail Wright                  1            1        24:21.3      24:21.3      0:00.0
    2   2533  Haylie Voorhees                 2            3        24:39.1      49:00.4      0:17.7
    3   2532  Emily Parker                    6            9        25:21.9    1:14:22.3      1:00.5
    4   2547  Lindsay Martz                  11           20        27:34.0    1:41:56.4      3:12.6
    5   2531  Hannah Kuhn                    15           35        38:12.2    2:20:08.6     13:50.9
    6   2538  Amelia Murphy                  16           51        38:26.8    2:58:35.5     14:05.4

Vincentian Academy HS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  52  Team Score (times):    2:22:06.7   Average Time: 28:25.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3425  Adrian Heller                   7            7        26:16.7      26:16.7      0:00.0
    2   3416  Hannah Shernisky                8           15        26:42.5      52:59.2      0:25.7
    3   3423  Steffi Austin                  10           25        27:23.0    1:20:22.2      1:06.2
    4   3413  Katie Sarosi                   13           38        30:44.9    1:51:07.2      4:28.2
    5   3424  Audrey Austin                  14           52        30:59.5    2:22:06.7      4:42.8

Avonworth HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1821  Sarah Schaffner             Less Than  5           26:42.8      26:42.8      0:00.0
    2   1817  Michela Stasa               Less Than  5           27:57.9      54:40.8      1:15.0

Cambridge Springs HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1992  Brittnay Pipper             Less Than  5           29:36.1      29:36.1      0:00.0
    2   1988  Karli Orr                   Less Than  5           29:41.8      59:18.0      0:05.6
    3   1993  Selaina Dragosavac          Less Than  5           30:54.7    1:30:12.8      1:18.5
    4   1990  Caitlyn Shader              Less Than  5           32:29.0    2:02:41.8      2:52.8

Our Lady Of Sacred Heart HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3009  Kayla White                 Less Than  5           24:37.2      24:37.2      0:00.0
    2   3006  Jessica Boy                 Less Than  5           24:59.6      49:36.8      0:22.4

Riverview HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3134  Emily Walker                Less Than  5           27:18.2      27:18.2      0:00.0
    2   3139  Taylor Mazeski              Less Than  5           27:44.2      55:02.4      0:26.0
    3   3138  Nina Komaniak               Less Than  5           27:51.7    1:22:54.1      0:33.4
    4   3132  Maggie Carrol               Less Than  5           29:10.3    1:52:04.5      1:52.1

Cardinal Wuerl North Catholic High    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3579  Carmazzi Brooke             Less Than  5           25:10.4      25:10.4      0:00.0
    2   3580  Muller Sophia               Less Than  5           26:46.7      51:57.2      1:36.3



Detail Team Results - Girls

JV Girls

AA


Villa Maria Academy HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    1:56:30.8   Average Time: 23:18.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3388  Amy Messina                     2            2        22:11.9      22:11.9      0:00.0
    2   3384  Anna McGovern                   3            5        22:37.4      44:49.3      0:25.5
    3   3381  Colleen Hutzel                  7           12        23:15.3    1:08:04.6      1:03.3
    4   3377  Mackenzie Smith                11           23        23:58.7    1:32:03.4      1:46.8
    5   3390  Katie Dieteman                 12           35        24:27.4    1:56:30.8      2:15.5
    6   3395  Elece Herr                     13           48        24:37.1    2:21:08.0      2:25.2
    7   3376  Monica Zukowski                18           66        27:12.3    2:48:20.3      5:00.4
    8   3394  Kia Cassano                 More Than  7           27:30.9    3:15:51.2      5:18.9

Knoch HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  45  Team Score (times):    2:00:06.9   Average Time: 24:01.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2509  Maya Wirtz                      4            4        22:57.4      22:57.4      0:00.0
    2   2511  Julie Kasunic                   6           10        23:12.6      46:10.0      0:15.1
    3   2506  Brooke Zukowski                 9           19        23:30.7    1:09:40.8      0:33.2
    4   2512  Elizabeth Butler               10           29        23:46.7    1:33:27.6      0:49.3
    5   2510  Megan Hunt                     16           45        26:39.3    2:00:06.9      3:41.8
    6   2513  Heather Walker                 17           62        26:54.7    2:27:01.6      3:57.2
    7   2514  Rebecca Goldscheitter          27           89        32:13.3    2:59:15.0      9:15.8

Hopewell HS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  50  Team Score (times):    2:01:24.6   Average Time: 24:16.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2460  Carinna Lapson                  1            1        21:49.0      21:49.0      0:00.0
    2   2457  Ava Jodikinos                   5            6        23:03.6      44:52.6      1:14.5
    3   2461  Lauren McCoy                    8           14        23:30.7    1:08:23.3      1:41.6
    4   2458  Rachael Cicone                 15           29        25:30.8    1:33:54.2      3:41.8
    5   2459  Nina Jodikinos                 21           50        27:30.3    2:01:24.6      5:41.3
    6   2462  Danica Dong                    22           72        27:55.2    2:29:19.8      6:06.1

South Fayette HS    Finish Position -     4

  Team Score (places): 107  Team Score (times):    2:22:45.9   Average Time: 28:33.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3269  Taylor Timmons                 14           14        25:25.5      25:25.5      0:00.0
    2   3266  Carly Evanish                  20           34        27:27.5      52:53.0      2:02.0
    3   3273  Kaitlin Dunn                   23           57        28:08.2    1:21:01.3      2:42.7
    4   3268  Robin O'Kelly                  24           81        29:35.6    1:50:36.9      4:10.1
    5   3272  Emily Schultz                  26          107        32:08.9    2:22:45.9      6:43.4

South Park HS    Finish Position -     5

  Team Score (places): 131  Team Score (times):    2:45:21.4   Average Time: 33:04.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3304  Taylor Ballenger               19           19        27:19.4      27:19.4      0:00.0
    2   3312  Alana Reckenwald               25           44        31:31.5      58:51.0      4:12.0
    3   3301  Sarah Hoak                     28           72        33:31.5    1:32:22.6      6:12.1
    4   3302  Sydney Sherlock                29          101        34:28.6    2:06:51.3      7:09.2
    5   3313  Simron Somal                   30          131        38:30.1    2:45:21.4     11:10.6

Ambridge Area HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1783  Nadine Bosh                 Less Than  5           29:21.0      29:21.0      0:00.0
    2   1784  Bethany Hartman             Less Than  5           32:23.1    1:01:44.1      3:02.1
    3   1786  Halie Rodgers               Less Than  5           35:32.4    1:37:16.6      6:11.4
    4   1788  Lauren Mannerino            Less Than  5           36:53.8    2:14:10.4      7:32.8

Beaver Area HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1845  Cooper Dalmaso              Less Than  5           27:41.2      27:41.2      0:00.0
    2   1844  Caitlin Cavaliere           Less Than  5           28:12.2      55:53.5      0:31.0
    3   1846  Hannah Schultz              Less Than  5           28:12.7    1:24:06.2      0:31.5

Blackhawk HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1903  Jennifer Schinke            Less Than  5           37:02.3      37:02.3      0:00.0
    2   1900  Sarah Stack                 Less Than  5           41:17.9    1:18:20.2      4:15.6

Central Valley HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2078  Cailynne Angelo             Less Than  5           28:45.9      28:45.9      0:00.0
    2   2087  Katie Hansen                Less Than  5           30:03.1      58:49.1      1:17.1
    3   2086  Fiona McCarroll             Less Than  5           37:08.9    1:35:58.0      8:23.0

General McLane HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2370  Samantha Markham            Less Than  5           23:18.4      23:18.4      0:00.0
    2   2375  Rachel English              Less Than  5           24:59.2      48:17.7      1:40.7
    3   2374  Jessie Johnson              Less Than  5           25:32.5    1:13:50.2      2:14.0
    4   2363  Michelle Fisher             Less Than  5           27:09.6    1:40:59.9      3:51.1

Meadville Area HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2695  Bailee Gregor               Less Than  5           28:10.1      28:10.1      0:00.0
    2   2694  Rachel Marstellar           Less Than  5           29:55.3      58:05.4      1:45.2

New Castle HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2900  H. Piatt                    Less Than  5           29:04.5      29:04.5      0:00.0
    2   2901  D. Jackson                  Less Than  5           29:44.8      58:49.3      0:40.3

Oil City HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2979  Abby Douglass               Less Than  5           28:30.3      28:30.3      0:00.0
    2   2971  Megan Hudson                Less Than  5           30:27.1      58:57.4      1:56.8
    3   2968  Jennifer Rogers             Less Than  5           31:42.4    1:30:39.9      3:12.1
    4   2975  Bethany Roberts             Less Than  5           36:22.1    2:07:02.1      7:51.8



Detail Team Results - Girls

JV Girls

AAA


Seneca Valley HS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  42  Team Score (times):    1:57:54.5   Average Time: 23:34.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3190  JAMIE WALLACE                   2            2        22:37.4      22:37.4      0:00.0
    2   3171  LINDSEY E LAURUNE               6            8        23:25.9      46:03.3      0:48.4
    3   3161  MARA M DUNNING                  7           15        23:40.5    1:09:43.9      1:03.0
    4   3167  EMILY M KEIR                   10           25        23:54.6    1:33:38.5      1:17.2
    5   3159  CHLOE E BRESCH                 17           42        24:15.9    1:57:54.5      1:38.5
    6   3174  MEGHAN A LUCCI                 22           64        24:33.4    2:22:28.0      1:56.0
    7   3160  MARIA T CATALANO               25           89        24:40.6    2:47:08.7      2:03.2
    8   3179  DANIELLE K MATZ             More Than  7           24:55.1    3:12:03.8      2:17.7
    9   3185  ERIN REITERMAN              More Than  7           25:44.9    3:37:48.8      3:07.5
   10   3169  ALYSSA N KREEGER            More Than  7           26:08.9    4:03:57.8      3:31.4
   11   3162  ASHLYN S FLACH              More Than  7           26:12.7    4:30:10.5      3:35.2
   12   3178  DANIELLE J MARZIOTTO        More Than  7           26:16.6    4:56:27.1      3:39.1
   13   3172  ASHLEY R LINTON             More Than  7           26:36.6    5:23:03.7      3:59.1
   14   3156  ANANT K BAJWA               More Than  7           28:12.5    5:51:16.3      5:35.1

Mount Lebanon HS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  61  Team Score (times):    1:59:22.1   Average Time: 23:52.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2827  Paulina Braverman               3            3        22:43.5      22:43.5      0:00.0
    2   2809  Sierra van Dijk                12           15        24:02.2      46:45.8      1:18.7
    3   2831  Erin Cowell                    13           28        24:03.0    1:10:48.9      1:19.5
    4   2834  Chloe Mantheiy                 14           42        24:05.6    1:34:54.6      1:22.1
    5   2817  Grace Simmons                  19           61        24:27.5    1:59:22.1      1:43.9
    6   2821  Ally Hatton                    20           81        24:31.8    2:23:54.0      1:48.3
    7   2824  Kayla Powers                   21          102        24:32.1    2:48:26.1      1:48.5
    8   2823  Elizabeth Bolt              More Than  7           25:33.5    3:13:59.6      2:49.9
    9   2833  Rachel Larkin               More Than  7           25:53.4    3:39:53.0      3:09.8
   10   2836  Celia Tandon                More Than  7           26:02.8    4:05:55.9      3:19.3
   11   2832  Maya DiGirolamo             More Than  7           26:03.1    4:31:59.0      3:19.5
   12   2828  Cora Broadhurst             More Than  7           26:19.7    4:58:18.7      3:36.2
   13   2812  Clara Davis-Andres          More Than  7           26:38.7    5:24:57.5      3:55.1
   14   2829  Kay Casturo                 More Than  7           26:42.4    5:51:39.9      3:58.9
   15   2811  Madeline Morycz             More Than  7           27:16.9    6:18:56.9      4:33.3
   16   2818  Jocelyn Solomon             More Than  7           30:55.0    6:49:51.9      8:11.4
   17   2835  Kelsey McKiernan            More Than  7           30:55.9    7:20:47.9      8:12.4

Moon Area HS    Finish Position -     3

  Team Score (places): 105  Team Score (times):    2:01:51.7   Average Time: 24:22.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2756  Genna Aldridge                  5            5        23:22.4      23:22.4      0:00.0
    2   2744  Jenna Foster                    9           14        23:47.7      47:10.2      0:25.3
    3   2751  Gabriela Marsh                 24           38        24:40.3    1:11:50.5      1:17.9
    4   2735  Elizabeth Michalenko           33           71        24:59.8    1:36:50.3      1:37.4
    5   2779  Lauren Reese                   34          105        25:01.3    2:01:51.7      1:38.9
    6   2754  Grace Johnston                 37          142        25:08.2    2:27:00.0      1:45.8
    7   2767  Maria Mariani                  52          194        25:58.9    2:52:58.9      2:36.5
    8   2758  Mary Wisneski               More Than  7           25:59.3    3:18:58.2      2:36.8
    9   2739  Morgan Marince              More Than  7           26:09.9    3:45:08.2      2:47.5
   10   2738  Ally Bardusch               More Than  7           26:09.9    4:11:18.1      2:47.5
   11   2769  Tayla Cavitt                More Than  7           26:57.2    4:38:15.4      3:34.8
   12   2757  Elizabeth Sickles           More Than  7           27:38.9    5:05:54.4      4:16.5
   13   2745  Jordan Thomas               More Than  7           27:39.9    5:33:34.3      4:17.5
   14   2747  Amanda Scholl               More Than  7           27:40.2    6:01:14.6      4:17.8
   15   2736  Hannah Adams                More Than  7           27:59.3    6:29:13.9      4:36.9
   16   2776  Alexis Kinson               More Than  7           28:02.4    6:57:16.4      4:40.0
   17   2741  Amanda Shaffer              More Than  7           28:03.5    7:25:20.0      4:41.1
   18   2773  Emily Finello               More Than  7           28:04.6    7:53:24.6      4:42.2
   19   2762  Alyssa Shorak               More Than  7           29:15.8    8:22:40.4      5:53.4
   20   2746  Allie Thies                 More Than  7           29:20.5    8:52:01.0      5:58.1
   21   2775  Natalie Jepsky              More Than  7           29:34.8    9:21:35.8      6:12.4
   22   2763  Noel Hricz                  More Than  7           30:03.5    9:51:39.4      6:41.1
   23   2780  Alize Strickland            More Than  7           30:11.6   10:21:51.1      6:49.2
   24   2759  Brianna Andres              More Than  7           30:11.8   10:52:02.9      6:49.3
   25   2753  Betsy Naugle                More Than  7           31:35.3   11:23:38.2      8:12.9
   26   2761  Masy Kelly                  More Than  7           31:59.1   11:55:37.4      8:36.7
   27   2760  Mia D'antonio               More Than  7           32:25.4   12:28:02.8      9:03.0

Fox Chapel Area    Finish Position -     4

  Team Score (places): 125  Team Score (times):    2:02:39.5   Average Time: 24:31.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2292  Margaret Edgecombe              4            4        23:14.4      23:14.4      0:00.0
    2   2288  elaine yates                   23           27        24:34.2      47:48.6      1:19.8
    3   2301  Katarina Nestel                28           55        24:44.7    1:12:33.3      1:30.3
    4   2291  Jamie Palmieri                 31           86        24:53.2    1:37:26.6      1:38.8
    5   2298  Megan Stafford                 39          125        25:12.9    2:02:39.5      1:58.5
    6   2297  Sarah Puthenpurayil            49          174        25:54.2    2:28:33.7      2:39.8
    7   2300  Tanvi Yende                    63          237        26:22.4    2:54:56.2      3:08.0
    8   2293  Nina Amorose                More Than  7           27:58.2    3:22:54.5      4:43.8
    9   2296  Cassandra Olivia            More Than  7           30:00.7    3:52:55.2      6:46.3
   10   2299  Lucy Stone                  More Than  7           30:00.9    4:22:56.1      6:46.5

Peters Twp. HS    Finish Position -     5

  Team Score (places): 161  Team Score (times):    2:04:48.6   Average Time: 24:57.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3082  Mara Rayburg                    8            8        23:41.2      23:41.2      0:00.0
    2   3069  Caroline Curran                11           19        23:57.1      47:38.3      0:15.9
    3   3075  Haley Bedillion                40           59        25:18.9    1:12:57.3      1:37.7
    4   3062  Sara Bartezak                  42          101        25:36.3    1:38:33.6      1:55.1
    5   3066  Amy Crummie-Ducarme            60          161        26:14.9    2:04:48.6      2:33.7
    6   3083  Sara Degurian                  78          239        27:51.0    2:32:39.6      4:09.8
    7   3078  Claudia Platt                  79          318        27:53.3    3:00:32.9      4:12.0

McDowell HS    Finish Position -     6

  Team Score (places): 181  Team Score (times):    2:06:06.6   Average Time: 25:13.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2657  Vanessa Pierce                 27           27        24:41.3      24:41.3      0:00.0
    2   2649  Jamie Laughlin                 29           56        24:50.0      49:31.4      0:08.7
    3   2664  Grace McLaughlin               30           86        24:52.8    1:14:24.2      0:11.4
    4   2655  Rachel Lojewski                45          131        25:46.2    1:40:10.4      1:04.9
    5   2641  Alyssa Schmidt                 50          181        25:56.1    2:06:06.6      1:14.8
    6   2643  Marissa Flagg                  57          238        26:05.9    2:32:12.5      1:24.6
    7   2645  Cheyenne Watkins               58          296        26:12.2    2:58:24.8      1:30.9
    8   2658  Kelli Schmalenbach          More Than  7           27:06.5    3:25:31.3      2:25.1
    9   2654  Dominique Vitale            More Than  7           27:19.3    3:52:50.7      2:38.0
   10   2647  Sydney Heberle              More Than  7           27:44.8    4:20:35.5      3:03.5
   11   2660  Nikki Cioca                 More Than  7           28:08.4    4:48:44.0      3:27.1
   12   2648  Amanda Kanonczyk            More Than  7           28:13.2    5:16:57.2      3:31.9
   13   2668  Hannah Faulkner             More Than  7           29:43.1    5:46:40.3      5:01.7
   14   2651  Miranda MacWhirter          More Than  7           29:57.5    6:16:37.9      5:16.2
   15   2667  Kristi Chabola              More Than  7           30:01.9    6:46:39.8      5:20.5
   16   2652  Grace Weichler              More Than  7           30:38.3    7:17:18.2      5:57.0
   17   2659  Pritika Singh               More Than  7           32:00.4    7:49:18.6      7:19.0

North Hills HS    Finish Position -     7

  Team Score (places): 195  Team Score (times):    2:06:29.3   Average Time: 25:17.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2922  Janelle Thompson               15           15        24:09.6      24:09.6      0:00.0
    2   2929  Olivia Gall                    18           33        24:27.3      48:36.9      0:17.7
    3   2924  Molly Evans                    36           69        25:06.8    1:13:43.8      0:57.2
    4   2932  Caitlin Gazica                 62          131        26:22.4    1:40:06.3      2:12.8
    5   2933  Victoria Kotwica               64          195        26:23.0    2:06:29.3      2:13.4
    6   2919  Maddie Wells                   65          260        26:39.6    2:33:08.9      2:30.0
    7   2921  Angela Laurent                 84          344        28:42.2    3:01:51.2      4:32.6
    8   2931  Meredith Madill             More Than  7           29:59.1    3:31:50.3      5:49.5

DuBois Area HS    Finish Position -     8

  Team Score (places): 219  Team Score (times):    2:06:44.0   Average Time: 25:20.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2195  lizzy french                    1            1        22:08.8      22:08.8      0:00.0
    2   2190  Jimi Neal                      38           39        25:09.0      47:17.8      3:00.2
    3   2198  McKensy Peles                  48           87        25:48.0    1:13:05.9      3:39.2
    4   2199  Rachel Gildersleeve            59          146        26:14.5    1:39:20.5      4:05.7
    5   2197  beth zaffuto                   73          219        27:23.5    2:06:44.0      5:14.7
    6   2202  Emily Songer                   81          300        28:05.6    2:34:49.6      5:56.8
    7   2192  Shannon McFadden               89          389        30:21.8    3:05:11.5      8:13.0
    8   2201  Ireland Lydick              More Than  7           32:18.6    3:37:30.1     10:09.8

West Allegheny Girls    Finish Position -     9

  Team Score (places): 238  Team Score (times):    2:09:47.5   Average Time: 25:57.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3467  Amy Nolte                      16           16        24:11.4      24:11.4      0:00.0
    2   3464  Amanda McGeary                 32           48        24:56.1      49:07.6      0:44.6
    3   3469  Livy Younger                   41           89        25:33.1    1:14:40.7      1:21.6
    4   3465  Tiara Dramble                  66          155        26:55.3    1:41:36.1      2:43.8
    5   3466  Brenna Laughery                83          238        28:11.4    2:09:47.5      3:59.9

Cannon-McMillan    Finish Position -    10

  Team Score (places): 292  Team Score (times):    2:12:36.9   Average Time: 26:31.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2048  Macy Falcione                  26           26        24:40.9      24:40.9      0:00.0
    2   2036  Trisha Klan                    54           80        26:04.0      50:45.0      1:23.0
    3   2046  Darianne Bane                  56          136        26:05.2    1:16:50.3      1:24.2
    4   2043  Victoria Sakelos               76          212        27:44.1    1:44:34.4      3:03.2
    5   2033  Devon Trieschock               80          292        28:02.4    2:12:36.9      3:21.4
    6   2032  Hannah Kitchen                 86          378        28:58.8    2:41:35.7      4:17.8
    7   2047  Brianna Belajac                87          465        29:09.5    3:10:45.3      4:28.5

Hempfield Area HS    Finish Position -    11

  Team Score (places): 297  Team Score (times):    2:12:22.0   Average Time: 26:28.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2438  Kaitlyn Lander                 51           51        25:56.7      25:56.7      0:00.0
    2   2421  Julie Heming                   53          104        26:01.0      51:57.8      0:04.3
    3   2427  Kaylan Heatley                 55          159        26:04.1    1:18:01.9      0:07.4
    4   2440  Emma Bancroft                  67          226        27:04.4    1:45:06.4      1:07.7
    5   2422  Ayla Sarsfield                 71          297        27:15.6    2:12:22.0      1:18.9
    6   2437  Julie Davis                    74          371        27:24.2    2:39:46.3      1:27.5
    7   2424  Amber Aston                    85          456        28:44.7    3:08:31.0      2:48.0
    8   2431  Anna Johnson                More Than  7           29:33.3    3:38:04.3      3:36.5

Chartiers Valley HS    Finish Position -    12

  Team Score (places): 320  Team Score (times):    2:19:42.7   Average Time: 27:56.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2136  Annie Katonka                  43           43        25:39.5      25:39.5      0:00.0
    2   2134  Bailey Smith                   47           90        25:47.6      51:27.2      0:08.1
    3   2140  Jennifer Waters                68          158        27:07.9    1:18:35.2      1:28.3
    4   2138  Anna Inwood                    69          227        27:09.9    1:45:45.1      1:30.3
    5   2130  Abby Grottenthaler             93          320        33:57.6    2:19:42.7      8:18.0

Mars Area HS Girls    Finish Position -    13

  Team Score (places): 329  Team Score (times):    2:14:40.9   Average Time: 26:56.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   2586  Kunjal Patel                   46           46        25:47.2      25:47.2      0:00.0
    2   2585  Carli Walker                   61          107        26:16.9      52:04.1      0:29.7
    3   2578  Katie Resosky                  70          177        27:10.5    1:19:14.7      1:23.3
    4   2584  Adreanna Mazzotta              75          252        27:40.6    1:46:55.3      1:53.4
    5   2582  Alicia McLaughlin              77          329        27:45.5    2:14:40.9      1:58.3
    6   2588  Isabelle Flowers               82          411        28:11.2    2:42:52.2      2:24.0

Butler HS    Finish Position -    14

  Team Score (places): 329  Team Score (times):    2:18:33.4   Average Time: 27:42.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1966  Kylie Sheppeck                 35           35        25:01.7      25:01.7      0:00.0
    2   1959  Claire Weiland                 44           79        25:39.5      50:41.3      0:37.8
    3   1967  Tonya Klotz                    72          151        27:16.3    1:17:57.6      2:14.6
    4   1968  Melea Barlow                   88          239        29:59.0    1:47:56.7      4:57.3
    5   1961  Carri Pakozdi                  90          329        30:36.7    2:18:33.4      5:35.0
    6   1956  Kalynn Callihan                91          420        30:45.9    2:49:19.3      5:44.1
    7   1973  Tegan Mueller                  92          512        30:49.2    3:20:08.5      5:47.4
    8   1969  Carly Stamm                 More Than  7           32:18.8    3:52:27.4      7:17.1