Saucony/Ginerbread Man Kiski Calvalier Invite

September 15, 2018


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Boy's Junior Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                               Mile 1   Mile 3.       Time    Pace   Year

    1      1   3475  Iago Jopia            Indiana Area                          5:45    12:34       18:19.7  6:06/M    12
    2      2   3718  Swapnil Rana          Mount Lebanon                         6:03    12:48       18:52.2  6:17/M    9 
    3      3   3723  Anthony Walters       Mount Lebanon                         5:51    13:03       18:54.2  6:18/M    12
    4      4   3713  John Mark Duncan      Mount Lebanon                         5:45    13:16       19:01.9  6:20/M    12
    5      5   3695  Jackson Baer          Mount Lebanon                         6:02    13:02       19:04.4  6:21/M    10
    6      6   3724  Robert Winschel       Mount Lebanon                         6:01    13:11       19:12.9  6:24/M    10
    7      7   3699  Kyle Bloch            Mount Lebanon                         5:56    13:16       19:13.1  6:24/M    11
    8      8   3709  Jonathan Herbay       Mount Lebanon                         6:02    13:32       19:34.9  6:31/M    10
    9  (> 7)   3703  Sam Chrystal          Mount Lebanon                         6:01    13:37       19:39.3  6:33/M    10
   10  (> 7)   3711  Eli Lehman            Mount Lebanon                         6:08    13:32       19:40.3  6:33/M    9 
   11  (> 7)   3721  Matt Sullivan         Mount Lebanon                         5:51    13:59       19:51.1  6:37/M    12
   12      9   3826  Will Davis            Pittsburgh Central Catholic           6:11    13:40       19:52.2  6:37/M    10
   13     10   3154  Tyler Gibson          Central Cambria HS                    6:13    13:40       19:54.5  6:38/M    10
   14     11   3615  Ethan Wymer           Knoch                                 6:18    13:38       19:57.3  6:39/M    10
   15  (> 7)   3719  Trey Reichenfeld      Mount Lebanon                         6:05    13:55       20:00.9  6:40/M    10
   16  (> 7)   3720  Joe Rice              Mount Lebanon                         6:06    13:55       20:01.4  6:40/M    12
   17     12   3819  Tommy Barmen          Pittsburgh Central Catholic           6:23    13:45       20:08.4  6:43/M    10
   18  (> 7)   3696  Weston Barber         Mount Lebanon                         6:20    13:48       20:08.7  6:43/M    9 
   19  (> 7)   3722  Peter Swindal         Mount Lebanon                         6:07    14:04       20:11.4  6:44/M    10
   20     13   3545  Logan Kelly           Kiski Area                            6:18    13:53       20:11.9  6:44/M    12
   21  (> 7)   3705  Gabe Davis-Andres     Mount Lebanon                         6:16    14:00       20:17.5  6:46/M    11
   22     14   3151  Zach Brandis          Central Cambria HS                    6:13    14:09       20:23.0  6:48/M    11
   23     15   3849  Gregory Parrish       Pittsburgh Central Catholic           6:29    14:07       20:36.7  6:52/M    10
   24     16   3153  Brandon Dick          Central Cambria HS                    6:29    14:09       20:38.7  6:53/M    10
   25     17   3205  Brendan Gladwin       Fox Chapel Area                       6:41    13:57       20:39.2  6:53/M    10
   26     18   3165  Evan Thomas           Central Cambria HS                    6:28    14:12       20:41.1  6:54/M    10
   27  (> 7)   3708  Owen Hall             Mount Lebanon                         6:14    14:28       20:43.2  6:54/M    10
   28     19   3072  Adam Klenovich        Beaver Area                           6:20    14:24       20:44.3  6:55/M    9 
   29     20   3337  Luke Robinson         Greater Latrobe                       6:31    14:15       20:46.9  6:55/M    10
   30     21   3813  Colby Ohlund          Pine-Richland                         6:37    14:09       20:47.0  6:56/M    9 
   31     22   3480  Owen Putt             Indiana Area                          6:27    14:20       20:48.5  6:56/M    9 
   32     23   3551  Yunar Sesmas          Kiski Area                            6:21    14:27       20:48.6  6:56/M    10
   33     24   3908  Sam Schone            Plum                                  6:51    13:57       20:49.2  6:56/M    9 
   34     25   3206  Jordan Gwin           Fox Chapel Area                       6:18    14:31       20:50.1  6:57/M    9 
   35     26   3601  William Crytzer       Knoch                                 6:24    14:28       20:52.9  6:57/M    11
   36     27   3215  Alex Staud            Fox Chapel Area                       6:34    14:19       20:53.6  6:58/M    9 
   37     28   3418  Brandon Coughlin      Hempfield Area (7)                    6:46    14:18       21:04.2  7:01/M    9 
   38  (> 7)   3706  Steven Deme           Mount Lebanon                         6:04    15:00       21:04.4  7:01/M    12
   39  (> 7)   3702  Ryan Cawley           Mount Lebanon                         6:32    14:32       21:04.9  7:01/M    10
   40     29   3836  Chris Hess            Pittsburgh Central Catholic           6:36    14:29       21:05.3  7:02/M    12
   41     30   3207  Kieth Haw             Fox Chapel Area                       6:39    14:29       21:08.2  7:03/M    11
   42     31   3200  Andrew Byersdorfer    Fox Chapel Area                       7:08    14:00       21:09.1  7:03/M    9 
   43     32   3203  Sean Doherty          Fox Chapel Area                       6:54    14:14       21:09.5  7:03/M    11
   44     33   3436  Isaiah Raimondo       Hempfield Area (7)                    6:23    14:46       21:09.9  7:03/M    9 
   45     34   3163  Jack Soyka            Central Cambria HS                    6:28    14:44       21:12.8  7:04/M    9 
   46     35   3213  Oscar Oliva           Fox Chapel Area                       6:23    15:00       21:24.6  7:08/M    11
   47     36   3419  Ryan Crooks           Hempfield Area (7)                    6:21    15:05       21:26.3  7:09/M    11
   48     37   3164  Thomas Swope          Central Cambria HS                    6:45    14:42       21:27.1  7:09/M    11
   49     38   3803  Nicholas Brenner      Pine-Richland                         6:44    14:47       21:31.9  7:10/M    11
   50     39   3417  Cooper Cernuska       Hempfield Area (7)                    6:35    14:59       21:34.3  7:11/M    10
   51     40   3903  Zach Mcpherson        Plum                                  6:53    14:43       21:36.1  7:12/M    8 
   52     41   3833  Wylie Haddad          Pittsburgh Central Catholic           6:42    14:54       21:36.5  7:12/M    12
   53     42   3333  Nathan Lemmon         Greater Latrobe                       6:33    15:04       21:37.9  7:12/M    9 
   54  (> 7)   3701  Max Brokaw            Mount Lebanon                         6:48    14:49       21:37.9  7:12/M    9 
   55     43   3247  Seth Walters          Franklin Regional                     6:26    15:13       21:39.5  7:13/M    11
   56  (> 7)   3197  Nathan Anderson       Fox Chapel Area                       6:55    14:47       21:42.6  7:14/M    10
   57     44   3427  Cj Faris              Hempfield Area (7)                    6:49    14:55       21:45.1  7:15/M    12
   58     45   3083  Sam Thompson-Graves   Beaver Area                           6:41    15:03       21:45.2  7:15/M    12
   59     46   3477  David Lenze           Indiana Area                          6:43    15:02       21:46.1  7:15/M    10
   60     47   3607  Tristan Lynch         Knoch                                 6:53    14:55       21:48.8  7:16/M    12
   61     48   3155  Ben Grata             Central Cambria HS                    6:44    15:06       21:50.5  7:17/M    9 
   62     49   3844  Evan Moncheck         Pittsburgh Central Catholic           6:47    15:05       21:53.1  7:18/M    9 
   63     50   3473  Maddux Fisanich       Indiana Area                          6:31    15:24       21:55.3  7:18/M    10
   64  (> 7)   3202  Owen Carter           Fox Chapel Area                       6:55    15:00       21:55.5  7:18/M    9 
   65     51   3910  Evan Smith            Plum                                  7:05    14:53       21:58.7  7:19/M    10
   66     52   3045  jeffery natter        Baldwin                               6:43    15:16       22:00.7  7:20/M    10
   67     53   3882  Max Bondi             Plum                                  7:10    14:52       22:03.1  7:21/M    11
   68     54   3428  Cole Ferris           Hempfield Area (7)                    6:46    15:21       22:07.9  7:22/M    11
   69     55   3483  Andre Wasem           Indiana Area                          6:37    15:34       22:12.5  7:24/M    12
   70     56   3470  Jack Cikowski         Indiana Area                          6:34    15:37       22:12.5  7:24/M    11
   71     57   3804  Luke Farrar           Pine-Richland                         6:58    15:15       22:13.5  7:24/M    9 
   72     58   3424  Ezra Easley           Hempfield Area (7)                    6:36    15:37       22:13.7  7:24/M    10
   73     59   3812  Joshua Lukez          Pine-Richland                         6:55    15:24       22:19.6  7:26/M    11
   74     60   3599  Braedan Collins       Knoch                                 6:34    15:47       22:21.8  7:27/M    11
   75  (> 7)   3432  Tyler Martin          Hempfield Area (7)                    6:50    15:32       22:23.6  7:28/M    10
   76     61   3629  Rhys Davies           Marion Center Area                    6:40    15:43       22:24.1  7:28/M    11
   77     62   3892  Evan Golubski         Plum                                  7:05    15:21       22:27.8  7:29/M    12
   78     63   3478  Josh Mbogo            Indiana Area                          6:51    15:37       22:28.4  7:29/M    12
   79     64   3891  Jake George           Plum                                  7:12    15:17       22:30.6  7:30/M    9 
   80     65   3904  Rory Metzgar          Plum                                  7:15    15:16       22:31.1  7:30/M    10
   81  (> 7)   3430  Derick Jacob          Hempfield Area (7)                    7:01    15:30       22:31.6  7:30/M    11
   82  (> 7)   3426  Luke Falenski         Hempfield Area (7)                    7:01    15:30       22:31.8  7:30/M    11
   83  (> 7)   3468  Ben Brown             Indiana Area                          6:52    15:41       22:33.7  7:31/M    10
   84     66   3816  Briar Wentling        Pine-Richland                         7:06    15:28       22:34.1  7:31/M    9 
   85     67   3546  Phil Miller           Kiski Area                            7:03    15:31       22:34.5  7:31/M    9 
   86     68   3631  Eric Gaston           Marion Center Area                    7:04    15:31       22:36.0  7:32/M    10
   87  (> 7)   3479  Brad Petras           Indiana Area                          6:56    15:39       22:36.0  7:32/M    10
   88  (> 7)   3907  William Powell        Plum                                  7:25    15:10       22:36.1  7:32/M    9 
   89     69   3635  Jacob Neihenke        Marion Center Area                    7:06    15:30       22:36.8  7:32/M    9 
   90  (> 7)   3434  Brennen Novotney      Hempfield Area (7)                    6:47    15:50       22:37.9  7:32/M    11
   91     70   3335  Connor Pflugh         Greater Latrobe                       7:02    15:40       22:43.1  7:34/M    9 
   92     71   3082  Jack Thompson-Graves  Beaver Area                           7:21    15:23       22:45.5  7:35/M    10
   93  (< 5)   3119  Connor Miller         Bishop Canevin                        6:52    15:53       22:46.0  7:35/M    12
   94     72   3081  Jaret Starkey         Beaver Area                           6:55    15:52       22:47.5  7:36/M    12
   95     73   3078  Ian Onuska            Beaver Area                           6:53    15:55       22:49.6  7:36/M    12
   96     74   3827  Julius DiSilvio       Pittsburgh Central Catholic           6:59    15:50       22:49.7  7:36/M    11
   97     75   3233  Kyle Albright         Franklin Regional                     7:26    15:24       22:51.5  7:37/M    10
   98  (> 7)   3410  Clayton Anderson      Hempfield Area (7)                    7:03    15:51       22:54.9  7:38/M    10
   99     76   3243  Bryan McShea          Franklin Regional                     6:38    16:20       22:59.3  7:40/M    10
  100     77   3336  Noah Pittman          Greater Latrobe                       6:50    16:09       22:59.8  7:40/M    9 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                               Mile 1   Mile 3.       Time    Pace   Year

  101     78   3331  Hunter Kaelin         Greater Latrobe                       7:04    16:00       23:05.1  7:42/M    9 
  102     79   3048  Xander Rayburg        Baldwin                               7:00    16:09       23:10.0  7:43/M    10
  103  (> 7)   3900  Adam Lewis            Plum                                  7:09    16:03       23:12.3  7:44/M    12
  104  (> 7)   3415  Alex Butina           Hempfield Area (7)                    6:59    16:13       23:13.1  7:44/M    11
  105  (> 7)   3423  Jim Dzurica           Hempfield Area (7)                    6:57    16:16       23:14.5  7:45/M    10
  106  (> 7)   3905  Logan Minick          Plum                                  7:25    15:50       23:16.3  7:45/M    10
  107  (> 7)   3413  Robby Bomer           Hempfield Area (7)                    6:25    16:51       23:17.6  7:46/M    11
  108  (> 7)   3888  Adam End              Plum                                  7:28    15:50       23:18.3  7:46/M    8 
  109  (> 7)   3198  Noah Bradley          Fox Chapel Area                       6:40    16:40       23:20.9  7:47/M    9 
  110  (< 5)   3776  Nolan Wang            Peters Township                       7:02    16:19       23:21.0  7:47/M    10
  111     80   3322  David An              Greater Latrobe                       7:16    16:05       23:22.0  7:47/M    10
  112  (> 7)   3425  William Falcon        Hempfield Area (7)                    6:52    16:29       23:22.5  7:47/M    10
  113  (> 7)   3201  Jason Carter          Fox Chapel Area                       6:57    16:25       23:23.5  7:48/M    10
  114     81   3634  Daniel Neal           Marion Center Area                    7:19    16:09       23:29.6  7:50/M    9 
  115     82   3640  Josh West             Marion Center Area                    7:16    16:13       23:29.6  7:50/M    10
  116     83   3809  Carson Kopp           Pine-Richland                         7:24    16:08       23:32.9  7:51/M    9 
  117  (> 7)   3846  Dylan Obiecunas       Pittsburgh Central Catholic           7:15    16:20       23:35.6  7:52/M    10
  118     84   3611  Evan Quinn            Knoch                                 7:02    16:36       23:38.8  7:53/M    12
  119  (> 7)   3897  Aaron Joyner          Plum                                  7:38    16:02       23:41.2  7:54/M    11
  120     85   3807  Anthony Hartwick      Pine-Richland                         6:59    16:45       23:44.5  7:55/M    10
  121  (> 7)   3216  Joseph Staud          Fox Chapel Area                       7:24    16:20       23:44.7  7:55/M    10
  122  (> 7)   3914  Alex Wolfe            Plum                                  7:37    16:16       23:54.5  7:58/M    9 
  123  (> 7)   3896  Keegan Jorgensen      Plum                                  7:24    16:31       23:55.6  7:58/M    9 
  124  (> 7)   3901  Tommy Marzina         Plum                                  7:25    16:29       23:55.6  7:58/M    9 
  125  (> 7)   3465  Damien Beatty         Indiana Area                          7:12    16:44       23:56.2  7:59/M    9 
  126  (> 7)   3411  Gino Antimarino       Hempfield Area (7)                    7:24    16:38       24:02.7  8:01/M    9 
  127  (> 7)   3899  Ryan Komonk           Plum                                  7:38    16:26       24:04.8  8:01/M    9 
  128  (> 7)   3435  Angelo Pellis         Hempfield Area (7)                    7:27    16:40       24:07.5  8:02/M    9 
  129     86   3588  Jacob Renaud          Kiski Prep                            7:22    16:46       24:09.3  8:03/M    9 
  130  (> 7)   3218  Paul Yeterian         Fox Chapel Area                       6:45    17:31       24:17.1  8:06/M    11
  131     87   3242  Ryan Lindeman         Franklin Regional                     7:13    17:07       24:20.8  8:07/M    12
  132  (> 7)   3484  Clayton Weaver        Indiana Area                          7:18    17:01       24:20.9  8:07/M    10
  133     88   3240  Garrett Hicks         Franklin Regional                     7:26    17:00       24:26.9  8:09/M    9 
  134  (> 7)   3431  Nguyen Lam            Hempfield Area (7)                    7:40    16:47       24:27.8  8:09/M    11
  135  (> 7)   3890  Tyler Gallagher       Plum                                  7:38    16:50       24:29.8  8:10/M    11
  136  (> 7)   3839  Tom Kujawinski        Pittsburgh Central Catholic           7:20    17:15       24:35.7  8:12/M    12
  137  (< 5)   3768  David Opfer           Peters Township                       7:38    16:58       24:37.2  8:12/M    11
  138     89   3613  Simon Stawinski       Knoch                                 7:07    17:31       24:38.3  8:13/M    12
  139     90   3630  Kaleb Farmery         Marion Center Area                    7:19    17:19       24:38.4  8:13/M    11
  140     91   3235  David Coul            Franklin Regional                     7:02    17:44       24:46.5  8:15/M    9 
  141     92   3584  Chris Moncrief        Kiski Prep                            7:28    17:18       24:47.2  8:16/M    9 
  142     93   3053  michael zemaitis      Baldwin                               7:30    17:19       24:49.9  8:16/M    11
  143     94   3077  Matt Nuzzo            Beaver Area                           7:32    17:32       25:05.3  8:22/M    9 
  144  (< 5)   3968  Isaiah Hidalgo        West Shamokin HS                      7:37    17:27       25:05.5  8:22/M    12
  145  (< 5)   3271  Ben Perka             Freeport Area                         7:27    17:44       25:12.2  8:24/M    9 
  146  (> 7)   3913  Ryan Wesolowski       Plum                                  7:43    17:29       25:12.5  8:24/M    10
  147  (> 7)   3881  Jonah Babusci         Plum                                  7:43    17:33       25:16.6  8:25/M    12
  148     95   3632  Jacob Hubbert         Marion Center Area                    7:32    17:50       25:23.1  8:28/M    10
  149     96   3049  alex shields          Baldwin                               7:34    17:57       25:32.0  8:31/M    10
  150  (> 7)   3217  Theodor Urban         Fox Chapel Area                       8:00    17:36       25:37.3  8:32/M    9 
  151     97   3249  Kevin Zhu             Franklin Regional                     7:35    18:05       25:41.1  8:34/M    11
  152     98   3550  Lewis Seba            Kiski Area                            7:26    18:14       25:41.6  8:34/M    11
  153  (< 5)   3973  Parker Short          West Shamokin HS                      7:36    18:06       25:42.2  8:34/M    11
  154     99   3068  Owen Anney            Beaver Area                           7:37    18:15       25:52.4  8:37/M    9 
  155    100   3605  Howard Hunt           Knoch                                 7:51    18:02       25:54.0  8:38/M    11
  156    101   3585  Dylan Pettes          Kiski Prep                            7:31    18:42       26:13.9  8:44/M    11
  157    102   3579  Brent Jernigan        Kiski Prep                            7:39    18:35       26:14.9  8:45/M    9 
  158    103   3587  Richard Qu            Kiski Prep                            7:40    18:37       26:17.5  8:46/M    11
  159  (> 7)   3880  Jonah Albert          Plum                                  7:59    18:20       26:20.6  8:47/M    12
  160  (> 7)   3071  Tanner Hess           Beaver Area                           7:21    18:59       26:20.8  8:47/M    10
  161  (< 5)   3771  Jackson Savine        Peters Township                       7:43    18:42       26:25.9  8:48/M    9 
  162    104   3547  Joshua Obringer       Kiski Area                            7:40    18:57       26:37.7  8:52/M    9 
  163  (< 5)   3767  Nick Meyers           Peters Township                       7:35    19:10       26:46.3  8:55/M    12
  164  (< 5)   3273  Grayson Swoager       Freeport Area                         8:04    18:42       26:47.1  8:56/M    9 
  165  (< 5)   3967  Carter Eddy           West Shamokin HS                      7:26    19:28       26:55.6  8:58/M    11
  166  (< 5)   3262  Colton Chodkowski     Freeport Area                         8:15    18:51       27:06.9  9:02/M    10
  167    105   3050  jack stanko           Baldwin                               8:03    19:52       27:55.7  9:18/M    9 
  168  (> 7)   3912  Justin Wesolowski     Plum                                  8:52    19:19       28:11.7  9:24/M    9 
  169  (> 7)   3802  Chris Bissell         Pine-Richland                         8:10    20:10       28:21.0  9:27/M    12
  170    106   3575  Alan Diaz             Kiski Prep                            7:42    21:02       28:45.8  9:35/M    10
  171  (> 7)   3158  Robbie Lazer          Central Cambria HS                    9:00    20:32       29:33.1  9:51/M    8 
  172  (< 5)   3265  Ryan Foust            Freeport Area                         8:45    21:23       30:08.0 10:03/M    11
  173    107   3548  Dylan Packer          Kiski Area                            9:30    23:52       33:23.0 11:08/M    11
  174    108   3590  Quinn Summers         Kiski Prep                            9:41    25:03       34:44.7 11:35/M    11