York Gold Star Memorial Day 5K
May 27, 2019
Preliminary (unofficial) results, posted May 27, 2019, 10:40
AM
Place Time Pace Bib# Name, City Age Division/Place Sex/Place
1 18:12.0 5:51.5 13 Joseph Cwiklinski, Glen Rock 18 - / M15-19 1 / M
2 18:39.8 6:00.4 33 Cole Harris, York 17 - / M15-19 2 / M
3 19:19.7 6:13.3 29 Jon Fox, Harrisburg 41 - / M40-44 3 / M
4 19:40.5 6:20.0 135 Jacob Wingard 17 1 / M15-19 4 / M
5 19:49.7 6:22.9 108 Zachary Sowers, York 15 2 / M15-19 5 / M
6 20:30.0 6:35.9 96 Shea Walsh, York 15 3 / M15-19 6 / M
7 20:37.1 6:38.2 100 Zachary Zeigler, York 33 1 / M30-34 7 / M
8 20:37.1 6:38.2 14 Thaddeus Cwiklinski, Glen Rock 22 1 / M20-24 8 / M
9 20:47.0 6:41.4 125 Luca Fimiani 15 4 / M15-19 9 / M
10 21:30.4 6:55.3 119 Jeff Stouch 60 1 / M60-64 10 / M
11 21:39.3 6:58.2 127 Dan Floto 38 1 / M35-39 11 / M
12 21:43.9 6:59.7 24 Troy Engle, Red Lion 36 2 / M35-39 12 / M
13 22:23.1 7:12.3 49 Austin Krantz, Adamstown 14 1 / M0-14 13 / M
14 22:30.8 7:14.8 35 Brian Heisey, York 38 3 / M35-39 14 / M
15 22:40.3 7:17.9 90 Michael Thomas, York 54 1 / M50-54 15 / M
16 22:49.8 7:20.9 63 Alton Moon, York 17 5 / M15-19 16 / M
17 22:59.7 7:24.1 122 John Crosset 63 2 / M60-64 17 / M
18 23:22.4 7:31.4 120 John Goodling 57 1 / M55-59 18 / M
19 23:32.8 7:34.7 76 Nicole Register, York 15 - / F15-19 1 / F
20 23:51.2 7:40.7 50 Licia Landstrom, York 41 - / F40-44 2 / F
21 24:09.9 7:46.7 78 Mike Richardson, Mifflintown 64 3 / M60-64 19 / M
22 24:59.5 8:02.6 152 Heather Roe 40 - / F40-44 3 / F
23 25:08.5 8:05.6 81 Paul Seitz, Red Lion 57 2 / M55-59 20 / M
24 25:37.9 8:15.0 3 Martin Amodei Jr, Dover 32 2 / M30-34 21 / M
25 25:43.1 8:16.7 162 Adi Grynholc 48 1 / M45-49 22 / M
26 26:10.4 8:25.5 146 Eric Stager 57 3 / M55-59 23 / M
27 26:41.5 8:35.5 25 Cliff Engle, Windsor 61 4 / M60-64 24 / M
28 26:59.4 8:41.2 83 Steve Smith, York 60 5 / M60-64 25 / M
29 27:03.3 8:42.5 145 John Eyster 59 4 / M55-59 26 / M
30 27:11.9 8:45.2 23 Jessica Engle, Red Lion 35 1 / F35-39 4 / F
31 27:27.7 8:50.3 8 Irma Boothe, York 48 1 / F45-49 5 / F
32 27:30.0 8:51.1 126 Bryan Wert 60 6 / M60-64 27 / M
33 27:36.5 8:53.2 105 Nate Baker, York 39 4 / M35-39 28 / M
34 27:37.9 8:53.6 1 Ashley Abrahamsen, Seven Valleys 31 1 / F30-34 6 / F
35 27:40.1 8:54.3 15 Anthony Daddario, York 43 1 / M40-44 29 / M
36 28:04.0 9:02.0 79 Sherry Rishel, York 59 1 / F55-59 7 / F
37 28:46.6 9:15.7 160 Jaime Zinn 42 1 / F40-44 8 / F
38 28:58.1 9:19.4 131 Darrell Wilt 51 2 / M50-54 30 / M
39 29:02.7 9:20.9 121 Pam Goodling 65 1 / F65-69 9 / F
40 29:05.8 9:21.9 85 Danielle Stehman, York 33 2 / F30-34 10 / F
41 29:09.3 9:23.1 43 frank kempf, York 70 1 / M70- 31 / M
42 29:13.5 9:24.4 55 Evan Losh, Fairport 28 1 / M25-29 32 / M
43 29:24.6 9:28.0 44 Dorothy Kenny, York 32 3 / F30-34 11 / F
44 29:30.9 9:30.0 54 Vera Losh 30 4 / F30-34 12 / F
45 30:16.9 9:44.8 117 Melissa Clapsaddle, York 0 1 / F20-24 13 / F
46 30:31.3 9:49.4 118 Meagan Duck, York 0 5 / F30-34 14 / F
47 30:43.6 9:53.4 71 Col. Maurice Perdomo, Sykesville 55 5 / M55-59 33 / M
48 31:01.7 9:59.2 130 Sahara Wilt 20 2 / F20-24 15 / F
49 31:11.4 10:02.3 56 Fallyn MACKISON, Seven Valleys 10 1 / F0-14 16 / F
50 31:13.5 10:03.0 116 Madison Reed, York 19 1 / F15-19 17 / F
51 31:15.7 10:03.7 57 JOSH MACKISON, Seven Valleys 43 2 / M40-44 34 / M
52 31:27.8 10:07.6 34 Gary Harris, York 46 2 / M45-49 35 / M
53 31:33.0 10:09.3 168 Kdi Gibson-Wright 9 2 / M0-14 36 / M
54 31:33.0 10:09.3 169 Tiffany Wright 44 2 / F40-44 18 / F
55 31:43.9 10:12.8 30 William Galinato, York 63 7 / M60-64 37 / M
56 32:11.7 10:21.7 64 Carl Moon, York 52 3 / M50-54 38 / M
57 32:18.7 10:24.0 140 Adam Burkhart 18 6 / M15-19 39 / M
58 32:19.3 10:24.2 139 Noah Hoffman 17 7 / M15-19 40 / M
59 32:21.4 10:24.9 16 HAL DARR, YORK 71 2 / M70- 41 / M
60 32:26.4 10:26.5 109 Joe Church, York 67 1 / M65-69 42 / M
61 32:43.6 10:32.0 128 Lisa Decker 38 5 / M35-39 19 / F
62 33:00.8 10:37.6 95 Kathleen Walsh, York 72 1 / F70- 20 / F
63 33:06.2 10:39.3 163 Gary Mcmullen 0 6 / M55-59 43 / M
64 33:12.2 10:41.2 165 Brad Westhafer 67 2 / M65-69 44 / M
65 33:50.1 10:53.4 154 Judy Stank 63 1 / F60-64 21 / F
66 33:55.2 10:55.1 148 Rachel Knepp 60 2 / F60-64 22 / F
67 34:00.6 10:56.8 4 Rebecca Bair, Spring Grove 50 1 / F50-54 23 / F
68 34:24.0 11:04.3 18 Terry Derk, Dauphin 77 3 / M70- 45 / M
69 34:29.7 11:06.2 103 Greg Gromicko, York 55 7 / M55-59 46 / M
70 34:39.3 11:09.3 67 russell oft 47 3 / M45-49 47 / M
71 34:42.2 11:10.2 62 Vonda Moon, York 54 2 / F50-54 24 / F
72 35:11.4 11:19.6 51 Aaron Lax, York 31 3 / M30-34 48 / M
132 35:13.0 11:20.1 171 Roger Casado 26 3 / M25-29 75 / M
74 35:16.6 11:21.3 138 Cinda Lantz 42 3 / F40-44 25 / F
75 35:18.3 11:21.8 170 Aimee Mackenzie 23 3 / F20-24 26 / F
76 35:22.0 11:23.0 2 Brett Abrahamsen, Seven Valleys 31 4 / M30-34 50 / M
77 35:23.6 11:23.5 137 Brian Lantz 49 4 / M45-49 51 / M
78 35:27.1 11:24.6 129 Milton Bushey 77 4 / M70- 52 / M
79 35:29.4 11:25.4 172 Sandie Walker 36 2 / F35-39 27 / F
80 35:40.9 11:29.1 94 Heidi Vaitl, Red Lion 40 4 / F40-44 28 / F
81 35:43.0 11:29.8 153 Kevin Cross 62 8 / M60-64 53 / M
82 35:47.0 11:31.0 68 Patrick Patterson, York 30 5 / M30-34 54 / M
83 37:11.8 11:58.3 132 Dave Mcsherry 64 9 / M60-64 55 / M
84 37:15.6 11:59.6 48 Vincent Koren, Parkton 42 3 / M40-44 56 / M
85 37:17.2 12:00.1 47 Jennifer Koren, Parkton 42 5 / F40-44 29 / F
86 37:39.5 12:07.3 102 Ethel Bachman, Wrightsville 46 2 / F45-49 30 / F
87 38:18.1 12:19.7 39 Robert Innerst, Etters 33 6 / M30-34 57 / M
88 38:53.0 12:30.9 167 Heather Ostendorff 37 3 / F35-39 31 / F
89 38:55.4 12:31.7 166 Chrissy Smith 56 2 / F55-59 32 / F
90 40:11.7 12:56.3 61 Steven Miller, York 44 4 / M40-44 58 / M
91 40:27.3 13:01.3 60 Luke Miller, York 12 3 / M0-14 59 / M
92 41:36.1 13:23.4 21 Ashley Donnelly, Dallastown 37 4 / F35-39 33 / F
93 41:36.1 13:23.4 45 Amanda Kile 37 5 / F35-39 34 / F
94 41:50.6 13:28.1 155 Mark Beaverson 57 8 / M55-59 60 / M
95 41:52.9 13:28.8 156 Christina Beaverson 41 6 / F40-44 35 / F
96 41:55.6 13:29.7 157 Janice Wright 51 3 / F50-54 36 / F
97 42:04.7 13:32.6 149 Becky Sanstead 39 6 / F35-39 37 / F
98 42:07.3 13:33.5 150 Cadel Sommer 8 4 / M0-14 61 / M
99 42:09.3 13:34.1 107 Jonathan Baker, York 8 5 / M0-14 62 / M
100 42:12.7 13:35.2 104 Kristy Baker, York 0 7 / F40-44 38 / F
101 43:42.8 14:04.2 115 Beth Reed, York 49 3 / F45-49 39 / F
102 44:35.5 14:21.2 58 Leigh Mackow, Lancaster 42 8 / F40-44 40 / F
103 44:39.2 14:22.4 53 Scott Loercher, Wrightsville 48 5 / M45-49 63 / M
104 46:25.6 14:56.6 12 Mary Christian, York 55 3 / F55-59 41 / F
105 46:31.2 14:58.4 147 Linda Dubois 48 4 / F45-49 42 / F
106 46:55.7 15:06.3 27 Alexandra Feldman, Downingtown 22 4 / F20-24 43 / F
107 47:05.1 15:09.3 69 Laikyn Pelky, York 22 5 / F20-24 44 / F
108 48:09.3 15:30.0 143 Cyndy Glosenger 62 3 / F60-64 45 / F
109 48:12.4 15:31.0 144 Bruce Glosenger 61 10 / M60-64 64 / M
110 48:51.0 15:43.4 123 Lance Fimiani 13 6 / M0-14 65 / M
111 48:57.8 15:45.6 142 Jennifer Strayer 41 9 / F40-44 46 / F
112 49:04.7 15:47.8 141 Penny Ness 65 2 / F65-69 47 / F
113 49:28.7 15:55.5 70 Christy Perdomo, Sykesville 53 4 / F50-54 48 / F
114 49:36.9 15:58.2 42 Ismeta Jovievic, Dover 46 5 / F45-49 49 / F
115 50:38.6 16:18.0 106 Katelyn Baker, York 10 2 / F0-14 50 / F
116 50:40.7 16:18.7 11 RANDY BYRNES, YORK 68 3 / M65-69 66 / M
117 52:49.0 17:00.0 133 Barbara Black 60 4 / F60-64 51 / F
118 52:52.9 17:01.3 134 Connie Wingard 56 4 / F55-59 52 / F
119 54:09.5 17:25.9 38 Kara Innerst, Etters 33 6 / F30-34 53 / F
120 54:28.3 17:32.0 164 Fallon Hughes 31 7 / F30-34 54 / F
121 54:43.5 17:36.9 89 Chris Telewicz, Red Lion 47 6 / M45-49 67 / M
122 54:48.1 17:38.3 88 Nick Telewicz, Red Lion 21 2 / M20-24 68 / M
123 56:50.0 18:17.6 41 Adrian Jovicevic, Dover 20 3 / M20-24 69 / M
124 56:52.2 18:18.3 31 Nora Haefele, Pottstown 62 5 / F60-64 55 / F
125 57:47.8 18:36.2 84 Craig Staley, Hanover 51 4 / M50-54 70 / M
126 57:58.9 18:39.7 19 Stacey Dietz, Windsor 49 6 / F45-49 56 / F
127 57:59.9 18:40.1 20 Matt Dietz, Windsor 52 5 / M50-54 71 / M
128 58:00.7 18:40.3 40 Audrey Jakobs, Gettysburg 49 7 / F45-49 57 / F
129 58:01.5 18:40.6 159 Kevin Eck 40 5 / M40-44 72 / M
130 58:02.2 18:40.8 158 Benjamin Spangler 43 6 / M40-44 73 / M
131 58:03.0 18:41.1 173 Bob Reilly 48 7 / M45-49 74 / M
132 59:22.3 19:06.6 171 Roger Casado 26 3 / M25-29 75 / M
133 59:24.3 19:07.2 77 Valorie Rice, York 49 8 / F45-49 58 / F
134 59:25.3 19:07.6 52 Trina Lewis, YorkYork 54 5 / F50-54 59 / F
135 59:36.0 19:11.0 65 Eileen Morales, Denver 49 9 / F45-49 60 / F
136 59:47.8 19:14.8 87 Wendy Telewicz, Red Lion 45 10 / F45-49 61 / F
137 1:00:13.2 19:23.0 113 Katja Lax, York 5 3 / F0-14 62 / F
138 1:00:13.9 19:23.2 114 Joanna Lax, York 32 8 / F30-34 63 / F
139 1:00:16.1 19:23.9 151 Susan Mackenzie 57 5 / F55-59 64 / F
Male
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 18:12.0 5:51.5 13 Joseph Cwiklinski, Glen Rock 18 1
2 18:39.8 6:00.4 33 Cole Harris, York 17 2
3 19:19.7 6:13.3 29 Jon Fox, Harrisburg 41 3
4 19:40.5 6:20.0 135 Jacob Wingard 17 4
5 19:49.7 6:22.9 108 Zachary Sowers, York 15 5
6 20:30.0 6:35.9 96 Shea Walsh, York 15 6
7 20:37.1 6:38.2 100 Zachary Zeigler, York 33 7
8 20:37.1 6:38.2 14 Thaddeus Cwiklinski, Glen Rock 22 8
9 20:47.0 6:41.4 125 Luca Fimiani 15 9
10 21:30.4 6:55.3 119 Jeff Stouch 60 10
11 21:39.3 6:58.2 127 Dan Floto 38 11
12 21:43.9 6:59.7 24 Troy Engle, Red Lion 36 12
13 22:23.1 7:12.3 49 Austin Krantz, Adamstown 14 13
14 22:30.8 7:14.8 35 Brian Heisey, York 38 14
15 22:40.3 7:17.9 90 Michael Thomas, York 54 15
16 22:49.8 7:20.9 63 Alton Moon, York 17 16
17 22:59.7 7:24.1 122 John Crosset 63 17
18 23:22.4 7:31.4 120 John Goodling 57 18
19 24:09.9 7:46.7 78 Mike Richardson, Mifflintown 64 21
20 25:08.5 8:05.6 81 Paul Seitz, Red Lion 57 23
21 25:37.9 8:15.0 3 Martin Amodei Jr, Dover 32 24
22 25:43.1 8:16.7 162 Adi Grynholc 48 25
23 26:10.4 8:25.5 146 Eric Stager 57 26
24 26:41.5 8:35.5 25 Cliff Engle, Windsor 61 27
25 26:59.4 8:41.2 83 Steve Smith, York 60 28
26 27:03.3 8:42.5 145 John Eyster 59 29
27 27:30.0 8:51.1 126 Bryan Wert 60 32
28 27:36.5 8:53.2 105 Nate Baker, York 39 33
29 27:40.1 8:54.3 15 Anthony Daddario, York 43 35
30 28:58.1 9:19.4 131 Darrell Wilt 51 38
31 29:09.3 9:23.1 43 frank kempf, York 70 41
32 29:13.5 9:24.4 55 Evan Losh, Fairport 28 42
33 30:43.6 9:53.4 71 Col. Maurice Perdomo, Sykesville 55 47
34 31:15.7 10:03.7 57 JOSH MACKISON, Seven Valleys 43 51
35 31:27.8 10:07.6 34 Gary Harris, York 46 52
36 31:33.0 10:09.3 168 Kdi Gibson-Wright 9 53
37 31:43.9 10:12.8 30 William Galinato, York 63 55
38 32:11.7 10:21.7 64 Carl Moon, York 52 56
39 32:18.7 10:24.0 140 Adam Burkhart 18 57
40 32:19.3 10:24.2 139 Noah Hoffman 17 58
41 32:21.4 10:24.9 16 HAL DARR, YORK 71 59
42 32:26.4 10:26.5 109 Joe Church, York 67 60
43 33:06.2 10:39.3 163 Gary Mcmullen 0 63
44 33:12.2 10:41.2 165 Brad Westhafer 67 64
45 34:24.0 11:04.3 18 Terry Derk, Dauphin 77 68
46 34:29.7 11:06.2 103 Greg Gromicko, York 55 69
47 34:39.3 11:09.3 67 russell oft 47 70
48 35:11.4 11:19.6 51 Aaron Lax, York 31 72
75 35:13.0 11:20.1 171 Roger Casado 26 132
50 35:22.0 11:23.0 2 Brett Abrahamsen, Seven Valleys 31 76
51 35:23.6 11:23.5 137 Brian Lantz 49 77
52 35:27.1 11:24.6 129 Milton Bushey 77 78
53 35:43.0 11:29.8 153 Kevin Cross 62 81
54 35:47.0 11:31.0 68 Patrick Patterson, York 30 82
55 37:11.8 11:58.3 132 Dave Mcsherry 64 83
56 37:15.6 11:59.6 48 Vincent Koren, Parkton 42 84
57 38:18.1 12:19.7 39 Robert Innerst, Etters 33 87
58 40:11.7 12:56.3 61 Steven Miller, York 44 90
59 40:27.3 13:01.3 60 Luke Miller, York 12 91
60 41:50.6 13:28.1 155 Mark Beaverson 57 94
61 42:07.3 13:33.5 150 Cadel Sommer 8 98
62 42:09.3 13:34.1 107 Jonathan Baker, York 8 99
63 44:39.2 14:22.4 53 Scott Loercher, Wrightsville 48 103
64 48:12.4 15:31.0 144 Bruce Glosenger 61 109
65 48:51.0 15:43.4 123 Lance Fimiani 13 110
66 50:40.7 16:18.7 11 RANDY BYRNES, YORK 68 116
67 54:43.5 17:36.9 89 Chris Telewicz, Red Lion 47 121
68 54:48.1 17:38.3 88 Nick Telewicz, Red Lion 21 122
69 56:50.0 18:17.6 41 Adrian Jovicevic, Dover 20 123
70 57:47.8 18:36.2 84 Craig Staley, Hanover 51 125
71 57:59.9 18:40.1 20 Matt Dietz, Windsor 52 127
72 58:01.5 18:40.6 159 Kevin Eck 40 129
73 58:02.2 18:40.8 158 Benjamin Spangler 43 130
74 58:03.0 18:41.1 173 Bob Reilly 48 131
75 59:22.3 19:06.6 171 Roger Casado 26 132
Female
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 23:32.8 7:34.7 76 Nicole Register, York 15 19
2 23:51.2 7:40.7 50 Licia Landstrom, York 41 20
3 24:59.5 8:02.6 152 Heather Roe 40 22
4 27:11.9 8:45.2 23 Jessica Engle, Red Lion 35 30
5 27:27.7 8:50.3 8 Irma Boothe, York 48 31
6 27:37.9 8:53.6 1 Ashley Abrahamsen, Seven Valleys 31 34
7 28:04.0 9:02.0 79 Sherry Rishel, York 59 36
8 28:46.6 9:15.7 160 Jaime Zinn 42 37
9 29:02.7 9:20.9 121 Pam Goodling 65 39
10 29:05.8 9:21.9 85 Danielle Stehman, York 33 40
11 29:24.6 9:28.0 44 Dorothy Kenny, York 32 43
12 29:30.9 9:30.0 54 Vera Losh 30 44
13 30:16.9 9:44.8 117 Melissa Clapsaddle, York 0 45
14 30:31.3 9:49.4 118 Meagan Duck, York 0 46
15 31:01.7 9:59.2 130 Sahara Wilt 20 48
16 31:11.4 10:02.3 56 Fallyn MACKISON, Seven Valleys 10 49
17 31:13.5 10:03.0 116 Madison Reed, York 19 50
18 31:33.0 10:09.3 169 Tiffany Wright 44 54
19 32:43.6 10:32.0 128 Lisa Decker 38 61
20 33:00.8 10:37.6 95 Kathleen Walsh, York 72 62
21 33:50.1 10:53.4 154 Judy Stank 63 65
22 33:55.2 10:55.1 148 Rachel Knepp 60 66
23 34:00.6 10:56.8 4 Rebecca Bair, Spring Grove 50 67
24 34:42.2 11:10.2 62 Vonda Moon, York 54 71
25 35:16.6 11:21.3 138 Cinda Lantz 42 74
26 35:18.3 11:21.8 170 Aimee Mackenzie 23 75
27 35:29.4 11:25.4 172 Sandie Walker 36 79
28 35:40.9 11:29.1 94 Heidi Vaitl, Red Lion 40 80
29 37:17.2 12:00.1 47 Jennifer Koren, Parkton 42 85
30 37:39.5 12:07.3 102 Ethel Bachman, Wrightsville 46 86
31 38:53.0 12:30.9 167 Heather Ostendorff 37 88
32 38:55.4 12:31.7 166 Chrissy Smith 56 89
33 41:36.1 13:23.4 21 Ashley Donnelly, Dallastown 37 92
34 41:36.1 13:23.4 45 Amanda Kile 37 93
35 41:52.9 13:28.8 156 Christina Beaverson 41 95
36 41:55.6 13:29.7 157 Janice Wright 51 96
37 42:04.7 13:32.6 149 Becky Sanstead 39 97
38 42:12.7 13:35.2 104 Kristy Baker, York 0 100
39 43:42.8 14:04.2 115 Beth Reed, York 49 101
40 44:35.5 14:21.2 58 Leigh Mackow, Lancaster 42 102
41 46:25.6 14:56.6 12 Mary Christian, York 55 104
42 46:31.2 14:58.4 147 Linda Dubois 48 105
43 46:55.7 15:06.3 27 Alexandra Feldman, Downingtown 22 106
44 47:05.1 15:09.3 69 Laikyn Pelky, York 22 107
45 48:09.3 15:30.0 143 Cyndy Glosenger 62 108
46 48:57.8 15:45.6 142 Jennifer Strayer 41 111
47 49:04.7 15:47.8 141 Penny Ness 65 112
48 49:28.7 15:55.5 70 Christy Perdomo, Sykesville 53 113
49 49:36.9 15:58.2 42 Ismeta Jovievic, Dover 46 114
50 50:38.6 16:18.0 106 Katelyn Baker, York 10 115
51 52:49.0 17:00.0 133 Barbara Black 60 117
52 52:52.9 17:01.3 134 Connie Wingard 56 118
53 54:09.5 17:25.9 38 Kara Innerst, Etters 33 119
54 54:28.3 17:32.0 164 Fallon Hughes 31 120
55 56:52.2 18:18.3 31 Nora Haefele, Pottstown 62 124
56 57:58.9 18:39.7 19 Stacey Dietz, Windsor 49 126
57 58:00.7 18:40.3 40 Audrey Jakobs, Gettysburg 49 128
58 59:24.3 19:07.2 77 Valorie Rice, York 49 133
59 59:25.3 19:07.6 52 Trina Lewis, YorkYork 54 134
60 59:36.0 19:11.0 65 Eileen Morales, Denver 49 135
61 59:47.8 19:14.8 87 Wendy Telewicz, Red Lion 45 136
62 1:00:13.2 19:23.0 113 Katja Lax, York 5 137
63 1:00:13.9 19:23.2 114 Joanna Lax, York 32 138
64 1:00:16.1 19:23.9 151 Susan Mackenzie 57 139
M0-14
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 22:23.1 7:12.3 49 Austin Krantz, Adamstown 14 13
2 31:33.0 10:09.3 168 Kdi Gibson-Wright 9 53
3 40:27.3 13:01.3 60 Luke Miller, York 12 91
4 42:07.3 13:33.5 150 Cadel Sommer 8 98
5 42:09.3 13:34.1 107 Jonathan Baker, York 8 99
6 48:51.0 15:43.4 123 Lance Fimiani 13 110
F0-14
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 31:11.4 10:02.3 56 Fallyn MACKISON, Seven Valleys 10 49
2 50:38.6 16:18.0 106 Katelyn Baker, York 10 115
3 1:00:13.2 19:23.0 113 Katja Lax, York 5 137
M15-19
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
- 18:12.0 5:51.5 13 Joseph Cwiklinski, Glen Rock 18 1
- 18:39.8 6:00.4 33 Cole Harris, York 17 2
1 19:40.5 6:20.0 135 Jacob Wingard 17 4
2 19:49.7 6:22.9 108 Zachary Sowers, York 15 5
3 20:30.0 6:35.9 96 Shea Walsh, York 15 6
4 20:47.0 6:41.4 125 Luca Fimiani 15 9
5 22:49.8 7:20.9 63 Alton Moon, York 17 16
6 32:18.7 10:24.0 140 Adam Burkhart 18 57
7 32:19.3 10:24.2 139 Noah Hoffman 17 58
F15-19
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
- 23:32.8 7:34.7 76 Nicole Register, York 15 19
1 31:13.5 10:03.0 116 Madison Reed, York 19 50
M20-24
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 20:37.1 6:38.2 14 Thaddeus Cwiklinski, Glen Rock 22 8
2 54:48.1 17:38.3 88 Nick Telewicz, Red Lion 21 122
3 56:50.0 18:17.6 41 Adrian Jovicevic, Dover 20 123
F20-24
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 30:16.9 9:44.8 117 Melissa Clapsaddle, York 0 45
2 31:01.7 9:59.2 130 Sahara Wilt 20 48
3 35:18.3 11:21.8 170 Aimee Mackenzie 23 75
4 46:55.7 15:06.3 27 Alexandra Feldman, Downingtown 22 106
5 47:05.1 15:09.3 69 Laikyn Pelky, York 22 107
M25-29
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 29:13.5 9:24.4 55 Evan Losh, Fairport 28 42
3 35:13.0 11:20.1 171 Roger Casado 26 132
3 59:22.3 19:06.6 171 Roger Casado 26 132
M30-34
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 20:37.1 6:38.2 100 Zachary Zeigler, York 33 7
2 25:37.9 8:15.0 3 Martin Amodei Jr, Dover 32 24
3 35:11.4 11:19.6 51 Aaron Lax, York 31 72
4 35:22.0 11:23.0 2 Brett Abrahamsen, Seven Valleys 31 76
5 35:47.0 11:31.0 68 Patrick Patterson, York 30 82
6 38:18.1 12:19.7 39 Robert Innerst, Etters 33 87
F30-34
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 27:37.9 8:53.6 1 Ashley Abrahamsen, Seven Valleys 31 34
2 29:05.8 9:21.9 85 Danielle Stehman, York 33 40
3 29:24.6 9:28.0 44 Dorothy Kenny, York 32 43
4 29:30.9 9:30.0 54 Vera Losh 30 44
5 30:31.3 9:49.4 118 Meagan Duck, York 0 46
6 54:09.5 17:25.9 38 Kara Innerst, Etters 33 119
7 54:28.3 17:32.0 164 Fallon Hughes 31 120
8 1:00:13.9 19:23.2 114 Joanna Lax, York 32 138
M35-39
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 21:39.3 6:58.2 127 Dan Floto 38 11
2 21:43.9 6:59.7 24 Troy Engle, Red Lion 36 12
3 22:30.8 7:14.8 35 Brian Heisey, York 38 14
4 27:36.5 8:53.2 105 Nate Baker, York 39 33
5 32:43.6 10:32.0 128 Lisa Decker 38 61
F35-39
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 27:11.9 8:45.2 23 Jessica Engle, Red Lion 35 30
2 35:29.4 11:25.4 172 Sandie Walker 36 79
3 38:53.0 12:30.9 167 Heather Ostendorff 37 88
4 41:36.1 13:23.4 21 Ashley Donnelly, Dallastown 37 92
5 41:36.1 13:23.4 45 Amanda Kile 37 93
6 42:04.7 13:32.6 149 Becky Sanstead 39 97
M40-44
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
- 19:19.7 6:13.3 29 Jon Fox, Harrisburg 41 3
1 27:40.1 8:54.3 15 Anthony Daddario, York 43 35
2 31:15.7 10:03.7 57 JOSH MACKISON, Seven Valleys 43 51
3 37:15.6 11:59.6 48 Vincent Koren, Parkton 42 84
4 40:11.7 12:56.3 61 Steven Miller, York 44 90
5 58:01.5 18:40.6 159 Kevin Eck 40 129
6 58:02.2 18:40.8 158 Benjamin Spangler 43 130
F40-44
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
- 23:51.2 7:40.7 50 Licia Landstrom, York 41 20
- 24:59.5 8:02.6 152 Heather Roe 40 22
1 28:46.6 9:15.7 160 Jaime Zinn 42 37
2 31:33.0 10:09.3 169 Tiffany Wright 44 54
3 35:16.6 11:21.3 138 Cinda Lantz 42 74
4 35:40.9 11:29.1 94 Heidi Vaitl, Red Lion 40 80
5 37:17.2 12:00.1 47 Jennifer Koren, Parkton 42 85
6 41:52.9 13:28.8 156 Christina Beaverson 41 95
7 42:12.7 13:35.2 104 Kristy Baker, York 0 100
8 44:35.5 14:21.2 58 Leigh Mackow, Lancaster 42 102
9 48:57.8 15:45.6 142 Jennifer Strayer 41 111
M45-49
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 25:43.1 8:16.7 162 Adi Grynholc 48 25
2 31:27.8 10:07.6 34 Gary Harris, York 46 52
3 34:39.3 11:09.3 67 russell oft 47 70
4 35:23.6 11:23.5 137 Brian Lantz 49 77
5 44:39.2 14:22.4 53 Scott Loercher, Wrightsville 48 103
6 54:43.5 17:36.9 89 Chris Telewicz, Red Lion 47 121
7 58:03.0 18:41.1 173 Bob Reilly 48 131
F45-49
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 27:27.7 8:50.3 8 Irma Boothe, York 48 31
2 37:39.5 12:07.3 102 Ethel Bachman, Wrightsville 46 86
3 43:42.8 14:04.2 115 Beth Reed, York 49 101
4 46:31.2 14:58.4 147 Linda Dubois 48 105
5 49:36.9 15:58.2 42 Ismeta Jovievic, Dover 46 114
6 57:58.9 18:39.7 19 Stacey Dietz, Windsor 49 126
7 58:00.7 18:40.3 40 Audrey Jakobs, Gettysburg 49 128
8 59:24.3 19:07.2 77 Valorie Rice, York 49 133
9 59:36.0 19:11.0 65 Eileen Morales, Denver 49 135
10 59:47.8 19:14.8 87 Wendy Telewicz, Red Lion 45 136
M50-54
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 22:40.3 7:17.9 90 Michael Thomas, York 54 15
2 28:58.1 9:19.4 131 Darrell Wilt 51 38
3 32:11.7 10:21.7 64 Carl Moon, York 52 56
4 57:47.8 18:36.2 84 Craig Staley, Hanover 51 125
5 57:59.9 18:40.1 20 Matt Dietz, Windsor 52 127
F50-54
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 34:00.6 10:56.8 4 Rebecca Bair, Spring Grove 50 67
2 34:42.2 11:10.2 62 Vonda Moon, York 54 71
3 41:55.6 13:29.7 157 Janice Wright 51 96
4 49:28.7 15:55.5 70 Christy Perdomo, Sykesville 53 113
5 59:25.3 19:07.6 52 Trina Lewis, YorkYork 54 134
M55-59
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 23:22.4 7:31.4 120 John Goodling 57 18
2 25:08.5 8:05.6 81 Paul Seitz, Red Lion 57 23
3 26:10.4 8:25.5 146 Eric Stager 57 26
4 27:03.3 8:42.5 145 John Eyster 59 29
5 30:43.6 9:53.4 71 Col. Maurice Perdomo, Sykesville 55 47
6 33:06.2 10:39.3 163 Gary Mcmullen 0 63
7 34:29.7 11:06.2 103 Greg Gromicko, York 55 69
8 41:50.6 13:28.1 155 Mark Beaverson 57 94
F55-59
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 28:04.0 9:02.0 79 Sherry Rishel, York 59 36
2 38:55.4 12:31.7 166 Chrissy Smith 56 89
3 46:25.6 14:56.6 12 Mary Christian, York 55 104
4 52:52.9 17:01.3 134 Connie Wingard 56 118
5 1:00:16.1 19:23.9 151 Susan Mackenzie 57 139
M60-64
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 21:30.4 6:55.3 119 Jeff Stouch 60 10
2 22:59.7 7:24.1 122 John Crosset 63 17
3 24:09.9 7:46.7 78 Mike Richardson, Mifflintown 64 21
4 26:41.5 8:35.5 25 Cliff Engle, Windsor 61 27
5 26:59.4 8:41.2 83 Steve Smith, York 60 28
6 27:30.0 8:51.1 126 Bryan Wert 60 32
7 31:43.9 10:12.8 30 William Galinato, York 63 55
8 35:43.0 11:29.8 153 Kevin Cross 62 81
9 37:11.8 11:58.3 132 Dave Mcsherry 64 83
10 48:12.4 15:31.0 144 Bruce Glosenger 61 109
F60-64
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 33:50.1 10:53.4 154 Judy Stank 63 65
2 33:55.2 10:55.1 148 Rachel Knepp 60 66
3 48:09.3 15:30.0 143 Cyndy Glosenger 62 108
4 52:49.0 17:00.0 133 Barbara Black 60 117
5 56:52.2 18:18.3 31 Nora Haefele, Pottstown 62 124
M65-69
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 32:26.4 10:26.5 109 Joe Church, York 67 60
2 33:12.2 10:41.2 165 Brad Westhafer 67 64
3 50:40.7 16:18.7 11 RANDY BYRNES, YORK 68 116
F65-69
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 29:02.7 9:20.9 121 Pam Goodling 65 39
2 49:04.7 15:47.8 141 Penny Ness 65 112
M70-
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 29:09.3 9:23.1 43 frank kempf, York 70 41
2 32:21.4 10:24.9 16 HAL DARR, YORK 71 59
3 34:24.0 11:04.3 18 Terry Derk, Dauphin 77 68
4 35:27.1 11:24.6 129 Milton Bushey 77 78
F70-
Place Time Pace Bib# Name, City Age Overall Place
1 33:00.8 10:37.6 95 Kathleen Walsh, York 72 62
Timing and scoring with PocketTimer Pro for Android
from Stevens Creek Software