JVChesmonts2020

October 24, 2020


Results By Chester County Running Store CCRS

Table of Contents

Finish List - Boys - xc
Team Summary - Boys - xc
Team Detail - Boys - xc
Top

Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace    Age  

    1      1   6742  Evan Diefenbeck       Avon Grove                              18:20.1  5:55/M   11  
    2      2   6741  James Buffington      Avon Grove                              18:47.7  6:04/M   12  
    3      3   6772  Jordan Auxer          Downingtown East                        18:52.5  6:05/M   11  
    4      4   6745  Evan McCleary         Avon Grove                              18:55.9  6:06/M   12  
    5      5   6792  Nate Bulger           Downingtown West                        19:02.3  6:08/M   12  
    6      6   6780  Jalen Ward            Downingtown East                        19:02.7  6:08/M   12  
    7      7   6797  Tim Milich            Downingtown West                        19:02.8  6:08/M   11  
    8      8   6815  Lucas Donato          Great Valley                            19:06.5  6:10/M    9  
    9      9   6800  Riley Trigo           Downingtown West                        19:07.1  6:10/M    9  
   10     10   6795  Braden Grafje         Downingtown West                        19:16.8  6:13/M    9  
   11     11   6779  Jake Steinke          Downingtown East                        19:17.4  6:13/M   11  
   12     12   6740  Connor Bossong        Avon Grove                              19:20.9  6:14/M   11  
   13     13   6739  Nathan Allen          Avon Grove                              19:22.2  6:15/M   11  
   14     14   6748  Ethan Wills           Avon Grove                              19:26.8  6:16/M   10  
   15     15   6818  Patrick Hanlon        Great Valley                            19:27.7  6:16/M   11  
   16     16   6776  George Liu            Downingtown East                        19:28.4  6:17/M   10  
   17     17   6778  Ethan Robinson        Downingtown East                        19:29.3  6:17/M   12  
   18     18   6793  Owen Clarke           Downingtown West                        19:32.1  6:18/M   12  
   19     19   6794  JJ Conzelmann         Downingtown West                        19:33.2  6:18/M   11  
   20     20   6876  Ryan Gentile          Rustin                                  19:34.4  6:19/M   11  
   21     21   6798  Joseph Moorhead       Downingtown West                        19:35.4  6:19/M    9  
   22     22   6777  Vince Massaro         Downingtown East                        19:40.8  6:21/M   10  
   23  (> 7)   6801  David Whitford        Downingtown West                        19:41.4  6:21/M    9  
   24  (> 7)   6799  Chase Sims            Downingtown West                        19:41.7  6:21/M   10  
   25     23   6913  Tyler Houp            West Chester East                       19:42.3  6:21/M   10  
   26     24   6880  Connor Rydel          Rustin                                  19:44.9  6:22/M   12  
   27     25   6897  Lucas Siepser         Unionville                              19:46.9  6:23/M    9  
   28     26   6813  Declan Coates         Great Valley                            19:47.4  6:23/M   12  
   29  (< 5)   6919  CJ Okafor             Bishop Shanahan                         19:48.4  6:23/M   9   
   30     27   6877  Nate Kirkland         Rustin                                  19:52.9  6:25/M   10  
   31     28   6744  Chris Lopapa          Avon Grove                              19:54.1  6:25/M   10  
   32  (> 7)   6796  Dylan Graham          Downingtown West                        19:56.3  6:26/M    9  
   33     29   6812  Cody Carnes           Great Valley                            19:56.4  6:26/M   12  
   34     30   6816  Grant Bardsley        Great Valley                            19:59.6  6:27/M   10  
   35     31   6910  Austin Bickle         West Chester East                       20:00.4  6:27/M   10  
   36     32   6915  Stephen McCaffery     West Chester East                       20:03.0  6:28/M    9  
   37     33   6883  Collin Stevens        Rustin                                  20:03.8  6:28/M   11  
   38     34   6917  Tommy Scheuer         West Chester East                       20:04.3  6:28/M   11  
   39     35   6814  Ryan Dietrick         Great Valley                            20:09.3  6:30/M   10  
   40     36   6879  Jack O'Hora           Rustin                                  20:10.0  6:30/M    9  
   41     37   6884  Nicolas Stoccardo     Rustin                                  20:10.1  6:30/M   10  
   42     38   6882  Aiden Simcox          Rustin                                  20:12.1  6:31/M   12  
   43  (> 7)   6743  Alex Hutchinson       Avon Grove                              20:14.1  6:32/M   10  
   44  (> 7)   6746  Garrett Morris        Avon Grove                              20:14.5  6:32/M   10  
   45     39   6914  Colby Maun            West Chester East                       20:14.7  6:32/M    9  
   46     40   6819  Colin Joy             Great Valley                            20:14.9  6:32/M   11  
   47     41   6911  Harsha Burugupali     West Chester East                       20:18.8  6:33/M   11  
   48     42   6781  Brady Worrell         Downingtown East                        20:19.4  6:33/M    9  
   49     43   6912  Thomas Hilfinger      West Chester East                       20:19.7  6:33/M    9  
   50  (> 7)   6773  Luke Barcalow         Downingtown East                        20:22.6  6:34/M   11  
   51  (> 7)   6918  Jaiden Slifer         West Chester East                       20:22.9  6:34/M   11  
   52  (> 7)   6916  Brendan Mullin        West Chester East                       20:23.6  6:35/M   12  
   53     44   6834  Jake Blewitt          Henderson                               20:23.7  6:35/M   10  
   54     45   6838  Ben Hughes            Henderson                               20:27.6  6:36/M   10  
   55  (> 7)   6747  TJ Oakes              Avon Grove                              20:28.8  6:36/M   10  
   56  (> 7)   6775  Ben Leandri           Downingtown East                        20:29.9  6:36/M   11  
   57  (> 7)   6817  Kyle Hamel            Great Valley                            20:32.8  6:37/M   10  
   58     46   6840  Ryan Kress            Henderson                               20:36.0  6:39/M    9  
   59     47   6833  Harry Birl            Henderson                               20:38.0  6:39/M   12  
   60  (> 7)   6820  Carter Lee            Great Valley                            20:44.5  6:41/M   11  
   61     48   6837  Aansh Devpurva        Henderson                               20:49.1  6:43/M   10  
   62  (> 7)   6821  Luke Sita             Great Valley                            20:51.2  6:44/M   11  
   63     49   6836  Ben DeFonzo           Henderson                               20:53.9  6:44/M   11  
   64     50   6832  Eli Arnold            Henderson                               20:57.9  6:45/M    9  
   65  (> 7)   6909  Matthew Bergin        West Chester East                       20:59.5  6:46/M   11  
   66  (> 7)   6885  Ross Sumner           Rustin                                  21:01.2  6:47/M   11  
   67  (> 7)   6878  Bill Kraft            Rustin                                  21:05.6  6:48/M    9  
   68     51   6894  Jack Keaveney         Unionville                              21:19.8  6:53/M    9  
   69     52   6898  Pierce Tetlow         Unionville                              21:25.9  6:55/M    9  
   70     53   6854  Max Molchanov         Kennett                                 21:38.2  6:59/M   11  
   71  (> 7)   6881  Charlie Shaw          Rustin                                  21:39.8  6:59/M   11  
   72     54   6857  Luca Tresoldi         Kennett                                 21:48.4  7:02/M   11  
   73     55   6895  Paidraig Kennedy      Unionville                              22:09.6  7:09/M   11  
   74     56   6855  Matt Pollard          Kennett                                 22:10.5  7:09/M   10  
   75     57   6896  David Perkins         Unionville                              22:11.0  7:09/M    9  
   76  (> 7)   6774  Aiden Dever           Downingtown East                        22:24.9  7:14/M   11  
   77     58   6849  Karsten Bardenhagen   Kennett                                 22:39.8  7:18/M    9  
   78  (> 7)   6835  Alex Chilet           Henderson                               23:35.1  7:36/M   12  
   79     59   6851  Alex Edelman          Kennett                                 23:37.6  7:37/M   11  
   80  (> 7)   6839  Ethan Kress           Henderson                               24:05.8  7:46/M   11  
   81     60   6856  Sam Spisak            Kennett                                 25:56.9  8:22/M    9  
   82  (< 5)   6866  Emiliano Zetune       Oxford Area                             26:23.6  8:31/M   11  
   83  (< 5)   6865  Raymond Davis         Oxford Area                             27:59.2  9:02/M   11  
   84     61   6850  Nate Braun            Kennett                                 29:20.0  9:28/M    9  
Top

Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Avon Grove                             32               1   2   4  12  13  14  28         
        Top  5 Times: 1:34:47.0

    2 Downingtown West                       49               5   7   9  10  18  19  21         
        Top  5 Times: 1:36:01.3

    3 Downingtown East                       53               3   6  11  16  17  22  42         
        Top  5 Times: 1:36:10.6

    4 Great Valley                          108               8  15  26  29  30  35  40         
        Top  5 Times: 1:38:17.8

    5 Rustin                                140              20  24  27  33  36  37  38         
        Top  5 Times: 1:39:26.1

    6 West Chester East                     159              23  31  32  34  39  41  43         
        Top  5 Times: 1:40:04.8

    7 Henderson                             230              44  45  46  47  48  49  50         
        Top  5 Times: 1:42:54.5

    8 Unionville                            240              25  51  52  55  57                 
        Top  5 Times: 1:46:53.5

    9 Kennett                               280              53  54  56  58  59  60  61         
        Top  5 Times: 1:51:54.7

 Inc. Bishop Shanahan                      1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Oxford Area                          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Detail Team Results - Boys

Avon Grove    Finish Position -     1

  Team Score (places):  32  Team Score (times):    1:34:47.0   Average Time: 18:57.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6742  Evan Diefenbeck        11       1            1        18:20.1      18:20.1      0:00.0
    2   6741  James Buffington       12       2            3        18:47.7      37:07.8      0:27.5
    3   6745  Evan McCleary          12       4            7        18:55.9      56:03.8      0:35.7
    4   6740  Connor Bossong         11      12           19        19:20.9    1:15:24.7      1:00.7
    5   6739  Nathan Allen           11      13           32        19:22.2    1:34:47.0      1:02.0
    6   6748  Ethan Wills            10      14           46        19:26.8    1:54:13.9      1:06.7
    7   6744  Chris Lopapa           10      28           74        19:54.1    2:14:08.0      1:34.0
    8   6743  Alex Hutchinson        10   More Than  7           20:14.1    2:34:22.2      1:53.9
    9   6746  Garrett Morris         10   More Than  7           20:14.5    2:54:36.7      1:54.4
   10   6747  TJ Oakes               10   More Than  7           20:28.8    3:15:05.6      2:08.7

Downingtown West    Finish Position -     2

  Team Score (places):  49  Team Score (times):    1:36:01.3   Average Time: 19:12.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6792  Nate Bulger            12       5            5        19:02.3      19:02.3      0:42.2
    2   6797  Tim Milich             11       7           12        19:02.8      38:05.2      0:42.6
    3   6800  Riley Trigo             9       9           21        19:07.1      57:12.3      0:46.9
    4   6795  Braden Grafje           9      10           31        19:16.8    1:16:29.1      0:56.6
    5   6793  Owen Clarke            12      18           49        19:32.1    1:36:01.3      1:12.0
    6   6794  JJ Conzelmann          11      19           68        19:33.2    1:55:34.6      1:13.1
    7   6798  Joseph Moorhead         9      21           89        19:35.4    2:15:10.0      1:15.2
    8   6801  David Whitford          9   More Than  7           19:41.4    2:34:51.5      1:21.3
    9   6799  Chase Sims             10   More Than  7           19:41.7    2:54:33.3      1:21.6
   10   6796  Dylan Graham            9   More Than  7           19:56.3    3:14:29.6      1:36.2

Downingtown East    Finish Position -     3

  Team Score (places):  53  Team Score (times):    1:36:10.6   Average Time: 19:14.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6772  Jordan Auxer           11       3            3        18:52.5      18:52.5      0:32.3
    2   6780  Jalen Ward             12       6            9        19:02.7      37:55.3      0:42.6
    3   6779  Jake Steinke           11      11           20        19:17.4      57:12.7      0:57.2
    4   6776  George Liu             10      16           36        19:28.4    1:16:41.2      1:08.3
    5   6778  Ethan Robinson         12      17           53        19:29.3    1:36:10.6      1:09.2
    6   6777  Vince Massaro          10      22           75        19:40.8    1:55:51.4      1:20.6
    7   6781  Brady Worrell           9      42          117        20:19.4    2:16:10.8      1:59.2
    8   6773  Luke Barcalow          11   More Than  7           20:22.6    2:36:33.4      2:02.4
    9   6775  Ben Leandri            11   More Than  7           20:29.9    2:57:03.3      2:09.7
   10   6774  Aiden Dever            11   More Than  7           22:24.9    3:19:28.3      4:04.7

Great Valley    Finish Position -     4

  Team Score (places): 108  Team Score (times):    1:38:17.8   Average Time: 19:39.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6815  Lucas Donato            9       8            8        19:06.5      19:06.5      0:46.3
    2   6818  Patrick Hanlon         11      15           23        19:27.7      38:34.2      1:07.5
    3   6813  Declan Coates          12      26           49        19:47.4      58:21.7      1:27.3
    4   6812  Cody Carnes            12      29           78        19:56.4    1:18:18.1      1:36.3
    5   6816  Grant Bardsley         10      30          108        19:59.6    1:38:17.8      1:39.4
    6   6814  Ryan Dietrick          10      35          143        20:09.3    1:58:27.1      1:49.1
    7   6819  Colin Joy              11      40          183        20:14.9    2:18:42.0      1:54.8
    8   6817  Kyle Hamel             10   More Than  7           20:32.8    2:39:14.9      2:12.7
    9   6820  Carter Lee             11   More Than  7           20:44.5    2:59:59.4      2:24.3
   10   6821  Luke Sita              11   More Than  7           20:51.2    3:20:50.6      2:31.0

Rustin    Finish Position -     5

  Team Score (places): 140  Team Score (times):    1:39:26.1   Average Time: 19:53.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6876  Ryan Gentile           11      20           20        19:34.4      19:34.4      1:14.2
    2   6880  Connor Rydel           12      24           44        19:44.9      39:19.3      1:24.7
    3   6877  Nate Kirkland          10      27           71        19:52.9      59:12.2      1:32.8
    4   6883  Collin Stevens         11      33          104        20:03.8    1:19:16.0      1:43.6
    5   6879  Jack O'Hora             9      36          140        20:10.0    1:39:26.1      1:49.9
    6   6884  Nicolas Stoccardo      10      37          177        20:10.1    1:59:36.3      1:50.0
    7   6882  Aiden Simcox           12      38          215        20:12.1    2:19:48.4      1:51.9
    8   6885  Ross Sumner            11   More Than  7           21:01.2    2:40:49.6      2:41.0
    9   6878  Bill Kraft              9   More Than  7           21:05.6    3:01:55.2      2:45.4
   10   6881  Charlie Shaw           11   More Than  7           21:39.8    3:23:35.1      3:19.7

West Chester East    Finish Position -     6

  Team Score (places): 159  Team Score (times):    1:40:04.8   Average Time: 20:00.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6913  Tyler Houp             10      23           23        19:42.3      19:42.3      1:22.1
    2   6910  Austin Bickle          10      31           54        20:00.4      39:42.7      1:40.2
    3   6915  Stephen McCaffery       9      32           86        20:03.0      59:45.7      1:42.8
    4   6917  Tommy Scheuer          11      34          120        20:04.3    1:19:50.1      1:44.2
    5   6914  Colby Maun              9      39          159        20:14.7    1:40:04.8      1:54.5
    6   6911  Harsha Burugupali      11      41          200        20:18.8    2:00:23.6      1:58.6
    7   6912  Thomas Hilfinger        9      43          243        20:19.7    2:20:43.4      1:59.6
    8   6918  Jaiden Slifer          11   More Than  7           20:22.9    2:41:06.4      2:02.8
    9   6916  Brendan Mullin         12   More Than  7           20:23.6    3:01:30.0      2:03.4
   10   6909  Matthew Bergin         11   More Than  7           20:59.5    3:22:29.5      2:39.3

Henderson    Finish Position -     7

  Team Score (places): 230  Team Score (times):    1:42:54.5   Average Time: 20:34.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6834  Jake Blewitt           10      44           44        20:23.7      20:23.7      2:03.5
    2   6838  Ben Hughes             10      45           89        20:27.6      40:51.3      2:07.5
    3   6840  Ryan Kress              9      46          135        20:36.0    1:01:27.4      2:15.8
    4   6833  Harry Birl             12      47          182        20:38.0    1:22:05.4      2:17.8
    5   6837  Aansh Devpurva         10      48          230        20:49.1    1:42:54.5      2:28.9
    6   6836  Ben DeFonzo            11      49          279        20:53.9    2:03:48.4      2:33.8
    7   6832  Eli Arnold              9      50          329        20:57.9    2:24:46.4      2:37.7
    8   6835  Alex Chilet            12   More Than  7           23:35.1    2:48:21.5      5:14.9
    9   6839  Ethan Kress            11   More Than  7           24:05.8    3:12:27.4      5:45.7

Unionville    Finish Position -     8

  Team Score (places): 240  Team Score (times):    1:46:53.5   Average Time: 21:22.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6897  Lucas Siepser           9      25           25        19:46.9      19:46.9      1:26.8
    2   6894  Jack Keaveney           9      51           76        21:19.8      41:06.8      2:59.7
    3   6898  Pierce Tetlow           9      52          128        21:25.9    1:02:32.7      3:05.7
    4   6895  Paidraig Kennedy       11      55          183        22:09.6    1:24:42.4      3:49.5
    5   6896  David Perkins           9      57          240        22:11.0    1:46:53.5      3:50.9

Kennett    Finish Position -     9

  Team Score (places): 280  Team Score (times):    1:51:54.7   Average Time: 22:22.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6854  Max Molchanov          11      53           53        21:38.2      21:38.2      3:18.0
    2   6857  Luca Tresoldi          11      54          107        21:48.4      43:26.6      3:28.2
    3   6855  Matt Pollard           10      56          163        22:10.5    1:05:37.2      3:50.4
    4   6849  Karsten Bardenhagen     9      58          221        22:39.8    1:28:17.0      4:19.6
    5   6851  Alex Edelman           11      59          280        23:37.6    1:51:54.7      5:17.5
    6   6856  Sam Spisak              9      60          340        25:56.9    2:17:51.6      7:36.7
    7   6850  Nate Braun              9      61          401        29:20.0    2:47:11.6     10:59.8

Bishop Shanahan    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6919  CJ Okafor              9    Less Than  5           19:48.4      19:48.4      1:28.3

Oxford Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Age     Place        Place      Time        Time        Back
    1   6866  Emiliano Zetune        11   Less Than  5           26:23.6      26:23.6      8:03.4
    2   6865  Raymond Davis          11   Less Than  5           27:59.2      54:22.9      9:39.1