Crimson Hawk Invite
September 28, 2019
Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.
Overall Finish List - Boys
Junior High
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace
1 1 2605 Tommy Kauffman Indiana Area Junior High School 11:12.3 6:14/M
2 2 2606 Preston Kessler Indiana Area Junior High School 11:13.7 6:14/M
3 3 2751 Zak Rager Richland 11:14.3 6:15/M
4 4 2666 Patrick Young North Clarion 11:45.9 6:32/M
5 (< 5) 2774 Colton Henning United 11:50.3 6:35/M
6 5 2664 Dane Sliker North Clarion 12:01.8 6:41/M
7 6 2600 Nico Fanella Indiana Area Junior High School 12:06.2 6:43/M
8 7 2627 Kayden Park Marion Center Area 12:08.0 6:44/M
9 8 2611 Carter Putt Indiana Area Junior High School 12:10.6 6:46/M
10 9 2608 Allen Lockard Indiana Area Junior High School 12:11.8 6:47/M
11 10 2614 Charles Weber Indiana Area Junior High School 12:21.0 6:52/M
12 11 2663 Mason Shaftic North Clarion 12:32.0 6:58/M
13 (< 5) 2775 Hudson Ludwig United 12:48.0 7:07/M
14 12 2628 Julian Sandoval Marion Center Area 12:48.8 7:07/M
15 13 2629 Trey Slovinsky Marion Center Area 13:07.2 7:17/M
16 14 2657 Asher Bell North Clarion 13:17.4 7:23/M
17 15 2607 Brock Kuzneski Indiana Area Junior High School 13:21.4 7:25/M
18 16 2626 Cameron Pack Marion Center Area 13:25.3 7:27/M
19 17 2660 Gabriel Fair North Clarion 13:28.4 7:29/M
20 18 2748 Ethan Choi Richland 13:29.7 7:30/M
21 (< 5) 2525 Andrew Williams Brockway Area 13:33.2 7:32/M
22 (< 5) 2523 Jed Manno Brockway Area 13:34.2 7:32/M
23 (> 7) 2609 Garrett Minnick Indiana Area Junior High School 13:39.9 7:36/M
24 19 2661 Mason Montana North Clarion 14:03.8 7:49/M
25 (< 5) 2776 Steven Oleksa United 14:08.9 7:52/M
26 20 2750 Ben Lesneski Richland 14:13.6 7:54/M
27 21 2658 Alex Bilunka North Clarion 14:19.4 7:57/M
28 22 2623 Connor Barry Marion Center Area 14:29.2 8:03/M
29 (< 5) 2691 Issac Barnhart Penns Manor 14:34.5 8:06/M
30 (< 5) 2522 Tristan Coder Brockway Area 14:35.8 8:07/M
31 (< 5) 2730 Logan Smith Purchase Line 14:36.8 8:07/M
32 (< 5) 2729 Toby Smarsh Purchase Line 14:42.3 8:10/M
33 23 2981 Ethan Shomo Richland 14:46.5 8:13/M
34 (> 7) 2662 Kyle Rusiewicz North Clarion 15:00.8 8:20/M
35 24 2749 Donovan Coyne Richland 15:15.9 8:29/M
36 (< 5) 2524 Aiden Shifter Brockway Area 15:21.3 8:32/M
37 (< 5) 2582 Ian Bocz Homer Center 15:25.4 8:34/M
38 (> 7) 2597 Trey Adams Indiana Area Junior High School 15:33.0 8:38/M
39 (< 5) 2807 Joe Klemm Brentwood 15:47.4 8:46/M
40 (> 7) 2601 Grant Gilham Indiana Area Junior High School 16:05.3 8:56/M
41 (< 5) 2728 Johnathan Good Purchase Line 16:14.3 9:01/M
42 (< 5) 2511 Colin Serwinski Blairsville 16:21.0 9:05/M
43 (> 7) 2612 Christopher Roth Indiana Area Junior High School 16:30.3 9:10/M
44 (< 5) 2806 Noah Cramer Brentwood 16:38.8 9:15/M
45 (> 7) 2610 Joseph Pumford Indiana Area Junior High School 16:38.9 9:15/M
46 (> 7) 2598 Daniel Carpenter Indiana Area Junior High School 16:49.0 9:21/M
47 (< 5) 2805 Richard Deng Brentwood 16:59.1 9:26/M
48 (> 7) 2603 Kian Hodgkinson Indiana Area Junior High School 17:14.6 9:35/M
49 25 2625 Kenny Labryer Marion Center Area 17:44.4 9:51/M
50 (> 7) 2665 Tytus Troup North Clarion 18:08.6 10:05/M
51 26 2630 Owen Snyder Marion Center Area 22:32.3 12:31/M
52 (> 7) 2624 Ryan Dicken Marion Center Area 22:57.4 12:45/M
Team Summary Report - Boys
Junior High
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Indiana Area Junior High School 26 1 2 6 8 9 10 15
Top 5 Times: 58:54.8
2 North Clarion 51 4 5 11 14 17 19 21
Top 5 Times: 1:03:05.6
3 Marion Center Area 70 7 12 13 16 22 25 26
Top 5 Times: 1:05:58.6
4 Richland 88 3 18 20 23 24
Top 5 Times: 1:09:00.2
Inc. Blairsville 1 finishers
Top 5 Times:
Inc. Brockway Area 4 finishers
Top 5 Times:
Inc. Homer Center 1 finishers
Top 5 Times:
Inc. Penns Manor 1 finishers
Top 5 Times:
Inc. Purchase Line 3 finishers
Top 5 Times:
Inc. United 3 finishers
Top 5 Times:
Inc. Brentwood 3 finishers
Top 5 Times:
Detail Team Results - Boys
Junior High
Indiana Area Junior High School Finish Position - 1
Team Score (places): 26 Team Score (times): 58:54.8 Average Time: 11:46.9
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2605 Tommy Kauffman 1 1 11:12.3 11:12.3 0:00.0
2 2606 Preston Kessler 2 3 11:13.7 22:26.1 0:01.4
3 2600 Nico Fanella 6 9 12:06.2 34:32.3 0:53.8
4 2611 Carter Putt 8 17 12:10.6 46:43.0 0:58.2
5 2608 Allen Lockard 9 26 12:11.8 58:54.8 0:59.4
6 2614 Charles Weber 10 36 12:21.0 1:11:15.8 1:08.6
7 2607 Brock Kuzneski 15 51 13:21.4 1:24:37.2 2:09.0
8 2609 Garrett Minnick More Than 7 13:39.9 1:38:17.1 2:27.5
9 2597 Trey Adams More Than 7 15:33.0 1:53:50.2 4:20.7
10 2601 Grant Gilham More Than 7 16:05.3 2:09:55.5 4:52.9
11 2612 Christopher Roth More Than 7 16:30.3 2:26:25.9 5:17.9
12 2610 Joseph Pumford More Than 7 16:38.9 2:43:04.8 5:26.5
13 2598 Daniel Carpenter More Than 7 16:49.0 2:59:53.8 5:36.6
14 2603 Kian Hodgkinson More Than 7 17:14.6 3:17:08.4 6:02.2
North Clarion Finish Position - 2
Team Score (places): 51 Team Score (times): 1:03:05.6 Average Time: 12:37.1
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2666 Patrick Young 4 4 11:45.9 11:45.9 0:33.5
2 2664 Dane Sliker 5 9 12:01.8 23:47.7 0:49.4
3 2663 Mason Shaftic 11 20 12:32.0 36:19.7 1:19.6
4 2657 Asher Bell 14 34 13:17.4 49:37.2 2:05.1
5 2660 Gabriel Fair 17 51 13:28.4 1:03:05.6 2:16.0
6 2661 Mason Montana 19 70 14:03.8 1:17:09.4 2:51.4
7 2658 Alex Bilunka 21 91 14:19.4 1:31:28.9 3:07.1
8 2662 Kyle Rusiewicz More Than 7 15:00.8 1:46:29.8 3:48.5
9 2665 Tytus Troup More Than 7 18:08.6 2:04:38.4 6:56.2
Marion Center Area Finish Position - 3
Team Score (places): 70 Team Score (times): 1:05:58.6 Average Time: 13:11.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2627 Kayden Park 7 7 12:08.0 12:08.0 0:55.6
2 2628 Julian Sandoval 12 19 12:48.8 24:56.8 1:36.4
3 2629 Trey Slovinsky 13 32 13:07.2 38:04.0 1:54.8
4 2626 Cameron Pack 16 48 13:25.3 51:29.4 2:13.0
5 2623 Connor Barry 22 70 14:29.2 1:05:58.6 3:16.8
6 2625 Kenny Labryer 25 95 17:44.4 1:23:43.1 6:32.0
7 2630 Owen Snyder 26 121 22:32.3 1:46:15.4 11:20.0
8 2624 Ryan Dicken More Than 7 22:57.4 2:09:12.9 11:45.0
Richland Finish Position - 4
Team Score (places): 88 Team Score (times): 1:09:00.2 Average Time: 13:48.0
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2751 Zak Rager 3 3 11:14.3 11:14.3 0:01.9
2 2748 Ethan Choi 18 21 13:29.7 24:44.0 2:17.4
3 2750 Ben Lesneski 20 41 14:13.6 38:57.7 3:01.3
4 2981 Ethan Shomo 23 64 14:46.5 53:44.3 3:34.2
5 2749 Donovan Coyne 24 88 15:15.9 1:09:00.2 4:03.6
Blairsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2511 Colin Serwinski Less Than 5 16:21.0 16:21.0 5:08.6
Brockway Area Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2525 Andrew Williams Less Than 5 13:33.2 13:33.2 2:20.8
2 2523 Jed Manno Less Than 5 13:34.2 27:07.4 2:21.9
3 2522 Tristan Coder Less Than 5 14:35.8 41:43.3 3:23.4
4 2524 Aiden Shifter Less Than 5 15:21.3 57:04.6 4:09.0
Homer Center Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2582 Ian Bocz Less Than 5 15:25.4 15:25.4 4:13.1
Penns Manor Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2691 Issac Barnhart Less Than 5 14:34.5 14:34.5 3:22.1
Purchase Line Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2730 Logan Smith Less Than 5 14:36.8 14:36.8 3:24.5
2 2729 Toby Smarsh Less Than 5 14:42.3 29:19.2 3:29.9
3 2728 Johnathan Good Less Than 5 16:14.3 45:33.5 5:02.0
United Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2774 Colton Henning Less Than 5 11:50.3 11:50.3 0:38.0
2 2775 Hudson Ludwig Less Than 5 12:48.0 24:38.3 1:35.6
3 2776 Steven Oleksa Less Than 5 14:08.9 38:47.2 2:56.5
Brentwood Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2807 Joe Klemm Less Than 5 15:47.4 15:47.4 4:35.0
2 2806 Noah Cramer Less Than 5 16:38.8 32:26.2 5:26.4
3 2805 Richard Deng Less Than 5 16:59.1 49:25.4 5:46.8
Overall Finish List - Girls
Junior High
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace
1 1 2621 Lydia Miller Marion Center Area 12:13.1 6:47/M
2 2 2743 Ahna Stewart Richland 12:33.0 6:58/M
3 3 2585 Jadyn Ball Indiana Area Junior High School 12:37.1 7:01/M
4 4 2593 McKenna Jordan Indiana Area Junior High School 12:40.2 7:02/M
5 5 2744 Casey Yost Richland 13:14.9 7:22/M
6 (< 5) 2721 Mikeayla Ryen Purchase Line 13:26.2 7:28/M
7 6 2592 Eve Kuzneski Indiana Area Junior High School 13:29.4 7:30/M
8 7 2617 Brynnley Haggerty Marion Center Area 13:30.1 7:30/M
9 8 2642 Ava Best North Clarion 13:36.6 7:34/M
10 9 2591 Rachel Gill Indiana Area Junior High School 13:37.6 7:34/M
11 10 2643 Emma Buckley North Clarion 13:41.0 7:36/M
12 11 2739 Lilli Bobak Richland 13:44.1 7:38/M
13 12 2618 Claire Hood Marion Center Area 13:47.6 7:40/M
14 13 2620 Mya Lipsie Marion Center Area 14:05.9 7:50/M
15 14 2741 Celeste Mizla Richland 14:08.1 7:51/M
16 15 2594 Elizabeth Olsen Indiana Area Junior High School 14:20.4 7:58/M
17 16 2616 Mikayla Gatskie Marion Center Area 14:21.3 7:59/M
18 (< 5) 2719 Stella Murdock Purchase Line 14:25.2 8:01/M
19 (< 5) 2682 Jillian Bowman Penns Manor 14:29.8 8:03/M
20 17 2587 Kara Broskin Indiana Area Junior High School 14:32.3 8:05/M
21 18 2644 Kaylee Castner North Clarion 14:40.7 8:09/M
22 19 2762 Kenley Ingalls United 14:48.3 8:14/M
23 20 2765 Sierra Oleksa United 14:53.0 8:16/M
24 21 2514 Bailey Franci Brockway Area 14:53.9 8:17/M
25 22 2517 Zoe Puhala Brockway Area 14:55.4 8:17/M
26 23 2586 Ashlynn Branan Indiana Area Junior High School 14:56.5 8:18/M
27 24 2761 Ashlynn Brendlinger United 14:57.7 8:19/M
28 (< 5) 2720 Leeah Peles Purchase Line 14:58.0 8:19/M
29 25 2766 Payton Steiner United 15:00.2 8:20/M
30 26 2742 Hailey Smith Richland 15:01.2 8:21/M
31 (> 7) 2596 Gabby Sharp Indiana Area Junior High School 15:02.1 8:21/M
32 27 2516 Madison Pontious Brockway Area 15:05.0 8:23/M
33 28 2645 Akeela Greenawalt North Clarion 15:11.3 8:26/M
34 29 2740 Morgan Langerholc Richland 15:12.4 8:27/M
35 (< 5) 2684 Andrea Schwartz Penns Manor 15:18.6 8:30/M
36 (< 5) 2683 Brooke Price Penns Manor 15:19.4 8:31/M
37 (< 5) 2685 Grace Smith Penns Manor 15:21.7 8:32/M
38 30 2515 Madison Mortimer Brockway Area 15:25.3 8:34/M
39 (> 7) 2589 Zaliyah Covey Indiana Area Junior High School 15:36.8 8:40/M
40 (< 5) 2505 Lexie Kepple Blairsville 15:37.6 8:41/M
41 31 2646 Brynn Siegel North Clarion 15:38.9 8:42/M
42 32 2512 Anna Brubaker Brockway Area 16:14.3 9:01/M
43 33 2763 Ava Kovalcik United 16:32.8 9:12/M
44 (< 5) 2787 Jilissa Houser West Shamokin HS 17:35.3 9:46/M
45 34 2513 Caroline Ford Brockway Area 17:43.2 9:51/M
46 (< 5) 2718 Katrina Barkey Purchase Line 17:48.1 9:53/M
47 (< 5) 2504 Jessica Barger Blairsville 17:56.7 9:58/M
48 (> 7) 2595 Katelynn Rearick Indiana Area Junior High School 18:58.8 10:33/M
49 35 2764 Pressely Metil United 19:26.8 10:48/M
50 36 2622 Nicole Scott Marion Center Area 19:42.8 10:57/M
51 37 2518 Cheyanne Roush Brockway Area 20:25.4 11:21/M
52 (< 5) 2788 Sophia Smith West Shamokin HS 20:40.1 11:29/M
Team Summary Report - Girls
Junior High
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Indiana Area Junior High School 37 3 4 6 9 15 17 23
Top 5 Times: 1:06:44.9
2 Marion Center Area 49 1 7 12 13 16 36
Top 5 Times: 1:07:58.2
3 Richland 58 2 5 11 14 26 29
Top 5 Times: 1:08:41.5
4 North Clarion 95 8 10 18 28 31
Top 5 Times: 1:12:48.7
5 United 121 19 20 24 25 33 35
Top 5 Times: 1:16:12.1
6 Brockway Area 132 21 22 27 30 32 34 37
Top 5 Times: 1:16:34.1
Inc. Blairsville 2 finishers
Top 5 Times:
Inc. Penns Manor 4 finishers
Top 5 Times:
Inc. Purchase Line 4 finishers
Top 5 Times:
Inc. West Shamokin HS 2 finishers
Top 5 Times:
Detail Team Results - Girls
Junior High
Indiana Area Junior High School Finish Position - 1
Team Score (places): 37 Team Score (times): 1:06:44.9 Average Time: 13:20.9
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2585 Jadyn Ball 3 3 12:37.1 12:37.1 0:24.0
2 2593 McKenna Jordan 4 7 12:40.2 25:17.3 0:27.1
3 2592 Eve Kuzneski 6 13 13:29.4 38:46.8 1:16.3
4 2591 Rachel Gill 9 22 13:37.6 52:24.4 1:24.5
5 2594 Elizabeth Olsen 15 37 14:20.4 1:06:44.9 2:07.3
6 2587 Kara Broskin 17 54 14:32.3 1:21:17.2 2:19.2
7 2586 Ashlynn Branan 23 77 14:56.5 1:36:13.7 2:43.4
8 2596 Gabby Sharp More Than 7 15:02.1 1:51:15.8 2:49.0
9 2589 Zaliyah Covey More Than 7 15:36.8 2:06:52.7 3:23.7
10 2595 Katelynn Rearick More Than 7 18:58.8 2:25:51.6 6:45.7
Marion Center Area Finish Position - 2
Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:07:58.2 Average Time: 13:35.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2621 Lydia Miller 1 1 12:13.1 12:13.1 0:00.0
2 2617 Brynnley Haggerty 7 8 13:30.1 25:43.2 1:17.0
3 2618 Claire Hood 12 20 13:47.6 39:30.9 1:34.5
4 2620 Mya Lipsie 13 33 14:05.9 53:36.9 1:52.8
5 2616 Mikayla Gatskie 16 49 14:21.3 1:07:58.2 2:08.2
6 2622 Nicole Scott 36 85 19:42.8 1:27:41.0 7:29.7
Richland Finish Position - 3
Team Score (places): 58 Team Score (times): 1:08:41.5 Average Time: 13:44.3
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2743 Ahna Stewart 2 2 12:33.0 12:33.0 0:19.9
2 2744 Casey Yost 5 7 13:14.9 25:48.0 1:01.8
3 2739 Lilli Bobak 11 18 13:44.1 39:32.1 1:31.0
4 2741 Celeste Mizla 14 32 14:08.1 53:40.2 1:55.0
5 2742 Hailey Smith 26 58 15:01.2 1:08:41.5 2:48.1
6 2740 Morgan Langerholc 29 87 15:12.4 1:23:53.9 2:59.3
North Clarion Finish Position - 4
Team Score (places): 95 Team Score (times): 1:12:48.7 Average Time: 14:33.7
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2642 Ava Best 8 8 13:36.6 13:36.6 1:23.5
2 2643 Emma Buckley 10 18 13:41.0 27:17.7 1:27.9
3 2644 Kaylee Castner 18 36 14:40.7 41:58.4 2:27.6
4 2645 Akeela Greenawalt 28 64 15:11.3 57:09.7 2:58.2
5 2646 Brynn Siegel 31 95 15:38.9 1:12:48.7 3:25.8
United Finish Position - 5
Team Score (places): 121 Team Score (times): 1:16:12.1 Average Time: 15:14.4
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2762 Kenley Ingalls 19 19 14:48.3 14:48.3 2:35.2
2 2765 Sierra Oleksa 20 39 14:53.0 29:41.3 2:39.9
3 2761 Ashlynn Brendlinger 24 63 14:57.7 44:39.1 2:44.6
4 2766 Payton Steiner 25 88 15:00.2 59:39.3 2:47.1
5 2763 Ava Kovalcik 33 121 16:32.8 1:16:12.1 4:19.7
6 2764 Pressely Metil 35 156 19:26.8 1:35:38.9 7:13.7
Brockway Area Finish Position - 6
Team Score (places): 132 Team Score (times): 1:16:34.1 Average Time: 15:18.8
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2514 Bailey Franci 21 21 14:53.9 14:53.9 2:40.8
2 2517 Zoe Puhala 22 43 14:55.4 29:49.4 2:42.3
3 2516 Madison Pontious 27 70 15:05.0 44:54.4 2:51.9
4 2515 Madison Mortimer 30 100 15:25.3 1:00:19.7 3:12.2
5 2512 Anna Brubaker 32 132 16:14.3 1:16:34.1 4:01.2
6 2513 Caroline Ford 34 166 17:43.2 1:34:17.3 5:30.1
7 2518 Cheyanne Roush 37 203 20:25.4 1:54:42.8 8:12.3
Blairsville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2505 Lexie Kepple Less Than 5 15:37.6 15:37.6 3:24.5
2 2504 Jessica Barger Less Than 5 17:56.7 33:34.3 5:43.6
Penns Manor Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2682 Jillian Bowman Less Than 5 14:29.8 14:29.8 2:16.7
2 2684 Andrea Schwartz Less Than 5 15:18.6 29:48.4 3:05.5
3 2683 Brooke Price Less Than 5 15:19.4 45:07.9 3:06.3
4 2685 Grace Smith Less Than 5 15:21.7 1:00:29.7 3:08.6
Purchase Line Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2721 Mikeayla Ryen Less Than 5 13:26.2 13:26.2 1:13.1
2 2719 Stella Murdock Less Than 5 14:25.2 27:51.5 2:12.1
3 2720 Leeah Peles Less Than 5 14:58.0 42:49.6 2:44.9
4 2718 Katrina Barkey Less Than 5 17:48.1 1:00:37.7 5:35.0
West Shamokin HS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 2787 Jilissa Houser Less Than 5 17:35.3 17:35.3 5:22.2
2 2788 Sophia Smith Less Than 5 20:40.1 38:15.5 8:27.0