Section Meet

October 02, 2019


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Junior Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2590  Will Berzonsky        Indiana Area                            19:32.6  6:18/M        
    2      2   2608  Hunter Smathers       Indiana Area                            19:38.7  6:20/M        
    3      3   2609  Clayton Weaver        Indiana Area                            19:46.1  6:23/M        
    4      4   2531  Andrew Byersdorfer    Fox Chapel Area                         19:55.9  6:26/M        
    5      5   2672  Aaron Ragan           Pittsburgh Central Catholic             20:03.4  6:28/M        
    6      6   2593  Kyle Christian        Indiana Area                            20:07.8  6:30/M        
    7      7   2666  Julius DiSilvio       Pittsburgh Central Catholic             20:11.9  6:31/M        
    8      8   2535  Sean Doherty          Fox Chapel Area                         20:20.4  6:34/M        
    9      9   2718  Zach Mcpherson        Plum                                    20:30.1  6:37/M        
   10     10   2742  Evan Moncheck         Pittsburgh Central Catholic             20:30.2  6:37/M        
   11     11   2592  Ben Brown             Indiana Area                            20:33.7  6:38/M        
   12     12   2714  Dylan Kane            Plum                                    20:39.9  6:40/M        
   13     13   2699  Nate Beninati         Plum                                    20:51.1  6:44/M        
   14     14   2610  Seth Weaver           Indiana Area                            20:53.9  6:45/M        
   15     15   2532  Jason Carter          Fox Chapel Area                         21:10.1  6:50/M        
   16     16   2710  Carson Hawk           Plum                                    21:16.1  6:52/M        
   17     17   2602  Daniel Lenze          Indiana Area                            21:16.8  6:52/M        
   18     18   2548  Jacques Moye          Fox Chapel Area                         21:19.2  6:53/M        
   19     19   2669  Yosei Fukasaku        Pittsburgh Central Catholic             21:24.6  6:54/M        
   20  (> 7)   2599  Jacob Gill            Indiana Area                            21:28.0  6:55/M        
   21     20   2709  Jake George           Plum                                    21:33.8  6:57/M        
   22     21   2534  Kai Dehes             Fox Chapel Area                         21:34.3  6:58/M        
   23     22   2707  Tyler Ennis           Plum                                    21:39.9  6:59/M        
   24     23   2530  Nathan Anderson       Fox Chapel Area                         21:41.6  7:00/M        
   25     24   2539  Brendan Gladwin       Fox Chapel Area                         21:47.6  7:02/M        
   26     25   2678  Harris Woodward       Pittsburgh Central Catholic             21:54.7  7:04/M        
   27  (> 7)   2603  Brad Petras           Indiana Area                            21:59.1  7:06/M        
   28     26   2716  Tommy Marzina         Plum                                    22:11.6  7:10/M        
   29  (> 7)   2607  Ben Sebring           Indiana Area                            22:16.9  7:11/M        
   30  (> 7)   2720  Rory Metzgar          Plum                                    22:17.0  7:11/M        
   31     27   2675  Liam Tinker           Pittsburgh Central Catholic             22:24.5  7:14/M        
   32  (> 7)   2557  Milo Wright           Fox Chapel Area                         22:34.9  7:17/M        
   33  (> 7)   2715  Ryan Komonk           Plum                                    22:36.1  7:17/M        
   34  (< 5)   2567  Danny Dausey          Gateway                                 22:38.9  7:18/M        
   35  (> 7)   2728  Giustino Racchini     Plum                                    22:42.9  7:20/M        
   36  (> 7)   2546  Nick Mascilli         Fox Chapel Area                         22:50.5  7:22/M        
   37  (> 7)   2553  Tom Selwood           Fox Chapel Area                         22:57.4  7:24/M        
   38  (> 7)   2558  Paul Yeterian         Fox Chapel Area                         22:59.4  7:25/M        
   39  (< 5)   2627  Dakota Gold           Kiski Area                              23:01.6  7:26/M        
   40  (> 7)   2738  Alex Wolfe            Plum                                    23:09.0  7:28/M        
   41  (> 7)   2706  Caleb Dryer           Plum                                    23:29.0  7:35/M        
   42  (> 7)   2551  Silas Owens           Fox Chapel Area                         23:40.5  7:38/M        
   43  (> 7)   2731  Noah Sofran           Plum                                    23:53.3  7:42/M        
   44  (< 5)   2569  Gavin Dorosiev        Gateway                                 23:58.3  7:44/M        
   45  (< 5)   2633  Logan Vacanti         Kiski Area                              24:00.4  7:45/M        
   46  (> 7)   2556  Theodor Urban         Fox Chapel Area                         24:03.0  7:45/M        
   47  (> 7)   2722  Gavin Monick          Plum                                    24:34.1  7:56/M        
   48  (< 5)   2565  Daylen Alston         Gateway                                 24:35.5  7:56/M        
   49  (> 7)   2705  Mike Cooley           Plum                                    24:44.8  7:59/M        
   50  (> 7)   2723  Justin Muretisch      Plum                                    24:55.5  8:02/M        
   51  (> 7)   2708  Tyler Gallagher       Plum                                    25:15.2  8:09/M        
   52  (< 5)   2571  Dan Guthrie           Gateway                                 25:35.2  8:15/M        
   53  (> 7)   2541  Nate Green            Fox Chapel Area                         25:54.3  8:21/M        
   54  (> 7)   2554  Dillon Srodes         Fox Chapel Area                         25:55.6  8:22/M        
   55     28   2663  Caden Cercone         Pittsburgh Central Catholic             26:19.0  8:29/M        
   56  (> 7)   2713  Aaron Joyner          Plum                                    26:19.2  8:29/M        
   57  (> 7)   2711  Christian Jones       Plum                                    27:09.1  8:46/M        
   58  (> 7)   2540  Zach Gordon           Fox Chapel Area                         27:12.7  8:47/M        
   59  (> 7)   2552  Kevin Quinn           Fox Chapel Area                         27:19.9  8:49/M        
   60  (< 5)   2628  Kaelin Gold           Kiski Area                              28:03.1  9:03/M        
   61  (> 7)   2736  Justin Wesolowski     Plum                                    28:14.1  9:07/M        
   62  (> 7)   2725  Marquis Peeks         Plum                                    28:27.1  9:11/M        
   63  (> 7)   2735  Gregory Valotta       Plum                                    29:20.6  9:28/M        
   64  (> 7)   2737  Ryan Wesolowski       Plum                                    29:35.0  9:33/M        
   65  (> 7)   2732  Steven Stetzer        Plum                                    29:43.4  9:35/M        
   66  (> 7)   2605  Matt Ray              Indiana Area                            30:11.0  9:44/M        
   67  (> 7)   2703  Vince Citarno         Plum                                    30:58.0  9:59/M        
   68  (> 7)   2724  Justin North          Plum                                    31:39.6 10:13/M        

Overall Finish List - Girls

Junior Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   2651  Ava Taylor            Oakland Catholic                        23:15.9  7:30/M        
    2      2   2641  Ella Maier            Oakland Catholic                        23:31.3  7:35/M        
    3      3   2654  Giavanna Walker       Oakland Catholic                        23:42.0  7:39/M        
    4      4   2638  Adela Holland         Oakland Catholic                        24:20.1  7:51/M        
    5      5   2636  Alyse Fay             Oakland Catholic                        24:59.1  8:04/M        
    6      6   2696  Kacie Persia          Plum                                    26:42.0  8:37/M        
    7      7   2642  Elena Mazariegos      Oakland Catholic                        27:13.7  8:47/M        
    8      8   2693  Maggie Messina        Plum                                    27:19.6  8:49/M        
    9  (< 5)   2520  Maggie Gaddess        Fox Chapel Area                         27:20.0  8:49/M        
   10  (< 5)   2518  Abby Alexander        Fox Chapel Area                         27:20.1  8:49/M        
   11  (< 5)   2528  Sydney Ulanowicz      Fox Chapel Area                         27:27.9  8:52/M        
   12  (< 5)   2522  Annika Gleason        Fox Chapel Area                         27:30.0  8:52/M        
   13      9   2691  Keegan McLean         Plum                                    28:17.0  9:07/M        
   14     10   2639  Olivia Jana           Oakland Catholic                        28:32.8  9:13/M        
   15     11   2682  Elena Dupaly          Plum                                    28:35.6  9:13/M        
   16  (> 7)   2634  Ella Adams            Oakland Catholic                        29:00.3  9:21/M        
   17     12   2685  Elizabeth Glasspool   Plum                                    29:57.1  9:40/M        
   18     13   2687  Kacey Kiggins         Plum                                    30:19.4  9:47/M        
   19     14   2681  Maria Cooley          Plum                                    30:23.5  9:48/M        
   20  (> 7)   2692  Renae McLean          Plum                                    31:34.6 10:11/M        
   21  (> 7)   2643  Megan McNelis         Oakland Catholic                        31:55.4 10:18/M        
   22  (> 7)   2689  Mackenzie Linderman   Plum                                    33:28.8 10:48/M        
   23  (> 7)   2690  Mallory Lynch         Plum                                    37:47.5 12:11/M