BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K

Race Date:6-16-19


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
   1.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M         35:04.45  5:38 1/78      M25-29:1/1       76.16     35:04.38  
   2.Alex Hiznay          ,                  24 M         36:01.95  5:47 2/78      M20-24:1/5       74.15     36:01.76  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
   3.Maddie Villalba      Doylestown,PA      21 F         38:41.59  6:13 1/49      F20-24:1/2       78.38     38:41.59  
   4.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M         39:40.27  6:23 3/78      M50-54:1/14      77.01     39:40.27  
   5.Joe Holton           Furlong,PA         34 M         40:35.73  6:31 4/78      M30-34:1/6       66.20     40:34.44  
   6.Michael Mcgann       Hatfield,PA        44 M         40:54.45  6:34 5/78      M40-44:1/11      69.90     40:54.45  
   7.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M         41:10.09  6:37 6/78      M45-49:1/7       71.74     41:09.22  
   8.Colin Quinn          Lambertville,NJ    55 M         42:07.39  6:46 7/78      M55-59:1/7       74.44     42:05.15  
   9.Kirk Palermo         Doylestown,PA      40 M         42:10.83  6:47 8/78      M40-44:2/11      65.70     42:08.82  
  10.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M         42:15.13  6:47 9/78      M50-54:2/14      71.08     42:13.51  
  11.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F         42:17.80  6:48 2/49      F35-39:1/7       72.22     42:16.55  
  12.Andrei Lioshyn       Morrisville,PA     50 M         42:59.53  6:55 10/78     M50-54:3/14      69.87     42:59.26  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  13.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M         44:15.93  7:07 11/78     M35-39:1/9       62.17     44:14.74  
  14.Niki Pasquarella     ,                  31 F         45:10.98  7:16 3/49      F30-34:1/4       67.15     45:10.98  
  15.Osvil Acosta-morales Chalfont,PA        41 M         45:22.05  7:18 12/78     M40-44:3/11      61.54     45:15.58  
  16.Dennis Nagg          Doylestown,PA      54 M         45:54.46  7:23 13/78     M50-54:4/14      67.71     45:38.03  
  17.Tony Pereira         Newtown,PA         51 M         47:30.82  7:38 14/78     M50-54:5/14      63.77     47:24.18  
  18.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M         48:22.35  7:47 15/78     M65-69:1/7       71.75     48:20.58  
  19.Josh Kokinda         Doylestown,PA      31 M         48:58.84  7:52 16/78     M30-34:2/6       54.57     48:54.92  
  20.Marc Roth            Doylestown,PA      53 M         49:00.78  7:53 17/78     M50-54:6/14      62.88     48:46.93  
  21.Jay Brandelbit       Richboro,PA        55 M         49:07.80  7:54 18/78     M55-59:2/7       63.83     48:29.95  
  22.Geoff Simpson        Perkasie,PA        54 M         49:28.18  7:57 19/78     M50-54:7/14      62.83     49:24.94  
  23.Joshua Gardner       Chalfont,PA        42 M         49:29.13  7:57 20/78     M40-44:4/11      56.87     49:25.97  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  24.Annie Mckay          Harleysville,PA    47 F         49:51.05  8:01 4/49      F45-49:1/12      66.40     49:40.99  
  25.Kathleen Roth        Doylestown,PA      53 F         50:05.28  8:03 5/49      F50-54:1/9       70.94     49:51.58  
  26.Chris Howard         New Hope,PA        49 M         50:26.41  8:07 21/78     M45-49:2/7       59.05     50:26.41  
  27.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M U       50:32.63  8:08 22/78     M65-69:2/7       70.03     50:31.12  
  28.Kieran Cody          Doylestown,PA      56 M         50:42.79  8:09 23/78     M55-59:3/7       62.39     50:42.79  
  29.Natacha Smith        Ringoes,NJ         44 F         50:53.08  8:11 6/49      F40-44:1/5       63.18     50:50.46  
  30.Heidi Neuhauser      Green Lane,PA      38 F         50:59.10  8:12 7/49      F35-39:2/7       60.59     50:51.80  
  31.Jin Lee              Warwick,PA         45 F         51:32.87  8:17 8/49      F45-49:2/12      62.94     51:32.87  
  32.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F         51:35.56  8:18 9/49      F12-14:1/1       64.72     51:30.00  
  33.Fred Gropper         Yardley,PA         63 M         52:03.56  8:22 24/78     M60-64:1/6       64.78     51:56.88  
  34.Dan Kendrick         Doylestown,PA      20 M         52:06.03  8:23 25/78     M20-24:2/5       51.27     51:46.11  
  35.Kristi Wiley         Harleysville,PA    36 F         52:27.00  8:26 10/49     F35-39:3/7       58.43     52:27.00  
  36.Josh Long            Bensalem,PA        46 M         52:33.90  8:27 26/78     M45-49:3/7       55.29     52:06.42  
  37.Timothy Chamberlain  Morrisville,PA     34 M         52:36.75  8:28 27/78     M30-34:3/6       51.08     52:11.86  
  38.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F         52:46.86  8:29 11/49     F45-49:3/12      62.07     52:37.55  
  39.Kyle Dickinson       Penndel,PA         39 M         52:53.12  8:30 28/78     M35-39:2/9       52.03     52:33.48  
  40.Vincent Zambrotta    Southampton,PA     40 M         53:04.51  8:32 29/78     M40-44:5/11      52.21     53:03.47  
  41.Kiku Oshea           Perkasie,PA        52 F         53:19.88  8:34 12/49     F50-54:2/9       65.83     53:09.89  
  42.John Moor            Lansdale,PA        35 M         53:24.95  8:35 30/78     M35-39:3/9       50.48     53:24.95  
  43.Allison Blunt        Doylestown,PA      52 F         53:27.96  8:36 13/49     F50-54:3/9       65.67     53:16.61  
  44.Jermie Ortiz         Lansdale,PA        38 M         53:32.05  8:36 31/78     M35-39:4/9       51.07     53:21.56  
  45.Kert Emperado        Philadelphia,PA    37 M         53:34.07  8:37 32/78     M35-39:5/9       50.77     53:26.34  
  46.Charles Griego       Furlong,PA         60 M         53:37.04  8:37 33/78     M60-64:2/6       61.16     53:32.38  
  47.Hari Hendrawan       Doylestown,PA      44 M         53:38.79  8:37 34/78     M40-44:6/11      53.31     53:25.98  
  48.Pat Kendrick         Doylestown,PA      53 M         53:44.28  8:38 35/78     M50-54:8/14      57.34     53:24.55  
  49.Brian Gainsley       Southampton,PA     42 M         53:49.50  8:39 36/78     M40-44:7/11      52.29     53:41.03  
  50.Cole Gainsley        Southampton,PA     11 M         53:49.72  8:39 37/78     M 9-11:1/1       57.07     53:40.89  
  51.Chand Siewrattan     Warminster,PA      60 M         54:12.67  8:43 38/78     M60-64:3/6       60.50     53:58.77  
  52.Edmund Adams         Philadelphia,PA    47 M         54:19.23  8:44 39/78     M45-49:4/7       53.94     54:19.23  
  53.Jolene Cody Pastoor  Doylestown,PA      61 F         54:54.22  8:50 14/49     F60-64:1/4       71.78     54:43.58  
  54.Greg Datz            Doylestown,PA      48 M         55:22.29  8:54 40/78     M45-49:5/7       53.35     55:07.36  
  55.Ward King            Ambler,PA          68 M         55:41.86  8:57 41/78     M65-69:3/7       63.56     55:30.00  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  56.Braden Cody          Doylestown,PA      20 M         55:59.10  9:00 42/78     M20-24:3/5       47.71     55:56.55  
  57.Brandon Tillo        Bristol,PA         33 M         56:04.19  9:01 43/78     M30-34:4/6       47.80     55:50.23  
  58.Rob Schmauk          Furlong,PA         53 M         56:23.83  9:04 44/78     M50-54:9/14      54.65     56:04.91  
  59.Emily Reich          Elkins Park,PA     52 F         56:25.90  9:04 15/49     F50-54:4/9       62.21     56:10.27  
  60.Robbie Schmauk       Furlong,PA         22 M         56:28.30  9:05 45/78     M20-24:4/5       47.30     56:09.52  
  61.Al??? Hupbach        ,                  47 F         56:49.15  9:08 16/49     F45-49:4/12      58.26     56:49.15  
  62.Joe Colarusso        Bath,PA            64 M         56:56.37  9:09 46/78     M60-64:4/6       59.79     56:39.59  
  63.Kristen Griego       Souderton,PA       29 F         56:57.52  9:09 17/49     F25-29:1/3       53.25     56:53.59  
  64.Helen Kunigonis      Langhorne,PA       46 F         57:04.45  9:11 18/49     F45-49:5/12      57.39     56:56.57  
  65.Marshall Gardner     Richboro,PA        71 M         57:28.76  9:14 47/78     M70-74:1/2       63.63     57:10.86  
  66.Tricia Smith         Doylestown,PA      44 F         57:30.23  9:15 19/49     F40-44:2/5       55.91     57:30.23  
  67.Neil Sullivan        Ottsville,PA       66 M         57:33.07  9:15 48/78     M65-69:4/7       60.31     57:26.89  
  68.Geoff Watkinson      Flemington,NJ      32 M         57:48.16  9:18 49/78     M30-34:5/6       46.29     57:48.16  
  69.Meghan Mcgowan       Doylestown,PA      34 F         57:53.30  9:18 20/49     F30-34:2/4       52.63     57:37.84  
  70.Sarah Blunt          Doylestown,PA      24 F         58:19.84  9:23 21/49     F20-24:2/2       52.00     58:08.28  
  71.Daniel Metz          Warminster,PA      43 M         58:37.74  9:26 50/78     M40-44:8/11      48.39     58:37.74  
  72.Peter Knouse         Doylestown,PA      36 M         58:57.95  9:29 51/78     M35-39:6/9       45.91     58:35.00  
  73.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M         59:19.80  9:32 52/78     M70-74:2/2       61.64     59:12.75  
  74.Sonia Simpson        Doylestown,PA      52 F         59:46.35  9:37 22/49     F50-54:5/9       58.73     59:21.74  
  75.Alex Rojas           Willow Grove,PA    34 M         59:49.00  9:37 53/78     M30-34:6/6       44.93     59:49.00  
  76.John Mazzarini       Levittown,PA       69 M         59:51.34  9:37 54/78     M65-69:5/7       59.74     59:34.06  
  77.Glenn Cohen          Warminster,PA      59 M       1:00:23.65  9:43 55/78     M55-59:4/7       53.81   1:00:23.65  
  78.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F       1:00:35.76  9:45 23/49     F60-64:2/4       65.05   1:00:25.74  
  79.Karen Herd           Doylestown,PA      53 F       1:01:04.98  9:49 24/49     F50-54:6/9       58.19   1:00:47.24  
  80.Lois Koscinski       Philadelphia,PA    46 F       1:01:17.15  9:51 25/49     F45-49:6/12      53.45   1:01:07.53  
  81.Gail Strohmeyer      Doylestown,PA      55 F       1:01:21.60  9:52 26/49     F55-59:1/2       59.38   1:01:14.15  
  82.Lisa Hitchcock       Doylestown,PA      54 F       1:01:21.92  9:52 27/49     F50-54:7/9       58.64   1:01:13.84  
  83.Denise Coll Manley   Newtown,PA         48 F       1:01:41.62  9:55 28/49     F45-49:7/12      54.27   1:01:28.35  
  84.Tim Lenihan          Morrisville,PA     63 M       1:01:53.58  9:57 56/78     M60-64:5/6       54.49   1:01:35.53  
  85.Maria Wood           Quakertown,PA      49 F       1:01:55.34  9:57 29/49     F45-49:8/12      54.70   1:01:24.71  
  86.Mike Depue           Chalfont,PA        39 M       1:02:04.74  9:59 57/78     M35-39:7/9       44.33   1:01:33.98  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  87.Eduardo Diaz         Hoboken,NJ         40 M       1:02:26.85 10:02 58/78     M40-44:9/11      44.38   1:02:19.67  
  88.Katie Dethomas       Doylestown,PA      37 F       1:02:31.40 10:03 30/49     F35-39:4/7       49.20   1:02:17.49  
  89.Juliana Aimee        Doylestown,PA      47 F       1:03:01.78 10:08 31/49     F45-49:9/12      52.53   1:02:55.39  
  90.Doug Wood            Quakertown,PA      47 M       1:03:04.13 10:08 59/78     M45-49:6/7       46.46   1:02:32.54  
  91.Dale Hollerbach      Newtown,PA         63 F       1:03:12.99 10:10 32/49     F60-64:3/4       64.11   1:02:57.98  
  92.Jeff Mandes          Warminster,PA      54 M       1:03:16.25 10:10 60/78     M50-54:10/14     49.13   1:02:58.11  
  93.Ray Braun            Doylestown,PA      64 M       1:03:27.03 10:12 61/78     M60-64:6/6       53.65   1:03:11.58  
  94.Alan Tofig           Warrington,PA      58 M       1:03:27.88 10:12 62/78     M55-59:5/7       50.75   1:03:11.65  
  95.John Rizzo           Newtown,PA         57 M       1:03:49.58 10:16 63/78     M55-59:6/7       50.01   1:03:29.05  
  96.Jason Hamer          Chalfont,PA        47 M       1:04:11.25 10:19 64/78     M45-49:7/7       45.65   1:03:54.07  
  97.Bob Raynor           Chalfont,PA        38 M       1:04:14.05 10:20 65/78     M35-39:8/9       42.57   1:03:56.89  
  98.Megan Clark          Asbury,NJ          33 F       1:04:20.96 10:21 33/49     F30-34:3/4       47.26   1:04:20.96  
  99.Not Registered       ,                  99 M       1:04:33.80 10:23 66/78     NO AGE:1/2        0.00   1:04:13.73  
 100.Amishi Castelli      New Hope,PA        45 F       1:05:09.30 10:29 34/49     F45-49:10/12     49.79   1:05:09.30  
 101.Anthony Borrelli     Lansdale,PA        53 M       1:05:33.60 10:33 67/78     M50-54:11/14     47.01   1:05:10.70  
 102.Dan Reifsneider      Yardley,PA         50 M       1:05:33.77 10:33 68/78     M50-54:12/14     45.82   1:05:11.89  
 103.Kathy Rizzo          Newtown,PA         56 F       1:05:40.32 10:34 35/49     F55-59:2/2       56.18   1:05:03.52  
 104.Andrew Szabo         Morton,PA          68 M       1:06:36.92 10:43 69/78     M65-69:6/7       53.14   1:06:13.08  
 105.Michelle Campbell    Bensalem,PA        40 F       1:07:02.42 10:47 36/49     F40-44:3/5       46.58   1:06:35.57  
 106.Michael Mcdonald     Newtown,PA         39 M       1:07:52.51 10:55 70/78     M35-39:9/9       40.54   1:07:18.97  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 107.Catherine Goodman    Feasterville,PA    49 F       1:08:56.53 11:05 37/49     F45-49:11/12     49.13   1:08:47.49  
 108.Justin Coyle         Nazareth,PA        50 M       1:09:24.68 11:10 71/78     M50-54:13/14     43.28   1:09:02.26  
 109.Kristine Hubler      North Wales,PA     51 F       1:09:35.44 11:11 38/49     F50-54:8/9       49.84   1:09:17.45  
 110.Elizabeth Coyle      Nazareth,PA        42 F       1:09:42.52 11:13 39/49     F40-44:4/5       45.40   1:09:19.98  
 111.Colette Gramszlo     Philadelphia,PA    28 F       1:09:50.68 11:14 40/49     F25-29:2/3       43.43   1:09:27.90  
 112.Prabhakar Muthuswamy Newtown,PA         42 M       1:10:05.85 11:16 72/78     M40-44:10/11     40.16   1:10:05.85  
 113.Darlene Paullin      Croydon,PA         61 F       1:10:35.28 11:21 41/49     F60-64:4/4       55.84   1:10:26.82  
 114.Jack O Leary         Southampton,PA     51 M       1:11:15.33 11:28 73/78     M50-54:14/14     42.52   1:10:49.33  
 115.Samantha Bode        Chalfont,PA        49 F       1:11:17.80 11:28 42/49     F45-49:12/12     47.51   1:10:53.43  
 116.Robbie Schmauk       Furlong,PA         22 M       1:11:39.23 11:31 74/78     M20-24:5/5       37.28   1:11:10.13  
 117.Stephanie Metkus     Chalfont,PA        33 F       1:12:16.27 11:37 43/49     F30-34:4/4       42.07   1:12:02.77  
 118.Jason Diener         Chalfont,PA        42 M       1:12:16.34 11:37 75/78     M40-44:11/11     38.95   1:12:02.12  
 119.Not Registered       ,                  99 M       1:12:47.68 11:42 76/78     NO AGE:2/2        0.00   1:12:45.91  
 120.Maria Rupp           Doylestown,PA      39 F       1:13:12.13 11:46 44/49     F35-39:5/7       42.42   1:12:38.01  
 121.Lanae Patton Mckelve Drums,PA           29 F       1:13:36.60 11:50 45/49     F25-29:3/3       41.21   1:13:09.86  
 122.Christopher Patton   Warrington,PA      58 M       1:13:36.66 11:50 77/78     M55-59:7/7       43.75   1:13:09.90  
 123.Jame Edjin           Tucson,AZ          42 F       1:13:43.03 11:51 46/49     F40-44:5/5       42.92   1:13:21.60  
 124.Jennifer Eisenmann   Wallingford,PA     39 F       1:13:58.39 11:54 47/49     F35-39:6/7       41.98   1:13:48.35  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 125.Phil Miele           Langhorne,PA       66 M       1:17:52.63 12:31 78/78     M65-69:7/7       44.58   1:17:20.09  
 126.Theola Gardner       Hillsborough,NJ    54 F U     1:18:50.92 12:41 48/49     F50-54:9/9       45.64   1:18:23.91  
 127.Alester England      Furlong,PA         37 F       1:19:04.12 12:43 49/49     F35-39:7/7       38.90   1:18:58.78  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M             244   35:04.45  5:39
   2.Alex Hiznay          ,                  24 M             496   36:01.95  5:48
   3.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M             288   39:40.27  6:23
   4.Joe Holton           Furlong,PA         34 M             240   40:35.73  6:32
   5.Michael Mcgann       Hatfield,PA        44 M             317   40:54.45  6:35
   6.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M             221   41:10.09  6:38
   7.Colin Quinn          Lambertville,NJ    55 M             389   42:07.39  6:47
   8.Kirk Palermo         Doylestown,PA      40 M             369   42:10.83  6:47
   9.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M             251   42:15.13  6:48
  10.Andrei Lioshyn       Morrisville,PA     50 M             375   42:59.53  6:55
BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF1.Maddie Villalba      Doylestown,PA      21 F             381   38:41.59  6:14
   2.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F             254   42:17.80  6:48
   3.Niki Pasquarella     ,                  31 F             255   45:10.98  7:16
   4.Annie Mckay          Harleysville,PA    47 F             319   49:51.05  8:01
   5.Kathleen Roth        Doylestown,PA      53 F             340   50:05.28  8:04
   6.Natacha Smith        Ringoes,NJ         44 F             351   50:53.08  8:11
   7.Heidi Neuhauser      Green Lane,PA      38 F             325   50:59.10  8:12
   8.Jin Lee              Warwick,PA         45 F             311   51:32.87  8:18
   9.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F             248   51:35.56  8:18
  10.Kristi Wiley         Harleysville,PA    36 F             159   52:27.00  8:26
TOP MASTERS FINISHERS
BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M             288   39:40.27  6:23
   2.Michael Mcgann       Hatfield,PA        44 M             317   40:54.45  6:35
   3.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M             221   41:10.09  6:38
   4.Colin Quinn          Lambertville,NJ    55 M             389   42:07.39  6:47
   5.Kirk Palermo         Doylestown,PA      40 M             369   42:10.83  6:47
   6.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M             251   42:15.13  6:48
   7.Andrei Lioshyn       Morrisville,PA     50 M             375   42:59.53  6:55
   8.Osvil Acosta-morales Chalfont,PA        41 M             264   45:22.05  7:18
   9.Dennis Nagg          Doylestown,PA      54 M             324   45:54.46  7:23
  10.Tony Pereira         Newtown,PA         51 M             331   47:30.82  7:39
BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Annie Mckay          Harleysville,PA    47 F             319   49:51.05  8:01
   2.Kathleen Roth        Doylestown,PA      53 F             340   50:05.28  8:04
   3.Natacha Smith        Ringoes,NJ         44 F             351   50:53.08  8:11
   4.Jin Lee              Warwick,PA         45 F             311   51:32.87  8:18
   5.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F             262   52:46.86  8:30
   6.Kiku Oshea           Perkasie,PA        52 F             252   53:19.88  8:35
   7.Allison Blunt        Doylestown,PA      52 F             268   53:27.96  8:36
   8.Jolene Cody Pastoor  Doylestown,PA      61 F             278   54:54.22  8:50
   9.Emily Reich          Elkins Park,PA     52 F             335   56:25.90  9:05
  10.Al??? Hupbach        ,                  47 F             395   56:49.15  9:09

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE 8 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE 8 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 9 TO 11 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Cole Gainsley        Southampton,PA     11 M   50          236   53:49.72  8:40  57.07%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 9 TO 11 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 12 TO 14 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 12 TO 14 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F   32          248   51:35.56  8:18  64.72%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alex Hiznay          ,                  24 M    2          496   36:01.95  5:48  74.15%
   2.Dan Kendrick         Doylestown,PA      20 M   34          304   52:06.03  8:23  51.27%
   3.Braden Cody          Doylestown,PA      20 M   56          277   55:59.10  9:01  47.71%
   4.Robbie Schmauk       Furlong,PA         22 M   60          393   56:28.30  9:05  47.30%
   5.Robbie Schmauk       Furlong,PA         22 M  116          344 1:11:39.23 11:32  37.28%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvF1.Maddie Villalba      Doylestown,PA      21 F    3          381   38:41.59  6:14  78.38%
   1.Sarah Blunt          Doylestown,PA      24 F   70          269   58:19.84  9:23  52.00%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvM1.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M    1          244   35:04.45  5:39  76.16%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kristen Griego       Souderton,PA       29 F   63          294   56:57.52  9:10  53.25%
   2.Colette Gramszlo     Philadelphia,PA    28 F  111          293 1:09:50.68 11:14  43.43%
   3.Lanae Patton Mckelve Drums,PA           29 F  121          329 1:13:36.60 11:51  41.21%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Joe Holton           Furlong,PA         34 M    5          240   40:35.73  6:32  66.20%
   2.Josh Kokinda         Doylestown,PA      31 M   19          387   48:58.84  7:53  54.57%
   3.Timothy Chamberlain  Morrisville,PA     34 M   37          274   52:36.75  8:28  51.08%
   4.Brandon Tillo        Bristol,PA         33 M   57          359   56:04.19  9:01  47.80%
   5.Geoff Watkinson      Flemington,NJ      32 M   68          384   57:48.16  9:18  46.29%
   6.Alex Rojas           Willow Grove,PA    34 M   75          494   59:49.00  9:38  44.93%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Niki Pasquarella     ,                  31 F   14          255   45:10.98  7:16  67.15%
   2.Meghan Mcgowan       Doylestown,PA      34 F   69          318   57:53.30  9:19  52.63%
   3.Megan Clark          Asbury,NJ          33 F   98          275 1:04:20.96 10:21  47.26%
   4.Stephanie Metkus     Chalfont,PA        33 F  117          377 1:12:16.27 11:38  42.07%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M   13          225   44:15.93  7:07  62.17%
   2.Kyle Dickinson       Penndel,PA         39 M   39          287   52:53.12  8:31  52.03%
   3.John Moor            Lansdale,PA        35 M   42          322   53:24.95  8:36  50.48%
   4.Jermie Ortiz         Lansdale,PA        38 M   44          396   53:32.05  8:37  51.07%
   5.Kert Emperado        Philadelphia,PA    37 M   45          233   53:34.07  8:37  50.77%
   6.Peter Knouse         Doylestown,PA      36 M   72          307   58:57.95  9:29  45.91%
   7.Mike Depue           Chalfont,PA        39 M   86          230 1:02:04.74  9:59  44.33%
   8.Bob Raynor           Chalfont,PA        38 M   97          334 1:04:14.05 10:20  42.57%
   9.Michael Mcdonald     Newtown,PA         39 M  106          316 1:07:52.51 10:55  40.54%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F   11          254   42:17.80  6:48  72.22%
   2.Heidi Neuhauser      Green Lane,PA      38 F   30          325   50:59.10  8:12  60.59%
   3.Kristi Wiley         Harleysville,PA    36 F   35          159   52:27.00  8:26  58.43%
   4.Katie Dethomas       Doylestown,PA      37 F   88          285 1:02:31.40 10:04  49.20%
   5.Maria Rupp           Doylestown,PA      39 F  120          342 1:13:12.13 11:47  42.42%
   6.Jennifer Eisenmann   Wallingford,PA     39 F  124          232 1:13:58.39 11:54  41.98%
   7.Alester England      Furlong,PA         37 F  127          382 1:19:04.12 12:43  38.90%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Michael Mcgann       Hatfield,PA        44 M    6          317   40:54.45  6:35  69.90%
   2.Kirk Palermo         Doylestown,PA      40 M    9          369   42:10.83  6:47  65.70%
   3.Osvil Acosta-morales Chalfont,PA        41 M   15          264   45:22.05  7:18  61.54%
   4.Joshua Gardner       Chalfont,PA        42 M   23          289   49:29.13  7:58  56.87%
   5.Vincent Zambrotta    Southampton,PA     40 M   40          363   53:04.51  8:32  52.21%
   6.Hari Hendrawan       Doylestown,PA      44 M   47          298   53:38.79  8:38  53.31%
   7.Brian Gainsley       Southampton,PA     42 M   49          237   53:49.50  8:40  52.29%
   8.Daniel Metz          Warminster,PA      43 M   71          320   58:37.74  9:26  48.39%
   9.Eduardo Diaz         Hoboken,NJ         40 M   87          286 1:02:26.85 10:03  44.38%
  10.Prabhakar Muthuswamy Newtown,PA         42 M  112          323 1:10:05.85 11:17  40.16%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Natacha Smith        Ringoes,NJ         44 F   29          351   50:53.08  8:11  63.18%
   2.Tricia Smith         Doylestown,PA      44 F   66          352   57:30.23  9:15  55.91%
   3.Michelle Campbell    Bensalem,PA        40 F  105          273 1:07:02.42 10:47  46.58%
   4.Elizabeth Coyle      Nazareth,PA        42 F  110          282 1:09:42.52 11:13  45.40%
   5.Jame Edjin           Tucson,AZ          42 F  123          394 1:13:43.03 11:52  42.92%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M    7          221   41:10.09  6:38  71.74%
   2.Chris Howard         New Hope,PA        49 M   26          301   50:26.41  8:07  59.05%
   3.Josh Long            Bensalem,PA        46 M   36          383   52:33.90  8:28  55.29%
   4.Edmund Adams         Philadelphia,PA    47 M   52          265   54:19.23  8:44  53.94%
   5.Greg Datz            Doylestown,PA      48 M   54          284   55:22.29  8:55  53.35%
   6.Doug Wood            Quakertown,PA      47 M   90          362 1:03:04.13 10:09  46.46%
   7.Jason Hamer          Chalfont,PA        47 M   96          297 1:04:11.25 10:20  45.65%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Annie Mckay          Harleysville,PA    47 F   24          319   49:51.05  8:01  66.40%
   2.Jin Lee              Warwick,PA         45 F   31          311   51:32.87  8:18  62.94%
   3.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F   38          262   52:46.86  8:30  62.07%
   4.Al??? Hupbach        ,                  47 F   61          395   56:49.15  9:09  58.26%
   5.Helen Kunigonis      Langhorne,PA       46 F   64          310   57:04.45  9:11  57.39%
   6.Lois Koscinski       Philadelphia,PA    46 F   80          308 1:01:17.15  9:52  53.45%
   7.Denise Coll Manley   Newtown,PA         48 F   83          280 1:01:41.62  9:56  54.27%
   8.Maria Wood           Quakertown,PA      49 F   85          361 1:01:55.34  9:58  54.70%
   9.Juliana Aimee        Doylestown,PA      47 F   89          364 1:03:01.78 10:09  52.53%
  10.Amishi Castelli      New Hope,PA        45 F  100          397 1:05:09.30 10:29  49.79%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
AGM1.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M    4          288   39:40.27  6:23  77.01%
   1.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M   10          251   42:15.13  6:48  71.08%
   2.Andrei Lioshyn       Morrisville,PA     50 M   12          375   42:59.53  6:55  69.87%
   3.Dennis Nagg          Doylestown,PA      54 M   16          324   45:54.46  7:23  67.71%
   4.Tony Pereira         Newtown,PA         51 M   17          331   47:30.82  7:39  63.77%
   5.Marc Roth            Doylestown,PA      53 M   20          339   49:00.78  7:53  62.88%
   6.Geoff Simpson        Perkasie,PA        54 M   22          350   49:28.18  7:58  62.83%
   7.Pat Kendrick         Doylestown,PA      53 M   48          303   53:44.28  8:39  57.34%
   8.Rob Schmauk          Furlong,PA         53 M   58          392   56:23.83  9:05  54.65%
   9.Jeff Mandes          Warminster,PA      54 M   92          313 1:03:16.25 10:11  49.13%
  10.Anthony Borrelli     Lansdale,PA        53 M  101          271 1:05:33.60 10:33  47.01%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kathleen Roth        Doylestown,PA      53 F   25          340   50:05.28  8:04  70.94%
   2.Kiku Oshea           Perkasie,PA        52 F   41          252   53:19.88  8:35  65.83%
   3.Allison Blunt        Doylestown,PA      52 F   43          268   53:27.96  8:36  65.67%
   4.Emily Reich          Elkins Park,PA     52 F   59          335   56:25.90  9:05  62.21%
   5.Sonia Simpson        Doylestown,PA      52 F   74          349   59:46.35  9:37  58.73%
   6.Karen Herd           Doylestown,PA      53 F   79          299 1:01:04.98  9:50  58.19%
   7.Lisa Hitchcock       Doylestown,PA      54 F   82          300 1:01:21.92  9:53  58.64%
   8.Kristine Hubler      North Wales,PA     51 F  109          241 1:09:35.44 11:12  49.84%
   9.Theola Gardner       Hillsborough,NJ    54 F  126       U  376 1:18:50.92 12:41  45.64%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Colin Quinn          Lambertville,NJ    55 M    8          389   42:07.39  6:47  74.44%
   2.Jay Brandelbit       Richboro,PA        55 M   21          370   49:07.80  7:54  63.83%
   3.Kieran Cody          Doylestown,PA      56 M   28          276   50:42.79  8:10  62.39%
   4.Glenn Cohen          Warminster,PA      59 M   77          279 1:00:23.65  9:43  53.81%
   5.Alan Tofig           Warrington,PA      58 M   94          360 1:03:27.88 10:13  50.75%
   6.John Rizzo           Newtown,PA         57 M   95          338 1:03:49.58 10:16  50.01%
   7.Christopher Patton   Warrington,PA      58 M  122          398 1:13:36.66 11:51  43.75%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Gail Strohmeyer      Doylestown,PA      55 F   81          354 1:01:21.60  9:52  59.38%
   2.Kathy Rizzo          Newtown,PA         56 F  103          337 1:05:40.32 10:34  56.18%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Fred Gropper         Yardley,PA         63 M   33          296   52:03.56  8:23  64.78%
   2.Charles Griego       Furlong,PA         60 M   46          295   53:37.04  8:38  61.16%
   3.Chand Siewrattan     Warminster,PA      60 M   51          348   54:12.67  8:43  60.50%
   4.Joe Colarusso        Bath,PA            64 M   62          379   56:56.37  9:10  59.79%
   5.Tim Lenihan          Morrisville,PA     63 M   84          247 1:01:53.58  9:58  54.49%
   6.Ray Braun            Doylestown,PA      64 M   93          272 1:03:27.03 10:13  53.65%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
AGF1.Jolene Cody Pastoor  Doylestown,PA      61 F   53          278   54:54.22  8:50  71.78%
   1.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F   78          238 1:00:35.76  9:45  65.05%
   2.Dale Hollerbach      Newtown,PA         63 F   91          372 1:03:12.99 10:10  64.11%
   3.Darlene Paullin      Croydon,PA         61 F  113          330 1:10:35.28 11:22  55.84%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M   18          228   48:22.35  7:47  71.75%
   2.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M   27       U  388   50:32.63  8:08  70.03%
   3.Ward King            Ambler,PA          68 M   55          306   55:41.86  8:58  63.56%
   4.Neil Sullivan        Ottsville,PA       66 M   67          355   57:33.07  9:16  60.31%
   5.John Mazzarini       Levittown,PA       69 M   76          314   59:51.34  9:38  59.74%
   6.Andrew Szabo         Morton,PA          68 M  104          356 1:06:36.92 10:43  53.14%
   7.Phil Miele           Langhorne,PA       66 M  125          321 1:17:52.63 12:32  44.58%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Marshall Gardner     Richboro,PA        71 M   65          290   57:28.76  9:15  63.63%
   2.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M   73          239   59:19.80  9:33  61.64%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE 80 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE 80 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Not Registered       ,                  99 M   99          371 1:04:33.80 10:23   0.00%
   2.Not Registered       ,                  99 M  119          391 1:12:47.68 11:43   0.00%


BUCKS SERIES BCRR BREAK-FAST 10K              FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS

MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M     288   39:40.27  6:23 77.01%
   2.Colin Quinn          Lambertville,NJ    55 M     389   42:07.39  6:47 74.44%
   3.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M     228   48:22.35  7:47 71.75%
   4.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M     221   41:10.09  6:38 71.74%
   5.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M     251   42:15.13  6:48 71.08%
   6.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M  U  388   50:32.63  8:08 70.03%
   7.Michael Mcgann       Hatfield,PA        44 M     317   40:54.45  6:35 69.90%
   8.Andrei Lioshyn       Morrisville,PA     50 M     375   42:59.53  6:55 69.87%
   9.Dennis Nagg          Doylestown,PA      54 M     324   45:54.46  7:23 67.71%
  10.Kirk Palermo         Doylestown,PA      40 M     369   42:10.83  6:47 65.70%
  11.Fred Gropper         Yardley,PA         63 M     296   52:03.56  8:23 64.78%
  12.Jay Brandelbit       Richboro,PA        55 M     370   49:07.80  7:54 63.83%
  13.Tony Pereira         Newtown,PA         51 M     331   47:30.82  7:39 63.77%
  14.Marshall Gardner     Richboro,PA        71 M     290   57:28.76  9:15 63.63%
  15.Ward King            Ambler,PA          68 M     306   55:41.86  8:58 63.56%
  16.Marc Roth            Doylestown,PA      53 M     339   49:00.78  7:53 62.88%
  17.Geoff Simpson        Perkasie,PA        54 M     350   49:28.18  7:58 62.83%
  18.Kieran Cody          Doylestown,PA      56 M     276   50:42.79  8:10 62.39%
  19.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M     239   59:19.80  9:33 61.64%
  20.Osvil Acosta-morales Chalfont,PA        41 M     264   45:22.05  7:18 61.54%
  21.Charles Griego       Furlong,PA         60 M     295   53:37.04  8:38 61.16%
  22.Chand Siewrattan     Warminster,PA      60 M     348   54:12.67  8:43 60.50%
  23.Neil Sullivan        Ottsville,PA       66 M     355   57:33.07  9:16 60.31%
  24.Joe Colarusso        Bath,PA            64 M     379   56:56.37  9:10 59.79%
  25.John Mazzarini       Levittown,PA       69 M     314   59:51.34  9:38 59.74%
  26.Chris Howard         New Hope,PA        49 M     301   50:26.41  8:07 59.05%
  27.Pat Kendrick         Doylestown,PA      53 M     303   53:44.28  8:39 57.34%
  28.Joshua Gardner       Chalfont,PA        42 M     289   49:29.13  7:58 56.87%
  29.Josh Long            Bensalem,PA        46 M     383   52:33.90  8:28 55.29%
  30.Rob Schmauk          Furlong,PA         53 M     392   56:23.83  9:05 54.65%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Jolene Cody Pastoor  Doylestown,PA      61 F     278   54:54.22  8:50 71.78%
   2.Kathleen Roth        Doylestown,PA      53 F     340   50:05.28  8:04 70.94%
   3.Annie Mckay          Harleysville,PA    47 F     319   49:51.05  8:01 66.40%
   4.Kiku Oshea           Perkasie,PA        52 F     252   53:19.88  8:35 65.83%
   5.Allison Blunt        Doylestown,PA      52 F     268   53:27.96  8:36 65.67%
   6.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F     238 1:00:35.76  9:45 65.05%
   7.Dale Hollerbach      Newtown,PA         63 F     372 1:03:12.99 10:10 64.11%
   8.Natacha Smith        Ringoes,NJ         44 F     351   50:53.08  8:11 63.18%
   9.Jin Lee              Warwick,PA         45 F     311   51:32.87  8:18 62.94%
  10.Emily Reich          Elkins Park,PA     52 F     335   56:25.90  9:05 62.21%
  11.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F     262   52:46.86  8:30 62.07%
  12.Gail Strohmeyer      Doylestown,PA      55 F     354 1:01:21.60  9:52 59.38%
  13.Sonia Simpson        Doylestown,PA      52 F     349   59:46.35  9:37 58.73%
  14.Lisa Hitchcock       Doylestown,PA      54 F     300 1:01:21.92  9:53 58.64%
  15.Al??? Hupbach        ,                  47 F     395   56:49.15  9:09 58.26%
  16.Karen Herd           Doylestown,PA      53 F     299 1:01:04.98  9:50 58.19%
  17.Helen Kunigonis      Langhorne,PA       46 F     310   57:04.45  9:11 57.39%
  18.Kathy Rizzo          Newtown,PA         56 F     337 1:05:40.32 10:34 56.18%
  19.Tricia Smith         Doylestown,PA      44 F     352   57:30.23  9:15 55.91%
  20.Darlene Paullin      Croydon,PA         61 F     330 1:10:35.28 11:22 55.84%
  21.Maria Wood           Quakertown,PA      49 F     361 1:01:55.34  9:58 54.70%
  22.Denise Coll Manley   Newtown,PA         48 F     280 1:01:41.62  9:56 54.27%
  23.Lois Koscinski       Philadelphia,PA    46 F     308 1:01:17.15  9:52 53.45%
  24.Juliana Aimee        Doylestown,PA      47 F     364 1:03:01.78 10:09 52.53%
  25.Kristine Hubler      North Wales,PA     51 F     241 1:09:35.44 11:12 49.84%
  26.Amishi Castelli      New Hope,PA        45 F     397 1:05:09.30 10:29 49.79%
  27.Catherine Goodman    Feasterville,PA    49 F     291 1:08:56.53 11:06 49.13%
  28.Samantha Bode        Chalfont,PA        49 F     223 1:11:17.80 11:28 47.51%
  29.Michelle Campbell    Bensalem,PA        40 F     273 1:07:02.42 10:47 46.58%
  30.Theola Gardner       Hillsborough,NJ    54 F  U  376 1:18:50.92 12:41 45.64%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M     288   39:40.27  6:23 77.01%
   2.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M     244   35:04.45  5:39 76.16%
   3.Colin Quinn          Lambertville,NJ    55 M     389   42:07.39  6:47 74.44%
   4.Alex Hiznay          ,                  24 M     496   36:01.95  5:48 74.15%
   5.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M     228   48:22.35  7:47 71.75%
   6.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M     221   41:10.09  6:38 71.74%
   7.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M     251   42:15.13  6:48 71.08%
   8.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M  U  388   50:32.63  8:08 70.03%
   9.Michael Mcgann       Hatfield,PA        44 M     317   40:54.45  6:35 69.90%
  10.Andrei Lioshyn       Morrisville,PA     50 M     375   42:59.53  6:55 69.87%
  11.Dennis Nagg          Doylestown,PA      54 M     324   45:54.46  7:23 67.71%
  12.Joe Holton           Furlong,PA         34 M     240   40:35.73  6:32 66.20%
  13.Kirk Palermo         Doylestown,PA      40 M     369   42:10.83  6:47 65.70%
  14.Fred Gropper         Yardley,PA         63 M     296   52:03.56  8:23 64.78%
  15.Jay Brandelbit       Richboro,PA        55 M     370   49:07.80  7:54 63.83%
  16.Tony Pereira         Newtown,PA         51 M     331   47:30.82  7:39 63.77%
  17.Marshall Gardner     Richboro,PA        71 M     290   57:28.76  9:15 63.63%
  18.Ward King            Ambler,PA          68 M     306   55:41.86  8:58 63.56%
  19.Marc Roth            Doylestown,PA      53 M     339   49:00.78  7:53 62.88%
  20.Geoff Simpson        Perkasie,PA        54 M     350   49:28.18  7:58 62.83%
  21.Kieran Cody          Doylestown,PA      56 M     276   50:42.79  8:10 62.39%
  22.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M     225   44:15.93  7:07 62.17%
  23.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M     239   59:19.80  9:33 61.64%
  24.Osvil Acosta-morales Chalfont,PA        41 M     264   45:22.05  7:18 61.54%
  25.Charles Griego       Furlong,PA         60 M     295   53:37.04  8:38 61.16%
  26.Chand Siewrattan     Warminster,PA      60 M     348   54:12.67  8:43 60.50%
  27.Neil Sullivan        Ottsville,PA       66 M     355   57:33.07  9:16 60.31%
  28.Joe Colarusso        Bath,PA            64 M     379   56:56.37  9:10 59.79%
  29.John Mazzarini       Levittown,PA       69 M     314   59:51.34  9:38 59.74%
  30.Chris Howard         New Hope,PA        49 M     301   50:26.41  8:07 59.05%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Maddie Villalba      Doylestown,PA      21 F     381   38:41.59  6:14 78.38%
   2.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F     254   42:17.80  6:48 72.22%
   3.Jolene Cody Pastoor  Doylestown,PA      61 F     278   54:54.22  8:50 71.78%
   4.Kathleen Roth        Doylestown,PA      53 F     340   50:05.28  8:04 70.94%
   5.Niki Pasquarella     ,                  31 F     255   45:10.98  7:16 67.15%
   6.Annie Mckay          Harleysville,PA    47 F     319   49:51.05  8:01 66.40%
   7.Kiku Oshea           Perkasie,PA        52 F     252   53:19.88  8:35 65.83%
   8.Allison Blunt        Doylestown,PA      52 F     268   53:27.96  8:36 65.67%
   9.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F     238 1:00:35.76  9:45 65.05%
  10.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F     248   51:35.56  8:18 64.72%
  11.Dale Hollerbach      Newtown,PA         63 F     372 1:03:12.99 10:10 64.11%
  12.Natacha Smith        Ringoes,NJ         44 F     351   50:53.08  8:11 63.18%
  13.Jin Lee              Warwick,PA         45 F     311   51:32.87  8:18 62.94%
  14.Emily Reich          Elkins Park,PA     52 F     335   56:25.90  9:05 62.21%
  15.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F     262   52:46.86  8:30 62.07%
  16.Heidi Neuhauser      Green Lane,PA      38 F     325   50:59.10  8:12 60.59%
  17.Gail Strohmeyer      Doylestown,PA      55 F     354 1:01:21.60  9:52 59.38%
  18.Sonia Simpson        Doylestown,PA      52 F     349   59:46.35  9:37 58.73%
  19.Lisa Hitchcock       Doylestown,PA      54 F     300 1:01:21.92  9:53 58.64%
  20.Kristi Wiley         Harleysville,PA    36 F     159   52:27.00  8:26 58.43%
  21.Al??? Hupbach        ,                  47 F     395   56:49.15  9:09 58.26%
  22.Karen Herd           Doylestown,PA      53 F     299 1:01:04.98  9:50 58.19%
  23.Helen Kunigonis      Langhorne,PA       46 F     310   57:04.45  9:11 57.39%
  24.Kathy Rizzo          Newtown,PA         56 F     337 1:05:40.32 10:34 56.18%
  25.Tricia Smith         Doylestown,PA      44 F     352   57:30.23  9:15 55.91%
  26.Darlene Paullin      Croydon,PA         61 F     330 1:10:35.28 11:22 55.84%
  27.Maria Wood           Quakertown,PA      49 F     361 1:01:55.34  9:58 54.70%
  28.Denise Coll Manley   Newtown,PA         48 F     280 1:01:41.62  9:56 54.27%
  29.Lois Koscinski       Philadelphia,PA    46 F     308 1:01:17.15  9:52 53.45%
  30.Kristen Griego       Souderton,PA       29 F     294   56:57.52  9:10 53.25%