Disco Tri 2017

Age Group Results

September 17, 2017


Race Results by No Limits Timing (hutch26.2@gmail.com)


Olympic Age Groups Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Olympic Age Groups Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99
Olympic Clydesdale Men: 0-39 40-99
Olympic Athena Women: 0-39

Olympic Age Groups

Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 14 Sabra Hanson Dallas TX 426 48 1 26:50.9 1:47HM 3:32.9 1 1:08:18.5 20.2mph 1:36.5 1 50:18.5 8:07/M 2:30:37.5  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 24 Julie Carignan Frisco TX 498 47 1 34:13.4 2:17HM 2:56.2 1 1:10:03.9 19.7mph 1:13.3 1 51:25.2 8:18/M 2:39:52.2  
 
Top

Female Grand masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 44 Kitty Badger Mckinney TX 418 54 1 33:27.7 2:14HM 2:53.7 1 1:17:49.6 17.7mph 2:10.6 1 54:06.0 8:44/M 2:50:27.8  
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 68 Miranda Perry Allen TX 454 18 1 31:35.4 2:06HM 2:41.3 1 1:33:41.5 14.7mph 1:10.9 1 59:26.9 9:35/M 3:08:36.2  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 80 Katherine Goodnight Fort Worth TX 521 24 2 36:15.2 2:25HM 3:11.7 2 1:32:20.7 14.9mph 2:02.8 1 1:04:48.1 10:27/M 3:18:38.6  
2 83 Annie Schawe San Antonio TX 621 20 1 27:59.1 1:52HM 2:41.9 1 1:27:39.7 15.7mph 1:08.4 2 1:21:54.1 13:13/M 3:21:23.4  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 18 Courtney Irvine Grapevine TX 513 27 1 30:36.0 2:02HM 2:21.8 2 1:13:54.9 18.7mph 1:11.3 1 47:29.8 7:40/M 2:35:33.9  
2 21 Kara Brown Dallas TX 438 28 2 32:09.3 2:09HM 3:08.6 1 1:11:18.2 19.4mph 0:54.0 2 51:11.7 8:15/M 2:38:42.0  
3 94 Kathryn Sheridan San Antonio TX 501 28 4 43:23.4 2:54HM 5:00.2 3 1:32:20.3 14.9mph 2:42.9 3 1:14:07.5 11:57/M 3:37:34.5  
4 99 Rachel Ziegler Irving TX 461 28 3 37:46.6 2:31HM 4:22.0 4 1:36:19.2 14.3mph 2:19.9 4 1:24:39.4 13:39/M 3:45:27.2  
5 110 Betsy Roche Ft Worth TX 408 26 5 49:26.5 3:18HM 4:20.9 5 1:45:56.3 13.0mph 2:31.7 5 1:36:24.6 15:33/M 4:18:40.3  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 20 Jennifer Dupre Frisco TX 462 34 4 36:48.9 2:27HM 2:18.2 2 1:10:54.4 19.5mph 0:51.4 1 47:08.1 7:36/M 2:38:01.2  
2 35 Carrie Jennings Fort Worth TX 464 34 3 36:42.0 2:27HM 2:31.8 3 1:12:05.7 19.1mph 2:14.7 2 49:56.1 8:03/M 2:43:30.5  
3 78 Bethany Shaw Bedford TX 529 30 5 40:30.9 2:42HM 3:53.4 5 1:24:59.1 16.2mph 2:22.1 3 1:05:34.6 10:35/M 3:17:20.3  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 23 Tara King Frisco TX 448 39 2 32:13.8 2:09HM 2:46.5 2 1:10:36.7 19.5mph 1:12.5 3 52:02.9 8:24/M 2:38:52.6  
2 33 Cara Johnson Mckinney TX 487 35 3 33:41.9 2:15HM 2:09.4 3 1:14:47.9 18.5mph 1:11.4 2 51:05.9 8:14/M 2:42:56.7  
3 38 Amanda Mauden Forney TX 435 35 4 36:27.8 2:26HM 2:47.6 1 1:09:10.0 20.0mph 1:20.3 4 56:51.2 9:10/M 2:46:37.0  
4 60 Beth Johnston Flower Mound TX 509 36 1 28:11.3 1:53HM 2:30.1 4 1:19:26.3 17.4mph 1:39.1 5 1:11:26.0 11:31/M 3:03:13.0  
5 61 Jennifer Lesko Prosper TX 459 39 5 40:34.3 2:42HM 3:20.8 5 1:31:57.1 15.0mph 1:57.6 1 45:31.5 7:20/M 3:03:21.4  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 29 Joanna Lucas Dallas TX 441 41 3 36:44.7 2:27HM 3:44.8 1 1:09:24.5 19.9mph 1:11.4 2 51:19.7 8:17/M 2:42:25.3  
2 49 Jennifer Miller Keller TX 416 44 4 37:54.2 2:32HM 3:07.5 3 1:19:39.6 17.3mph 2:16.8 3 52:14.5 8:25/M 2:55:12.6  
3 55 Alison Glynn Fort Worth TX 536 42 2 36:26.3 2:26HM 3:12.7 6 1:26:47.5 15.9mph 1:35.0 1 50:48.6 8:12/M 2:58:50.4  
4 62 Heather Carson Frisco TX 468 44 1 31:52.4 2:07HM 3:48.2 4 1:23:06.2 16.6mph 1:27.1 6 1:03:52.8 10:18/M 3:04:07.0  
5 71 Severine Pincon Dallas TX 451 42 6 39:25.2 2:38HM 4:36.9 5 1:24:40.6 16.3mph 3:09.1 5 1:01:03.6 9:51/M 3:12:55.6  
6 73 Beth Schaap Dallas TX 469 43 5 38:43.2 2:35HM 4:11.5 7 1:27:21.1 15.8mph 2:20.0 4 59:45.8 9:38/M 3:14:21.7 2:00
7 79 Jill Heffernan Mckinney TX 493 40 9 48:37.1 3:14HM 4:08.8 2 1:15:45.4 18.2mph 2:15.7 8 1:07:25.4 10:52/M 3:18:12.6  
8 90 Heidi Angel Fort Worth TX 525 40 8 45:53.0 3:04HM 4:02.2 9 1:37:26.8 14.2mph 2:41.3 7 1:04:15.3 10:22/M 3:34:18.7  
9 95 Annie Feagins Dallas TX 424 42 7 43:08.9 2:53HM 4:06.6 8 1:31:35.0 15.1mph 3:10.7 9 1:17:21.7 12:29/M 3:39:23.1  
10 109 Shanna Ferrell Keller TX 405 43 10 1:04:44.8 4:19HM 4:00.5 10 1:41:14.0 13.6mph 6:27.0 10 1:20:36.8 13:00/M 4:17:03.3  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 46 Lisa Conley Mckinney TX 494 45 1 37:43.7 2:31HM 2:37.5 1 1:10:17.1 19.6mph 1:23.8 2 59:42.9 9:38/M 2:51:45.2  
2 48 Gerryl Krilic Frisco TX 463 48 2 39:07.2 2:36HM 2:53.3 3 1:14:09.5 18.6mph 1:12.7 1 57:43.3 9:19/M 2:55:06.2  
3 59 Alexandra Dobbins Princeton TX 445 47 5 41:57.1 2:48HM 2:24.7 2 1:13:39.3 18.7mph 1:21.3 3 1:02:52.4 10:08/M 3:02:14.9  
4 100 Jennifer Anderson Fort Worth TX 526 45 3 39:58.2 2:40HM 3:47.3 5 1:37:21.2 14.2mph 2:23.7 5 1:29:29.4 14:26/M 3:52:59.9  
5 105 Amy Myers Richardson TX 430 49 6 42:33.7 2:50HM 5:38.7 6 1:44:47.1 13.2mph 3:52.0 4 1:25:49.8 13:50/M 4:02:41.4  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 47 Elaine Smith Plano TX 478 50 1 29:59.6 2:00HM 3:43.3 1 1:17:10.4 17.9mph 3:04.3 1 57:48.0 9:19/M 2:51:45.9  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 72 Jedonna Adams Dallas TX 442 59 1 38:25.2 2:34HM 5:01.2 1 1:29:17.1 15.5mph 4:47.1 1 55:37.3 8:58/M 3:13:08.2  
2 104 Lauri Krumm Hurst TX 414 56 2 49:35.7 3:18HM 6:45.0 2 1:33:47.9 14.7mph 4:20.7 2 1:28:11.8 14:13/M 4:02:41.2  
 
Top

Female 70 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 87 Susan Thompson Sugar Land TX 532 71 1 38:04.8 2:32HM 4:14.5 1 1:37:46.8 14.1mph 3:17.2 1 1:08:22.8 11:02/M 3:31:46.2  
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 David Balis Plano TX 517 51 1 22:09.5 1:29HM 2:20.6 1 1:02:37.9 22.0mph 0:58.6 1 42:25.0 6:50/M 2:10:31.8  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Nermin Hairlahovic Ardmore OK 533 42 1 34:16.3 2:17HM 1:46.9 1 1:00:01.0 23.0mph 0:51.4 1 42:05.0 6:47/M 2:19:00.7  
 
Top

Male Grand masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 3 James Brown Frisco TX 485 58 1 24:49.8 1:39HM 2:46.8 1 1:05:33.4 21.1mph 1:07.1 1 44:58.9 7:15/M 2:19:16.2  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 63 Cole Zachry Tomball TX 497 16 1 37:51.1 2:31HM 2:31.6 1 1:12:13.4 19.1mph 3:37.2 1 1:09:00.2 11:08/M 3:05:13.6  
2 111 Varun Potluri Mckinney TX 490 17 2 44:29.8 2:58HM 5:16.3 2 1:59:08.5 11.6mph 2:32.1 2 1:52:09.2 18:05/M 4:43:36.1  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 16 Samuel Law Euless TX 425 22 1 32:44.1 2:11HM 2:13.4 1 1:07:52.5 20.3mph 0:51.4 1 48:10.5 7:46/M 2:31:52.1  
2 75 Zachary Kitowski Colleyville TX 512 21 2 38:05.1 2:32HM 2:35.2 2 1:31:07.6 15.1mph 2:17.6 2 1:02:06.2 10:01/M 3:16:11.8  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 Avram Carter The Colony TX 500 29 1 31:10.5 2:05HM 1:37.1 1 1:04:55.6 21.3mph 0:43.2 2 46:29.7 7:30/M 2:24:56.3  
2 15 Chris Irvine Grapevine TX 574 28 2 31:29.5 2:06HM 2:33.9 2 1:09:05.1 20.0mph 1:32.2 1 46:12.0 7:27/M 2:30:52.9  
3 67 Robert Alexander Plano TX 446 25 5 48:40.7 3:15HM 2:57.2 3 1:22:29.1 16.7mph 2:11.0 3 51:13.3 8:16/M 3:07:31.5  
4 86 Jd Armstrong Fort Worth TX 523 28 4 46:01.3 3:04HM 3:41.0 4 1:29:19.6 15.5mph 2:10.6 4 1:09:20.0 11:11/M 3:30:32.7  
5 92 Chris Salters Keller TX 415 29 3 41:45.7 2:47HM 5:16.2 5 1:33:49.9 14.7mph 2:08.0 5 1:11:43.6 11:34/M 3:34:43.6  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 Patrick Zimmerer Denton TX 506 33 3 31:14.2 2:05HM 2:50.9 2 1:08:30.0 20.1mph 0:52.7 1 42:12.8 6:48/M 2:25:40.9  
2 10 Wade Kammel Fort Worth TX 518 30 2 31:11.5 2:05HM 2:16.5 3 1:08:57.3 20.0mph 1:09.7 4 44:50.2 7:14/M 2:28:25.2  
3 13 Taylor Brinkman Dallas TX 443 33 4 33:51.1 2:15HM 2:57.6 1 1:07:23.2 20.5mph 1:50.6 2 43:33.5 7:01/M 2:29:36.1  
4 17 Daniel Lerma Denton TX 450 33 1 28:07.6 1:52HM 2:12.8 6 1:19:46.0 17.3mph 0:58.4 3 44:13.6 7:08/M 2:35:18.6  
5 40 Mark Ewershmann 508 33 5 37:34.7 2:30HM 2:32.4 4 1:11:24.5 19.3mph 1:13.3 5 55:24.0 8:56/M 2:48:09.0  
6 51 Sonny Sanchez Irving TX 453 31 6 39:50.9 2:39HM 1:55.8 5 1:18:20.4 17.6mph 1:04.5 6 56:28.4 9:06/M 2:57:40.2  
7 93 Salvador Valdes Fort Worth TX 411 30 7 40:15.1 2:41HM 3:26.5 7 1:27:28.1 15.8mph 1:56.7 8 1:23:29.4 13:28/M 3:36:36.0  
8 101 Andrew Hudgens Fort Worth TX 406 34 8 49:57.8 3:20HM 4:20.1 8 1:41:37.8 13.6mph 1:48.7 7 1:16:38.3 12:22/M 3:54:23.0  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 9 Justin Swartz Dallas TX 431 35 2 31:16.0 2:05HM 2:07.1 1 1:05:47.9 21.0mph 1:01.8 1 46:02.1 7:25/M 2:26:15.1  
2 28 Lorenzo Ruiz Mckinney TX 492 38 4 39:10.4 2:37HM 2:56.7 2 1:08:06.3 20.3mph 1:10.0 2 50:20.3 8:07/M 2:41:43.9  
3 39 Sadot Zuniga Dallas TX 504 39 3 37:35.9 2:30HM 2:39.3 3 1:12:47.0 19.0mph 1:23.5 3 52:11.9 8:25/M 2:46:37.8  
4 65 Victor Corredor Lewisville TX 432 38 5 40:13.1 2:41HM 3:55.9 6 1:20:44.4 17.1mph 2:11.9 4 59:30.8 9:36/M 3:06:36.2  
5 82 Evan Groeschel Frisco TX 467 38 1 29:45.0 1:59HM 3:36.0 4 1:20:06.2 17.2mph 1:45.6 7 1:26:07.4 13:53/M 3:21:20.5  
6 88 Jan Vanco Fort Worth TX 522 39 7 49:27.0 3:18HM 4:27.9 7 1:25:54.3 16.1mph 2:40.2 5 1:10:26.3 11:22/M 3:32:55.8  
7 89 Maverick Moore Long Beach CA 507 36 6 49:16.5 3:17HM 4:29.3 5 1:20:37.7 17.1mph 3:14.6 6 1:15:33.8 12:11/M 3:33:12.1  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Shane Rogers Tampa FL 474 40 4 31:09.8 2:05HM 2:46.5 3 1:05:32.1 21.1mph 1:15.2 1 41:02.9 6:37/M 2:21:46.6  
2 5 Robert Radcliff Dallas TX 437 42 3 30:31.0 2:02HM 2:40.5 1 1:03:05.6 21.9mph 1:07.0 2 44:35.7 7:11/M 2:21:59.9  
3 22 Matthew Cox Lewisville TX 520 44 5 31:57.0 2:08HM 1:44.7 7 1:11:56.3 19.2mph 1:14.5 3 51:54.6 8:22/M 2:38:47.3  
4 26 Steven Spooner Dallas TX 429 40 6 33:23.2 2:14HM 2:45.9 4 1:09:18.0 19.9mph 1:38.1 4 53:42.6 8:40/M 2:40:48.0  
5 27 Richard Hollis Southlake TX 417 44 1 25:24.2 1:42HM 2:55.9 6 1:11:53.8 19.2mph 0:59.5 7 59:37.8 9:37/M 2:40:51.4  
6 30 Ted Low Dallas TX 488 40 8 36:37.6 2:26HM 3:43.7 2 1:03:52.6 21.6mph 3:14.2 5 55:25.0 8:56/M 2:42:53.2  
7 41 Wayne Vacek Frisco TX 401 43 2 29:31.8 1:58HM 3:16.1 8 1:12:55.0 18.9mph 2:30.6 8 1:00:31.3 9:46/M 2:48:44.9  
8 54 Ryan Briggs Mckinney TX 471 44 7 34:50.0 2:19HM 2:19.2 5 1:09:31.6 19.9mph 1:53.8 9 1:10:07.1 11:19/M 2:58:42.0  
9 70 Jon Ruff Dallas TX 421 41 9 43:11.1 2:53HM 5:46.1 9 1:20:10.8 17.2mph 2:32.2 6 59:16.0 9:34/M 3:10:56.4  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Mike Lestingi Wylie TX 423 49 2 26:18.4 1:45HM 1:50.5 3 1:09:19.8 19.9mph 1:08.4 2 44:45.3 7:13/M 2:23:22.6  
2 19 Tom Romano Dallas TX 433 48 4 29:28.7 1:58HM 2:56.2 2 1:08:07.5 20.3mph 1:57.7 6 54:23.6 8:46/M 2:36:53.9  
3 25 Ulf Attevik Flower Mound TX 535 48 7 36:26.1 2:26HM 2:29.4 1 1:06:35.4 20.7mph 1:54.1 4 52:48.1 8:31/M 2:40:13.4  
4 31 Marcel Post Flower Mound TX 447 49 5 31:59.9 2:08HM 2:47.5 6 1:14:14.5 18.6mph 2:01.3 3 51:50.2 8:22/M 2:42:53.6  
5 42 Doug Barnes Prosper TX 516 47 13 41:06.0 2:44HM 5:12.7 13 1:18:55.5 17.5mph 2:18.4 1 41:12.7 6:39/M 2:48:45.5  
6 43 David Kassen Richardson TX 482 46 6 33:47.1 2:15HM 4:39.7 9 1:16:03.8 18.1mph 1:36.5 5 54:10.6 8:44/M 2:50:17.9  
7 45 Omar Aguirre Mckinney TX 499 45 8 37:17.5 2:29HM 2:14.6 4 1:11:03.1 19.4mph 1:07.3 9 59:40.6 9:37/M 2:51:23.3  
8 50 Jim Hamel Southlake TX 410 47 12 40:51.9 2:43HM 2:21.7 11 1:16:40.5 18.0mph 1:25.3 7 54:50.7 8:51/M 2:56:10.2  
9 52 Robert Miller Prosper TX 472 46 9 38:24.2 2:34HM 3:41.8 8 1:15:07.9 18.4mph 1:33.9 8 58:52.4 9:30/M 2:57:40.5  
10 53 Benjamin Ferran Dallas TX 427 45 3 28:26.8 1:54HM 2:10.0 12 1:18:35.5 17.6mph 2:20.0 12 1:06:13.3 10:41/M 2:57:45.8  
11 56 Woodie Zachry Tomball TX 496 47 11 40:01.1 2:40HM 2:46.3 5 1:11:28.5 19.3mph 2:07.6 10 1:02:44.4 10:07/M 2:59:08.1  
12 57 Thomas Anderson Frisco TX 449 48 1 23:11.3 1:33HM 2:48.6 14 1:19:27.0 17.4mph 2:20.4 14 1:12:23.1 11:40/M 3:00:10.6  
13 64 Bryce Tuck Fort Worth TX 409 45 10 39:23.4 2:38HM 3:31.5 10 1:16:23.2 18.1mph 2:14.3 11 1:04:55.4 10:28/M 3:06:28.1  
14 76 Richard Angel Fort Worth TX 524 48 14 41:31.5 2:46HM 3:56.4 15 1:20:47.0 17.1mph 1:26.2 13 1:09:26.8 11:12/M 3:17:08.0  
15 81 Roy Weese Carrollton TX 491 45 16 44:06.5 2:56HM 4:59.2 7 1:14:19.8 18.6mph 1:48.2 16 1:13:44.4 11:54/M 3:18:58.4  
16 91 Bruce Gardner Mckinney TX 480 48 15 43:49.3 2:55HM 8:56.2 16 1:22:43.5 16.7mph 5:32.9 15 1:13:24.8 11:50/M 3:34:26.9  
17 106 Lex Sheddan Garland TX 455 49 17 48:15.3 3:13HM 4:50.6 17 1:33:23.9 14.8mph 3:30.3 17 1:35:47.9 15:27/M 4:05:48.2  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 11 Mark Crouser Colleyville TX 489 52 2 31:46.8 2:07HM 2:56.6 1 1:01:41.9 22.4mph 1:48.6 2 50:39.1 8:10/M 2:28:53.2  
2 12 Bob Richter Lewisville TX 470 50 4 35:42.5 2:23HM 3:22.7 2 1:05:12.6 21.2mph 1:52.7 1 43:21.9 7:00/M 2:29:32.5  
3 34 Vincent Walker Coppell TX 428 51 3 34:24.6 2:18HM 2:06.9 3 1:07:47.9 20.4mph 1:06.3 4 57:58.7 9:21/M 2:43:24.5  
4 37 Jermin Chou Plano TX 460 53 1 31:07.3 2:04HM 4:17.9 5 1:15:35.9 18.3mph 1:51.0 3 53:25.8 8:37/M 2:46:18.1  
5 58 Greg Blessing Pottsboro TX 486 53 10 43:51.1 2:55HM 2:39.2 4 1:14:24.2 18.5mph 0:55.2 5 1:00:23.7 9:44/M 3:02:13.6  
6 69 Phillip Hollen Richardson TX 476 52 8 39:25.8 2:38HM 2:27.8 8 1:22:10.2 16.8mph 1:07.4 6 1:03:54.9 10:18/M 3:09:06.3  
7 74 Tim Carr Dallas TX 457 50 6 37:26.6 2:30HM 6:33.0 7 1:20:42.7 17.1mph 3:05.9 8 1:06:55.7 10:48/M 3:14:44.2  
8 77 Eric Tandy Haslet TX 407 50 7 37:28.6 2:30HM 3:01.7 10 1:29:23.5 15.4mph 1:50.2 7 1:05:29.4 10:34/M 3:17:13.6  
9 85 Stephen Mobley Dallas TX 422 54 5 37:26.2 2:30HM 3:46.0 9 1:23:09.5 16.6mph 2:24.0 9 1:21:45.6 13:11/M 3:28:31.4  
10 107 Conrado Morlan Plano TX 510 54 11 52:13.5 3:29HM 8:37.3 12 1:36:55.4 14.2mph 4:28.0 11 1:29:04.9 14:22/M 4:11:19.3  
11 108 David Copeland Cedar Hill TX 484 53 12 1:06:19.9 4:25HM 5:43.1 11 1:35:35.4 14.4mph 3:23.6 10 1:25:55.3 13:51/M 4:16:57.4  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 36 Glynn Lunney Fort Worth TX 527 55 1 30:50.4 2:03HM 2:51.9 1 1:11:40.9 19.3mph 1:32.1 1 57:47.1 9:19/M 2:44:42.5  
2 66 Michael Clark Fort Worth TX 530 57 2 41:30.2 2:46HM 4:12.8 2 1:18:50.4 17.5mph 2:23.9 2 1:00:12.3 9:43/M 3:07:09.9  
3 98 Shahriar Faghihifar Carrollton TX 477 59 4 51:33.6 3:26HM 4:20.6 3 1:33:13.8 14.8mph 2:52.3 3 1:10:21.7 11:21/M 3:42:22.2  
4 102 Randy Ball Fort Worth TX 403 58 3 50:03.3 3:20HM 4:51.9 4 1:34:38.0 14.6mph 2:46.8 4 1:24:12.7 13:35/M 3:56:32.9  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 32 Steve Bryant Colleyville TX 402 60 1 32:24.0 2:10HM 3:19.9 1 1:14:09.0 18.6mph 1:54.5 1 51:09.0 8:15/M 2:42:56.6  
2 84 Kenny Teague Little Elm TX 473 62 4 50:24.8 3:22HM 2:44.3 2 1:16:59.1 17.9mph 2:09.3 2 1:09:33.1 11:13/M 3:21:50.8  
3 97 Mike Mulholland Grapevine TX 412 62 2 41:22.2 2:45HM 6:36.8 3 1:29:37.7 15.4mph 6:25.5 3 1:18:12.3 12:37/M 3:42:14.7  
4 103 Ronald Wefelmeyer Houston TX 528 63 3 48:57.1 3:16HM 8:31.2 4 1:36:47.7 14.3mph 5:19.7 4 1:18:48.1 12:43/M 3:58:24.0  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 96 Steve Winslow Lewisville TX 420 65 1 38:00.0 2:32HM 8:00.4 1 1:28:18.0 15.6mph 3:12.8 1 1:23:36.6 13:29/M 3:41:08.1  
 

Olympic Clydesdale

Top

Male 39 and under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Trevor Sutton Dallas TX 439 26 1 35:32.8 2:22HM 2:51.1 1 1:09:58.2 19.7mph 1:13.0 1 1:09:00.6 11:08/M 2:58:35.8  
2 5 Christopher Mosier Dallas TX 481 36 2 40:31.7 2:42HM 4:33.6 2 1:33:01.7 14.8mph 7:59.5 2 1:34:37.0 15:16/M 4:00:43.7  
 
Top

Male 40 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Mark Dainty Rowlett TX 419 43 4 38:22.4 2:33HM 2:47.3 2 1:20:35.0 17.1mph 1:38.1 1 1:17:24.3 12:29/M 3:20:47.2  
2 3 Keith Russell Plano TX 456 45 2 36:38.2 2:27HM 4:00.0 4 1:26:03.9 16.0mph 2:20.5 2 1:18:18.8 12:38/M 3:27:21.5  
3 4 Alan Marshall Dallas TX 436 43 3 37:40.2 2:31HM 6:41.8 3 1:21:40.2 16.9mph 5:39.5 3 1:24:35.1 13:39/M 3:36:16.9  
4 6 Jason Giles Fort Worth TX 413 44 5 1:11:07.8 4:44HM 5:32.5 5 1:38:55.0 14.0mph 2:55.0 4 1:41:12.5 16:19/M 4:39:43.1  
 

Olympic Athena

Top

Female 39 and under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Brooke Terry Arlington TX 495 32 2 39:50.0 2:39HM 4:01.7 1 1:31:53.6 15.0mph 2:13.0 1 1:22:50.7 13:22/M 3:40:49.2  
2 2 Melissa Cody Mckinney TX 483 33 1 35:24.0 2:22HM 4:29.4 2 1:35:40.2 14.4mph 3:09.0 2 1:30:44.4 14:38/M 3:49:27.3  
3 3 Addie Embry Dallas TX 534 36 3 45:32.8 3:02HM 8:48.9 3 1:47:43.1 12.8mph 4:42.0 3 1:33:29.0 15:05/M 4:20:15.9