2015 St. Patrick's Day 5K - St. Henry, OH

Age Group Results

March 15, 2015


Email results inquiries to: shawn@gtraces.com Good Times Event Services


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Top

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Bruns 2590 29 21   20:32.2 20:35.5 6:37/M
2 Lindsey Schulze Little Lettuce 2404 17 32 1:14.5 21:46.8 21:49.8 7:01/M
3 Kara Seffernick 2427 16 33 1:17.1 21:49.3 21:52.7 7:02/M
4 Olivia Hemmelgarn Little Lettuce 2263 15 34 1:18.7 21:51.0 21:54.0 7:03/M
5 Beth Wolters Fat Penguins 2380 18 40 1:57.6 22:29.8 22:37.2 7:15/M
Top

Female 14 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren Hemmelgarn Little Lettuce 2262 12 49   23:02.2 23:06.7 7:26/M
2 Erin Clune Little Lettuce 2226 14 50 0:05.4 23:07.6 23:11.9 7:27/M
3 MacKenzie Bohman 2211 12 61 0:38.4 23:40.6 23:53.7 7:38/M
4 Ashley Bruns 2220 13 70 1:01.3 24:03.5 24:06.7 7:45/M
5 Conner Muhlenkamp 2555 14 73 1:14.4 24:16.6 24:32.3 7:50/M
6 Blair Muhenkamp 2556 11 131 4:05.8 27:08.0 27:24.8 8:45/M
7 Tana Bruggeman Sunday Funday Crew 2218 14 143 4:35.0 27:37.3 27:51.2 8:55/M
8 lydia shannon 2351 11 171 5:39.5 28:41.7 29:14.8 9:15/M
9 Skyler Clune 2228 13 175 5:58.0 29:00.2 29:14.8 9:21/M
10 Shelby Homan 2530 10 178 6:06.3 29:08.5 29:13.8 9:24/M
11 Janel Stachler 2475 14 186 6:39.3 29:41.6 29:47.9 9:35/M
12 Allison Siefring 2579 14 192 7:06.9 30:09.1 30:16.8 9:44/M
13 Ava Stucke 2358 13 193 7:08.6 30:10.8 30:18.5 9:44/M
14 Kylie Koesters 2287 13 205 7:34.9 30:37.2 30:56.7 9:53/M
15 Maddi Klosterman 2281 14 210 7:41.9 30:44.1 30:59.5 9:55/M
16 Libby Sudhoff 2360 14 211 7:42.7 30:44.9 31:00.7 9:55/M
17 Lea Grieshop 2471 11 224 8:35.9 31:38.1 31:48.3 10:12/M
18 Tracey Balster Fleetfooters 2207 12 227 8:43.9 31:46.1 31:58.8 10:15/M
19 Macy Welsch 2449 14 241 9:37.8 32:40.1 32:40.1 10:32/M
20 Chloe Gels 2506 9 256 10:40.1 33:42.3 33:54.7 10:52/M
21 Shelbie Jacobs 2450 14 279 11:43.3 34:45.5 34:45.5 11:13/M
22 Makayla Gelhaus 2448 14 280 11:43.6 34:45.8 34:45.8 11:13/M
23 Zoe Thees Theesers 2477 13 289 12:43.2 35:45.5 36:07.4 11:32/M
24 Hannah Meier 2537 12 299 14:22.2 37:24.5 37:47.8 12:04/M
25 Raina Pence Cool Kids 2315 8 302 14:37.2 37:39.5 37:58.3 12:09/M
26 Grace Guggenbiller 2586 10 342 19:52.5 42:54.7 43:26.3 13:50/M
27 Kayla Heitkamp 2583 8 343 20:01.6 43:03.8 43:38.4 13:53/M
28 Adalee Purk Cool Kids 2322 11 351 21:00.0 44:02.2 44:22.1 14:12/M
29 Megan Deluca 2413 7 354 21:24.8 44:27.0 45:06.6 14:20/M
30 Brianne Pottkotter 2445 11 370 23:12.1 46:14.3 46:47.4 14:55/M
31 Katelin O'Connor 2309 13 379 24:28.2 47:30.4 47:56.5 15:19/M
32 Sophia Guggenbiller 2584 5 386 27:29.1 50:31.3 51:03.1 16:18/M
33 Eve McElhaney 2417 10 402 31:50.1 54:52.3 55:30.8 17:42/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Makayla Hoying Little Lettuce 2270 16 41   22:30.7 22:33.8 7:15/M
2 Riley Post Little Lettuce 2403 16 55 0:55.3 23:26.1 23:29.7 7:34/M
3 Vannessa Goewet Little Lettuce 2250 15 75 2:08.6 24:39.3 24:42.7 7:57/M
4 Lucinda Wynk 2390 15 93 2:58.5 25:29.3 25:37.6 8:13/M
5 Logan Ranly 2331 16 103 3:33.6 26:04.3 26:24.2 8:25/M
6 Rachel Davis 2515 18 124 4:09.0 26:39.7 26:50.1 8:36/M
7 Alana Knapke 2523 16 153 5:30.5 28:01.2 28:06.1 9:02/M
8 lucy shannon 2350 15 176 6:36.4 29:07.1 29:35.2 9:24/M
9 Allison Speck 2593 15 191 7:38.1 30:08.9 30:15.8 9:43/M
10 Lisa Luttmer 2396 19 229 9:24.2 31:54.9 32:06.3 10:17/M
11 Hannah Clune 2397 19 230 9:24.2 31:54.9 32:06.3 10:17/M
12 Kayci Schmitmeyer 2346 15 240 10:00.4 32:31.2 32:39.5 10:29/M
13 Nicole Ricker Cool Kids 2340 19 251 11:07.5 33:38.2 33:58.3 10:51/M
14 Emily Francis 2241 19 266 11:39.2 34:09.9 34:17.6 11:01/M
15 Natalie Pottkotter 2444 15 317 17:42.2 40:12.9 40:44.1 12:58/M
16 Claire Pottkotter 2321 19 320 17:48.7 40:19.4 40:50.2 13:00/M
17 Lydia Forsthoefel 2422 15 355 21:57.3 44:28.0 45:06.8 14:21/M
18 Natalie Franck 2613 17 358 22:00.5 44:31.2 44:38.2 14:22/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jill Hemmelgarn 2604 22 86   25:07.3 25:18.5 8:06/M
2 Rachael Wynk 2492 20 106 0:59.2 26:06.6 26:20.4 8:25/M
3 Andrea Sutter 2362 22 121 1:24.5 26:31.8 26:48.1 8:33/M
4 Laura Schwieterman 2348 21 174 3:52.2 28:59.5 29:13.4 9:21/M
5 Valerie Fortkamp 2240 24 182 4:09.9 29:17.2 29:17.2 9:27/M
6 Nicole Wehrkamp 2599 20 204 5:29.6 30:36.9 30:56.7 9:52/M
7 Kendra Huwer 2443 23 218 6:06.5 31:13.9 31:25.9 10:04/M
8 Brooke Rammel 2327 22 259 8:47.0 33:54.3 34:13.8 10:56/M
9 Carmen Moorman 2405 24 260 8:47.9 33:55.2 34:06.5 10:56/M
10 Amanda Keiser 2276 20 282 9:52.1 34:59.4 35:14.7 11:17/M
11 Shelly Post 2320 24 283 10:03.7 35:11.0 35:42.9 11:21/M
12 Taryn Orick Theesers 2534 21 290 10:55.9 36:03.2 36:23.7 11:38/M
13 Shelby Post 2319 23 314 14:10.3 39:17.7 39:54.3 12:40/M
14 Kelsey Wermert Team A-Aron 2373 23 321 15:27.8 40:35.2 40:35.2 13:05/M
15 Karrah Hughes The Lucky Charmers 2272 20 322 15:30.3 40:37.6 41:16.5 13:06/M
16 Taylor Rengers 2547 20 364 19:40.5 44:47.9 45:16.8 14:27/M
17 Paige Schulze 2618 23 371 21:07.0 46:14.3 46:47.4 14:55/M
18 Kaitlyn Filadelfo 2598 22 377 22:09.2 47:16.5 47:35.3 15:15/M
19 Rachel Siegrist 2353 24 389 25:49.6 50:56.9 51:30.7 16:26/M
20 Danelle Abels 2559 20 399 28:12.4 53:19.7 53:35.1 17:12/M
21 Britteny Abels 2567 22 401 28:48.2 53:55.5 54:08.2 17:24/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kelley Hoying 2511 29 44   22:33.4 22:40.5 7:16/M
2 Diane Hoying 2268 26 114 3:47.3 26:20.7 26:37.8 8:30/M
3 Christa Sextro 2519 28 130 4:26.1 26:59.5 27:05.8 8:42/M
4 Heather Miller 2428 27 159 5:46.8 28:20.2 28:26.8 9:08/M
5 Diana Zink Cristine Klenke 2392 28 162 5:52.1 28:25.5 28:25.5 9:10/M
6 Julie Buschur 2224 29 181 6:43.7 29:17.1 29:31.5 9:27/M
7 Gail Hartings 2406 26 188 7:27.6 30:01.0 30:09.7 9:41/M
8 Yvonne Dues 2591 29 194 7:39.3 30:12.7 30:28.9 9:45/M
9 Kacey Willitzer 2502 28 222 9:01.4 31:34.8 31:58.4 10:11/M
10 Krista Seibert 2610 27 228 9:17.0 31:50.5 32:15.3 10:16/M
11 Emily Reinhard 2616 29 232 9:28.0 32:01.4 32:01.4 10:20/M
12 Molly Bateman 2615 26 233 9:28.5 32:01.9 32:01.9 10:20/M
13 Renee Winner 2379 28 249 11:03.0 33:36.4 33:56.1 10:50/M
14 Lindsey Reinhard 2334 25 273 11:54.1 34:27.5 34:27.5 11:07/M
15 Amanda McGee 2297 29 278 12:02.9 34:36.3 34:51.1 11:10/M
16 Megan Heitbrink 2257 28 286 12:45.9 35:19.3 35:34.9 11:24/M
17 Hannah Thees Theesers 2478 25 292 13:32.2 36:05.7 36:25.4 11:38/M
18 Nichole Linebaugh 2293 28 296 14:41.3 37:14.7 37:18.8 12:01/M
19 Cristine Klenke Cristine Klenke 2279 26 297 14:48.7 37:22.1 37:49.9 12:03/M
20 Brittany Hemmelgarn Cristine Klenke 2259 27 298 14:50.5 37:23.9 37:51.8 12:04/M
21 Trisha Brown 2513 29 346 20:58.7 43:32.2 44:07.1 14:03/M
22 Kylee Sutter 2472 26 347 20:58.8 43:32.2 44:07.3 14:03/M
23 Kristina Post 2400 26 348 21:05.7 43:39.1 44:11.1 14:05/M
24 Megan Homan 2266 29 357 21:57.6 44:31.1 45:04.8 14:22/M
25 Kimberly Boeke 2209 28 359 21:58.4 44:31.9 45:04.8 14:22/M
26 Jessica Thobe 2364 28 360 22:01.2 44:34.7 45:04.8 14:23/M
27 Lori Lentz 2291 26 376 24:32.4 47:05.9 47:32.8 15:11/M
28 Susan Hackney 2254 26 378 24:50.0 47:23.5 47:41.1 15:17/M
29 Krista Koesters 2286 27 384 26:33.4 49:06.8 49:30.8 15:50/M
30 Julia Tuente 2368 27 385 26:34.3 49:07.7 49:31.6 15:51/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Heckman 2596 33 67   23:55.6 23:58.2 7:43/M
2 Lea Purk Cool Kids 2323 33 80 0:58.1 24:53.8 25:10.6 8:02/M
3 Brittany Pence Cool Kids 2314 30 87 1:12.3 25:07.9 25:26.3 8:06/M
4 Julia Everman 2234 31 92 1:33.5 25:29.1 25:38.3 8:13/M
5 Tess Moeller 2620 32 94 1:36.1 25:31.7 25:40.5 8:14/M
6 Michele Huber 2480 34 101 2:05.1 26:00.7 26:12.5 8:23/M
7 Cindy Nelson 2305 30 107 2:12.0 26:07.7 26:17.8 8:25/M
8 Amber Neal 2505 31 120 2:35.3 26:31.0 26:33.6 8:33/M
9 Julie Roessner 2446 31 139 3:30.7 27:26.4 27:43.9 8:51/M
10 Sara Bruggeman 2217 30 166 4:35.1 28:30.7 28:42.9 9:12/M
11 Laura Mazur 2395 33 169 4:44.3 28:40.0 28:47.5 9:15/M
12 Katie Dietrich 2229 32 185 5:40.8 29:36.4 29:49.2 9:33/M
13 Janel Schmitz 2453 33 197 6:27.7 30:23.3 30:47.2 9:48/M
14 Amy Post 2527 31 199 6:32.4 30:28.1 30:45.8 9:50/M
15 Julie Rindler 2342 34 203 6:38.5 30:34.1 30:56.6 9:52/M
16 Jessica Otte 2313 30 214 6:59.9 30:55.5 31:06.1 9:58/M
17 Jessica Evers 2235 33 220 7:32.7 31:28.3 31:41.8 10:09/M
18 Kim Ray 2333 31 234 8:09.4 32:05.0 32:19.7 10:21/M
19 Brenda Hamberg 2255 30 262 10:02.4 33:58.1 34:23.5 10:57/M
20 Jan Beyke 2609 32 271 10:27.2 34:22.8 34:47.9 11:05/M
21 Angie Schitz 2452 32 272 10:27.5 34:23.2 34:47.8 11:05/M
22 Jackie Bruggeman 2581 34 274 10:36.2 34:31.8 35:07.8 11:08/M
23 Jenny hemmelgarn 2260 34 288 11:25.9 35:21.6 35:41.3 11:24/M
24 Melissa Wolters Team A-Aron 2386 31 304 14:03.8 37:59.5 38:30.9 12:15/M
25 Kelli Rempe Fleetfooters 2335 34 306 14:26.1 38:21.8 38:41.5 12:22/M
26 Jodi Muhlenkamp 2536 33 308 14:33.1 38:28.7 38:55.5 12:25/M
27 Jessica Schmackers 2344 32 309 14:41.3 38:36.9 38:54.9 12:27/M
28 Joni Siegrist 2543 31 311 15:07.0 39:02.6 39:29.4 12:35/M
29 Charidy Elliott 2232 34 333 17:30.8 41:26.5 42:03.4 13:22/M
30 Kendra Wolters Team A-Aron 2384 30 335 17:37.9 41:33.6 42:05.8 13:24/M
31 Stacy Brown 2214 31 336 17:42.8 41:38.5 41:38.5 13:26/M
32 Karen Heitkamp 2541 33 344 19:10.1 43:05.7 43:36.5 13:54/M
33 Katie Guggenbiller 2587 33 352 20:10.7 44:06.3 44:38.3 14:14/M
34 Kelly Walter 2542 33 353 20:13.3 44:08.9 44:38.4 14:14/M
35 Sarah Willmann 2496 32 362 20:51.2 44:46.8 45:14.1 14:26/M
36 Vicki Moorman 2495 32 365 20:57.7 44:53.3 45:17.8 14:29/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Betsy Wendel 2371 37 52   23:20.7 23:26.4 7:32/M
2 Kate Hemmelgarn 2261 35 62 0:22.7 23:43.4 23:49.2 7:39/M
3 Holly Fiora 2435 36 63 0:24.0 23:44.7 23:54.3 7:39/M
4 Christina Bowersock 2410 37 82 1:39.2 25:00.0 25:09.4 8:04/M
5 Jackie Kemper 2277 36 148 4:29.4 27:50.1 28:03.7 8:59/M
6 Lisa Closson 2469 38 150 4:31.8 27:52.5 28:05.3 8:59/M
7 Erica Reynolds 2338 36 183 6:11.0 29:31.8 29:47.2 9:31/M
8 Janice Bohman 2210 36 215 7:37.3 30:58.1 31:17.6 9:59/M
9 Melissa Wourms 2575 37 239 9:05.1 32:25.8 32:45.5 10:27/M
10 Kim Klosterman 2280 39 281 11:27.9 34:48.7 35:04.3 11:14/M
11 Jill Laughlin 2289 37 295 13:02.8 36:23.6 36:45.2 11:44/M
12 Tina Hilleary The Lucky Charmers 2265 37 319 16:56.3 40:17.0 40:53.8 13:00/M
13 Shelly Reed 2441 36 323 17:21.1 40:41.8 41:09.8 13:07/M
14 Sara Baker 2442 36 324 17:22.0 40:42.7 41:09.8 13:08/M
15 Julie Thornhill 2578 35 327 17:38.4 40:59.2 41:16.7 13:13/M
16 Brenda Gerlach 2247 35 329 17:44.5 41:05.3 41:20.8 13:15/M
17 Christal Strong 2357 36 334 18:07.3 41:28.0 42:04.9 13:23/M
18 Tina Burd 2222 36 345 20:00.9 43:21.7 43:39.3 13:59/M
19 Leah Deluca 2416 39 356 21:08.0 44:28.8 45:07.6 14:21/M
20 Kathy Schwieterman 2488 38 382 25:04.7 48:25.4 49:00.4 15:37/M
21 Amy Schwieterman 2347 38 390 27:36.6 50:57.3 51:24.6 16:26/M
22 Laura Feltz 2238 37 396 29:02.0 52:22.8 52:30.1 16:54/M
23 Missy Litmer 2568 35 398 29:04.2 52:25.0 52:30.1 16:55/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Becky Puthoff 2324 41 81   24:58.2 25:05.4 8:03/M
2 Jenny Winner 2462 41 142 2:37.4 27:35.6 27:43.5 8:54/M
3 Shirley Ricker Cool Kids 2341 44 157 3:18.4 28:16.6 28:36.2 9:07/M
4 Tracy Muhlenkamp 2557 43 164 3:31.5 28:29.7 28:46.4 9:11/M
5 Buffy Froning 2550 43 177 4:10.0 29:08.3 29:35.3 9:24/M
6 Tonya Stucke 2359 42 231 7:01.1 31:59.3 32:07.7 10:19/M
7 heather shannon 2349 44 235 7:07.9 32:06.1 32:34.4 10:21/M
8 Michelle Topp Knuckleheads 2571 40 246 8:17.7 33:16.0 33:27.2 10:44/M
9 Krista Hughes The Lucky Charmers 2274 44 258 8:48.5 33:46.7 34:23.8 10:54/M
10 Jean Siefring 2580 43 287 10:22.0 35:20.2 35:40.5 11:24/M
11 Chastity Dodson 2230 40 291 11:06.4 36:04.7 36:22.3 11:38/M
12 Liz Obringer 2307 41 303 12:42.4 37:40.6 37:58.8 12:09/M
13 Jill Ranly 2329 40 307 13:23.9 38:22.1 38:42.8 12:23/M
14 Stacey Wetz 2377 41 310 13:56.7 38:54.9 39:14.4 12:33/M
15 Vicki Knapke 2522 41 325 15:46.6 40:44.8 41:19.8 13:08/M
16 Missy Gerlach 2248 40 331 16:22.9 41:21.1 41:36.6 13:20/M
17 Carrie Koesters 2552 42 338 16:57.7 41:56.0 42:25.3 13:32/M
18 Wendi Moorman 2539 42 339 16:58.4 41:56.6 42:25.6 13:32/M
19 Sharon Muhlenkamp 2485 43 381 23:23.4 48:21.6 48:56.3 15:36/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brenda Robinson 2393 45 43   22:32.0 22:35.4 7:16/M
2 Cindy Wynk 2389 45 156 5:41.8 28:13.8 28:28.5 9:06/M
3 Amy Harshbarger 2256 49 173 6:24.6 28:56.6 28:56.6 9:20/M
4 Satoko Omae 2310 45 187 7:16.3 29:48.3 29:59.1 9:37/M
5 Sonja Francis 2242 46 219 8:51.4 31:23.4 31:30.7 10:07/M
6 Angie Brunswick Theesers 2535 48 223 9:03.3 31:35.4 31:54.2 10:11/M
7 Tracy Sawmiller 2343 45 238 9:52.1 32:24.1 32:41.4 10:27/M
8 Darlene Scott 2520 49 265 11:35.7 34:07.7 34:27.2 11:00/M
9 Deborah Mertz Theesers 2533 49 267 11:38.7 34:10.7 34:31.3 11:01/M
10 Charlene Barlage 2411 47 276 12:03.6 34:35.7 34:54.6 11:09/M
11 Lisa Schemmel Sunday Funday Crew 2570 47 337 19:08.3 41:40.4 42:02.2 13:26/M
12 Deb Faller 2236 47 366 22:23.7 44:55.7 45:24.5 14:29/M
13 Theresa Puthoff 2325 47 367 22:24.2 44:56.2 45:25.1 14:30/M
14 Karen Bruggeman Sunday Funday Crew 2216 46 375 24:00.8 46:32.8 46:55.4 15:01/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Deb Merritt Cool Kids 2298 51 89   25:14.5 25:33.3 8:08/M
2 Jill Engel 2447 52 113 1:05.4 26:19.9 26:33.8 8:29/M
3 Diane Seger 2538 50 200 5:18.3 30:32.8 30:50.7 9:51/M
4 Shelley Grieshop 2470 54 225 6:24.0 31:38.5 31:48.7 10:12/M
5 Sue Hemmelgarn 2592 51 242 7:26.1 32:40.6 32:47.3 10:32/M
6 Diane Rodriguez 2466 51 243 7:27.3 32:41.9 32:56.9 10:33/M
7 Jean A. Giere 2249 54 270 9:08.3 34:22.8 34:30.6 11:05/M
8 Michelle Michalah 2546 54 301 12:19.6 37:34.1 37:56.4 12:07/M
9 Terri Shinn 2545 54 312 13:58.3 39:12.8 39:21.1 12:39/M
10 Pam Westgerdes 2376 50 328 15:50.6 41:05.1 41:41.3 13:15/M
11 Joyce Brackman 2212 51 350 18:46.4 44:00.9 44:18.4 14:12/M
12 Theresa Jutte 2582 54 369 20:42.1 45:56.7 46:32.7 14:49/M
13 Brenda Speck 2594 52 391 26:35.1 51:49.7 52:22.4 16:43/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sandy Hoening 2603 55 66   23:48.7 23:56.3 7:41/M
2 Karen Stahl 2401 59 206 6:48.7 30:37.4 30:48.6 9:53/M
3 Jan Tindall 2366 59 237 8:26.4 32:15.1 32:33.2 10:24/M
4 Jean Weigel 2517 59 245 9:11.1 32:59.8 33:17.5 10:38/M
5 Deb Davis 2514 59 247 9:35.7 33:24.4 33:36.3 10:46/M
6 Jetta Mutter 2544 55 315 15:32.1 39:20.8 39:29.3 12:41/M
7 Carla Post 2529 55 349 20:01.5 43:50.2 44:08.8 14:08/M
8 Karen Westgerdes 2375 55 388 27:07.7 50:56.4 51:30.8 16:26/M
9 Peggy Richardson The Lucky Charmers 2339 56 405 31:12.6 55:01.3 55:01.3 17:45/M
Top

Female 60 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Siegrist 2352 61 132   27:08.1 27:15.4 8:45/M
2 Karen Gels 2507 63 316 12:20.1 39:28.2 39:41.5 12:44/M
3 Jerri Schulze 2439 62 361 17:33.7 44:41.9 45:15.8 14:25/M
Top

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Clayton Bruggeman Big Lettuce 2399 19 1   16:54.4 16:56.9 5:27/M
2 Dylan Cope 2459 20 2 0:30.5 17:25.0 17:27.1 5:37/M
3 Spencer Schulze Big Lettuce 2398 18 3 0:45.8 17:40.3 17:42.5 5:42/M
4 Dillan Schulze 2619 23 4 1:12.5 18:07.0 18:09.3 5:51/M
5 Fred Schmiedebusch Knuckleheads 2451 39 5 1:17.0 18:11.5 18:14.4 5:52/M
Top

Male 14 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Isaac Ontrop 2311 13 45   22:42.9 22:47.3 7:19/M
2 Matthew Rindler 2408 14 47 0:06.5 22:49.5 22:54.1 7:22/M
3 Jay Knapke 2525 14 53 0:39.7 23:22.7 23:27.7 7:32/M
4 Jacob Klosterman Fleetfooters 2455 13 57 0:46.5 23:29.5 23:32.9 7:35/M
5 Ryan Uhlenhake 2457 12 71 1:20.8 24:03.8 24:07.6 7:45/M
6 Caden Schwieterman 2487 12 77 2:00.7 24:43.7 24:47.9 7:58/M
7 Zach Ontrop 2312 14 83 2:18.2 25:01.2 25:05.6 8:04/M
8 Tyler Schwieterman 2489 10 95 2:51.5 25:34.5 25:40.3 8:15/M
9 Blake Findley 2432 11 96 2:53.2 25:36.2 25:41.6 8:15/M
10 Kellen Hoying 2424 10 111 3:34.4 26:17.4 26:23.7 8:29/M
11 Aaron Deluca 2414 11 123 3:53.5 26:36.5 26:39.5 8:35/M
12 Kenseth Hoying 2426 7 125 3:57.1 26:40.1 26:42.9 8:36/M
13 Tyler Neal 2304 14 128 4:10.0 26:53.0 26:57.5 8:40/M
14 Jenson Whittaker 2378 10 134 4:32.9 27:15.9 27:44.3 8:47/M
15 Jacob Meyer Flaming Mangoes 2300 14 136 4:36.6 27:19.6 27:24.7 8:49/M
16 Ethan Muhlenkamp 2486 12 137 4:42.1 27:25.1 27:29.5 8:51/M
17 Harrison Wendel 2372 10 141 4:51.9 27:34.9 27:40.7 8:54/M
18 Sam Koesters 2554 11 144 4:55.9 27:38.9 27:43.8 8:55/M
19 Michael Gomzalez 2474 7 146 5:00.4 27:43.4 27:47.9 8:56/M
20 Brody Schwartz 2562 8 147 5:01.4 27:44.4 27:49.3 8:57/M
21 Mark Knapke 2524 11 152 5:16.6 27:59.6 28:04.5 9:02/M
22 Reed Koesters 2553 13 155 5:26.3 28:09.3 28:13.7 9:05/M
23 Ethan Mescher 2394 12 158 5:33.9 28:16.9 28:20.2 9:07/M
24 Ben Moorman 2540 10 165 5:47.4 28:30.4 28:35.3 9:12/M
25 Aidan Deluca 2415 12 170 5:58.5 28:41.5 28:52.9 9:15/M
26 Chrishon Elliott 2233 14 189 7:22.6 30:05.6 30:44.3 9:42/M
27 Jason Balster Fleetfooters 2204 10 201 7:49.9 30:32.9 30:46.5 9:51/M
28 Dylan Meyer Flaming Mangoes 2299 12 207 7:58.5 30:41.5 30:51.3 9:54/M
29 Blake Huston 2431 12 217 8:20.1 31:03.1 31:08.3 10:01/M
30 Zander Pence Cool Kids 2316 11 248 10:47.7 33:30.7 33:51.4 10:48/M
31 Matthew Forsthoefel 2421 12 263 11:16.3 33:59.3 34:14.2 10:58/M
32 Andrew Forsthoefel 2420 8 264 11:20.1 34:03.1 34:20.1 10:59/M
33 Gabe McElhaney 2419 9 268 11:34.1 34:17.1 34:33.8 11:04/M
34 Chase Litmer 2566 10 269 11:36.0 34:19.0 34:22.7 11:04/M
35 Landon Schwartz 2565 5 275 11:51.2 34:34.2 34:40.8 11:09/M
36 grant franck 2243 11 285 12:33.0 35:16.0 35:21.4 11:23/M
37 Ben Rindler 2407 11 300 14:50.0 37:33.0 37:38.8 12:07/M
38 Grant Garke 2246 14 372 23:35.6 46:18.6 46:47.3 14:56/M
39 Garrett Garke 2245 12 373 23:46.5 46:29.5 46:32.9 15:00/M
40 Aidan Feltz 2237 10 397 29:41.4 52:24.4 52:29.8 16:54/M
41 Kale Schwartz 2564 7 400 30:55.0 53:38.0 53:41.8 17:18/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Braydon Hoying Big Lettuce 2267 15 7   18:20.2 18:22.5 5:55/M
2 Alex Hemmelgarn Big Lettuce 2483 17 10 0:19.5 18:39.8 18:42.2 6:01/M
3 Justin Hoying Big Lettuce 2269 17 12 0:29.8 18:50.0 18:52.5 6:05/M
4 Scott Knapke Big Lettuce 2284 19 13 0:49.2 19:09.5 19:11.5 6:11/M
5 Ryan Barhorst Big Lettuce 2498 18 16 1:18.2 19:38.5 19:40.9 6:20/M
6 Dustin Cope 2460 18 19 1:56.9 20:17.1 20:19.5 6:33/M
7 Sean Muhlenkamp 2454 16 20 1:58.4 20:18.6 20:21.5 6:33/M
8 Brad Balster Fleetfooters 2203 16 23 2:30.9 20:51.1 20:53.6 6:44/M
9 Alex Clune Big Lettuce 2225 16 28 3:11.4 21:31.6 21:34.2 6:56/M
10 Jacob Rindler Fleetfooters 2409 17 29 3:12.4 21:32.7 21:37.2 6:57/M
11 Jesse Jenkins 2484 15 60 5:19.1 23:39.4 23:42.7 7:38/M
12 Austin Jacobs 2611 19 69 5:41.7 24:02.0 24:04.9 7:45/M
13 Brandon Thornhill 2577 16 90 6:55.6 25:15.9 25:26.3 8:09/M
14 Troy Bruggeman Sunday Funday Crew 2219 16 97 7:20.9 25:41.2 25:56.9 8:17/M
15 Daniel Cope 2461 15 119 8:09.0 26:29.2 26:32.4 8:33/M
16 Trent Meyer Flaming Mangoes 2301 16 209 12:23.7 30:43.9 30:51.7 9:55/M
17 Alex Teffenhardt Cool Kids 2363 19 252 15:18.8 33:39.1 33:59.8 10:51/M
18 Joey O'Connor 2308 15 363 26:27.3 44:47.6 45:15.1 14:27/M
19 Kruse Ranly 2330 18 383 30:10.6 48:30.8 48:52.3 15:39/M
20 Nathan Forsthoefel 2423 15 403 36:32.1 54:52.3 55:30.4 17:42/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mitchell Schulze Big Lettuce 2430 22 18   20:07.6 20:09.8 6:29/M
2 Taylor Stulle 2600 23 37 2:10.5 22:18.2 22:28.7 7:12/M
3 Todd Heitkamp 2601 23 38 2:17.6 22:25.3 22:35.5 7:14/M
4 Adam Schmitmeyer 2614 21 76 4:35.4 24:43.1 24:43.1 7:58/M
5 Brandon Arling 2606 22 85 4:58.4 25:06.1 25:16.3 8:06/M
6 Eric Schwieterman 2605 23 108 6:01.8 26:09.5 26:20.3 8:26/M
7 Brad Franck Velociraptors 2607 20 115 6:13.5 26:21.2 26:21.2 8:30/M
8 Tyler Goubeaux 2468 23 116 6:17.7 26:25.4 26:25.4 8:31/M
9 Michael Goetlemoeller 2573 24 118 6:19.5 26:27.2 26:44.4 8:32/M
10 Josh Schneider 2574 24 257 13:34.8 33:42.5 33:59.2 10:52/M
11 Jacob Backs The Lucky Charmers 2202 23 318 20:08.8 40:16.4 40:56.2 12:59/M
12 Kris Hughes The Lucky Charmers 2273 22 330 21:09.7 41:17.4 41:17.4 13:19/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Homan 2612 27 22   20:43.4 20:46.9 6:41/M
2 Nick Wolters Fat Penguins 2387 25 26 0:39.2 21:22.7 21:30.7 6:54/M
3 Chris Van Idorstine 2437 29 64 3:02.5 23:46.0 23:56.2 7:40/M
4 Joe Speck 2355 25 65 3:05.1 23:48.6 23:57.2 7:41/M
5 Brad Stahl 2356 25 72 3:25.1 24:08.6 24:18.1 7:47/M
6 Jason Unrast Velociraptors 2608 25 79 4:00.8 24:44.3 24:44.3 7:59/M
7 Brandon Owsley 2467 28 88 4:28.8 25:12.3 25:26.4 8:08/M
8 Brandon Sawmiller 2549 29 126 6:03.0 26:46.5 26:58.8 8:38/M
9 Craig Bruns 2589 29 129 6:15.1 26:58.6 27:16.3 8:42/M
10 Jordan Brunswick Fat Penguins 2221 25 138 6:41.6 27:25.1 27:40.8 8:51/M
11 Sam Hoying 2271 29 145 6:55.8 27:39.3 27:56.7 8:55/M
12 Craig Schlater 2602 26 161 7:41.8 28:25.3 28:25.3 9:10/M
13 Kyle Pennington 2317 25 195 9:33.4 30:16.9 30:54.7 9:46/M
14 Nick Dershem 2503 29 208 9:58.4 30:41.8 31:05.4 9:54/M
15 Michael Simcoe 2354 28 250 12:52.9 33:36.4 33:55.5 10:50/M
16 Matt Wermert Team A-Aron 2374 28 393 31:19.5 52:03.0 52:35.8 16:47/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Post 2528 34 6   18:16.1 18:19.3 5:54/M
2 Cele Gomzalez 2473 30 8 0:04.8 18:21.0 18:23.5 5:55/M
3 Reuben McCracken 2296 31 17 1:34.3 19:50.5 19:53.1 6:24/M
4 Kevin Dwenger 2493 33 39 4:13.7 22:29.8 22:38.6 7:15/M
5 Greg Schwartz 2563 34 48 4:41.4 22:57.6 23:04.1 7:24/M
6 Cody Donathan 2434 30 54 5:09.1 23:25.3 23:28.8 7:33/M
7 Eric Buschur 2223 32 84 6:47.8 25:04.0 25:17.1 8:05/M
8 Michael Pottkotter 2560 32 104 7:49.6 26:05.7 26:18.1 8:25/M
9 Justin Bruggeman 2215 32 112 8:03.2 26:19.4 26:31.6 8:29/M
10 Ryan Jenkins 2275 31 122 8:15.8 26:32.0 26:41.4 8:34/M
11 Josh Miller 2429 30 160 10:04.1 28:20.2 28:26.8 9:08/M
12 Jesse Hackney 2253 32 261 15:40.4 33:56.6 34:14.2 10:57/M
13 Kevin Weitzel 2370 34 340 23:57.1 42:13.2 42:37.0 13:37/M
14 Chris Guggenbiller 2585 34 387 32:26.4 50:42.6 51:10.2 16:21/M
15 Gary Wolters Team A-Aron 2383 30 394 33:49.7 52:05.9 52:38.7 16:48/M
16 Dan Wolters Team A-Aron 2381 30 395 33:50.6 52:06.8 52:36.5 16:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dean Oakley Knuckleheads 2306 35 14   19:11.9 19:15.9 6:11/M
2 Andrew Liniyer 2597 36 15 0:06.6 19:18.5 19:22.5 6:14/M
3 Matt Bruggeman 2501 37 36 2:55.3 22:07.3 22:13.9 7:08/M
4 Joe Copeland Knuckleheads 2572 36 59 4:25.8 23:37.8 23:43.1 7:37/M
5 Jeremy Williams 2504 35 68 4:47.2 23:59.2 24:05.8 7:44/M
6 Jose Romero 2458 39 110 7:00.0 26:12.0 26:16.1 8:27/M
7 Mike Hoying 2512 35 179 10:00.8 29:12.8 29:18.2 9:25/M
8 Jeff Grieshop 2481 36 196 11:08.2 30:20.2 30:25.5 9:47/M
9 Randy Hemmelgarn 2264 36 212 11:39.5 30:51.5 30:57.8 9:57/M
10 Brady McElhaney 2418 37 404 35:44.2 54:56.1 55:34.4 17:43/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Minnich Knuckleheads 2497 40 9   18:26.7 18:29.8 5:57/M
2 Valentin Lopez 2433 42 31 3:18.9 21:45.6 21:49.3 7:01/M
3 John Nagy 2456 40 51 4:41.9 23:08.7 23:15.2 7:28/M
4 Greg Homan 2531 40 56 5:01.8 23:28.5 23:33.3 7:34/M
5 Mark Bruns 2588 40 58 5:09.4 23:36.2 23:49.8 7:37/M
6 John Braun 2213 42 99 7:20.4 25:47.1 25:48.6 8:19/M
7 Terry Neal 2303 41 102 7:37.5 26:04.3 26:09.6 8:25/M
8 Jeff Laux 2290 41 117 7:59.5 26:26.3 26:38.8 8:32/M
9 Jon Winner 2463 42 127 8:25.3 26:52.1 26:58.5 8:40/M
10 Doug Rengers 2337 41 140 9:06.7 27:33.4 28:02.9 8:53/M
11 Joe Ferryman Knuckleheads 2239 44 180 10:47.4 29:14.1 29:19.7 9:26/M
12 Matt Klosterman 2282 42 202 12:06.5 30:33.3 30:45.5 9:51/M
13 Jim Wynk 2561 42 244 14:15.5 32:42.2 33:02.9 10:33/M
14 Mike Hoying 2425 41 293 17:39.2 36:05.9 36:20.7 11:38/M
15 Steve Knapke 2521 43 326 22:19.2 40:45.9 41:19.8 13:09/M
16 Ken Davenport 2482 42 380 29:16.8 47:43.5 48:13.7 15:24/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Thomas Knuckleheads 2365 46 11   18:48.7 18:53.2 6:04/M
2 Andy Rammel 2326 45 25 2:21.7 21:10.5 21:15.8 6:50/M
3 Jeff Goubeaux 2251 48 27 2:40.2 21:29.0 21:35.6 6:56/M
4 Rob Kaiser 2440 48 46 3:56.9 22:45.7 22:51.3 7:20/M
5 Brian Jones 2551 45 74 5:40.0 24:28.8 24:39.2 7:54/M
6 Kevin Kiser 2278 45 78 5:55.4 24:44.2 24:52.8 7:59/M
7 Jeff Davis 2516 48 91 6:30.0 25:18.8 25:29.7 8:10/M
8 Gene Kramer 2490 46 105 7:17.3 26:06.1 26:17.5 8:25/M
9 Jon Fiora 2436 49 109 7:22.5 26:11.3 26:20.8 8:27/M
10 Doug Watercutter 2402 49 151 9:08.3 27:57.1 28:00.8 9:01/M
11 Joe Mertz Theesers 2532 48 168 9:43.4 28:32.2 28:54.9 9:12/M
12 Nick Balster Fleetfooters 2206 47 216 12:10.5 30:59.3 31:12.7 10:00/M
13 Dave Rengers 2336 46 221 12:42.9 31:31.6 32:01.9 10:10/M
14 Chris Kunkler 2576 49 236 13:18.5 32:07.3 32:37.3 10:22/M
15 Nick Steinke 2510 46 254 14:51.5 33:40.2 34:05.5 10:52/M
16 Stephen Abel 2412 48 277 15:47.3 34:36.1 34:54.8 11:10/M
17 wesley franck 2244 48 284 16:24.2 35:13.0 35:38.8 11:22/M
18 Kevin Bruggeman 2558 47 374 27:43.6 46:32.4 46:53.8 15:01/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Roy 2476 50 24   20:53.9 20:53.9 6:44/M
2 Chuck Wilges 2499 51 30 0:43.6 21:37.6 21:43.9 6:58/M
3 Steve Schmidt 2345 54 35 0:59.6 21:53.6 21:59.2 7:04/M
4 Fred Ranly 2328 53 133 6:18.3 27:12.2 27:28.4 8:46/M
5 Brian Walusis 2369 50 135 6:22.1 27:16.0 27:25.7 8:48/M
6 Sharon Ranly 2332 54 213 9:59.2 30:53.1 31:09.7 9:58/M
7 Steve Koenig 2491 52 226 10:45.0 31:38.9 31:38.9 10:12/M
8 Gary Hoying 2509 51 255 12:46.9 33:40.8 34:06.7 10:52/M
9 Tony Thees Theesers 2479 50 294 15:19.8 36:13.8 36:35.3 11:41/M
10 Ed Schummel Sunday Funday Crew 2569 53 332 20:27.9 41:21.8 41:42.7 13:20/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Linus Post 2526 56 42   22:31.2 22:37.4 7:16/M
2 Mark Leugers 2292 58 100 3:24.1 25:55.3 26:03.6 8:22/M
3 Rick Krogman 2288 55 149 5:19.7 27:51.0 28:05.5 8:59/M
4 John Folk 2548 55 190 7:35.7 30:07.0 30:35.2 9:43/M
5 John Rodriguez 2465 57 341 19:51.6 42:22.8 42:37.8 13:40/M
6 Roger Speck 2595 56 392 29:21.3 51:52.5 52:25.5 16:44/M
Top

Male 60 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Nick Schulze 2438 60 98   25:45.9 25:54.3 8:18/M
2 randy bashore 2208 65 154 2:22.5 28:08.5 28:17.3 9:05/M
3 Larry Post 2318 63 163 2:42.3 28:28.3 28:28.3 9:11/M
4 Lannie Tindall 2367 60 167 2:45.7 28:31.7 28:45.1 9:12/M
5 David Kaiser 2617 65 172 3:02.5 28:48.4 28:48.4 9:17/M
6 Randy Clune 2227 60 184 3:49.0 29:34.9 29:49.6 9:32/M
7 Ken Knapke 2283 62 198 4:41.4 30:27.3 30:43.1 9:49/M
8 Joe Weigel 2518 60 253 7:53.7 33:39.6 33:57.4 10:51/M
9 Dale Guingrich 2500 71 305 12:34.5 38:20.5 38:46.5 12:22/M
10 Paul Niekamp 2464 63 313 13:27.8 39:13.7 39:26.6 12:39/M
11 Charlie Gels 2508 63 368 19:41.2 45:27.2 45:39.6 14:40/M