Disco Tri 2017

Age Group Results

September 17, 2017


Race Results by No Limits Timing (hutch26.2@gmail.com)


Sprint Age Groups Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Age Groups Women: Top Finishers 1-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Sprint Clydesdale Men: 0-39 40-99
Sprint Athena Women: 0-39 40-99

Sprint Age Groups

Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 19 Cari Ossenfort Richardson TX 127 41 1 8:39.7 1:44HM 2:27.3 1 51:20.3 20.6mph 1:00.2 1 25:48.3 8:19/M 1:29:16.0  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 21 Shawna Yam Mckinney TX 104 48 1 11:42.0 2:20HM 2:23.4 1 50:51.4 20.8mph 1:05.9 1 23:27.8 7:34/M 1:29:30.7  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 52 Kathleen Morrone Dallas TX 76 50 1 10:26.5 2:05HM 2:44.7 1 56:11.8 18.8mph 1:29.4 1 29:17.4 9:27/M 1:40:09.9  
 
Top

Female 1 to 14

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 92 Kellen Dukes Southlake TX 27 14 1 8:53.2 1:47HM 2:48.6 1 1:06:56.2 15.8mph 0:58.0 1 32:12.4 10:23/M 1:51:48.6  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 119 Paola Lozano Coppell TX 179 21 1 12:23.5 2:29HM 5:14.8 1 1:09:55.4 15.1mph 1:50.1 1 31:40.4 10:13/M 2:01:04.4  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 97 Ashley Koland Kennedale TX 160 27 1 8:32.0 1:42HM 4:03.8 2 1:10:49.7 14.9mph 1:54.1 1 27:55.3 9:00/M 1:53:15.3  
2 101 Lauren Henrichs Dallas TX 95 27 2 13:23.5 2:41HM 4:06.6 1 1:05:15.8 16.2mph 2:50.2 2 27:55.6 9:00/M 1:53:31.9  
3 131 Katie Savage Dallas TX 68 29 3 15:37.9 3:07HM 7:49.9 3 1:13:28.1 14.4mph 3:54.5 3 37:58.8 12:15/M 2:18:49.4  
4 144 Jessica Alexander Midland TX 131 27 4 17:08.1 3:26HM 8:15.8 4 1:26:36.3 12.2mph 2:43.0 4 43:55.7 14:10/M 2:38:39.0  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 79 Theresa Spooner Dallas TX 59 30 3 12:12.1 2:26HM 3:18.2 1 1:03:10.9 16.7mph 1:33.8 1 27:00.9 8:43/M 1:47:16.1  
2 102 Ashley Davin Iowa Park TX 176 31 4 12:42.5 2:32HM 4:31.1 2 1:05:49.5 16.0mph 3:00.8 3 27:38.7 8:55/M 1:53:43.0  
3 107 Heather Varner Dallas TX 67 30 2 10:39.8 2:08HM 4:46.2 4 1:09:20.0 15.2mph 2:53.8 2 27:20.0 8:49/M 1:55:00.0  
4 111 Kelli Carroll Dallas TX 41 31 1 8:39.6 1:44HM 3:44.0 3 1:08:13.1 15.5mph 2:30.0 5 32:42.1 10:33/M 1:55:49.0  
5 132 Heidi King Fort Worth TX 30 33 5 17:03.9 3:25HM 7:05.4 5 1:18:58.2 13.4mph 4:24.1 4 31:18.3 10:06/M 2:18:50.1  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 24 Katherine Detore Fort Worth TX 3 37 3 10:47.7 2:09HM 2:39.5 2 55:13.0 19.1mph 1:29.8 1 20:26.7 6:35/M 1:30:36.8  
2 25 Monica Cox Coppell TX 82 39 4 10:53.2 2:11HM 2:57.3 1 52:01.5 20.3mph 1:44.3 2 23:44.3 7:39/M 1:31:20.8  
3 43 Kristen Codish Frisco TX 74 37 1 7:34.0 1:31HM 2:27.6 3 57:31.5 18.4mph 0:54.1 5 27:29.0 8:52/M 1:35:56.3  
4 72 Tiffany Averette Allen TX 40 36 6 11:32.9 2:18HM 3:04.1 4 1:00:08.2 17.6mph 1:37.1 6 29:02.5 9:22/M 1:45:25.0  
5 86 Jody Mello Irving TX 145 35 2 9:31.6 1:54HM 3:30.6 5 1:03:45.0 16.6mph 1:47.7 7 31:42.2 10:14/M 1:50:17.3  
6 109 Sheri Martin Mckinney TX 107 39 8 13:54.3 2:47HM 3:09.9 8 1:11:24.1 14.8mph 1:00.7 4 25:45.0 8:18/M 1:55:14.2  
7 110 Amber Montague Mckinney TX 132 36 5 11:25.8 2:17HM 3:56.5 6 1:05:04.7 16.2mph 2:46.2 8 32:13.8 10:24/M 1:55:27.1  
8 118 Rose Olson Dallas TEXAS 93 35 10 17:44.7 3:33HM 4:17.6 7 1:10:55.2 14.9mph 3:08.4 3 24:19.4 7:51/M 2:00:25.5  
9 135 Yvette Lozano-Cabrales Mesquite TX 58 35 9 16:34.9 3:19HM 6:21.2 10 1:22:06.6 12.9mph 2:22.2 9 36:33.9 11:47/M 2:23:59.0  
10 143 Veronica Martinez Flower Mound TX 143 39 11 20:33.7 4:07HM 7:19.0 9 1:16:33.7 13.8mph 4:32.4 11 46:03.8 14:51/M 2:35:02.8  
11 147 Carrie Vano Frisco TX 135 35 7 12:20.6 2:28HM 3:19.1 11 1:53:25.6 9.31mph 3:29.0 10 36:42.3 11:50/M 2:49:16.8  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 46 Christine Burns Dallas TX 88 44 2 9:06.5 1:49HM 2:45.7 1 56:19.9 18.8mph 1:32.8 3 27:59.6 9:02/M 1:37:44.7  
2 58 Meredith Miner Fort Worth TX 168 41 4 10:16.1 2:03HM 3:24.1 2 57:05.1 18.5mph 1:27.8 1 27:28.8 8:52/M 1:41:42.0 2:00
3 73 Ashley Popp Coppell TX 10 42 7 12:06.1 2:25HM 3:31.0 3 59:16.7 17.8mph 1:28.7 5 29:21.3 9:28/M 1:45:44.1  
4 90 Sheri Jenkins Dallas TX 54 42 6 12:01.3 2:24HM 3:56.6 4 1:04:28.6 16.4mph 3:00.4 2 27:46.4 8:57/M 1:51:13.5  
5 99 Ann Olsen Mckinney TX 130 42 9 13:16.5 2:39HM 3:35.7 5 1:06:19.9 15.9mph 1:35.7 4 28:36.6 9:14/M 1:53:24.6  
6 120 Amber Hupp Coppell TX 142 40 5 10:26.6 2:05HM 4:08.9 9 1:14:38.3 14.1mph 1:56.5 6 30:31.7 9:51/M 2:01:42.2  
7 122 Jamie McKown Mckinney TX 129 40 3 9:32.6 1:54HM 4:47.2 7 1:12:10.9 14.6mph 1:29.4 7 33:51.3 10:55/M 2:01:51.5  
8 127 Leona Kwait Plano TX 141 40 8 13:08.0 2:38HM 4:33.5 8 1:13:56.1 14.3mph 2:36.2 9 38:51.7 12:32/M 2:13:05.7  
9 129 Ann Best Denton TX 22 43 1 8:30.8 1:42HM 7:47.6 6 1:11:48.3 14.7mph 14:25.3 8 35:56.5 11:35/M 2:18:28.7  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 75 Janine Miller Prosper TX 102 47 2 12:09.3 2:26HM 3:03.5 1 57:13.6 18.5mph 2:23.9 3 31:06.7 10:02/M 1:45:57.2  
2 96 Candide Byrne Fort Worth TX 169 47 6 13:41.7 2:44HM 4:01.9 3 1:03:08.5 16.7mph 3:10.5 2 28:41.8 9:15/M 1:52:44.6  
3 108 Karla Cavazos Plano TX 149 46 5 13:36.6 2:43HM 3:13.4 5 1:09:04.5 15.3mph 1:59.7 1 27:12.4 8:46/M 1:55:06.7  
4 121 Nicole Thirasant-Meyer Carrollton TX 75 46 1 9:35.0 1:55HM 4:37.4 2 1:01:52.4 17.1mph 2:46.3 5 42:53.9 13:50/M 2:01:45.1  
5 123 Michelle Stanfield Keller TX 13 49 3 13:03.8 2:37HM 3:58.6 4 1:08:23.7 15.4mph 1:56.2 4 36:42.1 11:50/M 2:04:04.7  
6 145 Shannon Crothers Arlington TX 114 47 4 13:22.3 2:40HM 7:33.0 6 1:22:18.6 12.8mph 4:29.3 6 52:12.8 16:50/M 2:39:56.2  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 57 Elizabeth Weaver Aledo TX 180 51 2 10:39.0 2:08HM 3:02.4 3 1:00:05.1 17.6mph 1:19.1 1 26:36.1 8:35/M 1:41:41.9  
2 68 Amy Balis Plano TX 151 50 4 11:59.2 2:24HM 2:46.6 1 56:25.4 18.7mph 1:10.2 3 31:27.2 10:09/M 1:43:48.9  
3 83 Julia Kappel Oak Point TX 79 52 3 11:33.8 2:19HM 3:10.2 5 1:02:00.3 17.0mph 1:48.6 2 30:27.5 9:49/M 1:49:00.6  
4 89 Allene Cashmore Dallas TX 120 54 6 12:59.4 2:36HM 4:08.8 2 58:47.6 18.0mph 1:42.1 5 33:34.7 10:50/M 1:51:12.9  
5 95 Elizabeth Handschuch Rockwall TX 139 53 1 10:20.5 2:04HM 2:52.2 4 1:01:40.4 17.1mph 2:26.1 6 35:06.7 11:19/M 1:52:26.1  
6 134 Pamela Okazaki Sanger TX 47 52 7 17:02.2 3:24HM 4:01.6 7 1:27:04.2 12.1mph 1:59.4 4 32:26.9 10:28/M 2:22:34.4  
7 139 Georgia Brown Frisco TX 86 53 5 12:12.8 2:26HM 5:06.6 6 1:16:38.1 13.8mph 4:03.5 7 49:05.2 15:50/M 2:27:06.4  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 70 Nannette Samuelson Aledo TX 181 58 1 11:53.6 2:23HM 3:05.5 1 59:03.5 17.9mph 1:26.5 1 26:55.5 8:41/M 1:44:24.7 2:00
2 91 Pam Kirk Rockwall TX 112 59 2 12:48.0 2:34HM 2:41.9 3 1:06:08.4 16.0mph 1:14.5 2 28:35.3 9:13/M 1:51:28.3  
3 103 Robin Howard Dallas TX 110 56 3 13:03.1 2:37HM 2:51.5 2 1:05:29.9 16.1mph 2:27.3 3 30:08.4 9:43/M 1:54:00.3  
4 146 Valorie Eldred Frisco TX 117 57 4 17:39.7 3:32HM 7:40.0 4 1:25:13.4 12.4mph 4:01.7 4 52:02.5 16:47/M 2:46:37.5  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 74 Teresa Anderson Keller TX 1 64 1 10:19.1 2:04HM 3:36.5 1 59:17.5 17.8mph 1:36.4 1 31:04.6 10:01/M 1:45:54.3  
 
Top

Female 70 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 125 Susan Waldau Houston TX 133 71 1 14:14.4 2:51HM 6:04.3 1 1:12:23.9 14.6mph 1:27.5 1 32:39.6 10:32/M 2:06:49.8  
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Christian Brasher Fort Worth TX 173 17 1 6:36.2 1:19HM 1:31.5 1 48:04.3 22.0mph 0:40.6 1 18:56.3 6:06/M 1:15:49.2  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 3 Scott Olden Dallas TX 167 47 1 9:10.7 1:50HM 1:33.9 1 46:05.6 22.9mph 0:41.3 1 20:22.6 6:34/M 1:17:54.2  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 9 Terry Stern Frisco TX 71 50 1 10:01.5 2:00HM 2:00.0 1 48:10.9 21.9mph 0:46.8 1 20:03.1 6:28/M 1:21:02.5  
 
Top

Male 1 to 14

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Elliott Alvord Argyle TX 111 14 1 7:32.6 1:30HM 1:25.8 1 49:10.3 21.5mph 0:37.3 1 20:17.5 6:33/M 1:19:03.7  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Hunter Cochran Westlake TX 33 17 1 6:24.8 1:17HM 1:42.3 1 48:03.5 22.0mph 0:49.9 1 19:51.3 6:24/M 1:16:52.1  
2 12 Jake Booher Southlake TX 5 15 2 7:16.5 1:27HM 1:24.3 2 52:31.3 20.1mph 0:44.1 2 20:43.0 6:41/M 1:22:39.3  
3 33 Stratton Thomas Fort Worth TX 172 18 4 9:28.4 1:54HM 1:58.7 4 59:17.9 17.8mph 0:41.3 3 22:17.9 7:11/M 1:33:44.4  
4 35 John Golden Conroe TX 90 15 3 8:23.9 1:41HM 1:32.9 3 59:02.6 17.9mph 0:57.0 4 24:00.8 7:45/M 1:33:57.3  
5 141 Grant Dennis Grapevine TX 36 18 5 28:34.7 5:43HM 4:16.5 5 1:24:03.1 12.6mph 1:09.4 5 29:50.7 9:37/M 2:27:54.7  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 18 Samuel Keene Colleyville TX 28 24 1 8:58.7 1:48HM 3:22.2 1 53:17.5 19.8mph 0:55.0 1 21:26.2 6:55/M 1:27:59.7  
2 104 Mark Gnewuch Garland TX 166 22 2 11:07.6 2:13HM 4:24.9 2 1:07:10.2 15.7mph 3:19.3 2 28:01.8 9:02/M 1:54:04.0  
3 112 Sean Stephens Van Alstyne TX 91 20 3 12:51.9 2:34HM 3:22.3 3 1:07:21.5 15.7mph 1:16.8 3 31:54.5 10:17/M 1:56:47.2  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 Taylor Crasto Dallas TX 154 25 3 8:37.3 1:43HM 2:29.1 1 47:20.1 22.3mph 1:22.4 1 20:27.0 6:36/M 1:20:16.1  
2 10 Tim McCurry Lewisville TX 101 26 2 7:55.5 1:35HM 1:27.1 2 48:26.4 21.8mph 0:51.1 2 23:01.8 7:25/M 1:21:42.0  
3 23 Drew Graft Flower Mound TX 113 26 1 7:12.5 1:26HM 2:19.8 4 54:41.1 19.3mph 1:27.0 3 24:28.2 7:54/M 1:30:08.7  
4 36 Maxey Buchwald Plano TX 62 28 4 10:27.5 2:05HM 1:56.6 3 53:17.5 19.8mph 0:54.6 4 27:27.4 8:51/M 1:34:03.6  
5 126 Mario Lozano Coppell TX 84 27 5 11:03.8 2:13HM 6:08.0 5 1:18:12.0 13.5mph 2:58.6 5 30:25.3 9:49/M 2:08:48.0  
6 138 Cason Colliflower Weatherford TX 9 29 6 13:28.7 2:42HM 4:35.3 6 1:32:31.6 11.4mph 1:27.0 6 33:26.3 10:47/M 2:25:29.2  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 49 Ryan Kasparek Argyle TX 6 32 4 12:30.5 2:30HM 3:10.1 1 55:52.7 18.9mph 1:09.7 1 26:03.5 8:24/M 1:38:46.6  
2 66 Perry Gragg Dallas TX 65 32 1 8:08.3 1:38HM 3:00.7 3 1:01:00.3 17.3mph 2:02.6 2 29:21.2 9:28/M 1:43:33.2  
3 88 Jesse Henderson Plano TX 97 34 7 14:23.0 2:53HM 4:33.4 2 56:39.5 18.6mph 2:22.7 3 31:08.2 10:03/M 1:51:07.0 2:00
4 100 John Bohnsack College Station TX 174 33 3 11:05.1 2:13HM 3:32.6 4 1:01:37.4 17.1mph 0:56.3 7 36:16.1 11:42/M 1:53:27.6  
5 105 Bradley Hunter Sanger TX 164 31 5 12:44.8 2:33HM 4:22.2 5 1:04:21.5 16.4mph 0:55.7 5 31:57.9 10:18/M 1:54:22.3  
6 106 Clifton Caraway Roanoke TX 24 30 6 13:21.7 2:40HM 3:37.7 6 1:04:54.8 16.3mph 1:35.1 4 31:16.7 10:05/M 1:54:46.2  
7 137 Cory Rattan Fort Worth TX 12 33 2 9:45.9 1:57HM 4:00.2 7 1:33:05.5 11.3mph 2:02.2 6 35:29.4 11:27/M 2:24:23.4  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 15 Matthew Meckfessel Fort Worth TX 171 35 1 9:03.3 1:49HM 2:40.4 1 49:12.3 21.5mph 0:59.4 6 23:56.3 7:43/M 1:25:51.8  
2 16 Chris Bell Fort Worth TX 25 39 5 9:20.8 1:52HM 2:19.8 2 50:50.5 20.8mph 0:49.7 4 23:10.2 7:28/M 1:26:31.2  
3 22 Aaron Wall Fort Worth TX 175 37 7 10:15.6 2:03HM 2:30.4 3 51:58.1 20.3mph 1:11.9 8 24:08.1 7:47/M 1:30:04.2  
4 26 Hugo Arredondo Addison TX 89 36 8 10:17.4 2:03HM 3:40.0 5 53:24.8 19.8mph 1:38.7 3 22:48.9 7:21/M 1:31:49.9  
5 30 Jim Hazard Dallas TX 56 37 2 9:14.1 1:51HM 4:01.9 6 54:55.1 19.2mph 2:16.2 1 22:15.9 7:11/M 1:32:43.5  
6 37 Fernando Dominguez Dallas TX 53 37 6 9:38.3 1:56HM 2:56.1 4 52:08.1 20.3mph 1:32.6 16 27:59.6 9:02/M 1:34:14.8  
7 39 Jason Tobias Mckinney TX 85 38 4 9:17.5 1:51HM 2:43.4 9 56:10.4 18.8mph 1:04.5 14 25:32.1 8:14/M 1:34:48.2  
8 44 Cedric Augot Denton TX 134 39 15 12:54.0 2:35HM 2:42.5 7 55:46.2 18.9mph 0:45.3 7 24:06.9 7:46/M 1:36:15.1  
9 45 Gabe Arrington Tampa FL 103 36 3 9:14.4 1:51HM 3:10.1 14 58:55.4 17.9mph 0:54.4 9 24:13.3 7:49/M 1:36:27.8  
10 53 Justin Fregia Dallas TX 42 39 11 11:23.4 2:17HM 3:08.7 16 1:01:26.9 17.2mph 1:48.0 2 22:24.5 7:14/M 1:40:11.7  
11 56 Josh Myers Wylie TX 81 38 14 12:38.1 2:32HM 2:57.1 13 58:23.6 18.1mph 1:58.5 11 24:38.1 7:57/M 1:40:35.7  
12 60 Josh Isaacs Balch Springs TX 150 37 17 14:03.6 2:49HM 5:18.6 8 55:49.8 18.9mph 1:46.1 13 24:54.9 8:02/M 1:41:53.2  
13 61 Andy Maxwell Flower Mound TX 2 36 9 10:53.8 2:11HM 3:00.5 10 58:16.1 18.1mph 1:09.1 17 28:43.6 9:16/M 1:42:03.3  
14 63 Marcus Chapman Ryan OK 157 36 13 12:21.8 2:28HM 5:12.5 12 58:21.3 18.1mph 2:19.3 12 24:38.5 7:57/M 1:42:53.5  
15 65 Luke Ziegenhorn Flower Mound TX 106 38 12 11:37.9 2:19HM 3:58.8 11 58:19.0 18.1mph 2:22.9 15 26:39.9 8:36/M 1:42:58.7  
16 69 Dean Curtis Dallas TX 60 35 10 11:00.3 2:12HM 4:44.9 15 1:00:15.9 17.5mph 3:44.0 10 24:24.9 7:52/M 1:44:10.1  
17 76 Sibi Daniel Coppell TX 77 39 18 14:28.1 2:54HM 4:05.2 18 1:02:17.6 17.0mph 1:39.6 5 23:32.2 7:35/M 1:46:02.9  
18 116 Chris Shaw Frisco TX 146 39 16 13:59.8 2:48HM 4:20.2 17 1:02:09.7 17.0mph 2:40.9 19 35:46.9 11:32/M 1:58:57.7  
19 136 Mike Curry Dallas TX 44 37 19 18:18.5 3:40HM 5:51.4 19 1:21:40.0 12.9mph 2:45.6 18 35:29.6 11:27/M 2:24:05.3  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Paul Lanagan Colleyville TX 162 42 3 9:14.9 1:51HM 2:04.8 1 45:19.9 23.3mph 0:54.8 1 20:59.3 6:46/M 1:18:33.9  
2 8 Brandon Shupe Tyler TX 165 41 2 8:04.6 1:37HM 2:29.5 2 46:52.6 22.5mph 1:03.7 3 22:23.3 7:13/M 1:20:53.9  
3 14 Carsten Cruse Aubrey TX 144 44 5 9:35.6 1:55HM 2:40.4 3 47:26.5 22.3mph 1:21.4 2 22:11.1 7:09/M 1:23:15.2  
4 17 Jason Vinton Dallas TX 66 43 1 7:19.5 1:28HM 1:57.1 5 51:28.7 20.5mph 0:51.7 5 25:00.9 8:04/M 1:26:38.1  
5 34 Mark Phillips Flower Mound TX 123 43 9 10:35.0 2:07HM 2:26.4 6 53:57.9 19.6mph 1:05.2 7 25:52.6 8:21/M 1:33:57.2  
6 40 Scott Alexander Dallas TX 63 44 15 14:46.5 2:57HM 2:45.0 4 48:16.5 21.9mph 1:41.0 11 27:50.6 8:59/M 1:35:19.8  
7 41 Jose Cabrera Dallas TX 183 42 4 9:24.8 1:53HM 3:38.9 8 54:54.6 19.2mph 2:30.5 4 24:54.2 8:02/M 1:35:23.3  
8 50 Elias Ramirez Prosper TX 94 42 11 12:07.2 2:25HM 3:04.2 7 54:54.0 19.2mph 1:29.2 9 27:15.4 8:47/M 1:38:50.2  
9 55 Byron Johnson Dallas TX 155 41 6 9:37.3 1:55HM 5:58.0 9 55:22.8 19.1mph 2:20.2 8 26:56.2 8:41/M 1:40:14.6  
10 64 Jeremy Boucher Coppell TX 29 41 8 10:29.4 2:06HM 3:41.8 11 59:29.7 17.8mph 1:56.2 10 27:16.3 8:48/M 1:42:53.7  
11 67 Kurt Bennett 136 42 7 9:52.6 1:58HM 3:32.7 13 59:37.1 17.7mph 1:32.4 12 29:07.5 9:24/M 1:43:42.4  
12 80 Matthew Pierce 8 40 10 10:42.6 2:08HM 3:33.2 14 1:00:05.5 17.6mph 1:45.2 14 31:42.0 10:14/M 1:47:48.8  
13 81 Christopher Risher Oak Point TX 121 41 14 14:17.3 2:51HM 2:48.6 10 58:50.4 17.9mph 1:31.2 13 30:54.0 9:58/M 1:48:21.7  
14 82 Jeremy Wagner Arlington TX 46 43 13 13:45.4 2:45HM 4:19.8 15 1:03:54.2 16.5mph 1:10.5 6 25:26.5 8:12/M 1:48:36.6  
15 87 Kyle Hefner Dallas TX 96 44 12 12:16.1 2:27HM 4:09.9 12 59:33.5 17.7mph 2:15.1 15 32:50.6 10:35/M 1:51:05.5  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Bradley Sucher Murphy TX 72 45 3 9:28.9 1:54HM 1:58.2 1 45:59.2 23.0mph 1:01.6 1 20:10.7 6:30/M 1:18:38.7  
2 27 Justin Goodale Coppell TX 115 45 1 8:02.7 1:36HM 2:22.5 2 53:54.1 19.6mph 1:00.0 4 26:33.1 8:34/M 1:31:52.5  
3 38 Jon Bonnell Fort Worth TX 163 47 5 9:51.3 1:58HM 2:32.1 3 54:44.7 19.3mph 1:28.9 3 26:01.9 8:24/M 1:34:39.1  
4 42 Ian Warner Lower Hutt TX 92 45 6 10:53.9 2:11HM 2:20.4 5 55:32.2 19.0mph 1:15.3 2 25:31.0 8:14/M 1:35:33.0  
5 48 Brandonn Dukes Southlake TX 26 45 4 9:42.1 1:56HM 3:35.2 6 57:02.1 18.5mph 1:23.6 5 26:33.6 8:34/M 1:38:16.7  
6 54 Sam Loughlin Dallas TX 153 45 7 10:59.3 2:12HM 4:39.7 4 55:23.8 19.1mph 2:15.5 6 26:55.8 8:41/M 1:40:14.2  
7 59 Nick Hoffmann Kellerr TX 11 49 2 9:17.4 1:51HM 2:38.4 8 1:00:21.4 17.5mph 1:11.1 8 28:15.3 9:07/M 1:41:43.8  
8 84 Yair Govrin Plano TX 148 45 8 11:03.4 2:13HM 3:06.2 7 1:00:14.9 17.5mph 1:24.1 11 32:02.8 10:20/M 1:49:51.5 2:00
9 98 Sam Shica The Colony TX 70 46 12 14:13.1 2:51HM 4:31.5 9 1:03:05.0 16.7mph 2:53.5 9 28:33.0 9:13/M 1:53:16.2  
10 113 Douglas Shaw Wichita Falls TX 178 47 9 12:37.8 2:31HM 7:28.0 10 1:05:44.0 16.1mph 3:04.4 7 27:55.9 9:00/M 1:56:50.3  
11 133 Steve Lapekas Mckinney TX 87 47 10 12:54.5 2:35HM 3:55.8 12 1:31:09.9 11.6mph 1:56.4 10 31:08.5 10:03/M 2:21:05.3  
12 142 Frank Drewes Haslet TX 21 48 11 13:07.1 2:37HM 6:05.5 11 1:21:46.6 12.9mph 4:22.7 12 48:40.0 15:42/M 2:34:02.1  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 11 Todd Brinkley Frisco TX 69 50 1 7:56.7 1:35HM 2:30.8 1 46:56.4 22.5mph 1:23.0 2 23:01.3 7:25/M 1:21:48.3  
2 13 James Margiotta Colleyville TX 20 50 2 9:24.3 1:53HM 2:01.0 2 47:33.0 22.2mph 0:57.2 1 22:55.1 7:24/M 1:22:50.8  
3 20 Greg Douglass Dallas TX 48 51 6 10:19.0 2:04HM 1:53.2 3 51:22.0 20.6mph 0:56.8 5 24:45.5 7:59/M 1:29:16.6  
4 28 Scott Nolen Arlington TX 14 54 7 11:11.1 2:14HM 2:56.7 4 52:23.9 20.2mph 1:14.7 3 24:09.3 7:47/M 1:31:55.8  
5 31 John Little Fort Worth TX 38 51 8 11:40.1 2:20HM 2:43.5 6 52:57.1 19.9mph 1:18.3 4 24:11.0 7:48/M 1:32:50.2  
6 51 Mark Spaulding Flower Mound TX 7 53 5 10:17.1 2:03HM 2:35.5 7 57:09.5 18.5mph 1:07.6 7 27:52.6 8:59/M 1:39:02.5  
7 62 Jimmy Ball Flower Mound TX 116 50 11 14:52.6 2:58HM 3:21.3 5 52:55.6 20.0mph 1:58.9 9 29:33.8 9:32/M 1:42:42.4  
8 71 Paul Salyards Dallas TX 152 53 4 9:34.4 1:55HM 3:13.6 9 1:02:39.5 16.9mph 2:15.9 6 27:36.1 8:54/M 1:45:19.6  
9 77 Kevin Egner Dallas TX 147 50 10 12:51.3 2:34HM 3:38.0 8 1:00:16.9 17.5mph 1:28.1 8 28:55.6 9:20/M 1:47:10.1  
10 117 Ron Mercer Fort Worth TX 37 53 9 11:53.5 2:23HM 6:21.9 10 1:06:24.7 15.9mph 1:46.9 10 32:49.3 10:35/M 1:59:16.5  
11 124 Jeffrey Myers Mansfield TX 57 54 3 9:28.8 1:54HM 4:50.9 11 1:09:40.1 15.2mph 2:08.8 11 39:32.0 12:45/M 2:05:40.8  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 29 Doug Dodge Dallas TX 43 57 5 11:30.4 2:18HM 2:47.5 1 52:21.2 20.2mph 1:37.0 1 23:57.1 7:44/M 1:32:13.4  
2 32 David Bauerle Garland TX 158 55 2 10:54.8 2:11HM 3:11.2 2 52:53.6 20.0mph 1:33.3 2 24:57.3 8:03/M 1:33:30.4  
3 78 Mark Gonzalez Frisco TX 83 56 3 11:10.9 2:14HM 4:22.3 4 1:01:14.5 17.2mph 3:25.7 3 27:02.4 8:43/M 1:47:16.0  
4 93 Tom Sutherland Dallas TX 99 56 4 11:21.1 2:16HM 4:20.3 5 1:03:26.3 16.6mph 3:36.9 5 29:23.5 9:29/M 1:52:08.2  
5 94 Joseph Lenz Arlington TX 35 56 1 9:22.3 1:52HM 4:57.7 3 57:18.3 18.4mph 1:57.5 7 38:41.3 12:29/M 1:52:17.3  
6 114 Tom Hickman Sanger TX 17 58 7 15:11.5 3:02HM 4:31.7 6 1:06:10.3 16.0mph 2:42.0 4 28:37.9 9:14/M 1:57:13.6  
7 130 Dean Wisdom Frisco TX 119 55 6 12:14.0 2:27HM 8:01.5 7 1:16:46.0 13.8mph 4:29.4 6 37:12.0 12:00/M 2:18:43.1  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 47 Mac Clover Fort Worth TX 19 63 1 11:11.2 2:14HM 2:11.4 1 58:57.0 17.9mph 1:29.7 1 24:08.1 7:47/M 1:37:57.5  
2 85 Jim Murry Plano TX 125 61 2 12:28.9 2:30HM 3:11.1 2 1:02:23.2 16.9mph 2:10.2 2 27:50.0 8:59/M 1:50:03.6 2:00
3 115 Bob Booth Crowley TX 32 60 4 16:53.3 3:23HM 5:27.3 3 1:02:29.4 16.9mph 2:49.4 3 31:00.3 10:00/M 1:58:39.7  
4 140 Brad Garrett Copperas Cove TX 78 61 3 15:55.4 3:11HM 5:26.3 4 1:22:27.3 12.8mph 5:59.4 4 38:02.9 12:16/M 2:27:51.6  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 128 Austin King Fort Worth TX 98 69 1 19:36.0 3:55HM 7:19.2 1 1:10:54.3 14.9mph 4:11.1 1 34:07.1 11:00/M 2:16:07.9  
 

Sprint Clydesdale

Top

Male 39 and under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 John Stevens Dallas TX 156 39 2 12:17.4 2:27HM 4:02.9 1 53:39.1 19.7mph 1:31.9 1 30:02.1 9:41/M 1:41:33.5  
2 5 Kevin McMahon Fort Worth TX 100 32 1 10:51.4 2:10HM 4:42.6 2 1:02:06.4 17.0mph 1:50.4 3 41:02.4 13:14/M 2:00:33.4  
3 6 Bryan Myers Iowa Park TX 177 36 3 15:07.0 3:01HM 3:43.7 3 1:06:34.6 15.9mph 1:51.7 2 39:30.4 12:45/M 2:06:47.6  
 
Top

Male 40 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Michael Korrie Plano TX 51 58 1 10:14.1 2:03HM 2:50.8 3 1:00:12.2 17.5mph 2:12.5 1 27:48.6 8:58/M 1:43:18.4  
2 3 Roy Teal Fort Worth TX 170 45 3 12:42.1 2:32HM 3:40.8 2 59:25.2 17.8mph 1:57.8 2 30:13.9 9:45/M 1:48:00.0  
3 4 Chris Brunetti Plano TX 80 46 5 19:42.9 3:56HM 3:54.4 1 52:09.0 20.2mph 3:40.7 4 35:39.5 11:30/M 1:55:06.7  
4 7 Houston Landry Mckinney TX 73 50 4 18:26.7 3:41HM 4:24.1 4 1:09:23.4 15.2mph 2:50.0 3 34:46.5 11:13/M 2:09:50.9  
5 8 Michael Poland Fort Worth TX 161 52 6 25:48.6 5:10HM 16:34.6 5 1:14:36.3 14.2mph 6:21.6 5 43:19.3 13:58/M 2:46:40.7  
 

Sprint Athena

Top

Female 39 and under

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Hayley Brown Little Elm TX 128 32 1 9:46.4 1:57HM 3:22.6 1 59:31.0 17.7mph 2:20.1 1 34:57.0 11:16/M 1:49:57.3  
2 3 Leyna Odell Mckinney TX 205 35 3 12:25.5 2:29HM 4:24.9 2 1:06:20.9 15.9mph 2:41.6 2 39:08.3 12:37/M 2:05:01.5  
3 5 Amanda Fuller Dallas TX 45 38 2 11:37.2 2:19HM 3:04.3 3 1:07:36.2 15.6mph 2:51.3 3 41:05.8 13:15/M 2:06:14.9  
 
Top

Female 40 and over

  Overall     ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Suzy Smith Dallas TX 52 40 5 12:47.4 2:33HM 3:37.1 1 1:03:00.5 16.8mph 2:01.6 1 34:20.6 11:05/M 1:55:47.5  
2 4 Pamela Wat Denton TX 55 45 1 11:34.9 2:19HM 4:08.9 2 1:14:07.4 14.2mph 1:59.1 2 34:24.2 11:06/M 2:06:14.8  
3 6 Marlo Hutchinson Flower Mound TX 105 47 3 12:13.4 2:27HM 5:19.3 3 1:15:36.2 14.0mph 3:50.3 3 34:31.3 11:08/M 2:11:30.7  
4 7 Terri Moorenovich Keller TX 159 45 9 18:19.4 3:40HM 7:17.7 5 1:20:00.0 13.2mph 3:44.0 4 44:04.1 14:13/M 2:33:25.4  
5 8 Dee Dee Collins Dallas TX 138 53 4 12:44.3 2:33HM 5:01.7 6 1:21:41.4 12.9mph 2:54.6 6 51:11.5 16:31/M 2:33:33.7  
6 9 Teresa Marianos Keller TX 31 57 7 13:26.4 2:41HM 5:32.2 4 1:19:49.0 13.2mph 4:19.9 7 57:11.6 18:27/M 2:40:19.3  
7 10 Kelly Butler Plano TX 108 46 8 18:05.6 3:37HM 7:07.8 7 1:22:51.0 12.7mph 7:22.5 5 47:48.8 15:25/M 2:43:15.8  
8 11 Joanna Cannon Mckinney TX 137 44 6 12:50.3 2:34HM 7:50.1 8 1:30:24.4 11.7mph 3:50.6 8 58:18.4 18:48/M 2:53:14.1  
9 12 Kimberly Richards Allen TX 118 44 2 12:07.7 2:25HM 8:31.6 9 1:41:13.4 10.4mph 5:35.1 9 58:26.4 18:51/M 3:05:54.2