Steelville 3k

For Pictures and Information: www.firecracker3k.com

Age Group Results

July 04, 2015


Results By River to River Runners & So iLL Racing



Men: Top Finishers 0-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-11 12-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-99

OVERALL

Run

Top

Female Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Kara Martin

277

17

11

10:56.5

10:56.5

6:04/M

Top

Female 11 and Under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Hayley Drake

WALSH IL

75

10

85

14:08.7

14:08.7

7:51/M

2

Kadence Bockhorn

254

11

113

14:53.8

14:53.8

8:16/M

3

Eva Minton

134

11

122

15:13.8

15:13.8

8:27/M

4

Grace Cronin

STEELEVILLE IL

247

10

124

15:19.0

15:19.0

8:31/M

5

Lydia Williamson

Campbell Hill IL

85

8

156

16:26.8

16:26.8

9:08/M

6

Courtney Drake

74

8

172

16:51.0

16:51.0

9:22/M

7

Hailey Harle

40

10

178

17:09.0

17:09.0

9:32/M

8

Calla Espenschied

183

7

195

17:41.9

17:41.9

9:49/M

9

Ella Bauer

139

10

201

17:54.4

17:54.4

9:57/M

10

Maci Rackley

191

10

233

18:29.5

18:29.5

10:16/M

11

Mady Tabing

190

11

237

18:45.9

18:45.9

10:25/M

12

Marisa Kranawetter

307

11

244

19:07.9

19:07.9

10:37/M

13

Katherine Drueke

228

11

245

19:13.4

19:13.4

10:41/M

14

Analyn Bernaix

226

8

247

19:22.1

19:22.1

10:46/M

15

Jaida Conway

87

4

252

19:33.8

19:33.8

10:52/M

16

Mia Masterson

150

11

266

20:33.2

20:33.2

11:25/M

17

Madison Uchtmann

259

6

269

20:46.9

20:46.9

11:32/M

18

Sydney Sommer

222

6

271

20:52.2

20:52.2

11:36/M

19

Meghan Sommer

223

9

273

20:55.3

20:55.3

11:37/M

20

Campbell Kenney

SPARTA IL

53

9

275

21:06.5

21:06.5

11:43/M

21

Kendall McCalla

196

8

285

21:38.0

21:38.0

12:01/M

Top

Female 12 to 15

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Taylor Dunning

CHESTER IL

25

15

53

13:07.5

13:07.5

7:17/M

2

Madelyn Tepe

7

15

69

13:51.2

13:51.2

7:42/M

3

Jessica Kattenbraker

CHESTER IL

27

15

92

14:22.4

14:22.4

7:59/M

4

Josie Kattenbraker

28

12

128

15:23.5

15:23.5

8:33/M

5

Madison Hornberger

293

14

129

15:27.1

15:27.1

8:35/M

6

Shawna Smith

70

14

141

15:46.7

15:46.7

8:46/M

7

Abbey Burns

117

12

146

16:09.8

16:09.8

8:58/M

8

Anita Burns

116

14

148

16:11.3

16:11.3

8:59/M

9

Adeline Blechle

148

13

149

16:13.1

16:13.1

9:01/M

10

Peyton Clendenin

32

12

150

16:13.5

16:13.5

9:01/M

11

Sophia McCullers

189

12

153

16:23.3

16:23.3

9:06/M

12

Haylie Ledendecker

291

13

166

16:48.1

16:48.1

9:20/M

13

Makayla Kueker

Ellis Grove IL

36

13

173

16:52.4

16:52.4

9:22/M

14

Ava Schwartzkopf

3

12

206

18:01.8

18:01.8

10:01/M

15

Kylie Ernsting

212

14

208

18:06.3

18:06.3

10:03/M

16

Hannah Kerkhover

CHESTER IL

107

12

239

18:50.1

18:50.1

10:28/M

17

Kennedy Anderson

Ava IL

305

14

256

19:46.4

19:46.4

10:59/M

18

Valerie Farris

92

14

281

21:21.9

21:21.9

11:52/M

19

Britney Koenig

294

13

292

22:45.9

22:45.9

12:38/M

20

Malynda Holt

280

12

297

24:07.1

24:07.1

13:24/M

21

Emma Kerkhover

108

15

298

24:07.6

24:07.6

13:24/M

22

Lexy Ebbler

43

15

299

24:16.0

24:16.0

13:29/M

Top

Female 16 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Sarah Bindel

ROCKWOOD IL

11

19

45

12:47.0

12:47.0

7:06/M

2

Ashley Brenning

SPARTA IL

45

17

46

12:49.8

12:49.8

7:07/M

3

Bailey Craig

SPARTA IL

102

17

59

13:34.2

13:34.2

7:32/M

4

Katherine Kerkhover

109

18

79

14:03.4

14:03.4

7:48/M

5

Callie Luketich

Staunton IL

88

17

80

14:04.6

14:04.6

7:49/M

6

Erin Fuson

187

18

167

16:48.4

16:48.4

9:20/M

7

Brooklin Fondaw

71

19

188

17:35.7

17:35.7

9:46/M

8

Maggee Phelps

Coulterville IL

10

17

203

17:56.6

17:56.6

9:58/M

9

Tiffany Qualls

144

17

229

18:25.6

18:25.6

10:14/M

10

Alexandrea Schneider

269

18

230

18:26.2

18:26.2

10:14/M

11

Devon Gaston

316

16

278

21:11.2

21:11.2

11:46/M

Top

Female 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Molly Works

LENZBURG IL

120

21

30

12:01.1

12:01.1

6:41/M

2

Marci Furuholmen

175

22

57

13:27.4

13:27.4

7:28/M

3

Natalie Ruebke

STEELEVILLE IL

90

21

76

13:59.1

13:59.1

7:46/M

4

Lydia Domescik

81

24

152

16:22.8

16:22.8

9:06/M

5

Paige Rodewall

273

22

186

17:34.1

17:34.1

9:46/M

6

Ashley Johnson

Mcleansboro IL

180

22

209

18:07.4

18:07.4

10:04/M

7

Haley Bockhorn

279

22

265

20:28.5

20:28.5

11:22/M

8

Katie Guebert

176

22

294

23:13.7

23:13.7

12:54/M

9

Sierra Harper

SPARTA IL

171

21

296

23:56.9

23:56.9

13:18/M

Top

Female 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Stephanie Schneider

Saint Louis MO

266

29

40

12:28.7

12:28.7

6:56/M

2

Sarah Jansen

MASCOUTAH IL

135

27

72

13:54.9

13:54.9

7:43/M

3

Kalyn Waller

309

28

116

15:00.1

15:00.1

8:20/M

4

Rachel Woolery

Waterloo IL

221

28

137

15:42.1

15:42.1

8:43/M

5

Jodi Schroeder

STEELEVILLE IL

153

27

160

16:35.0

16:35.0

9:13/M

6

Denise Hand

119

26

168

16:48.8

16:48.8

9:20/M

7

Jenny Orr

156

27

184

17:29.9

17:29.9

9:43/M

8

Amber Waltemate

CENTRALIA MO

128

25

235

18:33.1

18:33.1

10:18/M

9

Kendra Fults

5

29

242

18:58.8

18:58.8

10:32/M

10

Nicole Decker

298

25

249

19:27.5

19:27.5

10:48/M

11

Jodie Amschler

251

28

263

20:17.2

20:17.2

11:16/M

Top

Female 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jessica Kranawetter

287

33

115

14:59.4

14:59.4

8:19/M

2

Alicia Schafer

301

31

139

15:44.2

15:44.2

8:44/M

3

Angela Brinker

FLORISSANT MO

207

32

154

16:24.9

16:24.9

9:07/M

4

Kelly Williamson

86

34

176

17:00.4

17:00.4

9:27/M

5

Danielle Koeneman

249

34

181

17:13.9

17:13.9

9:34/M

6

Kristen Sternberg

296

34

187

17:34.5

17:34.5

9:46/M

7

Angela Craig

99

34

210

18:09.8

18:09.8

10:05/M

8

Megan Beelman

100

31

211

18:10.2

18:10.2

10:06/M

9

Lisa Ernsting

210

33

222

18:20.2

18:20.2

10:11/M

10

Karissa Gerrard

58

30

238

18:46.0

18:46.0

10:26/M

11

Jamie Mueller

57

30

241

18:58.6

18:58.6

10:32/M

12

Brooke Uchtmann

257

34

270

20:46.9

20:46.9

11:32/M

13

Michelle Thies

AVA IL

311

32

280

21:19.2

21:19.2

11:51/M

Top

Female 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Carrie Wolfe

60

36

91

14:18.6

14:18.6

7:57/M

2

Rachel Hellman

195

36

100

14:31.5

14:31.5

8:04/M

3

Artemis Drueke

202

38

126

15:21.6

15:21.6

8:32/M

4

Jenny Fadler

Red Bud IL

304

39

142

15:56.7

15:56.7

8:51/M

5

Sarah Brennfleck

124

39

158

16:32.8

16:32.8

9:11/M

6

Sarah Chapman

241

36

163

16:40.4

16:40.4

9:16/M

7

Lindsay Espenschied

182

36

197

17:46.9

17:46.9

9:52/M

8

Amy Smith

272

35

213

18:13.3

18:13.3

10:07/M

9

Andrea Mervert

310

37

214

18:13.6

18:13.6

10:07/M

10

Celine Vallett

68

37

246

19:16.2

19:16.2

10:42/M

11

Mariah Harle

COULTERVILLE IL

41

37

257

19:49.7

19:49.7

11:01/M

12

Rachel Schwartzkopf

SESSER IL

4

38

259

19:51.4

19:51.4

11:02/M

13

Emily Tanner

303

35

268

20:46.0

20:46.0

11:32/M

14

Allyson Huite

201

38

290

22:37.3

22:37.3

12:34/M

15

Melissa Cobin

263

38

291

22:43.9

22:43.9

12:37/M

16

Jessica Feldmann

295

35

293

22:46.1

22:46.1

12:39/M

17

Katie Pendleton

127

37

306

26:05.4

26:05.4

14:29/M

Top

Female 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Liz Davidson

236

44

28

11:52.3

11:52.3

6:36/M

2

Loretta Fondaw

72

44

133

15:31.9

15:31.9

8:37/M

3

Lora Wolters

STEELEVILLE IL

73

43

185

17:32.5

17:32.5

9:44/M

4

Sherri Rice

188

43

194

17:41.7

17:41.7

9:49/M

5

Jennifer Burke

Carbondale IL

319

43

248

19:25.3

19:25.3

10:47/M

6

Angela Kiefer-Paul

231

44

272

20:53.0

20:53.0

11:36/M

7

Jenny Dyson

79

42

283

21:35.8

21:35.8

11:59/M

8

Marsha Morgenstern

245

43

302

25:35.9

25:35.9

14:13/M

9

Ivy Kiefer

234

40

309

27:54.1

27:54.1

15:30/M

10

Jessica Liss

Columbia IL

215

42

310

28:09.9

28:09.9

15:38/M

Top

Female 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Angie Luketich

89

47

111

14:52.9

14:52.9

8:16/M

2

Katherine McClelland

220

45

144

16:04.4

16:04.4

8:56/M

3

Dawn Turner

69

45

200

17:51.0

17:51.0

9:55/M

4

Kathy Runge

La Vergne TN

34

48

212

18:12.5

18:12.5

10:07/M

5

Staci Schneider

Carmel IN

15

47

274

21:00.2

21:00.2

11:40/M

6

Jennifer Maranz

217

48

277

21:09.0

21:09.0

11:45/M

7

Tanya Morris

30

46

300

24:38.7

24:38.7

13:41/M

Top

Female 50 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Marla Rathjen

Jacob IL

66

53

47

12:50.1

12:50.1

7:08/M

2

Judy Wolters

STEELEVILLE IL

14

53

90

14:16.7

14:16.7

7:56/M

3

Kerry Lucht

Red Bud IL

227

54

183

17:28.2

17:28.2

9:42/M

4

Teresa Keller

Anna IL

84

51

231

18:28.4

18:28.4

10:16/M

5

Cheryl Adams

SPARTA IL

185

57

240

18:53.9

18:53.9

10:29/M

6

Lori Langrehr

Red Bud IL

35

54

254

19:35.9

19:35.9

10:53/M

7

Brenda Conway

CUTLER IL

67

53

255

19:37.9

19:37.9

10:54/M

8

Saundra Mueller

13

52

279

21:14.5

21:14.5

11:48/M

9

Patty Kenney

SPARTA IL

55

52

282

21:25.5

21:25.5

11:54/M

10

Annette Fausz

292

54

286

21:38.2

21:38.2

12:01/M

11

Diane Schoenbeck

12

52

289

22:15.9

22:15.9

12:22/M

12

Claudia Nugent

Champaign IL

159

54

308

26:18.7

26:18.7

14:37/M

Top

Female 60 and Over

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Kathy Lowry

8

62

164

16:46.0

16:46.0

9:19/M

2

Cindy Dreyer

174

63

284

21:37.5

21:37.5

12:01/M

3

Petra Schneider-Redden

HATTIESBURG MS

118

62

307

26:18.0

26:18.0

14:37/M

Top

Male Open Winners

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Micah Cherry

Carbondale IL

308

17

1

9:49.2

9:49.2

5:27/M

Top

Male 11 and Under

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Lane Lazenby

200

11

29

12:00.6

12:00.6

6:40/M

2

Eli Rushing

149

10

32

12:10.1

12:10.1

6:46/M

3

Zachary Compton

105

10

49

12:56.4

12:56.4

7:11/M

4

Blake Ruebke

49

10

73

13:57.1

13:57.1

7:45/M

5

Zachary Mevert

20

10

87

14:11.1

14:11.1

7:53/M

6

Ian Weinhoffer

CULTER IL

158

11

95

14:27.0

14:27.0

8:02/M

7

Cameden Pierce

114

9

97

14:29.3

14:29.3

8:03/M

8

Landon Millikin

Pinckneyville IL

62

11

98

14:30.6

14:30.6

8:03/M

9

Leo Schneider

Carmel IN

16

11

107

14:47.0

14:47.0

8:13/M

10

Grant Rednour

23

9

120

15:11.8

15:11.8

8:26/M

11

Daniel Sloan

239

11

130

15:28.2

15:28.2

8:36/M

12

Christian Rees

111

11

145

16:08.9

16:08.9

8:58/M

13

Braden Middendorf

276

8

151

16:19.9

16:19.9

9:04/M

14

Carson Rednour

112

7

161

16:37.3

16:37.3

9:14/M

15

Kadyn Bernaix

225

8

175

16:59.8

16:59.8

9:26/M

16

Jacob Cowell

Ellis Grove IL

94

11

182

17:20.3

17:20.3

9:38/M

17

Hunter Baker

50

11

204

17:58.5

17:58.5

9:59/M

18

Jackson Kranawetter

CAMPBELL HILL IL

286

11

205

17:59.3

17:59.3

9:59/M

19

Jesse Sloan

238

9

207

18:05.6

18:05.6

10:03/M

20

Justin Hoffman

151

10

215

18:14.4

18:14.4

10:08/M

21

Tyler Ernsting

213

9

220

18:18.6

18:18.6

10:10/M

22

Donovan Jungewaelter

204

10

223

18:20.3

18:20.3

10:11/M

23

Patrick Kenney

54

9

227

18:25.3

18:25.3

10:14/M

24

Luke Waltemate

130

7

234

18:32.6

18:32.6

10:18/M

25

Davin Dethrow

313

8

250

19:32.9

19:32.9

10:51/M

26

Gabe Schwartzkopf

2

9

258

19:50.7

19:50.7

11:01/M

27

Ben Traube

216

5

260

20:14.4

20:14.4

11:14/M

28

Camden Carroll

250

11

262

20:16.6

20:16.6

11:16/M

29

Gage Morgenstern

244

11

276

21:07.5

21:07.5

11:44/M

30

Harry Pendleton

129

7

305

26:05.2

26:05.2

14:29/M

Top

Male 12 to 15

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Ryan Dismang

78

15

3

9:57.6

9:57.6

5:32/M

2

Jade Chew

258

14

9

10:54.3

10:54.3

6:03/M

3

Mel Mulholland

STEELEVILLE IL

131

14

10

10:56.2

10:56.2

6:04/M

4

Jakob Imhoff

Carterville IL

179

14

18

11:17.4

11:17.4

6:16/M

5

Dakota Gregory

229

15

23

11:31.4

11:31.4

6:24/M

6

Nicholas Ebers

122

15

24

11:33.4

11:33.4

6:25/M

7

Gavin Conway

168

14

36

12:18.5

12:18.5

6:50/M

8

Brad Mevert

18

14

37

12:19.5

12:19.5

6:51/M

9

Jack Maranz

219

13

42

12:38.4

12:38.4

7:01/M

10

Samuel Hancock

SPARTA IL

110

15

50

12:58.1

12:58.1

7:12/M

11

Brendan Wallace

193

15

52

13:05.2

13:05.2

7:16/M

12

Logan Fulkerson

Campbell Hill IL

26

13

54

13:20.7

13:20.7

7:24/M

13

William Qualls

145

15

60

13:35.3

13:35.3

7:33/M

14

Vern Beck

242

15

62

13:37.6

13:37.6

7:34/M

15

Gage Kretschmer

Atoka TN

64

15

64

13:44.8

13:44.8

7:38/M

16

Eli Hamilton

192

15

65

13:46.1

13:46.1

7:39/M

17

Matthew Grab

MASCOUTAH IL

115

12

71

13:54.4

13:54.4

7:43/M

18

Jacob Hoover

161

14

84

14:07.8

14:07.8

7:51/M

19

Rawley Beck

237

13

86

14:09.6

14:09.6

7:52/M

20

Austin Gegel

253

15

99

14:31.4

14:31.4

8:04/M

21

Zachary Paul

232

13

103

14:37.4

14:37.4

8:07/M

22

Erik Cowell

95

14

105

14:41.7

14:41.7

8:09/M

23

Connor Warhausen

142

14

109

14:48.1

14:48.1

8:13/M

24

Conner Etling

208

12

131

15:29.4

15:29.4

8:36/M

25

Caleb Etling

209

12

135

15:39.7

15:39.7

8:42/M

26

Justin Clendenin

283

12

138

15:43.9

15:43.9

8:44/M

27

Harry Higgins

STEELEVILLE IL

126

12

155

16:26.6

16:26.6

9:08/M

28

Ethan Bradshaw

WALSH IL

146

12

174

16:56.8

16:56.8

9:24/M

29

Josiah Karnuth

284

12

189

17:37.0

17:37.0

9:47/M

30

Palmer McGuire

278

12

196

17:43.1

17:43.1

9:51/M

31

Joshua Uchtmann

137

12

267

20:38.8

20:38.8

11:28/M

32

Brendan Uchtmann

138

15

295

23:45.3

23:45.3

13:12/M

Top

Male 16 to 19

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Atlantis Grenn

275

16

2

9:51.8

9:51.8

5:28/M

2

Trevor Buckner

SPARTA IL

51

17

12

10:59.7

10:59.7

6:06/M

3

Hunter Fedderke

104

16

15

11:11.5

11:11.5

6:13/M

4

Ethan Feldmann

160

18

16

11:14.6

11:14.6

6:14/M

5

Hagan Schneider

Mt Vernon IL

270

16

17

11:15.7

11:15.7

6:15/M

6

Micah Bradshaw

147

17

20

11:24.4

11:24.4

6:20/M

7

Jared Brockmeyer

Fairview Heights IL

48

16

25

11:39.0

11:39.0

6:28/M

8

Andrew Bradshaw

289

17

26

11:42.1

11:42.1

6:30/M

9

Jordan Shroyer

246

18

33

12:13.7

12:13.7

6:47/M

10

Garret Alms

235

19

44

12:45.8

12:45.8

7:05/M

11

Patrick Rohlfing

166

16

51

13:00.1

13:00.1

7:13/M

12

Elijah Johnson

318

19

55

13:25.8

13:25.8

7:27/M

13

Joshua Nurnberger

199

17

78

14:02.5

14:02.5

7:48/M

14

Austin Owen

CARMI IL

155

17

81

14:05.3

14:05.3

7:49/M

15

Cadir Patterson

132

16

101

14:32.7

14:32.7

8:04/M

16

Drake Olson

167

18

112

14:53.4

14:53.4

8:16/M

Top

Male 20 to 24

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Wesley Bradshaw

WALSH IL

82

20

4

9:57.8

9:57.8

5:32/M

2

Drew Bauer

BELLEVILLE IL

44

21

7

10:43.6

10:43.6

5:57/M

3

Jon Hill

SPARTA IL

290

21

22

11:26.9

11:26.9

6:21/M

4

Edward Kerkhover

106

20

38

12:21.0

12:21.0

6:52/M

5

Reid Wilson

STEELEVILLE IL

65

20

48

12:55.0

12:55.0

7:11/M

6

Nicholas Sherman

STEELEVILLE IL

312

24

94

14:26.3

14:26.3

8:01/M

7

Dillon Blind

SPARTA IL

46

23

106

14:44.2

14:44.2

8:11/M

8

Joe Pace

260

21

114

14:57.1

14:57.1

8:18/M

9

Justin Meyerhoff

SPARTA IL

285

20

118

15:04.9

15:04.9

8:22/M

10

Tyler Kiefer

282

23

136

15:39.9

15:39.9

8:42/M

11

Cory Quintana

SPARTA IL

255

24

192

17:40.7

17:40.7

9:49/M

12

Mitchell Huseman

172

24

198

17:48.8

17:48.8

9:53/M

Top

Male 25 to 29

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Adam Unverfehrt

Centralia IL

197

27

5

9:59.4

9:59.4

5:33/M

2

Phillip Schneider

LAKEWOOD CO

265

27

13

11:00.6

11:00.6

6:07/M

3

Jesse Snider

169

28

21

11:24.5

11:24.5

6:20/M

4

John Pace

261

25

110

14:52.7

14:52.7

8:16/M

5

Daniel Zobel

230

26

123

15:16.6

15:16.6

8:29/M

6

Wesley Craig

SPARTA IL

101

25

169

16:49.3

16:49.3

9:21/M

7

Martin Kennally

267

29

218

18:16.3

18:16.3

10:09/M

8

Daniel Boeder

297

26

253

19:35.2

19:35.2

10:53/M

Top

Male 30 to 34

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Travis Bierman

Centralia IL

264

31

6

10:00.5

10:00.5

5:33/M

2

Scott Koeneman

248

33

34

12:14.0

12:14.0

6:48/M

3

Preston Wolfe

DUQUOIN IL

59

32

41

12:30.2

12:30.2

6:57/M

4

Tommy Craig

98

34

58

13:33.3

13:33.3

7:32/M

5

Chris Schaber

AVA IL

22

33

67

13:48.8

13:48.8

7:40/M

6

Joel Dreessen

FENTON MO

302

31

82

14:07.1

14:07.1

7:51/M

7

Bryan Watkins

170

31

89

14:14.5

14:14.5

7:54/M

8

Shane Pierce

205

32

96

14:29.3

14:29.3

8:03/M

9

Bryce Bainter

154

31

102

14:35.5

14:35.5

8:06/M

10

Christopher Dreyer

164

30

125

15:19.5

15:19.5

8:31/M

11

Caleb Giacomo

184

32

134

15:32.1

15:32.1

8:38/M

12

Grant Gerrard

61

31

165

16:47.6

16:47.6

9:19/M

13

Doug Ernsting

STEELEVILLE IL

211

33

180

17:11.8

17:11.8

9:33/M

14

Matthew Bernaix

224

33

191

17:40.3

17:40.3

9:49/M

15

Anthony West

256

30

193

17:41.3

17:41.3

9:49/M

16

Ryan Vallett

6

32

199

17:50.3

17:50.3

9:54/M

17

Bruce Luthy

317

34

226

18:22.4

18:22.4

10:12/M

18

Dustin Dethrow

RED BUD IL

314

30

251

19:33.2

19:33.2

10:52/M

19

John Meara

252

32

264

20:17.8

20:17.8

11:16/M

Top

Male 35 to 39

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Korey Chapman

240

36

8

10:44.3

10:44.3

5:58/M

2

Scott Thomas

St Louis MO

77

38

14

11:08.5

11:08.5

6:11/M

3

Greg Storm

274

35

19

11:23.7

11:23.7

6:19/M

4

Matt Espenschied

NEW ATHENS IL

181

35

31

12:04.9

12:04.9

6:42/M

5

Gabe Drueke

37

39

39

12:22.3

12:22.3

6:52/M

6

Greg Uchtmann

136

37

43

12:43.8

12:43.8

7:04/M

7

Tim Reith

288

39

68

13:50.0

13:50.0

7:41/M

8

Parker Magness

262

35

93

14:23.6

14:23.6

7:59/M

9

Craig Rednour

24

39

121

15:12.4

15:12.4

8:27/M

10

Randy Schoonover

93

37

132

15:31.1

15:31.1

8:37/M

11

Michael Fujinaka

1

36

140

15:45.4

15:45.4

8:45/M

12

Don Grider

COLUMBIA IL

186

35

143

16:02.2

16:02.2

8:54/M

13

Charles Tabing

178

39

147

16:11.0

16:11.0

8:59/M

14

Jason Rednour

113

35

162

16:38.3

16:38.3

9:14/M

15

Scott Koon

140

38

202

17:54.8

17:54.8

9:57/M

16

Mike Hoffman

152

37

216

18:15.0

18:15.0

10:08/M

17

Travis Jungewaelter

203

39

224

18:20.5

18:20.5

10:11/M

18

Cory Usher

206

35

225

18:21.8

18:21.8

10:12/M

Top

Male 40 to 44

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Brad Warhausen

143

42

63

13:44.2

13:44.2

7:38/M

2

Scott Buckner

SPARTA IL

52

44

83

14:07.7

14:07.7

7:51/M

3

Matt Mevert

Percy IL

19

42

88

14:11.9

14:11.9

7:53/M

4

Robert Kranawetter

306

43

159

16:33.5

16:33.5

9:12/M

5

Kevin Drake

WALSH IL

76

40

171

16:50.8

16:50.8

9:21/M

6

Eric Hamilton

39

42

179

17:10.1

17:10.1

9:32/M

7

Michael Kiefer

233

41

190

17:39.6

17:39.6

9:48/M

8

Bryan Dyson

80

43

236

18:39.4

18:39.4

10:22/M

9

Don Schniepp

91

42

243

19:04.2

19:04.2

10:36/M

10

Jason McCalla

315

40

287

21:39.8

21:39.8

12:02/M

Top

Male 45 to 49

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

David Urbanek

PINCKNEYVILLE IL

281

46

27

11:44.9

11:44.9

6:31/M

2

Bradley Runge

La Vergne TN

33

49

35

12:14.4

12:14.4

6:48/M

3

Patrick Huether

SPARTA IL

300

47

61

13:37.0

13:37.0

7:34/M

4

Mark Wallace

194

49

70

13:53.9

13:53.9

7:43/M

5

Mike Millikin

Pinckneyville IL

63

49

74

13:57.2

13:57.2

7:45/M

6

Kent Nurnberger

198

49

108

14:48.0

14:48.0

8:13/M

7

Chris Bauer

123

45

117

15:01.3

15:01.3

8:21/M

8

David Donald

299

48

119

15:10.7

15:10.7

8:26/M

9

Doug Rickenberg

162

46

157

16:32.1

16:32.1

9:11/M

10

James Kenney

56

47

228

18:25.6

18:25.6

10:14/M

11

Steve Maranz

214

48

261

20:14.9

20:14.9

11:14/M

12

Doug Morgenstern

243

47

303

25:38.3

25:38.3

14:14/M

Top

Male 50 to 59

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Randy Morris

31

50

66

13:46.8

13:46.8

7:39/M

2

Marc Craig

SPARTA IL

103

55

75

13:59.1

13:59.1

7:46/M

3

Chris Germann

Carbondale IL

38

52

104

14:39.9

14:39.9

8:08/M

4

Mark Minton

ROCHESTER IL

133

50

127

15:23.4

15:23.4

8:33/M

5

Dennis Works

121

57

170

16:49.7

16:49.7

9:21/M

6

Eugene Schneider

Carmel IN

17

50

177

17:02.4

17:02.4

9:28/M

7

Robert Ebbler

PERCY IL

42

50

217

18:15.3

18:15.3

10:08/M

8

Randy Hoffman

ELLIS GROVE IL

96

57

219

18:17.4

18:17.4

10:09/M

9

Michael DeSpain

47

57

221

18:18.9

18:18.9

10:10/M

10

Bryan Keller

Anna IL

83

56

232

18:28.8

18:28.8

10:16/M

11

Bodo Schneider

STEELEVILLE IL

268

58

301

24:56.0

24:56.0

13:51/M

12

Matt Maranz

218

50

311

28:10.5

28:10.5

15:39/M

Top

Male 60 and Over

Place

Name

City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Rich Bauer

STEELEVILLE IL

29

61

56

13:26.9

13:26.9

7:28/M

2

James Kirby

Murphysboro IL

271

70

77

14:00.9

14:00.9

7:47/M

3

Thomas Dreyer

173

68

288

21:46.1

21:46.1

12:06/M

4

James Van Herzeele

97

71

304

26:02.6

26:02.6

14:28/M


 Steelville 3k

Overall Finish List

July 04, 2015


Results By River to River Runners & So iLL Racing


Run

Place

Name

City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Micah Cherry

Carbondale IL

308

17

M

1 Top Fin

9:49.2

9:49.2

5:27/M

2

Atlantis Grenn

275

16

M

1 16-19

9:51.8

9:51.8

5:28/M

3

Ryan Dismang

78

15

M

1 12-15

9:57.6

9:57.6

5:32/M

4

Wesley Bradshaw

WALSH IL

82

20

M

1 20-24

9:57.8

9:57.8

5:32/M

5

Adam Unverfehrt

Centralia IL

197

27

M

1 25-29

9:59.4

9:59.4

5:33/M

6

Travis Bierman

Centralia IL

264

31

M

1 30-34

10:00.5

10:00.5

5:33/M

7

Drew Bauer

BELLEVILLE IL

44

21

M

2 20-24

10:43.6

10:43.6

5:57/M

8

Korey Chapman

240

36

M

1 35-39

10:44.3

10:44.3

5:58/M

9

Jade Chew

258

14

M

2 12-15

10:54.3

10:54.3

6:03/M

10

Mel Mulholland

STEELEVILLE IL

131

14

M

3 12-15

10:56.2

10:56.2

6:04/M

11

Kara Martin

277

17

F

1 Top Fin

10:56.5

10:56.5

6:04/M

12

Trevor Buckner

SPARTA IL

51

17

M

2 16-19

10:59.7

10:59.7

6:06/M

13

Phillip Schneider

LAKEWOOD CO

265

27

M

2 25-29

11:00.6

11:00.6

6:07/M

14

Scott Thomas

St Louis MO

77

38

M

2 35-39

11:08.5

11:08.5

6:11/M

15

Hunter Fedderke

104

16

M

3 16-19

11:11.5

11:11.5

6:13/M

16

Ethan Feldmann

160

18

M

4 16-19

11:14.6

11:14.6

6:14/M

17

Hagan Schneider

Mt Vernon IL

270

16

M

5 16-19

11:15.7

11:15.7

6:15/M

18

Jakob Imhoff

Carterville IL

179

14

M

4 12-15

11:17.4

11:17.4

6:16/M

19

Greg Storm

274

35

M

3 35-39

11:23.7

11:23.7

6:19/M

20

Micah Bradshaw

147

17

M

6 16-19

11:24.4

11:24.4

6:20/M

21

Jesse Snider

169

28

M

3 25-29

11:24.5

11:24.5

6:20/M

22

Jon Hill

SPARTA IL

290

21

M

3 20-24

11:26.9

11:26.9

6:21/M

23

Dakota Gregory

229

15

M

5 12-15

11:31.4

11:31.4

6:24/M

24

Nicholas Ebers

122

15

M

6 12-15

11:33.4

11:33.4

6:25/M

25

Jared Brockmeyer

Fairview Heights IL

48

16

M

7 16-19

11:39.0

11:39.0

6:28/M

26

Andrew Bradshaw

289

17

M

8 16-19

11:42.1

11:42.1

6:30/M

27

David Urbanek

PINCKNEYVILLE IL

281

46

M

1 45-49

11:44.9

11:44.9

6:31/M

28

Liz Davidson

236

44

F

1 40-44

11:52.3

11:52.3

6:36/M

29

Lane Lazenby

200

11

M

1 0-11

12:00.6

12:00.6

6:40/M

30

Molly Works

LENZBURG IL

120

21

F

1 20-24

12:01.1

12:01.1

6:41/M

31

Matt Espenschied

NEW ATHENS IL

181

35

M

4 35-39

12:04.9

12:04.9

6:42/M

32

Eli Rushing

149

10

M

2 0-11

12:10.1

12:10.1

6:46/M

33

Jordan Shroyer

246

18

M

9 16-19

12:13.7

12:13.7

6:47/M

34

Scott Koeneman

248

33

M

2 30-34

12:14.0

12:14.0

6:48/M

35

Bradley Runge

La Vergne TN

33

49

M

2 45-49

12:14.4

12:14.4

6:48/M

36

Gavin Conway

168

14

M

7 12-15

12:18.5

12:18.5

6:50/M

37

Brad Mevert

18

14

M

8 12-15

12:19.5

12:19.5

6:51/M

38

Edward Kerkhover

106

20

M

4 20-24

12:21.0

12:21.0

6:52/M

39

Gabe Drueke

37

39

M

5 35-39

12:22.3

12:22.3

6:52/M

40

Stephanie Schneider

Saint Louis MO

266

29

F

1 25-29

12:28.7

12:28.7

6:56/M

41

Preston Wolfe

DUQUOIN IL

59

32

M

3 30-34

12:30.2

12:30.2

6:57/M

42

Jack Maranz

219

13

M

9 12-15

12:38.4

12:38.4

7:01/M

43

Greg Uchtmann

136

37

M

6 35-39

12:43.8

12:43.8

7:04/M

44

Garret Alms

235

19

M

10 16-19

12:45.8

12:45.8

7:05/M

45

Sarah Bindel

ROCKWOOD IL

11

19

F

1 16-19

12:47.0

12:47.0

7:06/M

46

Ashley Brenning

SPARTA IL

45

17

F

2 16-19

12:49.8

12:49.8

7:07/M

47

Marla Rathjen

Jacob IL

66

53

F

1 50-59

12:50.1

12:50.1

7:08/M

48

Reid Wilson

STEELEVILLE IL

65

20

M

5 20-24

12:55.0

12:55.0

7:11/M

49

Zachary Compton

105

10

M

3 0-11

12:56.4

12:56.4

7:11/M

50

Samuel Hancock

SPARTA IL

110

15

M

10 12-15

12:58.1

12:58.1

7:12/M

51

Patrick Rohlfing

166

16

M

11 16-19

13:00.1

13:00.1

7:13/M

52

Brendan Wallace

193

15

M

11 12-15

13:05.2

13:05.2

7:16/M

53

Taylor Dunning

CHESTER IL

25

15

F

1 12-15

13:07.5

13:07.5

7:17/M

54

Logan Fulkerson

Campbell Hill IL

26

13

M

12 12-15

13:20.7

13:20.7

7:24/M

55

Elijah Johnson

318

19

M

12 16-19

13:25.8

13:25.8

7:27/M

56

Rich Bauer

STEELEVILLE IL

29

61

M

1 60-99

13:26.9

13:26.9

7:28/M

57

Marci Furuholmen

175

22

F

2 20-24

13:27.4

13:27.4

7:28/M

58

Tommy Craig

98

34

M

4 30-34

13:33.3

13:33.3

7:32/M

59

Bailey Craig

SPARTA IL

102

17

F

3 16-19

13:34.2

13:34.2

7:32/M

60

William Qualls

145

15

M

13 12-15

13:35.3

13:35.3

7:33/M

61

Patrick Huether

SPARTA IL

300

47

M

3 45-49

13:37.0

13:37.0

7:34/M

62

Vern Beck

242

15

M

14 12-15

13:37.6

13:37.6

7:34/M

63

Brad Warhausen

143

42

M

1 40-44

13:44.2

13:44.2

7:38/M

64

Gage Kretschmer

Atoka TN

64

15

M

15 12-15

13:44.8

13:44.8

7:38/M

65

Eli Hamilton

192

15

M

16 12-15

13:46.1

13:46.1

7:39/M

66

Randy Morris

31

50

M

1 50-59

13:46.8

13:46.8

7:39/M

67

Chris Schaber

AVA IL

22

33

M

5 30-34

13:48.8

13:48.8

7:40/M

68

Tim Reith

288

39

M

7 35-39

13:50.0

13:50.0

7:41/M

69

Madelyn Tepe

7

15

F

2 12-15

13:51.2

13:51.2

7:42/M

70

Mark Wallace

194

49

M

4 45-49

13:53.9

13:53.9

7:43/M

71

Matthew Grab

MASCOUTAH IL

115

12

M

17 12-15

13:54.4

13:54.4

7:43/M

72

Sarah Jansen

MASCOUTAH IL

135

27

F

2 25-29

13:54.9

13:54.9

7:43/M

73

Blake Ruebke

49

10

M

4 0-11

13:57.1

13:57.1

7:45/M

74

Mike Millikin

Pinckneyville IL

63

49

M

5 45-49

13:57.2

13:57.2

7:45/M

75

Marc Craig

SPARTA IL

103

55

M

2 50-59

13:59.1

13:59.1

7:46/M

76

Natalie Ruebke

STEELEVILLE IL

90

21

F

3 20-24

13:59.1

13:59.1

7:46/M

77

James Kirby

Murphysboro IL

271

70

M

2 60-99

14:00.9

14:00.9

7:47/M

78

Joshua Nurnberger

199

17

M

13 16-19

14:02.5

14:02.5

7:48/M

79

Katherine Kerkhover

109

18

F

4 16-19

14:03.4

14:03.4

7:48/M

80

Callie Luketich

Staunton IL

88

17

F

5 16-19

14:04.6

14:04.6

7:49/M

81

Austin Owen

CARMI IL

155

17

M

14 16-19

14:05.3

14:05.3

7:49/M

82

Joel Dreessen

FENTON MO

302

31

M

6 30-34

14:07.1

14:07.1

7:51/M

83

Scott Buckner

SPARTA IL

52

44

M

2 40-44

14:07.7

14:07.7

7:51/M

84

Jacob Hoover

161

14

M

18 12-15

14:07.8

14:07.8

7:51/M

85

Hayley Drake

WALSH IL

75

10

F

1 0-11

14:08.7

14:08.7

7:51/M

86

Rawley Beck

237

13

M

19 12-15

14:09.6

14:09.6

7:52/M

87

Zachary Mevert

20

10

M

5 0-11

14:11.1

14:11.1

7:53/M

88

Matt Mevert

Percy IL

19

42

M

3 40-44

14:11.9

14:11.9

7:53/M

89

Bryan Watkins

170

31

M

7 30-34

14:14.5

14:14.5

7:54/M

90

Judy Wolters

STEELEVILLE IL

14

53

F

2 50-59

14:16.7

14:16.7

7:56/M

91

Carrie Wolfe

60

36

F

1 35-39

14:18.6

14:18.6

7:57/M

92

Jessica Kattenbraker

CHESTER IL

27

15

F

3 12-15

14:22.4

14:22.4

7:59/M

93

Parker Magness

262

35

M

8 35-39

14:23.6

14:23.6

7:59/M

94

Nicholas Sherman

STEELEVILLE IL

312

24

M

6 20-24

14:26.3

14:26.3

8:01/M

95

Ian Weinhoffer

CULTER IL

158

11

M

6 0-11

14:27.0

14:27.0

8:02/M

96

Shane Pierce

205

32

M

8 30-34

14:29.3

14:29.3

8:03/M

97

Cameden Pierce

114

9

M

7 0-11

14:29.3

14:29.3

8:03/M

98

Landon Millikin

Pinckneyville IL

62

11

M

8 0-11

14:30.6

14:30.6

8:03/M

99

Austin Gegel

253

15

M

20 12-15

14:31.4

14:31.4

8:04/M

100

Rachel Hellman

195

36

F

2 35-39

14:31.5

14:31.5

8:04/M

 

Place

Name

City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Chip Time

Gun Time

Pace

101

Cadir Patterson

132

16

M

15 16-19

14:32.7

14:32.7

8:04/M

102

Bryce Bainter

154

31

M

9 30-34

14:35.5

14:35.5

8:06/M

103

Zachary Paul

232

13

M

21 12-15

14:37.4

14:37.4

8:07/M

104

Chris Germann

Carbondale IL

38

52

M

3 50-59

14:39.9

14:39.9

8:08/M

105

Erik Cowell

95

14

M

22 12-15

14:41.7

14:41.7

8:09/M

106

Dillon Blind

SPARTA IL

46

23

M

7 20-24

14:44.2

14:44.2

8:11/M

107

Leo Schneider

Carmel IN

16

11

M

9 0-11

14:47.0

14:47.0

8:13/M

108

Kent Nurnberger

198

49

M

6 45-49

14:48.0

14:48.0

8:13/M

109

Connor Warhausen

142

14

M

23 12-15

14:48.1

14:48.1

8:13/M

110

John Pace

261

25

M

4 25-29

14:52.7

14:52.7

8:16/M

111

Angie Luketich

89

47

F

1 45-49

14:52.9

14:52.9

8:16/M