James O'Rourke Triathlon Fitness

April 28, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.

Co-Ed

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name                                         Gnd Age    Segment     Rank       Time      Total Time    Pace

    1      179           Plum Creek Puddle Jumpers                                                                                    1:12:18         
                    179    CAYLIN MCCORMICK                                             F   17   Swim           1          5:54          5:54   0:01HY
                    179    LUCAS EIFERT                                                 M   49   Bike           3         42:45         49:26   3:03/M
                    179    KEVIN THOMPSON                                               M   53   Run            1         22:51       1:12:18   7:22/M
 
    2      181           Splash, Flash and Dash                                                                                       1:17:56         
                    181    ADDY HERGENRADER                                             F   17   Swim           2          8:05          8:05   0:01HY
                    181    MARGARET MCGINNIS                                            F   33   Bike           7         45:21         54:05   3:14/M
                    181    NICK AUWERDA                                                 M   17   Run            2         23:50       1:17:56   7:41/M
 
    3      180           Scrambled Legs                                                                                               1:25:50         
                    180    KINZEY COOPER                                                F   18   Swim           8         11:23         11:23   0:01HY
                    180    BEN COOPER                                                   M   44   Bike           2         39:58         52:03   2:51/M
                    180    KADEN COOPER                                                 M   13   Run            9         33:47       1:25:50  10:54/M
 
    4      175           Beer Gutz and Coconutz                                                                                       1:25:58         
                    175    KRISTIN ROELFS                                               F   33   Swim           3          9:12          9:12   0:01HY
                    175    CASSIE JARZYNKA                                              F   33   Bike           5         44:00         53:52   3:09/M
                    175    BRYCE JARZYNKA                                               M   32   Run            8         32:06       1:25:58  10:21/M
 
    5      183           Team McNulty                                                                                                 1:26:17         
                    183    MICHELLE MCNULTY                                             F   40   Swim          11         12:57         12:57   0:02HY
                    183    MICHAEL MCNULTY                                              M   42   Bike           6         44:11         57:54   3:09/M
                    183    BRENDEN MCNULTY                                              M   13   Run            5         28:05       1:26:17   9:04/M
 
    6      246           Piper                                                                                                        1:26:21         
                    246    JEFF CALDWELL                                                M   51   Swim           6         10:33         10:33   0:01HY
                    246    SHEE CALWELL                                                 F   25   Bike           1         38:10         49:20   2:44/M
                    246    PIPER CALDWELL                                               M   25   Run           12         36:45       1:26:21  11:51/M
 
    7      186           Tri'n to Win                                                                                                 1:31:06         
                    186    BONNIE KRUSE                                                 F   45   Swim           5          9:59          9:59   0:01HY
                    186    JEFF GRIMES                                                  M   66   Bike           9         52:59       1:03:34   3:47/M
                    186    JOHN KRUSE                                                   M   36   Run            3         27:08       1:31:06   8:45/M
 
    8      190           Wine not TRI?  or WINE not Tri                                                                               1:32:00         
                    190    CATHY POPPE                                                  F   55   Swim          10         12:47         12:47   0:02HY
                    190    MARIA EICHNER                                                F   56   Bike           4         43:53         57:36   3:08/M
                    190    LELAND POPPE                                                 M   58   Run           10         34:24       1:32:00  11:06/M
 
    9      245           Petera Fuel                                                                                                  1:36:18         
                    245    TANNER PETERA                                                M   25   Swim          12         13:34         13:34   0:02HY
                    245    JOLENA PETERA                                                F   25   Bike           8         46:25       1:00:42   3:19/M
                    245    BOSTON PETERA                                                M   25   Run           11         35:18       1:36:18  11:23/M
 
   10      187           Underachievers                                                                                               1:36:56         
                    187    AMANDA BARNUM                                                F   37   Swim           4          9:38          9:38   0:01HY
                    187    TANNER BAKER                                                 M   25   Bike          11         57:16       1:07:43   4:05/M
                    187    MATT BROUILLETTE                                             M   42   Run            6         28:55       1:36:56   9:20/M
 
   11      176           Demmel Kids!                                                                                                 1:40:08         
                    176    GRACE DEMMEL                                                 F   13   Swim           7         11:18         11:18   0:01HY
                    176    MACKENZIE DEMMEL                                             F   15   Bike          10         57:15       1:09:20   4:05/M
                    176    LUKE DEMMEL                                                  M   11   Run            7         30:31       1:40:08   9:51/M
 
   12      178           JDR                                                                                                          1:47:48         
                    178    JANE HASSEL                                                  F   67   Swim           9         12:29         12:29   0:01HY
                    178    DEBORAH KAYDOUD                                              F   65   Bike          12       1:06:48       1:20:12   4:46/M
                    178    RAYMOND FEHRINGER                                            M   64   Run            4         27:18       1:47:48   8:48/M


Male


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name                                         Gnd Age    Segment     Rank       Time      Total Time    Pace

    1      192           Worth A Tri                                                                                                  1:12:15         
                    192    BEN RATLIF                                                   M   47   Swim           2          7:32          7:32   0:01HY
                    192    JON GRAFF                                                    M   45   Bike           1         40:38         48:48   2:54/M
                    192    CHRIS SCHABEN                                                M   41   Run            1         23:15       1:12:15   7:30/M
 
    2      177           Flipper and the beached whales                                                                               1:18:13         
                    177    MONTANA HEFFERNAN                                            M   17   Swim           1          6:02          6:02   0:01HY
                    177    THOMAS HOATSON                                               M   18   Bike           2         46:13         53:02   3:18/M
                    177    LUKE ENTZ                                                    M   17   Run            2         24:52       1:18:13   8:01/M
 
    3      185           TriGuys                                                                                                      1:59:32         
                    185    JACK PRICE                                                   M   69   Swim           3         12:22         12:22   0:01HY
                    185    PHILIP HAM                                                   M   75   Bike           3       1:12:51       1:26:20   5:12/M
                    185    RANDY RICHARDS                                               M   57   Run            3         32:50       1:59:32  10:35/M


Female


 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name                                         Gnd Age    Segment     Rank       Time      Total Time    Pace

    1      188           Why Tri                                                                                                      1:26:59         
                    188    JILLIAN REYNOLDS                                             F   35   Swim           1          7:34          7:34   0:01HY
                    188    KATE TREMMEL                                                 F   28   Bike           1         55:15       1:03:30   3:57/M
                    188    KRISTEN BENNETT                                              F   37   Run            1         23:12       1:26:59   7:29/M
 
    2      240           Two Mothers and an Old Maid                                                                                  1:32:25         
                    240    HEATHER GEORGE                                               F   39   Swim           4         11:06         11:06   0:01HY
                    240    DIXIE SMELTZER                                               F   44   Bike           2         55:28       1:07:13   3:58/M
                    240    LINDA KRAMER                                                 F   45   Run            2         24:52       1:32:25   8:01/M
 
    3      174           3.5 Ladies                                                                                                   1:35:05         
                    174    JENNIFER KRAMER                                              F   33   Swim           2          8:46          8:46   0:01HY
                    174    DEE TUENGE                                                   F   59   Bike           3         59:27       1:09:03   4:15/M
                    174    JESSICA BRAITHWAIT                                           F   33   Run            3         25:45       1:35:05   8:18/M
 
    4      189           Wild Things                                                                                                  2:00:49         
                    189    GINGER ADY                                                   F   33   Swim           3         10:01         10:01   0:01HY
                    189    KRYSTI DECKERT                                               F   38   Bike           4       1:20:01       1:30:53   5:43/M
                    189    NANCY FLOCK                                                  F   39   Run            4         29:07       2:00:49   9:24/M