Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| 3-4 GRADE | 5-6 GRADE
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page
05:00 PACE(min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00 Gender Age Group Age Graded Place Runner City/Town,State Age Sx U Code Time Pace Place Place PLP 1.Kennan Byers Unattached, 10 M 5 10:31.70 5:38 1/53 M 1-98:1/53 80.35 2.William Van Etten Ii Unattached, 8 M 3 11:09.26 5:59 2/53 M 1-98:2/53 81.71 06:00 PACE(min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00 Gender Age Group Age Graded Place Runner City/Town,State Age Sx U Code Time Pace Place Place PLP 3.Kal Heyman Unattached, 10 M 5 11:16.01 6:02 3/53 M 1-98:3/53 75.01 4.Andrew Burkitt Unattached, 10 M 5 11:27.23 6:08 4/53 M 1-98:4/53 73.81 5.Nicholas Frank Unattached, 8 M 3 11:33.37 6:11 5/53 M 1-98:5/53 78.89 6.Owen Silver Unattached, 10 M 5 11:38.45 6:14 6/53 M 1-98:6/53 72.65 7.Aidan Byers Unattached, 10 M 5 11:41.71 6:16 7/53 M 1-98:7/53 72.34 8.Louis Abbey Unattached, 8 M 3 11:44.39 6:17 8/53 M 1-98:8/53 77.66 9.Michael Card Unattached, 10 M 5 11:53.00 6:22 9/53 M 1-98:9/53 71.22 10.Simon Cruz Unattached, 10 M 5 12:08.67 6:30 10/53 M 1-98:10/53 69.66 11.Nicholas Wilson St. Matthias, 8 M 3 12:11.96 6:32 11/53 M 1-98:11/53 74.79 12.Sam Henderson Montgomery Ms, 10 M 5 12:13.15 6:33 12/53 M 1-98:12/53 69.18 13.Chace Redler Unattached, 8 M 3 12:18.24 6:36 13/53 M 1-98:13/53 74.08 14.Adam Barrood Montgomery Ms, 10 M 5 12:19.72 6:36 14/53 M 1-98:14/53 68.62 15.Jax Obe Montgomery Ms, 10 M 5 12:23.42 6:38 15/53 M 1-98:15/53 68.25 16.Christopher Yue Unattached, 8 M 3 12:32.37 6:43 16/53 M 1-98:16/53 72.70 17.Ian Thayer Unattached, 10 M 5 12:44.60 6:50 17/53 M 1-98:17/53 66.38 18.Luca Bilodeau Montgomery Ms, 10 M 5 12:46.62 6:51 18/53 M 1-98:18/53 66.21 19.Charles Goebbert Ho-ho-kus Publi, 12 M 5 12:46.62 6:51 19/53 M 1-98:19/53 62.36 20.Aleric Deess Princeton Chart, 8 M 3 12:57.64 6:57 20/53 M 1-98:20/53 70.37 21.Michael Devine Unattached, 10 M 5 12:57.65 6:57 21/53 M 1-98:21/53 65.27 07:00 PACE(min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00 Gender Age Group Age Graded Place Runner City/Town,State Age Sx U Code Time Pace Place Place PLP 22.Kenneth Bernstein Ho-ho-kus Publi, 10 M 5 13:15.33 7:06 22/53 M 1-98:22/53 63.79 23.Sam Catlin Princeton Chart, 8 M 3 13:19.95 7:09 23/53 M 1-98:23/53 68.43 24.Joshua Kim Unattached, 8 M 3 13:26.26 7:12 24/53 M 1-98:24/53 67.84 25.Demetri Passalaris Montgomery Ms, 10 M 5 13:27.92 7:13 25/53 M 1-98:25/53 62.85 26.Aidan Ameli Unattached, 10 M 5 13:31.36 7:15 26/53 M 1-98:26/53 62.54 27.Gavin Fong Montgomery Ms, 10 M 5 13:34.23 7:16 27/53 M 1-98:27/53 62.31 28.Andrew Byrnes Ho-ho-kus Publi, 10 M 5 13:40.69 7:20 28/53 M 1-98:28/53 61.85 29.Noah Abdalla Unattached, 10 M 5 13:44.57 7:22 29/53 M 1-98:29/53 61.55 30.Max Schwartzbard Unattached, 10 M 5 13:50.03 7:25 30/53 M 1-98:30/53 61.11 31.James Henderson Montgomery Ms, 10 M 5 13:51.09 7:25 31/53 M 1-98:31/53 61.03 32.Jack Quan Montgomery Ms, 10 M 5 13:52.09 7:26 32/53 M 1-98:32/53 60.96 33.Patrick Gornell Ho-ho-kus Publi, 10 M 5 13:53.76 7:27 33/53 M 1-98:33/53 60.89 34.Tyler Weissman Unattached, 10 M 5 13:58.18 7:29 34/53 M 1-98:34/53 60.52 35.Arden De Sanctis Montgomery Ms, 10 M 5 13:58.22 7:29 35/53 M 1-98:35/53 60.52 36.Sloan Strudler Brookside, 10 M 5 13:58.60 7:29 36/53 M 1-98:36/53 60.52 37.Jack Melchiorre Unattached, 8 M 3 14:00.17 7:30 37/53 M 1-98:37/53 65.10 38.Ben Pimentel Brookside, 10 M 5 14:20.79 7:41 38/53 M 1-98:38/53 58.98 39.Finn Riely Unattached, 8 M 3 14:28.45 7:45 39/53 M 1-98:39/53 63.00 40.Daniel Ludewig Princeton Chart, 8 M 3 14:47.15 7:55 40/53 M 1-98:40/53 61.65 41.Michael O'sullivan Brookside, 10 M 5 14:49.71 7:57 41/53 M 1-98:41/53 57.06 08:00 PACE(min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00 Gender Age Group Age Graded Place Runner City/Town,State Age Sx U Code Time Pace Place Place PLP 42.Chanyoung Oh Montgomery Ms, 10 M 5 14:59.47 8:02 42/53 M 1-98:42/53 56.42 43.Colin O'sullivan , 10 M 5 15:01.99 8:03 43/53 M 1-98:43/53 56.30 44.Miles Alderman Clinton Townshi, 9 M 3 15:03.06 8:04 44/53 M 1-98:44/53 58.20 45.Michael Redente Unattached, 8 M 3 15:13.07 8:09 45/53 M 1-98:45/53 59.90 46.Tristan Ameli Unattached, 8 M 3 15:17.67 8:12 46/53 M 1-98:46/53 59.64 47.Nathaniel Chen Unattached, 8 M 3 15:19.40 8:13 47/53 M 1-98:47/53 59.51 48.Charlie Gregson Princeton Chart, 8 M 3 15:38.66 8:23 48/53 M 1-98:48/53 58.30 49.Jackson O'brien Montgomery Ms, 10 M 5 15:54.38 8:32 49/53 M 1-98:49/53 53.17 09:00 PACE(min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00 Gender Age Group Age Graded Place Runner City/Town,State Age Sx U Code Time Pace Place Place PLP 50.Alexander Viscido Unattached, 8 M 3 17:01.23 9:07 50/53 M 1-98:50/53 53.57 51.Derik Cajamarca Dr. Orlando Edr, 10 M 5 17:01.52 9:08 51/53 M 1-98:51/53 49.69 52.Raymond Mclaughlin Princeton Chart, 8 M 3 17:23.85 9:20 52/53 M 1-98:52/53 52.44 12:00 PACE(min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00 Gender Age Group Age Graded Place Runner City/Town,State Age Sx U Code Time Pace Place Place PLP 53.Domingo Tavares Dr. Orlando Edr, 12 M 24:11.99 12:58 53/53 M 1-98:53/53 32.94
Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| 3-4 GRADE | 5-6 GRADE
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page
NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K TOP MALE OPEN FINISHERS PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX TEAM (#) TIME PACE 1.Kennan Byers Unattached, 10 M 5 107 10:31.70 5:39 2.William Van Etten Ii Unattached, 8 M 3 100 11:09.26 5:59 3.Kal Heyman Unattached, 10 M 5 111 11:16.01 6:03 4.Andrew Burkitt Unattached, 10 M 5 105 11:27.23 6:09 5.Nicholas Frank Unattached, 8 M 3 94 11:33.37 6:12 6.Owen Silver Unattached, 10 M 5 113 11:38.45 6:15 7.Aidan Byers Unattached, 10 M 5 106 11:41.71 6:16 8.Louis Abbey Unattached, 8 M 3 91 11:44.39 6:18 9.Michael Card Unattached, 10 M 5 108 11:53.00 6:23 10.Simon Cruz Unattached, 10 M 5 109 12:08.67 6:31NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K TOP FEMALE OPEN FINISHERS PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX TEAM (#) TIME PACETOP MASTERS FINISHERS
NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K TOP MALE MASTERS FINISHERS PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX TEAM (#) TIME PACENJ MS XC RISING STAR BOYS 3K TOP FEMALE MASTERS FINISHERS PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX TEAM (#) TIME PACE
Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| 3-4 GRADE | 5-6 GRADE
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page
AGE GROUP RESULTSNJ MS XC RISING STAR BOYS 3K MALE 1 AND OVER *=Spec.Cat.Winner PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX OVR CODE U (#) TIME PACE PERFORMANCE% 1.Kennan Byers Unattached, 10 M 1 5 107 10:31.70 5:39 80.35% 2.William Van Etten Ii Unattached, 8 M 2 3 100 11:09.26 5:59 81.71% 3.Kal Heyman Unattached, 10 M 3 5 111 11:16.01 6:03 75.01% 4.Andrew Burkitt Unattached, 10 M 4 5 105 11:27.23 6:09 73.81% 5.Nicholas Frank Unattached, 8 M 5 3 94 11:33.37 6:12 78.89% 6.Owen Silver Unattached, 10 M 6 5 113 11:38.45 6:15 72.65% 7.Aidan Byers Unattached, 10 M 7 5 106 11:41.71 6:16 72.34% 8.Louis Abbey Unattached, 8 M 8 3 91 11:44.39 6:18 77.66% 9.Michael Card Unattached, 10 M 9 5 108 11:53.00 6:23 71.22% 10.Simon Cruz Unattached, 10 M 10 5 109 12:08.67 6:31 69.66% NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K FEMALE 1 AND OVER *=Spec.Cat.Winner PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX OVR CODE U (#) TIME PACE PERFORMANCE% NO FINISHERS NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX OVR CODE U (#) TIME PACE PERFORMANCE% NO FINISHERS NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX OVR CODE U (#) TIME PACE PERFORMANCE% NO FINISHERS
Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| 3-4 GRADE | 5-6 GRADE
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page
3-4 GRADE Special Category Results NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K MALE 3-4 GRADE PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX CODE (#) TIME PACE 1.William Van Etten Ii Unattached, 8 M 3 100 11:09.26 5:59 2.Nicholas Frank Unattached, 8 M 3 94 11:33.37 6:12 3.Louis Abbey Unattached, 8 M 3 91 11:44.39 6:18 4.Nicholas Wilson St. Matthias, 8 M 22 3 90 12:11.96 6:33 5.Chace Redler Unattached, 8 M 3 98 12:18.24 6:36 6.Christopher Yue Unattached, 8 M 3 102 12:32.37 6:44 7.Aleric Deess Princeton Chart, 8 M 20 3 85 12:57.64 6:57 8.Sam Catlin Princeton Chart, 8 M 20 3 84 13:19.95 7:09 9.Joshua Kim Unattached, 8 M 3 95 13:26.26 7:13 10.Jack Melchiorre Unattached, 8 M 3 96 14:00.17 7:31 11.Finn Riely Unattached, 8 M 3 99 14:28.45 7:46 12.Daniel Ludewig Princeton Chart, 8 M 20 3 87 14:47.15 7:56 13.Miles Alderman Clinton Townshi, 9 M 3 116 15:03.06 8:04 14.Michael Redente Unattached, 8 M 3 97 15:13.07 8:10 15.Tristan Ameli Unattached, 8 M 3 92 15:17.67 8:12 16.Nathaniel Chen Unattached, 8 M 3 93 15:19.40 8:13 17.Charlie Gregson Princeton Chart, 8 M 20 3 86 15:38.66 8:24 18.Alexander Viscido Unattached, 8 M 3 101 17:01.23 9:08 19.Raymond Mclaughlin Princeton Chart, 8 M 20 3 88 17:23.85 9:20 NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K FEMALE 3-4 GRADE PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX CODE (#) TIME PACE5-6 GRADE Special Category Results NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K MALE 5-6 GRADE PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX CODE (#) TIME PACE 1.Kennan Byers Unattached, 10 M 5 107 10:31.70 5:39 2.Kal Heyman Unattached, 10 M 5 111 11:16.01 6:03 3.Andrew Burkitt Unattached, 10 M 5 105 11:27.23 6:09 4.Owen Silver Unattached, 10 M 5 113 11:38.45 6:15 5.Aidan Byers Unattached, 10 M 5 106 11:41.71 6:16 6.Michael Card Unattached, 10 M 5 108 11:53.00 6:23 7.Simon Cruz Unattached, 10 M 5 109 12:08.67 6:31 8.Sam Henderson Montgomery Ms, 10 M 17 5 77 12:13.15 6:33 9.Adam Barrood Montgomery Ms, 10 M 17 5 72 12:19.72 6:37 10.Jax Obe Montgomery Ms, 10 M 17 5 80 12:23.42 6:39 11.Ian Thayer Unattached, 10 M 5 114 12:44.60 6:50 12.Luca Bilodeau Montgomery Ms, 10 M 17 5 73 12:46.62 6:51 13.Charles Goebbert Ho-ho-kus Publi, 12 M 13 5 54 12:46.62 6:51 14.Michael Devine Unattached, 10 M 5 110 12:57.65 6:57 15.Kenneth Bernstein Ho-ho-kus Publi, 10 M 13 5 69 13:15.33 7:07 16.Demetri Passalaris Montgomery Ms, 10 M 17 5 82 13:27.92 7:13 17.Aidan Ameli Unattached, 10 M 5 104 13:31.36 7:15 18.Gavin Fong Montgomery Ms, 10 M 17 5 75 13:34.23 7:17 19.Andrew Byrnes Ho-ho-kus Publi, 10 M 13 5 70 13:40.69 7:20 20.Noah Abdalla Unattached, 10 M 5 103 13:44.57 7:22 21.Max Schwartzbard Unattached, 10 M 5 112 13:50.03 7:25 22.James Henderson Montgomery Ms, 10 M 17 5 76 13:51.09 7:26 23.Jack Quan Montgomery Ms, 10 M 17 5 83 13:52.09 7:26 24.Patrick Gornell Ho-ho-kus Publi, 10 M 13 5 71 13:53.76 7:27 25.Tyler Weissman Unattached, 10 M 5 115 13:58.18 7:30 26.Arden De Sanctis Montgomery Ms, 10 M 17 5 74 13:58.22 7:30 27.Sloan Strudler Brookside, 10 M 3 5 66 13:58.60 7:30 28.Ben Pimentel Brookside, 10 M 3 5 65 14:20.79 7:42 29.Michael O'sullivan Brookside, 10 M 3 5 64 14:49.71 7:57 30.Chanyoung Oh Montgomery Ms, 10 M 17 5 81 14:59.47 8:03 31.Colin O'sullivan , 10 M 5 55 15:01.99 8:04 32.Jackson O'brien Montgomery Ms, 10 M 17 5 79 15:54.38 8:32 33.Derik Cajamarca Dr. Orlando Edr, 10 M 8 5 68 17:01.52 9:08 NJ MS XC RISING STAR BOYS 3K FEMALE 5-6 GRADE PLACE RUNNER'S NAME CITY/TOWN AGE SX CODE (#) TIME PACE
Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| 3-4 GRADE | 5-6 GRADE
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page
MALE OPEN Team Results(*=Scoring Member) PLACE (#) TEAM TOTAL 1 36:56.29 AVERAGE: 12:18.76 12.Sam Henderson Montgomery Ms, 10 M 17 77 12:13.15* 14.Adam Barrood Montgomery Ms, 10 M 17 72 12:19.72* 15.Jax Obe Montgomery Ms, 10 M 17 80 12:23.42* 18.Luca Bilodeau Montgomery Ms, 10 M 17 5 73 12:46.62 25.Demetri Passalaris Montgomery Ms, 10 M 17 5 82 13:27.92 27.Gavin Fong Montgomery Ms, 10 M 17 5 75 13:34.23 31.James Henderson Montgomery Ms, 10 M 17 5 76 13:51.09 32.Jack Quan Montgomery Ms, 10 M 17 5 83 13:52.09 35.Arden De Sanctis Montgomery Ms, 10 M 17 5 74 13:58.22 42.Chanyoung Oh Montgomery Ms, 10 M 17 5 81 14:59.47 49.Jackson O'brien Montgomery Ms, 10 M 17 5 79 15:54.38 2 39:42.64 AVERAGE: 13:14.21 19.Charles Goebbert Ho-ho-kus Publi, 12 M 13 54 12:46.62* 22.Kenneth Bernstein Ho-ho-kus Publi, 10 M 13 69 13:15.33* 28.Andrew Byrnes Ho-ho-kus Publi, 10 M 13 70 13:40.69* 33.Patrick Gornell Ho-ho-kus Publi, 10 M 13 5 71 13:53.76 3 41:04.74 AVERAGE: 13:41.58 20.Aleric Deess Princeton Chart, 8 M 20 85 12:57.64* 23.Sam Catlin Princeton Chart, 8 M 20 84 13:19.95* 40.Daniel Ludewig Princeton Chart, 8 M 20 87 14:47.15* 48.Charlie Gregson Princeton Chart, 8 M 20 3 86 15:38.66 52.Raymond Mclaughlin Princeton Chart, 8 M 20 3 88 17:23.85 4 43:09.10 AVERAGE: 14:23.03 36.Sloan Strudler Brookside, 10 M 3 66 13:58.60* 38.Ben Pimentel Brookside, 10 M 3 65 14:20.79* 41.Michael O'sullivan Brookside, 10 M 3 64 14:49.71* *** 41:13.51 AVERAGE: 13:44.50 51.Derik Cajamarca Dr. Orlando Edr, 10 M 8 68 17:01.52* 53.Domingo Tavares Dr. Orlando Edr, 12 M 8 327 24:11.99* *** 12:11.96 AVERAGE: 4:03.99 11.Nicholas Wilson St. Matthias, 8 M 22 90 12:11.96*