Westmoreland County XC Meet

October 15, 2020


Gingerbread Man Running Company

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   3776  Alex Jubert           Norwin                                  16:22.2  5:16/M        
    2      2   3686  Quintin Gatons        Greensburg Salem                        16:39.3  5:22/M        
    3      3   3652  Drew Kozuch           Greater Latrobe                         16:52.8  5:26/M        
    4      4   3649  Dante Frescura        Greater Latrobe                         17:10.7  5:32/M        
    5      5   3688  Charles Johnson       Greensburg Salem                        17:17.1  5:34/M        
    6      6   3651  Joseph Hill           Greater Latrobe                         17:22.8  5:36/M        
    7      7   3788  Patrick Driscoll      Penn Trafford                           17:28.5  5:37/M        
    8      8   3671  Nick Szekely          Greensburg Central Catholic             17:29.5  5:38/M        
    9      9   3772  John Dodaro           Norwin                                  17:38.2  5:41/M        
   10     10   3691  Ethan Kelley          Greensburg Salem                        17:42.3  5:42/M        
   11     11   3692  Jacob Smith           Greensburg Salem                        17:42.8  5:42/M        
   12     12   3719  Antonio Tuttoilmondo  Hempfield Area (7)                      17:47.8  5:44/M        
   13     13   3731  Matt Dongiovanni      Kiski Area                              17:48.4  5:44/M        
   14     14   3778  Cullen Shipley        Norwin                                  17:50.5  5:45/M        
   15     15   3806  Levi Gebadlo          Yough                                   17:55.3  5:46/M        
   16     16   3733  Joseph George         Kiski Area                              17:56.0  5:46/M        
   17     17   3655  Matt McCreery         Greater Latrobe                         17:57.8  5:47/M        
   18     18   3716  Tyler Miller          Hempfield Area (7)                      18:00.7  5:48/M        
   19     19   3647  David An              Greater Latrobe                         18:05.6  5:49/M        
   20     20   3694  Aaron Tressler        Greensburg Salem                        18:24.4  5:56/M        
   21     21   3742  Yunar Sesmas          Kiski Area                              18:29.5  5:57/M        
   22     22   3650  Koen Fulton           Greater Latrobe                         18:39.1  6:00/M        
   23     23   3685  Jakob Curry           Greensburg Salem                        18:39.2  6:00/M        
   24     24   3648  Justin Carlson        Greater Latrobe                         18:39.8  6:00/M        
   25     25   3773  Micah Gaydos          Norwin                                  18:45.8  6:02/M        
   26     26   3752  Tucker Klotz          Ligonier Valley                         18:51.6  6:04/M        
   27  (> 7)   3653  August Lawrence       Greater Latrobe                         18:55.3  6:05/M        
   28     27   3780  Noah Wilson           Norwin                                  19:00.9  6:07/M        
   29     28   3710  Oliver Donovan        Hempfield Area (7)                      19:11.4  6:11/M        
   30     29   3740  Phil Miller           Kiski Area                              19:15.3  6:12/M        
   31     30   3769  Andres Breauchy       Norwin                                  19:16.2  6:12/M        
   32     31   3796  Zackery Zigarovich    Penn Trafford                           19:17.3  6:13/M        
   33     32   3775  Gavin Hladek          Norwin                                  19:20.0  6:13/M        
   34  (> 7)   3657  Noah Pittman          Greater Latrobe                         19:22.4  6:14/M        
   35     33   3734  Zachary George        Kiski Area                              19:24.4  6:15/M        
   36     34   3718  Colin Swope           Hempfield Area (7)                      19:26.6  6:15/M        
   37     35   3739  Michael McGuire       Kiski Area                              19:30.5  6:17/M        
   38  (> 7)   3774  Austin Hladek         Norwin                                  19:32.9  6:18/M        
   39     36   3713  Santiago Giordanelli  Hempfield Area (7)                      19:33.0  6:18/M        
   40  (> 7)   3654  Nathan Lemmon         Greater Latrobe                         19:34.1  6:18/M        
   41     37   3741  Paul Roberts          Kiski Area                              19:46.4  6:22/M        
   42  (> 7)   3735  Antonio Giordano      Kiski Area                              19:50.5  6:23/M        
   43     38   3690  Cody Kaufman          Greensburg Salem                        19:55.6  6:25/M        
   44  (> 7)   3770  Maxwell Christopher   Norwin                                  19:57.8  6:26/M        
   45  (> 7)   3656  Jacob McElhoes        Greater Latrobe                         19:58.9  6:26/M        
   46  (> 7)   3738  Wyatt Krogh           Kiski Area                              20:00.2  6:26/M        
   47  (> 7)   3737  Hunter Heinack        Kiski Area                              20:05.3  6:28/M        
   48     39   3717  Mason Sepesky         Hempfield Area (7)                      20:06.0  6:28/M        
   49     40   3756  Ryan Zimmerman        Ligonier Valley                         20:14.1  6:31/M        
   50  (> 7)   3777  Zachary Moffatt       Norwin                                  20:24.6  6:34/M        
   51  (> 7)   3771  Dave Shepherd         Norwin                                  20:50.6  6:43/M        
   52  (> 7)   3689  Matthew Kaboly        Greensburg Salem                        20:52.1  6:43/M        
   53     41   3712  William Falcon        Hempfield Area (7)                      20:57.7  6:45/M        
   54  (> 7)   3687  Philip Heinnickel     Greensburg Salem                        20:58.4  6:45/M        
   55  (> 7)   3658  Luke Robinson         Greater Latrobe                         21:09.3  6:49/M        
   56     42   3667  Tyler Johnson         Greensburg Central Catholic             21:25.6  6:54/M        
   57  (> 7)   3779  Daniel Smith          Norwin                                  21:31.4  6:56/M        
   58  (> 7)   3736  Dakota Gold           Kiski Area                              22:01.0  7:05/M        
   59  (> 7)   3684  Braiden Bianco        Greensburg Salem                        22:39.6  7:18/M        
   60  (> 7)   3693  Jack Steele           Greensburg Salem                        22:51.2  7:21/M        
   61     43   3787  Kaj Colby             Penn Trafford                           23:20.1  7:31/M        
   62     44   3805  Elijah Crowe          Yough                                   23:35.0  7:35/M        
   63     45   3803  Sebastien Babines     Yough                                   23:41.4  7:38/M        
   64     46   3668  Gabe Myers            Greensburg Central Catholic             24:32.7  7:54/M        
   65     47   3804  Logan Buzas           Yough                                   24:43.8  7:58/M        
   66     48   3755  Mason Seftas          Ligonier Valley                         24:52.7  8:00/M        
   67     49   3791  Richard Lehman        Penn Trafford                           24:53.1  8:01/M        
   68     50   3790  Daniel Lee            Penn Trafford                           24:58.9  8:02/M        
   69     51   3754  Matt Rummel           Ligonier Valley                         26:27.8  8:31/M        
   70     52   3753  Lex Ortego            Ligonier Valley                         27:08.5  8:44/M        
   71     53   3669  Ben Petnuch           Greensburg Central Catholic             28:09.8  9:04/M        
   72     54   3809  Rex Schade            Yough                                   28:12.7  9:05/M        
   73     55   3807  Jonathon Kiggins      Yough                                   29:03.6  9:21/M        
   74     56   3793  Austin Valenta        Penn Trafford                           29:43.3  9:34/M        
   75     57   3792  Joseph Turkovich      Penn Trafford                           30:29.7  9:49/M        
   76     58   3670  Sam Shoplik           Greensburg Central Catholic             32:39.5 10:31/M        

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Greensburg Salem                       48               2   5  10  11  20  23  38         
        Top  5 Times: 1:27:46.1

    2 Greater Latrobe                        49               3   4   6  17  19  22  24         
        Top  5 Times: 1:27:30.0

    3 Norwin                                 76               1   9  14  25  27  30  32         
        Top  5 Times: 1:29:37.8

    4 Kiski Area                            112              13  16  21  29  33  35  37         
        Top  5 Times: 1:32:53.9

    5 Hempfield Area (7)                    128              12  18  28  34  36  39  41         
        Top  5 Times: 1:33:59.6

    6 Penn Trafford                         180               7  31  43  49  50  56  57         
        Top  5 Times: 1:49:58.1

    7 Yough                                 205              15  44  45  47  54  55             
        Top  5 Times: 1:58:08.4

    8 Greensburg Central Catholic           207               8  42  46  53  58                 
        Top  5 Times: 2:04:17.2

    9 Ligonier Valley                       217              26  40  48  51  52                 
        Top  5 Times: 1:57:34.8


Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

Greensburg Salem    Finish Position -     1

  Team Score (places):  48  Team Score (times):    1:27:46.1   Average Time: 17:33.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3686  Quintin Gatons                  2            2        16:39.3      16:39.3      0:17.0
    2   3688  Charles Johnson                 5            7        17:17.1      33:56.4      0:54.8
    3   3691  Ethan Kelley                   10           17        17:42.3      51:38.8      1:20.0
    4   3692  Jacob Smith                    11           28        17:42.8    1:09:21.6      1:20.5
    5   3694  Aaron Tressler                 20           48        18:24.4    1:27:46.1      2:02.2
    6   3685  Jakob Curry                    23           71        18:39.2    1:46:25.3      2:16.9
    7   3690  Cody Kaufman                   38          109        19:55.6    2:06:21.0      3:33.3
    8   3689  Matthew Kaboly              More Than  7           20:52.1    2:27:13.2      4:29.8
    9   3687  Philip Heinnickel           More Than  7           20:58.4    2:48:11.7      4:36.2
   10   3684  Braiden Bianco              More Than  7           22:39.6    3:10:51.3      6:17.3
   11   3693  Jack Steele                 More Than  7           22:51.2    3:33:42.5      6:28.9

Greater Latrobe    Finish Position -     2

  Team Score (places):  49  Team Score (times):    1:27:30.0   Average Time: 17:30.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3652  Drew Kozuch                     3            3        16:52.8      16:52.8      0:30.5
    2   3649  Dante Frescura                  4            7        17:10.7      34:03.6      0:48.5
    3   3651  Joseph Hill                     6           13        17:22.8      51:26.4      1:00.5
    4   3655  Matt McCreery                  17           30        17:57.8    1:09:24.3      1:35.5
    5   3647  David An                       19           49        18:05.6    1:27:30.0      1:43.3
    6   3650  Koen Fulton                    22           71        18:39.1    1:46:09.1      2:16.8
    7   3648  Justin Carlson                 24           95        18:39.8    2:04:48.9      2:17.5
    8   3653  August Lawrence             More Than  7           18:55.3    2:23:44.2      2:33.0
    9   3657  Noah Pittman                More Than  7           19:22.4    2:43:06.7      3:00.2
   10   3654  Nathan Lemmon               More Than  7           19:34.1    3:02:40.9      3:11.9
   11   3656  Jacob McElhoes              More Than  7           19:58.9    3:22:39.8      3:36.6
   12   3658  Luke Robinson               More Than  7           21:09.3    3:43:49.2      4:47.1

Norwin    Finish Position -     3

  Team Score (places):  76  Team Score (times):    1:29:37.8   Average Time: 17:55.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3776  Alex Jubert                     1            1        16:22.2      16:22.2      0:00.0
    2   3772  John Dodaro                     9           10        17:38.2      34:00.5      1:15.9
    3   3778  Cullen Shipley                 14           24        17:50.5      51:51.0      1:28.2
    4   3773  Micah Gaydos                   25           49        18:45.8    1:10:36.9      2:23.6
    5   3780  Noah Wilson                    27           76        19:00.9    1:29:37.8      2:38.6
    6   3769  Andres Breauchy                30          106        19:16.2    1:48:54.0      2:53.9
    7   3775  Gavin Hladek                   32          138        19:20.0    2:08:14.1      2:57.8
    8   3774  Austin Hladek               More Than  7           19:32.9    2:27:47.0      3:10.6
    9   3770  Maxwell Christopher         More Than  7           19:57.8    2:47:44.9      3:35.6
   10   3777  Zachary Moffatt             More Than  7           20:24.6    3:08:09.6      4:02.4
   11   3771  Dave Shepherd               More Than  7           20:50.6    3:29:00.2      4:28.3
   12   3779  Daniel Smith                More Than  7           21:31.4    3:50:31.6      5:09.1

Kiski Area    Finish Position -     4

  Team Score (places): 112  Team Score (times):    1:32:53.9   Average Time: 18:34.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3731  Matt Dongiovanni               13           13        17:48.4      17:48.4      1:26.1
    2   3733  Joseph George                  16           29        17:56.0      35:44.5      1:33.7
    3   3742  Yunar Sesmas                   21           50        18:29.5      54:14.1      2:07.2
    4   3740  Phil Miller                    29           79        19:15.3    1:13:29.4      2:53.0
    5   3734  Zachary George                 33          112        19:24.4    1:32:53.9      3:02.1
    6   3739  Michael McGuire                35          147        19:30.5    1:52:24.5      3:08.3
    7   3741  Paul Roberts                   37          184        19:46.4    2:12:10.9      3:24.1
    8   3735  Antonio Giordano            More Than  7           19:50.5    2:32:01.4      3:28.2
    9   3738  Wyatt Krogh                 More Than  7           20:00.2    2:52:01.7      3:38.0
   10   3737  Hunter Heinack              More Than  7           20:05.3    3:12:07.0      3:43.0
   11   3736  Dakota Gold                 More Than  7           22:01.0    3:34:08.1      5:38.8

Hempfield Area (7)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 128  Team Score (times):    1:33:59.6   Average Time: 18:47.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3719  Antonio Tuttoilmondo           12           12        17:47.8      17:47.8      1:25.5
    2   3716  Tyler Miller                   18           30        18:00.7      35:48.5      1:38.4
    3   3710  Oliver Donovan                 28           58        19:11.4      54:59.9      2:49.1
    4   3718  Colin Swope                    34           92        19:26.6    1:14:26.6      3:04.3
    5   3713  Santiago Giordanelli           36          128        19:33.0    1:33:59.6      3:10.7
    6   3717  Mason Sepesky                  39          167        20:06.0    1:54:05.6      3:43.7
    7   3712  William Falcon                 41          208        20:57.7    2:15:03.4      4:35.5

Penn Trafford    Finish Position -     6

  Team Score (places): 180  Team Score (times):    1:49:58.1   Average Time: 21:59.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3788  Patrick Driscoll                7            7        17:28.5      17:28.5      1:06.2
    2   3796  Zackery Zigarovich             31           38        19:17.3      36:45.9      2:55.0
    3   3787  Kaj Colby                      43           81        23:20.1    1:00:06.0      6:57.8
    4   3791  Richard Lehman                 49          130        24:53.1    1:24:59.1      8:30.8
    5   3790  Daniel Lee                     50          180        24:58.9    1:49:58.1      8:36.6
    6   3793  Austin Valenta                 56          236        29:43.3    2:19:41.4     13:21.0
    7   3792  Joseph Turkovich               57          293        30:29.7    2:50:11.1     14:07.4

Yough    Finish Position -     7

  Team Score (places): 205  Team Score (times):    1:58:08.4   Average Time: 23:37.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3806  Levi Gebadlo                   15           15        17:55.3      17:55.3      1:33.0
    2   3805  Elijah Crowe                   44           59        23:35.0      41:30.4      7:12.7
    3   3803  Sebastien Babines              45          104        23:41.4    1:05:11.8      7:19.1
    4   3804  Logan Buzas                    47          151        24:43.8    1:29:55.6      8:21.5
    5   3809  Rex Schade                     54          205        28:12.7    1:58:08.4     11:50.4
    6   3807  Jonathon Kiggins               55          260        29:03.6    2:27:12.0     12:41.3

Greensburg Central Catholic    Finish Position -     8

  Team Score (places): 207  Team Score (times):    2:04:17.2   Average Time: 24:51.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3671  Nick Szekely                    8            8        17:29.5      17:29.5      1:07.2
    2   3667  Tyler Johnson                  42           50        21:25.6      38:55.1      5:03.3
    3   3668  Gabe Myers                     46           96        24:32.7    1:03:27.8      8:10.4
    4   3669  Ben Petnuch                    53          149        28:09.8    1:31:37.7     11:47.6
    5   3670  Sam Shoplik                    58          207        32:39.5    2:04:17.2     16:17.2

Ligonier Valley    Finish Position -     9

  Team Score (places): 217  Team Score (times):    1:57:34.8   Average Time: 23:30.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   3752  Tucker Klotz                   26           26        18:51.6      18:51.6      2:29.3
    2   3756  Ryan Zimmerman                 40           66        20:14.1      39:05.7      3:51.8
    3   3755  Mason Seftas                   48          114        24:52.7    1:03:58.5      8:30.4
    4   3754  Matt Rummel                    51          165        26:27.8    1:30:26.3     10:05.5
    5   3753  Lex Ortego                     52          217        27:08.5    1:57:34.8     10:46.2