Cameron XC - Middle School Boys 2019
September 17, 2019
KC Running Company KC Running Company
Overall Finish List - Boys
Boys Middle School
Teams
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 165 Connor Blackford Maryville 8:57.5 5:58/M 8
2 (< 5) 197 Noah Heckman North Platte 8:59.2 6:00/M 8
3 2 89 Mason Wartner Excelsior Springs 9:13.7 6:09/M 8
4 3 156 Dylan Masters Maryville 9:29.8 6:20/M 7
5 4 153 Bradley Deering Maryville 9:30.3 6:20/M 7
6 5 164 Colton Berry Maryville 9:45.8 6:31/M 8
7 6 29 Gavin Pinkston Cameron 9:59.7 6:40/M 8
8 7 254 Michael Marmoy Richmond R-XVI School District 10:00.9 6:41/M 7
9 8 65 Carter Shipers Chillicothe 10:02.7 6:42/M 7
10 9 253 Aidan Lindsey Richmond R-XVI School District 10:18.5 6:52/M 7
11 10 78 Grayson Grove Excelsior Springs 10:44.3 7:10/M 7
12 11 69 Tyler Stephens Chillicothe 10:45.1 7:10/M 8
13 12 90 Gibson Weaver Excelsior Springs 10:45.2 7:10/M 8
14 13 21 Bryce Baragary Cameron 10:52.2 7:15/M 7
15 14 261 Ashton Hodgeman Richmond R-XVI School District 10:54.5 7:16/M 8
16 15 84 Brayden McKown Excelsior Springs 10:58.7 7:19/M 8
17 16 166 Braiden Bloomquist Maryville 11:06.7 7:25/M 8
18 17 67 Joshua Adams Chillicothe 11:10.6 7:27/M 8
19 (< 5) 292 Clyde Mullikin Winston 11:20.3 7:34/M 8
20 18 59 Cain Evans Chillicothe 11:27.0 7:38/M 7
21 19 31 Avery Westover Cameron 11:41.4 7:48/M 8
22 (< 5) 289 Eli Uthe Winston 11:48.7 7:53/M 8
23 20 163 Raymond Zhao Maryville 12:08.9 8:06/M 7
24 (< 5) 126 Corbin Kaullen Lexington 12:25.9 8:17/M 7
25 21 256 Daxton McGinnis Richmond R-XVI School District 12:27.3 8:18/M 7
26 22 26 Clint Gray Cameron 12:30.2 8:20/M 7
27 23 255 Tristin McCoy Richmond R-XVI School District 12:30.3 8:20/M 7
28 (< 5) 124 Brayden Faught Lexington 12:33.4 8:22/M 7
29 24 27 Dakota Terrill Cameron 12:39.6 8:26/M 7
30 25 22 Jaxson Collins Cameron 12:44.4 8:30/M 7
31 26 265 Peyton Teegarden Richmond R-XVI School District 12:44.7 8:30/M 8
32 27 87 Braedyn Sejkora Excelsior Springs 12:45.9 8:31/M 8
33 (< 5) 72 Jayden Schneider DeKalb 12:50.4 8:34/M 8
34 (< 5) 198 Alex Morse North Platte 12:55.6 8:37/M 8
35 28 154 Oleg Fedoruk Maryville 13:03.1 8:42/M 7
36 29 63 Cutter Parkes Chillicothe 13:07.1 8:45/M 7
37 (> 7) 168 Aiden Hughes Maryville 13:10.3 8:47/M 8
38 (> 7) 151 Dawson Couts Maryville 13:21.7 8:55/M 7
39 (< 5) 291 Noel Nelson Winston 13:21.7 8:55/M 8
40 30 64 Landyn Peterson Chillicothe 13:24.7 8:57/M 7
41 (< 5) 290 Bristol Sheetz Winston 13:40.2 9:07/M 8
42 31 61 Alton Keller Chillicothe 13:41.9 9:08/M 7
43 (< 5) 199 Noah Runde North Platte 13:58.0 9:19/M 8
44 32 257 Jesse Scott Richmond R-XVI School District 13:59.1 9:19/M 7
45 33 28 David Clark Cameron 14:08.1 9:25/M 8
46 (> 7) 160 Gavin Stone Maryville 14:22.1 9:35/M 7
47 (> 7) 25 Andrew Gilbert Cameron 14:42.8 9:49/M 7
48 (> 7) 155 Aiden Glenn Maryville 16:02.2 10:41/M 7
49 (< 5) 128 Logan Panasiewicz Lexington 16:15.5 10:50/M 7
50 (> 7) 159 Carson Sterling Maryville 17:48.0 11:52/M 7
51 (> 7) 264 Monty Nelson Richmond R-XVI School District 18:14.7 12:10/M 8
52 (> 7) 23 Clifton Eckert Cameron 19:50.4 13:14/M 7
53 (> 7) 32 Braedon Wright Cameron 21:44.6 14:30/M 8
54 (< 5) 125 Gavin Harbour Lexington 22:56.2 15:17/M 7
Detail Team Results - Boys
Boys Middle School
Teams
Maryville Finish Position - 1
Team Score (places): 29 Team Score (times): 48:50.3 Average Time: 9:46.0
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 165 Connor Blackford 8 1 1 8:57.5 8:57.5 0:00.0
2 156 Dylan Masters 7 3 4 9:29.8 18:27.3 0:32.3
3 153 Bradley Deering 7 4 8 9:30.3 27:57.6 0:32.8
4 164 Colton Berry 8 5 13 9:45.8 37:43.5 0:48.3
5 166 Braiden Bloomquist 8 16 29 11:06.7 48:50.3 2:09.2
6 163 Raymond Zhao 7 20 49 12:08.9 1:00:59.2 3:11.4
7 154 Oleg Fedoruk 7 28 77 13:03.1 1:14:02.4 4:05.6
8 168 Aiden Hughes 8 More Than 7 13:10.3 1:27:12.7 4:12.8
9 151 Dawson Couts 7 More Than 7 13:21.7 1:40:34.5 4:24.2
10 160 Gavin Stone 7 More Than 7 14:22.1 1:54:56.7 5:24.6
11 155 Aiden Glenn 7 More Than 7 16:02.2 2:10:58.9 7:04.7
12 159 Carson Sterling 7 More Than 7 17:48.0 2:28:46.9 8:50.5
Excelsior Springs Finish Position - 2
Team Score (places): 66 Team Score (times): 54:28.0 Average Time: 10:53.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 89 Mason Wartner 8 2 2 9:13.7 9:13.7 0:16.2
2 78 Grayson Grove 7 10 12 10:44.3 19:58.1 1:46.8
3 90 Gibson Weaver 8 12 24 10:45.2 30:43.3 1:47.7
4 84 Brayden McKown 8 15 39 10:58.7 41:42.1 2:01.2
5 87 Braedyn Sejkora 8 27 66 12:45.9 54:28.0 3:48.4
Richmond R-XVI School District Finish Position - 3
Team Score (places): 74 Team Score (times): 56:11.8 Average Time: 11:14.3
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 254 Michael Marmoy 7 7 7 10:00.9 10:00.9 1:03.4
2 253 Aidan Lindsey 7 9 16 10:18.5 20:19.5 1:21.0
3 261 Ashton Hodgeman 8 14 30 10:54.5 31:14.1 1:57.0
4 256 Daxton McGinnis 7 21 51 12:27.3 43:41.4 3:29.8
5 255 Tristin McCoy 7 23 74 12:30.3 56:11.8 3:32.8
6 265 Peyton Teegarden 8 26 100 12:44.7 1:08:56.5 3:47.1
7 257 Jesse Scott 7 32 132 13:59.1 1:22:55.6 5:01.5
8 264 Monty Nelson 8 More Than 7 18:14.7 1:41:10.4 9:17.2
Chillicothe Finish Position - 4
Team Score (places): 83 Team Score (times): 56:32.7 Average Time: 11:18.5
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 65 Carter Shipers 7 8 8 10:02.7 10:02.7 1:05.2
2 69 Tyler Stephens 8 11 19 10:45.1 20:47.8 1:47.6
3 67 Joshua Adams 8 17 36 11:10.6 31:58.4 2:13.0
4 59 Cain Evans 7 18 54 11:27.0 43:25.5 2:29.5
5 63 Cutter Parkes 7 29 83 13:07.1 56:32.7 4:09.6
6 64 Landyn Peterson 7 30 113 13:24.7 1:09:57.5 4:27.2
7 61 Alton Keller 7 31 144 13:41.9 1:23:39.4 4:44.4
Cameron Finish Position - 5
Team Score (places): 84 Team Score (times): 57:43.3 Average Time: 11:32.6
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 29 Gavin Pinkston 8 6 6 9:59.7 9:59.7 1:02.2
2 21 Bryce Baragary 7 13 19 10:52.2 20:52.0 1:54.7
3 31 Avery Westover 8 19 38 11:41.4 32:33.4 2:43.9
4 26 Clint Gray 7 22 60 12:30.2 45:03.6 3:32.7
5 27 Dakota Terrill 7 24 84 12:39.6 57:43.3 3:42.1
6 22 Jaxson Collins 7 25 109 12:44.4 1:10:27.7 3:46.9
7 28 David Clark 8 33 142 14:08.1 1:24:35.8 5:10.6
8 25 Andrew Gilbert 7 More Than 7 14:42.8 1:39:18.7 5:45.3
9 23 Clifton Eckert 7 More Than 7 19:50.4 1:59:09.2 10:52.9
10 32 Braedon Wright 8 More Than 7 21:44.6 2:20:53.8 12:47.0
DeKalb Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 72 Jayden Schneider 8 Less Than 5 12:50.4 12:50.4 3:52.9
Lexington Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 126 Corbin Kaullen 7 Less Than 5 12:25.9 12:25.9 3:28.4
2 124 Brayden Faught 7 Less Than 5 12:33.4 24:59.4 3:35.9
3 128 Logan Panasiewicz 7 Less Than 5 16:15.5 41:14.9 7:17.9
4 125 Gavin Harbour 7 Less Than 5 22:56.2 1:04:11.2 13:58.7
North Platte Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 197 Noah Heckman 8 Less Than 5 8:59.2 8:59.2 0:01.7
2 198 Alex Morse 8 Less Than 5 12:55.6 21:54.9 3:58.1
3 199 Noah Runde 8 Less Than 5 13:58.0 35:52.9 5:00.5
Winston Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 292 Clyde Mullikin 8 Less Than 5 11:20.3 11:20.3 2:22.8
2 289 Eli Uthe 8 Less Than 5 11:48.7 23:09.1 2:51.2
3 291 Noel Nelson 8 Less Than 5 13:21.7 36:30.9 4:24.2
4 290 Bristol Sheetz 8 Less Than 5 13:40.2 50:11.1 4:42.7