PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES

Race Date:3-16-19


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| SCBA FIRE FIGHTERS | FIRE FIGHTER IN GEAR
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
   1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        42 M         16:49.89  5:25 1/160     M40-44:1/22      82.61     16:49.75  
   2.Dylan Mckeever       Furlong,PA         19 M         16:58.69  5:27 2/160     M15-19:1/11      76.45     16:58.65  
   3.Jack Mcmanus         Doylestown,PA      16 M         17:06.64  5:30 3/160     M15-19:2/11      77.38     17:06.16  
   4.Dan Klein            Chalfont,PA        41 M         17:31.93  5:38 4/160     M40-44:2/22      78.74     17:31.74  
   5.Todd Wiley           ,                  49 M         18:02.63  5:48 5/160     M45-49:1/20      81.11     18:01.98  
   6.Brad Layman          Philadelphia,PA    33 M         18:04.26  5:48 6/160     M30-34:1/9       72.65     18:02.72  
   7.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M         18:04.44  5:49 7/160     M25-29:1/5       71.80     18:04.39  
   8.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M         18:23.12  5:55 8/160     M20-24:1/4       70.56     18:21.74  
   9.Matthew Brown        Chalfont,PA        29 M         18:32.67  5:58 9/160     M25-29:2/5       70.08     18:31.61  
  10.Owen Nettles         New Hope,PA        16 M         18:35.30  5:58 10/160    M15-19:3/11      71.21     18:34.40  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  11.Matthew Curry        Pipersville,PA     17 M         18:58.65  6:06 11/160    M15-19:4/11      68.93     18:57.05  
  12.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M         19:14.55  6:11 12/160    M50-54:1/11      77.82     19:13.71  
  13.Julien Mackensen     Furlong,PA         16 M         19:14.74  6:11 13/160    M15-19:5/11      68.81     19:13.63  
  14.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M         19:20.46  6:13 14/160    M45-49:2/20      75.09     19:19.78  
  15.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M         19:22.70  6:14 15/160    M50-54:2/11      76.11     19:21.96  
  16.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M         19:29.64  6:16 16/160    M35-39:1/16      68.01     19:28.92  
  17.Joe Holton           Furlong,PA         34 M         19:43.38  6:20 17/160    M30-34:2/9       66.87     19:43.06  
  18.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M         19:51.96  6:23 18/160    M40-44:3/22      69.49     19:51.09  
  19.Daniel Spillane      Doylestown,PA      15 M         19:56.80  6:25 19/160    M15-19:6/11      67.36     19:55.24  
  20.Joe Solana           Doylestown,PA      15 M         20:19.44  6:32 20/160    M15-19:7/11      66.09     20:17.38  
  21.Pj Grube             Pipersville,PA     46 M         20:25.66  6:34 21/160    M45-49:3/20      70.06     20:24.55  
  22.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F         20:27.50  6:35 1/148     F35-39:1/19      72.62     20:25.54  
  23.Matt Lafferty        Doylestown,PA      36 M         20:28.02  6:35 22/160    M35-39:2/16      65.12     20:27.00  
  24.Evan Morrow          Chalfont,PA        13 M         20:31.09  6:36 23/160    M12-14:1/10      68.27     20:28.79  
  25.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M         20:47.66  6:41 24/160    M50-54:3/11      70.92     20:45.10  
  26.Megan D'arcangelo    Furlong,PA         37 F         20:51.99  6:42 2/148     F35-39:2/19      71.69     20:49.66  
  27.Ryan Wantz           Chalfont,PA        39 M         20:52.47  6:43 25/160    M35-39:3/16      65.18     20:49.02  
  28.Bob Boland           Warrington,PA      63 M         20:53.15  6:43 26/160    M60-64:1/13      78.34     20:51.69  
  29.Garrett Hynson       Doylestown,PA      26 M         20:59.54  6:45 27/160    M25-29:3/5       61.83     20:58.26  
  30.Niki Pasquarella     Chalfont,PA        31 F         21:03.94  6:46 3/148     F30-34:1/18      70.11     21:01.51  
  31.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F         21:04.54  6:46 4/148     F35-39:3/19      71.58     21:02.63  
  32.Jason Forte          Chalfont,PA        43 M         21:07.80  6:48 28/160    M40-44:4/22      66.27     21:06.28  
  33.William Goodwin      New Hope,PA        62 M         21:08.85  6:48 29/160    M60-64:2/13      76.76     21:07.94  
  34.Amanda Whelan        Doylestown,PA      31 F         21:16.06  6:50 5/148     F30-34:2/18      69.40     21:13.62  
  35.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M         21:17.05  6:51 30/160    M65-69:1/7       78.19     21:16.75  
  36.Steve Smith          Warrington,PA      42 M         21:21.26  6:52 31/160    M40-44:5/22      65.08     21:18.17  
  37.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F         21:26.47  6:54 6/148     F30-34:3/18      68.91     21:26.47  
  38.Alessandro Pocai     Doylestown,PA      47 M         21:42.08  6:59 32/160    M45-49:4/20      66.41     21:37.17  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  39.Bradley Rozzelle     Horsham,PA         47 M         21:50.85  7:01 33/160    M45-49:5/20      66.01     21:48.50  
  40.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M         21:56.07  7:03 34/160    M55-59:1/14      69.87     21:54.48  
  41.Philip Backlund      Doylestown,PA      42 M         22:00.70  7:05 35/160    M40-44:6/22      63.16     21:56.45  
  42.Gert Freas           North Wales,PA     59 F         22:07.37  7:07 7/148     F55-59:1/12      82.74     22:04.40  
  43.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F         22:10.90  7:08 8/148     F12-14:1/5       72.64     22:08.41  
  44.Michelle Sauvigne    Doylestown,PA      42 F         22:19.73  7:11 9/148     F40-44:1/19      68.76     22:17.30  
  45.Ej Mcgrogan          Warminster,PA      34 M         22:38.26  7:17 36/160    M30-34:3/9       58.26     22:35.33  
  46.Rick Nettles         New Hope,PA        48 M         22:41.04  7:18 37/160    M45-49:6/20      64.01     22:39.29  
  47.Sean Permar          Pipersville,PA     38 M         22:55.13  7:22 38/160    M35-39:4/16      58.94     22:51.73  
  48.Carl Seybolt         Perkasie,PA        58 M         23:00.30  7:24 39/160    M55-59:2/14      68.25     22:53.08  
  49.Nancy Smith          ,                  62 F         23:03.68  7:25 10/148    F60-64:1/14      82.37     23:01.12  
  50.Aaryan Katiyar       Jamison,PA         11 M         23:05.00  7:25 40/160    M 9-11:1/7       64.64     22:58.18  
  51.Jacquelyn Darrah     Hatboro,PA         36 F         23:07.74  7:26 11/148    F35-39:4/19      64.44     23:03.83  
  52.Shaun Pello          Pipersville,PA     16 M         23:14.54  7:28 41/160    M15-19:8/11      56.97     23:12.84  
  53.Stephen Greeley      Doylestown,PA      39 M         23:18.48  7:30 42/160    M35-39:5/16      58.38     23:15.26  
  54.Marco Pocai          Doylestown,PA      8  M         23:20.21  7:30 43/160    M 1- 8:1/5       73.53     23:14.44  
  55.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F         23:23.45  7:31 12/148    F55-59:2/12      76.43     23:19.85  
  56.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M         23:39.89  7:36 44/160    M65-69:2/7       72.26     23:36.91  
  57.Wade Haflett         Doylestown,PA      15 M         23:45.86  7:38 45/160    M15-19:9/11      56.54     23:41.47  
  58.Judy Dixon           ,PA                59 F         23:47.64  7:39 13/148    F55-59:3/12      76.95     23:44.42  
  59.Taylor Madden        Doylestown,PA      14 F         23:48.43  7:39 14/148    F12-14:2/5       66.30     23:45.73  
  60.Jack Kille           Doylestown,PA      12 M         23:50.13  7:40 46/160    M12-14:2/10      60.47     23:40.49  
  61.Andrea Minster       Warminster,PA      41 F         23:51.02  7:40 15/148    F40-44:2/19      63.93     23:47.32  
  62.Joshua Gardner       Chalfont,PA        42 M         24:02.58  7:44 47/160    M40-44:7/22      57.82     23:57.19  
  63.Daniel Orwat         New Hope,PA        21 M         24:06.28  7:45 48/160    M20-24:2/4       53.84     23:56.52  
  64.Michael Magrann      Warrington,PA      44 M         24:06.33  7:45 49/160    M40-44:8/22      58.50     23:27.84  
  65.Aarav Awasthi        Furlong,PA         10 M         24:06.42  7:45 50/160    M 9-11:2/7       64.38     23:59.88  
  66.Liz Mcquillan        Philadelphia,PA    28 F         24:06.48  7:45 16/148    F25-29:1/6       61.23     24:03.46  
  67.Susan Lee-miller     Doylestown,PA      51 F         24:09.82  7:46 17/148    F50-54:1/17      69.12     24:03.62  
  68.Alex Radishofski     Chalfont,PA        12 M         24:13.02  7:47 51/160    M12-14:3/10      59.52     24:03.02  
  69.Kenneth Riegel       Langhorne,PA       30 M         24:14.98  7:48 52/160    M30-34:4/9       53.70     24:10.67  
  70.Kelly Flannery       Perkasie,PA        38 F         24:16.15  7:48 18/148    F35-39:5/19      61.86     24:11.85  
  71.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F         24:16.32  7:48 19/148    F12-14:3/5       66.36     24:12.59  
  72.Leslie Hurley        Doylestown,PA      35 F         24:20.99  7:50 20/148    F35-39:6/19      61.04     24:06.35  
  73.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M         24:21.43  7:50 53/160    M65-69:3/7       70.90     24:18.32  
  74.Sofia Pocai          Doylestown,PA      11 F         24:35.73  7:54 21/148    F 9-11:1/4       68.73     24:31.06  
  75.Abigail Mcnavage     Perkasie,PA        16 F         24:37.90  7:55 22/148    F15-19:1/6       61.93     24:26.09  
  76.Phil Kessler         Dublin,PA          42 M         24:42.03  7:56 54/160    M40-44:9/22      56.26     24:36.79  
  77.Mark A. Miller       Doylestown,PA      62 M         24:43.98  7:57 55/160    M60-64:3/13      65.64     24:40.80  
  78.Christopher Bogen    Perkasie,PA        44 M         24:46.30  7:58 56/160    M40-44:10/22     56.92     24:41.98  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  79.Dean Tomlinson       Doylestown,PA      45 M         24:52.33  8:00 57/160    M45-49:7/20      57.11     24:33.49  
  80.Mike Bond            Doylestown,PA      46 M         24:53.68  8:00 58/160    M45-49:8/20      57.49     24:44.05  
  81.Kristi Wiley         Harleysville,PA    36 F         24:54.84  8:01 23/148    F35-39:7/19      59.83     24:51.71  
  82.Mike Matro           Doylestown,PA      48 M         24:56.01  8:01 59/160    M45-49:9/20      58.24     24:47.13  
  83.Tyler Tomlinson      Doylestown,PA      10 M         24:59.44  8:02 60/160    M 9-11:3/7       62.11     24:41.44  
  84.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F         25:01.81  8:03 24/148    F45-49:1/19      63.33     24:54.43  
  85.David Kille          Doylestown,PA      41 M         25:04.64  8:04 61/160    M40-44:11/22     55.04     24:55.39  
  86.Lee Carter           North Wales,PA     46 M         25:07.10  8:05 62/160    M45-49:10/20     56.96     25:01.56  
  87.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F         25:08.77  8:05 25/148    F45-49:2/19      63.04     24:57.24  
  88.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F         25:15.47  8:07 26/148    F55-59:4/12      70.78     25:10.48  
  89.David Burton         Doylestown,PA      57 M         25:15.54  8:07 63/160    M55-59:3/14      61.67     25:05.55  
  90.Brian Small          West Hartford,CT   62 M         25:20.55  8:09 64/160    M60-64:4/13      64.04     25:15.63  
  91.Michael Davis        Doylestown,PA      48 M         25:23.50  8:10 65/160    M45-49:11/20     57.21     25:16.25  
  92.Jeffrey Snodgrass    Pipersville,PA     54 M         25:28.17  8:11 66/160    M50-54:4/11      59.71     25:19.35  
  93.Thomas Mcnavage      Perkasie,PA        48 M         25:29.84  8:12 67/160    M45-49:12/20     56.98     25:17.82  
  94.James Lamb           Doylestown,PA      40 M         25:30.21  8:12 68/160    M40-44:12/22     53.72     25:24.58  
  95.Jace Soto            Dublin,PA          11 M         25:32.55  8:13 69/160    M 9-11:4/7       58.40     25:04.69  
  96.Tyler Soto           Dublin,PA          15 M         25:38.87  8:15 70/160    M15-19:10/11     52.39     25:11.62  
  97.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F         25:43.06  8:16 27/148    F55-59:5/12      70.32     25:37.95  
  98.Andrew Lloyd         Doylestown,PA      29 M         25:48.12  8:18 71/160    M25-29:4/5       50.36     25:32.77  
  99.Ned Obrien           Doylestown,PA      57 M         25:49.61  8:18 72/160    M55-59:4/14      60.32     25:41.62  
 100.Brian Guerriero      Doylestown,PA      39 M         25:56.28  8:20 73/160    M35-39:6/16      52.46     25:49.63  
 101.Brian Gainsley       Southampton,PA     42 M         25:58.76  8:21 74/160    M40-44:13/22     53.52     25:51.60  
 102.Cole Gainsley        Southampton,PA     11 M         26:00.49  8:22 75/160    M 9-11:5/7       57.35     25:53.49  
 103.Mike Fournier        Warrington,PA      66 M         26:00.69  8:22 76/160    M65-69:4/7       64.57     25:54.42  
 104.Tina Permar          Pipersville,PA     37 F         26:00.98  8:22 28/148    F35-39:8/19      57.50     25:45.19  
 105.Johannes Cloete      Holicong,PA        52 M         26:02.89  8:23 77/160    M50-54:5/11      57.51     25:57.36  
 106.Joseph Schoenly      Quakertown,PA      62 M         26:07.30  8:24 78/160    M60-64:5/13      62.12     26:02.47  
 107.William Hughes       Doylestown,PA      47 M         26:13.36  8:26 79/160    M45-49:13/20     54.98     25:58.19  
 108.James Brazell        Pipersville,PA     47 M         26:16.68  8:27 80/160    M45-49:14/20     54.87     26:07.93  
 109.Carolyn Smith        Pipersville,PA     15 F         26:30.69  8:31 29/148    F15-19:2/6       58.50     26:15.26  
 110.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F         26:31.48  8:32 30/148    F55-59:6/12      65.85     26:29.27  
 111.Nigel Whitehead      Fountainville,PA   58 M         26:34.07  8:33 81/160    M55-59:5/14      59.09     26:25.90  
 112.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F         26:42.03  8:35 31/148    F50-54:2/17      63.22     26:35.89  
 113.Michael Ladd         Souderton,PA       40 M         26:46.24  8:36 82/160    M40-44:14/22     51.18     26:34.67  
 114.Mike Elser           New Hope,PA        55 M         26:48.44  8:37 83/160    M55-59:6/14      57.19     26:37.99  
 115.Samantha Elser       New Hope,PA        17 F         26:49.16  8:37 32/148    F15-19:3/6       55.93     26:38.30  
 116.Chris Brown          New Hope,PA        53 M         26:56.02  8:40 84/160    M50-54:6/11      56.02     26:46.97  
 117.Nathan Packel        Doylestown,PA      14 M         26:56.63  8:40 85/160    M12-14:4/10      50.81     26:52.57  
 118.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F         27:01.27  8:41 33/148    F60-64:2/14      69.42     26:52.22  
 119.John Nettles         New Hope,PA        12 M         27:05.48  8:43 86/160    M12-14:5/10      53.22     27:02.17  
 120.Adam Reinert         ,                  33 M         27:05.95  8:43 87/160    M30-34:5/9       48.48     26:42.71  
 121.Nathaniel Radishofsk Chalfont,PA        8  M         27:06.76  8:43 88/160    M 1- 8:2/5       63.32     26:55.53  
 122.Kenneth Radshofski   Chalfont,PA        40 M         27:13.91  8:45 89/160    M40-44:15/22     50.34     27:03.24  
 123.Jenna Vaughan        New York,NY        31 F         27:20.36  8:47 34/148    F30-34:4/18      54.00     27:05.55  
 124.Mike Depue           Chalfont,PA        39 M         27:24.60  8:49 90/160    M35-39:7/16      49.65     27:13.53  
 125.Stan Jaroszewski     Doylestown,PA      50 M         27:25.36  8:49 91/160    M50-54:7/11      53.77     27:09.60  
 126.Tom Deprince         Yardley,PA         35 M         27:26.84  8:50 92/160    M35-39:8/16      48.31     27:14.41  
 127.Dana Roessler        Philadelphia,PA    26 F         27:28.76  8:50 35/148    F25-29:2/6       53.73     27:11.07  
 128.Eve Packel           Doylestown,PA      51 F         27:29.52  8:50 36/148    F50-54:3/17      60.74     27:24.95  
 129.Isha Awasthi         Furlong,PA         7  F         27:33.05  8:52 37/148    F 1- 8:1/2       69.95     27:22.19  
 130.Elizabeth Lemay      Doylestown,PA      50 F         27:36.77  8:53 38/148    F50-54:4/17      59.83     27:23.53  
 131.Lori Gonsiewski      Doylestown,PA      45 F         27:39.10  8:53 39/148    F45-49:3/19      56.79     27:29.28  
 132.Patty Wiley          ,                  48 F         27:40.35  8:54 40/148    F45-49:4/19      58.42     27:33.78  
 133.Joann Howard         Doylestown,PA      61 F         27:40.82  8:54 41/148    F60-64:3/14      67.79     27:34.57  
 134.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M         27:42.32  8:55 93/160    M70-74:1/3       63.78     27:33.75  
 135.Bonnie Calabrese     Chalfont,PA        51 F         27:43.78  8:55 42/148    F50-54:5/17      60.23     27:36.83  
 136.Ethan Esser          Doylestown,PA      16 M         27:48.99  8:57 94/160    M15-19:11/11     47.62     27:40.05  
 137.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F         27:51.11  8:57 43/148    F60-64:4/14      68.18     27:44.48  
 138.Allison Wetzel       Doylestown,PA      50 F         27:55.17  8:59 44/148    F50-54:6/17      59.15     27:45.05  
 139.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M         27:55.46  8:59 95/160    M35-39:9/16      48.73     27:46.14  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 140.Deane Smith          Warrington,PA      13 M         27:58.80  9:00 96/160    M12-14:6/10      50.09     27:47.69  
 141.Joseph Whalen        Doylestown,PA      58 M         28:06.43  9:02 97/160    M55-59:7/14      55.87     27:56.34  
 142.Sheryl Fitzgerald    Furlong,PA         51 F         28:11.00  9:04 45/148    F50-54:7/17      59.27     27:57.40  
 143.Lisa Danvers         Chalfont,PA        40 F         28:13.98  9:05 46/148    F40-44:3/19      53.73     28:00.18  
 144.Brayden Nickum       Doylestown,PA      11 M         28:16.52  9:06 98/160    M 9-11:6/7       52.75     28:05.65  
 145.Ruth King            Ambler,PA          68 F         28:18.99  9:06 47/148    F65-69:1/3       72.54     28:13.37  
 146.Charlie Hoff         Doylestown,PA      61 M         28:20.23  9:07 99/160    M60-64:6/13      56.79     28:01.80  
 147.Jeff Reinmiller      Doylestown,PA      35 M         28:21.49  9:07 100/160   M35-39:10/16     46.75     27:59.32  
 148.Terry O'neil         Dublin,PA          58 M         28:23.38  9:08 101/160   M55-59:8/14      55.31     28:17.25  
 149.Craig Holden         Hatboro,PA         48 M         28:25.77  9:09 102/160   M45-49:15/20     51.11     28:02.98  
 150.Gary Sentman         Doylestown,PA      58 M         28:32.20  9:11 103/160   M55-59:9/14      55.02     28:19.52  
 151.Christopher Rossi    Glenside,PA        34 M         28:33.26  9:11 104/160   M30-34:6/9       46.19     28:03.53  
 152.Kyle Smith           Bensalem,PA        41 M         28:34.85  9:11 105/160   M40-44:16/22     48.30     28:05.62  
 153.Tim Lenihan          Morrisville,PA     63 M         28:37.12  9:12 106/160   M60-64:7/13      57.18     28:29.67  
 154.Tom Hurley           Doylestown,PA      33 M         28:38.44  9:13 107/160   M30-34:7/9       45.86     28:23.11  
 155.Philip James Danvers Chalfont,PA        8  M         28:41.20  9:13 108/160   M 1- 8:3/5       59.82     28:26.93  
 156.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F         28:43.93  9:14 48/148    F60-64:5/14      64.51     28:38.45  
 157.Tobias Houdeshell    Doylestown,PA      36 M         28:45.96  9:15 109/160   M35-39:11/16     46.37     28:35.87  
 158.Michael Coxey        Doylestown,PA      42 M         29:00.82  9:20 110/160   M40-44:17/22     47.92     28:37.65  
 159.Thomas Dietz         Doylestown,PA      56 M         29:01.97  9:20 111/160   M55-59:10/14     53.24     28:45.71  
 160.Shawn Esler          Chalfont,PA        13 M         29:04.57  9:21 112/160   M12-14:7/10      48.20     28:56.75  
 161.Neveen El-temawi     Doylestown,PA      33 F         29:05.57  9:21 49/148    F30-34:5/18      50.86     28:28.50  
 162.Trisha Reinmiller    Doylestown,PA      33 F         29:06.31  9:22 50/148    F30-34:6/18      50.83     28:44.27  
 163.Tom Flavin           Doylestown,PA      49 M         29:12.93  9:24 113/160   M45-49:16/20     50.11     28:59.77  
 164.Sonia Simpson        Doylestown,PA      51 F         29:14.52  9:24 51/148    F50-54:8/17      57.11     28:57.89  
 165.Harry Pfeiffer       Palmyra,NJ         8  M         29:21.38  9:26 114/160   M 1- 8:4/5       58.46     29:07.33  
 166.Lauren Greska        Townsend,DE        34 F         29:23.54  9:27 52/148    F30-34:7/18      50.43     29:17.27  
 167.Randy Maugle         Fountainville,PA   64 M         29:27.27  9:28 115/160   M60-64:8/13      56.04     29:19.72  
 168.Tiffany Donahue      Warrington,PA      39 F         29:30.91  9:29 53/148    F35-39:9/19      51.13     29:10.34  
 169.Charles Ashley       Norristown,PA      61 M         29:34.07  9:30 116/160   M60-64:9/13      54.42     29:14.73  
 170.Randy Pyles          Doylestown,PA      60 M         29:42.45  9:33 117/160   M60-64:10/13     53.73     29:30.88  
 171.Kert Emperado        Philadelphia,PA    37 M         29:48.47  9:35 118/160   M35-39:12/16     45.02     29:30.92  
 172.Bethany Magrann      Warrington,PA      44 F         29:48.60  9:35 54/148    F40-44:4/19      52.26     29:09.45  
 173.Erik Einset          Doylestown,PA      55 M         29:58.59  9:38 119/160   M55-59:11/14     51.15     29:46.48  
 174.Liz Fronzeo          Chalfont,PA        43 F         29:59.44  9:39 55/148    F40-44:5/19      51.55     29:45.83  
 175.Robert Klingele      New Britain,PA     56 M         30:00.14  9:39 120/160   M55-59:12/14     51.50     29:35.07  
 176.Chad Burkins         Furlong,PA         47 M         30:03.90  9:40 121/160   M45-49:17/20     47.97     29:37.91  
 177.Kyle Smith           Pipersville,PA     11 M         30:04.41  9:40 122/160   M 9-11:7/7       49.60     29:48.36  
 178.Dyna Eltemawi        Milford,NJ         23 F         30:06.96  9:41 56/148    F20-24:1/3       49.03     29:29.86  
 179.Jack Lottier         New Hope,PA        12 M         30:11.45  9:43 123/160   M12-14:8/10      47.76     30:08.49  
 180.Mina Ritz            Furlong,PA         15 F         30:14.23  9:43 57/148    F15-19:4/6       51.28     30:00.42  
 181.Trish Lyons          Pipersville,PA     50 F         30:14.61  9:44 58/148    F50-54:9/17      54.62     30:05.94  
 182.Gian F Benotto       Doylestown,PA      63 M         30:17.89  9:45 124/160   M60-64:11/13     54.03     30:07.26  
 183.Aimee Juliana        Doylestown,PA      47 F         30:24.56  9:47 59/148    F45-49:5/19      52.63     30:13.55  
 184.Jeanne Olliver       Pipersville,PA     49 F         30:25.80  9:47 60/148    F45-49:6/19      53.71     30:09.95  
 185.Ilene Deutsch Riegel Doylestown,PA      60 F         30:33.29  9:50 61/148    F60-64:6/14      60.64     30:19.79  
 186.Jo Markou            Doylestown,PA      33 F         30:35.25  9:50 62/148    F30-34:8/18      48.37     30:19.75  
 187.George Pierson       New Hope,PA        57 M         30:38.52  9:51 125/160   M55-59:13/14     50.84     30:20.94  
 188.Alexis Moyer         Dublin,PA          14 F         30:45.92  9:54 63/148    F12-14:4/5       51.33     30:23.08  
 189.Dave Horner          Pipersville,PA     53 M         30:49.35  9:55 126/160   M50-54:8/11      48.96     30:31.77  
 190.Ryan Stewart         Doylestown,PA      33 M         30:53.69  9:56 127/160   M30-34:8/9       42.52     30:20.55  
 191.Meghan Burkins       Furlong,PA         39 F         31:00.57  9:58 64/148    F35-39:10/19     48.65     30:34.31  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 192.Laura Shannon        Doylestown,PA      44 F         31:14.03 10:03 65/148    F40-44:6/19      49.87     31:04.23  
 193.Christina Grube      Pipersville,PA     46 F         31:14.59 10:03 66/148    F45-49:7/19      50.73     30:48.81  
 194.Maggie Haflett       Doylestown,PA      42 F         31:14.71 10:03 67/148    F40-44:7/19      49.14     31:05.14  
 195.Julia Kennedy        Furlong,PA         63 F         31:16.64 10:04 68/148    F60-64:7/14      61.51     31:12.12  
 196.Meghan Mcgowan       Doylestown,PA      34 F         31:18.90 10:04 69/148    F30-34:9/18      47.35     30:58.21  
 197.Susan Benstead       Doylestown,PA      54 F         31:21.61 10:05 70/148    F50-54:10/17     55.07     30:59.12  
 198.Christine Hedrick    Doylestown,PA      31 F         31:34.51 10:09 71/148    F30-34:10/18     46.76     31:17.48  
 199.Jessica Rudnet       Warrington,PA      31 F         31:45.02 10:13 72/148    F30-34:11/18     46.49     31:32.50  
 200.Katey Deppeler       Doylestown,PA      30 F         31:45.42 10:13 73/148    F30-34:12/18     46.48     31:32.83  
 201.Jennifer Mckeever    Furlong,PA         46 F         31:45.96 10:13 74/148    F45-49:8/19      49.91     31:31.87  
 202.Amanda Curtis        Jamison,PA         41 F         31:52.77 10:15 75/148    F40-44:8/19      47.86     31:34.62  
 203.Efrain Soto          Dublin,PA          43 M         31:55.66 10:16 128/160   M40-44:18/22     43.86     31:27.41  
 204.Jessica Silvi        Richboro,PA        30 F         32:07.27 10:20 76/148    F30-34:13/18     45.95     31:44.09  
 205.Dave Lydon           Doylestown,PA      44 M         32:09.82 10:21 129/160   M40-44:19/22     43.86     31:40.34  
 206.Aleen Mcginty        Feasterville Tr,PA 64 F         32:10.57 10:21 77/148    F60-64:8/14      60.56     31:51.79  
 207.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F         32:15.67 10:23 78/148    F65-69:2/3       63.66     32:07.94  
 208.Shannon Jefferson-st Doylestown,PA      43 F         32:22.38 10:25 79/148    F40-44:9/19      47.75     31:57.85  
 209.Jamie Welbaum        Chalfont,PA        44 M         32:27.04 10:26 130/160   M40-44:20/22     43.45     32:09.41  
 210.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      71 M         32:27.52 10:26 131/160   M70-74:2/3       54.45     32:18.28  
 211.Katie Mignogna       Doylestown,PA      43 F         32:50.95 10:34 80/148    F40-44:10/19     47.07     32:24.35  
 212.Andrew Markou        Doylestown,PA      34 M         32:54.91 10:35 132/160   M30-34:9/9       40.09     32:40.60  
 213.Eric Tobias          Warminster,PA      72 M         32:56.22 10:36 133/160   M70-74:3/3       54.36     32:48.06  
 214.Maria Radus          Riegelsville,PA    40 F         32:58.09 10:36 81/148    F40-44:11/19     45.99     32:43.58  
 215.Katie Piperno        Doylestown,PA      40 F         32:58.53 10:36 82/148    F40-44:12/19     45.99     32:43.50  
 216.Jim Mcgowan          Doylestown,PA      39 M         33:00.23 10:37 134/160   M35-39:13/16     41.23     32:39.13  
 217.Theresa Wertz        Doylestown,PA      52 F         33:07.74 10:39 83/148    F50-54:11/17     50.97     32:44.38  
 218.Akash Awasthi        Furlong,PA         42 M         33:12.97 10:41 135/160   M40-44:21/22     41.86     33:01.60  
 219.Samantha Bode        Chalfont,PA        49 F         33:25.32 10:45 84/148    F45-49:9/19      48.89     33:05.56  
 220.Richard Pfaff        Pipersville,PA     50 M         33:30.87 10:47 136/160   M50-54:9/11      44.01     33:15.63  
 221.Kimmy Hanna          Perkasie,PA        29 F         33:32.61 10:47 85/148    F25-29:3/6       44.01     33:19.59  
 222.Gavin Danvers        Chalfont,PA        7  M         33:36.17 10:48 137/160   M 1- 8:5/5       54.38     33:21.02  
 223.Philip Danvers       Chalfont,PA        39 M         33:36.27 10:48 138/160   M35-39:14/16     40.49     33:21.65  
 224.Diann Smith          New Britain,PA     61 F         33:39.66 10:50 86/148    F60-64:9/14      55.74     33:15.01  
 225.Conar Piesson        King Of Prussia,PA 27 M         33:40.81 10:50 139/160   M25-29:5/5       38.55     33:22.62  
 226.Michael Eisenberg    Furlong,PA         56 M         33:43.13 10:51 140/160   M55-59:14/14     45.82     33:28.95  
 227.Nicole Ladd          Souderton,PA       9  F         33:46.97 10:52 87/148    F 9-11:2/4       53.10     33:29.95  
 228.Heather Ladd         Souderton,PA       42 F         33:52.11 10:54 88/148    F40-44:13/19     45.32     33:34.67  
 229.Ashlynn Bean         Zionsville,PA      22 F         33:54.61 10:54 89/148    F20-24:2/3       43.54     33:31.99  
 230.Miles Mcneal         Doylestown,PA      13 M         34:04.76 10:58 141/160   M12-14:9/10      41.13     33:44.80  
 231.Amy Palmer           Doylestown,PA      42 F         34:07.25 10:58 90/148    F40-44:14/19     44.99     33:51.54  
 232.Jennifer Mcneal      Doylestown,PA      45 F         34:07.29 10:58 91/148    F45-49:10/19     46.03     33:47.23  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 233.David Bean           Zionsville,PA      54 M         34:13.71 11:00 142/160   M50-54:10/11     44.45     33:58.92  
 234.Janice Damiani       Doylestown,PA      57 F         34:19.74 11:02 92/148    F55-59:7/12      52.09     33:39.45  
 235.Stephen White        Doylestown,PA      69 M         34:21.94 11:03 143/160   M65-69:5/7       50.27     34:13.97  
 236.Amy Campbell         Warminster,PA      60 F         34:22.30 11:03 93/148    F60-64:10/14     53.91     34:13.92  
 237.Makenna Cole         Warrington,PA      9  F         34:22.99 11:03 94/148    F 9-11:3/4       52.17     34:22.42  
 238.Kevin Stebner        Warminster,PA      47 M         34:23.54 11:04 144/160   M45-49:18/20     41.93     34:22.76  
 239.Debbie Moyer         Dublin,PA          46 F         34:28.97 11:05 95/148    F45-49:11/19     45.98     34:06.94  
 240.Jacob Yerkes         Pipersville,PA     23 M         34:32.02 11:06 145/160   M20-24:3/4       37.58     34:30.90  
 241.Caroline Jaroszewski Doylestown,PA      48 F         34:33.79 11:07 96/148    F45-49:12/19     46.79     34:17.47  
 242.Kristine Hubler      North Wales,PA     51 F         34:37.56 11:08 97/148    F50-54:12/17     48.23     34:17.10  
 243.Lisa Furness         Hatboro,PA         39 F         34:42.39 11:10 98/148    F35-39:11/19     43.47     34:21.27  
 244.Jennifer Eisenmann   Wallingford,PA     39 F         34:42.67 11:10 99/148    F35-39:12/19     43.47     34:21.12  
 245.Renee Laporte        Fairless Hills,PA  52 F         34:49.58 11:12 100/148   F50-54:13/17     48.49     34:28.22  
 246.Daniel Roberts       Doylestown,PA      24 M         35:01.69 11:16 146/160   M20-24:4/4       37.06     34:59.91  
 247.Paige Smith          Warrington,PA      15 F         35:05.13 11:17 101/148   F15-19:5/6       44.19     34:38.07  
 248.Cathy Smith          Warrington,PA      43 F         35:06.44 11:17 102/148   F40-44:15/19     44.04     34:39.46  
 249.Carolyn Pacitti      Doylestown,PA      31 F         35:08.12 11:18 103/148   F30-34:14/18     42.02     35:00.48  
 250.Samantha Short       New Hope,PA        23 F         35:14.86 11:20 104/148   F20-24:3/3       41.89     34:54.27  
 251.Alyssa Curry         Pipersville,PA     13 F         35:15.33 11:20 105/148   F12-14:5/5       45.69     35:13.07  
 252.Paula Nangle         ,                  58 F         35:25.78 11:24 106/148   F55-59:8/12      51.07     35:04.23  
 253.Joshua Toth          Lambertville,NJ    38 M         35:32.86 11:26 147/160   M35-39:15/16     38.02     35:16.74  
 254.Crista Wizeman       Pipersville,PA     40 F         35:41.24 11:29 107/148   F40-44:16/19     42.49     35:21.90  
 255.Bonnie Mfarej        Allentown,PA       68 F         35:52.71 11:32 108/148   F65-69:3/3       57.24     35:33.67  
 256.Jessica Obrien       Doylestown,PA      55 F         36:03.69 11:36 109/148   F55-59:9/12      48.45     35:50.79  
 257.Tara Verdolini       Doylestown,PA      16 F         36:05.25 11:36 110/148   F15-19:6/6       42.26     35:44.58  
 258.Victoria Mahmoud     Sellersville,PA    62 F         36:05.68 11:37 111/148   F60-64:11/14     52.63     35:49.73  
 259.Mark Mccowan         Newtown,PA         47 M         36:15.25 11:40 148/160   M45-49:19/20     39.77     35:47.82  
 260.Dana Filter          Doylestown,PA      37 F         36:19.14 11:41 112/148   F35-39:13/19     41.17     35:53.67  
 261.Dan Carroll          Philadelphia,PA    75 M         36:30.19 11:44 149/160   M75-79:1/2       51.33     36:18.04  
 262.Maeci Waters         Fountainville,PA   44 F         36:31.31 11:45 113/148   F40-44:17/19     42.65     36:02.59  
 263.Sheri Ranger         New Hope,PA        49 F         36:36.74 11:47 114/148   F45-49:13/19     44.64     36:17.74  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 264.Adam Huard           Churchville,PA     36 M         37:25.10 12:02 150/160   M35-39:16/16     35.63     37:25.10  
 265.Ron Muchnick         Warrington,PA      41 M         37:25.74 12:02 151/160   M40-44:22/22     36.88     36:51.02  
 266.Elizabeth Seeber     Doylestown,PA      57 F         37:56.06 12:12 115/148   F55-59:10/12     47.12     37:34.62  
 267.Sheila Aseltine      Doylestown,PA      57 F         37:56.59 12:12 116/148   F55-59:11/12     47.12     37:34.82  
 268.Aaron Ladd           Souderton,PA       13 M         38:00.17 12:13 152/160   M12-14:10/10     36.87     37:42.95  
 269.Tim Toomey           Gilbertsville,PA   60 M         38:06.03 12:15 153/160   M60-64:12/13     41.89     37:38.13  
 270.Lisa Fox             Palmyra,NJ         46 F         38:17.70 12:19 117/148   F45-49:14/19     41.39     38:02.89  
 271.Michelle Elsesser    Green Lane,PA      42 F         38:21.53 12:20 118/148   F40-44:18/19     40.03     38:14.86  
 272.Agnes Rymer          Bayonne,NJ         62 F         38:38.83 12:26 119/148   F60-64:12/14     49.16     38:09.76  
 273.Dianne Rohr          Chalfont,PA        54 F         38:45.59 12:28 120/148   F50-54:14/17     44.56     38:26.46  
 274.Shannon Bean         Zionsville,PA      25 F         38:51.99 12:30 121/148   F25-29:4/6       37.99     38:29.95  
 275.Cassie Tyson         Quakertown,PA      33 F         39:28.38 12:42 122/148   F30-34:15/18     37.49     38:52.56  
 276.Deborah Card         Chalfont,PA        53 F         39:35.87 12:44 123/148   F50-54:15/17     43.13     39:10.78  
 277.Jeannie Mastrogiovan Perkasie,PA        49 F         39:52.76 12:50 124/148   F45-49:15/19     40.98     39:21.07  
 278.Lindsey Roessler     Chalfont,PA        28 F         40:09.12 12:55 125/148   F25-29:5/6       36.76     39:50.79  
 279.Eric Pfeiffer        Palmyra,NJ         60 M         40:17.73 12:58 154/160   M60-64:13/13     39.62     40:02.92  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 280.Denise Huard         Churchville,PA     36 F         40:27.45 13:01 126/148   F35-39:14/19     36.84     40:27.45  
 281.Chuck Arkell         Doylestown,PA      46 M         40:44.72 13:06 155/160   M45-49:20/20     35.13     40:12.02  
 282.Kerry Arkell         Doylestown,PA      48 F         40:44.86 13:06 127/148   F45-49:16/19     39.69     40:12.19  
 283.Sara Seybolt         Perkasie,PA        29 F         41:24.48 13:19 128/148   F25-29:6/6       35.65     40:59.24  
 284.Liz Johnson          Frenchtown,NJ      55 F         41:51.23 13:28 129/148   F55-59:12/12     41.74     41:31.57  
 285.Bonne Hills          Doylestown,PA      49 F         42:01.02 13:31 130/148   F45-49:17/19     38.89     41:32.36  
 286.Andrea Cole          Warminster,PA      38 F         42:09.91 13:34 131/148   F35-39:15/19     35.62     41:48.28  
 287.Erin Muchnick        Warrington,PA      44 F         42:20.63 13:37 132/148   F40-44:19/19     36.80     41:44.18  
 288.Sara Allen           Ambler,PA          35 F         43:26.90 13:59 133/148   F35-39:16/19     34.21     43:13.72  

14:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 289.Loretta Clift        Chalfont,PA        64 F         44:26.08 14:18 134/148   F60-64:13/14     43.84     43:50.71  
 290.James Fadigan        Pipersville,PA     54 M         44:28.85 14:18 156/160   M50-54:11/11     34.20     44:11.49  
 291.Valerie Fadigan      Pipersville,PA     52 F         44:29.43 14:19 135/148   F50-54:16/17     37.95     44:12.10  
 292.Stephen Bliss        Hatboro,PA         68 M         45:37.56 14:41 157/160   M65-69:6/7       37.48     45:06.24  
 293.Abby Clark           Langhorne,PA       10 F         45:47.59 14:44 136/148   F 9-11:4/4       37.96     45:36.07  
 294.Cindy Oconnell       Langhorne,PA       51 F         45:54.41 14:46 137/148   F50-54:17/17     36.38     45:42.28  
 295.Joy Yoder            Doylestown,PA      39 F         45:56.26 14:47 138/148   F35-39:17/19     32.84     45:34.89  

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 296.Bob Clarke           Pipersville,PA     65 M         47:54.91 15:25 158/160   M65-69:7/7       34.76     47:21.79  
 297.Joyce Clarke         Pipersville,PA     62 F         47:55.31 15:25 139/148   F60-64:14/14     39.64     47:23.31  
 298.Loribeth Coxey       Doylestown,PA      39 F         49:27.93 15:55 140/148   F35-39:18/19     30.51     49:04.10  
 299.Patti Kelly          Doylestown,PA      49 F         49:28.26 15:55 141/148   F45-49:18/19     33.03     49:04.52  

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 300.Helene Mathern       Doylestown,PA      70 F         49:43.72 16:00 142/148   F70-74:1/1       42.45     49:25.79  
 301.Marie Rieck          Lansdale,PA        32 F         50:01.08 16:05 143/148   F30-34:16/18     29.54     49:46.92  
 302.Zaira Katiyar        Jamison,PA         5  F         50:29.67 16:15 144/148   F 1- 8:2/2       41.71     50:15.41  
 303.Devon Fierman        Sellersville,PA    33 F         52:42.29 16:57 145/148   F30-34:17/18     28.08     52:18.55  

17:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 304.James Hetrick        Doylestown,PA      84 M         54:17.70 17:28 159/160   M80-98:1/1       42.54     54:09.26  
 305.Colleen Williams     Souderton,PA       45 F         55:28.21 17:51 146/148   F45-49:19/19     28.32     55:21.28  

18:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 306.Kathleen Barr        Churchville,PA     34 F         56:45.74 18:16 147/148   F30-34:18/18     26.12     55:43.12  
 307.Marissa Oneill       Southampton,PA     36 F         56:46.94 18:16 148/148   F35-39:19/19     26.25     55:43.77  
 308.Otto Mills           Doylestown,PA      77 M         56:46.97 18:16 160/160   M75-79:2/2       34.23     56:17.81  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| SCBA FIRE FIGHTERS | FIRE FIGHTER IN GEAR
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        42 M             440   16:49.89  5:25
   2.Dylan Mckeever       Furlong,PA         19 M             499   16:58.69  5:28
   3.Jack Mcmanus         Doylestown,PA      16 M             470   17:06.64  5:30
   4.Dan Klein            Chalfont,PA        41 M             189   17:31.93  5:39
   5.Todd Wiley           ,                  49 M             463   18:02.63  5:48
   6.Brad Layman          Philadelphia,PA    33 M             487   18:04.26  5:49
   7.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M               1   18:04.44  5:49
   8.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M             176   18:23.12  5:55
   9.Matthew Brown        Chalfont,PA        29 M              69   18:32.67  5:58
  10.Owen Nettles         New Hope,PA        16 M             102   18:35.30  5:59
PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF1.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F               2   20:27.50  6:35
   2.Megan D'arcangelo    Furlong,PA         37 F               3   20:51.99  6:43
   3.Niki Pasquarella     Chalfont,PA        31 F             483   21:03.94  6:47
   4.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F               8   21:04.54  6:47
   5.Amanda Whelan        Doylestown,PA      31 F             502   21:16.06  6:51
   6.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F             396   21:26.47  6:54
   7.Gert Freas           North Wales,PA     59 F             395   22:07.37  7:07
   8.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F             522   22:10.90  7:08
   9.Michelle Sauvigne    Doylestown,PA      42 F              32   22:19.73  7:11
  10.Nancy Smith          ,                  62 F             179   23:03.68  7:25
TOP MASTERS FINISHERS
PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        42 M             440   16:49.89  5:25
   1.Dan Klein            Chalfont,PA        41 M             189   17:31.93  5:39
   2.Todd Wiley           ,                  49 M             463   18:02.63  5:48
   3.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M             475   19:14.55  6:12
   4.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M              26   19:20.46  6:13
   5.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M             477   19:22.70  6:14
   6.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M             167   19:51.96  6:24
   7.Pj Grube             Pipersville,PA     46 M             468   20:25.66  6:34
   8.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M             131   20:47.66  6:42
   9.Bob Boland           Warrington,PA      63 M              63   20:53.15  6:43
  10.Jason Forte          Chalfont,PA        43 M             519   21:07.80  6:48
PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Gert Freas           North Wales,PA     59 F             395   22:07.37  7:07
   2.Michelle Sauvigne    Doylestown,PA      42 F              32   22:19.73  7:11
   3.Nancy Smith          ,                  62 F             179   23:03.68  7:25
   4.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F             408   23:23.45  7:32
   5.Judy Dixon           ,PA                59 F             489   23:47.64  7:39
   6.Andrea Minster       Warminster,PA      41 F             130   23:51.02  7:41
   7.Susan Lee-miller     Doylestown,PA      51 F              20   24:09.82  7:47
   8.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F              22   25:01.81  8:03
   9.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F             153   25:08.77  8:06
  10.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F              19   25:15.47  8:08

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| SCBA FIRE FIGHTERS | FIRE FIGHTER IN GEAR
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE 8 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Marco Pocai          Doylestown,PA      8  M   54          439   23:20.21  7:31  73.53%
   2.Nathaniel Radishofsk Chalfont,PA        8  M  121          467   27:06.76  8:44  63.32%
   3.Philip James Danvers Chalfont,PA        8  M  155          386   28:41.20  9:14  59.82%
   4.Harry Pfeiffer       Palmyra,NJ         8  M  165          436   29:21.38  9:27  58.46%
   5.Gavin Danvers        Chalfont,PA        7  M  222          384   33:36.17 10:49  54.38%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE 8 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Isha Awasthi         Furlong,PA         7  F  129           54   27:33.05  8:52  69.95%
   2.Zaira Katiyar        Jamison,PA         5  F  302          490   50:29.67 16:15  41.71%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 9 TO 11 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Aaryan Katiyar       Jamison,PA         11 M   50          116   23:05.00  7:26  64.64%
   2.Aarav Awasthi        Furlong,PA         10 M   65           56   24:06.42  7:46  64.38%
   3.Tyler Tomlinson      Doylestown,PA      10 M   83          188   24:59.44  8:03  62.11%
   4.Jace Soto            Dublin,PA          11 M   95          457   25:32.55  8:13  58.40%
   5.Cole Gainsley        Southampton,PA     11 M  102           17   26:00.49  8:22  57.35%
   6.Brayden Nickum       Doylestown,PA      11 M  144           48   28:16.52  9:06  52.75%
   7.Kyle Smith           Pipersville,PA     11 M  177          452   30:04.41  9:41  49.60%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 9 TO 11 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Sofia Pocai          Doylestown,PA      11 F   74          438   24:35.73  7:55  68.73%
   2.Nicole Ladd          Souderton,PA       9  F  227          412   33:46.97 10:52  53.10%
   3.Makenna Cole         Warrington,PA      9  F  237          501   34:22.99 11:04  52.17%
   4.Abby Clark           Langhorne,PA       10 F  293          378   45:47.59 14:44  37.96%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 12 TO 14 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Evan Morrow          Chalfont,PA        13 M   24           47   20:31.09  6:36  68.27%
   2.Jack Kille           Doylestown,PA      12 M   60          122   23:50.13  7:40  60.47%
   3.Alex Radishofski     Chalfont,PA        12 M   68           25   24:13.02  7:48  59.52%
   4.Nathan Packel        Doylestown,PA      14 M  117          107   26:56.63  8:40  50.81%
   5.John Nettles         New Hope,PA        12 M  119          111   27:05.48  8:43  53.22%
   6.Deane Smith          Warrington,PA      13 M  140          150   27:58.80  9:00  50.09%
   7.Shawn Esler          Chalfont,PA        13 M  160           77   29:04.57  9:21  48.20%
   8.Jack Lottier         New Hope,PA        12 M  179          413   30:11.45  9:43  47.76%
   9.Miles Mcneal         Doylestown,PA      13 M  230          163   34:04.76 10:58  41.13%
  10.Aaron Ladd           Souderton,PA       13 M  268          411   38:00.17 12:14  36.87%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 12 TO 14 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F   43          522   22:10.90  7:08  72.64%
   2.Taylor Madden        Doylestown,PA      14 F   59          415   23:48.43  7:40  66.30%
   3.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F   71           13   24:16.32  7:49  66.36%
   4.Alexis Moyer         Dublin,PA          14 F  188          429   30:45.92  9:54  51.33%
   5.Alyssa Curry         Pipersville,PA     13 F  251          380   35:15.33 11:21  45.69%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Dylan Mckeever       Furlong,PA         19 M    2          499   16:58.69  5:28  76.45%
   2.Jack Mcmanus         Doylestown,PA      16 M    3          470   17:06.64  5:30  77.38%
   3.Owen Nettles         New Hope,PA        16 M   10          102   18:35.30  5:59  71.21%
   4.Matthew Curry        Pipersville,PA     17 M   11           81   18:58.65  6:06  68.93%
   5.Julien Mackensen     Furlong,PA         16 M   13          481   19:14.74  6:12  68.81%
   6.Daniel Spillane      Doylestown,PA      15 M   19          484   19:56.80  6:25  67.36%
   7.Joe Solana           Doylestown,PA      15 M   20          181   20:19.44  6:32  66.09%
   8.Shaun Pello          Pipersville,PA     16 M   52           10   23:14.54  7:29  56.97%
   9.Wade Haflett         Doylestown,PA      15 M   57          177   23:45.86  7:39  56.54%
  10.Tyler Soto           Dublin,PA          15 M   96          456   25:38.87  8:15  52.39%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Abigail Mcnavage     Perkasie,PA        16 F   75          426   24:37.90  7:56  61.93%
   2.Carolyn Smith        Pipersville,PA     15 F  109          451   26:30.69  8:32  58.50%
   3.Samantha Elser       New Hope,PA        17 F  115          485   26:49.16  8:38  55.93%
   4.Mina Ritz            Furlong,PA         15 F  180          143   30:14.23  9:44  51.28%
   5.Paige Smith          Warrington,PA      15 F  247          152   35:05.13 11:18  44.19%
   6.Tara Verdolini       Doylestown,PA      16 F  257          495   36:05.25 11:37  42.26%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M    8          176   18:23.12  5:55  70.56%
   2.Daniel Orwat         New Hope,PA        21 M   63          494   24:06.28  7:45  53.84%
   3.Jacob Yerkes         Pipersville,PA     23 M  240          462   34:32.02 11:07  37.58%
   4.Daniel Roberts       Doylestown,PA      24 M  246          445   35:01.69 11:16  37.06%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Dyna Eltemawi        Milford,NJ         23 F  178          524   30:06.96  9:42  49.03%
   2.Ashlynn Bean         Zionsville,PA      22 F  229          375   33:54.61 10:55  43.54%
   3.Samantha Short       New Hope,PA        23 F  250          449   35:14.86 11:21  41.89%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M    7            1   18:04.44  5:49  71.80%
   2.Matthew Brown        Chalfont,PA        29 M    9           69   18:32.67  5:58  70.08%
   3.Garrett Hynson       Doylestown,PA      26 M   29          174   20:59.54  6:45  61.83%
   4.Andrew Lloyd         Doylestown,PA      29 M   98          506   25:48.12  8:18  50.36%
   5.Conar Piesson        King Of Prussia,PA 27 M  225          523   33:40.81 10:50  38.55%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Liz Mcquillan        Philadelphia,PA    28 F   66          129   24:06.48  7:46  61.23%
   2.Dana Roessler        Philadelphia,PA    26 F  127          144   27:28.76  8:51  53.73%
   3.Kimmy Hanna          Perkasie,PA        29 F  221          401   33:32.61 10:48  44.01%
   4.Shannon Bean         Zionsville,PA      25 F  274          374   38:51.99 12:31  37.99%
   5.Lindsey Roessler     Chalfont,PA        28 F  278          145   40:09.12 12:55  36.76%
   6.Sara Seybolt         Perkasie,PA        29 F  283          497   41:24.48 13:20  35.65%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Brad Layman          Philadelphia,PA    33 M    6          487   18:04.26  5:49  72.65%
   2.Joe Holton           Furlong,PA         34 M   17          108   19:43.38  6:21  66.87%
   3.Ej Mcgrogan          Warminster,PA      34 M   45          424   22:38.26  7:17  58.26%
   4.Kenneth Riegel       Langhorne,PA       30 M   69          166   24:14.98  7:48  53.70%
   5.Adam Reinert         ,                  33 M  120          172   27:05.95  8:43  48.48%
   6.Christopher Rossi    Glenside,PA        34 M  151          446   28:33.26  9:11  46.19%
   7.Tom Hurley           Doylestown,PA      33 M  154          504   28:38.44  9:13  45.86%
   8.Ryan Stewart         Doylestown,PA      33 M  190          154   30:53.69  9:57  42.52%
   9.Andrew Markou        Doylestown,PA      34 M  212          123   32:54.91 10:36  40.09%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Niki Pasquarella     Chalfont,PA        31 F   30          483   21:03.94  6:47  70.11%
   2.Amanda Whelan        Doylestown,PA      31 F   34          502   21:16.06  6:51  69.40%
   3.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F   37          396   21:26.47  6:54  68.91%
   4.Jenna Vaughan        New York,NY        31 F  123          507   27:20.36  8:48  54.00%
   5.Neveen El-temawi     Doylestown,PA      33 F  161          390   29:05.57  9:22  50.86%
   6.Trisha Reinmiller    Doylestown,PA      33 F  162          141   29:06.31  9:22  50.83%
   7.Lauren Greska        Townsend,DE        34 F  166          400   29:23.54  9:28  50.43%
   8.Jo Markou            Doylestown,PA      33 F  186           23   30:35.25  9:51  48.37%
   9.Meghan Mcgowan       Doylestown,PA      34 F  196          423   31:18.90 10:05  47.35%
  10.Christine Hedrick    Doylestown,PA      31 F  198          117   31:34.51 10:10  46.76%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M   16          147   19:29.64  6:16  68.01%
   2.Matt Lafferty        Doylestown,PA      36 M   23          479   20:28.02  6:35  65.12%
   3.Ryan Wantz           Chalfont,PA        39 M   27          184   20:52.47  6:43  65.18%
   4.Sean Permar          Pipersville,PA     38 M   47           99   22:55.13  7:23  58.94%
   5.Stephen Greeley      Doylestown,PA      39 M   53          482   23:18.48  7:30  58.38%
   6.Brian Guerriero      Doylestown,PA      39 M  100          190   25:56.28  8:21  52.46%
   7.Mike Depue           Chalfont,PA        39 M  124           93   27:24.60  8:49  49.65%
   8.Tom Deprince         Yardley,PA         35 M  126           85   27:26.84  8:50  48.31%
   9.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M  139           55   27:55.46  8:59  48.73%
  10.Jeff Reinmiller      Doylestown,PA      35 M  147          140   28:21.49  9:08  46.75%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvF1.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F   22            2   20:27.50  6:35  72.62%
   1.Megan D'arcangelo    Furlong,PA         37 F   26            3   20:51.99  6:43  71.69%
   2.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F   31            8   21:04.54  6:47  71.58%
   3.Jacquelyn Darrah     Hatboro,PA         36 F   51          387   23:07.74  7:27  64.44%
   4.Kelly Flannery       Perkasie,PA        38 F   70           43   24:16.15  7:49  61.86%
   5.Leslie Hurley        Doylestown,PA      35 F   72          505   24:20.99  7:50  61.04%
   6.Kristi Wiley         Harleysville,PA    36 F   81          159   24:54.84  8:01  59.83%
   7.Tina Permar          Pipersville,PA     37 F  104          100   26:00.98  8:22  57.50%
   8.Tiffany Donahue      Warrington,PA      39 F  168           87   29:30.91  9:30  51.13%
   9.Meghan Burkins       Furlong,PA         39 F  191           75   31:00.57  9:59  48.65%
  10.Lisa Furness         Hatboro,PA         39 F  243          397   34:42.39 11:10  43.47%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvM1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        42 M    1          440   16:49.89  5:25  82.61%
   1.Dan Klein            Chalfont,PA        41 M    4          189   17:31.93  5:39  78.74%
   2.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M   18          167   19:51.96  6:24  69.49%
   3.Jason Forte          Chalfont,PA        43 M   32          519   21:07.80  6:48  66.27%
   4.Steve Smith          Warrington,PA      42 M   36          149   21:21.26  6:52  65.08%
   5.Philip Backlund      Doylestown,PA      42 M   41          372   22:00.70  7:05  63.16%
   6.Joshua Gardner       Chalfont,PA        42 M   62          398   24:02.58  7:44  57.82%
   7.Michael Magrann      Warrington,PA      44 M   64          417   24:06.33  7:46  58.50%
   8.Phil Kessler         Dublin,PA          42 M   76          120   24:42.03  7:57  56.26%
   9.Christopher Bogen    Perkasie,PA        44 M   78           64   24:46.30  7:58  56.92%
  10.David Kille          Doylestown,PA      41 M   85          121   25:04.64  8:04  55.04%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Michelle Sauvigne    Doylestown,PA      42 F   44           32   22:19.73  7:11  68.76%
   2.Andrea Minster       Warminster,PA      41 F   61          130   23:51.02  7:41  63.93%
   3.Lisa Danvers         Chalfont,PA        40 F  143          383   28:13.98  9:05  53.73%
   4.Bethany Magrann      Warrington,PA      44 F  172          416   29:48.60  9:36  52.26%
   5.Liz Fronzeo          Chalfont,PA        43 F  174          101   29:59.44  9:39  51.55%
   6.Laura Shannon        Doylestown,PA      44 F  192          170   31:14.03 10:03  49.87%
   7.Maggie Haflett       Doylestown,PA      42 F  194          178   31:14.71 10:03  49.14%
   8.Amanda Curtis        Jamison,PA         41 F  202          169   31:52.77 10:16  47.86%
   9.Shannon Jefferson-st Doylestown,PA      43 F  208          115   32:22.38 10:25  47.75%
  10.Katie Mignogna       Doylestown,PA      43 F  211           14   32:50.95 10:34  47.07%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
AGM1.Todd Wiley           ,                  49 M    5          463   18:02.63  5:48  81.11%
   1.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M   14           26   19:20.46  6:13  75.09%
   2.Pj Grube             Pipersville,PA     46 M   21          468   20:25.66  6:34  70.06%
   3.Alessandro Pocai     Doylestown,PA      47 M   38          175   21:42.08  6:59  66.41%
   4.Bradley Rozzelle     Horsham,PA         47 M   39          447   21:50.85  7:02  66.01%
   5.Rick Nettles         New Hope,PA        48 M   46          119   22:41.04  7:18  64.01%
   6.Dean Tomlinson       Doylestown,PA      45 M   79          187   24:52.33  8:00  57.11%
   7.Mike Bond            Doylestown,PA      46 M   80          376   24:53.68  8:01  57.49%
   8.Mike Matro           Doylestown,PA      48 M   82          419   24:56.01  8:01  58.24%
   9.Lee Carter           North Wales,PA     46 M   86          377   25:07.10  8:05  56.96%
  10.Michael Davis        Doylestown,PA      48 M   91           84   25:23.50  8:10  57.21%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F   84           22   25:01.81  8:03  63.33%
   2.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F   87          153   25:08.77  8:06  63.04%
   3.Lori Gonsiewski      Doylestown,PA      45 F  131          103   27:39.10  8:54  56.79%
   4.Patty Wiley          ,                  48 F  132          464   27:40.35  8:54  58.42%
   5.Aimee Juliana        Doylestown,PA      47 F  183          192   30:24.56  9:47  52.63%
   6.Jeanne Olliver       Pipersville,PA     49 F  184          432   30:25.80  9:48  53.71%
   7.Christina Grube      Pipersville,PA     46 F  193          469   31:14.59 10:03  50.73%
   8.Jennifer Mckeever    Furlong,PA         46 F  201          498   31:45.96 10:13  49.91%
   9.Samantha Bode        Chalfont,PA        49 F  219           39   33:25.32 10:45  48.89%
  10.Jennifer Mcneal      Doylestown,PA      45 F  232          162   34:07.29 10:59  46.03%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M   12          475   19:14.55  6:12  77.82%
   2.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M   15          477   19:22.70  6:14  76.11%
   3.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M   25          131   20:47.66  6:42  70.92%
   4.Jeffrey Snodgrass    Pipersville,PA     54 M   92          454   25:28.17  8:12  59.71%
   5.Johannes Cloete      Holicong,PA        52 M  105           36   26:02.89  8:23  57.51%
   6.Chris Brown          New Hope,PA        53 M  116          480   26:56.02  8:40  56.02%
   7.Stan Jaroszewski     Doylestown,PA      50 M  125           83   27:25.36  8:50  53.77%
   8.Dave Horner          Pipersville,PA     53 M  189          109   30:49.35  9:55  48.96%
   9.Richard Pfaff        Pipersville,PA     50 M  220          435   33:30.87 10:47  44.01%
  10.David Bean           Zionsville,PA      54 M  233          373   34:13.71 11:01  44.45%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Susan Lee-miller     Doylestown,PA      51 F   67           20   24:09.82  7:47  69.12%
   2.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F  112          165   26:42.03  8:36  63.22%
   3.Eve Packel           Doylestown,PA      51 F  128          105   27:29.52  8:51  60.74%
   4.Elizabeth Lemay      Doylestown,PA      50 F  130           50   27:36.77  8:53  59.83%
   5.Bonnie Calabrese     Chalfont,PA        51 F  135           28   27:43.78  8:55  60.23%
   6.Allison Wetzel       Doylestown,PA      50 F  138          157   27:55.17  8:59  59.15%
   7.Sheryl Fitzgerald    Furlong,PA         51 F  142           94   28:11.00  9:04  59.27%
   8.Sonia Simpson        Doylestown,PA      51 F  164          478   29:14.52  9:25  57.11%
   9.Trish Lyons          Pipersville,PA     50 F  181           52   30:14.61  9:44  54.62%
  10.Susan Benstead       Doylestown,PA      54 F  197           60   31:21.61 10:06  55.07%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M   40           79   21:56.07  7:04  69.87%
   2.Carl Seybolt         Perkasie,PA        58 M   48          496   23:00.30  7:24  68.25%
   3.David Burton         Doylestown,PA      57 M   89           62   25:15.54  8:08  61.67%
   4.Ned Obrien           Doylestown,PA      57 M   99          135   25:49.61  8:19  60.32%
   5.Nigel Whitehead      Fountainville,PA   58 M  111          460   26:34.07  8:33  59.09%
   6.Mike Elser           New Hope,PA        55 M  114          486   26:48.44  8:38  57.19%
   7.Joseph Whalen        Doylestown,PA      58 M  141          158   28:06.43  9:03  55.87%
   8.Terry O'neil         Dublin,PA          58 M  148          168   28:23.38  9:08  55.31%
   9.Gary Sentman         Doylestown,PA      58 M  150          448   28:32.20  9:11  55.02%
  10.Thomas Dietz         Doylestown,PA      56 M  159           86   29:01.97  9:21  53.24%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
AGF1.Gert Freas           North Wales,PA     59 F   42          395   22:07.37  7:07  82.74%
   1.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F   55          408   23:23.45  7:32  76.43%
   2.Judy Dixon           ,PA                59 F   58          489   23:47.64  7:39  76.95%
   3.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F   88           19   25:15.47  8:08  70.78%
   4.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F   97           71   25:43.06  8:17  70.32%
   5.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F  110           33   26:31.48  8:32  65.85%
   6.Janice Damiani       Doylestown,PA      57 F  234           37   34:19.74 11:03  52.09%
   7.Paula Nangle         ,                  58 F  252          171   35:25.78 11:24  51.07%
   8.Jessica Obrien       Doylestown,PA      55 F  256           88   36:03.69 11:36  48.45%
   9.Elizabeth Seeber     Doylestown,PA      57 F  266          514   37:56.06 12:13  47.12%
  10.Sheila Aseltine      Doylestown,PA      57 F  267          493   37:56.59 12:13  47.12%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Bob Boland           Warrington,PA      63 M   28           63   20:53.15  6:43  78.34%
   2.William Goodwin      New Hope,PA        62 M   33          399   21:08.85  6:48  76.76%
   3.Mark A. Miller       Doylestown,PA      62 M   77           82   24:43.98  7:58  65.64%
   4.Brian Small          West Hartford,CT   62 M   90          450   25:20.55  8:09  64.04%
   5.Joseph Schoenly      Quakertown,PA      62 M  106          146   26:07.30  8:24  62.12%
   6.Charlie Hoff         Doylestown,PA      61 M  146          500   28:20.23  9:07  56.79%
   7.Tim Lenihan          Morrisville,PA     63 M  153          182   28:37.12  9:13  57.18%
   8.Randy Maugle         Fountainville,PA   64 M  167          421   29:27.27  9:29  56.04%
   9.Charles Ashley       Norristown,PA      61 M  169          371   29:34.07  9:31  54.42%
  10.Randy Pyles          Doylestown,PA      60 M  170          441   29:42.45  9:34  53.73%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Nancy Smith          ,                  62 F   49          179   23:03.68  7:25  82.37%
   2.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F  118           18   27:01.27  8:42  69.42%
   3.Joann Howard         Doylestown,PA      61 F  133          508   27:40.82  8:55  67.79%
   4.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F  137           38   27:51.11  8:58  68.18%
   5.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F  156          503   28:43.93  9:15  64.51%
   6.Ilene Deutsch Riegel Doylestown,PA      60 F  185          388   30:33.29  9:50  60.64%
   7.Julia Kennedy        Furlong,PA         63 F  195          118   31:16.64 10:04  61.51%
   8.Aleen Mcginty        Feasterville Tr,PA 64 F  206          511   32:10.57 10:21  60.56%
   9.Diann Smith          New Britain,PA     61 F  224           35   33:39.66 10:50  55.74%
  10.Amy Campbell         Warminster,PA      60 F  236           59   34:22.30 11:04  53.91%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M   35            4   21:17.05  6:51  78.19%
   2.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M   56          473   23:39.89  7:37  72.26%
   3.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M   73            5   24:21.43  7:50  70.90%
   4.Mike Fournier        Warrington,PA      66 M  103          474   26:00.69  8:22  64.57%
   5.Stephen White        Doylestown,PA      69 M  235           29   34:21.94 11:04  50.27%
   6.Stephen Bliss        Hatboro,PA         68 M  292          180   45:37.56 14:41  37.48%
   7.Bob Clarke           Pipersville,PA     65 M  296          465   47:54.91 15:25  34.76%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Ruth King            Ambler,PA          68 F  145          407   28:18.99  9:07  72.54%
   2.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F  207           68   32:15.67 10:23  63.66%
   3.Bonnie Mfarej        Allentown,PA       68 F  255          427   35:52.71 11:33  57.24%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M  134           16   27:42.32  8:55  63.78%
   2.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      71 M  210            9   32:27.52 10:27  54.45%
   3.Eric Tobias          Warminster,PA      72 M  213            7   32:56.22 10:36  54.36%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Helene Mathern       Doylestown,PA      70 F  300           70   49:43.72 16:00  42.45%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Dan Carroll          Philadelphia,PA    75 M  261           78   36:30.19 11:45  51.33%
   2.Otto Mills           Doylestown,PA      77 M  308           12   56:46.97 18:17  34.23%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE 80 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.James Hetrick        Doylestown,PA      84 M  304          402   54:17.70 17:29  42.54%


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE 80 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| SCBA FIRE FIGHTERS | FIRE FIGHTER IN GEAR
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


SCBA FIRE FIGHTERS Special Category Results
PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE SCBA FIRE FIGHTERS  
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE SCBA FIRE FIGHTERS  
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
FIRE FIGHTER IN GEAR Special Category Results
PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES MALE FIRE FIGHTER IN GEAR
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

PLUMSTEADVILLE BLAZE OF GLORY 5K BUCKS SERIES FEMALE FIRE FIGHTER IN GEAR
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        42 M     440   16:49.89  5:25 82.61%
   2.Todd Wiley           ,                  49 M     463   18:02.63  5:48 81.11%
   3.Dan Klein            Chalfont,PA        41 M     189   17:31.93  5:39 78.74%
   4.Bob Boland           Warrington,PA      63 M      63   20:53.15  6:43 78.34%
   5.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M       4   21:17.05  6:51 78.19%
   6.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M     475   19:14.55  6:12 77.82%
   7.William Goodwin      New Hope,PA        62 M     399   21:08.85  6:48 76.76%
   8.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M     477   19:22.70  6:14 76.11%
   9.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M      26   19:20.46  6:13 75.09%
  10.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M     473   23:39.89  7:37 72.26%
  11.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M     131   20:47.66  6:42 70.92%
  12.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M       5   24:21.43  7:50 70.90%
  13.Pj Grube             Pipersville,PA     46 M     468   20:25.66  6:34 70.06%
  14.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M      79   21:56.07  7:04 69.87%
  15.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M     167   19:51.96  6:24 69.49%
  16.Carl Seybolt         Perkasie,PA        58 M     496   23:00.30  7:24 68.25%
  17.Alessandro Pocai     Doylestown,PA      47 M     175   21:42.08  6:59 66.41%
  18.Jason Forte          Chalfont,PA        43 M     519   21:07.80  6:48 66.27%
  19.Bradley Rozzelle     Horsham,PA         47 M     447   21:50.85  7:02 66.01%
  20.Mark A. Miller       Doylestown,PA      62 M      82   24:43.98  7:58 65.64%
  21.Steve Smith          Warrington,PA      42 M     149   21:21.26  6:52 65.08%
  22.Mike Fournier        Warrington,PA      66 M     474   26:00.69  8:22 64.57%
  23.Brian Small          West Hartford,CT   62 M     450   25:20.55  8:09 64.04%
  24.Rick Nettles         New Hope,PA        48 M     119   22:41.04  7:18 64.01%
  25.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M      16   27:42.32  8:55 63.78%
  26.Philip Backlund      Doylestown,PA      42 M     372   22:00.70  7:05 63.16%
  27.Joseph Schoenly      Quakertown,PA      62 M     146   26:07.30  8:24 62.12%
  28.David Burton         Doylestown,PA      57 M      62   25:15.54  8:08 61.67%
  29.Ned Obrien           Doylestown,PA      57 M     135   25:49.61  8:19 60.32%
  30.Jeffrey Snodgrass    Pipersville,PA     54 M     454   25:28.17  8:12 59.71%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Gert Freas           North Wales,PA     59 F     395   22:07.37  7:07 82.74%
   2.Nancy Smith          ,                  62 F     179   23:03.68  7:25 82.37%
   3.Judy Dixon           ,PA                59 F     489   23:47.64  7:39 76.95%
   4.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F     408   23:23.45  7:32 76.43%
   5.Ruth King            Ambler,PA          68 F     407   28:18.99  9:07 72.54%
   6.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F      19   25:15.47  8:08 70.78%
   7.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F      71   25:43.06  8:17 70.32%
   8.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F      18   27:01.27  8:42 69.42%
   9.Susan Lee-miller     Doylestown,PA      51 F      20   24:09.82  7:47 69.12%
  10.Michelle Sauvigne    Doylestown,PA      42 F      32   22:19.73  7:11 68.76%
  11.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F      38   27:51.11  8:58 68.18%
  12.Joann Howard         Doylestown,PA      61 F     508   27:40.82  8:55 67.79%
  13.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F      33   26:31.48  8:32 65.85%
  14.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F     503   28:43.93  9:15 64.51%
  15.Andrea Minster       Warminster,PA      41 F     130   23:51.02  7:41 63.93%
  16.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F      68   32:15.67 10:23 63.66%
  17.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F      22   25:01.81  8:03 63.33%
  18.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F     165   26:42.03  8:36 63.22%
  19.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F     153   25:08.77  8:06 63.04%
  20.Julia Kennedy        Furlong,PA         63 F     118   31:16.64 10:04 61.51%
  21.Eve Packel           Doylestown,PA      51 F     105   27:29.52  8:51 60.74%
  22.Ilene Deutsch Riegel Doylestown,PA      60 F     388   30:33.29  9:50 60.64%
  23.Aleen Mcginty        Feasterville Tr,PA 64 F     511   32:10.57 10:21 60.56%
  24.Bonnie Calabrese     Chalfont,PA        51 F      28   27:43.78  8:55 60.23%
  25.Elizabeth Lemay      Doylestown,PA      50 F      50   27:36.77  8:53 59.83%
  26.Sheryl Fitzgerald    Furlong,PA         51 F      94   28:11.00  9:04 59.27%
  27.Allison Wetzel       Doylestown,PA      50 F     157   27:55.17  8:59 59.15%
  28.Patty Wiley          ,                  48 F     464   27:40.35  8:54 58.42%
  29.Bonnie Mfarej        Allentown,PA       68 F     427   35:52.71 11:33 57.24%
  30.Sonia Simpson        Doylestown,PA      51 F     478   29:14.52  9:25 57.11%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Bob Pultorak         Perkasie,PA        42 M     440   16:49.89  5:25 82.61%
   2.Todd Wiley           ,                  49 M     463   18:02.63  5:48 81.11%
   3.Dan Klein            Chalfont,PA        41 M     189   17:31.93  5:39 78.74%
   4.Bob Boland           Warrington,PA      63 M      63   20:53.15  6:43 78.34%
   5.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M       4   21:17.05  6:51 78.19%
   6.Jim Eder             Doylestown,PA      52 M     475   19:14.55  6:12 77.82%
   7.Jack Mcmanus         Doylestown,PA      16 M     470   17:06.64  5:30 77.38%
   8.William Goodwin      New Hope,PA        62 M     399   21:08.85  6:48 76.76%
   9.Dylan Mckeever       Furlong,PA         19 M     499   16:58.69  5:28 76.45%
  10.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M     477   19:22.70  6:14 76.11%
  11.Vitaly Belotserkovsk Ivyland,PA         48 M      26   19:20.46  6:13 75.09%
  12.Marco Pocai          Doylestown,PA      8  M     439   23:20.21  7:31 73.53%
  13.Brad Layman          Philadelphia,PA    33 M     487   18:04.26  5:49 72.65%
  14.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M     473   23:39.89  7:37 72.26%
  15.Alex Izewski         Doylestown,PA      25 M       1   18:04.44  5:49 71.80%
  16.Owen Nettles         New Hope,PA        16 M     102   18:35.30  5:59 71.21%
  17.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M     131   20:47.66  6:42 70.92%
  18.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M       5   24:21.43  7:50 70.90%
  19.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M     176   18:23.12  5:55 70.56%
  20.Matthew Brown        Chalfont,PA        29 M      69   18:32.67  5:58 70.08%
  21.Pj Grube             Pipersville,PA     46 M     468   20:25.66  6:34 70.06%
  22.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M      79   21:56.07  7:04 69.87%
  23.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M     167   19:51.96  6:24 69.49%
  24.Matthew Curry        Pipersville,PA     17 M      81   18:58.65  6:06 68.93%
  25.Julien Mackensen     Furlong,PA         16 M     481   19:14.74  6:12 68.81%
  26.Evan Morrow          Chalfont,PA        13 M      47   20:31.09  6:36 68.27%
  27.Carl Seybolt         Perkasie,PA        58 M     496   23:00.30  7:24 68.25%
  28.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M     147   19:29.64  6:16 68.01%
  29.Daniel Spillane      Doylestown,PA      15 M     484   19:56.80  6:25 67.36%
  30.Joe Holton           Furlong,PA         34 M     108   19:43.38  6:21 66.87%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Gert Freas           North Wales,PA     59 F     395   22:07.37  7:07 82.74%
   2.Nancy Smith          ,                  62 F     179   23:03.68  7:25 82.37%
   3.Judy Dixon           ,PA                59 F     489   23:47.64  7:39 76.95%
   4.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F     408   23:23.45  7:32 76.43%
   5.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F     522   22:10.90  7:08 72.64%
   6.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F       2   20:27.50  6:35 72.62%
   7.Ruth King            Ambler,PA          68 F     407   28:18.99  9:07 72.54%
   8.Megan D'arcangelo    Furlong,PA         37 F       3   20:51.99  6:43 71.69%
   9.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F       8   21:04.54  6:47 71.58%
  10.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F      19   25:15.47  8:08 70.78%
  11.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F      71   25:43.06  8:17 70.32%
  12.Niki Pasquarella     Chalfont,PA        31 F     483   21:03.94  6:47 70.11%
  13.Isha Awasthi         Furlong,PA         7  F      54   27:33.05  8:52 69.95%
  14.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F      18   27:01.27  8:42 69.42%
  15.Amanda Whelan        Doylestown,PA      31 F     502   21:16.06  6:51 69.40%
  16.Susan Lee-miller     Doylestown,PA      51 F      20   24:09.82  7:47 69.12%
  17.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F     396   21:26.47  6:54 68.91%
  18.Michelle Sauvigne    Doylestown,PA      42 F      32   22:19.73  7:11 68.76%
  19.Sofia Pocai          Doylestown,PA      11 F     438   24:35.73  7:55 68.73%
  20.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F      38   27:51.11  8:58 68.18%
  21.Joann Howard         Doylestown,PA      61 F     508   27:40.82  8:55 67.79%
  22.Jessica Mauer        Doylestown,PA      13 F      13   24:16.32  7:49 66.36%
  23.Taylor Madden        Doylestown,PA      14 F     415   23:48.43  7:40 66.30%
  24.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F      33   26:31.48  8:32 65.85%
  25.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F     503   28:43.93  9:15 64.51%
  26.Jacquelyn Darrah     Hatboro,PA         36 F     387   23:07.74  7:27 64.44%
  27.Andrea Minster       Warminster,PA      41 F     130   23:51.02  7:41 63.93%
  28.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F      68   32:15.67 10:23 63.66%
  29.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F      22   25:01.81  8:03 63.33%
  30.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F     165   26:42.03  8:36 63.22%