Good Times Event Services

2013 TagAlong Trail Run - 5K

Age Group Results

April 14, 2013


Results Provided by Good Times Event Services

Female Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Holly Duncan 457 26 6   22:20.6 22:21.2 7:12/M
2 Brooke Covert 249 12 16 3:44.8 26:05.5 26:06.9 8:25/M
3 Kora Kerns 351 14 18 3:47.9 26:08.6 26:11.8 8:26/M
 

Female 12 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Graft 301 12 33   29:43.4 29:49.8 9:35/M
2 Rhamey Fetters 302 12 38 0:42.4 30:25.9 30:34.3 9:49/M
3 Abby Willeford 459 12 40 0:49.9 30:33.4 30:34.2 9:51/M
4 Sydney Conn 248 12 41 0:56.8 30:40.3 30:41.3 9:54/M
5 Emma Baldwin 778 12 43 1:55.5 31:38.9 31:39.5 10:12/M
6 Delaney Boyd 656 10 60 4:34.9 34:18.4 34:19.8 11:04/M
7 Brooklynn Hummel 700 9 61 4:36.6 34:20.1 34:21.8 11:05/M
8 Riley McKissick 373 11 62 4:43.6 34:27.1 34:28.6 11:07/M
9 Shelby Miller 378 12 68 5:31.1 35:14.6 35:14.9 11:22/M
10 Isabella Davis 265 10 72 5:52.2 35:35.7 35:39.5 11:29/M
11 Mia Freeman 479 10 76 6:37.6 36:21.1 36:23.9 11:44/M
12 Carly Hoffman 489 12 81 9:23.4 39:06.8 39:20.2 12:37/M
13 Madison Hargarten 316 10 95 12:11.4 41:54.9 42:09.2 13:31/M
14 Kiarra Wright 298 12 115 17:01.2 46:44.7 46:51.7 15:05/M
15 Ashley Rees 404 10 123 18:34.2 48:17.7 48:29.3 15:35/M
16 Garcie Goodman 422 8 132 19:52.2 49:35.7 50:02.5 16:00/M
17 Hayley Harris 621 9 133 19:53.6 49:37.1 50:02.7 16:00/M
18 Morgan Williams 466 9 136 20:20.3 50:03.8 50:05.3 16:09/M
19 Maria Batt 218 12 137 20:22.0 50:05.4 50:05.8 16:09/M
20 Raegan Daugherty 264 6 139 20:42.8 50:26.3 50:42.9 16:16/M
21 Britney Phenis 399 11 141 20:46.0 50:29.5 50:32.3 16:17/M
22 Zaé Whitehead 455 9 144 21:07.9 50:51.4 50:52.6 16:24/M
23 Mabrey Haney 768 10 158 23:32.9 53:16.4 53:17.5 17:11/M
24 Sydney Handy 313 8 166 24:46.4 54:29.9 54:42.4 17:35/M
25 Mia Patterson 766 11 174 25:53.4 55:36.9 55:51.1 17:56/M
26 Amanda Wolfe 468 9 185 29:54.4 59:37.9 59:59.7 19:14/M
27 Amanda Haney 314 11 188 31:55.7 1:01:39.2 1:01:39.5 19:53/M
 

Female 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Holly Silvers 429 15 47   32:26.8 32:45.7 10:28/M
2 Rebecca Neville 385 15 73 3:19.0 35:45.8 35:52.8 11:32/M
3 EmiLeigh Sofronko 433 13 100 10:08.3 42:35.1 42:38.5 13:44/M
4 Rhyanne Davis 271 13 131 17:01.7 49:28.6 49:40.2 15:57/M
5 Kara Mosier 299 13 135 17:33.1 50:00.0 50:06.9 16:08/M
6 Emilie Allen 209 15 151 20:29.0 52:55.8 53:11.1 17:04/M
7 Alexis Lemon 357 13 173 22:42.4 55:09.3 55:29.8 17:47/M
8 Sydney DeBord 275 14 178 23:20.7 55:47.6 56:08.7 18:00/M
 

Female 16 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Nicole Scholl 412 17 98   42:15.7 42:18.9 13:38/M
2 Kalene Allen 210 19 150 10:39.2 52:54.9 53:10.8 17:04/M
 

Female 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Natasha Culy 259 23 27   28:41.7 28:54.7 9:15/M
2 Elizabeth Spence 437 25 34 1:02.9 29:44.7 29:54.5 9:35/M
3 Angie Brouse 226 25 36 1:16.6 29:58.3 30:06.7 9:40/M
4 Emily Pritchett 401 22 49 3:54.1 32:35.9 33:00.1 10:31/M
5 Emily Schaeffer 411 28 51 4:15.0 32:56.8 33:15.4 10:37/M
6 whitney jessup 345 26 58 5:33.6 34:15.4 34:23.8 11:03/M
7 Lauren Armstrong 213 29 69 6:33.2 35:14.9 35:24.8 11:22/M
8 Libby Davis 269 21 71 6:51.8 35:33.5 35:39.5 11:28/M
9 Liz King 773 25 121 19:29.0 48:10.8 48:25.8 15:32/M
10 Sophie O'Connor 391 27 126 19:50.2 48:31.9 48:48.6 15:39/M
11 Allison Overholt 394 27 138 21:32.7 50:14.5 50:37.3 16:12/M
12 Samantha Jesse 342 27 181 28:22.5 57:04.2 57:23.5 18:25/M
13 Olivia Garringer 295 20 193 33:33.6 1:02:15.4 1:02:32.2 20:05/M
 

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Jones 775 34 21   27:18.8 27:24.7 8:48/M
2 Andrea Oswalt 393 38 39 3:14.6 30:33.4 30:38.7 9:51/M
3 ashley dance 261 30 48 5:08.5 32:27.3 32:35.5 10:28/M
4 Michelle abernathy 204 33 52 5:42.8 33:01.6 33:04.2 10:39/M
5 Angie Thomas 443 33 53 5:51.5 33:10.4 33:17.5 10:42/M
6 Paulette Hummel 681 33 55 6:09.3 33:28.1 33:28.3 10:48/M
7 Vanessa Graft 304 31 56 6:19.2 33:38.0 33:44.9 10:51/M
8 Jackie Welch 452 31 66 7:55.0 35:13.9 35:20.6 11:22/M
9 Kerry McCoy 372 34 67 7:55.1 35:13.9 35:32.4 11:22/M
10 Sara Farny 287 30 70 7:57.7 35:16.5 35:21.2 11:23/M
11 Treva Hindsley 325 33 79 10:10.6 37:29.4 37:35.8 12:05/M
12 Stacy McCollum 370 33 80 10:25.2 37:44.0 37:47.9 12:10/M
13 Patty Roberts 408 30 88 12:30.0 39:48.8 39:58.1 12:50/M
14 Angie Rees 403 37 96 14:49.5 42:08.3 42:20.2 13:35/M
15 Nikki Cox 386 33 97 14:54.5 42:13.4 42:27.1 13:37/M
16 Nicki Morris 483 31 105 17:03.7 44:22.5 44:22.5 14:19/M
17 Nicola Bosken 224 38 109 18:07.1 45:25.9 45:35.1 14:39/M
18 Jodi Goodhew 296 37 112 18:26.3 45:45.1 46:06.4 14:45/M
19 Anna Shepherd 417 31 125 21:05.7 48:24.5 48:37.3 15:37/M
20 Angi Holt 331 34 143 23:24.1 50:42.9 50:56.3 16:21/M
21 Karla Reed 402 39 148 24:38.7 51:57.5 52:20.3 16:45/M
22 Anna Clark 237 31 149 24:39.2 51:58.0 52:20.6 16:46/M
23 Jillian Muse 381 34 159 26:23.7 53:42.5 53:57.3 17:19/M
24 Amanda Hargarten 315 35 161 26:27.7 53:46.5 53:57.3 17:21/M
25 Kari Baldwin 777 34 163 26:58.0 54:16.8 54:31.7 17:30/M
26 Allicia Allen 208 39 170 27:24.8 54:43.6 54:53.4 17:39/M
27 Nikki Daugherty 263 32 176 28:20.6 55:39.5 55:57.3 17:57/M
28 Mellisa Patterson 256 35 182 31:24.1 58:42.9 58:57.2 18:56/M
29 Nichol Faris 286 30 183 31:38.4 58:57.2 58:57.2 19:01/M
30 Stephanie Juday 349 38 186 32:49.4 1:00:08.2 1:00:29.6 19:24/M
 

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Denice Bell 220 40 45   32:19.3 32:28.5 10:25/M
2 Lori Ferguson 288 43 46 0:00.6 32:19.9 32:28.5 10:25/M
3 Angela Miller 376 40 64 2:19.9 34:39.2 34:45.8 11:11/M
4 Melissa Fraley 292 45 77 4:03.4 36:22.7 36:32.3 11:44/M
5 robin jessup 344 48 84 7:05.0 39:24.3 39:31.9 12:43/M
6 Sarah Jefferis 337 40 85 7:21.0 39:40.4 39:42.9 12:48/M
7 Doreen Culy 258 46 89 7:30.5 39:49.8 40:05.6 12:51/M
8 Sharon Shaffer 414 44 92 8:00.9 40:20.2 40:24.8 13:01/M
9 Sandra Cox 253 48 93 8:26.7 40:46.0 40:55.1 13:09/M
10 Dorrey McCoy 371 42 94 9:10.0 41:29.3 41:43.3 13:23/M
11 Michelle Marker 363 43 99 10:01.2 42:20.6 42:29.9 13:39/M
12 Donnita Aigner-Cobb 207 41 101 10:39.3 42:58.6 43:11.1 13:52/M
13 Angel Silvers 769 45 106 12:31.5 44:50.8 45:09.1 14:28/M
14 Pat Neville 384 49 113 13:59.5 46:18.8 46:23.3 14:56/M
15 Sandy Barboga 481 45 114 14:17.8 46:37.1 46:41.8 15:02/M
16 Sherry Rowles 410 43 116 14:39.4 46:58.7 47:18.8 15:09/M
17 kathy hollowell 330 44 124 16:02.0 48:21.3 48:34.1 15:36/M
18 Kim Martin 365 42 128 16:41.7 49:01.0 49:14.5 15:49/M
19 Lisa Lemon 358 41 134 17:21.6 49:40.9 50:00.8 16:01/M
20 Darla Orians 392 47 155 20:38.4 52:57.7 53:10.1 17:05/M
21 Janell Wagner 450 40 160 21:24.6 53:43.9 54:04.2 17:20/M
22 Cathie Burton 227 49 162 21:27.7 53:47.0 53:57.5 17:21/M
23 Dawn Hoffman 328 42 165 22:09.9 54:29.2 54:56.1 17:35/M
24 Vonda Detro 276 41 168 22:19.1 54:38.4 54:53.2 17:37/M
25 Sheila DeBord 274 40 177 23:27.4 55:46.7 56:08.7 17:59/M
26 Carla Wolfe 469 41 187 27:49.1 1:00:08.4 1:00:30.3 19:24/M
27 Kristie Shoup 427 43 189 29:24.9 1:01:44.2 1:02:12.8 19:55/M
28 Cassie Greenwalt 305 40 196 30:13.0 1:02:32.3 1:02:47.3 20:10/M
29 Diana Wagner 447 40 203 44:06.7 1:16:26.1 1:16:26.1 24:39/M
 

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Eileen Cravens 254 56 19   26:42.8 26:45.7 8:37/M
2 Tammy Lightner 359 50 28 2:12.4 28:55.3 28:56.6 9:20/M
3 Mindy Weaver 451 59 42 4:30.8 31:13.6 31:19.5 10:04/M
4 Debra Uhrick 444 53 50 6:08.2 32:51.1 32:52.4 10:36/M
5 Jennifer Wiist 458 51 86 13:02.4 39:45.3 39:53.9 12:49/M
6 Rita Graft 300 53 87 13:05.8 39:48.7 39:58.3 12:50/M
7 Krista Kiser 353 56 91 13:36.0 40:18.8 40:39.1 13:00/M
8 Linda Dodd 281 55 119 20:29.6 47:12.5 47:34.8 15:14/M
9 Shanna Hurley 776 55 127 21:49.3 48:32.2 48:48.8 15:39/M
10 Sarah Theurer 442 51 129 22:19.5 49:02.4 49:17.6 15:49/M
11 Lynn Hampson 310 55 130 22:19.7 49:02.5 49:17.3 15:49/M
12 Debbie Stewart 438 58 142 23:59.4 50:42.2 51:00.1 16:21/M
13 Peggy Harris 317 56 145 24:15.5 50:58.4 51:05.2 16:26/M
14 Mary Ann Passmore 397 54 146 24:59.8 51:42.6 52:06.5 16:41/M
15 Melody Baldwin 216 55 152 26:13.4 52:56.2 53:10.2 17:05/M
16 Tina McKnight 374 50 154 26:14.5 52:57.4 53:10.3 17:05/M
17 Kim Conn 247 53 164 27:35.7 54:18.5 54:33.3 17:31/M
18 Kathy Horner 332 58 172 28:14.4 54:57.3 55:03.2 17:44/M
19 Angela Shepherd 416 51 195 35:38.6 1:02:21.4 1:02:39.3 20:07/M
20 Roxanne Flesher 290 56 199 44:12.8 1:10:55.7 1:11:11.9 22:53/M
 

Female 60 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Ruth Sicht 772 61 122   48:11.8 48:27.2 15:33/M
2 Rebecca Atkinson 214 63 153 4:45.3 52:57.2 53:10.6 17:05/M
3 Vicki Haney 767 60 169 6:27.5 54:39.4 54:40.6 17:38/M
4 Janie Wilt 467 62 171 6:42.7 54:54.6 55:03.2 17:43/M
5 Sharon Anderson 212 60 179 8:50.7 57:02.6 57:23.5 18:24/M
6 Judith Ballinger 217 60 200 22:54.4 1:11:06.3 1:11:13.1 22:56/M
7 Lila Lahey 355 62 201 28:00.9 1:16:12.8 1:16:26.1 24:35/M
8 Harriette Bradbury 225 67 202 28:05.9 1:16:17.8 1:16:25.6 24:36/M
 

Male Overall Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Seth Fowler 291 17 1   20:11.3 20:12.9 6:31/M
2 Rory Helms 322 45 2 0:24.0 20:35.3 20:35.6 6:38/M
3 Seth Timmerman 774 17 3 0:54.9 21:06.2 21:07.8 6:48/M
 

Male 12 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Camden abernathy 202 12 11   23:50.8 23:54.2 7:41/M
2 Ross Culy 260 11 25 4:25.1 28:15.9 28:31.7 9:07/M
3 Garrett Wagner 448 12 59 10:25.0 34:15.8 34:32.7 11:03/M
4 Benjamin Bosken 221 11 63 10:44.1 34:35.0 34:40.5 11:09/M
5 Jacob Jefferis 335 10 82 15:27.5 39:18.3 39:22.2 12:41/M
6 Josh Harris 585 12 83 15:33.0 39:23.8 39:50.6 12:42/M
7 Michael Neville 383 10 107 21:16.3 45:07.1 45:11.8 14:33/M
8 Eli Barboga 480 11 108 21:25.7 45:16.5 45:19.1 14:36/M
9 Jacob Cockerill 243 9 110 21:37.1 45:28.0 45:31.3 14:40/M
10 Justin Willis 691 12 156 29:12.5 53:03.3 53:24.6 17:07/M
11 Grant Wagner 449 11 157 29:16.2 53:07.0 53:24.6 17:08/M
12 Mason Daugherty 262 8 175 31:48.3 55:39.1 55:55.7 17:57/M
13 Wyatt Wolfe 470 7 184 35:38.2 59:29.0 59:50.6 19:11/M
 

Male 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dawson Roberts 406 14 7   23:08.9 23:10.3 7:28/M
2 Isaac Jefferis 336 13 17 2:58.6 26:07.6 26:11.5 8:25/M
3 Austin Sofronko 432 14 44 8:43.5 31:52.4 31:53.9 10:17/M
4 Levi Baldridge 215 15 74 12:43.9 35:52.9 35:52.9 11:34/M
5 Kacey Phenis 400 14 102 19:50.0 42:59.0 43:01.8 13:52/M
 

Male 16 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Greg Shoup 426 16 13   24:37.9 24:44.9 7:56/M
2 Jacob Sofronko 434 17 24 3:30.8 28:08.8 28:12.1 9:05/M
 

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bruce Culy 257 23 26   28:41.7 28:54.2 9:15/M
2 Kyle Anderson 211 24 35 1:07.0 29:48.7 29:56.3 9:37/M
3 Cory Shepherd 418 29 194 33:35.0 1:02:16.7 1:02:32.9 20:05/M
 

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kainan Short 421 39 4   22:09.2 22:09.5 7:09/M
2 David Baldwin 765 33 10 1:20.0 23:29.2 23:31.4 7:35/M
3 Kyle abernathy 203 33 22 5:25.6 27:34.8 27:37.4 8:54/M
4 John O'Connor 390 33 23 5:43.3 27:52.5 28:05.5 8:59/M
5 Darren McClure 369 32 30 6:53.3 29:02.5 29:04.7 9:22/M
6 Josh Roberts 407 37 32 7:28.1 29:37.3 29:39.3 9:33/M
7 Meeks Cockerill 244 39 111 23:19.0 45:28.2 45:31.5 14:40/M
8 Carl Hoffman 327 38 167 32:23.6 54:32.8 54:58.3 17:35/M
9 Shane Shepherd 420 30 192 40:05.1 1:02:14.3 1:02:30.1 20:05/M
 

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Dunica 285 42 8   23:14.5 23:15.3 7:30/M
2 Mark Thornburg 764 43 9 0:13.2 23:27.7 23:31.4 7:34/M
3 Jeff Uhrick 445 40 12 0:54.2 24:08.7 24:09.3 7:47/M
4 David Wogoman 487 41 14 1:46.6 25:01.2 25:01.2 8:04/M
5 steve hendricks 323 42 15 1:50.9 25:05.4 25:10.7 8:05/M
6 Jim Miller 482 41 31 6:08.0 29:22.5 29:22.5 9:28/M
7 Shawn Buettner 490 44 54 10:06.8 33:21.3 33:28.6 10:45/M
8 david jessup 343 41 57 10:59.7 34:14.2 34:22.8 11:03/M
9 Dave McGill 771 47 75 12:57.4 36:11.9 36:21.5 11:40/M
10 Jesse Rowles 409 43 117 23:44.5 46:59.0 47:20.9 15:09/M
11 Brian Wagner 446 43 120 24:55.4 48:10.0 48:33.5 15:32/M
12 Todd Shoup 428 46 190 38:30.2 1:01:44.7 1:02:13.3 19:55/M
 

Male 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Chet Paskiewicz 396 54 5   22:14.5 22:15.7 7:10/M
2 Dana Reihman 405 59 20 4:56.3 27:10.8 27:14.3 8:46/M
3 Allen Spring 653 51 29 6:41.9 28:56.4 29:01.9 9:20/M
4 Dan Hurley 333 55 37 7:46.4 30:01.0 30:09.8 9:41/M
5 Kevin Keller 350 56 65 12:54.4 35:09.0 35:33.5 11:20/M
6 Gary Conn 246 55 78 14:25.2 36:39.7 36:45.6 11:49/M
7 Dale Dodd 280 56 118 24:57.9 47:12.4 47:34.8 15:14/M
8 Tim Passmore 398 55 147 29:29.0 51:43.6 52:06.8 16:41/M
9 Russell Shepherd 419 53 191 39:55.5 1:02:10.1 1:02:27.4 20:03/M
10 Larry Flesher 289 57 197 41:01.7 1:03:16.2 1:03:32.7 20:25/M
 

Male 60 and over

Place Name Team Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Gary Kiser 352 65 90   40:18.2 40:39.1 13:00/M
2 Virgil Baldwin 476 69 103 3:21.8 43:40.0 43:51.3 14:05/M
3 Robin Michael 488 64 104 3:34.8 43:53.1 44:01.3 14:09/M
4 John Freeman 478 70 140 10:10.2 50:28.4 50:31.7 16:17/M
5 Joshua Miles 770 99 180 16:44.9 57:03.2 57:22.9 18:24/M
6 Jim Davis 266 69 198 28:06.7 1:08:25.0 1:08:27.2 22:04/M