Westmoreland County Meet

October 11, 18


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1254  Cameron Binda         Greensburg Salem                        16:28.1  5:19/M        
    2      2   1255  Dylan Binda           Greensburg Salem                        17:05.9  5:31/M        
    3      3   1256  Mark Brown            Greensburg Salem                        17:20.6  5:35/M        
    4      4   1292  Logan Ali             Hempfield                               17:42.8  5:43/M        
    5      5   1261  Mason Jobe            Greensburg Salem                        17:42.9  5:43/M        
    6      6   1408  Dominic Spatolisano   Norwin                                  17:50.3  5:45/M        
    7      7   1404  Eli Olson             Norwin                                  17:55.2  5:47/M        
    8      8   1264  Ethan Kelley          Greensburg Salem                        17:58.4  5:48/M        
    9      9   1319  Trevor Verkleeren     Hempfield                               17:58.8  5:48/M        
   10     10   1143  Patrick Driscoll      Penn Trafford                           18:02.8  5:49/M        
   11     11   1333  Jake Folaron          Kiski Area                              18:04.5  5:50/M        
   12     12   1410  Jacob Tarosky         Norwin                                  18:06.0  5:50/M        
   13     13   1344  Sam Shannon           Kiski Area                              18:08.3  5:51/M        
   14     14   1173  Joseph Hill           Greater Latrobe                         18:11.2  5:52/M        
   15     15   1303  Calvin Dziewulski     Hempfield                               18:13.1  5:53/M        
   16     16   1389  Harrison Barnett      Norwin                                  18:14.4  5:53/M        
   17     17   1390  Dominic DeMaro        Norwin                                  18:17.1  5:54/M        
   18     18   1218  Alex Duffus           Franklin Regional                       18:21.7  5:55/M        
   19     19   1258  Noah Calisti          Greensburg Salem                        18:26.1  5:57/M        
   20     20   1334  Joseph George         Kiski Area                              18:32.1  5:59/M        
   21     21   1335  Antonio Giordano      Kiski Area                              18:32.6  5:59/M        
   22     22   1331  Matt Dongiavanni      Kiski Area                              18:32.7  5:59/M        
   23     23   1394  Chris Hinson          Norwin                                  18:38.6  6:01/M        
   24     24   1406  Nicholas Shavel       Norwin                                  18:39.6  6:01/M        
   25     25   1368  Donovan Reim          Ligonier Valley                         18:43.5  6:02/M        
   26     26   1170  Dante Frescura        Greater Latrobe                         18:44.4  6:03/M        
   27     27   1177  Tommy Labick          Greater Latrobe                         18:49.5  6:04/M        
   28     28   1168  Hunter Bodnar         Greater Latrobe                         18:52.3  6:05/M        
   29     29   1220  Justin Haines         Franklin Regional                       18:54.1  6:06/M        
   30     30   1172  James Hill            Greater Latrobe                         18:54.8  6:06/M        
   31     31   1268  Dominic Zucco         Greensburg Salem                        18:56.2  6:06/M        
   32     32   1175  Jacob Holt            Greater Latrobe                         18:57.5  6:07/M        
   33     33   1330  Noah Boyle            Kiski Area                              19:06.3  6:10/M        
   34     34   1225  Cameron Oaks          Franklin Regional                       19:10.7  6:11/M        
   35     35   1299  Levi Carpenter        Hempfield                               19:13.0  6:12/M        
   36     36   1465  Ryan Pettes           Kiski Prep                              19:20.0  6:14/M        
   37     37   1295  Matt Bartus           Hempfield                               19:21.7  6:15/M        
   38     38   1226  Nicolas Provenzo      Franklin Regional                       19:23.9  6:15/M        
   39     39   1443  Javen Gunther         Yough                                   19:38.4  6:20/M        
   40     40   1318  Luke Sternick         Hempfield                               19:41.9  6:21/M        
   41     41   1139  Zachary Conley        Penn Trafford                           19:41.9  6:21/M        
   42     42   1461  Gaheris Kohut         Kiski Prep                              19:44.7  6:22/M        
   43     43   1153  Chris Watson          Penn Trafford                           19:55.6  6:25/M        
   44     44   1456  Christopher Bonham    Kiski Prep                              19:57.6  6:26/M        
   45     45   1147  Daniel Lipinski       Penn Trafford                           20:05.8  6:29/M        
   46     46   1140  Chase Crissman        Penn Trafford                           20:07.9  6:29/M        
   47     47   1222  Bennett Kerr          Franklin Regional                       20:09.1  6:30/M        
   48     48   1441  Levi Gebadlo          Yough                                   20:11.3  6:31/M        
   49     49   1234  Owen Beer             Greensburg Central Catholic             20:12.0  6:31/M        
   50     50   1460  Corben Kohut          Kiski Prep                              20:12.9  6:31/M        
   51     51   1341  Angelo Pisani         Kiski Area                              20:13.9  6:31/M        
   52     52   1196  Wesley Buhite         Derry Area                              20:19.4  6:33/M        
   53     53   1317  Isaiah Raimondo       Hempfield                               20:24.9  6:35/M        
   54     54   1363  Mike Heinezelman      Ligonier Valley                         20:38.8  6:39/M        
   55     55   1237  Vincent Komoroski     Greensburg Central Catholic             20:40.1  6:40/M        
   56     56   1229  Carson Yohe           Franklin Regional                       20:43.8  6:41/M        
   57     57   1439  Dylan Craig           Yough                                   20:43.9  6:41/M        
   58     58   1137  Christopher Catullo   Penn Trafford                           20:49.8  6:43/M        
   59     59   1227  Jim Shyu              Franklin Regional                       21:01.7  6:47/M        
   60     60   1360  Simon Brown           Ligonier Valley                         21:18.6  6:52/M        
   61     61   1366  Braden Myers          Ligonier Valley                         21:26.7  6:55/M        
   62     62   1365  Jared Meharey         Ligonier Valley                         21:35.9  6:58/M        
   63     63   1198  Brandyn Findish       Derry Area                              21:42.6  7:00/M        
   64     64   1148  Jacob Pepple          Penn Trafford                           22:01.6  7:06/M        
   65     65   1239  Stefano Petrucelli    Greensburg Central Catholic             22:06.6  7:08/M        
   66     66   1359  James Brown           Ligonier Valley                         22:33.5  7:16/M        
   67     67   1236  Tyler Johnson         Greensburg Central Catholic             22:39.3  7:18/M        
   68     68   1435  Nick Boyer            Yough                                   22:47.7  7:21/M        
   69     69   1370  Jacob Zimmerman       Ligonier Valley                         22:48.8  7:21/M        
   70     70   1450  Jason Phillabaum      Yough                                   23:02.4  7:26/M        
   71     71   1454  Mike Vey              Yough                                   23:03.8  7:26/M        
   72     72   1446  Alex Kohuth           Yough                                   23:04.5  7:26/M        
   73     73   1197  Blake Cecchini        Derry Area                              23:11.3  7:29/M        
   74     74   1195  Jake Buhite           Derry Area                              23:53.0  7:42/M        
   75     75   1466  Richard Qu            Kiski Prep                              23:59.1  7:44/M        
   76     76   1238  Brendan McGowan       Greensburg Central Catholic             24:01.3  7:45/M        
   77     77   1462  Edgard Mercado ArzuagaKiski Prep                              24:56.5  8:03/M        
   78     78   1235  Andrew Daoud          Greensburg Central Catholic             25:20.7  8:10/M        
   79     79   1200  Tristen Seger         Derry Area                              25:47.0  8:19/M        
   80     80   1174  Adam Hoffman          Greater Latrobe                         26:58.7  8:42/M        
   81  (< 5)   1422  Brett Huffman         Southmoreland                           28:01.2  9:02/M        

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Greensburg Salem                       19               1   2   3   5   8  19  31         
        Top  5 Times: 1:26:36.1

    2 Norwin                                 58               6   7  12  16  17  23  24         
        Top  5 Times: 1:30:23.2

    3 Kiski Area                             87              11  13  20  21  22  33  51         
        Top  5 Times: 1:31:50.3

    4 Hempfield                             100               4   9  15  35  37  40  53         
        Top  5 Times: 1:32:29.6

    5 Greater Latrobe                       125              14  26  27  28  30  32  80         
        Top  5 Times: 1:33:32.3

    6 Franklin Regional                     166              18  29  34  38  47  56  59         
        Top  5 Times: 1:35:59.7

    7 Penn Trafford                         185              10  41  43  45  46  58  64         
        Top  5 Times: 1:37:54.2

    8 Kiski Prep                            247              36  42  44  50  75  77             
        Top  5 Times: 1:43:14.4

    9 Ligonier Valley                       262              25  54  60  61  62  66  69         
        Top  5 Times: 1:43:43.7

   10 Yough                                 282              39  48  57  68  70  71  72         
        Top  5 Times: 1:46:23.9

   11 Greensburg Central Catholic           312              49  55  65  67  76  78             
        Top  5 Times: 1:49:39.5

   12 Derry Area                            341              52  63  73  74  79                 
        Top  5 Times: 1:54:53.6

 Inc. Southmoreland                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

Greensburg Salem    Finish Position -     1

  Team Score (places):  19  Team Score (times):    1:26:36.1   Average Time: 17:19.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1254  Cameron Binda                   1            1        16:28.1      16:28.1      0:00.0
    2   1255  Dylan Binda                     2            3        17:05.9      33:34.0      0:37.8
    3   1256  Mark Brown                      3            6        17:20.6      50:54.7      0:52.5
    4   1261  Mason Jobe                      5           11        17:42.9    1:08:37.7      1:14.8
    5   1264  Ethan Kelley                    8           19        17:58.4    1:26:36.1      1:30.3
    6   1258  Noah Calisti                   19           38        18:26.1    1:45:02.3      1:58.0
    7   1268  Dominic Zucco                  31           69        18:56.2    2:03:58.5      2:28.0

Norwin    Finish Position -     2

  Team Score (places):  58  Team Score (times):    1:30:23.2   Average Time: 18:04.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1408  Dominic Spatolisano             6            6        17:50.3      17:50.3      1:22.2
    2   1404  Eli Olson                       7           13        17:55.2      35:45.5      1:27.0
    3   1410  Jacob Tarosky                  12           25        18:06.0      53:51.6      1:37.9
    4   1389  Harrison Barnett               16           41        18:14.4    1:12:06.0      1:46.3
    5   1390  Dominic DeMaro                 17           58        18:17.1    1:30:23.2      1:49.0
    6   1394  Chris Hinson                   23           81        18:38.6    1:49:01.8      2:10.4
    7   1406  Nicholas Shavel                24          105        18:39.6    2:07:41.4      2:11.4

Kiski Area    Finish Position -     3

  Team Score (places):  87  Team Score (times):    1:31:50.3   Average Time: 18:22.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1333  Jake Folaron                   11           11        18:04.5      18:04.5      1:36.4
    2   1344  Sam Shannon                    13           24        18:08.3      36:12.8      1:40.2
    3   1334  Joseph George                  20           44        18:32.1      54:44.9      2:04.0
    4   1335  Antonio Giordano               21           65        18:32.6    1:13:17.6      2:04.5
    5   1331  Matt Dongiavanni               22           87        18:32.7    1:31:50.3      2:04.6
    6   1330  Noah Boyle                     33          120        19:06.3    1:50:56.7      2:38.2
    7   1341  Angelo Pisani                  51          171        20:13.9    2:11:10.7      3:45.8

Hempfield    Finish Position -     4

  Team Score (places): 100  Team Score (times):    1:32:29.6   Average Time: 18:29.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1292  Logan Ali                       4            4        17:42.8      17:42.8      1:14.7
    2   1319  Trevor Verkleeren               9           13        17:58.8      35:41.6      1:30.7
    3   1303  Calvin Dziewulski              15           28        18:13.1      53:54.8      1:45.0
    4   1299  Levi Carpenter                 35           63        19:13.0    1:13:07.8      2:44.9
    5   1295  Matt Bartus                    37          100        19:21.7    1:32:29.6      2:53.6
    6   1318  Luke Sternick                  40          140        19:41.9    1:52:11.5      3:13.8
    7   1317  Isaiah Raimondo                53          193        20:24.9    2:12:36.4      3:56.8

Greater Latrobe    Finish Position -     5

  Team Score (places): 125  Team Score (times):    1:33:32.3   Average Time: 18:42.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1173  Joseph Hill                    14           14        18:11.2      18:11.2      1:43.1
    2   1170  Dante Frescura                 26           40        18:44.4      36:55.6      2:16.3
    3   1177  Tommy Labick                   27           67        18:49.5      55:45.1      2:21.3
    4   1168  Hunter Bodnar                  28           95        18:52.3    1:14:37.5      2:24.2
    5   1172  James Hill                     30          125        18:54.8    1:33:32.3      2:26.7
    6   1175  Jacob Holt                     32          157        18:57.5    1:52:29.8      2:29.4
    7   1174  Adam Hoffman                   80          237        26:58.7    2:19:28.5     10:30.6

Franklin Regional    Finish Position -     6

  Team Score (places): 166  Team Score (times):    1:35:59.7   Average Time: 19:11.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1218  Alex Duffus                    18           18        18:21.7      18:21.7      1:53.6
    2   1220  Justin Haines                  29           47        18:54.1      37:15.8      2:26.0
    3   1225  Cameron Oaks                   34           81        19:10.7      56:26.6      2:42.6
    4   1226  Nicolas Provenzo               38          119        19:23.9    1:15:50.5      2:55.8
    5   1222  Bennett Kerr                   47          166        20:09.1    1:35:59.7      3:41.0
    6   1229  Carson Yohe                    56          222        20:43.8    1:56:43.6      4:15.7
    7   1227  Jim Shyu                       59          281        21:01.7    2:17:45.3      4:33.6

Penn Trafford    Finish Position -     7

  Team Score (places): 185  Team Score (times):    1:37:54.2   Average Time: 19:34.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1143  Patrick Driscoll               10           10        18:02.8      18:02.8      1:34.7
    2   1139  Zachary Conley                 41           51        19:41.9      37:44.7      3:13.8
    3   1153  Chris Watson                   43           94        19:55.6      57:40.4      3:27.5
    4   1147  Daniel Lipinski                45          139        20:05.8    1:17:46.3      3:37.7
    5   1140  Chase Crissman                 46          185        20:07.9    1:37:54.2      3:39.8
    6   1137  Christopher Catullo            58          243        20:49.8    1:58:44.0      4:21.7
    7   1148  Jacob Pepple                   64          307        22:01.6    2:20:45.7      5:33.5

Kiski Prep    Finish Position -     8

  Team Score (places): 247  Team Score (times):    1:43:14.4   Average Time: 20:38.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1465  Ryan Pettes                    36           36        19:20.0      19:20.0      2:51.9
    2   1461  Gaheris Kohut                  42           78        19:44.7      39:04.7      3:16.6
    3   1456  Christopher Bonham             44          122        19:57.6      59:02.4      3:29.5
    4   1460  Corben Kohut                   50          172        20:12.9    1:19:15.3      3:44.8
    5   1466  Richard Qu                     75          247        23:59.1    1:43:14.4      7:31.0
    6   1462  Edgard Mercado Arzuaga         77          324        24:56.5    2:08:11.0      8:28.4

Ligonier Valley    Finish Position -     9

  Team Score (places): 262  Team Score (times):    1:43:43.7   Average Time: 20:44.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1368  Donovan Reim                   25           25        18:43.5      18:43.5      2:15.4
    2   1363  Mike Heinezelman               54           79        20:38.8      39:22.3      4:10.7
    3   1360  Simon Brown                    60          139        21:18.6    1:00:41.0      4:50.5
    4   1366  Braden Myers                   61          200        21:26.7    1:22:07.7      4:58.6
    5   1365  Jared Meharey                  62          262        21:35.9    1:43:43.7      5:07.8
    6   1359  James Brown                    66          328        22:33.5    2:06:17.2      6:05.4
    7   1370  Jacob Zimmerman                69          397        22:48.8    2:29:06.1      6:20.7

Yough    Finish Position -    10

  Team Score (places): 282  Team Score (times):    1:46:23.9   Average Time: 21:16.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1443  Javen Gunther                  39           39        19:38.4      19:38.4      3:10.3
    2   1441  Levi Gebadlo                   48           87        20:11.3      39:49.8      3:43.2
    3   1439  Dylan Craig                    57          144        20:43.9    1:00:33.7      4:15.8
    4   1435  Nick Boyer                     68          212        22:47.7    1:23:21.5      6:19.6
    5   1450  Jason Phillabaum               70          282        23:02.4    1:46:23.9      6:34.3
    6   1454  Mike Vey                       71          353        23:03.8    2:09:27.8      6:35.7
    7   1446  Alex Kohuth                    72          425        23:04.5    2:32:32.3      6:36.4

Greensburg Central Catholic    Finish Position -    11

  Team Score (places): 312  Team Score (times):    1:49:39.5   Average Time: 21:55.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1234  Owen Beer                      49           49        20:12.0      20:12.0      3:43.9
    2   1237  Vincent Komoroski              55          104        20:40.1      40:52.2      4:12.0
    3   1239  Stefano Petrucelli             65          169        22:06.6    1:02:58.8      5:38.5
    4   1236  Tyler Johnson                  67          236        22:39.3    1:25:38.2      6:11.2
    5   1238  Brendan McGowan                76          312        24:01.3    1:49:39.5      7:33.2
    6   1235  Andrew Daoud                   78          390        25:20.7    2:15:00.2      8:52.6

Derry Area    Finish Position -    12

  Team Score (places): 341  Team Score (times):    1:54:53.6   Average Time: 22:58.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1196  Wesley Buhite                  52           52        20:19.4      20:19.4      3:51.3
    2   1198  Brandyn Findish                63          115        21:42.6      42:02.1      5:14.5
    3   1197  Blake Cecchini                 73          188        23:11.3    1:05:13.4      6:43.2
    4   1195  Jake Buhite                    74          262        23:53.0    1:29:06.5      7:24.9
    5   1200  Tristen Seger                  79          341        25:47.0    1:54:53.6      9:18.9

Southmoreland    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1422  Brett Huffman               Less Than  5           28:01.2      28:01.2     11:33.1