GARDEN STATE SWIM RUN ELITE

Race Date:8-18-18


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| EXCLUDE FROM AGE GRP
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE


00:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time         Place        Place      
   1.Mike Caputo          Asbury Park,NJ     27 M       2:26:03.62       1/21      M25-29:1/4  Lap1=0:00:00  
   2.Liam Gallagher       Morristown,NJ      32 M       2:28:36.06       2/21      M30-34:1/4  Lap1=1:14:29  
   3.Julie Finco          Randolph,NJ        36 F       2:30:16.45       1/11      F35-39:1/1  Lap1=1:15:21  
   4.Dougin Walker        Princeton,NJ       53 M       2:32:01.32       3/21      M50-54:1/2  Lap1=1:15:12  
   5.Johnny Little        Port Jervis,NY     33 M   X   2:46:41.67       4/21      M30-34:2/4  Lap1=1:21:00  
   6.Christopher Maltbie  New York,NY        31 M   X   2:46:42.07       5/21      M30-34:3/4  Lap1=1:21:01  
   7.Matthew Meyer        Astoria,NY         26 M   X   2:48:41.04       6/21      M25-29:2/4  Lap1=1:23:56  
   8.Matthew Roberts      Rego Park,NY       27 M U X   2:48:41.36       7/21      M25-29:3/4  Lap1=1:23:56  
   9.Sam Baldwin          Florham Park,NJ    46 M       2:49:45.64       8/21      M45-49:1/4  Lap1=1:23:30  
  10.David Smith          Sparta,NJ          45 M U     2:50:20.13       9/21      M45-49:2/4  Lap1=1:22:36  
  11.Tiffany Brennan      Robbinsville,NJ    40 F       2:52:47.79       2/11      F40-44:1/4  Lap1=1:25:21  
  12.Brett Mominee        Bloomington,IN     32 M       2:53:40.99       10/21     M30-34:4/4  Lap1=1:25:10  
  13.Chris Marino         Allendale,NJ       53 M       2:56:36.85       11/21     M50-54:2/2  Lap1=1:31:23  
  14.Greg Holman          Hartford,CT        29 M       3:00:30.02       12/21     M25-29:4/4  Lap1=1:32:44  
  15.Paul Capuzzo         Emerson,NJ         45 M U     3:06:14.30       13/21     M45-49:3/4  Lap1=1:27:12  
  16.Jose Briceno         Campbell Hall,NY   42 M       3:13:02.49       14/21     M40-44:1/3  Lap1=1:33:35  
  17.David Fabian         Chatham,NJ         59 M       3:13:35.79       15/21     M55-59:1/2  Lap1=1:33:28  
  18.Taryn Schwartz       Toms River,NJ      42 F U     3:15:44.82       3/11      F40-44:2/4  Lap1=1:41:03  
  19.Donald Ferguson      Bellerose,NY       56 M U     3:17:52.34       16/21     M55-59:2/2  Lap1=1:33:12  
  20.Jennifer Duffy       Oakhurst,NJ        41 F       3:19:23.12       4/11      F40-44:3/4  Lap1=1:34:33  
  21.Dmitriy Grigoryev    Fort Lee,NJ        41 M       3:23:44.87       17/21     M40-44:2/3  Lap1=1:38:04  
  22.Jill Kralovanec      Tampa,FL           51 F       3:27:41.74       5/11      F50-54:1/4  Lap1=1:40:17  
  23.Deborah Meany        West Orange,NJ     49 F       3:33:21.20       6/11      F45-49:1/2  Lap1=1:42:28  
  24.Jason Moser          Perkasie,PA        35 M       3:33:37.06       18/21     M35-39:1/2  Lap1=1:41:01  
  25.Sheila Lanman        Verona,NJ          51 F       3:36:36.86       7/11      F50-54:2/4  Lap1=1:44:19  
  26.Leon Sales           Nutley,NJ          47 M       3:42:47.89       19/21     M45-49:4/4  Lap1=1:47:15  
  27.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      54 F       3:47:13.09       8/11      F50-54:3/4  Lap1=1:50:11  
  28.Christie Patla       Matawan,NJ         50 F U     3:48:12.71       9/11      F50-54:4/4  Lap1=1:53:50  
  29.Jenn Kesil           Brick,NJ           42 F       3:48:33.12       10/11     F40-44:4/4  Lap1=1:42:55  
  30.John Dejesus         Middletown,NY      42 M       4:08:35.64       20/21     M40-44:3/3  Lap1=2:03:28  
  31.Laura Desimini       Point Pleasant ,NJ 46 F       4:09:24.98       11/11     F45-49:2/2  Lap1=1:54:50  
  32.Michael Walker       Nutley,NJ          36 M       4:19:20.52       21/21     M35-39:2/2  Lap1=1:56:29  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| EXCLUDE FROM AGE GRP
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
GARDEN STATE SWIM RUN ELITE TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Mike Caputo          Asbury Park,NJ     27 M             256 2:26:03.62 47:01
OvM2.Liam Gallagher       Morristown,NJ      32 M             253 2:28:36.06 47:50
OvM3.Dougin Walker        Princeton,NJ       53 M             243 2:32:01.32 48:56
   4.Johnny Little        Port Jervis,NY     33 M 3   X       206 2:46:41.67 53:39
   5.Christopher Maltbie  New York,NY        31 M 3   X       205 2:46:42.07 53:39
   6.Matthew Meyer        Astoria,NY         26 M 1   X       201 2:48:41.04 54:17
   7.Matthew Roberts      Rego Park,NY       27 M 1   X    U  202 2:48:41.36 54:18
   8.Sam Baldwin          Florham Park,NJ    46 M             260 2:49:45.64 54:38
   9.David Smith          Sparta,NJ          45 M          U  240 2:50:20.13 54:49
  10.Brett Mominee        Bloomington,IN     32 M             237 2:53:40.99 55:54
GARDEN STATE SWIM RUN ELITE TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF1.Julie Finco          Randolph,NJ        36 F             228 2:30:16.45 48:22
OvF2.Tiffany Brennan      Robbinsville,NJ    40 F             234 2:52:47.79 55:37
OvF3.Taryn Schwartz       Toms River,NJ      42 F          U  233 3:15:44.82 03:00
   4.Jennifer Duffy       Oakhurst,NJ        41 F             226 3:19:23.12 04:10
   5.Jill Kralovanec      Tampa,FL           51 F             227 3:27:41.74 06:51
   6.Deborah Meany        West Orange,NJ     49 F             221 3:33:21.20 08:40
   7.Sheila Lanman        Verona,NJ          51 F             231 3:36:36.86 09:43
   8.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      54 F             230 3:47:13.09 13:08
   9.Christie Patla       Matawan,NJ         50 F          U  264 3:48:12.71 13:27
  10.Jenn Kesil           Brick,NJ           42 F             225 3:48:33.12 13:34
TOP MASTERS FINISHERS
GARDEN STATE SWIM RUN ELITE TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM3.Dougin Walker        Princeton,NJ       53 M             243 2:32:01.32 48:56
   1.Sam Baldwin          Florham Park,NJ    46 M             260 2:49:45.64 54:38
   2.David Smith          Sparta,NJ          45 M          U  240 2:50:20.13 54:49
   3.Chris Marino         Allendale,NJ       53 M             238 2:56:36.85 56:51
   4.Paul Capuzzo         Emerson,NJ         45 M          U  259 3:06:14.30 59:56
   5.Jose Briceno         Campbell Hall,NY   42 M             250 3:13:02.49 02:08
   6.David Fabian         Chatham,NJ         59 M             239 3:13:35.79 02:19
   7.Donald Ferguson      Bellerose,NY       56 M          U  242 3:17:52.34 03:41
   8.Dmitriy Grigoryev    Fort Lee,NJ        41 M             241 3:23:44.87 05:35
   9.Leon Sales           Nutley,NJ          47 M             252 3:42:47.89 11:43
  10.John Dejesus         Middletown,NY      42 M             249 4:08:35.64 20:01
GARDEN STATE SWIM RUN ELITE TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF2.Tiffany Brennan      Robbinsville,NJ    40 F             234 2:52:47.79 55:37
OvF3.Taryn Schwartz       Toms River,NJ      42 F          U  233 3:15:44.82 03:00
   1.Jennifer Duffy       Oakhurst,NJ        41 F             226 3:19:23.12 04:10
   2.Jill Kralovanec      Tampa,FL           51 F             227 3:27:41.74 06:51
   3.Deborah Meany        West Orange,NJ     49 F             221 3:33:21.20 08:40
   4.Sheila Lanman        Verona,NJ          51 F             231 3:36:36.86 09:43
   5.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      54 F             230 3:47:13.09 13:08
   6.Christie Patla       Matawan,NJ         50 F          U  264 3:48:12.71 13:27
   7.Jenn Kesil           Brick,NJ           42 F             225 3:48:33.12 13:34
   8.Laura Desimini       Point Pleasant ,NJ 46 F             229 4:09:24.98 20:17

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| EXCLUDE FROM AGE GRP
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE 14 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE 14 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
OvM1.Mike Caputo          Asbury Park,NJ     27 M    1          256 2:26:03.62 47:01
 *M3.Matthew Meyer        Astoria,NY         26 M    7  X*      201 2:48:41.04 54:17
 *M4.Matthew Roberts      Rego Park,NY       27 M    8  X*   U  202 2:48:41.36 54:18
   1.Greg Holman          Hartford,CT        29 M   14          246 3:00:30.02 58:06


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
OvM2.Liam Gallagher       Morristown,NJ      32 M    2          253 2:28:36.06 47:50
 *M1.Johnny Little        Port Jervis,NY     33 M    5  X*      206 2:46:41.67 53:39
 *M2.Christopher Maltbie  New York,NY        31 M    6  X*      205 2:46:42.07 53:39
   1.Brett Mominee        Bloomington,IN     32 M   12          237 2:53:40.99 55:54


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
   1.Jason Moser          Perkasie,PA        35 M   24          248 3:33:37.06 08:45
   2.Michael Walker       Nutley,NJ          36 M   32          254 4:19:20.52 23:28


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
OvF1.Julie Finco          Randolph,NJ        36 F    3          228 2:30:16.45 48:22


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
   1.Jose Briceno         Campbell Hall,NY   42 M   16          250 3:13:02.49 02:08
   2.Dmitriy Grigoryev    Fort Lee,NJ        41 M   21          241 3:23:44.87 05:35
   3.John Dejesus         Middletown,NY      42 M   30          249 4:08:35.64 20:01


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
OvF2.Tiffany Brennan      Robbinsville,NJ    40 F   11          234 2:52:47.79 55:37
OvF3.Taryn Schwartz       Toms River,NJ      42 F   18       U  233 3:15:44.82 03:00
   1.Jennifer Duffy       Oakhurst,NJ        41 F   20          226 3:19:23.12 04:10
   2.Jenn Kesil           Brick,NJ           42 F   29          225 3:48:33.12 13:34


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
   1.Sam Baldwin          Florham Park,NJ    46 M    9          260 2:49:45.64 54:38
   2.David Smith          Sparta,NJ          45 M   10       U  240 2:50:20.13 54:49
   3.Paul Capuzzo         Emerson,NJ         45 M   15       U  259 3:06:14.30 59:56
   4.Leon Sales           Nutley,NJ          47 M   26          252 3:42:47.89 11:43


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
   1.Deborah Meany        West Orange,NJ     49 F   23          221 3:33:21.20 08:40
   2.Laura Desimini       Point Pleasant ,NJ 46 F   31          229 4:09:24.98 20:17


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
OvM3.Dougin Walker        Princeton,NJ       53 M    4          243 2:32:01.32 48:56
   1.Chris Marino         Allendale,NJ       53 M   13          238 2:56:36.85 56:51


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
   1.Jill Kralovanec      Tampa,FL           51 F   22          227 3:27:41.74 06:51
   2.Sheila Lanman        Verona,NJ          51 F   25          231 3:36:36.86 09:43
   3.Renee Ortner         Manahawkin,NJ      54 F   27          230 3:47:13.09 13:08
   4.Christie Patla       Matawan,NJ         50 F   28       U  264 3:48:12.71 13:27


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
   1.David Fabian         Chatham,NJ         59 M   17          239 3:13:35.79 02:19
   2.Donald Ferguson      Bellerose,NY       56 M   19       U  242 3:17:52.34 03:41


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE 70 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE 70 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


GARDEN STATE SWIM RUN ELITE             FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| EXCLUDE FROM AGE GRP
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


EXCLUDE FROM AGE GRP Special Category Results
GARDEN STATE SWIM RUN ELITE MALE EXCLUDE FROM AGE GRP
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Johnny Little        Port Jervis,NY     33 M 3   X       206 2:46:41.67 53:39
   2.Christopher Maltbie  New York,NY        31 M 3   X       205 2:46:42.07 53:39
   3.Matthew Meyer        Astoria,NY         26 M 1   X       201 2:48:41.04 54:17
   4.Matthew Roberts      Rego Park,NY       27 M 1   X    U  202 2:48:41.36 54:18

GARDEN STATE SWIM RUN ELITE FEMALE EXCLUDE FROM AGE GRP
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| EXCLUDE FROM AGE GRP
Teams Results
| MALE OPEN
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


MALE OPEN Team Results(*=Scoring Member)
PLACE (#) TEAM                                     TOTAL
  1     TOUGH AS SNAILS                         5:33:23.74 AVERAGE:2:46:41.87
      5.Johnny Little        Port Jervis,NY     33 M 3           206 2:46:41.67*
      6.Christopher Maltbie  New York,NY        31 M 3           205 2:46:42.07*
  2     TEAM MARMALADE                          5:37:22.40 AVERAGE:2:48:41.20
      7.Matthew Meyer        Astoria,NY         26 M 1           201 2:48:41.04*
      8.Matthew Roberts      Rego Park,NY       27 M 1        U  202 2:48:41.36*