Chesmont2020
October 21, 2020
Results By Chester County Running Store CCRS
Table of Contents
Finish List - Boys - American
Team Summary - Boys - American
Team Detail - Boys - American
Top
Overall Finish List - Boys
American
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Mile 1 1.1 Mile 3 Time Pace Age
1 1 6705 Ethan McIntyre Unionville 5:22 6:10 5:13 16:46.6 5:25/M 12
2 2 6702 Sam Elsen Unionville 5:22 6:13 5:11 16:47.5 5:25/M 12
3 3 6616 Michael Search Great Valley 5:24 6:13 5:10 16:48.1 5:25/M 12
4 4 6611 Matthew Dietrick Great Valley 5:23 6:14 5:20 16:59.0 5:29/M 12
5 5 6649 Gavin Maxwell Kennett 5:22 6:12 6:07 17:43.2 5:43/M 12
6 6 6647 Rio King Kennett 5:29 6:47 5:33 17:51.3 5:45/M 12
7 7 6685 Elisha Stigora Rustin 5:25 6:51 5:36 17:53.2 5:46/M 12
8 8 6699 Aryan Abbaraju Unionville 5:27 6:48 5:37 17:54.3 5:46/M 10
9 9 6645 Jesse Comanda Kennett 5:26 6:41 5:50 17:59.1 5:48/M 11
10 10 6706 Michael Scali Unionville 5:36 6:47 5:39 18:03.5 5:49/M 11
11 11 6613 Max Miller Great Valley 5:30 6:49 5:43 18:03.6 5:49/M 12
12 12 6614 Pierce Nolan Great Valley 5:31 6:49 5:48 18:09.4 5:51/M 12
13 13 6617 Charles Sita Great Valley 5:31 6:54 5:44 18:09.9 5:51/M 11
14 14 6708 Caden Young Unionville 5:41 6:47 5:49 18:17.9 5:54/M 11
15 15 6703 Adam Kitay Unionville 5:42 6:56 5:49 18:28.4 5:57/M 11
16 16 6648 Kendal Lanier Kennett 5:40 7:03 5:51 18:35.2 6:00/M 11
17 17 6612 Tim Matthews Great Valley 5:43 7:04 5:53 18:42.4 6:02/M 10
18 18 6610 Brendan DeSantis Great Valley 5:44 7:07 5:57 18:50.0 6:05/M 12
19 19 6684 Dylan Matthias Rustin 5:39 7:06 6:04 18:50.6 6:05/M 12
20 20 6687 Dominic Stoccardo Rustin 5:39 7:21 5:54 18:55.4 6:06/M 10
21 (> 7) 6618 Adam Surovcik Great Valley 5:38 7:10 6:07 18:56.1 6:06/M 12
22 21 6663 Ryan Latsch Oxford Area 5:43 7:20 5:53 18:56.7 6:06/M 11
23 22 6651 Logan Piercy Kennett 5:41 6:54 6:22 18:57.3 6:07/M 11
24 23 6701 Lucca DiMario Unionville 5:40 7:20 5:57 18:58.8 6:07/M 10
25 24 6686 Liam Stigora Rustin 5:38 7:15 6:14 19:08.6 6:10/M 10
26 (> 7) 6707 Eric Steuber Unionville 5:49 7:13 6:10 19:14.0 6:12/M 10
27 25 6678 Danny Batchelor Rustin 5:46 7:22 6:12 19:21.0 6:15/M 9
28 26 6679 Chris Canterino Rustin 5:38 7:26 6:23 19:28.8 6:17/M 11
29 (> 7) 6700 Sebastian Arnold Unionville 5:39 7:40 6:09 19:29.1 6:17/M 12
30 (> 7) 6619 Jake Zielinski Great Valley 5:41 7:26 6:25 19:33.1 6:18/M 11
31 27 6660 Gavin Fitzgerald Oxford Area 5:51 7:36 6:07 19:34.9 6:19/M 12
32 28 6665 Noah McGregor Oxford Area 6:03 7:36 5:58 19:37.9 6:20/M 11
33 (> 7) 6615 Pete Schembri Great Valley 5:51 7:21 6:26 19:39.6 6:20/M 10
34 29 6682 Nick Long Rustin 5:53 7:36 6:11 19:41.3 6:21/M 10
35 30 6650 Gabe Pardo Kennett 5:48 7:36 6:17 19:42.4 6:21/M 11
36 (> 7) 6681 Dimitri Kosmidis Rustin 5:39 7:25 6:47 19:51.7 6:24/M 11
37 (< 5) 6689 Gabe Manero Sun Valley 5:48 7:37 6:28 19:55.4 6:25/M 11
38 (> 7) 6683 Braydon Malley Rustin 5:55 7:43 6:29 20:08.1 6:30/M 11
39 31 6664 Nick Marker Oxford Area 6:04 7:41 6:24 20:10.4 6:30/M 12
40 32 6659 Daniel Cox Oxford Area 6:03 7:49 6:28 20:21.1 6:34/M 12
41 33 6658 Jack Campbell Oxford Area 6:09 7:56 6:16 20:23.1 6:35/M 11
42 (> 7) 6704 Jacob McCann Unionville 5:55 7:56 6:36 20:28.8 6:36/M 11
43 34 6646 Mattias King Kennett 6:10 7:59 7:00 21:10.6 6:50/M 11
44 35 6667 Noah Topmiller Oxford Area 6:31 8:16 6:43 21:31.4 6:56/M 9
45 (> 7) 6666 Cole Smith Oxford Area 6:10 8:23 7:11 21:45.4 7:01/M 11
46 (> 7) 6661 Connor Gentile Oxford Area 6:35 8:37 7:03 22:15.9 7:11/M 10
47 (> 7) 6680 Jimmy Coates Rustin 6:25 9:05 7:16 22:47.1 7:21/M 12
48 (> 7) 6662 Paul Kellerman Oxford Area 6:38 9:04 7:10 22:53.3 7:23/M 9
49 (< 5) 6690 Joey Mozzoni Sun Valley 6:37 9:19 7:31 23:28.6 7:34/M 11
Top
Team Summary Report - Boys
American
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Unionville 35 1 2 8 10 14 15 23
Top 5 Times: 1:27:50.0
2 Great Valley 43 3 4 11 12 13 17 18
Top 5 Times: 1:28:10.1
3 Kennett 58 5 6 9 16 22 30 34
Top 5 Times: 1:31:06.3
4 Rustin 95 7 19 20 24 25 26 29
Top 5 Times: 1:34:09.0
5 Oxford Area 139 21 27 28 31 32 33 35
Top 5 Times: 1:38:41.1
Inc. Sun Valley 2 finishers
Top 5 Times:
Top
Detail Team Results - Boys
American
Unionville Finish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times): 1:27:50.0 Average Time: 17:34.0
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6705 Ethan McIntyre 12 1 1 16:46.6 16:46.6 0:21.0
2 6702 Sam Elsen 12 2 3 16:47.5 33:34.2 0:19.0
3 6699 Aryan Abbaraju 10 8 11 17:54.3 51:28.5 0:45.3
4 6706 Michael Scali 11 10 21 18:03.5 1:09:32.1 0:47.1
5 6708 Caden Young 11 14 35 18:17.9 1:27:50.0 0:56.9
6 6703 Adam Kitay 11 15 50 18:28.4 1:46:18.5 0:56.9
7 6701 Lucca DiMario 10 23 73 18:58.8 2:05:17.3 1:05.5
8 6707 Eric Steuber 10 More Than 7 19:14.0 2:24:31.4 1:18.2
9 6700 Sebastian Arnold 12 More Than 7 19:29.1 2:44:00.6 1:17.4
10 6704 Jacob McCann 11 More Than 7 20:28.8 3:04:29.4 1:44.2
Great Valley Finish Position - 2
Team Score (places): 43 Team Score (times): 1:28:10.1 Average Time: 17:38.0
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6616 Michael Search 12 3 3 16:48.1 16:48.1 0:18.8
2 6611 Matthew Dietrick 12 4 7 16:59.0 33:47.1 0:28.5
3 6613 Max Miller 12 11 18 18:03.6 51:50.8 0:51.3
4 6614 Pierce Nolan 12 12 30 18:09.4 1:10:00.2 0:56.1
5 6617 Charles Sita 11 13 43 18:09.9 1:28:10.1 0:52.3
6 6612 Tim Matthews 10 17 60 18:42.4 1:46:52.6 1:01.8
7 6610 Brendan DeSantis 12 18 78 18:50.0 2:05:42.7 1:05.8
8 6618 Adam Surovcik 12 More Than 7 18:56.1 2:24:38.8 1:15.6
9 6619 Jake Zielinski 11 More Than 7 19:33.1 2:44:12.0 1:33.6
10 6615 Pete Schembri 10 More Than 7 19:39.6 3:03:51.7 1:34.6
Kennett Finish Position - 3
Team Score (places): 58 Team Score (times): 1:31:06.3 Average Time: 18:13.2
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6649 Gavin Maxwell 12 5 5 17:43.2 17:43.2 1:15.8
2 6647 Rio King 12 6 11 17:51.3 35:34.5 0:41.8
3 6645 Jesse Comanda 11 9 20 17:59.1 53:33.7 0:58.7
4 6648 Kendal Lanier 11 16 36 18:35.2 1:12:08.9 0:59.0
5 6651 Logan Piercy 11 22 58 18:57.3 1:31:06.3 1:29.8
6 6650 Gabe Pardo 11 30 88 19:42.4 1:50:48.7 1:24.9
7 6646 Mattias King 11 34 122 21:10.6 2:11:59.4 2:08.3
Rustin Finish Position - 4
Team Score (places): 95 Team Score (times): 1:34:09.0 Average Time: 18:49.8
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6685 Elisha Stigora 12 7 7 17:53.2 17:53.2 0:44.8
2 6684 Dylan Matthias 12 19 26 18:50.6 36:43.9 1:12.3
3 6687 Dominic Stoccardo 10 20 46 18:55.4 55:39.3 1:02.2
4 6686 Liam Stigora 10 24 70 19:08.6 1:14:48.0 1:22.2
5 6678 Danny Batchelor 9 25 95 19:21.0 1:34:09.0 1:19.8
6 6679 Chris Canterino 11 26 121 19:28.8 1:53:37.8 1:31.4
7 6682 Nick Long 10 29 150 19:41.3 2:13:19.1 1:19.6
8 6681 Dimitri Kosmidis 11 More Than 7 19:51.7 2:33:10.9 1:54.9
9 6683 Braydon Malley 11 More Than 7 20:08.1 2:53:19.0 1:37.3
10 6680 Jimmy Coates 12 More Than 7 22:47.1 3:16:06.1 2:23.9
Oxford Area Finish Position - 5
Team Score (places): 139 Team Score (times): 1:38:41.1 Average Time: 19:44.2
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6663 Ryan Latsch 11 21 21 18:56.7 18:56.7 1:01.1
2 6660 Gavin Fitzgerald 12 27 48 19:34.9 38:31.7 1:15.1
3 6665 Noah McGregor 11 28 76 19:37.9 58:09.6 1:06.2
4 6664 Nick Marker 12 31 107 20:10.4 1:18:20.0 1:32.5
5 6659 Daniel Cox 12 32 139 20:21.1 1:38:41.1 1:36.3
6 6658 Jack Campbell 11 33 172 20:23.1 1:59:04.3 1:24.3
7 6667 Noah Topmiller 9 35 207 21:31.4 2:20:35.8 1:51.2
8 6666 Cole Smith 11 More Than 7 21:45.4 2:42:21.2 2:19.2
9 6661 Connor Gentile 10 More Than 7 22:15.9 3:04:37.2 2:10.9
10 6662 Paul Kellerman 9 More Than 7 22:53.3 3:27:30.5 2:18.3
Sun Valley Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Age Place Place Time Time Back
1 6689 Gabe Manero 11 Less Than 5 19:55.4 19:55.4 1:36.7
2 6690 Joey Mozzoni 11 Less Than 5 23:28.6 43:24.1 2:39.5