Saucony/Ginerbread Man Kiski Calvalier Invite

September 16, 2017


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Boy's Junior High


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1      1   3797  Branson Walker        Somerset Area MS                        11:14.1  6:14/M    8 
    2      2   3789  Colton Walker         Somerset Area MS                        11:14.4  6:14/M    8 
    3      3   3170  Blair Beck            Freeport Area MS                        11:42.0  6:30/M    8 
    4      4   3177  Jacob Schaeffer       Freeport Area MS                        11:43.7  6:31/M    8 
    5  (< 5)   3227  Brady Sundin          Gateway MS                              11:45.1  6:32/M    8 
    6      5   3266  Drew Kozuch           Greater Latrobe MS                      11:55.5  6:37/M    7 
    7  (< 5)   3101  Cam Reaugh            Blairsville                             12:07.0  6:44/M    8 
    8  (< 5)   3003  George Boutiller      Altoona Area MS                         12:33.8  6:58/M    8 
    9      6   3788  Chase Brenneman       Somerset Area MS                        12:45.6  7:05/M    8 
   10      7   3172  Bode Fair             Freeport Area MS                        12:45.7  7:05/M    8 
   11      8   3269  Noah Pittman          Greater Latrobe MS                      13:02.1  7:14/M    8 
   12      9   3276  Nick Wetzel           Greater Latrobe MS                      13:21.0  7:25/M    7 
   13     10   3274  Colin Spehar          Greater Latrobe MS                      13:24.4  7:27/M    8 
   14     11   3181  Ben Trudgen           Freeport Area MS                        13:25.3  7:27/M    7 
   15     12   3174  James Hower           Freeport Area MS                        13:25.8  7:27/M    7 
   16  (< 5)   3871  Phil Miller           Kiski Area MS                           13:25.9  7:27/M      
   17     13   3261  Carter Buccigrossi    Greater Latrobe MS                      13:28.4  7:29/M    7 
   18     14   3265  Hunter Kaelin         Greater Latrobe MS                      13:29.0  7:29/M    8 
   19  (< 5)   3100  Frankie Benko         Blairsville                             13:39.4  7:35/M    8 
   20     15   3790  Aiden Dibuono         Somerset Area MS                        13:39.4  7:35/M    7 
   21     16   3272  Issac Shaker          Greater Latrobe MS                      13:43.8  7:37/M    8 
   22     17   3178  Dylan Stonebraker     Freeport Area MS                        13:43.9  7:37/M    7 
   23     18   3173  Jesse Hilko           Freeport Area MS                        13:44.6  7:38/M    7 
   24  (&gt 7)   3175  Colton Mell           Freeport Area MS                        13:53.2  7:43/M    8 
   25  (&gt 7)   3270  Justin Rhodes         Greater Latrobe MS                      13:53.3  7:43/M    8 
   26  (< 5)   3868  Caleb Custer          Kiski Area MS                           13:55.3  7:44/M      
   27  (&gt 7)   3263  Alec Curran           Greater Latrobe MS                      13:58.2  7:46/M    7 
   28  (< 5)   3005  Tyler Latten          Altoona Area MS                         14:00.8  7:47/M    8 
   29  (&gt 7)   3262  Jon Cosner            Greater Latrobe MS                      14:01.9  7:47/M    7 
   30  (< 5)   3466  Shae DeHaven          Marion Center Area                      14:18.2  7:57/M    8 
   31  (&gt 7)   3268  Connor Pflugh         Greater Latrobe MS                      14:18.5  7:57/M    8 
   32  (< 5)   3006  Eli Wisor             Altoona Area MS                         14:33.0  8:05/M    7 
   33  (&gt 7)   3179  Grayson Swoager       Freeport Area MS                        14:39.6  8:08/M    8 
   34     19   3792  RJ James              Somerset Area MS                        15:04.2  8:22/M    8 
   35  (< 5)   3869  Aidan Bico            Kiski Area MS                           15:29.7  8:36/M      
   36  (< 5)   3872  Joshua Obringer       Kiski Area MS                           15:55.9  8:51/M      
   37     20   3793  Colton Lynn           Somerset Area MS                        16:19.0  9:04/M    8 
   38  (< 5)   3103  Luke Shannon          Blairsville                             16:45.6  9:18/M    7 
   39     21   3791  Mason Hainzer         Somerset Area MS                        16:46.0  9:19/M    7 
   40  (&gt 7)   3171  Colton Brenneman      Freeport Area MS                        16:54.9  9:23/M    7 
   41  (< 5)   3102  Daniel Schrack        Blairsville                             17:03.3  9:28/M    8 

Team Summary Report - Boys

Boy's Junior High


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Freeport Area MS                       37               3   4   7  11  12  17  18         
        Top  5 Times: 1:03:02.6
        Average Time: 12:36.5

    2 Somerset Area MS                       43               1   2   6  15  19  20  21         
        Top  5 Times: 1:03:57.9
        Average Time: 12:47.5

    3 Greater Latrobe MS                     45               5   8   9  10  13  14  16         
        Top  5 Times: 1:05:11.4
        Average Time: 13:02.2

 Inc. Altoona Area MS                      3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Blairsville                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Gateway MS                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Marion Center Area                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Kiski Area MS                        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Detail Team Results - Boys

Boy's Junior High

Freeport Area MS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  37  Team Score (times):    1:03:02.6   Average Time: 12:36.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3170  Blair Beck             8        3            3        11:42.0      11:42.0      0:27.9
    2   3177  Jacob Schaeffer        8        4            7        11:43.7      23:25.8      0:29.6
    3   3172  Bode Fair              8        7           14        12:45.7      36:11.5      1:31.6
    4   3181  Ben Trudgen            7       11           25        13:25.3      49:36.8      2:11.2
    5   3174  James Hower            7       12           37        13:25.8    1:03:02.6      2:11.7
    6   3178  Dylan Stonebraker      7       17           54        13:43.9    1:16:46.6      2:29.8
    7   3173  Jesse Hilko            7       18           72        13:44.6    1:30:31.2      2:30.5
    8   3175  Colton Mell            8    More Than  7           13:53.2    1:44:24.4      2:39.1
    9   3179  Grayson Swoager        8    More Than  7           14:39.6    1:59:04.1      3:25.5
   10   3171  Colton Brenneman       7    More Than  7           16:54.9    2:15:59.1      5:40.8

Somerset Area MS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  43  Team Score (times):    1:03:57.9   Average Time: 12:47.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3797  Branson Walker         8        1            1        11:14.1      11:14.1      0:00.0
    2   3789  Colton Walker          8        2            3        11:14.4      22:28.5      0:00.3
    3   3788  Chase Brenneman        8        6            9        12:45.6      35:14.2      1:31.5
    4   3790  Aiden Dibuono          7       15           24        13:39.4      48:53.6      2:25.3
    5   3792  RJ James               8       19           43        15:04.2    1:03:57.9      3:50.1
    6   3793  Colton Lynn            8       20           63        16:19.0    1:20:16.9      5:04.9
    7   3791  Mason Hainzer          7       21           84        16:46.0    1:37:03.0      5:31.9

Greater Latrobe MS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  45  Team Score (times):    1:05:11.4   Average Time: 13:02.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3266  Drew Kozuch            7        5            5        11:55.5      11:55.5      0:41.4
    2   3269  Noah Pittman           8        8           13        13:02.1      24:57.6      1:48.0
    3   3276  Nick Wetzel            7        9           22        13:21.0      38:18.6      2:06.9
    4   3274  Colin Spehar           8       10           32        13:24.4      51:43.0      2:10.3
    5   3261  Carter Buccigrossi     7       13           45        13:28.4    1:05:11.4      2:14.3
    6   3265  Hunter Kaelin          8       14           59        13:29.0    1:18:40.4      2:14.9
    7   3272  Issac Shaker           8       16           75        13:43.8    1:32:24.2      2:29.7
    8   3270  Justin Rhodes          8    More Than  7           13:53.3    1:46:17.5      2:39.2
    9   3263  Alec Curran            7    More Than  7           13:58.2    2:00:15.8      2:44.1
   10   3262  Jon Cosner             7    More Than  7           14:01.9    2:14:17.7      2:47.8
   11   3268  Connor Pflugh          8    More Than  7           14:18.5    2:28:36.3      3:04.4

Altoona Area MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3003  George Boutiller       8    Less Than  5           12:33.8      12:33.8      1:19.7
    2   3005  Tyler Latten           8    Less Than  5           14:00.8      26:34.7      2:46.7
    3   3006  Eli Wisor              7    Less Than  5           14:33.0      41:07.7      3:18.9

Blairsville    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3101  Cam Reaugh             8    Less Than  5           12:07.0      12:07.0      0:52.9
    2   3100  Frankie Benko          8    Less Than  5           13:39.4      25:46.4      2:25.3
    3   3103  Luke Shannon           7    Less Than  5           16:45.6      42:32.1      5:31.5
    4   3102  Daniel Schrack         8    Less Than  5           17:03.3      59:35.5      5:49.2

Gateway MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3227  Brady Sundin           8    Less Than  5           11:45.1      11:45.1      0:31.0

Marion Center Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3466  Shae DeHaven           8    Less Than  5           14:18.2      14:18.2      3:04.1

Kiski Area MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3871  Phil Miller                 Less Than  5           13:25.9      13:25.9      2:11.8
    2   3868  Caleb Custer                Less Than  5           13:55.3      27:21.2      2:41.2
    3   3869  Aidan Bico                  Less Than  5           15:29.7      42:51.0      4:15.6
    4   3872  Joshua Obringer             Less Than  5           15:55.9      58:47.0      4:41.8