BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K

Race Date:4-20-19


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K


05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
   1.Steve Gourley        Doylestown,PA      40 M         16:38.54  5:21 1/157     M40-44:1/14      82.33     16:38.27  
   2.Drew Kalbach         Doylestown,PA      30 M         17:24.65  5:36 2/157     M30-34:1/10      74.77     17:24.43  
   3.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M         17:48.66  5:43 3/157     M20-24:1/4       72.87     17:47.89  
   4.Nathan Hangey        Quakertown,PA      48 M         18:08.77  5:50 4/157     M45-49:1/18      80.06     18:08.18  
   5.Keith Castner        Glenside,PA        37 M         18:23.27  5:55 5/157     M35-39:1/20      72.95     18:23.26  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
   6.Matthew Brown        Chalfont,PA        28 M         18:44.87  6:02 6/157     M25-29:1/5       69.27     18:43.84  
   7.Shaun Pello          Pipersville,PA     16 M         18:49.68  6:03 7/157     M15-19:1/7       70.33     18:48.25  
   8.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M         18:53.15  6:04 8/157     M50-54:1/11      78.05     18:52.64  
   9.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M         18:57.94  6:06 9/157     M35-39:2/20      69.92     18:57.85  
  10.Chris Mcneal         Doylestown,PA      45 M         19:11.74  6:10 10/157    M45-49:2/18      74.02     19:11.18  
  11.Tj Zwall             Warminster,PA      12 M         19:15.57  6:11 11/157    M12-14:1/10      74.86     19:14.67  
  12.Matthew Costello     New Hope,PA        52 M         19:18.79  6:12 12/157    M50-54:2/11      77.55     19:17.53  
  13.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M         19:26.29  6:15 13/157    M40-44:2/14      70.98     19:26.22  
  14.Joe Holton           Furlong,PA         34 M         19:27.84  6:15 14/157    M30-34:2/10      67.79     19:27.72  
  15.Brian Penderghest    Souderton,PA       39 M         19:44.51  6:21 15/157    M35-39:3/20      68.92     19:44.37  
  16.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F         19:59.12  6:25 1/131     F35-39:1/16      74.32     19:58.06  
  17.Gavin Mccusker       Furlong,PA         13 M         20:00.09  6:26 16/157    M12-14:2/10      70.03     19:58.64  
  18.Evan Morrow          Chalfont,PA        13 M         20:02.73  6:27 17/157    M12-14:3/10      69.91     20:01.48  
  19.James Nash           Doylestown,PA      59 M         20:09.15  6:29 18/157    M55-59:1/15      78.53     20:08.06  
  20.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M         20:12.34  6:30 19/157    M50-54:3/11      72.97     20:09.61  
  21.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F         20:17.69  6:31 2/131     F35-39:2/16      74.34     20:16.20  
  22.Richard Barni        Hatfield,PA        36 M         20:23.14  6:33 20/157    M35-39:4/20      65.38     20:22.21  
  23.Garrett Hynson       Doylestown,PA      26 M         20:24.01  6:33 21/157    M25-29:2/5       63.59     20:23.12  
  24.Jeffrey Musika       Langhorne,PA       33 M         20:26.92  6:34 22/157    M30-34:3/10      64.25     20:24.40  
  25.Megan Ciasullo       Ambler,PA          18 F         20:27.65  6:35 3/131     F15-19:1/4       72.44     20:25.21  
  26.Niki Pasquarella     ,                  31 F         20:35.44  6:37 4/131     F30-34:1/12      71.70     20:34.13  
  27.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M         20:38.14  6:38 23/157    M35-39:5/20      65.92     20:37.06  
  28.Steve Smith          Warrington,PA      42 M         20:42.80  6:40 24/157    M40-44:3/14      67.12     20:40.41  
  29.Andrew Pearson       Dumont,NJ          36 M         20:45.45  6:40 25/157    M35-39:6/20      64.23     20:42.89  
  30.Ryan Wantz           Chalfont,PA        38 M         20:46.66  6:41 26/157    M35-39:7/20      65.04     20:45.00  
  31.Bob Boland           Warrington,PA      63 M         20:48.80  6:41 27/157    M60-64:1/9       78.65     20:48.13  
  32.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F         21:02.74  6:46 5/131     F30-34:2/12      70.22     21:01.21  
  33.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M         21:06.65  6:47 28/157    M65-69:1/9       78.87     21:06.03  
  34.Matt Hastings        Doylestown,PA      50 M         21:09.06  6:48 29/157    M50-54:4/11      69.70     21:05.86  
  35.Rodney Mileski       Doylestown,PA      44 M         21:12.69  6:49 30/157    M40-44:4/14      66.49     21:10.42  
  36.William Goodwin      New Hope,PA        62 M         21:13.69  6:49 31/157    M60-64:2/9       76.46     21:11.84  
  37.Matthew Dunn         Jamison,PA         10 M         21:21.12  6:52 32/157    M 9-11:1/10      72.67     21:20.25  
  38.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M         21:33.38  6:56 33/157    M55-59:2/15      71.11     21:31.25  
  39.Tim Austin           Warrington,PA      49 M         21:37.97  6:57 34/157    M45-49:3/18      67.68     21:34.62  
  40.Tom Mccray           Hatboro,PA         42 M         21:41.67  6:58 35/157    M40-44:5/14      64.08     21:38.99  
  41.Anabelle Broadbent   Perkasie,PA        51 F         21:43.60  6:59 6/131     F50-54:1/15      76.86     21:43.12  

07:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  42.Jim Maze             ,                  56 M         21:46.05  7:00 36/157    M55-59:3/15      70.96     21:44.07  
  43.Nancy Smith          ,                  62 F         22:00.41  7:04 7/131     F60-64:1/11      86.30     21:57.92  
  44.Stephen Grecley      Doylestown,PA      39 M         22:06.05  7:06 37/157    M35-39:8/20      61.55     22:02.58  
  45.Aaryan Katiyar       Jamison,PA         11 M         22:06.99  7:07 38/157    M 9-11:2/10      67.46     22:04.79  
  46.John Hibbs           Bristol,PA         66 M         22:07.03  7:07 39/157    M65-69:2/9       75.90     22:05.70  
  47.Michael Tim-pollayo  Chalfont,PA        25 M         22:08.35  7:07 40/157    M25-29:3/5       58.62     22:06.81  
  48.Sean Permar          Perkasie,PA        37 M         22:19.48  7:11 41/157    M35-39:9/20      60.11     22:18.51  
  49.Gert Freas           North Wales,PA     58 F         22:19.56  7:11 8/131     F55-59:1/16      81.03     22:17.82  
  50.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F         22:26.62  7:13 9/131     F12-14:1/6       71.78     22:24.72  
  51.Carlton Seybolt      Perkasie,PA        57 M         22:33.28  7:15 42/157    M55-59:4/15      69.05     22:29.58  
  52.Stephen Bolton       Doylestown,PA      20 M         22:33.78  7:15 43/157    M20-24:2/4       57.53     22:31.80  
  53.Bradley Rozzelle     Horsham,PA         47 M         22:34.53  7:15 44/157    M45-49:4/18      63.86     22:29.84  
  54.Ej Mcgrogan          Warminster,PA      34 M         22:39.61  7:17 45/157    M30-34:4/10      58.22     22:36.00  
  55.Andrea Minster       Warminster,PA      40 F         22:46.50  7:19 10/131    F40-44:1/13      66.58     22:41.93  
  56.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M         22:59.32  7:23 46/157    M65-69:3/9       73.04     22:57.95  
  57.Jacquelyn Darrah     Sellersville,PA    35 F         23:02.01  7:24 11/131    F35-39:3/16      64.48     23:00.56  
  58.Jessica Mauer        Doylestown,PA      12 F         23:04.12  7:25 12/131    F12-14:2/6       71.41     23:00.99  
  59.Rick Nettles         New Hope,PA        48 M         23:07.25  7:26 47/157    M45-49:5/18      62.81     23:02.73  
  60.Bryan Obarowski      Southampton,PA     27 M         23:32.00  7:34 48/157    M25-29:4/5       55.17     23:32.00  
  61.Ava Pultorak         Perkasie,PA        14 F         23:38.74  7:36 13/131    F12-14:3/6       66.77     23:36.20  
  62.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F         23:38.99  7:36 14/131    F55-59:2/16      75.62     23:36.19  
  63.Tyler Tomlinson      Doylestown,PA      10 M         23:43.62  7:38 49/157    M 9-11:3/10      65.42     23:39.71  
  64.Dean Tomlinson       Doylestown,PA      45 M         23:48.02  7:39 50/157    M45-49:6/18      59.67     23:43.65  
  65.Christopher Bogen    Perkasie,PA        44 M         23:50.97  7:40 51/157    M40-44:6/14      59.15     23:46.97  
  66.Nicholas Piccillo    Doylestown,PA      13 M         23:54.01  7:41 52/157    M12-14:4/10      58.61     23:50.67  
  67.Joseph Piccillo      Doylestown,PA      48 M         23:54.10  7:41 53/157    M45-49:7/18      60.76     23:51.03  
  68.Brendan Sock         Jamison,PA         10 M         23:54.53  7:41 54/157    M 9-11:4/10      64.92     23:53.78  
  69.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F         23:54.86  7:41 15/131    F55-59:3/16      74.78     23:48.39  
  70.Christopher Patton   Warrington,PA      58 M         23:58.22  7:42 55/157    M55-59:5/15      65.50     23:48.45  
  71.Tim Walters          Ambler,PA          32 M         23:58.42  7:42 56/157    M30-34:5/10      54.58     23:55.72  
  72.Zoe Blair            Newtown,PA         43 F         23:58.49  7:42 16/131    F40-44:2/13      64.48     23:53.69  
  73.Kelly Flannery       Perkasie,PA        38 F         23:58.69  7:43 17/131    F35-39:4/16      62.63     23:54.96  
  74.Kenneth Riegel       Langhorne,PA       30 M         24:05.17  7:45 57/157    M30-34:6/10      54.03     24:02.79  
  75.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M         24:17.86  7:49 58/157    M65-69:4/9       70.38     24:17.76  
  76.Lanae Patton Mckelve Drums,PA           29 F         24:18.95  7:49 18/131    F25-29:1/9       60.73     24:09.27  
  77.Marco Pocai          Doylestown,PA      8  M         24:19.90  7:49 59/157    M 1- 8:1/2       70.56     24:15.41  
  78.Alessandro Pocai     Doylestown,PA      46 M         24:20.03  7:49 60/157    M45-49:8/18      58.79     24:14.75  
  79.Nick Russo           Warrington,PA      15 M         24:31.32  7:53 61/157    M15-19:2/7       54.77     24:28.02  
  80.David Kille          Doylestown,PA      41 M         24:32.66  7:53 62/157    M40-44:7/14      56.24     24:17.63  
  81.Grant Brewin         Souderton,PA       67 M         24:35.93  7:55 63/157    M65-69:5/9       68.88     24:33.45  
  82.Liz Mcquillan        Philadelphia,PA    28 F         24:39.31  7:56 19/131    F25-29:2/9       59.86     24:34.77  
  83.Joseph Schoen        Doylestown,PA      49 M         24:44.37  7:57 64/157    M45-49:9/18      59.15     24:36.87  
  84.Mark A. Miller       Doylestown,PA      61 M         24:47.41  7:58 65/157    M60-64:3/9       64.92     24:46.10  
  85.Kyle Fries           Pipersville,PA     37 M         24:49.46  7:59 66/157    M35-39:10/20     54.05     24:40.43  

08:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
  86.Joe Wassel           North Wales,PA     56 M         24:52.18  8:00 67/157    M55-59:6/15      62.12     24:41.66  
  87.Jay Bosak            Warrington,PA      48 M         24:54.17  8:00 68/157    M45-49:10/18     58.32     24:52.27  
  88.Tina Permar          Perkasie,PA        38 F         24:56.87  8:01 20/131    F35-39:5/16      60.20     24:50.12  
  89.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M         24:58.00  8:02 69/157    M65-69:6/9       69.20     24:55.30  
  90.Brian Gainsley       Southampton,PA     41 M         25:03.52  8:03 70/157    M40-44:8/14      55.08     24:57.88  
  91.Ned Obrien           Doylestown,PA      56 M         25:03.52  8:03 71/157    M55-59:7/15      61.67     24:57.72  
  92.Not Registered       ,                  99 M         25:04.02  8:04 72/157    NO AGE:1/1        0.00     25:00.24  
  93.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F         25:05.17  8:04 21/131    F55-59:4/16      72.10     25:00.95  
  94.Mike Fournier        Warrington,PA      66 M         25:10.74  8:06 73/157    M65-69:7/9       66.70     25:05.34  
  95.Aarav Awasthi        Furlong,PA         9  M         25:20.40  8:09 74/157    M 9-11:5/10      64.16     25:16.22  
  96.James Brazell        Pipersville,PA     47 M         25:20.68  8:09 75/157    M45-49:11/18     56.89     25:17.61  
  97.Alex Radishofski     Chalfont,PA        11 M         25:20.95  8:09 76/157    M 9-11:6/10      58.86     25:15.06  
  98.Kristi Wiley         Harleysville,PA    35 F         25:23.35  8:10 22/131    F35-39:6/16      58.52     25:15.61  
  99.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F         25:24.71  8:10 23/131    F45-49:1/15      62.38     25:21.22  
 100.Andrew Sposato       Langhorne,PA       32 M         25:25.39  8:10 77/157    M30-34:7/10      51.47     25:11.35  
 101.Kenneth Radishofski  Chalfont,PA        40 M         25:26.48  8:11 78/157    M40-44:9/14      53.86     25:20.64  
 102.Johannes Cloete      Holicong,PA        52 M         25:27.65  8:11 79/157    M50-54:5/11      58.82     25:23.88  
 103.Annabelle Gonsiewski Doylestown,PA      15 F         25:29.44  8:12 24/131    F15-19:2/4       60.83     25:21.36  
 104.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F         25:29.78  8:12 25/131    F45-49:2/15      62.17     25:22.68  
 105.Alex Rojas           Willow Grove,PA    34 M         25:31.79  8:13 80/157    M30-34:8/10      51.68     25:31.78  
 106.Kira Logiovine       ,                  13 F         25:32.65  8:13 26/131    F12-14:4/6       63.07     25:29.98  
 107.Terry Leaness        Plymouth Meetin,PA 63 M         25:35.68  8:14 81/157    M60-64:4/9       63.95     25:32.39  
 108.Kevin Castner        Oreland,PA         28 M         25:40.45  8:15 82/157    M25-29:5/5       50.57     25:39.85  
 109.Mina Ritz            Furlong,PA         15 F         25:42.88  8:16 27/131    F15-19:3/4       60.32     25:40.32  
 110.Timothy Cooper       Northampton,PA     41 M         25:59.71  8:21 83/157    M40-44:10/14     53.10     25:54.17  
 111.Adam Reinert         ,                  33 M         26:02.76  8:22 84/157    M30-34:9/10      50.44     25:47.18  
 112.Karen Robinson-cloet Holicong,PA        56 F         26:05.10  8:23 28/131    F55-59:5/16      67.72     26:01.30  
 113.Michael Davis        Doylestown,PA      48 M         26:11.37  8:25 85/157    M45-49:12/18     55.46     26:03.36  
 114.Stan Jaroszewski     Doylestown,PA      50 M         26:13.38  8:26 86/157    M50-54:6/11      56.23     26:05.15  
 115.Cole Gainsley        Southampton,PA     11 M         26:22.63  8:29 87/157    M 9-11:7/10      56.55     26:19.74  
 116.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F         26:24.75  8:30 29/131    F50-54:2/15      63.94     26:20.15  
 117.Kert Emperado        Philadelphia,PA    37 M         26:36.98  8:33 88/157    M35-39:11/20     50.43     26:21.18  
 118.Jeremy Tuz           Chalfont,PA        15 M         26:42.39  8:35 89/157    M15-19:3/7       50.30     26:32.09  
 119.Wade Haflett         Doylestown,PA      15 M         26:42.99  8:35 90/157    M15-19:4/7       50.30     26:37.88  
 120.Lori Gonsiewski      Doylestown,PA      45 F         26:43.59  8:36 30/131    F45-49:3/15      58.78     26:35.05  
 121.Martin Huber         Boston,MA          59 M         26:45.91  8:36 91/157    M55-59:8/15      59.17     26:29.83  
 122.Kristi Mathewson     Hatboro,PA         36 F         26:48.59  8:37 31/131    F35-39:7/16      55.59     26:29.88  
 123.Austin Meehan        Philadelphia,PA    24 M         26:49.34  8:37 92/157    M20-24:3/4       48.39     26:40.21  
 124.Shawn Esler          Chalfont,PA        12 M         26:51.28  8:38 93/157    M12-14:5/10      53.68     26:42.72  
 125.Isha Awasthi         Furlong,PA         7  F         26:55.94  8:40 32/131    F 1- 8:1/4       71.59     26:51.72  
 126.Mike Depue           Chalfont,PA        39 M         26:57.46  8:40 94/157    M35-39:12/20     50.48     26:43.68  
 127.Alan Non             Warrington,PA      70 M         27:21.58  8:48 95/157    M70-74:1/9       63.83     27:15.30  
 128.Bonnie Calabrese     Chalfont,PA        51 F         27:22.23  8:48 33/131    F50-54:3/15      61.00     27:09.90  
 129.Josh Filer           Warrington,PA      17 M         27:25.34  8:49 96/157    M15-19:5/7       47.70     27:18.45  
 130.Jesse Castellano     New Hope,PA        12 M         27:27.53  8:50 97/157    M12-14:6/10      52.51     27:13.56  
 131.Sheryl Fitzgerald    Furlong,PA         51 F         27:31.11  8:51 34/131    F50-54:4/15      60.67     27:24.09  
 132.Reagan Griffith      ,                  14 F         27:34.39  8:52 35/131    F12-14:5/6       57.25     27:28.05  
 133.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M         27:36.96  8:53 98/157    M70-74:2/9       64.02     27:28.69  
 134.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F         27:42.09  8:54 36/131    F60-64:2/11      67.71     27:33.58  
 135.John Nettles         New Hope,PA        12 M         27:44.56  8:55 99/157    M12-14:7/10      51.97     27:31.47  
 136.Tom Deprince         Yardley,PA         35 M         27:54.52  8:58 100/157   M35-39:13/20     47.51     27:41.81  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 137.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F         27:58.62  9:00 37/131    F60-64:3/11      67.90     27:46.48  
 138.Cheryl King-marino   ,                  58 F         28:04.16  9:02 38/131    F55-59:6/16      64.44     27:57.12  
 139.Ryan Sock            Jamison,PA         8  M         28:05.77  9:02 101/157   M 1- 8:2/2       61.10     28:03.96  
 140.Michael Sork         Jamison,PA         38 M         28:06.06  9:02 102/157   M35-39:14/20     48.08     28:03.91  
 141.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F         28:07.02  9:02 39/131    F55-59:7/16      62.11     28:03.06  
 142.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F         28:07.69  9:03 40/131    F60-64:4/11      65.89     28:03.86  
 143.Lauren Griffith      ,                  22 F         28:09.32  9:03 41/131    F20-24:1/4       52.43     28:03.16  
 144.Tim Lenihan          Morrisville,PA     62 M         28:25.09  9:08 103/157   M60-64:5/9       57.10     28:18.75  
 145.Janet Esler          Chalfont,PA        45 F         28:25.53  9:08 42/131    F45-49:4/15      55.26     28:16.92  
 146.Ruth King            Ambler,PA          68 F         28:26.97  9:09 43/131    F65-69:1/4       72.20     28:21.38  
 147.Jennifer Bish        Furlong,PA         37 F         28:30.03  9:10 44/131    F35-39:8/16      52.46     28:21.57  
 148.Thomas Dietz         Doylestown,PA      56 M         28:36.46  9:12 104/157   M55-59:9/15      54.02     28:24.64  
 149.Chad Burkins         Furlong,PA         47 M         28:37.28  9:12 105/157   M45-49:13/18     50.37     28:28.24  
 150.Brittany Bressler    Chalfont,PA        26 F         28:39.69  9:13 45/131    F25-29:3/9       51.51     28:35.49  
 151.Giuliana Mucaro      Blairstown,NJ      26 F         28:40.08  9:13 46/131    F25-29:4/9       51.48     28:35.38  
 152.Shreyan Katiyar      Jamison,PA         10 M         28:40.97  9:13 106/157   M 9-11:8/10      54.13     28:35.56  
 153.Tiffany Donahue      Warrington,PA      39 F         28:42.25  9:14 47/131    F35-39:9/16      52.55     28:27.20  
 154.Cindy Wallace        Doylestown,PA      62 F         28:54.04  9:18 48/131    F60-64:5/11      65.71     28:44.03  
 155.Elizabeth Lemay      Doylestown,PA      50 F         28:55.26  9:18 49/131    F50-54:5/15      57.11     28:34.52  
 156.Sonia Simpson        Doylestown,PA      51 F         28:55.56  9:18 50/131    F50-54:6/15      57.73     28:42.62  
 157.Jeff Reinmiller      Doylestown,PA      35 M         28:58.29  9:19 107/157   M35-39:15/20     45.76     28:40.41  
 158.Eve Packel           Doylestown,PA      51 F         29:07.65  9:22 51/131    F50-54:7/15      57.34     28:48.42  
 159.Regina Villa         Furlong,PA         59 F         29:13.13  9:24 52/131    F55-59:8/16      62.65     28:56.87  
 160.Catherine Degroot    Doylestown,PA      51 F         29:21.02  9:26 53/131    F50-54:8/15      56.88     29:15.72  
 161.Jack Lottier         New Hope,PA        12 M         29:35.81  9:31 108/157   M12-14:8/10      48.73     29:21.65  
 162.Jo Markou            Doylestown,PA      32 F         29:39.18  9:32 54/131    F30-34:3/12      49.83     29:29.85  
 163.Jim Mcgowan          Lansdale,PA        39 M         29:42.61  9:33 109/157   M35-39:16/20     45.81     29:27.99  
 164.Alan Tofig           Warrington,PA      57 M         29:42.65  9:33 110/157   M55-59:10/15     52.44     29:30.91  
 165.Andy Montgomery      Feasterville Tr,PA 46 M         29:46.27  9:34 111/157   M45-49:14/18     48.07     29:27.18  
 166.Joseph Whalen        Doylestown,PA      58 M         29:54.58  9:37 112/157   M55-59:11/15     52.51     29:48.44  
 167.Trisha Reinmiller    Doylestown,PA      32 F         29:55.31  9:37 55/131    F30-34:4/12      49.38     29:37.52  
 168.Amanda Curtis        Jamison,PA         40 F         29:55.53  9:37 56/131    F40-44:3/13      50.68     29:39.62  
 169.Jaime Martens        Doylestown,PA      30 F         30:02.88  9:40 57/131    F30-34:5/12      49.14     29:50.53  
 170.George Ashmore       Holland,PA         71 M         30:03.87  9:40 113/157   M70-74:3/9       58.80     29:59.28  
 171.Dave Horner          Pipersville,PA     53 M         30:10.63  9:42 114/157   M50-54:7/11      50.02     30:02.24  
 172.Ilene Deutsch Riegel Doylestown,PA      60 F         30:11.33  9:42 58/131    F60-64:6/11      61.38     30:03.91  
 173.Ray Braun            Doylestown,PA      64 M         30:11.94  9:43 115/157   M60-64:6/9       54.68     29:58.35  
 174.Ved Rajish           Warrington,PA      10 M         30:17.56  9:44 116/157   M 9-11:9/10      51.24     30:12.26  
 175.Eepsitha Popuri      Warwick,PA         12 F         30:21.06  9:46 59/131    F12-14:6/6       54.28     30:21.06  
 176.Ciba Prabhu          Warrington,PA      38 F         30:28.87  9:48 60/131    F35-39:10/16     49.27     30:23.69  
 177.Cheryl Elsinger      New Paltz,NY       58 F         30:31.57  9:49 61/131    F55-59:9/16      59.27     30:15.00  
 178.Katie Piperno        Doylestown,PA      39 F         30:37.54  9:51 62/131    F35-39:11/16     49.26     30:26.67  
 179.Jamie Welbaum        Chalfont,PA        41 M         30:38.82  9:51 117/157   M40-44:11/14     45.04     30:27.44  
 180.Christine Hedrick    Doylestown,PA      31 F         30:39.11  9:51 63/131    F30-34:6/12      48.16     30:27.99  
 181.Ethan Esser          Doylestown,PA      16 M         30:46.52  9:54 118/157   M15-19:6/7       43.03     30:37.37  
 182.Maggie Haflett       Doylestown,PA      42 F         30:47.03  9:54 64/131    F40-44:4/13      49.86     30:30.14  
 183.Katie Mignogna       Doylestown,PA      43 F         30:49.50  9:55 65/131    F40-44:5/13      50.15     30:32.81  
 184.Hari Popuri          Warwick,PA         45 M         30:54.26  9:56 119/157   M45-49:15/18     45.97     30:54.26  
 185.Rachel Mauer         ,                  51 F         30:56.02  9:57 66/131    F50-54:9/15      53.97     30:43.01  
 186.Anthony Colistro     Warrington,PA      38 M         30:56.88  9:57 120/157   M35-39:17/20     43.67     30:42.55  
 187.Samantha Bode        Chalfont,PA        49 F         31:02.00  9:59 67/131    F45-49:5/15      52.67     30:51.33  

10:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 188.Emily Grace          Washington Cros,PA 66 F         31:28.79 10:07 68/131    F65-69:2/4       63.53     31:24.24  
 189.Andrew Markou        Doylestown,PA      34 M         31:46.80 10:13 121/157   M30-34:10/10     41.52     31:36.97  
 190.Theresa Wertz        Doylestown,PA      52 F         31:48.02 10:14 69/131    F50-54:10/15     53.08     31:30.17  
 191.Michael Lambert      West Chester,PA    51 M         31:48.41 10:14 122/157   M50-54:8/11      46.72     31:32.55  
 192.Heather Sommerer     Abington,PA        48 F         31:48.66 10:14 70/131    F45-49:6/15      50.83     31:33.28  
 193.Laura Shannon        Doylestown,PA      44 F         31:48.72 10:14 71/131    F40-44:6/13      48.98     31:32.18  
 194.Lou Putnam           Doylestown,PA      72 M         31:49.54 10:14 123/157   M70-74:4/9       56.26     31:44.33  
 195.Ashlynn Bean         Zionsville,PA      22 F         31:52.02 10:15 72/131    F20-24:2/4       46.31     31:36.47  
 196.Trish Lyons          Pipersville,PA     49 F         31:53.28 10:15 73/131    F45-49:7/15      51.24     31:40.82  
 197.Akash Awasthi        Furlong,PA         42 M         31:56.94 10:16 124/157   M40-44:12/14     43.52     31:51.85  
 198.Caroline Jaroszewski Doylestown,PA      48 F         32:02.43 10:18 74/131    F45-49:8/15      50.46     31:53.64  
 199.Rajish Cheruparambil Warrington,PA      44 M         32:19.02 10:24 125/157   M40-44:13/14     43.63     32:12.94  
 200.Ronald Izewski       Doylestown,PA      62 M         32:21.97 10:25 126/157   M60-64:7/9       50.16     32:16.57  
 201.Gnanesh Popuri       Warwick,PA         15 M         32:30.02 10:27 127/157   M15-19:7/7       41.33     32:30.02  
 202.Mark Mccowan         Newtown,PA         46 M         32:31.54 10:28 128/157   M45-49:16/18     44.00     32:06.87  
 203.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F         32:35.63 10:29 75/131    F65-69:3/4       63.01     32:32.01  
 204.Denny Hancock        New Hope,PA        13 M         32:38.20 10:30 129/157   M12-14:9/10      42.93     32:21.60  
 205.Christine Hancock    New Hope,PA        44 F         32:39.35 10:30 76/131    F40-44:7/13      47.70     32:21.34  
 206.Robin Kaplan         Jamison,PA         58 F         32:42.99 10:31 77/131    F55-59:10/16     55.31     32:32.39  
 207.Amy Campbell         Warminster,PA      60 F         32:44.99 10:32 78/131    F60-64:7/11      56.60     32:32.26  
 208.Phil Zdanowicz       Warrington,PA      55 M         32:46.12 10:32 130/157   M55-59:12/15     46.78     32:35.06  
 209.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      71 M         32:47.56 10:33 131/157   M70-74:5/9       53.90     32:41.55  
 210.Douglas Esser        Doylestown,PA      56 M         32:51.01 10:34 132/157   M55-59:13/15     47.03     32:41.47  
 211.Jim Mccolgan         New Britain,PA     76 M         32:55.30 10:35 133/157   M75-79:1/3       57.92     32:44.05  
 212.Avery Guerriero      Doylestown,PA      8  F         32:55.35 10:35 79/131    F 1- 8:2/4       56.37     32:35.18  
 213.Brian Guerriero      Doylestown,PA      39 M         32:55.36 10:35 134/157   M35-39:18/20     41.33     32:35.31  
 214.Lisa Furness         Hatboro,PA         39 F         32:57.49 10:36 80/131    F35-39:12/16     45.78     32:41.05  
 215.Bruce Henderson      Doylestown,PA      69 M         33:06.31 10:39 135/157   M65-69:8/9       52.17     32:52.55  
 216.Timothy Young        Pottstown,PA       24 M         33:07.35 10:39 136/157   M20-24:4/4       39.19     32:45.18  
 217.Renee Laporte        Fairless Hills,PA  52 F         33:12.98 10:41 81/131    F50-54:11/15     50.85     32:58.24  
 218.Stephen White        Doylestown,PA      69 M         33:16.62 10:42 137/157   M65-69:9/9       51.91     33:03.91  
 219.Kristine Hubler      North Wales,PA     51 F         33:18.45 10:43 82/131    F50-54:12/15     50.14     33:03.44  
 220.Makenna Cole         Warrington,PA      8  F         33:19.44 10:43 83/131    F 1- 8:3/4       55.70     33:02.26  
 221.Kevin Stebner        Warminster,PA      47 M         33:19.98 10:43 138/157   M45-49:17/18     43.27     33:02.79  
 222.Karina Mezhiritsky   Abington,PA        30 F         33:21.27 10:44 84/131    F30-34:7/12      44.26     33:06.81  
 223.Michelle Maloney     Warminster,PA      51 F         33:25.58 10:45 85/131    F50-54:13/15     49.96     33:08.20  
 224.Paige Smith          Warrington,PA      15 F         33:29.50 10:46 86/131    F15-19:4/4       46.30     33:09.40  
 225.Cathy Smith          Warrington,PA      43 F         33:30.06 10:46 87/131    F40-44:8/13      46.14     33:10.46  
 226.Noel Houser          Warminster,PA      34 F         33:30.61 10:47 88/131    F30-34:8/12      44.24     33:20.67  
 227.Jennifer Eisenmann   Wallingford,PA     39 F         33:32.33 10:47 89/131    F35-39:13/16     44.98     33:14.60  
 228.Michael Eisenberg    Furlong,PA         56 M         33:45.98 10:52 139/157   M55-59:14/15     45.78     33:34.50  
 229.Venkata Adusumilli   Warwick,PA         41 F         33:46.00 10:52 90/131    F40-44:9/13      45.19     33:46.00  
 230.David Bean           Zionsville,PA      54 M         33:48.68 10:52 140/157   M50-54:9/11      44.99     33:33.22  
 231.Julia Kennedy        Furlong,PA         63 F         33:59.12 10:56 91/131    F60-64:8/11      56.60     33:54.76  

11:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 232.Terri Long           Hatboro,PA         56 F         34:18.03 11:02 92/131    F55-59:11/16     51.51     34:07.08  
 233.Lisa Cooper          Upper Black Edd,PA 41 F         34:19.29 11:02 93/131    F40-44:10/13     44.44     34:02.35  
 234.Ron Muchnick         Warrington,PA      41 M         34:26.48 11:05 141/157   M40-44:14/14     40.08     34:04.11  
 235.Richard Carey        Horsham,PA         63 M         34:33.18 11:07 142/157   M60-64:8/9       47.36     34:18.90  
 236.Louis Coppens        Warminster,PA      76 M         34:54.60 11:14 143/157   M75-79:2/3       54.63     34:47.31  
 237.Debbie Ney           Chalfont,PA        61 F         34:57.03 11:14 94/131    F60-64:9/11      53.67     34:50.32  
 238.Maria Skidmore       Warrington,PA      45 F         35:02.84 11:16 95/131    F45-49:9/15      44.83     34:51.08  
 239.Nicole Dinello       Furlong,PA         47 F         35:05.11 11:17 96/131    F45-49:10/15     45.60     34:51.92  
 240.Kellie Salisbury     Huntingdon Vall,PA 21 F         35:15.66 11:20 97/131    F20-24:3/4       41.87     35:07.50  
 241.Victoria Mahmoud     Sellersville,PA    62 F         35:19.64 11:22 98/131    F60-64:10/11     53.77     35:07.85  
 242.Jacqueline Cathcart  Hatboro,PA         31 F         35:21.69 11:22 99/131    F30-34:9/12      41.76     35:04.18  
 243.Brittany Brown       Warrington,PA      28 F         35:24.12 11:23 100/131   F25-29:5/9       41.69     35:14.37  
 244.Carol Hiltpold       North Wales,PA     52 F         35:33.09 11:26 101/131   F50-54:14/15     47.49     35:14.50  
 245.Danielle Millet      New Britain,PA     70 F         35:44.16 11:30 102/131   F70-74:1/2       59.05     35:27.59  
 246.Alexandra Bauer      Doylestown,PA      28 F         35:57.91 11:34 103/131   F25-29:6/9       41.06     35:47.30  
 247.Maeci Waters         Fountainville,PA   44 F         35:58.50 11:34 104/131   F40-44:11/13     43.31     35:58.50  
 248.Nathan Packel        Doylestown,PA      14 M         36:00.28 11:35 144/157   M12-14:10/10     38.02     35:40.84  
 249.Samantha Short       New Hope,PA        23 F         36:06.25 11:37 105/131   F20-24:4/4       40.89     35:45.55  
 250.Sheri Ranger         New Hope,PA        49 F         36:07.00 11:37 106/131   F45-49:11/15     45.26     35:46.79  
 251.Amy Braun            Perkasie,PA        33 F         36:11.53 11:38 107/131   F30-34:10/12     40.89     35:58.41  
 252.Eric Tobias          Warminster,PA      71 M         36:19.31 11:41 145/157   M70-74:6/9       48.66     36:11.61  
 253.Jessica Obrien       Doylestown,PA      55 F         36:46.39 11:50 108/131   F55-59:12/16     47.50     36:31.40  
 254.Sara Seybolt         Perkasie,PA        29 F         36:57.44 11:53 109/131   F25-29:7/9       39.95     36:37.20  
 255.David Mathewson      Hatboro,PA         36 M         37:02.02 11:55 146/157   M35-39:19/20     36.00     36:42.67  
 256.Joshua Toth          Lambertville,NJ    37 M         37:05.56 11:56 147/157   M35-39:20/20     36.18     36:55.82  

12:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 257.Agnes Rymer          Bayonne,NJ         62 F         37:19.23 12:00 110/131   F60-64:11/11     50.89     36:58.52  
 258.Anya Quinn           Furlong,PA         43 F         37:25.87 12:02 111/131   F40-44:12/13     41.31     37:17.11  
 259.Andy Quinn           Furlong,PA         51 M         37:26.24 12:02 148/157   M50-54:10/11     39.69     37:18.44  
 260.Dan Carroll          Philadelphia,PA    74 M         37:27.11 12:03 149/157   M70-74:7/9       49.22     37:17.66  
 261.Casey Mccullion      Philadelphia,PA    35 F         37:28.41 12:03 112/131   F35-39:14/16     39.65     37:17.44  
 262.Shane Filer          Warrington,PA      46 M         37:34.29 12:05 150/157   M45-49:18/18     38.09     37:13.83  
 263.Gjoko Ruzio-saban    Doylestown,PA      72 M         37:58.66 12:13 151/157   M70-74:8/9       47.15     37:43.63  
 264.John Boyle           Doylestown,PA      64 M         38:06.14 12:15 152/157   M60-64:9/9       43.32     37:59.28  
 265.Elizabeth Seeber     Doylestown,PA      57 F         38:41.98 12:27 113/131   F55-59:13/16     46.21     38:35.19  
 266.Erin Muchnick        Warrington,PA      44 F         38:57.21 12:32 114/131   F40-44:13/13     39.99     38:34.99  
 267.Sharon Lynn          Jamison,PA         56 F         39:10.19 12:36 115/131   F55-59:14/16     45.11     38:59.93  
 268.Bruce Alexander      Ambler,PA          72 M         39:17.51 12:38 153/157   M70-74:9/9       45.57     39:06.75  
 269.Deborah Card         Chalfont,PA        52 F         39:33.15 12:43 116/131   F50-54:15/15     42.69     39:13.45  
 270.Denise Johnston      Chalfont,PA        58 F         39:42.31 12:46 117/131   F55-59:15/16     45.56     39:35.65  
 271.Ethan Cirafesi       Chalfont,PA        11 M         39:46.79 12:48 154/157   M 9-11:10/10     37.50     39:34.36  
 272.Paul Kaplan          Jamison,PA         58 M         39:50.09 12:49 155/157   M55-59:15/15     39.42     39:39.20  
 273.Jenn Fries           Pipersville,PA     37 F         39:52.54 12:50 118/131   F35-39:15/16     37.51     39:44.24  
 274.Andrea Cole          Warminster,PA      38 F         40:21.20 12:59 119/131   F35-39:16/16     37.21     40:04.05  

13:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 275.Victoria Tuz         Chalfont,PA        49 F         40:33.70 13:03 120/131   F45-49:12/15     40.29     40:21.55  
 276.Dawn Cirafesi        Chalfont,PA        45 F         40:33.92 13:03 121/131   F45-49:13/15     38.73     40:21.92  
 277.Sarah Mcquillan      Philadelphia,PA    28 F         40:55.37 13:10 122/131   F25-29:8/9       36.07     40:33.69  
 278.David Jacoby         Doylestown,PA      52 M         41:45.05 13:26 156/157   M50-54:11/11     35.87     41:28.54  
 279.Nicole Gatto         Bensalem,PA        27 F         41:49.77 13:27 123/131   F25-29:9/9       35.30     41:28.06  
 280.Bonne Hills          Doylestown,PA      49 F         42:35.76 13:42 124/131   F45-49:14/15     38.37     42:15.74  
 281.Geraldine Mcquillan  Philadelphia,PA    56 F         43:25.97 13:58 125/131   F55-59:16/16     40.70     43:07.47  

14:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 282.Zaira Katiyar        Jamison,PA         5  F         45:01.35 14:29 126/131   F 1- 8:4/4       46.78     44:55.05  

15:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 283.Marie Rieck          Lansdale,PA        32 F         46:49.74 15:04 127/131   F30-34:11/12     31.56     46:31.88  
 284.Helene Mathern       Doylestown,PA      70 F         48:05.64 15:28 128/131   F70-74:2/2       43.89     47:46.27  

16:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 285.Margit Olson         Pipersville,PA     69 F         49:43.44 16:00 129/131   F65-69:4/4       41.87     49:23.27  
 286.Alicia Riesgo        Lambertville,NJ    49 F         49:54.62 16:03 130/131   F45-49:15/15     32.75     49:42.38  
 287.Kathleen Barr        Churchville,PA     34 F         52:12.42 16:48 131/131   F30-34:12/12     28.40     52:03.52  

18:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP     ChipTime
 288.Otto Mills           Doylestown,PA      77 M         58:50.97 18:56 157/157   M75-79:3/3       33.03     58:38.13  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Steve Gourley        Doylestown,PA      40 M             985   16:38.54  5:21
   2.Drew Kalbach         Doylestown,PA      30 M              42   17:24.65  5:36
   3.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M             176   17:48.66  5:44
   4.Nathan Hangey        Quakertown,PA      48 M             986   18:08.77  5:50
   5.Keith Castner        Glenside,PA        37 M             979   18:23.27  5:55
   6.Matthew Brown        Chalfont,PA        28 M              69   18:44.87  6:02
   7.Shaun Pello          Pipersville,PA     16 M              10   18:49.68  6:04
   8.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M             983   18:53.15  6:05
   9.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M             147   18:57.94  6:06
  10.Chris Mcneal         Doylestown,PA      45 M            1022   19:11.74  6:11
BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvF1.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F               2   19:59.12  6:26
   2.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F               8   20:17.69  6:32
   3.Megan Ciasullo       Ambler,PA          18 F             991   20:27.65  6:35
   4.Niki Pasquarella     ,                  31 F             869   20:35.44  6:38
   5.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F             916   21:02.74  6:46
   6.Anabelle Broadbent   Perkasie,PA        51 F               6   21:43.60  7:00
   7.Nancy Smith          ,                  62 F             179   22:00.41  7:05
   8.Gert Freas           North Wales,PA     58 F             915   22:19.56  7:11
   9.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F            1026   22:26.62  7:13
  10.Andrea Minster       Warminster,PA      40 F             130   22:46.50  7:20
TOP MASTERS FINISHERS
BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
OvM1.Steve Gourley        Doylestown,PA      40 M             985   16:38.54  5:21
   1.Nathan Hangey        Quakertown,PA      48 M             986   18:08.77  5:50
   2.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M             983   18:53.15  6:05
   3.Chris Mcneal         Doylestown,PA      45 M            1022   19:11.74  6:11
   4.Matthew Costello     New Hope,PA        52 M             993   19:18.79  6:13
   5.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M             167   19:26.29  6:15
   6.James Nash           Doylestown,PA      59 M             934   20:09.15  6:29
   7.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M             131   20:12.34  6:30
   8.Steve Smith          Warrington,PA      42 M             149   20:42.80  6:40
   9.Bob Boland           Warrington,PA      63 M              63   20:48.80  6:42
  10.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M               4   21:06.65  6:48
BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Anabelle Broadbent   Perkasie,PA        51 F               6   21:43.60  7:00
   2.Nancy Smith          ,                  62 F             179   22:00.41  7:05
   3.Gert Freas           North Wales,PA     58 F             915   22:19.56  7:11
   4.Andrea Minster       Warminster,PA      40 F             130   22:46.50  7:20
   5.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F             922   23:38.99  7:37
   6.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F              19   23:54.86  7:42
   7.Zoe Blair            Newtown,PA         43 F             161   23:58.49  7:43
   8.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F              71   25:05.17  8:04
   9.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F             153   25:24.71  8:11
  10.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F              22   25:29.78  8:12

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results

PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE 8 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Marco Pocai          Doylestown,PA      8  M   77         1021   24:19.90  7:50  70.56%
   2.Ryan Sock            Jamison,PA         8  M  139          998   28:05.77  9:03  61.10%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE 8 AND UNDER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Isha Awasthi         Furlong,PA         7  F  125           54   26:55.94  8:40  71.59%
   2.Avery Guerriero      Doylestown,PA      8  F  212         1020   32:55.35 10:36  56.37%
   3.Makenna Cole         Warrington,PA      8  F  220          889   33:19.44 10:44  55.70%
   4.Zaira Katiyar        Jamison,PA         5  F  282         1006   45:01.35 14:29  46.78%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 9 TO 11 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Matthew Dunn         Jamison,PA         10 M   37          995   21:21.12  6:52  72.67%
   2.Aaryan Katiyar       Jamison,PA         11 M   45          116   22:06.99  7:07  67.46%
   3.Tyler Tomlinson      Doylestown,PA      10 M   63          188   23:43.62  7:38  65.42%
   4.Brendan Sock         Jamison,PA         10 M   68          999   23:54.53  7:42  64.92%
   5.Aarav Awasthi        Furlong,PA         9  M   95           56   25:20.40  8:09  64.16%
   6.Alex Radishofski     Chalfont,PA        11 M   97           25   25:20.95  8:10  58.86%
   7.Cole Gainsley        Southampton,PA     11 M  115           17   26:22.63  8:29  56.55%
   8.Shreyan Katiyar      Jamison,PA         10 M  152         1017   28:40.97  9:14  54.13%
   9.Ved Rajish           Warrington,PA      10 M  174          962   30:17.56  9:45  51.24%
  10.Ethan Cirafesi       Chalfont,PA        11 M  271          965   39:46.79 12:48  37.50%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 9 TO 11 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 12 TO 14 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Tj Zwall             Warminster,PA      12 M   11          992   19:15.57  6:12  74.86%
   2.Gavin Mccusker       Furlong,PA         13 M   17          898   20:00.09  6:26  70.03%
   3.Evan Morrow          Chalfont,PA        13 M   18           47   20:02.73  6:27  69.91%
   4.Nicholas Piccillo    Doylestown,PA      13 M   66          138   23:54.01  7:42  58.61%
   5.Shawn Esler          Chalfont,PA        12 M  124           77   26:51.28  8:39  53.68%
   6.Jesse Castellano     New Hope,PA        12 M  130          886   27:27.53  8:50  52.51%
   7.John Nettles         New Hope,PA        12 M  135          111   27:44.56  8:56  51.97%
   8.Jack Lottier         New Hope,PA        12 M  161          901   29:35.81  9:32  48.73%
   9.Denny Hancock        New Hope,PA        13 M  204          903   32:38.20 10:30  42.93%
  10.Nathan Packel        Doylestown,PA      14 M  248          107   36:00.28 11:35  38.02%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 12 TO 14 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F   50         1026   22:26.62  7:13  71.78%
   2.Jessica Mauer        Doylestown,PA      12 F   58           13   23:04.12  7:25  71.41%
   3.Ava Pultorak         Perkasie,PA        14 F   61         1028   23:38.74  7:37  66.77%
   4.Kira Logiovine       ,                  13 F  106          996   25:32.65  8:13  63.07%
   5.Reagan Griffith      ,                  14 F  132           24   27:34.39  8:52  57.25%
   6.Eepsitha Popuri      Warwick,PA         12 F  175          954   30:21.06  9:46  54.28%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Shaun Pello          Pipersville,PA     16 M    7           10   18:49.68  6:04  70.33%
   2.Nick Russo           Warrington,PA      15 M   79          873   24:31.32  7:54  54.77%
   3.Jeremy Tuz           Chalfont,PA        15 M  118          939   26:42.39  8:36  50.30%
   4.Wade Haflett         Doylestown,PA      15 M  119          177   26:42.99  8:36  50.30%
   5.Josh Filer           Warrington,PA      17 M  129          974   27:25.34  8:50  47.70%
   6.Ethan Esser          Doylestown,PA      16 M  181           92   30:46.52  9:54  43.03%
   7.Gnanesh Popuri       Warwick,PA         15 M  201          953   32:30.02 10:28  41.33%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 15 TO 19 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Megan Ciasullo       Ambler,PA          18 F   25          991   20:27.65  6:35  72.44%
   2.Annabelle Gonsiewski Doylestown,PA      15 F  103         1002   25:29.44  8:12  60.83%
   3.Mina Ritz            Furlong,PA         15 F  109          143   25:42.88  8:17  60.32%
   4.Paige Smith          Warrington,PA      15 F  224          152   33:29.50 10:47  46.30%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M    3          176   17:48.66  5:44  72.87%
   2.Stephen Bolton       Doylestown,PA      20 M   52         1004   22:33.78  7:16  57.53%
   3.Austin Meehan        Philadelphia,PA    24 M  123          882   26:49.34  8:38  48.39%
   4.Timothy Young        Pottstown,PA       24 M  216          874   33:07.35 10:40  39.19%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 20 TO 24 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Lauren Griffith      ,                  22 F  143          868   28:09.32  9:04  52.43%
   2.Ashlynn Bean         Zionsville,PA      22 F  195          905   31:52.02 10:15  46.31%
   3.Kellie Salisbury     Huntingdon Vall,PA 21 F  240          883   35:15.66 11:21  41.87%
   4.Samantha Short       New Hope,PA        23 F  249          937   36:06.25 11:37  40.89%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Matthew Brown        Chalfont,PA        28 M    6           69   18:44.87  6:02  69.27%
   2.Garrett Hynson       Doylestown,PA      26 M   23          174   20:24.01  6:34  63.59%
   3.Michael Tim-pollayo  Chalfont,PA        25 M   47         1015   22:08.35  7:08  58.62%
   4.Bryan Obarowski      Southampton,PA     27 M   60          877   23:32.00  7:34  55.17%
   5.Kevin Castner        Oreland,PA         28 M  108          980   25:40.45  8:16  50.57%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 25 TO 29 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Lanae Patton Mckelve Drums,PA           29 F   76          879   24:18.95  7:50  60.73%
   2.Liz Mcquillan        Philadelphia,PA    28 F   82          129   24:39.31  7:56  59.86%
   3.Brittany Bressler    Chalfont,PA        26 F  150          956   28:39.69  9:13  51.51%
   4.Giuliana Mucaro      Blairstown,NJ      26 F  151          955   28:40.08  9:14  51.48%
   5.Brittany Brown       Warrington,PA      28 F  243          969   35:24.12 11:24  41.69%
   6.Alexandra Bauer      Doylestown,PA      28 F  246          925   35:57.91 11:35  41.06%
   7.Sara Seybolt         Perkasie,PA        29 F  254         1014   36:57.44 11:54  39.95%
   8.Sarah Mcquillan      Philadelphia,PA    28 F  277          938   40:55.37 13:10  36.07%
   9.Nicole Gatto         Bensalem,PA        27 F  279          936   41:49.77 13:28  35.30%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Drew Kalbach         Doylestown,PA      30 M    2           42   17:24.65  5:36  74.77%
   2.Joe Holton           Furlong,PA         34 M   14          108   19:27.84  6:16  67.79%
   3.Jeffrey Musika       Langhorne,PA       33 M   24          987   20:26.92  6:35  64.25%
   4.Ej Mcgrogan          Warminster,PA      34 M   54          968   22:39.61  7:18  58.22%
   5.Tim Walters          Ambler,PA          32 M   71          984   23:58.42  7:43  54.58%
   6.Kenneth Riegel       Langhorne,PA       30 M   74          166   24:05.17  7:45  54.03%
   7.Andrew Sposato       Langhorne,PA       32 M  100          924   25:25.39  8:11  51.47%
   8.Alex Rojas           Willow Grove,PA    34 M  105         1030   25:31.79  8:13  51.68%
   9.Adam Reinert         ,                  33 M  111          172   26:02.76  8:23  50.44%
  10.Andrew Markou        Doylestown,PA      34 M  189          123   31:46.80 10:14  41.52%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 30 TO 34 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Niki Pasquarella     ,                  31 F   26          869   20:35.44  6:38  71.70%
   2.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F   32          916   21:02.74  6:46  70.22%
   3.Jo Markou            Doylestown,PA      32 F  162           23   29:39.18  9:33  49.83%
   4.Trisha Reinmiller    Doylestown,PA      32 F  167          141   29:55.31  9:38  49.38%
   5.Jaime Martens        Doylestown,PA      30 F  169          920   30:02.88  9:40  49.14%
   6.Christine Hedrick    Doylestown,PA      31 F  180          117   30:39.11  9:52  48.16%
   7.Karina Mezhiritsky   Abington,PA        30 F  222          988   33:21.27 10:44  44.26%
   8.Noel Houser          Warminster,PA      34 F  226          940   33:30.61 10:47  44.24%
   9.Jacqueline Cathcart  Hatboro,PA         31 F  242          909   35:21.69 11:23  41.76%
  10.Amy Braun            Perkasie,PA        33 F  251          957   36:11.53 11:39  40.89%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Keith Castner        Glenside,PA        37 M    5          979   18:23.27  5:55  72.95%
   2.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M    9          147   18:57.94  6:06  69.92%
   3.Brian Penderghest    Souderton,PA       39 M   15          871   19:44.51  6:21  68.92%
   4.Richard Barni        Hatfield,PA        36 M   22         1012   20:23.14  6:34  65.38%
   5.Michael Carroll      Doylestown,PA      39 M   27           55   20:38.14  6:39  65.92%
   6.Andrew Pearson       Dumont,NJ          36 M   29          921   20:45.45  6:41  64.23%
   7.Ryan Wantz           Chalfont,PA        38 M   30          184   20:46.66  6:41  65.04%
   8.Stephen Grecley      Doylestown,PA      39 M   44         1023   22:06.05  7:07  61.55%
   9.Sean Permar          Perkasie,PA        37 M   48           99   22:19.48  7:11  60.11%
  10.Kyle Fries           Pipersville,PA     37 M   85           98   24:49.46  7:59  54.05%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 35 TO 39 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvF1.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F   16            2   19:59.12  6:26  74.32%
   1.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F   21            8   20:17.69  6:32  74.34%
   2.Jacquelyn Darrah     Sellersville,PA    35 F   57          917   23:02.01  7:25  64.48%
   3.Kelly Flannery       Perkasie,PA        38 F   73           43   23:58.69  7:43  62.63%
   4.Tina Permar          Perkasie,PA        38 F   88          100   24:56.87  8:02  60.20%
   5.Kristi Wiley         Harleysville,PA    35 F   98          159   25:23.35  8:10  58.52%
   6.Kristi Mathewson     Hatboro,PA         36 F  122          910   26:48.59  8:38  55.59%
   7.Jennifer Bish        Furlong,PA         37 F  147         1010   28:30.03  9:10  52.46%
   8.Tiffany Donahue      Warrington,PA      39 F  153           87   28:42.25  9:14  52.55%
   9.Ciba Prabhu          Warrington,PA      38 F  176          960   30:28.87  9:49  49.27%
  10.Katie Piperno        Doylestown,PA      39 F  178          139   30:37.54  9:51  49.26%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
OvM1.Steve Gourley        Doylestown,PA      40 M    1          985   16:38.54  5:21  82.33%
   1.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M   13          167   19:26.29  6:15  70.98%
   2.Steve Smith          Warrington,PA      42 M   28          149   20:42.80  6:40  67.12%
   3.Rodney Mileski       Doylestown,PA      44 M   35         1005   21:12.69  6:50  66.49%
   4.Tom Mccray           Hatboro,PA         42 M   40          875   21:41.67  6:59  64.08%
   5.Christopher Bogen    Perkasie,PA        44 M   65           64   23:50.97  7:41  59.15%
   6.David Kille          Doylestown,PA      41 M   80          121   24:32.66  7:54  56.24%
   7.Brian Gainsley       Southampton,PA     41 M   90           45   25:03.52  8:04  55.08%
   8.Kenneth Radishofski  Chalfont,PA        40 M  101         1025   25:26.48  8:11  53.86%
   9.Timothy Cooper       Northampton,PA     41 M  110          906   25:59.71  8:22  53.10%
  10.Jamie Welbaum        Chalfont,PA        41 M  179          899   30:38.82  9:52  45.04%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 40 TO 44 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Andrea Minster       Warminster,PA      40 F   55          130   22:46.50  7:20  66.58%
   2.Zoe Blair            Newtown,PA         43 F   72          161   23:58.49  7:43  64.48%
   3.Amanda Curtis        Jamison,PA         40 F  168          169   29:55.53  9:38  50.68%
   4.Maggie Haflett       Doylestown,PA      42 F  182          178   30:47.03  9:54  49.86%
   5.Katie Mignogna       Doylestown,PA      43 F  183           14   30:49.50  9:55  50.15%
   6.Laura Shannon        Doylestown,PA      44 F  193          170   31:48.72 10:14  48.98%
   7.Christine Hancock    New Hope,PA        44 F  205          902   32:39.35 10:31  47.70%
   8.Cathy Smith          Warrington,PA      43 F  225          151   33:30.06 10:47  46.14%
   9.Venkata Adusumilli   Warwick,PA         41 F  229          952   33:46.00 10:52  45.19%
  10.Lisa Cooper          Upper Black Edd,PA 41 F  233          935   34:19.29 11:03  44.44%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
AGM1.Nathan Hangey        Quakertown,PA      48 M    4          986   18:08.77  5:50  80.06%
   1.Chris Mcneal         Doylestown,PA      45 M   10         1022   19:11.74  6:11  74.02%
   2.Tim Austin           Warrington,PA      49 M   39          972   21:37.97  6:58  67.68%
   3.Bradley Rozzelle     Horsham,PA         47 M   53          884   22:34.53  7:16  63.86%
   4.Rick Nettles         New Hope,PA        48 M   59          119   23:07.25  7:26  62.81%
   5.Dean Tomlinson       Doylestown,PA      45 M   64          187   23:48.02  7:40  59.67%
   6.Joseph Piccillo      Doylestown,PA      48 M   67          878   23:54.10  7:42  60.76%
   7.Alessandro Pocai     Doylestown,PA      46 M   78          175   24:20.03  7:50  58.79%
   8.Joseph Schoen        Doylestown,PA      49 M   83         1007   24:44.37  7:58  59.15%
   9.Jay Bosak            Warrington,PA      48 M   87         1027   24:54.17  8:01  58.32%
  10.James Brazell        Pipersville,PA     47 M   96           65   25:20.68  8:09  56.89%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 45 TO 49 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F   99          153   25:24.71  8:11  62.38%
   2.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F  104           22   25:29.78  8:12  62.17%
   3.Lori Gonsiewski      Doylestown,PA      45 F  120          103   26:43.59  8:36  58.78%
   4.Janet Esler          Chalfont,PA        45 F  145          971   28:25.53  9:09  55.26%
   5.Samantha Bode        Chalfont,PA        49 F  187           39   31:02.00  9:59  52.67%
   6.Heather Sommerer     Abington,PA        48 F  192          948   31:48.66 10:14  50.83%
   7.Trish Lyons          Pipersville,PA     49 F  196           52   31:53.28 10:16  51.24%
   8.Caroline Jaroszewski Doylestown,PA      48 F  198          114   32:02.43 10:19  50.46%
   9.Maria Skidmore       Warrington,PA      45 F  238          914   35:02.84 11:17  44.83%
  10.Nicole Dinello       Furlong,PA         47 F  239          994   35:05.11 11:18  45.60%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M    8          983   18:53.15  6:05  78.05%
   2.Matthew Costello     New Hope,PA        52 M   12          993   19:18.79  6:13  77.55%
   3.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M   20          131   20:12.34  6:30  72.97%
   4.Matt Hastings        Doylestown,PA      50 M   34         1018   21:09.06  6:48  69.70%
   5.Johannes Cloete      Holicong,PA        52 M  102           36   25:27.65  8:12  58.82%
   6.Stan Jaroszewski     Doylestown,PA      50 M  114           83   26:13.38  8:26  56.23%
   7.Dave Horner          Pipersville,PA     53 M  171          109   30:10.63  9:43  50.02%
   8.Michael Lambert      West Chester,PA    51 M  191         1019   31:48.41 10:14  46.72%
   9.David Bean           Zionsville,PA      54 M  230          904   33:48.68 10:53  44.99%
  10.Andy Quinn           Furlong,PA         51 M  259          897   37:26.24 12:03  39.69%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 50 TO 54 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Anabelle Broadbent   Perkasie,PA        51 F   41            6   21:43.60  7:00  76.86%
   2.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F  116          165   26:24.75  8:30  63.94%
   3.Bonnie Calabrese     Chalfont,PA        51 F  128           28   27:22.23  8:49  61.00%
   4.Sheryl Fitzgerald    Furlong,PA         51 F  131           94   27:31.11  8:51  60.67%
   5.Elizabeth Lemay      Doylestown,PA      50 F  155           50   28:55.26  9:19  57.11%
   6.Sonia Simpson        Doylestown,PA      51 F  156          945   28:55.56  9:19  57.73%
   7.Eve Packel           Doylestown,PA      51 F  158          105   29:07.65  9:22  57.34%
   8.Catherine Degroot    Doylestown,PA      51 F  160          923   29:21.02  9:27  56.88%
   9.Rachel Mauer         ,                  51 F  185          990   30:56.02  9:57  53.97%
  10.Theresa Wertz        Doylestown,PA      52 F  190          156   31:48.02 10:14  53.08%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.James Nash           Doylestown,PA      59 M   19          934   20:09.15  6:29  78.53%
   2.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M   38           79   21:33.38  6:56  71.11%
   3.Jim Maze             ,                  56 M   42          867   21:46.05  7:00  70.96%
   4.Carlton Seybolt      Perkasie,PA        57 M   51         1013   22:33.28  7:16  69.05%
   5.Christopher Patton   Warrington,PA      58 M   70          891   23:58.22  7:43  65.50%
   6.Joe Wassel           North Wales,PA     56 M   86         1024   24:52.18  8:00  62.12%
   7.Ned Obrien           Doylestown,PA      56 M   91          135   25:03.52  8:04  61.67%
   8.Martin Huber         Boston,MA          59 M  121          890   26:45.91  8:37  59.17%
   9.Thomas Dietz         Doylestown,PA      56 M  148          199   28:36.46  9:12  54.02%
  10.Alan Tofig           Warrington,PA      57 M  164          931   29:42.65  9:34  52.44%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 55 TO 59 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Gert Freas           North Wales,PA     58 F   49          915   22:19.56  7:11  81.03%
   2.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F   62          922   23:38.99  7:37  75.62%
   3.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F   69           19   23:54.86  7:42  74.78%
   4.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F   93           71   25:05.17  8:04  72.10%
   5.Karen Robinson-cloet Holicong,PA        56 F  112           44   26:05.10  8:24  67.72%
   6.Cheryl King-marino   ,                  58 F  138          870   28:04.16  9:02  64.44%
   7.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F  141           33   28:07.02  9:03  62.11%
   8.Regina Villa         Furlong,PA         59 F  159         1000   29:13.13  9:24  62.65%
   9.Cheryl Elsinger      New Paltz,NY       58 F  177          881   30:31.57  9:49  59.27%
  10.Robin Kaplan         Jamison,PA         58 F  206          929   32:42.99 10:32  55.31%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Bob Boland           Warrington,PA      63 M   31           63   20:48.80  6:42  78.65%
   2.William Goodwin      New Hope,PA        62 M   36          927   21:13.69  6:50  76.46%
   3.Mark A. Miller       Doylestown,PA      61 M   84           82   24:47.41  7:59  64.92%
   4.Terry Leaness        Plymouth Meetin,PA 63 M  107          981   25:35.68  8:14  63.95%
   5.Tim Lenihan          Morrisville,PA     62 M  144          200   28:25.09  9:09  57.10%
   6.Ray Braun            Doylestown,PA      64 M  173          958   30:11.94  9:43  54.68%
   7.Ronald Izewski       Doylestown,PA      62 M  200          112   32:21.97 10:25  50.16%
   8.Richard Carey        Horsham,PA         63 M  235          926   34:33.18 11:07  47.36%
   9.John Boyle           Doylestown,PA      64 M  264          978   38:06.14 12:16  43.32%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 60 TO 64 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
AGF1.Nancy Smith          ,                  62 F   43          179   22:00.41  7:05  86.30%
   1.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F  134           18   27:42.09  8:55  67.71%
   2.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F  137           38   27:58.62  9:00  67.90%
   3.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F  142         1009   28:07.69  9:03  65.89%
   4.Cindy Wallace        Doylestown,PA      62 F  154          893   28:54.04  9:18  65.71%
   5.Ilene Deutsch Riegel Doylestown,PA      60 F  172          946   30:11.33  9:43  61.38%
   6.Amy Campbell         Warminster,PA      60 F  207           59   32:44.99 10:32  56.60%
   7.Julia Kennedy        Furlong,PA         63 F  231          118   33:59.12 10:56  56.60%
   8.Debbie Ney           Chalfont,PA        61 F  237          895   34:57.03 11:15  53.67%
   9.Victoria Mahmoud     Sellersville,PA    62 F  241          125   35:19.64 11:22  53.77%
  10.Agnes Rymer          Bayonne,NJ         62 F  257          195   37:19.23 12:01  50.89%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M   33            4   21:06.65  6:48  78.87%
   2.John Hibbs           Bristol,PA         66 M   46          982   22:07.03  7:07  75.90%
   3.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M   56           15   22:59.32  7:24  73.04%
   4.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M   75          933   24:17.86  7:49  70.38%
   5.Grant Brewin         Souderton,PA       67 M   81          989   24:35.93  7:55  68.88%
   6.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M   89            5   24:58.00  8:02  69.20%
   7.Mike Fournier        Warrington,PA      66 M   94         1011   25:10.74  8:06  66.70%
   8.Bruce Henderson      Doylestown,PA      69 M  215          894   33:06.31 10:39  52.17%
   9.Stephen White        Doylestown,PA      69 M  218           29   33:16.62 10:43  51.91%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 65 TO 69 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Ruth King            Ambler,PA          68 F  146          913   28:26.97  9:09  72.20%
   2.Emily Grace          Washington Cros,PA 66 F  188          967   31:28.79 10:08  63.53%
   3.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F  203           68   32:35.63 10:29  63.01%
   4.Margit Olson         Pipersville,PA     69 F  285          908   49:43.44 16:00  41.87%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Alan Non             Warrington,PA      70 M  127          134   27:21.58  8:48  63.83%
   2.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M  133           16   27:36.96  8:53  64.02%
   3.George Ashmore       Holland,PA         71 M  170          907   30:03.87  9:41  58.80%
   4.Lou Putnam           Doylestown,PA      72 M  194          183   31:49.54 10:15  56.26%
   5.Skip Schanbacker     Doylestown,PA      71 M  209            9   32:47.56 10:33  53.90%
   6.Eric Tobias          Warminster,PA      71 M  252            7   36:19.31 11:41  48.66%
   7.Dan Carroll          Philadelphia,PA    74 M  260           78   37:27.11 12:03  49.22%
   8.Gjoko Ruzio-saban    Doylestown,PA      72 M  263          876   37:58.66 12:13  47.15%
   9.Bruce Alexander      Ambler,PA          72 M  268          900   39:17.51 12:39  45.57%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 70 TO 74 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Danielle Millet      New Britain,PA     70 F  245          918   35:44.16 11:30  59.05%
   2.Helene Mathern       Doylestown,PA      70 F  284           70   48:05.64 15:29  43.89%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jim Mccolgan         New Britain,PA     76 M  211          919   32:55.30 10:36  57.92%
   2.Louis Coppens        Warminster,PA      76 M  236          932   34:54.60 11:14  54.63%
   3.Otto Mills           Doylestown,PA      77 M  288           12   58:50.97 18:56  33.03%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE AGES 75 TO 79 *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE 80 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE 80 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Not Registered       ,                  99 M   92          196   25:04.02  8:04   0.00%


BUCKS SERIES CORNERSTONE 5K                   FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS

MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Steve Gourley        Doylestown,PA      40 M     985   16:38.54  5:21 82.33%
   2.Nathan Hangey        Quakertown,PA      48 M     986   18:08.77  5:50 80.06%
   3.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M       4   21:06.65  6:48 78.87%
   4.Bob Boland           Warrington,PA      63 M      63   20:48.80  6:42 78.65%
   5.James Nash           Doylestown,PA      59 M     934   20:09.15  6:29 78.53%
   6.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M     983   18:53.15  6:05 78.05%
   7.Matthew Costello     New Hope,PA        52 M     993   19:18.79  6:13 77.55%
   8.William Goodwin      New Hope,PA        62 M     927   21:13.69  6:50 76.46%
   9.John Hibbs           Bristol,PA         66 M     982   22:07.03  7:07 75.90%
  10.Chris Mcneal         Doylestown,PA      45 M    1022   19:11.74  6:11 74.02%
  11.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M      15   22:59.32  7:24 73.04%
  12.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M     131   20:12.34  6:30 72.97%
  13.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M      79   21:33.38  6:56 71.11%
  14.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M     167   19:26.29  6:15 70.98%
  15.Jim Maze             ,                  56 M     867   21:46.05  7:00 70.96%
  16.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M     933   24:17.86  7:49 70.38%
  17.Matt Hastings        Doylestown,PA      50 M    1018   21:09.06  6:48 69.70%
  18.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M       5   24:58.00  8:02 69.20%
  19.Carlton Seybolt      Perkasie,PA        57 M    1013   22:33.28  7:16 69.05%
  20.Grant Brewin         Souderton,PA       67 M     989   24:35.93  7:55 68.88%
  21.Tim Austin           Warrington,PA      49 M     972   21:37.97  6:58 67.68%
  22.Steve Smith          Warrington,PA      42 M     149   20:42.80  6:40 67.12%
  23.Mike Fournier        Warrington,PA      66 M    1011   25:10.74  8:06 66.70%
  24.Rodney Mileski       Doylestown,PA      44 M    1005   21:12.69  6:50 66.49%
  25.Christopher Patton   Warrington,PA      58 M     891   23:58.22  7:43 65.50%
  26.Mark A. Miller       Doylestown,PA      61 M      82   24:47.41  7:59 64.92%
  27.Tom Mccray           Hatboro,PA         42 M     875   21:41.67  6:59 64.08%
  28.Ed Hawkey            Perkasie,PA        71 M      16   27:36.96  8:53 64.02%
  29.Terry Leaness        Plymouth Meetin,PA 63 M     981   25:35.68  8:14 63.95%
  30.Bradley Rozzelle     Horsham,PA         47 M     884   22:34.53  7:16 63.86%
MASTERS FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Nancy Smith          ,                  62 F     179   22:00.41  7:05 86.30%
   2.Gert Freas           North Wales,PA     58 F     915   22:19.56  7:11 81.03%
   3.Anabelle Broadbent   Perkasie,PA        51 F       6   21:43.60  7:00 76.86%
   4.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F     922   23:38.99  7:37 75.62%
   5.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F      19   23:54.86  7:42 74.78%
   6.Ruth King            Ambler,PA          68 F     913   28:26.97  9:09 72.20%
   7.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F      71   25:05.17  8:04 72.10%
   8.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F      38   27:58.62  9:00 67.90%
   9.Karen Robinson-cloet Holicong,PA        56 F      44   26:05.10  8:24 67.72%
  10.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F      18   27:42.09  8:55 67.71%
  11.Andrea Minster       Warminster,PA      40 F     130   22:46.50  7:20 66.58%
  12.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F    1009   28:07.69  9:03 65.89%
  13.Cindy Wallace        Doylestown,PA      62 F     893   28:54.04  9:18 65.71%
  14.Zoe Blair            Newtown,PA         43 F     161   23:58.49  7:43 64.48%
  15.Cheryl King-marino   ,                  58 F     870   28:04.16  9:02 64.44%
  16.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F     165   26:24.75  8:30 63.94%
  17.Emily Grace          Washington Cros,PA 66 F     967   31:28.79 10:08 63.53%
  18.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F      68   32:35.63 10:29 63.01%
  19.Regina Villa         Furlong,PA         59 F    1000   29:13.13  9:24 62.65%
  20.Emily Sorbello       Furlong,PA         46 F     153   25:24.71  8:11 62.38%
  21.Megan Wind-rotolo    Newtown,PA         46 F      22   25:29.78  8:12 62.17%
  22.Vicki Ziesel-frick   Richboro,PA        55 F      33   28:07.02  9:03 62.11%
  23.Ilene Deutsch Riegel Doylestown,PA      60 F     946   30:11.33  9:43 61.38%
  24.Bonnie Calabrese     Chalfont,PA        51 F      28   27:22.23  8:49 61.00%
  25.Sheryl Fitzgerald    Furlong,PA         51 F      94   27:31.11  8:51 60.67%
  26.Cheryl Elsinger      New Paltz,NY       58 F     881   30:31.57  9:49 59.27%
  27.Danielle Millet      New Britain,PA     70 F     918   35:44.16 11:30 59.05%
  28.Lori Gonsiewski      Doylestown,PA      45 F     103   26:43.59  8:36 58.78%
  29.Sonia Simpson        Doylestown,PA      51 F     945   28:55.56  9:19 57.73%
  30.Eve Packel           Doylestown,PA      51 F     105   29:07.65  9:22 57.34%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Steve Gourley        Doylestown,PA      40 M     985   16:38.54  5:21 82.33%
   2.Nathan Hangey        Quakertown,PA      48 M     986   18:08.77  5:50 80.06%
   3.Terry Permar         Perkasie,PA        65 M       4   21:06.65  6:48 78.87%
   4.Bob Boland           Warrington,PA      63 M      63   20:48.80  6:42 78.65%
   5.James Nash           Doylestown,PA      59 M     934   20:09.15  6:29 78.53%
   6.Kevin Cooke          Doylestown,PA      50 M     983   18:53.15  6:05 78.05%
   7.Matthew Costello     New Hope,PA        52 M     993   19:18.79  6:13 77.55%
   8.William Goodwin      New Hope,PA        62 M     927   21:13.69  6:50 76.46%
   9.John Hibbs           Bristol,PA         66 M     982   22:07.03  7:07 75.90%
  10.Tj Zwall             Warminster,PA      12 M     992   19:15.57  6:12 74.86%
  11.Drew Kalbach         Doylestown,PA      30 M      42   17:24.65  5:36 74.77%
  12.Chris Mcneal         Doylestown,PA      45 M    1022   19:11.74  6:11 74.02%
  13.Phil Davies          Doylestown,PA      66 M      15   22:59.32  7:24 73.04%
  14.Bob Morrow           Chalfont,PA        50 M     131   20:12.34  6:30 72.97%
  15.Keith Castner        Glenside,PA        37 M     979   18:23.27  5:55 72.95%
  16.Alex Hiznay          Jamison,PA         24 M     176   17:48.66  5:44 72.87%
  17.Matthew Dunn         Jamison,PA         10 M     995   21:21.12  6:52 72.67%
  18.Joe Ciasullo         Ambler,PA          55 M      79   21:33.38  6:56 71.11%
  19.Ryan Soderquist      Warrington,PA      41 M     167   19:26.29  6:15 70.98%
  20.Jim Maze             ,                  56 M     867   21:46.05  7:00 70.96%
  21.Marco Pocai          Doylestown,PA      8  M    1021   24:19.90  7:50 70.56%
  22.Thomas Brown         Jamison,PA         68 M     933   24:17.86  7:49 70.38%
  23.Shaun Pello          Pipersville,PA     16 M      10   18:49.68  6:04 70.33%
  24.Gavin Mccusker       Furlong,PA         13 M     898   20:00.09  6:26 70.03%
  25.William Shimer       Richlandtown,PA    35 M     147   18:57.94  6:06 69.92%
  26.Evan Morrow          Chalfont,PA        13 M      47   20:02.73  6:27 69.91%
  27.Matt Hastings        Doylestown,PA      50 M    1018   21:09.06  6:48 69.70%
  28.Matthew Brown        Chalfont,PA        28 M      69   18:44.87  6:02 69.27%
  29.Dave Broadbent       Perkasie,PA        69 M       5   24:58.00  8:02 69.20%
  30.Carlton Seybolt      Perkasie,PA        57 M    1013   22:33.28  7:16 69.05%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Nancy Smith          ,                  62 F     179   22:00.41  7:05 86.30%
   2.Gert Freas           North Wales,PA     58 F     915   22:19.56  7:11 81.03%
   3.Anabelle Broadbent   Perkasie,PA        51 F       6   21:43.60  7:00 76.86%
   4.Ann Krisher          Quakertown,PA      57 F     922   23:38.99  7:37 75.62%
   5.Jana Discala         Doylestown,PA      57 F      19   23:54.86  7:42 74.78%
   6.Stephanie Savastano  Perkasie,PA        39 F       8   20:17.69  6:32 74.34%
   7.Melissa Palermo      Doylestown,PA      35 F       2   19:59.12  6:26 74.32%
   8.Megan Ciasullo       Ambler,PA          18 F     991   20:27.65  6:35 72.44%
   9.Ruth King            Ambler,PA          68 F     913   28:26.97  9:09 72.20%
  10.Patricia Butcher     Langhorne,PA       58 F      71   25:05.17  8:04 72.10%
  11.Katie Bosak          Warrington,PA      13 F    1026   22:26.62  7:13 71.78%
  12.Niki Pasquarella     ,                  31 F     869   20:35.44  6:38 71.70%
  13.Isha Awasthi         Furlong,PA         7  F      54   26:55.94  8:40 71.59%
  14.Jessica Mauer        Doylestown,PA      12 F      13   23:04.12  7:25 71.41%
  15.Melissa Freas-kampf  Horsham,PA         32 F     916   21:02.74  6:46 70.22%
  16.Jo Muniz             Philadelphia,PA    62 F      38   27:58.62  9:00 67.90%
  17.Karen Robinson-cloet Holicong,PA        56 F      44   26:05.10  8:24 67.72%
  18.Kathy Hahn           Warrington,PA      61 F      18   27:42.09  8:55 67.71%
  19.Ava Pultorak         Perkasie,PA        14 F    1028   23:38.74  7:37 66.77%
  20.Andrea Minster       Warminster,PA      40 F     130   22:46.50  7:20 66.58%
  21.Kit Schweiker        Jamison,PA         60 F    1009   28:07.69  9:03 65.89%
  22.Cindy Wallace        Doylestown,PA      62 F     893   28:54.04  9:18 65.71%
  23.Zoe Blair            Newtown,PA         43 F     161   23:58.49  7:43 64.48%
  24.Jacquelyn Darrah     Sellersville,PA    35 F     917   23:02.01  7:25 64.48%
  25.Cheryl King-marino   ,                  58 F     870   28:04.16  9:02 64.44%
  26.Kiku O'shea          Perkasie,PA        52 F     165   26:24.75  8:30 63.94%
  27.Emily Grace          Washington Cros,PA 66 F     967   31:28.79 10:08 63.53%
  28.Kira Logiovine       ,                  13 F     996   25:32.65  8:13 63.07%
  29.Sharon Schanbacker   Doylestown,PA      68 F      68   32:35.63 10:29 63.01%
  30.Regina Villa         Furlong,PA         59 F    1000   29:13.13  9:24 62.65%