Westmoreland County Meet

October 12, 2017


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Table of Contents

Finish List - Boys - Boys Varsity
Team Summary - Boys - Boys Varsity
Team Detail - Boys - Boys Varsity
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1594  Cameron Binda         Greensburg Salem                        16:54.1  5:27/M        
    2      2   1596  Mark Brown            Greensburg Salem                        17:16.1  5:34/M        
    3      3   1595  Dylan Binda           Greensburg Salem                        17:17.1  5:35/M        
    4      4   1526  Matt Busche           Franklin Regional                       17:33.4  5:40/M        
    5      5   1636  Calvin Dziewulski     Hempfield                               17:46.7  5:44/M        
    6      6   1663  Nick Gabrielli        Kiski Area                              17:47.9  5:44/M        
    7      7   1730  Alex Jubert           Norwin                                  17:49.3  5:45/M        
    8      8   1748  Jacob Tarosky         Norwin                                  17:52.5  5:46/M        
    9      9   1743  Carson Shipley        Norwin                                  17:56.8  5:47/M        
   10     10   1740  Eli Olson             Norwin                                  18:01.8  5:49/M        
   11     11   1561  Justin Carlson        Greater Latrobe                         18:05.3  5:50/M        
   12     12   1823  Angalo Pisani         Kiski Area                              18:06.2  5:50/M        
   13     13   1742  Nicholas Shavel       Norwin                                  18:13.2  5:53/M        
   14     14   1671  Sam Shannon           Kiski Area                              18:16.2  5:54/M        
   15     15   1626  Logan Ali             Hempfield                               18:19.7  5:55/M        
   16     16   1649  Jacob Rzempoluch      Hempfield                               18:26.5  5:57/M        
   17     17   1559  Hunter Bodnar         Greater Latrobe                         18:28.7  5:57/M        
   18     18   1721  Harrison Barnett      Norwin                                  18:31.5  5:58/M        
   19     19   1597  Noah Calisti          Greensburg Salem                        18:32.6  5:59/M        
   20     20   1778  Haydon Wolfe          Penn Trafford                           18:34.1  5:59/M        
   21     21   1765  Patrick Driscoll      Penn Trafford                           18:34.9  5:59/M        
   22     22   1563  Dante Frescura        Greater Latrobe                         18:37.4  6:00/M        
   23     23   1575  Aiden Brewer          Greensburg Central Catholic             18:40.1  6:01/M        
   24     24   1598  Quinton Gatons        Greensburg Salem                        18:41.1  6:02/M        
   25     25   1780  Jacob Yant            Penn Trafford                           18:47.8  6:04/M        
   26     26   1728  Chris Hinson          Norwin                                  18:56.9  6:06/M        
   27     27   1601  Nick Leo              Greensburg Salem                        19:04.9  6:09/M        
   28     28   1567  Tommy Labick          Greater Latrobe                         19:08.5  6:10/M        
   29     29   1528  Hunter Fishell        Franklin Regional                       19:09.0  6:11/M        
   30     30   1669  Irving Sesmas         Kiski Area                              19:10.0  6:11/M        
   31     31   1509  Elias Kott            Derry Area                              19:12.4  6:12/M        
   32     32   1769  Josh Kopasko          Penn Trafford                           19:12.9  6:12/M        
   33     33   1689  Trent Mazzotta        Ligonier Valley                         19:13.9  6:12/M        
   34     34   1661  Noah Boyle            Kiski Area                              19:19.0  6:14/M        
   35     35   1604  Tyler Vandenberg      Greensburg Salem                        19:19.1  6:14/M        
   36     36   1662  Jake Folaron          Kiski Area                              19:22.0  6:15/M        
   37     37   1634  Ryan Crooks           Hempfield                               19:25.1  6:16/M        
   38     38   1650  Luke Sternick         Hempfield                               19:25.2  6:16/M        
   39     39   1566  Jacob Holt            Greater Latrobe                         19:26.5  6:16/M        
   40     40   1565  Joseph Hill           Greater Latrobe                         19:26.7  6:16/M        
   41     41   1666  Logan Kelly           Kiski Area                              19:27.4  6:16/M        
   42     42   1632  Levi Carpenter        Hempfield                               19:30.3  6:17/M        
   43     43   1572  Collin Wilson         Greater Latrobe                         19:34.0  6:19/M        
   44     44   1763  Zachary Conley        Penn Trafford                           19:35.5  6:19/M        
   45     45   1771  Daniel Lipinski       Penn Trafford                           19:39.0  6:20/M        
   46     46   1629  Matt Bartus           Hempfield                               19:52.5  6:25/M        
   47     47   1507  Seth Eaglehouse       Derry Area                              20:03.4  6:28/M        
   48     48   1813  Javen Gunther         Yough                                   20:03.7  6:28/M        
   49     49   1692  Donovan Reim          Ligonier Valley                         20:07.5  6:29/M        
   50     50   1525  Jacob Brush           Franklin Regional                       20:15.2  6:32/M        
   51     51   1542  Davey Soltesz         Franklin Regional                       20:18.4  6:33/M        
   52     52   1538  Matt Pekarcik         Franklin Regional                       20:20.7  6:34/M        
   53  (< 5)   1824  Nick Banko            Valley                                  20:23.8  6:35/M        
   54     53   1529  Tom Franey            Franklin Regional                       20:35.6  6:38/M        
   55  (< 5)   1825  Mateo Ramirez         Valley                                  20:41.3  6:40/M        
   56     54   1579  Andrew Nassur         Greensburg Central Catholic             20:46.9  6:42/M        
   57     55   1691  Braden Myers          Ligonier Valley                         20:52.2  6:44/M        
   58     56   1576  Danny Erdely          Greensburg Central Catholic             20:58.8  6:46/M        
   59     57   1506  Wesley Buhite         Derry Area                              21:06.5  6:48/M        
   60     58   1527  Hayden Dellar         Franklin Regional                       21:38.4  6:59/M        
   61     59   1577  Vincent Komoroski     Greensburg Central Catholic             21:41.9  7:00/M        
   62     60   1508  Brandyn Findish       Derry Area                              21:53.7  7:04/M        
   63     61   1822  Mike Vey              Yough                                   22:04.0  7:07/M        
   64     62   1810  Dylan Craig           Yough                                   22:04.9  7:07/M        
   65     63   1685  Simon Brown           Ligonier Valley                         22:19.5  7:12/M        
   66     64   1510  Caleb Rullo           Derry Area                              22:19.5  7:12/M        
   67     65   1690  Jared Meharey         Ligonier Valley                         22:50.5  7:22/M        
   68     66   1580  Stefano Petrucelli    Greensburg Central Catholic             23:18.2  7:31/M        
   69     67   1812  Richard Guardasoni    Yough                                   23:28.7  7:34/M        
   70     68   1815  Chase Kibel           Yough                                   23:46.2  7:40/M        
   71     69   1811  Nicholas Egidi        Yough                                   23:58.9  7:44/M        
   72     70   1687  Goran Ferlan          Ligonier Valley                         24:23.7  7:52/M        
   73     71   1686  Klaidon Drury         Ligonier Valley                         25:09.7  8:07/M        
   74     72   1511  Tristen Seger         Derry Area                              26:03.6  8:24/M        
   75     73   1788  Justin Haney          Southmoreland                           26:36.1  8:35/M        
   76     74   1790  Austin Keyser         Southmoreland                           27:49.0  8:58/M        
   77     75   1792  jason szatkowski      Southmoreland                           28:47.5  9:17/M        
   78     76   1789  Brett Huffman         Southmoreland                           29:08.5  9:24/M        
   79     77   1793  matt yezek            Southmoreland                           29:14.6  9:26/M        
   80     78   1791  nick sosko            Southmoreland                           29:15.6  9:26/M        
Top

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Norwin                                 47               7   8   9  10  13  18  26         
        Top  5 Times: 1:29:53.7

    2 Greensburg Salem                       49               1   2   3  19  24  27  35         
        Top  5 Times: 1:28:41.2

    3 Kiski Area                             96               6  12  14  30  34  36  41         
        Top  5 Times: 1:32:39.5

    4 Hempfield                             111               5  15  16  37  38  42  46         
        Top  5 Times: 1:33:23.3

    5 Greater Latrobe                       117              11  17  22  28  39  40  43         
        Top  5 Times: 1:33:46.5

    6 Penn Trafford                         142              20  21  25  32  44  45             
        Top  5 Times: 1:34:45.4

    7 Franklin Regional                     186               4  29  50  51  52  53  58         
        Top  5 Times: 1:37:36.9

    8 Greensburg Central Catholic           258              23  54  56  59  66                 
        Top  5 Times: 1:45:26.1

    9 Derry Area                            259              31  47  57  60  64  72             
        Top  5 Times: 1:44:35.7

   10 Ligonier Valley                       265              33  49  55  63  65  70  71         
        Top  5 Times: 1:45:23.8

   11 Yough                                 306              48  61  62  67  68  69             
        Top  5 Times: 1:51:27.7

   12 Southmoreland                         375              73  74  75  76  77  78             
        Top  5 Times: 2:21:36.0

 Inc. Valley                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

Norwin    Finish Position -     1

  Team Score (places):  47  Team Score (times):    1:29:53.7   Average Time: 17:58.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1730  Alex Jubert                     7            7        17:49.3      17:49.3      0:55.1
    2   1748  Jacob Tarosky                   8           15        17:52.5      35:41.8      0:58.3
    3   1743  Carson Shipley                  9           24        17:56.8      53:38.6      1:02.6
    4   1740  Eli Olson                      10           34        18:01.8    1:11:40.5      1:07.6
    5   1742  Nicholas Shavel                13           47        18:13.2    1:29:53.7      1:19.0
    6   1721  Harrison Barnett               18           65        18:31.5    1:48:25.2      1:37.3
    7   1728  Chris Hinson                   26           91        18:56.9    2:07:22.2      2:02.8

Greensburg Salem    Finish Position -     2

  Team Score (places):  49  Team Score (times):    1:28:41.2   Average Time: 17:44.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1594  Cameron Binda                   1            1        16:54.1      16:54.1      0:00.0
    2   1596  Mark Brown                      2            3        17:16.1      34:10.3      0:21.9
    3   1595  Dylan Binda                     3            6        17:17.1      51:27.4      0:22.9
    4   1597  Noah Calisti                   19           25        18:32.6    1:10:00.0      1:38.4
    5   1598  Quinton Gatons                 24           49        18:41.1    1:28:41.2      1:46.9
    6   1601  Nick Leo                       27           76        19:04.9    1:47:46.2      2:10.7
    7   1604  Tyler Vandenberg               35          111        19:19.1    2:07:05.3      2:25.0

Kiski Area    Finish Position -     3

  Team Score (places):  96  Team Score (times):    1:32:39.5   Average Time: 18:31.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1663  Nick Gabrielli                  6            6        17:47.9      17:47.9      0:53.7
    2   1823  Angalo Pisani                  12           18        18:06.2      35:54.1      1:12.0
    3   1671  Sam Shannon                    14           32        18:16.2      54:10.4      1:22.0
    4   1669  Irving Sesmas                  30           62        19:10.0    1:13:20.4      2:15.8
    5   1661  Noah Boyle                     34           96        19:19.0    1:32:39.5      2:24.9
    6   1662  Jake Folaron                   36          132        19:22.0    1:52:01.6      2:27.8
    7   1666  Logan Kelly                    41          173        19:27.4    2:11:29.0      2:33.2

Hempfield    Finish Position -     4

  Team Score (places): 111  Team Score (times):    1:33:23.3   Average Time: 18:40.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1636  Calvin Dziewulski               5            5        17:46.7      17:46.7      0:52.5
    2   1626  Logan Ali                      15           20        18:19.7      36:06.4      1:25.5
    3   1649  Jacob Rzempoluch               16           36        18:26.5      54:32.9      1:32.3
    4   1634  Ryan Crooks                    37           73        19:25.1    1:13:58.0      2:30.9
    5   1650  Luke Sternick                  38          111        19:25.2    1:33:23.3      2:31.0
    6   1632  Levi Carpenter                 42          153        19:30.3    1:52:53.6      2:36.1
    7   1629  Matt Bartus                    46          199        19:52.5    2:12:46.2      2:58.4

Greater Latrobe    Finish Position -     5

  Team Score (places): 117  Team Score (times):    1:33:46.5   Average Time: 18:45.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1561  Justin Carlson                 11           11        18:05.3      18:05.3      1:11.2
    2   1559  Hunter Bodnar                  17           28        18:28.7      36:34.0      1:34.5
    3   1563  Dante Frescura                 22           50        18:37.4      55:11.5      1:43.2
    4   1567  Tommy Labick                   28           78        19:08.5    1:14:20.0      2:14.3
    5   1566  Jacob Holt                     39          117        19:26.5    1:33:46.5      2:32.3
    6   1565  Joseph Hill                    40          157        19:26.7    1:53:13.3      2:32.5
    7   1572  Collin Wilson                  43          200        19:34.0    2:12:47.4      2:39.8

Penn Trafford    Finish Position -     6

  Team Score (places): 142  Team Score (times):    1:34:45.4   Average Time: 18:57.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1778  Haydon Wolfe                   20           20        18:34.1      18:34.1      1:40.0
    2   1765  Patrick Driscoll               21           41        18:34.9      37:09.0      1:40.7
    3   1780  Jacob Yant                     25           66        18:47.8      55:56.9      1:53.6
    4   1769  Josh Kopasko                   32           98        19:12.9    1:15:09.9      2:18.7
    5   1763  Zachary Conley                 44          142        19:35.5    1:34:45.4      2:41.3
    6   1771  Daniel Lipinski                45          187        19:39.0    1:54:24.4      2:44.8

Franklin Regional    Finish Position -     7

  Team Score (places): 186  Team Score (times):    1:37:36.9   Average Time: 19:31.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1526  Matt Busche                     4            4        17:33.4      17:33.4      0:39.2
    2   1528  Hunter Fishell                 29           33        19:09.0      36:42.4      2:14.8
    3   1525  Jacob Brush                    50           83        20:15.2      56:57.7      3:21.0
    4   1542  Davey Soltesz                  51          134        20:18.4    1:17:16.1      3:24.2
    5   1538  Matt Pekarcik                  52          186        20:20.7    1:37:36.9      3:26.6
    6   1529  Tom Franey                     53          239        20:35.6    1:58:12.5      3:41.4
    7   1527  Hayden Dellar                  58          297        21:38.4    2:19:51.0      4:44.2

Greensburg Central Catholic    Finish Position -     8

  Team Score (places): 258  Team Score (times):    1:45:26.1   Average Time: 21:05.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1575  Aiden Brewer                   23           23        18:40.1      18:40.1      1:45.9
    2   1579  Andrew Nassur                  54           77        20:46.9      39:27.0      3:52.7
    3   1576  Danny Erdely                   56          133        20:58.8    1:00:25.9      4:04.6
    4   1577  Vincent Komoroski              59          192        21:41.9    1:22:07.8      4:47.7
    5   1580  Stefano Petrucelli             66          258        23:18.2    1:45:26.1      6:24.1

Derry Area    Finish Position -     9

  Team Score (places): 259  Team Score (times):    1:44:35.7   Average Time: 20:55.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1509  Elias Kott                     31           31        19:12.4      19:12.4      2:18.2
    2   1507  Seth Eaglehouse                47           78        20:03.4      39:15.8      3:09.2
    3   1506  Wesley Buhite                  57          135        21:06.5    1:00:22.4      4:12.4
    4   1508  Brandyn Findish                60          195        21:53.7    1:22:16.2      4:59.5
    5   1510  Caleb Rullo                    64          259        22:19.5    1:44:35.7      5:25.3
    6   1511  Tristen Seger                  72          331        26:03.6    2:10:39.4      9:09.4

Ligonier Valley    Finish Position -    10

  Team Score (places): 265  Team Score (times):    1:45:23.8   Average Time: 21:04.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1689  Trent Mazzotta                 33           33        19:13.9      19:13.9      2:19.7
    2   1692  Donovan Reim                   49           82        20:07.5      39:21.5      3:13.3
    3   1691  Braden Myers                   55          137        20:52.2    1:00:13.7      3:58.0
    4   1685  Simon Brown                    63          200        22:19.5    1:22:33.2      5:25.3
    5   1690  Jared Meharey                  65          265        22:50.5    1:45:23.8      5:56.3
    6   1687  Goran Ferlan                   70          335        24:23.7    2:09:47.5      7:29.5
    7   1686  Klaidon Drury                  71          406        25:09.7    2:34:57.3      8:15.5

Yough    Finish Position -    11

  Team Score (places): 306  Team Score (times):    1:51:27.7   Average Time: 22:17.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1813  Javen Gunther                  48           48        20:03.7      20:03.7      3:09.5
    2   1822  Mike Vey                       61          109        22:04.0      42:07.8      5:09.8
    3   1810  Dylan Craig                    62          171        22:04.9    1:04:12.7      5:10.7
    4   1812  Richard Guardasoni             67          238        23:28.7    1:27:41.5      6:34.5
    5   1815  Chase Kibel                    68          306        23:46.2    1:51:27.7      6:52.0
    6   1811  Nicholas Egidi                 69          375        23:58.9    2:15:26.6      7:04.7

Southmoreland    Finish Position -    12

  Team Score (places): 375  Team Score (times):    2:21:36.0   Average Time: 28:19.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1788  Justin Haney                   73           73        26:36.1      26:36.1      9:41.9
    2   1790  Austin Keyser                  74          147        27:49.0      54:25.2     10:54.8
    3   1792  jason szatkowski               75          222        28:47.5    1:23:12.8     11:53.4
    4   1789  Brett Huffman                  76          298        29:08.5    1:52:21.3     12:14.4
    5   1793  matt yezek                     77          375        29:14.6    2:21:36.0     12:20.4
    6   1791  nick sosko                     78          453        29:15.6    2:50:51.6     12:21.4

Valley    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1   1824  Nick Banko                  Less Than  5           20:23.8      20:23.8      3:29.6
    2   1825  Mateo Ramirez               Less Than  5           20:41.3      41:05.1      3:47.1