Saucony/Ginerbread Man Kiski Calvalier Invite

September 16, 2017


Results By Gingerbread Man Running Co. Gingerbread Man Running Co.

Overall Finish List - Boys

Boy's Junior Varsity


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1      1   3569  Clark Mitchell        Mount Lebanon                           16:41.0  5:34/M    11
    2      2   3570  Quinn Mitchell        Mount Lebanon                           16:45.2  5:35/M    11
    3      3   3564  David Deniziuk        Mount Lebanon                           16:52.3  5:37/M    11
    4      4   3566  Nate Everhardt        Mount Lebanon                           16:54.8  5:38/M    12
    5      5   3579  Anthony Walters       Mount Lebanon                           16:57.3  5:39/M    11
    6      6   3578  Matt Sullivan         Mount Lebanon                           17:35.7  5:52/M    11
    7      7   3701  Anthony Ragan         Pittsburgh Central Catholic             17:43.8  5:54/M    9 
    8      8   3576  Joe Rice              Mount Lebanon                           17:45.8  5:55/M    11
    9  (&gt 7)   3565  John Duncan           Mount Lebanon                           17:46.7  5:55/M    11
   10  (&gt 7)   3560  Joe Chavez            Mount Lebanon                           17:49.3  5:56/M    11
   11  (&gt 7)   3555  Owen Baun             Mount Lebanon                           17:57.8  5:59/M    10
   12  (&gt 7)   3574  Thomas Quinn          Mount Lebanon                           17:59.6  6:00/M    9 
   13  (&gt 7)   3573  Matthew Quinn         Mount Lebanon                           17:59.8  6:00/M    9 
   14      9   3037  Jace Greene           Altoona Area                            18:09.0  6:03/M    10
   15  (&gt 7)   3577  Spencer Serrano       Mount Lebanon                           18:20.0  6:07/M    12
   16     10   3628  Wil Dagnal            Peters Township                         18:20.7  6:07/M    11
   17  (&gt 7)   3556  Kyle Bloch            Mount Lebanon                           18:21.3  6:07/M    10
   18     11   3693  Jacob Metcalf         Pittsburgh Central Catholic             18:23.7  6:08/M    9 
   19     12   3353  Luke Sternick         Hempfield Area (7)                      18:30.0  6:10/M    11
   20     13   3681  Andrew Cunningham     Pittsburgh Central Catholic             18:30.8  6:10/M    10
   21     14   3305  George Sprock         Greater Latrobe                         18:31.8  6:10/M    10
   22     15   3690  Louis Jezerc          Pittsburgh Central Catholic             18:33.0  6:11/M    11
   23  (&gt 7)   3553  Josh Ackerman         Mount Lebanon                           18:33.6  6:11/M    11
   24     16   3404  Mark Wagner           Indiana Area                            18:33.9  6:11/M    12
   25     17   3038  Jack Hatch            Altoona Area                            18:34.9  6:11/M    9 
   26  (&gt 7)   3563  Steven Deme           Mount Lebanon                           18:40.3  6:13/M    11
   27     18   3050  Carson Weyandt        Altoona Area                            18:41.9  6:14/M    11
   28     19   3649  Paul Krueger          Peters Township                         18:42.6  6:14/M    9 
   29     20   3333  Jared Brean           Hempfield Area (7)                      18:44.3  6:15/M    11
   30     21   3678  Mason Ziegler         Peters Township                         18:48.4  6:16/M    10
   31     22   3030  Liam Clyma            Altoona Area                            18:49.2  6:16/M    10
   32     23   3625  Jake Bode             Peters Township                         18:52.0  6:17/M    9 
   33     24   3679  Joe Cirilano          Pittsburgh Central Catholic             18:52.5  6:17/M    10
   34     25   3450  Samuel Freyermuth     Knoch                                   18:54.5  6:18/M    9 
   35     26   3663  Anthony Romero        Peters Township                         18:54.6  6:18/M    12
   36     27   3385  Joel Beckwith         Indiana Area                            18:54.9  6:18/M    9 
   37     28   3351  Luke Ohr              Hempfield Area (7)                      18:56.8  6:19/M    9 
   38     29   3704  Oscar Shaver          Pittsburgh Central Catholic             19:00.3  6:20/M    10
   39  (&gt 7)   3568  Adam Miller           Mount Lebanon                           19:02.6  6:21/M    10
   40     30   3302  Luke Robinson         Greater Latrobe                         19:04.1  6:21/M    9 
   41     31   3049  Aydan Summers         Altoona Area                            19:04.8  6:21/M    9 
   42     32   3354  Trevor Verkleeren     Hempfield Area (7)                      19:06.9  6:22/M    10
   43     33   3702  Lewis Richardson      Pittsburgh Central Catholic             19:15.8  6:25/M    12
   44  (&gt 7)   3696  Nick Paluselli        Pittsburgh Central Catholic             19:16.8  6:25/M    12
   45  (&gt 7)   3689  Adam Hulsman          Pittsburgh Central Catholic             19:17.2  6:26/M    9 
   46     34   3346  Luke Husenitis        Hempfield Area (7)                      19:19.4  6:26/M    10
   47     35   3304  Ethan Sobota          Greater Latrobe                         19:19.7  6:26/M    11
   48     36   3343  Cj Faris              Hempfield Area (7)                      19:21.0  6:27/M    11
   49  (&gt 7)   3688  Chris Hess            Pittsburgh Central Catholic             19:21.3  6:27/M    11
   50     37   3356  Ben Wonderling        Hempfield Area (7)                      19:21.3  6:27/M    10
   51     38   3447  William Crytzer       Knoch                                   19:21.7  6:27/M    10
   52  (&gt 7)   3344  Cole Ferris           Hempfield Area (7)                      19:23.7  6:28/M    10
   53  (&gt 7)   3567  Luca Hignett-Lewis    Mount Lebanon                           19:24.5  6:28/M    12
   54     39   3463  Ethan Wymer           Knoch                                   19:26.1  6:29/M    9 
   55  (&gt 7)   3340  Esra Easley           Hempfield Area (7)                      19:26.9  6:29/M    9 
   56     40   3749  Zach Zdobinski        Plum                                    19:27.4  6:29/M    12
   57     41   3154  Jaques Moye           Fox Chapel Area                         19:28.0  6:29/M    9 
   58     42   3303  Clayton Sakalousky    Greater Latrobe                         19:30.0  6:30/M    10
   59     43   3044  Marcus Osmolinski     Altoona Area                            19:32.5  6:31/M    10
   60     44   3638  Richie Ferris         Peters Township                         19:43.1  6:34/M    10
   61     45   3035  Nick Fink             Altoona Area                            19:43.6  6:34/M    12
   62     46   3495  Isaac Ryer            Marion Center Area                      19:43.6  6:34/M    10
   63     47   3731  Jesse Cook            Plum                                    19:46.4  6:35/M    10
   64     48   3892  Lucas Gawlinski       Armstrong                               19:46.5  6:35/M      
   65     49   3392  Tucker Davis          Indiana Area                            19:48.2  6:36/M    9 
   66  (&gt 7)   3355  Daniel Weldon         Hempfield Area (7)                      19:49.3  6:36/M    12
   67     50   3635  Garrett Doub          Peters Township                         19:52.6  6:37/M    12
   68     51   3734  Evan Golubski         Plum                                    19:53.9  6:38/M    11
   69     52   3487  Rhys Davies           Marion Center Area                      19:55.1  6:38/M    10
   70  (&gt 7)   3032  Andrew Donlan         Altoona Area                            19:55.6  6:38/M    9 
   71  (&gt 7)   3345  David Hilderhoff      Hempfield Area (7)                      19:57.7  6:39/M    10
   72  (&gt 7)   3033  Aiden Farabaugh       Altoona Area                            19:59.5  6:40/M    9 
   73     53   3743  Rory Metzgar          Plum                                    20:00.6  6:40/M    9 
   74  (&gt 7)   3676  Jared Weyers          Peters Township                         20:00.8  6:40/M    12
   75     54   3896  Ryan Cujas            Armstrong                               20:03.2  6:41/M      
   76  (&gt 7)   3659  Caden Moran           Peters Township                         20:05.8  6:42/M    12
   77     55   3499  Levi Waltermire       Marion Center Area                      20:06.8  6:42/M    9 
   78     56   3428  Yunar Sesmas          Kiski Area                              20:12.6  6:44/M    9 
   79  (&gt 7)   3686  wylie haddad          Pittsburgh Central Catholic             20:18.1  6:46/M    11
   80  (&gt 7)   3685  Nick Gianetta         Pittsburgh Central Catholic             20:24.5  6:48/M    10
   81     57   3462  Caedon West           Knoch                                   20:25.9  6:48/M    9 
   82     58   3741  Adam Lewis            Plum                                    20:26.9  6:49/M    11
   83     59   3893  Tyler Yaskula         Armstrong                               20:28.7  6:49/M      
   84     60   3747  Evan Smith            Plum                                    20:28.8  6:49/M    9 
   85  (&gt 7)   3695  tim olson             Pittsburgh Central Catholic             20:30.0  6:50/M    11
   86  (&gt 7)   3677  Benjamin Zeisloft     Peters Township                         20:31.0  6:50/M    12
   87  (&gt 7)   3334  Alex Butina           Hempfield Area (7)                      20:32.8  6:51/M    10
   88     61   3817  Henry Buss            Somerset Area                           20:33.8  6:51/M    11
   89  (&gt 7)   3694  Dylan Obiecunas       Pittsburgh Central Catholic             20:33.8  6:51/M    9 
   90  (&gt 7)   3350  Brennen Novotney      Hempfield Area (7)                      20:34.6  6:51/M    10
   91  (&gt 7)   3666  Michael Sil           Peters Township                         20:39.4  6:53/M    12
   92     62   3159  Paul Yeterian         Fox Chapel Area                         20:39.9  6:53/M    10
   93     63   3482  James Clark           Marion Center Area                      20:41.2  6:54/M    9 
   94  (&gt 7)   3048  Ethan Rupp            Altoona Area                            20:42.4  6:54/M    10
   95     64   3144  Brendan Gladwin       Fox Chapel Area                         20:42.5  6:54/M    9 
   96     65   3744  Logan Minick          Plum                                    20:49.0  6:56/M    9 
   97  (&gt 7)   3682  Joe Ebbert            Pittsburgh Central Catholic             20:49.4  6:56/M    12
   98     66   3421  Joseph George         Kiski Area                              20:49.4  6:56/M    9 
   99  (&gt 7)   3656  Kyle Martin           Peters Township                         20:52.9  6:57/M    11
  100     67   3149  John Klamut           Fox Chapel Area                         20:53.2  6:58/M    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

  101  (&gt 7)   3647  Isaac Kim             Peters Township                         20:53.7  6:58/M    12
  102     68   3454  Tristan Lynch         Knoch                                   20:54.9  6:58/M    11
  103  (< 5)   3236  Christopher Guthrie   Gateway                                 20:56.7  6:59/M    9 
  104  (&gt 7)   3348  Tyler Martin          Hempfield Area (7)                      20:57.4  6:59/M    9 
  105  (&gt 7)   3652  Christian Lester      Peters Township                         20:58.4  6:59/M    9 
  106     69   3400  Brad Petras           Indiana Area                            21:00.7  7:00/M    9 
  107  (&gt 7)   3342  Luke Falenski         Hempfield Area (7)                      21:01.6  7:00/M    10
  108  (&gt 7)   3669  Isaac Smith           Peters Township                         21:01.9  7:00/M    10
  109  (&gt 7)   3328  Tommy Abraham         Hempfield Area (7)                      21:02.9  7:01/M    12
  110  (&gt 7)   3745  Nathan Mull           Plum                                    21:04.8  7:01/M    12
  111     70   3142  Sean Doherty          Fox Chapel Area                         21:07.9  7:02/M    10
  112  (&gt 7)   3052  Noah Zolnak           Altoona Area                            21:09.2  7:03/M    12
  113  (< 5)   3081  Cody Trolle           Baldwin                                 21:11.2  7:04/M      
  114     71   3395  Maddux Fisanich       Indiana Area                            21:12.4  7:04/M    9 
  115  (&gt 7)   3738  Aaron Joyner          Plum                                    21:12.6  7:04/M    10
  116     72   3491  Scott McCoy           Marion Center Area                      21:16.2  7:05/M    12
  117  (&gt 7)   3341  William Falcon        Hempfield Area (7)                      21:18.3  7:06/M    9 
  118  (&gt 7)   3347  Nguyen Lam            Hempfield Area (7)                      21:22.6  7:07/M    11
  119     73   3401  Alex Ray              Indiana Area                            21:22.9  7:07/M    12
  120     74   3408  Creed Wingerter       Indiana Area                            21:23.7  7:08/M    11
  121  (&gt 7)   3407  Wilson Weng           Indiana Area                            21:23.7  7:08/M      
  122  (&gt 7)   3405  Clayton Weaver        Indiana Area                            21:29.1  7:10/M    9 
  123     75   3140  Nathan Anderson       Fox Chapel Area                         21:34.0  7:11/M    9 
  124  (&gt 7)   3746  Jacob Schrock         Plum                                    21:35.1  7:12/M    11
  125     76   3426  Lewis Seba            Kiski Area                              21:37.0  7:12/M    10
  126     77   3146  Kieth Haw             Fox Chapel Area                         21:37.4  7:12/M    10
  127  (&gt 7)   3668  Adam Smelko           Peters Township                         21:41.1  7:14/M    9 
  128     78   3488  Eric Gaston           Marion Center Area                      21:41.8  7:14/M    9 
  129     79   3831  Jack Strope           Somerset Area                           21:42.1  7:14/M    10
  130     80   3819  Nathan Hainzer        Somerset Area                           21:44.3  7:15/M    11
  131  (&gt 7)   3661  David Opfer           Peters Township                         21:47.1  7:16/M    10
  132  (&gt 7)   3330  Clayton Anderson      Hempfield Area (7)                      21:54.2  7:18/M    9 
  133  (< 5)   3241  Michael Waros         Gateway                                 21:58.8  7:19/M    10
  134  (< 5)   3202  David Malecki         Freeport Area                           22:00.9  7:20/M    11
  135  (&gt 7)   3687  Jacob Haskins         Pittsburgh Central Catholic             22:04.6  7:21/M    12
  136     81   3827  Jared Peck            Somerset Area                           22:06.2  7:22/M    9 
  137  (< 5)   3205  Sawyer Parks          Freeport Area                           22:12.6  7:24/M    12
  138  (&gt 7)   3029  Andrew Carini         Altoona Area                            22:20.1  7:27/M    9 
  139  (&gt 7)   3634  Braden Doub           Peters Township                         22:28.9  7:29/M    9 
  140     82   3895  Tanner Bordick        Armstrong                               22:31.4  7:30/M      
  141  (&gt 7)   3041  Nick Leberfinger      Altoona Area                            22:32.1  7:31/M    9 
  142     83   3897  John Kunst            Armstrong                               22:40.4  7:33/M      
  143  (&gt 7)   3148  Evan Kieffer          Fox Chapel Area                         22:48.9  7:36/M    10
  144     84   3500  Josh West             Marion Center Area                      22:54.0  7:38/M    9 
  145     85   3292  David An              Greater Latrobe                         22:54.8  7:38/M    9 
  146  (&gt 7)   3684  Dametri Germanos      Pittsburgh Central Catholic             23:02.2  7:41/M    12
  147  (&gt 7)   3158  Jack Scott            Fox Chapel Area                         23:03.5  7:41/M    9 
  148     86   3898   Isacc Reed           Armstrong                               23:17.4  7:46/M      
  149  (&gt 7)   3631  Lucas Delessandro     Peters Township                         23:21.7  7:47/M    10
  150     87   3825  Tony Mills            Somerset Area                           23:25.7  7:48/M    9 
  151  (&gt 7)   3151  Zach Lakkis           Fox Chapel Area                         23:35.2  7:52/M    11
  152  (&gt 7)   3489  Jacob Hubbert         Marion Center Area                      23:39.0  7:53/M    9 
  153     88   3890   Tyler Choncek        Armstrong                               23:50.5  7:57/M      
  154  (&gt 7)   3388  Ben Brown             Indiana Area                            23:53.8  7:58/M    9 
  155  (&gt 7)   3156  Mark Puthenpurayil    Fox Chapel Area                         23:56.9  7:59/M    9 
  156  (&gt 7)   3636  Ryan Doughty          Peters Township                         23:58.3  7:59/M    10
  157  (&gt 7)   3727  Jonah Albert          Plum                                    24:01.5  8:00/M    11
  158     89   3832  Greg Trent            Somerset Area                           24:07.5  8:02/M    12
  159  (< 5)   3078  Alex Shields          Baldwin                                 24:10.7  8:03/M      
  160     90   3815  Casey Altmeyer        Somerset Area                           24:10.8  8:03/M    11
  161  (&gt 7)   3826  Micaiah Ostrander     Somerset Area                           24:14.8  8:05/M    12
  162  (&gt 7)   3823  Bryce Mayak           Somerset Area                           24:21.7  8:07/M    9 
  163  (&gt 7)   3480  Hunter Berg           Marion Center Area                      24:23.8  8:08/M    9 
  164  (&gt 7)   3498  Vaz Smay              Marion Center Area                      24:31.1  8:10/M    9 
  165  (< 5)   3079  jeffery Natter        Baldwin                                 24:40.1  8:13/M      
  166     91   3424  Dylan Packer          Kiski Area                              25:09.4  8:23/M    10
  167  (&gt 7)   3336  Cooper Cernuska       Hempfield Area (7)                      26:59.0  9:00/M    9 
  168  (&gt 7)   3648  Bryce Kowalczyk       Peters Township                         27:17.0  9:06/M    12
  169  (&gt 7)   3630  Benjamin Deitrick     Peters Township                         27:21.2  9:07/M    9 
  170  (&gt 7)   3662  Jj Oswald             Peters Township                         27:44.3  9:15/M    10
  171  (< 5)   3197  Ryan Foust            Freeport Area                           28:22.9  9:27/M    10
  172  (< 5)   3194  Colton Chodkowski     Freeport Area                           28:24.7  9:28/M    9 
  173  (&gt 7)   3483  Tyler Cover           Marion Center Area                      28:41.5  9:34/M    12
  174     92   3422  Kaelin Gold           Kiski Area                              31:18.0 10:26/M    10

Team Summary Report - Boys

Boy's Junior Varsity


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Mount Lebanon                          15               1   2   3   4   5   6   8         
        Top  5 Times: 1:24:10.9
        Average Time: 16:50.1

    2 Pittsburgh Central Catholic            70               7  11  13  15  24  29  33         
        Top  5 Times: 1:32:04.0
        Average Time: 18:24.8

    3 Altoona Area                           97               9  17  18  22  31  43  45         
        Top  5 Times: 1:33:20.0
        Average Time: 18:40.0

    4 Peters Township                        99              10  19  21  23  26  44  50         
        Top  5 Times: 1:33:38.4
        Average Time: 18:43.6

    5 Hempfield Area (7)                    126              12  20  28  32  34  36  37         
        Top  5 Times: 1:34:37.7
        Average Time: 18:55.5

    6 Greater Latrobe                       206              14  30  35  42  85                 
        Top  5 Times: 1:39:20.7
        Average Time: 19:52.1

    7 Knoch                                 227              25  38  39  57  68                 
        Top  5 Times: 1:39:03.2
        Average Time: 19:48.6

    8 Indiana Area                          232              16  27  49  69  71  73  74         
        Top  5 Times: 1:39:30.2
        Average Time: 19:54.0

    9 Plum                                  249              40  47  51  53  58  60  65         
        Top  5 Times: 1:39:35.4
        Average Time: 19:55.0

   10 Marion Center Area                    288              46  52  55  63  72  78  84         
        Top  5 Times: 1:41:43.1
        Average Time: 20:20.6

   11 Fox Chapel Area                       304              41  62  64  67  70  75  77         
        Top  5 Times: 1:42:51.8
        Average Time: 20:34.3

   12 Armstrong                             326              48  54  59  82  83  86  88         
        Top  5 Times: 1:45:30.4
        Average Time: 21:06.0

   13 Kiski Area                            381              56  66  76  91  92                 
        Top  5 Times: 1:59:06.7
        Average Time: 23:49.3

   14 Somerset Area                         388              61  79  80  81  87  89  90         
        Top  5 Times: 1:49:32.2
        Average Time: 21:54.4

 Inc. Baldwin                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Freeport Area                        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Gateway                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Detail Team Results - Boys

Boy's Junior Varsity

Mount Lebanon    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:24:10.9   Average Time: 16:50.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3569  Clark Mitchell         11       1            1        16:41.0      16:41.0      0:00.0
    2   3570  Quinn Mitchell         11       2            3        16:45.2      33:26.2      0:04.2
    3   3564  David Deniziuk         11       3            6        16:52.3      50:18.6      0:11.3
    4   3566  Nate Everhardt         12       4           10        16:54.8    1:07:13.5      0:13.8
    5   3579  Anthony Walters        11       5           15        16:57.3    1:24:10.9      0:16.3
    6   3578  Matt Sullivan          11       6           21        17:35.7    1:41:46.6      0:54.7
    7   3576  Joe Rice               11       8           29        17:45.8    1:59:32.5      1:04.8
    8   3565  John Duncan            11   More Than  7           17:46.7    2:17:19.2      1:05.7
    9   3560  Joe Chavez             11   More Than  7           17:49.3    2:35:08.5      1:08.3
   10   3555  Owen Baun              10   More Than  7           17:57.8    2:53:06.4      1:16.8
   11   3574  Thomas Quinn           9    More Than  7           17:59.6    3:11:06.0      1:18.6
   12   3573  Matthew Quinn          9    More Than  7           17:59.8    3:29:05.9      1:18.8
   13   3577  Spencer Serrano        12   More Than  7           18:20.0    3:47:25.9      1:39.0
   14   3556  Kyle Bloch             10   More Than  7           18:21.3    4:05:47.3      1:40.3
   15   3553  Josh Ackerman          11   More Than  7           18:33.6    4:24:21.0      1:52.6
   16   3563  Steven Deme            11   More Than  7           18:40.3    4:43:01.3      1:59.3
   17   3568  Adam Miller            10   More Than  7           19:02.6    5:02:04.0      2:21.6
   18   3567  Luca Hignett-Lewis     12   More Than  7           19:24.5    5:21:28.5      2:43.5

Pittsburgh Central Catholic    Finish Position -     2

  Team Score (places):  70  Team Score (times):    1:32:04.0   Average Time: 18:24.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3701  Anthony Ragan          9        7            7        17:43.8      17:43.8      1:02.8
    2   3693  Jacob Metcalf          9       11           18        18:23.7      36:07.6      1:42.7
    3   3681  Andrew Cunningham      10      13           31        18:30.8      54:38.4      1:49.8
    4   3690  Louis Jezerc           11      15           46        18:33.0    1:13:11.4      1:51.9
    5   3679  Joe Cirilano           10      24           70        18:52.5    1:32:04.0      2:11.5
    6   3704  Oscar Shaver           10      29           99        19:00.3    1:51:04.3      2:19.3
    7   3702  Lewis Richardson       12      33          132        19:15.8    2:10:20.1      2:34.8
    8   3696  Nick Paluselli         12   More Than  7           19:16.8    2:29:37.0      2:35.8
    9   3689  Adam Hulsman           9    More Than  7           19:17.2    2:48:54.2      2:36.2
   10   3688  Chris Hess             11   More Than  7           19:21.3    3:08:15.5      2:40.2
   11   3686  wylie haddad           11   More Than  7           20:18.1    3:28:33.6      3:37.1
   12   3685  Nick Gianetta          10   More Than  7           20:24.5    3:48:58.2      3:43.5
   13   3695  tim olson              11   More Than  7           20:30.0    4:09:28.2      3:49.0
   14   3694  Dylan Obiecunas        9    More Than  7           20:33.8    4:30:02.0      3:52.8
   15   3682  Joe Ebbert             12   More Than  7           20:49.4    4:50:51.4      4:08.4
   16   3687  Jacob Haskins          12   More Than  7           22:04.6    5:12:56.1      5:23.6
   17   3684  Dametri Germanos       12   More Than  7           23:02.2    5:35:58.4      6:21.2

Altoona Area    Finish Position -     3

  Team Score (places):  97  Team Score (times):    1:33:20.0   Average Time: 18:40.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3037  Jace Greene            10       9            9        18:09.0      18:09.0      1:28.0
    2   3038  Jack Hatch             9       17           26        18:34.9      36:43.9      1:53.9
    3   3050  Carson Weyandt         11      18           44        18:41.9      55:25.8      2:00.8
    4   3030  Liam Clyma             10      22           66        18:49.2    1:14:15.1      2:08.2
    5   3049  Aydan Summers          9       31           97        19:04.8    1:33:20.0      2:23.8
    6   3044  Marcus Osmolinski      10      43          140        19:32.5    1:52:52.6      2:51.5
    7   3035  Nick Fink              12      45          185        19:43.6    2:12:36.2      3:02.6
    8   3032  Andrew Donlan          9    More Than  7           19:55.6    2:32:31.8      3:14.6
    9   3033  Aiden Farabaugh        9    More Than  7           19:59.5    2:52:31.4      3:18.5
   10   3048  Ethan Rupp             10   More Than  7           20:42.4    3:13:13.9      4:01.4
   11   3052  Noah Zolnak            12   More Than  7           21:09.2    3:34:23.2      4:28.2
   12   3029  Andrew Carini          9    More Than  7           22:20.1    3:56:43.3      5:39.1
   13   3041  Nick Leberfinger       9    More Than  7           22:32.1    4:19:15.5      5:51.1

Peters Township    Finish Position -     4

  Team Score (places):  99  Team Score (times):    1:33:38.4   Average Time: 18:43.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3628  Wil Dagnal             11      10           10        18:20.7      18:20.7      1:39.7
    2   3649  Paul Krueger           9       19           29        18:42.6      37:03.3      2:01.6
    3   3678  Mason Ziegler          10      21           50        18:48.4      55:51.7      2:07.4
    4   3625  Jake Bode              9       23           73        18:52.0    1:14:43.8      2:11.0
    5   3663  Anthony Romero         12      26           99        18:54.6    1:33:38.4      2:13.6
    6   3638  Richie Ferris          10      44          143        19:43.1    1:53:21.5      3:02.1
    7   3635  Garrett Doub           12      50          193        19:52.6    2:13:14.2      3:11.6
    8   3676  Jared Weyers           12   More Than  7           20:00.8    2:33:15.0      3:19.8
    9   3659  Caden Moran            12   More Than  7           20:05.8    2:53:20.9      3:24.8
   10   3677  Benjamin Zeisloft      12   More Than  7           20:31.0    3:13:51.9      3:50.0
   11   3666  Michael Sil            12   More Than  7           20:39.4    3:34:31.4      3:58.4
   12   3656  Kyle Martin            11   More Than  7           20:52.9    3:55:24.3      4:11.9
   13   3647  Isaac Kim              12   More Than  7           20:53.7    4:16:18.1      4:12.7
   14   3652  Christian Lester       9    More Than  7           20:58.4    4:37:16.6      4:17.4
   15   3669  Isaac Smith            10   More Than  7           21:01.9    4:58:18.5      4:20.9
   16   3668  Adam Smelko            9    More Than  7           21:41.1    5:19:59.7      5:00.1
   17   3661  David Opfer            10   More Than  7           21:47.1    5:41:46.9      5:06.1
   18   3634  Braden Doub            9    More Than  7           22:28.9    6:04:15.8      5:47.8
   19   3631  Lucas Delessandro      10   More Than  7           23:21.7    6:27:37.6      6:40.7
   20   3636  Ryan Doughty           10   More Than  7           23:58.3    6:51:35.9      7:17.3
   21   3648  Bryce Kowalczyk        12   More Than  7           27:17.0    7:18:53.0     10:36.0
   22   3630  Benjamin Deitrick      9    More Than  7           27:21.2    7:46:14.2     10:40.1
   23   3662  Jj Oswald              10   More Than  7           27:44.3    8:13:58.5     11:03.2

Hempfield Area (7)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 126  Team Score (times):    1:34:37.7   Average Time: 18:55.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3353  Luke Sternick          11      12           12        18:30.0      18:30.0      1:49.0
    2   3333  Jared Brean            11      20           32        18:44.3      37:14.4      2:03.3
    3   3351  Luke Ohr               9       28           60        18:56.8      56:11.2      2:15.8
    4   3354  Trevor Verkleeren      10      32           92        19:06.9    1:15:18.2      2:25.9
    5   3346  Luke Husenitis         10      34          126        19:19.4    1:34:37.7      2:38.4
    6   3343  Cj Faris               11      36          162        19:21.0    1:53:58.7      2:40.0
    7   3356  Ben Wonderling         10      37          199        19:21.3    2:13:20.1      2:40.3
    8   3344  Cole Ferris            10   More Than  7           19:23.7    2:32:43.8      2:42.6
    9   3340  Esra Easley            9    More Than  7           19:26.9    2:52:10.7      2:45.8
   10   3355  Daniel Weldon          12   More Than  7           19:49.3    3:12:00.1      3:08.3
   11   3345  David Hilderhoff       10   More Than  7           19:57.7    3:31:57.8      3:16.7
   12   3334  Alex Butina            10   More Than  7           20:32.8    3:52:30.6      3:51.7
   13   3350  Brennen Novotney       10   More Than  7           20:34.6    4:13:05.2      3:53.6
   14   3348  Tyler Martin           9    More Than  7           20:57.4    4:34:02.7      4:16.4
   15   3342  Luke Falenski          10   More Than  7           21:01.6    4:55:04.3      4:20.6
   16   3328  Tommy Abraham          12   More Than  7           21:02.9    5:16:07.3      4:21.9
   17   3341  William Falcon         9    More Than  7           21:18.3    5:37:25.6      4:37.2
   18   3347  Nguyen Lam             11   More Than  7           21:22.6    5:58:48.3      4:41.6
   19   3330  Clayton Anderson       9    More Than  7           21:54.2    6:20:42.5      5:13.2
   20   3336  Cooper Cernuska        9    More Than  7           26:59.0    6:47:41.6     10:18.0

Greater Latrobe    Finish Position -     6

  Team Score (places): 206  Team Score (times):    1:39:20.7   Average Time: 19:52.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3305  George Sprock          10      14           14        18:31.8      18:31.8      1:50.8
    2   3302  Luke Robinson          9       30           44        19:04.1      37:36.0      2:23.1
    3   3304  Ethan Sobota           11      35           79        19:19.7      56:55.7      2:38.7
    4   3303  Clayton Sakalousky     10      42          121        19:30.0    1:16:25.8      2:49.0
    5   3292  David An               9       85          206        22:54.8    1:39:20.7      6:13.8

Knoch    Finish Position -     7

  Team Score (places): 227  Team Score (times):    1:39:03.2   Average Time: 19:48.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3450  Samuel Freyermuth      9       25           25        18:54.5      18:54.5      2:13.5
    2   3447  William Crytzer        10      38           63        19:21.7      38:16.2      2:40.7
    3   3463  Ethan Wymer            9       39          102        19:26.1      57:42.4      2:45.1
    4   3462  Caedon West            9       57          159        20:25.9    1:18:08.3      3:44.9
    5   3454  Tristan Lynch          11      68          227        20:54.9    1:39:03.2      4:13.9

Indiana Area    Finish Position -     8

  Team Score (places): 232  Team Score (times):    1:39:30.2   Average Time: 19:54.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3404  Mark Wagner            12      16           16        18:33.9      18:33.9      1:52.9
    2   3385  Joel Beckwith          9       27           43        18:54.9      37:28.9      2:13.9
    3   3392  Tucker Davis           9       49           92        19:48.2      57:17.1      3:07.2
    4   3400  Brad Petras            9       69          161        21:00.7    1:18:17.8      4:19.7
    5   3395  Maddux Fisanich        9       71          232        21:12.4    1:39:30.2      4:31.3
    6   3401  Alex Ray               12      73          305        21:22.9    2:00:53.2      4:41.9
    7   3408  Creed Wingerter        11      74          379        21:23.7    2:22:16.9      4:42.7
    8   3407  Wilson Weng                 More Than  7           21:23.7    2:43:40.7      4:42.7
    9   3405  Clayton Weaver         9    More Than  7           21:29.1    3:05:09.9      4:48.1
   10   3388  Ben Brown              9    More Than  7           23:53.8    3:29:03.7      7:12.8

Plum    Finish Position -     9

  Team Score (places): 249  Team Score (times):    1:39:35.4   Average Time: 19:55.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3749  Zach Zdobinski         12      40           40        19:27.4      19:27.4      2:46.4
    2   3731  Jesse Cook             10      47           87        19:46.4      39:13.9      3:05.4
    3   3734  Evan Golubski          11      51          138        19:53.9      59:07.8      3:12.9
    4   3743  Rory Metzgar           9       53          191        20:00.6    1:19:08.5      3:19.6
    5   3741  Adam Lewis             11      58          249        20:26.9    1:39:35.4      3:45.9
    6   3747  Evan Smith             9       60          309        20:28.8    2:00:04.2      3:47.8
    7   3744  Logan Minick           9       65          374        20:49.0    2:20:53.3      4:08.0
    8   3745  Nathan Mull            12   More Than  7           21:04.8    2:41:58.1      4:23.8
    9   3738  Aaron Joyner           10   More Than  7           21:12.6    3:03:10.8      4:31.6
   10   3746  Jacob Schrock          11   More Than  7           21:35.1    3:24:46.0      4:54.1
   11   3727  Jonah Albert           11   More Than  7           24:01.5    3:48:47.5      7:20.5

Marion Center Area    Finish Position -    10

  Team Score (places): 288  Team Score (times):    1:41:43.1   Average Time: 20:20.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3495  Isaac Ryer             10      46           46        19:43.6      19:43.6      3:02.6
    2   3487  Rhys Davies            10      52           98        19:55.1      39:38.8      3:14.1
    3   3499  Levi Waltermire        9       55          153        20:06.8      59:45.6      3:25.8
    4   3482  James Clark            9       63          216        20:41.2    1:20:26.8      4:00.2
    5   3491  Scott McCoy            12      72          288        21:16.2    1:41:43.1      4:35.2
    6   3488  Eric Gaston            9       78          366        21:41.8    2:03:25.0      5:00.8
    7   3500  Josh West              9       84          450        22:54.0    2:26:19.1      6:13.0
    8   3489  Jacob Hubbert          9    More Than  7           23:39.0    2:49:58.1      6:58.0
    9   3480  Hunter Berg            9    More Than  7           24:23.8    3:14:21.9      7:42.8
   10   3498  Vaz Smay               9    More Than  7           24:31.1    3:38:53.0      7:50.1
   11   3483  Tyler Cover            12   More Than  7           28:41.5    4:07:34.6     12:00.5

Fox Chapel Area    Finish Position -    11

  Team Score (places): 304  Team Score (times):    1:42:51.8   Average Time: 20:34.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3154  Jaques Moye            9       41           41        19:28.0      19:28.0      2:47.0
    2   3159  Paul Yeterian          10      62          103        20:39.9      40:08.0      3:58.9
    3   3144  Brendan Gladwin        9       64          167        20:42.5    1:00:50.5      4:01.5
    4   3149  John Klamut            10      67          234        20:53.2    1:21:43.8      4:12.2
    5   3142  Sean Doherty           10      70          304        21:07.9    1:42:51.8      4:26.9
    6   3140  Nathan Anderson        9       75          379        21:34.0    2:04:25.8      4:53.0
    7   3146  Kieth Haw              10      77          456        21:37.4    2:26:03.2      4:56.4
    8   3148  Evan Kieffer           10   More Than  7           22:48.9    2:48:52.2      6:07.9
    9   3158  Jack Scott             9    More Than  7           23:03.5    3:11:55.7      6:22.5
   10   3151  Zach Lakkis            11   More Than  7           23:35.2    3:35:30.9      6:54.2
   11   3156  Mark Puthenpurayil     9    More Than  7           23:56.9    3:59:27.9      7:15.9

Armstrong    Finish Position -    12

  Team Score (places): 326  Team Score (times):    1:45:30.4   Average Time: 21:06.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3892  Lucas Gawlinski                48           48        19:46.5      19:46.5      3:05.5
    2   3896  Ryan Cujas                     54          102        20:03.2      39:49.7      3:22.2
    3   3893  Tyler Yaskula                  59          161        20:28.7    1:00:18.5      3:47.7
    4   3895  Tanner Bordick                 82          243        22:31.4    1:22:49.9      5:50.3
    5   3897  John Kunst                     83          326        22:40.4    1:45:30.4      5:59.4
    6   3898   Isacc Reed                    86          412        23:17.4    2:08:47.8      6:36.3
    7   3890   Tyler Choncek                 88          500        23:50.5    2:32:38.3      7:09.5

Kiski Area    Finish Position -    13

  Team Score (places): 381  Team Score (times):    1:59:06.7   Average Time: 23:49.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3428  Yunar Sesmas           9       56           56        20:12.6      20:12.6      3:31.6
    2   3421  Joseph George          9       66          122        20:49.4      41:02.1      4:08.4
    3   3426  Lewis Seba             10      76          198        21:37.0    1:02:39.1      4:56.0
    4   3424  Dylan Packer           10      91          289        25:09.4    1:27:48.6      8:28.4
    5   3422  Kaelin Gold            10      92          381        31:18.0    1:59:06.7     14:37.0

Somerset Area    Finish Position -    14

  Team Score (places): 388  Team Score (times):    1:49:32.2   Average Time: 21:54.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3817  Henry Buss             11      61           61        20:33.8      20:33.8      3:52.8
    2   3831  Jack Strope            10      79          140        21:42.1      42:15.9      5:01.1
    3   3819  Nathan Hainzer         11      80          220        21:44.3    1:04:00.2      5:03.2
    4   3827  Jared Peck             9       81          301        22:06.2    1:26:06.4      5:25.2
    5   3825  Tony Mills             9       87          388        23:25.7    1:49:32.2      6:44.7
    6   3832  Greg Trent             12      89          477        24:07.5    2:13:39.7      7:26.4
    7   3815  Casey Altmeyer         11      90          567        24:10.8    2:37:50.6      7:29.8
    8   3826  Micaiah Ostrander      12   More Than  7           24:14.8    3:02:05.4      7:33.8
    9   3823  Bryce Mayak            9    More Than  7           24:21.7    3:26:27.1      7:40.7

Baldwin    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3081  Cody Trolle                 Less Than  5           21:11.2      21:11.2      4:30.2
    2   3078  Alex Shields                Less Than  5           24:10.7      45:22.0      7:29.7
    3   3079  jeffery Natter              Less Than  5           24:40.1    1:10:02.2      7:59.1

Freeport Area    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3202  David Malecki          11   Less Than  5           22:00.9      22:00.9      5:19.9
    2   3205  Sawyer Parks           12   Less Than  5           22:12.6      44:13.5      5:31.5
    3   3197  Ryan Foust             10   Less Than  5           28:22.9    1:12:36.5     11:41.9
    4   3194  Colton Chodkowski      9    Less Than  5           28:24.7    1:41:01.3     11:43.7

Gateway    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   3236  Christopher Guthrie    9    Less Than  5           20:56.7      20:56.7      4:15.7
    2   3241  Michael Waros          10   Less Than  5           21:58.8      42:55.6      5:17.8