RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION

Race Date:5-27-19


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| OPEN | QUAD | JUNIOR <19 | MASTERS >39 | GRAND MASTERS >49 | E*(19-21) | | | | | |
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION


03:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   1.James Senbeta        Chicago,IL         32 M   O     23:02.00  3:42 1/19      M 1-98:1/18       0.00  
   2.Miguel Jimenez-verga Ewing,NJ           18 M   O     23:39.34  3:48 2/19      M 1-98:2/18       0.00  
   3.Hermin Garic         Utica,NY           29 M   O     23:41.13  3:48 3/19      M 1-98:3/18       0.00  
   4.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M   M     24:22.38  3:55 4/19      M 1-98:4/18       0.00  
   5.Alinco Omojola       Hillside,NJ        30 M   O     24:37.70  3:57 5/19      M 1-98:5/18       0.00  

04:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
   6.Sefiu Ojeleye        Columbus,GA        24 M   O     25:33.65  4:06 6/19      M 1-98:6/18       0.00  
   7.Jenna Fesemyer       Ravenna,OH         22 F   O     25:58.19  4:10 1/4       F 1-98:1/4        0.00  
   8.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M   M     26:13.18  4:13 7/19      M 1-98:7/18       0.00  
   9.Maclean Dzidzienyo   ,                  99 M   O     28:36.33  4:36 8/19      NO AGE:1/1        0.00  
  10.Michelle Wheeler     Boalsburg,PA       32 F   O     29:07.01  4:41 2/4       F 1-98:2/4        0.00  
  11.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M   G     29:20.80  4:43 9/19      M 1-98:8/18       0.00  
  12.Michael Seo          Tucson,AZ          19 M   E     29:23.30  4:43 10/19     M 1-98:9/18      90.88  

05:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  13.Arturo Torres        Tucson,AZ          30 M   O     31:33.80  5:04 11/19     M 1-98:10/18     84.64  
  14.Jerson Calderon      Hillsdale,NJ       24 M   O     33:26.69  5:22 12/19     M 1-98:11/18     79.87  
  15.Carlos Guzman        Corona,NY          71 M   Q     33:45.26  5:25 13/19     M 1-98:12/18      0.00  
  16.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      28 F   O     35:27.54  5:42 3/4       F 1-98:3/4       85.53  
  17.Ricardo Corral       Jackson Heights,NY 59 M   G     36:30.63  5:52 14/19     M 1-98:13/18     89.01  

06:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  18.Glenn Hartrick       Jersey City,NJ     37 M   O     39:20.06  6:19 15/19     M 1-98:14/18     69.13  
  19.Nkiruka Okoro        Newark,NJ          27 F   O     39:54.92  6:25 4/4       F 1-98:4/4       76.00  
  20.Aaron Essner         Bloomingdale,NJ    47 M   M     41:20.11  6:39 16/19     M 1-98:15/18     70.87  
  21.Nishan Patel         Middletown,NJ      26 M   Q     41:21.74  6:39 17/19     M 1-98:16/18     64.59  
  22.Jason Robinson       Rome,NY            16 M   J     43:03.96  6:55 18/19     M 1-98:17/18     63.33  

09:00 PACE(min/mi)   5:00   6:00   7:00   8:00   9:00   10:00   11:00   12:00

                                                                         Gender     Age Group    Age Graded
Place    Runner           City/Town,State  Age Sx U Code    Time    Pace Place        Place          PLP 
  23.Daniel Wheeler       Shamong,NJ         32 M   M     59:59.14  9:39 19/19     M 1-98:18/18     44.60  


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| OPEN | QUAD | JUNIOR <19 | MASTERS >39 | GRAND MASTERS >49 | E*(19-21) | | | | | |
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


TOP MEN & WOMEN FINISHERS
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION TOP MALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.James Senbeta        Chicago,IL         32 M     O      3071   23:02.00  3:42
   2.Miguel Jimenez-verga Ewing,NJ           18 M     O      3063   23:39.34  3:48
   3.Hermin Garic         Utica,NY           29 M     O      3059   23:41.13  3:49
   4.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M     M      3065   24:22.38  3:55
   5.Alinco Omojola       Hillside,NJ        30 M     O      3068   24:37.70  3:58
   6.Sefiu Ojeleye        Columbus,GA        24 M     O      3066   25:33.65  4:07
   7.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M     M      3050   26:13.18  4:13
   8.Maclean Dzidzienyo   ,                  99 M     O      3055   28:36.33  4:36
   9.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M     G      3056   29:20.80  4:43
  10.Michael Seo          Tucson,AZ          19 M     E      3072   29:23.30  4:44
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION TOP FEMALE OPEN FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Jenna Fesemyer       Ravenna,OH         22 F     O      3058   25:58.19  4:11
   2.Michelle Wheeler     Boalsburg,PA       32 F     O      3075   29:07.01  4:41
   3.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      28 F     O      3053   35:27.54  5:42
   4.Nkiruka Okoro        Newark,NJ          27 F     O      3067   39:54.92  6:25
TOP MASTERS FINISHERS
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION TOP MALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE
   1.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M     M      3065   24:22.38  3:55
   2.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M     M      3050   26:13.18  4:13
   3.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M     G      3056   29:20.80  4:43
   4.Carlos Guzman        Corona,NY          71 M     Q      3060   33:45.26  5:26
   5.Ricardo Corral       Jackson Heights,NY 59 M     G      3052   36:30.63  5:53
   6.Aaron Essner         Bloomingdale,NJ    47 M     M      3057   41:20.11  6:39
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION TOP FEMALE MASTERS FINISHERS
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN        AGE SX TEAM       (#)    TIME      PACE

Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| OPEN | QUAD | JUNIOR <19 | MASTERS >39 | GRAND MASTERS >49 | E*(19-21) | | | | | |
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


AGE GROUP RESULTS

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION          MALE 1 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.James Senbeta        Chicago,IL         32 M    1  O      3071   23:02.00  3:42   0.00%
   2.Miguel Jimenez-verga Ewing,NJ           18 M    2  O      3063   23:39.34  3:48   0.00%
   3.Hermin Garic         Utica,NY           29 M    3  O      3059   23:41.13  3:49   0.00%
   4.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M    4  M      3065   24:22.38  3:55   0.00%
   5.Alinco Omojola       Hillside,NJ        30 M    5  O      3068   24:37.70  3:58   0.00%
   6.Sefiu Ojeleye        Columbus,GA        24 M    6  O      3066   25:33.65  4:07   0.00%
   7.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M    8  M      3050   26:13.18  4:13   0.00%
   8.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M   11  G      3056   29:20.80  4:43   0.00%
   9.Michael Seo          Tucson,AZ          19 M   12  E      3072   29:23.30  4:44  90.88%
  10.Arturo Torres        Tucson,AZ          30 M   13  O      3073   31:33.80  5:05  84.64%


RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION          FEMALE 1 AND OVER *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Jenna Fesemyer       Ravenna,OH         22 F    7  O      3058   25:58.19  4:11   0.00%
   2.Michelle Wheeler     Boalsburg,PA       32 F   10  O      3075   29:07.01  4:41   0.00%
   3.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      28 F   16  O      3053   35:27.54  5:42  85.53%
   4.Nkiruka Okoro        Newark,NJ          27 F   19  O      3067   39:54.92  6:25  76.00%


RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION          MALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
   1.Maclean Dzidzienyo   ,                  99 M    9  O      3055   28:36.33  4:36   0.00%


RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION          FEMALE NO AGES ON APPLICATION *=Spec.Cat.Winner
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX OVR CODE  U (#)     TIME    PACE PERFORMANCE%
NO FINISHERS


Overall Results | Top Overall Men & Women | Age Group Results
Top Masters Men & Women | Masters Men Age Graded Results | Masters Women Age Graded Results
Special Scoring
| OPEN | QUAD | JUNIOR <19 | MASTERS >39 | GRAND MASTERS >49 | E*(19-21) | | | | | |
PACE (min/mi) 5:00 6:00 7:00 8:00 9:00 10:00 11:00 12:00
Back to CompuScore Home Page


OPEN Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE OPEN                
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.James Senbeta        Chicago,IL         32 M     O      3071   23:02.00  3:42
   2.Miguel Jimenez-verga Ewing,NJ           18 M     O      3063   23:39.34  3:48
   3.Hermin Garic         Utica,NY           29 M     O      3059   23:41.13  3:49
   4.Alinco Omojola       Hillside,NJ        30 M     O      3068   24:37.70  3:58
   5.Sefiu Ojeleye        Columbus,GA        24 M     O      3066   25:33.65  4:07
   6.Maclean Dzidzienyo   ,                  99 M     O      3055   28:36.33  4:36
   7.Arturo Torres        Tucson,AZ          30 M     O      3073   31:33.80  5:05
   8.Jerson Calderon      Hillsdale,NJ       24 M     O      3051   33:26.69  5:23
   9.Glenn Hartrick       Jersey City,NJ     37 M     O      3061   39:20.06  6:20

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE OPEN                
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Jenna Fesemyer       Ravenna,OH         22 F     O      3058   25:58.19  4:11
   2.Michelle Wheeler     Boalsburg,PA       32 F     O      3075   29:07.01  4:41
   3.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      28 F     O      3053   35:27.54  5:42
   4.Nkiruka Okoro        Newark,NJ          27 F     O      3067   39:54.92  6:25
QUAD Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE QUAD                
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Carlos Guzman        Corona,NY          71 M     Q      3060   33:45.26  5:26
   2.Nishan Patel         Middletown,NJ      26 M     Q      3069   41:21.74  6:39

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE QUAD                
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
JUNIOR <19 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE JUNIOR <19          
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Jason Robinson       Rome,NY            16 M     J      3070   43:03.96  6:56

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE JUNIOR <19          
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
MASTERS >39 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE MASTERS >39         
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M     M      3065   24:22.38  3:55
   2.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M     M      3050   26:13.18  4:13
   3.Aaron Essner         Bloomingdale,NJ    47 M     M      3057   41:20.11  6:39
   4.Daniel Wheeler       Shamong,NJ         32 M     M      3074   59:59.14  9:39

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE MASTERS >39         
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
GRAND MASTERS >49 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE GRAND MASTERS >49   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M     G      3056   29:20.80  4:43
   2.Ricardo Corral       Jackson Heights,NY 59 M     G      3052   36:30.63  5:53

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE GRAND MASTERS >49   
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
E*(19-21) Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE E*(19-21)           
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
   1.Michael Seo          Tucson,AZ          19 M     E      3072   29:23.30  4:44

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE E*(19-21)           
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
 Special Category Results
RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION MALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE

RIDGWOOD RUN 10K WHEELCHAIR DIVISION FEMALE                     
PLACE RUNNER'S NAME       CITY/TOWN         AGE SX CODE     (#)     TIME   PACE
MASTERS MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Ricardo Corral       Jackson Heights,NY 59 M    3052   36:30.63  5:53 89.01%
   2.Aaron Essner         Bloomingdale,NJ    47 M    3057   41:20.11  6:39 70.87%
   3.Carlos Guzman        Corona,NY          71 M    3060   33:45.26  5:26  0.00%
   4.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M    3065   24:22.38  3:55  0.00%
   5.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M    3050   26:13.18  4:13  0.00%
   6.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M    3056   29:20.80  4:43  0.00%

ALL FINISHERS -- AGE GRADED RESULTS
ALL MALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Michael Seo          Tucson,AZ          19 M    3072   29:23.30  4:44 90.88%
   2.Ricardo Corral       Jackson Heights,NY 59 M    3052   36:30.63  5:53 89.01%
   3.Arturo Torres        Tucson,AZ          30 M    3073   31:33.80  5:05 84.64%
   4.Jerson Calderon      Hillsdale,NJ       24 M    3051   33:26.69  5:23 79.87%
   5.Aaron Essner         Bloomingdale,NJ    47 M    3057   41:20.11  6:39 70.87%
   6.Glenn Hartrick       Jersey City,NJ     37 M    3061   39:20.06  6:20 69.13%
   7.Nishan Patel         Middletown,NJ      26 M    3069   41:21.74  6:39 64.59%
   8.Jason Robinson       Rome,NY            16 M    3070   43:03.96  6:56 63.33%
   9.Daniel Wheeler       Shamong,NJ         32 M    3074   59:59.14  9:39 44.60%
  10.James Senbeta        Chicago,IL         32 M    3071   23:02.00  3:42  0.00%
  11.Carlos Guzman        Corona,NY          71 M    3060   33:45.26  5:26  0.00%
  12.Gary F Brendel       Sterling,MA        60 M    3050   26:13.18  4:13  0.00%
  13.Sefiu Ojeleye        Columbus,GA        24 M    3066   25:33.65  4:07  0.00%
  14.Alinco Omojola       Hillside,NJ        30 M    3068   24:37.70  3:58  0.00%
  15.Ulysses Elijah       Decatur,GA         62 M    3056   29:20.80  4:43  0.00%
  16.Tony Nogueira        Glen Ridge,NJ      51 M    3065   24:22.38  3:55  0.00%
  17.Miguel Jimenez-verga Ewing,NJ           18 M    3063   23:39.34  3:48  0.00%
  18.Hermin Garic         Utica,NY           29 M    3059   23:41.13  3:49  0.00%
ALL FEMALE AGE GRADED RESULTS
PLACE  RUNNER             TOWN              AGE SEX  BIB#   TIME      PACE  PLP 
   1.Chelsea Crytzer      Parsippany,NJ      28 F    3053   35:27.54  5:42 85.53%
   2.Nkiruka Okoro        Newark,NJ          27 F    3067   39:54.92  6:25 76.00%
   3.Jenna Fesemyer       Ravenna,OH         22 F    3058   25:58.19  4:11  0.00%
   4.Michelle Wheeler     Boalsburg,PA       32 F    3075   29:07.01  4:41  0.00%